Αποστολέας Θέμα: Τενοντίτιδα  (Αναγνώστηκε 173685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #150 στις: 18/11/07, 19:31 »
Να ρωτήσω κτ...

Η τενοντίτιδα στους κιθαρίστες πού εμφανίζεται συνήθως? Στο αριστερό (της ταστιέρας) ή το δεξί (της πένας) χέρι? ::)

Στο αριστερό (της ταστιέρας)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #151 στις: 27/11/07, 16:53 »
και στο δεξι, ιδιως υστερα απο μελετη ή συνεχες παξιμο με λαθος τροπο/τεχνικη.
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος orestisguitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • ιδιαιτερα μαθηματα κιθαρας www.orestisguitar.com
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • www.orestisguitar.com
ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ RSI ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ
« Απάντηση #152 στις: 03/01/08, 16:05 »
Καλησπερα παιδια και καλη χρονια.θα θελα να ρωτησω αν κανενας κιθαριστας απο σας εχει παθει ποτε καποιο απο τα σοβαρα παραπανω προβληματα στα χερια του.Συγκεκριμενα εγω εδω και λιγο και ρο εχο κατι πονους στο τενοντα ελαφρους ,στο αριστερο χερι,και επισης νιωθω το μικρο και το διπλανο δαχτυλο ελαφρως αδυναμα και καπως μουδιασμενα και καμια φορα εχω και πονους στο μπρατσο.Καποιος που να εχει περασει κατι παρομοιο?Γνωριζετε κανα γιατρο στην θεσσαλονικη που να εχει μια σχετικη εμπειρια με μουσικους?Ευχαριστω
ιδιαιτερα μαθηματα κιθαρας www.orestisguitar.com

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ RSI ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ
« Απάντηση #153 στις: 03/01/08, 18:17 »
Oρέστη Ανατολίτης εδω,σ είπα εχω τενοντίτιδα χρόνια... ο,τι θες τηλέφωνο ή μσν η μέιλ..

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #154 στις: 03/01/08, 20:44 »
 Αυτη η ρημαδα η τενοντιτιδα με ταλαιπωρει εδω και χρονια. Συν τις αλλοις με καθυστερησε και ενα χρονο απο το πτυχιο της κιθαρας. Εχει να κανει με υπερβολικη κουραση και κακη σταση. Ειδικα οταν δουλευα σε διαφορα μαγαζια η σταση μου ηταν κακιστη και το πληρωσα. Δυστυχως ειναι κατι που δε σε εγκαταλειπει εντελως. Απλα μαθαινεις να ζεις μαζι της. Δεν την ενοχλεις για να μη σε ενοχλει.
 Σε πρωτη φαση συνισταται απολυτη ξεκουραση, σε εντονη περιπτωση αντιφλεγμονωδη και παγος οπως ειπωθηκε αλλα για λιγες μερες 2-3 φορες τη μερα για 10 λεπτακια με πετσετα. Οταν βελτιωθει η κατασταση και ξαναπιασουμε κιθαρα στα χερια, προσοχη στην τεχνικη.. Ο αντιχειρας να μη βγαινει απο επανω παρα μονο ισως σε κανενα bending, τα δαχτυλα να πατανε καθετα στην ταστιερα, με μικρες κινησεις (βολευει και στην ταχυτητα) και ποτε με περισσοτερη δυναμη απο οση χρειαζεται. Οπωσδηποτε πολυ καλο ζεσταμα σε χαμηλες ταχυτητες (το far beyond the sun δεν ενδεικνυται :P) και οταν καποιος νοιωσει κουραση απλα παρατα την κιθαρα οσο κι αν δεν το θελει και ριχνει το χερακι του κατω να αιματωθει καλυτερα. Και συνεχιζει... την επομενη ημερα. Θελουν πολλη προσοχη τα χερια μας γιατι ειναι το μονο μερος του εξοπλισμου που δεν αγοραζεται ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #155 στις: 03/01/08, 20:59 »
Μόλις πέρασα μια μικρή κρίση τενοντίτιδας... Πονάκια , απίστευτη κουραση... Ευτυχώς χάρη στο σοκ που παθαίνω όταν γίνεται αυτό, και στις συμβουλές του Πάρη, την έβγαλα και πάλι καθαρη, όσο δλδ μπορώ να το πώ αυτό. Και όταν λέω καθαρή, εννοώ ότι δεν πονάω όταν παίζω...

