Ψηφοφορία

Πώς βλέπετε τη σημαντική απώλεια ψήφων των ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, ως τώρα, στα γκάλοπ?

Επιτέλους μπορεί να αλλάξει κάτι.
8 (30.8%)
Δεν ελπίζω σε μεγάλες αλλαγές στο σκηνικό.
7 (26.9%)
Δεν εμπιστεύομαι τις δημοσκοπήσεις.
8 (30.8%)
Νομίζω πως δεν πρέπει να αλλάξουμε τρόπο διακυβέρνησης.
2 (7.7%)
Δε με επηρρεάζουν τα γκάλοπ, δε θα ψηφίσω.
1 (3.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 26

Αποστολέας Θέμα: Εκλογές 2012!  (Αναγνώστηκε 47617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #150 στις: 31/05/12, 12:46 »
...νομίζω πως ήμουν σαφής....
είναι δουλικός και ξευτίλας,δεν βρίσκω άλλον χαρακτηρισμό.
την ίδια ακριβώς άποψη θά'πρεπε να έχει ο οποιοσδήποτε μπορεί στοιχειωδώς να σκεφτεί...κι ας συμφωνεί μαζί του στα υπόλοιπα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #151 στις: 31/05/12, 12:53 »
είναι δουλικός και ξευτίλας,δεν βρίσκω άλλον χαρακτηρισμό.
Πιστεύω ότι τo στυλ είναι επίτηδες γραμμένο να είναι ειρωνικά δουλικό και ούτε καν απευθύνεται την Merkel..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #152 στις: 31/05/12, 12:55 »
...δεν τον είδα να ρωτάει την εξοχοτάτη τίποτα για τα υποβρύχια που μπατάρουν, για την siemens και τον Χριστοφοράκο, για τις πολεμικές αποζημειώσεις που οφείλει η πατρίδα της, για τους ήδη υπάρχοντες εργαζόμενους για 400Ε στην ανεπτυγμένη Γερμανία(υπάρχουν και τέτοιοι).
Σε αυτά προφανώς δεν έχει απορίες γιατί είναι ξεκάθαρα.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #153 στις: 31/05/12, 12:56 »
είναι δουλικός και ξευτίλας,δεν βρίσκω άλλον χαρακτηρισμό.
Πιστεύω ότι τo στυλ είναι επίτηδες γραμμένο να είναι ειρωνικά δουλικό και ούτε καν απευθύνεται την Merkel..
...δυστυχώς δεν έβγαλα αυτό το συμπέρασμα.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #154 στις: 31/05/12, 13:00 »
 αν ήμουν στη θέση σας θα έλεγα «να πάει στο διάολο αυτή η απαίσια χώρα». Εμείς, οι σκεπτόμενοι και αξιοπρεπείς Έλληνες σάς είμαστε ευγνώμονες που δεν έχετε πάρει (ακόμα) αυτή τη θέση και εξακολουθείτε να μας στηρίζετε. Αλλά για να μπορέσουμε να σας το ανταποδώσουμε και να ξεπληρώσουμε το χρέος που συσσώρευσαν η ανικανότητα και οι μίζες των πολιτικών μας, σας παρακαλούμε: υποχρεώστε τους σε ένα και μόνο πράγμα: να αλλάξουν το κράτος-τέρας που δημιούργησαν. 
 
Από τα παραπάνω γραφόμενά του δεν διαφαίνεται κανενός είδους ειρωνία.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/12, 13:16 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #155 στις: 31/05/12, 13:09 »
...δεν τον είδα να ρωτάει την εξοχοτάτη τίποτα για τα υποβρύχια που μπατάρουν, για την siemens και τον Χριστοφοράκο, για τις πολεμικές αποζημειώσεις που οφείλει η πατρίδα της, για τους ήδη υπάρχοντες εργαζόμενους για 400Ε στην ανεπτυγμένη Γερμανία(υπάρχουν και τέτοιοι).
Σε αυτά προφανώς δεν έχει απορίες γιατί είναι ξεκάθαρα.
Συμφωνώ ότι και οι Γερμανοί θέλουν αντίστοιχα την δική τους επιστολή με τα δικά τους "άπλυτα"!..

