Αποστολέας Θέμα: λαμπατος μεχρι 600 ευρω  (Αναγνώστηκε 9983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« στις: 08/01/13, 15:19 »
καλη χρονια σε ολους,ειμαι αρκετα χρονια κιθαριστας(18),με αρκετα lives και καποια νυχτοκαματα σε στεκια με ζωντανη λαικη μουσικη για βιοποριστικους λογους(ατιμη κριση),παιζω κυριως blues και ψαχνω ενισχυτη εως 600 ευρω και 15-20watts,η εμπειρια μου με λαμπατους ενισχυτες αρχιζει και τελειωνει σε εναν kustom defender,ο οποιος επωληθει λογω εντασεως,ειμαι απο επαρχια και  δεν μπορω να δοκιμασω αλλα ουτε εμπιστευομαι το youtube,αρα η γνωμη σας θα μετρησει για μενα.


 
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/13, 15:33 από kostas4 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #1 στις: 08/01/13, 15:49 »
Καλή χρονιά και σε σένα, γράψε λίγο παραπάνω τι ψάχνεις, πχ είπες λαϊκά, τον θέλεις και για δικά σου άλλου είδους πχ στο σπίτι ή αλλού, τι προτιμήσεις έχεις από κανάλια, θέλεις combo ή κεφαλή, παίζεις πιο καθαρά ή πιο βρώμικα, τι κιθάρα έχεις, τέτοια στοιχεία να περιορίσουμε λίγο το πεδίο. Επίσης τι θα ήθελες παραπάνω ή διαφορετικό από τον Defender ή κάτι που δεν έχει.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/13, 15:53 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kostas4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #2 στις: 08/01/13, 16:49 »
ναι με συγχωρεις ηταν ελλειπες το post μου,ψαχνω ενισχυτη combo με πολυ καλα καθαρα για blues κυριως,χρηση στο σπιτι και στο προβαδικο που εχουμε φτιαξει,μονοκαδαλος η δικαναλος δεν με ενδιαφερει,απλα να εχει καλο ηχο σε χαμηλες εντασεις(αν ειναι εφικτο αυτο),ο defender ηταν αρκετα καλος ενισχυτης αλλα τα 50watts του ηταν απαγορευτικα στο σπιτι  που μελετουσα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #3 στις: 08/01/13, 16:56 »
ο μονοκάναλος με το δικάναλο έχουν μεγάλες διαφορές με κυριότερη πως ο μονοκάναλος σε μεγάλες εντάσεις βρωμίζει όπως και να χει ενώ με το δικάναλο μπορείς να έχεις ένα κανάλι καθαρό σε μεγάλες εντάσεις και ένα βρώμικο....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #4 στις: 08/01/13, 17:05 »
Σου προτείνω έναν από τους νέους Fender Blues Junior III.
ΠΧ:
http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii_bt_fsr.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii_bordeaux_fsr.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii_red_nova_fsr.htm

Απλά πρόσεξε ποιό μεγάφωνο θα διαλέξεις, άκου τα στο YT γιατί θα παίξουν μεγάλο ρόλο στον τελικό ήχο σου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kostas4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #5 στις: 08/01/13, 17:10 »
ναι φιλε το γνωριζω αυτο μαλλον προτιμω μονοκαναλο και σε υψηλες εντασεις να δινει ενα γρεζι,δεν παιζω καθολου(πλεον)μουσικη με distortion,το πολυ ενα overdrive του τυπου tube screamer,αρα λογικα δεν χρειαζομαι δικαναλο.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #6 στις: 08/01/13, 20:38 »
Καλύπτει κατά τη γνώμη μου 100% αυτά που ζητάς.
Διάβασε και άκου εδώ
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=85772.0


Αποσυνδεδεμένος kostas4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #7 στις: 08/01/13, 21:23 »
πολυ καλος φαινεται φιλε σε ευχαριστω μπαινει στα υπ οψιν,εχει καταπληκτικα features που σε εκλπησουν ευχαριστα.και απο οτι διαβαζω ειναι και χειροποιητος;
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/13, 21:28 από kostas4 »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #8 στις: 08/01/13, 21:45 »
πολυ καλος φαινεται φιλε σε ευχαριστω μπαινει στα υπ οψιν,εχει καταπληκτικα features που σε εκλπησουν ευχαριστα.και απο οτι διαβαζω ειναι και χειροποιητος;