Θα ακουστεί λίγο γελοίο, αλλα κάτι που με βοήθησε στο να μην απογοητευτώ, ήταν η Ibanez μου.. Λαιμός βούτυρο... Απίστευτα ξεκούραστος, περναγε κανα 20' πριν νιώσω κάποια ενόχληση..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #156 στις: 04/01/08, 14:59 »
Θελουν πολλη προσοχη τα χερια μας γιατι ειναι το μονο μερος του εξοπλισμου που δεν αγοραζεται ;)

+1
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος μαντολιναδα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθε ζωή εχει τη δική της μελωδία!!!!
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #157 στις: 06/04/08, 17:30 »
εγώ επαθα τενοντοθηλικίτιδα.....αλλα απτο γραψιμο...........ΚΑΙ ΤΟ ΣΉΚΩΜΑ ΒΙΒΛΙΩΝ, ΤΣΑΝΤΑΣ.....
εΊΝΑΙ ΠΙΟ ΟΞΥ ΑΠΤΗΝ ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ......
ΤΟΤΕ Με ειχε πιασει μια απογοήτευση.....
 ΔΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΩ.....
 Γραψιμο φαγητο με τ'αριστερο.
 Το δεξι ουτε που σήκωνε....
Τώρα ειναι καλα.... :).
ΕΥΤΥΧΩΣ
ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΏΣΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ......
ΔΥΣΤΥΧΏΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ....
ΕΧΕΙ ΘΕΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ..
CANTO.......

Αποσυνδεδεμένος patrickdrd

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #158 στις: 02/09/08, 14:04 »
καλησπέρα σε όλους!

εγώ δεν παίζω κιθάρα (είμαι προγραμματιστής βέβαια),
αλλά βρέθηκα σε αυτό το θέμα μέσω google για... άλλους λόγους,
που λέτε εγώ έχω ένα πόνο που ξεκινάει από την ωμοπλάτη πίσω και
κατεβαίνει από το πίσω μέρος του χεριού κατά μήκος μέχρι τα δάχτυλα,
έχω δει κανα 2 ορθοπεδικούς,
έχω κάνει την θεραπεία με τα αντιφλεγμονώδη που μου δώσανε πριν από κάνα μήνα,
έχω κάνει και ηλεκτρομυογράφημα (δεν βρέθηκε σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα) και ακτινογραφία στον αυχένα (τίποτα κ από αυτό) κι
εκεί που όλα φαινόντουσαν καλύτερα, ξαφνικά χειροτέρεψε,
ίσως λόγω a/c,
αλειφόμουνα κανα 4αρι μέρες με counterpain, αλλά δεν βελτιωνόταν και χθες πήρα και την voltaren,
τι συμβαίνει λέτε;

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #159 στις: 02/09/08, 19:45 »
Η συμπτωματολογία που λες, συνήθως ενοχοποιεί τον αυχένα. Η απλή ακτινογραφία δείχνει σκελετικές ανωμαλίες όπως σπάσιμο, ράγισμα, στένωση κλπ.
Αν έχεις κάποια κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου, μόνο η μαγνητική ή η αξονική μπορούν να στα δείξουν αυτά.

Οι τενοντίτιδες και ο ενοχλήσεις που εμφανίζονται στους μουσικούς, πολλές φορές είναι οι ίδιες και με τους χρήστες του Η/Υ για πολλές ώρες.

Τα αντιφλεγμονώδη φίλε μου καταπολεμούν το σύμπτωμα δλδ την φλεγμονή. Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να βρεις την αιτία που σου προκαλεί τα συμπτώματα και να τη λύσεις ριζικά.

Το a/c πρέπει να δεις που σε βαράει, δλδ αν σε κτυπάει στο σβέρκο, σου δημιουργεί κάποιας μορφής ψύξη στον αυχένα με τα συνηθισμένα αποτελέσματα.

Την counterpain απλά βρες τον κοντινότερο σκουπιδοτενεκέ και πέτα την γιατί πολύ απλά δεν κάνει τπτ.

