Αποστολέας Θέμα: βελτιωση marshall mg30 dfx  (Αναγνώστηκε 11302 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
βελτιωση marshall mg30 dfx
« στις: 03/10/11, 00:29 »
γεια σας παιδια και καλως σας βρησκω-με βρησκετε.
λοιπων παω κατευθειαν στο ζουμι.
σημερα αγορασα τον ενησχητη του τιτλου
και ειδα οτι ενω στα χαμηλα παιζει αψογα στα ψηλα ομως αδηνατει να δωσει γκαζια σαν κατι να το κωβει..
ενα θεμα σκευτηκα ειναι η ανοιχτη καμπινα που το κανει να χανει αρκετα στα μπασα τουλαχιστον.


αλλα και παλι κατι δε μου κολουσε.
και πραγματι εψαξα στο ιντερνετ να δω αν εχει καποιο προβλημα και σε μια συζητηση ειδα κατι για πολυ υψηλες θερμοκρασιες..


λεω  λεςς???


το ανοιγω  και το σηνδεω στον υπολογιστη για να το τσεκαρω.
το λειτουργουσα περιπου στα μισα της δηναμης του για 5-7 λεπτα περιπου και επιασα την ψυκτρα του τρανζιστορ ενησχητη-τρανζιστορ τροφοδοτικου (στην ιδια ψυκτρα  τα εχουν) και πραγματικα  εφτιαχνες πατατες τηγανιτες εκει περα κοντεψα να καω  :-\


τελος παντον πηρα μια ψυκτρα που δε χρειαζομουν απο την αποθηκη (απο 100 w ενησχητη με 4 ολοκληρομενα  8) )


και ενσωματοσα πανω το ολοκληρομενο (με τα 5 ποδαρακια)  του ενησχητη που βγαζει και τα πολλα κελβιν..


και αυτο ηταν οι θερμοκρασιες πλεων στα πολυ φυσιολογικα!


υστερα αλαξα και τα πολυ λεπτα καλωδια εξωδου (1mm χαλκου )που ειχανε με χοντρα χαλκινα (16mm) για να περνανε ευκολα τα 30 ρμς..


και τωρα ο ενησχητης ειναι ενας νορμαλ ενησχητης 30watt rms. που μπωρει να δουλευει αφοβα στις αναγραφομενες τιμες του χωρης κομπιασματα  και παραμορφωσεις και κυριως χωρης κηνδηνο να καει (εχουν καει μερικοι διαβασα στο ιντερνετ γι αυτο το λογο)


βαζω και 2 φωτο να δειτε τη νεα ψυκτρα αγελαδα και τα καλωδια στο μεγαφωνο . προσοχη η μετατροπη αυτη πρεπει να γηνει απο ατομο με ηλεκτρονικες γνωσεις.














Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #1 στις: 03/10/11, 01:48 »
γεια

1) καλώδιο 16mm για ηχείο είναι τρομερή υπερβολή συνήθως αρκεί ένα 0.50-0.75 και αν θέλεις χοντρό πας σε 1-1,5 υπολόγισε τα αμπερ και θα δεις οτι φτανει και μια που το ανέφερες τα 30 watt είναι σίγουρα rms? εγω έχω τώρα 2χ100w ενισχυτή με καλώδια 0,75

2)δεν είμαι σίγουρος οτι δεν θα έχεις προβλήματα και παράσιτα με την μεταφορά του transistor με προεκτάσεις καλώδια αλλα ρωτά καλύτερα κάποιων ιδικό (ιδικό όχι τι λενε στα  κιθαριστικα forum) καλή συνέχεια   
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #2 στις: 03/10/11, 02:12 »
ναι ειναι υπερβολη το καλωδιο αυτο.. καλητερο ομως απο αυτο που εβαλε η μαρσαλ . ειχα μια κουλουρα απο δαυτο γι αυτο το εβαλα  ;D


τωρα για παρασιτο απο τη μεταφορα του τρανζιστορ δεν προσεξα .. ακομη και στα τερμα .. μονο βελτιωση ειδα εξαιτιας της δραματικης πτωσης της θερμοκρασιας του ολοκληρομενου κυκλωματος.
σκεψου οτι στα τερμα γκαζια καταφερνει να ζεστανει ακομη και τη μεγαλη ψυκτρα  :-X