Απλά βγάλε/αγνόησε ότι απευθύνεται στην Merkel και κράτα όλα τα (πολλά) υπόλοιπα τα οποία δυστυχώς είναι μία θλιβερή και τελείως αληθινή περιγραφή της πραγματικότητας, όσο και αν δεν μας αρέσει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #156 στις: 31/05/12, 13:14 »
από το "σφάξε με πασά μου να αγιάσω" μέχρι του "παλεύω να μαζέψω τα αμάζευτα" η απόσταση είναι τεράστια.
την επιστολή έτσι κι αλλιώς την στέλνει στην εξοχοτάτη και σαν τέτοια κρίνεται.
δεν είναι επιστολή πληροφόρησης στον Ελληνικό λαό.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #157 στις: 31/05/12, 13:35 »
Εκτός από μια καταπληκτική ερμηνεία από οργανα και Σαββόπουλο, το τραγουδάκι περιγράφει ακριβώς την πολιτικοκοινωνική πορεία του τόπου από καταβολής του μέχρι που να (αν) ξυπνήσουμε.

Αφιερωμένο

Άγγελος Εξάγγελος - Σαββόπουλος


Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #158 στις: 31/05/12, 14:03 »
Άψογος στίχος και ωραίο τραγούδι του Σαββόπουλου και περιγράφει απόλυτα τους Τζίμερους του παρελθόντος.
Δυστυχώς είναι επίκαιρο και σήμερα παρ'όλο που ο Διονύσης το γύρισε από τα κουρέματα κι ύστερα.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #159 στις: 31/05/12, 14:10 »
...δεν ήξερε καθόλου να μιλά & είχε γλώσσα μόνο για να γλείφει...
τουλάχιστον στο τραγούδι την κοπάνισε μόνος του, ενώ εδώ αυξάνονται και πληθαίνουν!!!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #160 στις: 31/05/12, 15:04 »
http://forza-grecia.pblogs.gr/2012/05/kyries-kai-kyrioi-idoy-h-dwsilogh-epistolh-toy-tzhmeroy-pros-thn.html

 
Χμ... Έχω την εντύπωση ότι ο Ράιχενμπαχ δεν ήρθε για να αναδιαρθώσει την δημόσια διοίκηση, αλλά τον έστειλε η Άνγκελα, όταν έλαβε την επιστολή, για μεταπτυχιακά. Να μάθει πως στην ευχή καταφέρνει το Ελληνικό σύστημα να παράγει τέτοιο προϊόν και όλοι να είναι βολεμένοι και ευχαριστημένοι!
 
Πάλι πρωτοπόροι είμεθα!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #161 στις: 31/05/12, 16:26 »
Άψογος στίχος και ωραίο τραγούδι του Σαββόπουλου και περιγράφει απόλυτα τους Τζίμερους του παρελθόντος.
Δυστυχώς είναι επίκαιρο και σήμερα παρ'όλο που ο Διονύσης το γύρισε από τα κουρέματα κι ύστερα.

Δικαίωμά σου να το ερμηνεύεις καταπώς σε βολεύει, αλλά να επισημάνω δύο πράγματα:

1. Οι Τζήμεροι & Μάνοι του παρελθόντος ουδέποτε κυβέρνησαν, ούτε καν είδαν την πόρτα από μακριά

2. Καταφέρεσαι εναντίον ενός 2% το οποίο ουδέποτε κυβέρνησε, ουδέποτε συμμετείχε καταλυτικά σε κάποια κυβέρνηση, ούτε καν σαν αντιπολίτευση στην βουλή. Αυτό το 2% δεν θα πιάσει πάλι το όριο της εισόδου στη βουλή, επειδή οι ψηφοφόροι του (κακώς κατά τη γνώμη μου) θα ψηφίσουν μάλλον ΝΔ προκειμένου να μην βγεί ο ΣΥΡΙΖΑ πρώτο κόμα.