Οι αθλητές που ασχολούμαι χρόνια τώρα, πασαλείβονται με αυτήν την αηδία που εισχωρεί μόνο 2mm άρα και είναι ανεπαρκής στην αύξηση της θερμοκρασίας στις πιο βαθιές στοιβάδες όπως είναι οι μυς. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ζεσταίνουν υπερβολικά την επιδερμίδα και απλά να σου δίνουν την εντύπωση ότι έχει επέλθει μια επαρκής αύξηση της θερμοκρασίας και ενδόμυχα να πιστεύεις κιόλας ότι σε έχει ανακουφίσει. Αυτό όμως σε παραπλανεί.

Επίσης να ξέρεις ότι στην οξεία φάση μιας φλεγμονής βάζουμε κρύα επιθέματα και όχι ζεστά.

Αποσυνδεδεμένος patrickdrd

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #160 στις: 03/09/08, 15:41 »
καλησπέρα φίλε!

ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση,

είναι από την ωμοπλάτη και κατεβαίνει μέχρι την παλάμη,
μάλλον κάποιο νεύρο,
θα επιχειρήσω να επισκεφτώ (κ άλλον...) ορθοπεδικό αύριο το απόγευμα

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #161 στις: 09/09/08, 10:26 »
που λέτε εγώ έχω ένα πόνο που ξεκινάει από την ωμοπλάτη πίσω και
κατεβαίνει από το πίσω μέρος του χεριού κατά μήκος μέχρι τα δάχτυλα,
έχω δει κανα 2 ορθοπεδικούς,
έχω κάνει την θεραπεία με τα αντιφλεγμονώδη που μου δώσανε πριν από κάνα μήνα,
έχω κάνει και ηλεκτρομυογράφημα (δεν βρέθηκε σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα) και ακτινογραφία στον αυχένα (τίποτα κ από αυτό) κι
εκεί που όλα φαινόντουσαν καλύτερα, ξαφνικά χειροτέρεψε,
ίσως λόγω a/c,
αλειφόμουνα κανα 4αρι μέρες με counterpain, αλλά δεν βελτιωνόταν και χθες πήρα και την voltaren,
τι συμβαίνει λέτε;

Φϊλε μου θα σου πώ κάτι off topic αλλά για να σε βοηθήσω μιάς και έχει πρόβλημα, θα σου πω ότι είχα ακριβώς την ίδια συμπτωματολογία και μετά από πολύ ταλαιπωρία κατάλαβα ότι είναι διαφραγματοκοίλη, δηλαδή πάθηση του στομάχου όταν μέρος του στομάχου εισέρχεται από το διάφραγμα στο στέρνο. Οι πόνοι του διαφράγματος είναι πολύ παρόμοιοι με του εμφράγματος μόνο που διαρκούν μέρες και έχουν αντανάκλαση στην πλάτη και το χέρι, συνήθως το αριστερό.
Εάν έχεις άγχος και σε καίει το στομάχι σου καιρό, άν έχεις οισοφαγίτιδα ή εάν έχεις καιρό οισοφαγική παλινδρόμηση (σου ανεβαίνει το φαί στον λαιμό όταν ξαπλώνεις) ακόμα και αν δεν έχεις έλκος, μπορεί να έχεις διαφραγματοκοίλη. Δεν είναι κάτι σοβαρό, μην ανησυχήσεις όμως με τα χρόνια μπορεί να χρειαστή μία μικρή εγχείρηση διόρθωσης που γίνεται λαπαροσκοπικά.
Παραθέτω τις πληροφορίες αυτές καθώς εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ μέχρι να το βρώ. Η πάθηση εντοπίζεται εύκολα και σίγουρα με γαστροσκόπηση, εξέτσση που την κάνει γαστρεντερολόγος και είναι ανώδυνη.
Στην περίπτωση που έχεις κατι τέτοιο, δεν θα σε βοηθήσει τίποτα από voltaren ή counterpain, μην εστιάζεσαι στα μυικά, ο πόνος σου είναι καθαρά αντανακλαστικός. Πρέπει να ξεκινήσεις άμεσα θεραπεία για το στομάχι με Nexium ή Losec.
Σου εύχομαι το καλύτερο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #162 στις: 27/10/08, 22:21 »
καλησπέρα σε όλους!