οσο για τα πραγματικα του βατ θα μαθω αυριο που θα προμυθευτω τις βατικες αντιστασεις
και χρησιμοποιοντας  τον   p=VxV/R
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/11, 03:06 από diwattos »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #3 στις: 03/10/11, 08:10 »
Αναρωτιέμαι, πως είναι δυνατόν να βγάζουν στην αγορά προϊόντα με τέτοια σφάλματα; Δεν διαπίστωσε κανείς στο R&D ότι η μικρή ψύκτρα είναι ανεπαρκής; τσκ τσκ :(

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #4 στις: 03/10/11, 10:16 »
Καλή μετατροπή, αλλά μου θυμίζει ένα ρητό που είχα φτιάξει πολλά χρόνια πρίν, για την ποιότητα των παραδοτέων στον εργασιακό χώρο, και που έχει αλληγορικές εφαρμογές σε πολλά άλλα πεδία στην Ζωή:
"Ένα Datsun, με σκασμένο λάστιχο που του διορθώνεις το λάστιχο, παραμένει να είναι ένα Datsun"!..
 :roll
Την εποχή εκείνη, τα χειρότερα αυτοκίνητα ήταν τα Datsun.. εσείς βάλτε την μάρκα που αγαπάτε να μισείτε..


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #5 στις: 03/10/11, 14:42 »
Καλή μετατροπή, αλλά μου θυμίζει ένα ρητό που είχα φτιάξει πολλά χρόνια πρίν, για την ποιότητα των παραδοτέων στον εργασιακό χώρο, και που έχει αλληγορικές εφαρμογές σε πολλά άλλα πεδία στην Ζωή:
"Ένα Datsun, με σκασμένο λάστιχο που του διορθώνεις το λάστιχο, παραμένει να είναι ένα Datsun"!..
 :roll
Την εποχή εκείνη, τα χειρότερα αυτοκίνητα ήταν τα Datsun.. εσείς βάλτε την μάρκα που αγαπάτε να μισείτε..


εχει μια φηλοσοφια αυτο που υποστιριζεις παντος δε λεω.


εγω παλι θεορω τους μαρσαλ καλους ενησχητες..


οπως επισης θεορω οτι ολες οι μαρκες εχουν κατι καλο να σου δωσουν και κατι κακο.
επισης αυτον τον ενησχητη τον πηρα 90 ευρω!!
οποτε πιστευω πως αξιζε τον κοπο να κανω και μια αγκαρια για να τον κανω εναν αψογο 30αρη με πολυ καλη ηχητικη  ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #6 στις: 03/10/11, 15:06 »
εχει μια φηλοσοφια αυτο που υποστιριζεις παντος δε λεω.
εγω παλι θεορω τους μαρσαλ καλους ενησχητες..
οπως επισης θεορω οτι ολες οι μαρκες εχουν κατι καλο να σου δωσουν και κατι κακο.
επισης αυτον τον ενησχητη τον πηρα 90 ευρω!!
οποτε πιστευω πως αξιζε τον κοπο να κανω και μια αγκαρια για να τον κανω εναν αψογο 30αρη με πολυ καλη ηχητικη  ;)
Μωρέ εσύ μια χαρά τα λες, κανένα πρόβλημα, εγώ είναι που τα έχω ειδικά με τους MG!..
Το έχουμε συζητήσει και σε πολλά άλλα ποστ, πράγματι κάποιοι άλλοι κάτι βρίσκουν που τους αρέσει στον ήχο σε αυτή την σειρά..

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #7 στις: 03/10/11, 15:52 »
εχει μια φηλοσοφια αυτο που υποστιριζεις παντος δε λεω.
εγω παλι θεορω τους μαρσαλ καλους ενησχητες..
οπως επισης θεορω οτι ολες οι μαρκες εχουν κατι καλο να σου δωσουν και κατι κακο.
επισης αυτον τον ενησχητη τον πηρα 90 ευρω!!
οποτε πιστευω πως αξιζε τον κοπο να κανω και μια αγκαρια για να τον κανω εναν αψογο 30αρη με πολυ καλη ηχητικη  ;)
Μωρέ εσύ μια χαρά τα λες, κανένα πρόβλημα, εγώ είναι που τα έχω ειδικά με τους MG!..
Το έχουμε συζητήσει και σε πολλά άλλα ποστ, πράγματι κάποιοι άλλοι κάτι βρίσκουν που τους αρέσει στον ήχο σε αυτή την σειρά..