Ναι, φτιάχνεται με την κλασική μέθοδο χωρίς PCB, καλωδιοταινίες κλπ.
Τον έχω κάτι παραπάνω από μήνα και ο μήνας του μέλιτος δε λέει να τελειώσει. Τόσο στο σπίτι όσο και σε (πολύ) δυνατές πρόβες.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #9 στις: 09/01/13, 10:28 »
Σου προτείνω έναν από τους νέους Fender Blues Junior III.
ΠΧ:
http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii_bt_fsr.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii_bordeaux_fsr.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii_red_nova_fsr.htm

Απλά πρόσεξε ποιό μεγάφωνο θα διαλέξεις, άκου τα στο YT γιατί θα παίξουν μεγάλο ρόλο στον τελικό ήχο σου.

Δεν χρειαζετε να πω το ποοοοσο συμφωνω  :D :D !!! Κατ εμε ειναι μονοδρομος πλεον με αυτη την σειρα που σου δινει επιλογες μεγαφωνου. 
Απο προσωπικη εμπειρια στο θεμα καθαρων και μπλουζ θα σου προτεινα το μοντελο με το Cannabis Rex μεγαφωνο !!!
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #10 στις: 09/01/13, 11:21 »
ναι φιλε το γνωριζω αυτο μαλλον προτιμω μονοκαναλο και σε υψηλες εντασεις να δινει ενα γρεζι,δεν παιζω καθολου(πλεον)μουσικη με distortion,το πολυ ενα overdrive του τυπου tube screamer,αρα λογικα δεν χρειαζομαι δικαναλο.

Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα την λογική πίσω από αυτή την τοποθέτηση..

Δική σου είναι η απόφαση, αλλά είπες ότι θέλεις γνώμες. Πρώτον για την μουσική που ανέφερες, η Fender είναι το σημείο αναφοράς. Δεύτερον τι να το κάνεις το Tube Screamer με 2 διοδάκια όταν έχεις την παραμόρφωση της λάμπας του Blues Junior. Τρίτον έχει εξαιρετική μεταπωλητική αξία.

Τέλος προσωπικά θα έδινα 600€ για μονοκάναλο ενισχυτή μόνο εάν ήταν boutique και είχα και άλλους που θα μου κάλυπταν τις λοιπές ανάγκες. Όταν έχεις ΈΝΑΝ ενισχυτή, και θέλεις να κάνει πολλές δουλειές, ΕΙΔΙΚΑ επειδή βιοπορίζεσαι από αυτόν, είναι λάθος να τον πάρεις μονοκάναλο. Είναι σαν να ανοίγεις συνεργείο και αντί να πάρεις ένα σετ εργαλείων, με τα ίδια λεφτά να παίρνεις ΜΙΑ πολύ καλή πένσα. Δεν βγάζει νόημα. Στο εξήγησε πολύ καλά ο:
ο μονοκάναλος με το δικάναλο έχουν μεγάλες διαφορές με κυριότερη πως ο μονοκάναλος σε μεγάλες εντάσεις βρωμίζει όπως και να χει ενώ με το δικάναλο μπορείς να έχεις ένα κανάλι καθαρό σε μεγάλες εντάσεις και ένα βρώμικο....


O VHT είναι πολύ καλός επίσης και πολύ καλά έκανε ο zeοy και σου τον πρότεινε. Απλά διαφωνώ με το συγκεκριμένο μοντέλο για τις περιστάσεις και τις ανάγκες που καθόρισες. Πριν στείλεις το 2ο μήνυμα σου, ήμουν έτοιμος να σου προτείνω τις εξής κεφαλές:

http://www.thomann.de/gr/vht_standard_18_head.htm
http://www.thomann.de/gr/laney_l20h_lionheart.htm

..είπες όμως ότι θέλεις Combo και δυστυχώς και οι δύο αυτοί ενισχυτές στο Combo version βγαίνουν έξω από τα λεφτά σου.