εγώ δεν παίζω κιθάρα (είμαι προγραμματιστής βέβαια),
αλλά βρέθηκα σε αυτό το θέμα μέσω google για... άλλους λόγους,
που λέτε εγώ έχω ένα πόνο που ξεκινάει από την ωμοπλάτη πίσω και
κατεβαίνει από το πίσω μέρος του χεριού κατά μήκος μέχρι τα δάχτυλα,
έχω δει κανα 2 ορθοπεδικούς,
έχω κάνει την θεραπεία με τα αντιφλεγμονώδη που μου δώσανε πριν από κάνα μήνα,
έχω κάνει και ηλεκτρομυογράφημα (δεν βρέθηκε σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα) και ακτινογραφία στον αυχένα (τίποτα κ από αυτό) κι
εκεί που όλα φαινόντουσαν καλύτερα, ξαφνικά χειροτέρεψε,
ίσως λόγω a/c,
αλειφόμουνα κανα 4αρι μέρες με counterpain, αλλά δεν βελτιωνόταν και χθες πήρα και την voltaren,
τι συμβαίνει λέτε;


Καταρχην αγαπητε μου εχεις την εντυπωση οτι οι ακτινογραφικες μελετες δειχνουν παντα την αιτια των συμπτωματων???Να σου τονισω πως αν κανεις μαγνητικη(και ΟΧΙ ακτινογραφια καθοτι η ακτινογραφια δειχνει ΟΣΤΙΚΕΣ βλαβες και οχι μαλακα μορια,οπως συνδεσμοι,μυς και μεσοσπονδυλιοι δισκοι) ακομα και σε εναν που δεν εχει πονους μπορεις να βρεις χιλιες δυο αλλοιωσεις και αποκλισεις απο το φυσιολογικο(πχ ΠΛΗΡΩΣ ασυμπτωματικες κηλες δισκου) και τουμπαλιν σε καποιον συμπτωματικο σαν εσενα μπορεις να εχεις φυσιολογικη απεικονιση.....Επειδη ειμαι φυσικοθεραπευτης και απο αυτα που λες(χωρις να βαζω το χερι στην φωτια καθως δεν γινεται διαγνωση μεσω ενος forum) μαλλον το προβλημα σου ξεκιναει απο αυχενα(ειδικα αν εχεις και ιστορικο αυχεναλγιας τοτε μαλλον ειμαι μεσα,χωρις να ειναι απαραιτητο αυτο).τσεκαρε λιγο αυτο το link που πιστευω πως θα σε βοηθησει τα μεγιστα....
http://www.mckenziehellas.gr/pub/Content.aspx?2,12
Αν εχεις καποια απορια ρωτα ελευθερα.....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #163 στις: 01/11/08, 13:48 »
Συνάδελφε Σπύρο, απλά να σου πω ότι δεν είναι σωστό ένας ασθενής να κάνει μόνος του τις τεχνικές Mackenzie. Αφενός είναι επικίνδυνες για τον αυχένα αφετέρου πρέπει να γίνει διεξοδικά η διάγνωση ώστε να γίνει και το πρόγραμμα αποκατάστασης. Στο σάιτ είχα στείλει κάποια e-mail ώστε να αναφέρουν μέσα ότι οι τεχνικές αυτές γίνονται από εκπαιδευμένα άτομα και όχι κατ'ιδίαν. Με γράψανε βέβαια αλλά η αλήθεια είναι αυτή.

Αν ο ίδιος δεν πάρει μια υπεύθυνη και πάνω απόλα σωστή διάγνωση, δε μπορούμε να πούμε πολλά, απλά εικάζουμε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #164 στις: 01/11/08, 14:36 »
Συνάδελφε Σπύρο, απλά να σου πω ότι δεν είναι σωστό ένας ασθενής να κάνει μόνος του τις τεχνικές Mackenzie. Αφενός είναι επικίνδυνες για τον αυχένα αφετέρου πρέπει να γίνει διεξοδικά η διάγνωση ώστε να γίνει και το πρόγραμμα αποκατάστασης. Στο σάιτ είχα στείλει κάποια e-mail ώστε να αναφέρουν μέσα ότι οι τεχνικές αυτές γίνονται από εκπαιδευμένα άτομα και όχι κατ'ιδίαν. Με γράψανε βέβαια αλλά η αλήθεια είναι αυτή.