και καλα κανεις και τους μισεις τους mg γιατι για τα 290 ευρω που εχει καινουριος αυτος πραγματικα δεν αξιζει... ισως αν τον παρεις μεταχειρισμενο.




και τωρα παμε στο ζουμι.


η ηλεκτρονικη δηναμη αυτου του μοντελου με παραμετρο το μεγαφωνο που φοραει ειναι αρκετα χαμηλη θα ελεγα.


σηγκεκριμενα στο φασμα της παραμορφωσης (6517hz) η νορμαλ υσχης που βγαζει ειναι 7,69watt


στα μεσαια τραγικα χαμηλη  (1133hz) 1,69watt


στα μπασα 163hz 2,3watt


και στα πολυ μπασα 80hz  2,3watt




και τωρα 2 παρατιρισεις για τα μπασα ενω το μεγαφωνο μπωρει να βγαλει παραπανω τριζει ολοκληρη η μπασοκαμπινα  :o 
δηλαδη χανεται ολη η ποιοτιτα της κεφαλης οταν γκαζονουμε απο την κουτα και μονο!
αυτο σημενει οτι πρεπει να βαλω ενισχησεις για να μι τριζει  0:)




οσο αφορα την δηναμη του στα μεσαια το μεγαφωνο απλα πρεπει να το αντικαταστισω με ενα καλης ποιοτιτος!  :P




οσο αφορα τη δηναμη του στα ψιλα ας πουμε οτι κατι γηνετε!


τωρα οσο αφορα τα -ακουστικα βατ-  το προβλημα αντισταθμιζεται γιατι το μεγαφωνο εχει 96db ευαισθησια δηλαδη με λιγοτερα βατ αποδιδει καλητερα... αυτο ομως δε σημαινει οτι δε μπορω να βαλω ενα μεγαφωνο καλητερο και να παρω απλα τα διπλασια γκαζια στην πολυ καλη ποιοτητα!


δηλαδη τρεχα γυρευε  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/11, 16:37 από diwattos »

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #8 στις: 03/10/11, 16:26 »
οσο αφορα τη πραγματικη δηναμη που μπωρει να στηλει η κεφαλη χωρης παραμορφωσεις κλπ


ειναι


6517hz = 8,56watt
1133hz  = 4,74watt
163hz  = 4,82watt
80hz  =  5,23 watt


τελος καταλιγουμε στο συμπερασμα πως
 με ενα καλης ποιοτητος μεγαφωνο και με 2 ενησχησεις στη καμπινα θα αυξηθει περιπου 30%-120%  η δηναμη
του ενησχητη και χωρης να χανει τη ποιοτητα του στα ψιλα 
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/11, 16:31 από diwattos »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #9 στις: 04/10/11, 04:00 »
Παράθεση
Την εποχή εκείνη, τα χειρότερα αυτοκίνητα ήταν τα Datsun.. εσείς βάλτε την μάρκα που αγαπάτε να μισείτε..

εισαι πολυ σιγουρος για αυτο Αδριανε??
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #10 στις: 04/10/11, 17:42 »

το μαμισιο μεγαφωνο ειναι απλα για πεταμα!! το μονο καλο που εχει ειναι η μεγαλη ευαισθησια που κυμενεται στα 96db/1watt . αλλα η ποιοτιτα γι αυτο ειναι μια αγνωστη λεξη.



σημερα μπηκαν οι ενησχησεις καμπινας αγοραστηκε ενα υψιστης ποιοτητος tweeter  4-16 khz + krossover


κατασκευαστηκε ξυλο για να κλησει η καμπινα τελειως


και παρηγκειλα μεγαφωνο ποιοτητος με 101db ευαισθησια 75watt rms 4ohm  30-4000hz




το μεγαφωνο μονο κοστιζει 94 ευρω και το περιμενω απο μερα σε μερα  :D


η κατασταση του ενησχητη ηδη αλαξε δραματικα και η ποιοτιτα αναμενεται να  αγκιξει τα ορια του βελουδου με το νεο μεγαφωνο  :-*




Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #11 στις: 04/10/11, 17:58 »
αγοραστηκε ενα υψιστης ποιοτητος tweeter  4-16 khz + krossover

Είναι μεγάλο λάθος να βάλεις 2 δρόμων ηχεία σε ενισχυτή κιθάρας.
Εϊναι σχεδιασμένοι για την απόκριση που έχουν τα μεγάφωνα κιθάρας και σε κανονικά μεγάφωνα hifi ακούγονται σαν ανάποδη καμπύλη (πολύ έντονα μπάσα και πρίμα).
Δες εδώ:
http://professional.celestion.com/guitar/products/pdfs/Vintage%2030.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/11, 18:10 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #12 στις: 04/10/11, 19:15 »
Μα... όλα αυτά για έναν MG;  ??? (συγγνώμη, αλλά τους σιχαίνομαι και εγώ).

Σε κάθε περίπτωση ο adr1anos έχει δίκιο για το ηχείο δύο δρόμων- μήπως να το ξανασκεφτείς;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #13 στις: 04/10/11, 19:28 »
αγοραστηκε ενα υψιστης ποιοτητος tweeter  4-16 khz + krossover

Είναι μεγάλο λάθος να βάλεις 2 δρόμων ηχεία σε ενισχυτή κιθάρας.
Εϊναι σχεδιασμένοι για την απόκριση που έχουν τα μεγάφωνα κιθάρας και σε κανονικά μεγάφωνα hifi ακούγονται σαν ανάποδη καμπύλη (πολύ έντονα μπάσα και πρίμα).
Δες εδώ:
http://professional.celestion.com/guitar/products/pdfs/Vintage%2030.pdf



αυτο που μου εστειλες δηχνει τα χαρακτηριστικα ενως μεγαφωνου-ηχειου απλα..
δε κρινει κατασκευες δυο δρομων!
τες πα αν δεν το ακουσεις δεν μπωρεις να καταλαβεις για τι πραγμα μιλαμε  ;)


επισης υπαρχουν κατασκευαστες που φτιαχνουν ηχεια 2 δρομων για κιθαρα!που αν ακουσεις τι χροια βγαζουν θα θεωρησεις αχριστο το δηκο σου  ;)
επισης το ηχειο 2 δρομων σου δηνει το πλεονεκτιμα να παιξεις με την πραγματικη ποιοτητα βαζοντας φανταστικο μοναδικο  μπασο απο μεγαφωνο low-midd και κλειστη καμπινα και tweeter για midd-high




αν εισαι απο βορρα θα χαρω πολυ να σε βαλω να ακουσεις την αλαγη αυτη και να μου πεις με βεβαιοτητα οτι ακους πραγματικο ηχο.. !!




αλλα........ αυτα τα 2 μεγαφωνα μονα τους  κοστιζουν παραπανω απο ολο τον ενησχητη mg30  και δεν τα βρισκεις ΠΟΥΘΕΝΑ ετοιμοπαραδοτα επισης μπαινουν ΜΟΝΟ  σε ΛΙΓΟΥΣ ενησχητες που ξεφευγουν  ΠΟΛΥ.. στη λοιανικη.. αλλα ακους ηχο με αποδοση και ποιοτητα ;) ;) 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #14 στις: 04/10/11, 21:11 »
αν εισαι απο βορρα θα χαρω πολυ να σε βαλω να ακουσεις την αλαγη αυτη και να μου πεις με βεβαιοτητα οτι ακους πραγματικο ηχο.. !!

Ωραία θα είναι να κάνεις ηχογράφηση του ενισχυτή, πριν και μετά, για να ακούσουμε όλοι. ;)
Επίσης, να πάρεις φωτογραφίες της μετατροπής.

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #15 στις: 04/10/11, 23:22 »
αν εισαι απο βορρα θα χαρω πολυ να σε βαλω να ακουσεις την αλαγη αυτη και να μου πεις με βεβαιοτητα οτι ακους πραγματικο ηχο.. !!

Ωραία θα είναι να κάνεις ηχογράφηση του ενισχυτή, πριν και μετά, για να ακούσουμε όλοι. ;)
Επίσης, να πάρεις φωτογραφίες της μετατροπής.