Εάν θέλεις VHT πάρε τον Standard, τον επέλεξα επειδή έχει επιπλέον λάμπα ανόρθωσης 5Y3GT και η φιλοσοφία αυτής της επιλογής είναι για να ευνοεί καθαρούς ήχους blues, όπως και στους Fender. Δώσε λοιπόν κάτι παραπάνω και πάρε έναν ενισχυτή καθαρόαιμο για αυτό που θέλεις (και είναι και Made in USA):

http://www.thomann.de/gr/vht_standard_18_combo.htm

Αν προσωπικά και πάλι τον Fender θα επέλεγα για σένα.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/13, 11:38 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #11 στις: 09/01/13, 11:29 »
kostas4 εχεις π.μ
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/13, 12:55 από noe13 »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #12 στις: 09/01/13, 12:23 »



Εάν θέλεις VHT πάρε τον Standard ...


Ανδριανέ ο Standard μου "μυρίζει" 18Watt-Marshall κύκλωμα (με προσθήκη master volume) ενώ ο 12/20 είναι ξεκάθαρα fender-voiced (τον έχω συγκρίνει με silverface Princeton Reverb και είναι πολύ κοντά αλλά μπορεί να πάει και προς tweed deluxe).
Όχι ότι είναι κακός ένας 18W-Marshall (το αντίθετο μάλιστα) αλλά δεν θα έλεγα ότι θα ήταν η πρώτη επιλογή μου για "fender" καθαρά. Αν πάλι ο φίλος θέλει να παίρνει και low to mid gain "marshall-like" βρώμα, τόσο ο VHT standard όσο και ο Blues Junior που λέει ο Vag είναι άριστες επιλογές.


Για το tube screamer επίσης, είτε μας αρέσει είτε όχι, ο συνδυασμός του με τους mid-scooped Fender είναι κλασικός (βλέπε SRV και κλώνους του). Υπάρχει ολόκληρη σχολή κιθαριστών που θέλουν μια καλή καθαρή πλατφόρμα από τον ενισχυτή τους και πάνω σε αυτή προσθέτουν διάφορες αποχρώσεις βρώμας με πεταλάκια.


Θα διαφωνήσω επίσης με το φίλο το hot στο "ο μονοκάναλος σε μεγάλες εντάσεις βρωμίζει όπως και να χει ενώ με το δικάναλο μπορείς να έχεις ένα κανάλι καθαρό σε μεγάλες εντάσεις"
Όλα εξαρτώνται από το σχεδιασμό του ενισχυτή. Πάρε έναν Twin και άμα τον βρωμίσεις χωρίς να προκύψουν μόνιμες βλάβες στην ακοή σου πες μου  ;D

Αποσυνδεδεμένος kostas4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #13 στις: 09/01/13, 13:16 »
φιλε Ανδριανε,απλα δεν διατυπωσα σωστα τα περι tube screamer,φυσικα και δεν εννοουσα το πασιγνωστο πεταλακι απλα εθεσα ενα οριο,δλδ μεχρι ποσο παραμορφωση χρησιμοποιω ποσοτικα,αλιμονο αν παρω ενα ενισχυτη και να καταργησω την υπεροδηγηση απο τις λαμπες,και συμφωνω απολυτα με την αποψη πως ενα πολυ μεγαλο ποσοστο κιθαριστων, εχει ως σημειο αναφορας το γνωστο πεταλακι της ibanez  ενα cry-baby και τον λαμπατο(γεμισε ο τοπος πλεον)ενισχυτη του.και βεβαια να αναφερω πως ο ενισχυτης που ακουσα(youtube)και μου αρεσε πιο πολυ ηταν αυτος που προτεινες εξ αρχης.
 http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/13, 13:19 από kostas4 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #14 στις: 09/01/13, 13:16 »
Ενδιαφέρουσες απόψεις που ο φίλος θα συνυπολογίσει στην τελική του επιλογή.

Και ακριβώς επειδή είναι απόψεις, το καλύτερο είναι να δοκιμάσει ο ίδιος και να δει τι τον βολεύει τελικά. Διότι 600€ είναι αρκετά χρήματα για ναα πειραματιστείς απλά και μόνο.

Έβλεπα μόλις πρίν πόσος κόσμος πουλάει αντικείμενα μέσα στο πρώτο δίμηνο της αγοράς!.. είναι απίθανο. Δείχνει πόσο λίγη πρόσβαση έχουμε στην Ελλάδα σε δοκιμές εξοπλισμού και πόσο ευάλωτοι είμαστε σε λανθασμένες αγορές από αυτό.