Προς τι τέτοιο μένος και τόση ανησυχία? Μέσα στις τόσες αρλούμπες και εξωφρενικά που ακούγονται από όλους τον τελευταίο καιρό, δέξου και αυτό σαν διαφορετική άποψη από τη δική σου.

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #162 στις: 31/05/12, 16:51 »
Άψογος στίχος και ωραίο τραγούδι του Σαββόπουλου και περιγράφει απόλυτα τους Τζίμερους του παρελθόντος.
Δυστυχώς είναι επίκαιρο και σήμερα παρ'όλο που ο Διονύσης το γύρισε από τα κουρέματα κι ύστερα.

Μ'όλο το σεβασμό στο Σαββόπουλο, το τραγούδι είναι διασκευή (και απόπειρα μετάφρασης) από το Wicked Messenger του Dylan, και προσωπικά προτιμώ το πρωτότυπο (και σε στίχους). Αυτό, όμως, είναι προσωπική άποψη, όπως και το ότι "τα νέα που ακούγονταν ευχάριστα στ'αυτί μας" περισσότερο μου θυμίζουν δηλώσεις τύπου "1300 κατώτατος μισθός", "καμιά απόλυση στο δημόσιο" κλπ, παρά το οτιδήποτε λέει ο Τζήμερος, το οποίο μόνο ευχάριστο δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #163 στις: 31/05/12, 17:05 »
Μ'όλο το σεβασμό στο Σαββόπουλο, το τραγούδι είναι διασκευή (και απόπειρα μετάφρασης) από το Wicked Messenger του Dylan,

Πολύ σωστός, κακώς δεν το έγραψα στο αρχικό... δεν άκουσα κανένα σχόλιο για το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ μπάσο στη μέση του τραγουδιού
 :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #164 στις: 31/05/12, 20:15 »
Επανερχομαι βλεποντας πως η συζητηση αποκταει προσωποποιημενη πολιτικη εννοια....Μη καταντησουμε παραθυρα απογευματινου δελτιου. Τωρα που ακομα ειμαστε ευγενικοι, ας μιλησουμε γενικοτερα κι οχι συγκεκριμενα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #165 στις: 01/06/12, 09:02 »
Άψογος στίχος και ωραίο τραγούδι του Σαββόπουλου και περιγράφει απόλυτα τους Τζίμερους του παρελθόντος.
Δυστυχώς είναι επίκαιρο και σήμερα παρ'όλο που ο Διονύσης το γύρισε από τα κουρέματα κι ύστερα.

Μ'όλο το σεβασμό στο Σαββόπουλο, το τραγούδι είναι διασκευή (και απόπειρα μετάφρασης) από το Wicked Messenger του Dylan, και προσωπικά προτιμώ το πρωτότυπο (και σε στίχους). Αυτό, όμως, είναι προσωπική άποψη, όπως και το ότι "τα νέα που ακούγονταν ευχάριστα στ'αυτί μας" περισσότερο μου θυμίζουν δηλώσεις τύπου "1300 κατώτατος μισθός", "καμιά απόλυση στο δημόσιο" κλπ, παρά το οτιδήποτε λέει ο Τζήμερος, το οποίο μόνο ευχάριστο δεν είναι.
πολύ σωστά παρατήρησες(όσον αφορά το τραγούδι).
Στο δεύτερο σκέλος της απάντησής σου εγώ ξέρω ποιοι κυβερνούσαν τόσα χρόνια και με ποιο υποτιθέμενο σύστημα...
και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε....
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/12, 09:32 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #166 στις: 01/06/12, 09:08 »
Άψογος στίχος και ωραίο τραγούδι του Σαββόπουλου και περιγράφει απόλυτα τους Τζίμερους του παρελθόντος.
Δυστυχώς είναι επίκαιρο και σήμερα παρ'όλο που ο Διονύσης το γύρισε από τα κουρέματα κι ύστερα.