Φίλε Πάρη, πολλές από τις τεχνικές McKenzie γίνονται από τον ίδιο τον ασθενή, με την προϋπόθεση βέβαια ότι έχει προηγηθεί εξέταση και διάγνωση από φυσιοθεραπευτή (και όχι φυσιΚοθεραπευτή, έλεος πια... >:() ο οποίος έχει διδαχθεί τη θεωρία του McKenzie και τις συγκεκριμένες τεχνικές διάγνωσης και θεραπείας, και ο οποίος θα δώσει στον ασθενή τις κατάλληλες ασκήσεις και συμβουλές. Εξάλλου θα ξέρεις ότι κυκλοφορούν και τα βιβλία του Robin ΜcKenzie με τίτλο "Treat your own back/neck" τα οποία μπορεί να αγοράσει κανείς στα βιβλιοπωλεία. Από εκεί κι έπειτα, επαφίεται στην κρίση του καθενός αν θα συμβουλευτεί έναν ειδικό για την πάθησή του ή θα ακολουθήσει από μόνος του ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα θεραπείας ή γιατροσόφι χωρίς να έχει τις σχετικές γνώσεις ή απλή κοινή λογική.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #165 στις: 01/11/08, 15:39 »
λοιπον απαντηση και στους δυο συναδελφους(parlats σορρυ αλλα δεν πηρα χαμπαρι πως εισαι και εσυ φυσικοθεραπευτης... :-[)...Δεν θα εστελνα ποτε ενα τετοιο link σε καποιον αν δεν ειχα επιγνωση τι ειναι αυτο...επειδη εχω κανει και τις 4 σειρες της μεθοδου(τωρα παω και για το διπλωμα,ελπιζω να το παρω γιατι οι εξετασεις ειναι παλουκι!!!) αυτο που λεω παντα ειναι το εξης: ΠΟΤΕ μην διανοηθει να κανει καποιος τις "ασκησεις McKenzie"(τα εισαγωγικα ειναι γιατι ειναι Μ-Ε-Θ-Ο-Δ-Ο-Σ και ΟΧΙ ασκησεις!!!) απο μονος του γιατι οπως λες και εσυ Parlats μπορει να κανει ζημια επειδη ακριβως τις κανει χωρις να εχει περασει απο μια σωστη εξεταση(βλεπε φορμα αξιολογησης McKenzie,το καλυτερο εργαλειο BY FAR που εχει ο συγχρονος φυσι(κ)οθεραπευτης) και κατεπεκτασιν να του δοθει απο τον θεραπευτη μια σωστη προοδευτικοτητα των ασκησεων(βλ. προοδο δυναμεων που λεει και ο Robin)....Ξερετε ποσες φορες μου εχει τυχει να ακουω οτι "ο ταδε μου εκανε μαζι με τα υπερηχα,διαθερμιες κλπ και ασκησεις Mckenzie"???Και φυσικα χωρις να εχει προηγηθει ΚΑΜΙΑ εξεταση απο πριν..Η απολυτη μπακαλοσυνη.....
Εν τελει λοιπον αυτο το link δοθηκε για να ψαξει ο συγκεκριμενος μια διαφορετικη αποψη και φυσικα να απευθυνθει σε καποιον επισημο πτυχιουχο(αρα και τον πλεον ειδικο) θεραπευτη της μεθοδου!
Αυτα....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #166 στις: 02/11/08, 01:40 »
Ναι Γιώργο το ξέρω απλά έδωσα έμφαση στη διάγνωση και μετέπειτα τα υπόλοιπα.

Φίλε Σπύρο, η μπακαλοσύνη είναι δυστυχώς μείζον θέμα στο χώρο της υγείας στην Ελλάδα. Ας ελπίσουμε εμείς οι νεότεροι να βοηθήσουμε στην καλυτέρευση των πραγμάτων.
Επίσης δεν έγραψα για να στην πω αλλά για να τονίσω το ζήτημα της ορθής πορείας μιας αποκατάστασης η οποία ξεκινά πάντα από μια σωστή διάγνωση από ειδικευμένο γιατρό. Τα υπόλοιπα έπονται και επαφίονται σε μας.