Αυτό είναι και ο λόγος που πάντα επιμένω να αναφέρω την μεταπωλητική αξία, και επίσης διότι ακόμα και να σου κάνει κάτι, αργά ή γρήγορα θα προχωρήσεις και σε κάτι άλλο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #15 στις: 09/01/13, 13:29 »
Zeoy λίγο για αυτό που έγραψες..

Ανδριανέ ο Standard μου "μυρίζει" 18Watt-Marshall κύκλωμα (με προσθήκη master volume) ενώ ο 12/20 είναι ξεκάθαρα fender-voiced (τον έχω συγκρίνει με silverface Princeton Reverb και είναι πολύ κοντά αλλά μπορεί να πάει και προς tweed deluxe).
Όχι ότι είναι κακός ένας 18W-Marshall (το αντίθετο μάλιστα) αλλά δεν θα έλεγα ότι θα ήταν η πρώτη επιλογή μου για "fender" καθαρά.
..είναι εύστοχη η παρατήρηση σου, για το κύκλωμα των 18 watt, είναι λίγο πολύ ένα συνηθισμένο σχέδιο τελικού σταδίου.

Όμως για σένα που έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις, θέλω να σου επισημάνω ότι δεν είναι τόσο το τελικό στάδιο που θα κάνει την χροιά Masrhall ή Fender αλλά η προενίσχυση και κυρίως τα Tone Stack που θα χρησιμοποιηθούν. Όλη αυτή η σειρά της VHT νομίζω ότι ρέπει προς τον Αμερικάνικο ήχο.

Στο γράφω αυτό, διότι ξέρω ότι έχεις ξετρελαθεί με τον δικό σου, να μην κάνεις την λάθος υπόθεση για τον ήχο του 18άρη και τον αποκλείσεις. Δεν τον έχω ακούσει και δεν ξέρω όμως μπορεί εσύ να τον ακούσεις μεθαύριο και να αποφασίσεις ότι είναι το επόμενο λογικό βήμα για σένα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #16 στις: 09/01/13, 13:36 »
Συνονόματε  ;D ρίξε αν θες μια "αυτιά" και σε αυτόν τον μονοκάναλο Jet City  ;) (υπάρχει και δικάναλο αδερφάκι του λίγο πιο ακριβό):

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_112rc.htm

Αν και δεν το έχω ακούσει από κοντά για να στο προτείνω ανεπιφύλακτα, έχω διαβάσει πολλά καλά σχόλια και από πολλές μεριές.

Εύχομαι Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία!!!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #17 στις: 09/01/13, 14:04 »

Zeoy λίγο για αυτό που έγραψες..


Ανδριανέ ο Standard μου "μυρίζει" 18Watt-Marshall κύκλωμα (με προσθήκη master volume) ενώ ο 12/20 είναι ξεκάθαρα fender-voiced (τον έχω συγκρίνει με silverface Princeton Reverb και είναι πολύ κοντά αλλά μπορεί να πάει και προς tweed deluxe).
Όχι ότι είναι κακός ένας 18W-Marshall (το αντίθετο μάλιστα) αλλά δεν θα έλεγα ότι θα ήταν η πρώτη επιλογή μου για "fender" καθαρά.

..είναι εύστοχη η παρατήρηση σου, για το κύκλωμα των 18 watt, είναι λίγο πολύ ένα συνηθισμένο σχέδιο τελικού σταδίου.

Όμως για σένα που έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις, θέλω να σου επισημάνω ότι δεν είναι τόσο το τελικό στάδιο που θα κάνει την χροιά Masrhall ή Fender αλλά η προενίσχυση και κυρίως τα Tone Stack που θα χρησιμοποιηθούν. Όλη αυτή η σειρά της VHT νομίζω ότι ρέπει προς τον Αμερικάνικο ήχο.

Στο γράφω αυτό, διότι ξέρω ότι έχεις ξετρελαθεί με τον δικό σου, να μην κάνεις την λάθος υπόθεση για τον ήχο του 18άρη και τον αποκλείσεις. Δεν τον έχω ακούσει και δεν ξέρω όμως μπορεί εσύ να τον ακούσεις μεθαύριο και να αποφασίσεις ότι είναι το επόμενο λογικό βήμα για σένα.