να κανω δεν εχω προβλημα αλλα πιστευω οτι ετσι δε βγαινει το πραγματικο ηχοσηνολο που ακουγεται στο αυτι! \
παρ ολα αυτα δεν εχω κανενα προβλημα να κανω παρουσιαση  ;D

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #16 στις: 05/10/11, 08:51 »
Καλή μετατροπή, αλλά μου θυμίζει ένα ρητό που είχα φτιάξει πολλά χρόνια πρίν, για την ποιότητα των παραδοτέων στον εργασιακό χώρο, και που έχει αλληγορικές εφαρμογές σε πολλά άλλα πεδία στην Ζωή:
"Ένα Datsun, με σκασμένο λάστιχο που του διορθώνεις το λάστιχο, παραμένει να είναι ένα Datsun"!..
 :roll

 :roll :roll :roll

Επίσης: "You want it fast or you want it to last?"  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #17 στις: 05/10/11, 13:25 »
αυτο που μου εστειλες δηχνει τα χαρακτηριστικα ενως μεγαφωνου-ηχειου απλα..
δε κρινει κατασκευες δυο δρομων!

Νομίζω ότι δεν έγινα αντιληπτός..
Δεν αναφέρομαι στην απόκριση του μεγαφώνου, αλλά στην απόκριση του ενισχυτή, ο οποίος είναι σχεδιασμένος για το συγκεκριμένο είδος μεγαφώνου.

Μπορείς να το δείς και μόνος σου, από τις μετρήσεις που παρέθεσες, αν και η φόρμουλα που χρησιμοποίησες είναι για DC, δεν πειράζει, είναι μία καλή προσέγγιση, όπου βλέπεις ότι μετράς περισσότερα watt σε πρίμα και μπάσα και λιγότερα σε μεσαία. Αυτό δεν είναι τυχαίο, είναι ακριβώς η απόκριση του ενισχυτή,  σχεδιασμένη για το είδος αυτό των μεγαφώνων κιθάρας.

Πάντα όταν βγάζουμε ήχο από το τελικό στάδιο ενός ενισχυτή κιθάρας, είτε μέσω κάπου attenuator όπως αυτός που έχω σχεδιάσει εδώ, είτε από κάποιο LineOut του ενισχυτή, πριν το περάσουμε σε ένα τελικό σύστημα ενίσχυσης PA, όπως πχ μέσα από την κονσόλα ενός ηχολήπτη, για ηχογράφηση, κλπ, χρειαζόμαστε ένα "εξομοιωτή καμπίνας" (Cab Simulator) είτε σε κουτί, όπως πχ αυτός εδώ, είτε σε λογισμικό, όπως ένα DAW, με σκοπό να εξισορροπήσουμε τις συχνότητες για συστήματα FRFR (Full Range Flat Response), δηλαδή γραμμικής απόκρισης, όπως αυτά των 2 ή περισσότερων δρόμων.

Εάν θέλεις μπορείς να αναφερθείς και εδώ που έχει πολύ καλά στοιχεία για το θέμα:
http://www.hexeguitar.com/diy-cabsims_e

Εάν παρακάμψεις τον εξομοιωτή καμπίνας, θα πάρεις ένα παραμορφωμένο αποτέλεσμα με έντονα μπάσα και ιδίως πρίμα, το οποίο είναι αφύσικο για κιθάρα. Το ίδιο συμβαίνει και όταν οδηγείς με ενισχυτή κιθάρας ένα μεγάφωνο 2 δρόμων με γραμμική απόκριση.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/11, 13:43 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #18 στις: 05/10/11, 14:52 »
σημφωνω απολυτα στην αποψη σου ετσι ακριβως ειναι!
δεν προσεξες ομως στην πρωτη μου μετρηση οτι το μαμα μεγαφωνο του μαρσαλ στους 1133 κυκλους παραμορφωνει απο το 1,5 watt! δηλαδη χανει τελειως τη ποιοτητα του σηνωλου σχεδον απο τα μεση δηναμη και ΑΔΙΚΑ αφου η κεφαλη μπωρει να στηλει 4,7 καθαρα γιατι να μη τα παρεις?
για να μη μηλησω και για την αθλια καμπινα των μπασων που πρεπει να την ενησχησω ..