Δικαίωμά σου να το ερμηνεύεις καταπώς σε βολεύει, αλλά να επισημάνω δύο πράγματα:

1. Οι Τζήμεροι & Μάνοι του παρελθόντος ουδέποτε κυβέρνησαν, ούτε καν είδαν την πόρτα από μακριά

2. Καταφέρεσαι εναντίον ενός 2% το οποίο ουδέποτε κυβέρνησε, ουδέποτε συμμετείχε καταλυτικά σε κάποια κυβέρνηση, ούτε καν σαν αντιπολίτευση στην βουλή. Αυτό το 2% δεν θα πιάσει πάλι το όριο της εισόδου στη βουλή, επειδή οι ψηφοφόροι του (κακώς κατά τη γνώμη μου) θα ψηφίσουν μάλλον ΝΔ προκειμένου να μην βγεί ο ΣΥΡΙΖΑ πρώτο κόμα.

Προς τι τέτοιο μένος και τόση ανησυχία? Μέσα στις τόσες αρλούμπες και εξωφρενικά που ακούγονται από όλους τον τελευταίο καιρό, δέξου και αυτό σαν διαφορετική άποψη από τη δική σου.
φίλε μου κανένα μένος με κανένα Μάνο και Τζίμερο.
το μόνο που σχολίασα αρνητικά γι'αυτόν ήταν η επιστολή του.
αν θες επί προσωπικού να δεχτώ πως δεν έχει καμμία σχέση στην λαμογιά με τα τσακάλια που κυβερνούσαν,αλλά έχει ταύτιση και απόλυτη μάλιστα συστημικά...δεν μπορώ να δεχτώ πως ο καλός τζίμερος αν κυβερνούσε θά'ταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/12, 09:32 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #167 στις: 01/06/12, 12:19 »
Από την σημερινή Ναυτεμπορική:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Νέες δημοσκοπήσεις λίγο πριν την απαγόρευση

.. σύμφωνα με το βαρόμετρο της Public Issue ο ΣΥΡΙΖΑ είναι καθαρά πρώτος στην εκτίμηση εκλογικής επιρροής με 31,5%, έναντι 25,5% της ΝΔ και ακολουθούν.. ..

..τα αποτελέσματα της τελευταίας δημοσκόπηση της Kapa Research για τα Νέα. Σύμφωνα με αυτά, η ΝΔ συγκεντρώνει ποσοστό 26,1%, ο ΣΥΡΙΖΑ έρχεται δεύτερος με 23,6% και ακολουθούν..

..προκύπτει από τη δημοσκόπηση της Rass για τον Ελεύθερο Τύπο. H ΝΔ βρίσκεται στο 26,5% με το ΣΥΡΙΖΑ στο 24,2%..

..Προβάδισμα ΝΔ στην πρόθεση ψήφου με 26% έναντι 24,3% του ΣΥΡΙΖΑ έδειξε δημοσκόπηση της Marc..

.. τέλος, με δημοσκόπηση της MRB για το Real.gr, η Νέα Δημοκρατία προηγείται στην πρόθεση ψήφου με βραχεία κεφαλή (23,9% έναντι 22,5% του ΣΥΡΙΖΑ)..
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επειδή έχω σπουδάσει Στατιστική ως μέρος της Ακαδημαϊκής μου μόρφωσης, θεωρώ ότι στην χώρα της διαφθοράς, της κωλοτούμπας και της παγκοσμίου βεληνεκούς ξεφτίλας των Greek Statistics, προστίθεται ακόμα μία πρωτιά, με τις ανωτέρω δημοσκοπήσεις να έχουν μεταξύ τους τέτοιες κραυγαλέες στατιστικές αποκλίσεις, οι οποίες να σπάνε όχι μόνο το όριο του μαθηματικά αποδεκτού στατιστικού λάθους, αλλά που να σπάνε κάθε όριο αξιοπιστίας και επιστημονικοφάνειας, όπως και να σπάνε κάθε όριο επίφασης σεβασμού και προσβολής προς τους αποδέκτες πολίτες και δυνητικούς ψηφοφόρους.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/12, 12:34 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #168 στις: 01/06/12, 12:29 »
Καταφέρεσαι εναντίον ενός 2% το οποίο ουδέποτε κυβέρνησε, ουδέποτε συμμετείχε καταλυτικά σε κάποια κυβέρνηση, ούτε καν σαν αντιπολίτευση στην βουλή. Αυτό το 2% δεν θα πιάσει πάλι το όριο της εισόδου στη βουλή