Έχεις φυσικά δίκιο για τη βασικότατη συνεισφορά του preamp stage + tone stack απλά όπου βλέπεις 18Watt και αυτό το συνδυασμό λυχνιών το μυαλό πάει αυτόματα στο 18Watt Marshall. Δεν τον έχω ακούσει καν στο Youtube αλλά αν πιστέψουμε το review του παρακάτω κυρίου (αντιγράφω από TGP - τα bold δικά μου) έχουμε και οι δύο δίκιο ;)

"The Standard 18

Here is an interesting amp. Take a look at the website for pictures since they are pretty nice looking in my opinion . Two el-84s, with two non footswitchable channels. The channels are out of phase as you might expect with similarly configuerd amps. The two channels have all independent controls except for a global master volume. The matching cab and the combos come with G12H30's in them. One channel has high and low inputs and is controllable by a single volume and tone control. Its a...You guessed it... 18 watt marshall style thing. It is the more spanky of the two channels. Its got that Marshally upper midrange voice characteristic going on. Its a full boar rock channel. The more you turn up the master the dirtier it gets. With a tele it owned, nice rootsy light crunch sound. Sorry didnt look for any BeanO tone. If you are looking for pristine cleans...enter the second channel. The second channel suprised me. I beleive Justin told me it was more Bassman like. I first played this channel with the master on full and it was going for it. Huge sounding chords and more gain possible with this channel than the first. I dont have much bassman experience but this channel was more squishy than the other channel. Which is exactly how Justin decribed it to me. I was able to dial in usable tones throughout the spectrum on the gain control. My favorite setting on this channel was trying to get as scooped a clean sound as possible then bumping up the gain a little more. Cut the Mids and boost the treble and bass, Matser open and gain nearly at about 9 or 10. That was pretty heavenly. It was like edge of beakup tone on steroids. It had balls but it was still pretty sounding. I reccommend you try this amp there are alot of tones in there and the ones I pulled out were very nice."

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #18 στις: 09/01/13, 14:44 »
Μια χαρά, δεν είχα διαβάσει για τον 18άρη, λοιπόν είναι "Marshally" άρα δεν κάνει για τον φίλο.

..εσένα σε βλέπω πολυδιαβασμένο όμως.. τρώγεσαι μου φαίνεται!..
:roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #19 στις: 09/01/13, 14:54 »
Εγω δεν καταλαβαινει.. :P  γιατι αρκειστε με τα Bassman LIKE και Μαρσαλ τυπου και μια  σκετη απο γιουβετσι...!
Παιρνεις απ την αρχη το real think (που λεμε στο χωριο μ') και ξεμπερδευεις...θελεις καθαρα ?? Ε θα παρεις Fender θελεις πιο γκαζι και Britιλα..θα πας σε Marshal και VOX θες μπρουταλιες θα πας σε Randhall , Engl κλπ.
(παραδειγματα δινω για να μη μπλεξουμε τον φιλο μας)
Προσοχη !! Στο γιουτιουμπ παιζει τεραααααστιο ρολο το πως εχει ηχογραφηθει ο καθε ενισχυτης !!! Καλο θα ειναι να παρεις αποψεις απο ΕΝΑΝ που κανει τα τεστ και τις παρουσιασεις ουτως ωστε να ακουσεις τις διαφορες ΕΑΝ ειναι δυνατον. Δινω παραδειγμα τον παιχταρα αυτον.........
https://www.youtube.com/watch?v=uYRaYMPEktU
https://www.youtube.com/watch?v=nya1G2LD26A
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #20 στις: 09/01/13, 15:18 »
ΑΑΑ!!! και αυτός είναι μια "κλασσική" επιλογή για blues (ΚΑΙ δικάναλος, ΚΑΙ με FX loop  ;) )

http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_30.htm?sid=d7cbf6424e30099969732acc4ca01ab4

Κατα τ'άλλα, μια "ασφαλής" επιλογή είναι φυσικά και το "real thing" όπως λένε και οι αγαπητοί συμφορουμίτες Vag & Adrianos.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #21 στις: 09/01/13, 16:09 »
https://www.youtube.com/watch?v=uYRaYMPEktU
https://www.youtube.com/watch?v=nya1G2LD26A