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #167 στις: 02/11/08, 13:10 »
Καλησπέρα παιδιά, λοιπόν θέλω την συμβουλή σας..
Πριν κάνα δεκαήμερο έκανα κάποιες ασκήσεις με ανοίγματα για το αριστερό χέρι π.χ. (ο δείκτης 1ο τάστο ο μικρός στο 5ο),
και μετά από μία δύο μέρες, ένιωθα αφού ξύπνησα ένα "πιάσιμο" στον καρπό στο εσωτερικό μέρος (δλδ εκεί που είναι οι φλέβες),
όταν ο καρπός βρίκεται στις ακραίες του θέσεις.
Δεν είναι πόνος δλδ απαραίτητα, απλά σαν να έχεις κάνει γυμναστική και να έχεις πιαστεί.
Και δεν έπιασα κιθάρα για 3-4 μέρες λόγω φόβου.

Αφού πέρασαν αυτές οι μέρες και πήγαμε για πρόβα, απλά πάλι όταν έκανα ανοίγματα ένιωθα το "πιάσιμο".

Τώρα έχουν περάσει γύρω στις 10 μέρες από όταν το πρωτο-ένιωσα και το πιάσιμο δεν έχει φύγει (το νιώθω σε λιγότερο βαθμό όμως).....  ::)

Κι εδώ ρωτάω, τι να κάνω?
Να μην παίζω? (δεν γίνεται)
Να του βάζω κανένα επίδεσμο?

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #168 στις: 02/11/08, 15:36 »
Ναι Γιώργο το ξέρω απλά έδωσα έμφαση στη διάγνωση και μετέπειτα τα υπόλοιπα.

Φίλε Σπύρο, η μπακαλοσύνη είναι δυστυχώς μείζον θέμα στο χώρο της υγείας στην Ελλάδα. Ας ελπίσουμε εμείς οι νεότεροι να βοηθήσουμε στην καλυτέρευση των πραγμάτων.
Επίσης δεν έγραψα για να στην πω αλλά για να τονίσω το ζήτημα της ορθής πορείας μιας αποκατάστασης η οποία ξεκινά πάντα από μια σωστή διάγνωση από ειδικευμένο γιατρό. Τα υπόλοιπα έπονται και επαφίονται σε μας.

Οχι,καμια παρεξηγηση δεν εγινε,μην ανησυχεις για αυτο...χαιρομαι που γινονται παντως τετοιες συζητησεις γιατι ετσι βοηθαει ο ενας τον αλλον!!!

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #169 στις: 02/11/08, 16:29 »
Χωρις δευτερη συζητηση να πας να δεις εναν ορθοπαιδικο! Εγω ενιωθα μια μικρη ενοχληση στη μεση μου για ενα διαστημα κατι σαν μουδιασμα - τσιμπημα δεν ξερω πως να το πω. Ελεγα ελα μωρε θα περασει λογω γυμναστικης θα ειναι κτλ... Ε και παω μετα απο κανα 6μηνο, αν θυμαμαι καλα, στο γιατρο γιατι η κατασταση ειχε γινει σχεδον αφορητη. Δισκοπαθεια :-\. Φυσιοθεραπεις, χαπια, προσοχη στις κινησεις.

Δεν στα λεω αυτα για να πω την ιστορια της ζωης μου! Η γνωμη μου ειναι να πας στο γιατρο σου το συντομοτερο για να δεις τι συμβαινει. Οσο ποιο νωρις τοσο ποιο καλα. Ακομα καλυτερα θα ηταν αν τις ασκησεις τις εκανες με αυξανομενη δυσκολια και χρονικη διαρκεια.

Καλη αναρωση!  :)
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #170 στις: 02/11/08, 22:00 »
Χωρις δευτερη συζητηση να πας να δεις εναν ορθοπαιδικο! Εγω ενιωθα μια μικρη ενοχληση στη μεση μου για ενα διαστημα κατι σαν μουδιασμα - τσιμπημα δεν ξερω πως να το πω. Ελεγα ελα μωρε θα περασει λογω γυμναστικης θα ειναι κτλ... Ε και παω μετα απο κανα 6μηνο, αν θυμαμαι καλα, στο γιατρο γιατι η κατασταση ειχε γινει σχεδον αφορητη. Δισκοπαθεια :-\. Φυσιοθεραπεις, χαπια, προσοχη στις κινησεις.