Καλά, αυτό δεν είναι επιχείρημα. Το αν κάποια παράταξη έχει σωστές ή λάθος απόψεις δεν εχει να κάνει με το πόσο δημοφιλής είναι. Τα ίδια λέγαμε για ένα άλλο κόμμα, και όταν είδαμε το 8% ξαναθυμηθήκαμε τι αντιπροσωπεύει.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/12, 14:03 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #169 στις: 01/06/12, 18:12 »
Παντως το μενος προς τυπους σαν τον Τζημερο(και τον Μανο αλλα αυτος ειναι αλλου παπα ευαγγελιο) προκυπτει οχι απο το εκλογικο ποσοστο τους αλλα ακριβως για τον λογο οτι παρ'οτι δεν μας λεει τιποτα εχει αποκτησει μια αρκετα μεγαλη ορμη λογω του υποτιθεται ανοθευτου απολιτικ χαρακτηρα του. Αυτα που γραφει προς την Μερκελ(ημαρτον) ειναι μερικες βασικες αληθειες διαπωτισμενες σε γελοιο βαθμο με οτι να ναι συμπερασματα.

Αν οι ΧΑτες και ολα αυτα τα καθαρματα κανουν πολεμο με μαχαιρια αυτοι οι αξιοπρεπεις και σκεπτομενοι Ελληνες επιχειρηματιες κανουν πολεμο με τη γλωσσα πισω απο τα προσωπεια του τιμιου μέσου Ελληνα με τον οποιο ολοι εμεις εχουμε ιδια συμφεροντα.

Αντιστοιχα πραγματα μπορει να λεγονταν και πχ για το κομμα συνεχιστων του Καποδιστρια αλλα ευτυχως δεν εχουν αρχισει να τους ψηφιζουν μαζικα συγκεκριμενες εισοδηματικες ταξεις
(Φιλοθέη Ψυχικό)
http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2012a/public/index.html#{%22cls%22:%22level%22,%22params%22:{%22level%22:%22dhm%22,%22id%22:9177}}
(Εκαλη)
http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2012a/public/index.html#{%22cls%22:%22level%22,%22params%22:{%22level%22:%22den%22,%22id%22:115}}
Και εντάξει καλα κανουν αυτοι και τον ψηφιζουν αφου προασπιζει τα συμφεροντα τους αλλα το να παρουσιαζεται σαν η λογικη φωνη που πρεπει ο καθε κατακαημενος να εναπωθεσει τις ελπιδες του ειναι τουλαχιστον στα δικα μου ματια τραγικο. Και γενικα ειναι πολυ αστειο να βλεπεις οτι αυτοι που κραζουν τις μαζες που πεφτουν θυματα λαικισμου στο Συριζα, τους ΑΝΕΛ κλπ να αντιπροτασουν τετοια μορφωματα..

Τεσπα το κοβω με τον Τζημερο, αλλωστε το εχω ξαναπει μακαρι αν εχουμε κυβερνηση ΝΔ να ειναι και αυτος μπας και οξυνθουν λιγο τα πραγματα.