επισης εφοσον εχει ικουαλαιζερ πανω του   μπωρεις να αλαξεις συμφωνα με το γουστο σου τα μεσαια η τα πριμα κλπ.. οποτε το καλο μεγαφωνο ειναι οπωσδηποτε απαραιτιτο γι αυτον τον ενησχητη!


εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι τους μαρσαλ της σειρας mg τους εχουν φτιαξει οπως οταν αγοραζουμε καλτσες απο τη λαικη η απο τους κινεζους. δηλαδη με το κιλο! τελως παντων .. θα τον φτιαξω που θα μου παει στο χερι του ειναι?
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/11, 14:54 από diwattos »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #19 στις: 05/10/11, 15:12 »
εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι τους μαρσαλ της σειρας mg τους εχουν φτιαξει οπως οταν αγοραζουμε καλτσες απο τη λαικη η απο τους κινεζους. δηλαδη με το κιλο! τελως παντων .. θα τον φτιαξω που θα μου παει στο χερι του ειναι?

 
εδώ εχει παιξει καλή μπάλα το μαρκετινγκ. Η εταιρεία που φτιάχνει τους MG λέγεται Marshall-Park  και εχει δικαιώματα χρήσης του τίτλου .  Είναι σαν να συγκρίνεις ενα Αμερικλάνικο Chevrolet με ενα σχιστομάτικο ,ίδιου τίτλου.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #20 στις: 14/10/11, 16:55 »
λοιπων παιδια ειμαι υπερβολικα χαρουμενος! ενα εχω να πω οσοι εχετε αυτο το μαρσαλ βαλτε του ενα καλο συμβατο μεγαφωνο και θα τον ΕΡΩΤΕΥΤΗΤΕ  παραφορα! η κεφαλη του αξιζει ΠΟΛΥ το μεγαφωνο ειναι για πεταμα!!




λοιπων τελικα εβαλα μια απο τις κορυφαιες εταιριες μεγαφωνο
η ιταλικη sica   http://www.sica.it/
στις 10 ιντσες κλασικα
4Ω  (5,3 σε αδρανεια)
στα 96,3db ευαισθησια
 100w μεγιστη υσχη
ρυχου τυπου
οι σηχνωτιτες που το μετρησα και αποδηδει αψογα ειναι 120hz  11.000hz)
το παλιο μεγαφωνο δουλευε στo φασμα των (80hz  -  6800hz)


τελικα τουιτερ δεν εβαλα διοτι το μεγαφωνο αυτο ειναι 2 κωνων και καλυπτει με ευκολια ολο το  επιθυμιτο φασμα


τωρα βαζω τις τελευταιες πινελιες και συντομα θα σας συγκρινω τον παλιο ηχο με τον καινουριο. αν και απο κοντα μονο μπωρειτε να καταλαβετε το ποσο μελι σταζει ο καινουριος ηχος...  ;D



























« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/11, 00:26 από diwattos »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #21 στις: 15/10/11, 05:27 »
αφου μπήκες στην σελίδα αυτή γιατί δεν πήρες ένα jensen?
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #22 στις: 15/10/11, 14:07 »
αφου μπήκες στην σελίδα αυτή γιατί δεν πήρες ένα jensen?


τι ειναι το τζενσεν φηλε μου? ;D


Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #23 στις: 20/10/11, 17:34 »
oσο αφορα τη δηναμη πλεων θα τσαγιωσει πολλους μεγαλητερους ενησχητες  >:D


 :solo :run     :roll

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: βελτιωση marshall mg30 dfx
« Απάντηση #24 στις: 20/10/11, 17:59 »
Τι έκανες ρε συ, έβαλες ενισχυτή αυτοκινήτου μέσα στον ενισχυτή κιθάρας?..  %(
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
7630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 10:34
από Harrucci
19 Απαντήσεις
7977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill
9 Απαντήσεις
4924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 21:20
από mohok
11 Απαντήσεις
10064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 15:42
από cbk
4 Απαντήσεις
2686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 15:29
από Paixtis
3 Απαντήσεις
2435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/10, 20:50
από r4diohead
5 Απαντήσεις
3043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 14:55
από Harpwood
6 Απαντήσεις
35578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/11, 14:02
από panos_jfr
6 Απαντήσεις
3762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 13:56
από jimmy75
24 Απαντήσεις
7111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 15:13
από tech21man