Tο πιο πιθανο ειναι να του γραψει κανα αντιφλεγμονωδες και καμια συμβουλη για σωστη φορτιση(και δεν μιλαμε ΜΟΝΟ για ενδυναμωση) του τενοντα...επειδη πολυ απλα καθε κολλαγονος ιστος δεν μπορει ΠΟΤΕ να αποκατασταθει μονο με φαρμακα...ξερεις ποσος κοσμος εχει "καει" απο τετοιες οδηγιες απο γιατρους????"παρε το χαπι σου και μην κανεις καμια κινηση" ειναι κατι πληρως διαδεδομενο με αποτελεσμα τα μυοσκελετικα προβληματα να αποκτουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ χρονιοτητα στο γενικο πληθυσμο....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #171 στις: 04/11/08, 08:42 »
"παρε το χαπι σου και μην κανεις καμια κινηση" ειναι κατι πληρως διαδεδομενο με αποτελεσμα τα μυοσκελετικα προβληματα να αποκτουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ χρονιοτητα στο γενικο πληθυσμο....

Κάτι τέτοιο έπαθα κι εγώ. Έπαιρνα χάπια και είχα το χέρι σε πλήρη ακινησία. Έβλεπα όμως ότι τελικά δεν περνούσε ο πόνος και το πρήξιμο, κι ας είχε περάσει πολύς χρόνος. Τελικά πήγα σε άλλον γιατρό (ΚΑΤ, κλινική άκρας χειρός) και διέγνωσε ότι το χέρι μου πρήστηκε από την ακινησία και ότι πρέπει να ξεκινήσω φυσιοθεραπείες. Έτσι κι έγινε. Έκανα αρκετό καιρό φυσιοθεραπεία για να ανακτήσει το χέρι μου την δύναμη και το εύρος κινήσεων που είχε πριν.

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #172 στις: 04/11/08, 19:26 »
Που να δεις αλλες περιπτωσεις οπου αυτες οι "δυσκαμψιες" προκαλουν μονιμα προβληματα στον αλλον επειδη περασε αρκετο χρονικο διαστημα χωρις να δουλευτουν με κινησεις....εδω οσο νωριτερα ο αλλος μπει σε ενα προγραμμα κινησιοθεραπειας τοσο πιο πιθανον ειναι να προλαβει τετοια προβληματα...

Αποσυνδεδεμένος alexbts

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #173 στις: 12/02/11, 18:49 »
Ενημερωτικα, υπαρχει μια μεθοδος στασης του σωματος κατα το παιξιμο καποιου οργανου..ονομαζεται μεθοδος Alexander

Αποσυνδεδεμένος aggeloskrv

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #174 στις: 02/06/13, 22:20 »
Δυστυχως γραφω κ εγω στο συγκεκριμενο θεμα ως παθων.....

Εχω προβλημα εδω κ 5 μηνες με το μικρο δαχτυλο του αριστερου χεριου...

Συγκεκριμενα με την μεσαια αρθρωση!

Με πονεσε αρχες Γεναρη,πηγα σε ενα γιατρο κ μου ειπε για παγο κ αντιφλεγμονωδη (2 των 50μγ πρωι-βραδυ βολταρεν)!

Οσο επαιρνα τα χαπια (15 μερες) ειδα μια βελτιωση,μετα ομως παλι τα ιδια....

Καθως περνουσε ο καιρος πηγα κ σε 2ο!Χειρουργο ακρας χειρας στο ιατρικο κεντρο....

Ναρθηκα στο χερι κ παλι βολταρεν ιδια δοσολογια για 15 μερες....

Μετα απο λιγες μερες ομως παλι τα ιδια....

Οι γιατροι μου λενε ας το να δουμε πως θα εξελιχθει....εμενα ομως με ανησυχει που σε 5 μηνες δεν εχει περασει κ ειμαι επαγγελματιας μουσικος....δεν ξερω τι να κανω...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
4932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 23:36
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
25364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/20, 21:20
από Βραζίλης