I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #170 στις: 01/06/12, 18:51 »
Επειδή έχω σπουδάσει Στατιστική ως μέρος της Ακαδημαϊκής μου μόρφωσης, θεωρώ ότι στην χώρα της διαφθοράς, της κωλοτούμπας και της παγκοσμίου βεληνεκούς ξεφτίλας των Greek Statistics, προστίθεται ακόμα μία πρωτιά, με τις ανωτέρω δημοσκοπήσεις να έχουν μεταξύ τους τέτοιες κραυγαλέες στατιστικές αποκλίσεις, οι οποίες να σπάνε όχι μόνο το όριο του μαθηματικά αποδεκτού στατιστικού λάθους, αλλά που να σπάνε κάθε όριο αξιοπιστίας και επιστημονικοφάνειας, όπως και να σπάνε κάθε όριο επίφασης σεβασμού και προσβολής προς τους αποδέκτες πολίτες και δυνητικούς ψηφοφόρους.

Μα μου φαινεται και λογικο. Ποιον να πρωτορωτησεις ωστε το δειγμα σου να ειναι αντιπροσωπευτικο ολοκληρου του εκλογικου σωματος; Ολες αυτες οι δημοσκοπησεις ειναι μπουρδες σε μεγαλο βαθμο. Περισσοτερο επηρεαζουν το αποτελεσμα παρα το προβλεπουν.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #171 στις: 02/06/12, 01:57 »
Εγώ συμφωνώ σε πολλά σημεία με τους φιλελεύθερους. Πιστεύω οτι για να αποκτήσουμε ξανά ανάπτυξη -πρωτεύον ζήτημα για την πορεία της οικονομίας μας, πρέπει να φτύσουμε αίμα, να δουλέψουμε 10-ωρα, να κάνουμε άπειρες υποχωρήσεις στα εργασιακά δικαιώματα και να καταπολεμήσουμε τις φοροδιαφυγες και την αναξιοκρατία. Όμως η αλλαγή -όποια αλλαγή χρειάζεται, πρέπει να γίνει με βάση την κοινωνία και τον εργαζόμενο. όχι τον επιχειρηματία. Οι απόψεις αυτών των παρατάξεων μου δίνουν αμέσως την αίσθηση οτι γίνονται με βάση τον επιχειρηματία.

Για να γεμίσουμε ξανά υγιείς μικρές εταιρίες (άρα και περισσότερους Έλληνες εργοδότες, αντί για λίγους ξένους γίγαντες), χρειάζεται να ελέγχονται/ρυθμίζονται/περιορίζονται τα δικαιώματα των επιχειρηματιών. Αλλιώς θα υπερισχύσει ο ισχυρότερος, θα κάνει τα μονοπώλεια του, και όλοι μας (αριστεροί, κεντρώοι, δεξιοί, φιλελέυθεροι, μετανάστες, φασίστες) θα καταλήξουμε υπάλληλοι του. Χρειαζόμαστε και το δημόσιο (χωρίς τον κομματοσυμεφεροντολογικό συνδικαλισμό και αναξιοκρατία) και τον ιδιωτικό ανταγωνισμό. Υπάρχουν πολλές λεπτές ισορροπίες, που κρατιούνται δύσκολα, και δυστηχώς οι 2-3 τελευταίες γενιές δεν έχουν δει αυτή την ισορροπία ούτε κατα προσεγγιση. Αλλά βιάζονται να καταδικάσουν παρόλα αυτά.

Έχουμε δεκαετίες τώρα εσωτερικά πολλά προβλήματα και κακή οργάνωση, αλλά αυτή την στιγμή περνάμε μια κρίση λόγω ΔΝΤ και ενός νομίσματος που περνάει μεγάλες δυσκολίες. Το υπέρογκο χρεος και οι παγίδες που πέσαμε στα τελευταία 2 χρόνια, δεν έχουν σχέση με το δημόσιο και την φοροδιαφυγή, αλλά με κακές πολιτικές κινήσεις και ένα πανηγυρικό πολιτικό ξεπούλημα ανευ προηγουμενου. Τα εσωτερικά μας προβλήματα, έχουν γίνει πάτημα για να κρινόμαστε "αναξιόπιστοι" και να παίρνουμε δάνεια με χειρότερες συνθήκες. Μέχρι πριν κατι μέρες, τα χρησιμοποιούσαν κάποιοι ηγέτες άλλων χωρών, για να μας φέρουν σε μια Α διαπραγματευτική κατάσταση, αλλά τώρα πια βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας (βλεπε επιστολή προς Μερκελ).