Πράγματι, οι τύποι στο PGS είναι σημείο αναφοράς για demos και ηχογραφήσεις!..
Όποιος θέλει να ακούσει κάτι, είναι εγγυημένα καλά ηχογραφημένο με απίστευτη σταθερότητα ποιότητας και επαγγελματισμό..
Τους παρακολουθώ χρόνια, πριν καν ο Andy ξεθαρέψει και βγεί "μπροστά" στις κάμερες..
Μπράβο τους!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/13, 16:12 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #22 στις: 09/01/13, 18:16 »
Μια χαρά, δεν είχα διαβάσει για τον 18άρη, λοιπόν είναι "Marshally" άρα δεν κάνει για τον φίλο.

..εσένα σε βλέπω πολυδιαβασμένο όμως.. τρώγεσαι μου φαίνεται!..
:roll


μόλις παρέλαβα 4 TungSol 12AX7, 1 Sylvania 6K6 (reverb driver) και 2 SED Winged C 6L6 για τον κινεζάκο. Με βλέπω ήσυχο για λίγο καιρό  ;D

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #23 στις: 10/01/13, 04:00 »
μμμ...καλη χρονια
θα πω και εγω την γνωμη μου και ας πέσει κατω.
κριση είπε ο φίλος κώστας και ωραια καθαρά
εγω θα δοκίμαζα και τον V22 της bugera. πολυ πιο φθηνός και σου μένουν και λεφτα για.... για να πληρώνεις τα χαράτσια  ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: λαμπατος μεχρι 600 ευρω
« Απάντηση #24 στις: 10/01/13, 10:29 »
Εγω δεν καταλαβαινει.. :P  γιατι αρκειστε με τα Bassman LIKE και Μαρσαλ τυπου και μια  σκετη απο γιουβετσι...!
Παιρνεις απ την αρχη το real think (που λεμε στο χωριο μ') και ξεμπερδευεις...θελεις καθαρα ?? Ε θα παρεις Fender θελεις πιο γκαζι και Britιλα..θα πας σε Marshal και VOX θες μπρουταλιες θα πας σε Randhall , Engl κλπ.
(παραδειγματα δινω για να μη μπλεξουμε τον φιλο μας)
Προσοχη !! Στο γιουτιουμπ παιζει τεραααααστιο ρολο το πως εχει ηχογραφηθει ο καθε ενισχυτης !!! Καλο θα ειναι να παρεις αποψεις απο ΕΝΑΝ που κανει τα τεστ και τις παρουσιασεις ουτως ωστε να ακουσεις τις διαφορες ΕΑΝ ειναι δυνατον. Δινω παραδειγμα τον παιχταρα αυτον.........
https://www.youtube.com/watch?v=uYRaYMPEktU
https://www.youtube.com/watch?v=nya1G2LD26A


Μωρέ μια χαρά είναι το real thing αρκεί να είναι really real και να έχει κάτω από χιλιάρικο ...
Ακόμα και το πιο μικρό (και reissue) Fender έχει 1000+. Τα junior ωραία είναι αλλά δεν είναι και τυπικό Fender θα έλεγα (ακόμα κι Andy, στο PGS demo του Blues Junior με CR, παίζει 90% βρώμα και Bad Company και 10% καθαρά)
Έχουν περάσει πολλά από τα χέρια σου και νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ  ;)


ΥΓ το "μπρουταλιές" έγραψε. Γελάω μόνο και που τη σκέφτομαι τη λέξη ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
7700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
3 Απαντήσεις
3304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 08:54
από JP.M
10 Απαντήσεις
7098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 22:46
από Stel Andre
13 Απαντήσεις
6447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 23:36
από Jezus
23 Απαντήσεις
10971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/15, 10:29
από tech21man
7 Απαντήσεις
5296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 15:12
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
52 Απαντήσεις
93312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/15, 16:55
από Απόλλων
40 Απαντήσεις
71500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/20, 11:31
από theycallmepacos
39 Απαντήσεις
9405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/13, 00:34
από Antony2198
11 Απαντήσεις
6739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/20, 13:25
από Thodorakos123