Δυστυχώς δεν μας αρκει ενα απολιτικ υφος -τραβατε με και ας κλαιω/ σιχαινομαι την πολιτική αλλά παρολα αυτα το κάνω- για να βγούμε απο την τωρινή κατάσταση. Το οτι είσαι entrepreneur και σπουδαγμένος και δεν χάνεις ευκαιρία να απαξιώσεις το Δημόσιο και την παιδεία μας, δεν σημαίνει οτι εχεις  μόρφωση και δομημένη πολιτική θέση, και αυτό αποδείχτηκε πολύ πρόσφατα. Το να πεις "απαγορεύονται οι πορείες για να δουλέψει  το μαγαζί μου που είναι σε κεντρικό δρόμο" δεν είναι σοβαρή πολιτική θέση. Ούτε το "οι μεταναστες μας τρώνε τις δουλειες, για αυτό θα τους κρατήσουμε να δουλεύουν σε χειρότερες συνθήκες". Αυτο είναι "πονάει χέρι, κόψε κεφάλι".

Θα πω και ένα άλλο παράδειγμα. Όλοι μας δουλέψαμε υπερωρίες και δεχτήκαμε μειώσεις και καθυστερήσεις μισθων όταν βλέπαμε την εταιρία μας να κινδυνεύει. Δεν χρειάζεται κάποιος νόμος για μας βάλει να το κάνουμε. Οι υγειείς εταιρίες έχουν τον τρόπο τους να αυτοδιοργανόνωνται. Όταν όμως επιτρέπονται με βάση νόμο τα 12-ωρα, η χαλαρότερη προστασία του περιβάλλοντος απο βιομηχανικούς ρύππους, και η ελαστοκότητα των εργασιακών σχέσεων, ποιος θα ωφεληθεί? ο μικρός επιχειρηματίας που θα τονωθεί απο την "ενεση ανταγωνιστικότητας" ??? Ή ο μεγαλο-επιχειρηματίας που θα μειώσει νόμιμα το κόστος του και θα λιώσει ευκολότερα τους entrepreneurs ?

Και έχω βαρεθεί το κράξιμο στο Δημόσιο. Λες και ο ιδωτικός τομέας ήταν σωστός και άγιος. Οι ιδιωτες δηλαδή δεν πετύχαιναν με βάση το ποιος θα λαδώσει καλύτερα για να πάρει την επιχορήγηση ή να κερδίσει τον διαγωνισμό του δημοσίου. Λες και όταν έμπαινα σε άγνωστη καφετέρια που ζούσε τα είχε πλακάκια με την Β ποδοσφαιρική ομάδα (και όταν νικούσε ψήνανε σουβλάκια και κερνούσανε σφηνάκια), είχα την ίδια εξυπηρέτηση με τους "κολλητούς". Ή όταν έμπαινα σε μαγαζί με μουσικά όργανα, δεν πήγαν να με κλέψουν εκμεταλευόμενοι την ασχετοσύνη μου. Ή έφαγα λίγα χαλασμένα πιτογυρα/σουβλάκια που πλήρωσα για φρέσκα, και ξενυχτησα αγκαλιά με την χέστρα. Ή μπόμπες σε κυριλέ κλαμπάκια. Ή φρεντο απο τον κουβά σε τρεντο-lounge καφέ. Και το ΚΤΕΛ που είναι ιδωτικό, και καλά δεν πάει αργότερα απο το τραίνο, ούτε κάνει ποτέ καθυστέρηση 1.5 ώρα, ούτε θα με πάει για αναγκαστική στάση στο βυσμάτο-μαγαζάκι που έχουν σύμβαση για να φάω τυρόπιτα 3 φορές ακριβότερα απο το κανονικό, και κυρίως.. ταξιδεύω με ευχαριστη και ποιοτική μουσική. Και όταν πήγα να βρώ δουλειά στην ιδιωτική Vodafone, δεν προτίμησαν να πάρουν τον συμφοιτητή μου που ήταν στο τάδε κόμμα, αλλά χειρότερους βαθμούς και άσχετη πτυχιακή. Η ο ιδιώτης καθηγητής των αγγλικών μου δεν ρούφηξε το άιμα των γονίών μου που έκανα Αγγλικά απο τετάρτη δημορικού, και εφτασά να δώσω το lower στην 1η λυκείου, κάνοντας θερινά μαθήματα τα μισά χρόνια, και παίρνωντας ενδιάμεσα 10 άσχετα πτυχία απο άγνωστα αγγλικά πανεπιστήμια. Και όταν έδινα πανελλήνιες, όλοι οι καθηγητές μου ήταν διορισμένοι στο φροντιστήριο λόγω του πτυχίου τους, όχι λόγω οικογενοιακών σχέσεων, και με πρόσεχαν καλυτερα απο αυτούς του Δημοσίου.

Αν καταστραφεί το δημόσιο, είμαι σίγουρος οτι ξαφνικά όλα θα δουλεύουν ρολόι.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/12, 02:27 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #172 στις: 05/06/12, 20:32 »
Πιστεύω ότι τo στυλ είναι επίτηδες γραμμένο να είναι ειρωνικά δουλικό και ούτε καν απευθύνεται την Merkel..

Το ποιος ήταν ο σκοπός θα μας απασχολεί για αρκετό καιρό. Πάντως έφτασε στον προορισμό του και μάλλον άρεσε στον Γερμανικό τύπο. ο τίτλος είναι..
Let my country go to hell

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #173 στις: 06/06/12, 09:08 »
Σε αναμονή λοιπόν του Πορτογάλλου,Ισπανού,Ιταλού,Ιρλανδού Τζίμερου...του καλού και νοικοκύρη που θα σώσει την Ευρωζώνη.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #174 στις: 07/06/12, 01:04 »
Σε αναμονή λοιπόν του Πορτογάλλου,Ισπανού,Ιταλού,Ιρλανδού Τζίμερου...του καλού και νοικοκύρη που θα σώσει την Ευρωζώνη.
Κάτσε ήσυχος! Σε επιστολή προς Σαμαρα Βενιζελο Κουβελη λεει οτι σιγουρα θα συμμετεχει σε κυβερνηση συνεργασιας και επισης λεει μεσα σε αλλα και αυτο
 Συμφωνείτε με την άτεγκτη εφαρμογή του νόμου (σύλληψη και αυτόφωρο) σε περίπτωση που κομματικοί «ακτιβιστές» διαπράττουν παράνομες πράξεις (κλείσιμο δρόμων ή λιμανιών, απαγόρευση απόπλου πλοίων, αποκλεισμός χώρων εργασίας κ.λ.π.)
Toν θέλω βουλή ΤΩΡΑ
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
10895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/08, 14:32
από Moonchild_
8 Απαντήσεις
3648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 16:47
από let me know 796
1 Απαντήσεις
4313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/11, 20:46
από s.s.
6 Απαντήσεις
2890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/11, 12:10
από Stergios Kourou
57 Απαντήσεις
16583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 15:08
από Crazy Heart
4 Απαντήσεις
2464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 12:05
από esp_guitars
14 Απαντήσεις
4315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/12, 09:17
από bassman(4 String Suicide!)
0 Απαντήσεις
1966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 17:15
από VaBassix
1 Απαντήσεις
2724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/12, 14:15
από evanescence2
1 Απαντήσεις
2547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/14, 22:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός