Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο  (Αναγνώστηκε 6722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
 Καλησπέρα φίλτατοι κι αγαπητοί συμφορουμίτες...
Την γνώμη σας λοιπόν. Αρχικά ν'αναφέρω πως μέχρι τώρα, παίζω με ένα Joyo american sound καρφί σ'ένα marshall valvestate vs30R. Έτσι παίρνω το ηχόχρωμα του fender (ρυθμισμένο στο break up για τα καθαρά). Χρησιμοποιώ παραπέρα την Boss ME-50 (RAT, chorus, delay, Reverb, Wah) κι ένα Boss SD-1 για overdrive. Συνεχίζω.
Έχω καταλήξει στους παρακάτω.

1. Fender Supersonic 22
Θα τον επέλεγα με κλειστά μάτια για τα δύο κανάλια και το fx loop. Μαζί με την Boss Me-50 δεν πιστεύω πως θα χρειαστώ κάτι παραπάνω για να παίξω τα blues rock (άντε heavy rock ορισμένες φορές) αλλά ως εκεί.
Πρόβλημα: Με ανησυχούν τα reviews που διαβάζω πως είναι 'hiss monster' και πως υπάρχει θόρυβος στην εναλλαγή των καναλιών. Δεν έχω όλοι αυτό το πρόβλημα, αλλά με 1200Ε χοντρικά θα ήθελα να αποφύγω τυχόν εκνευρισμούς από pop sounds στην εναλλαγή των καναλιών :)

2. Fender Deluxe Reverb Reissue
Είναι μία καλή λύση, αντίστοιχη με τον παραπάνω. Το δεύτερο κανάλι όμως δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω ποτέ (tremolo). Πάει κι έρχεται λοιπόν. Πολλά τα λεφτά για το ένα πράγμα που κάνει (άριστα βέβαια, κοινώς το καθαρό κανάλι του). Μ'ένα πετάλι τύπου OCD σίγουρα καλύπτω το δεύτερο κανάλι του SS22. Αξίζει όμως?? Master volume: no. Fx loop: no. Δεύτερο κανάλι: Άχρηστο για μένα. Οπότε συνεχίζω...

3. Fender Blues Junior
Πολλοί τον κακοχαρακτηρίζουν για το 'boxy sound' αλλά στα δικά μου αυτιά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν συγκρίνεται άμεσα με τους παραπάνω, αλλά είναι μία καλή επιλογή - πεταλομηχανή. Δεν πιστεύω πως δεν θα βγάλω τον ήχο που θέλω. Είμαι όμως της άποψης πως αφού κάτι το παίρνω μία φορά, ας δώσω κάτι παραπάνω αφού μπορώ. Η αλήθεια είναι πως βολεύει από πολλές απόψεις. Για παράδειγμα, με το master volume εύκολα ρυθμίζω τον ήχο στο breakup - overdrive. Οπότε με το volume της κιθάρας έχω 2 ήχους στην διάθεσή μου (clean - overdrive) και μ'ένα πετάλι ακόμα είμαι καλά. Μικρός ενισχυτής, οικονομικός. Απλά φοβάμαι μήπως μετά από λίγο καιρό μου κλείνει πάλι το μάτι ο Super Sonic. Σίγουρα βέβαια, ο BJ δεν θα μου δώσει το headroom του SS22. 

Σε marshall τον μόνο που θα κοιτούσα είναι ο JVM 215c. Πολλά τα χρήματα όμως για έναν ενισχυτή που αποκλείεται να χρησιμοποιήσω όλα όσα έχει, ενώ αν εξαιρέσουμε το μεταλάδικο ύφος του, δεν θα έλεγα πως με τρελαίνει το καθαρό του. Ο vintage modern ήταν μία άριστη εναλλακτική (σε σχέση με fender) αλλά ήδη καταργήθηκαν από την εταιρεία. Γενικότερα στους Marshall, όσο κι αν ζηλεύω τον plexi sound, είναι ένα θέμα τα πολλά watt και η έλλειψη master volume, τουλάχιστον στα ακριβότερα μοντέλα που θα γλυκοκοιτούσα.

Από τους παραπάνω, έχω παίξει με Supersonic, blues junior και deluxe reverb. Δεν τους έχω παίξει δίπλα δίπλα όμως, οπότε κι έχω την σύγχυση που παρατηρείτε! Επιπλέον, τα 10-20 λεπτά που έχω παίξει με τον καθένα, δεν συγκρίνονται με τις απόψεις κατόχων και μη και κυρίως πιο έμπειρων από εμένα που έχουν περάσει από τα χέρια τους ορισμένοι από τους παραπάνω.

Σημείωση: Δύσκολα θα κοιτάξω άλλη εταιρεία. Οπότε, οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις δύσκολα θα υιοθετηθούν, εκτός κι αν είναι κάτι που θα με συναρπάσει τόσο πολύ και δεν το έχω σκεφτεί (δύσκολο). 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια άποψή σας ! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/15, 12:41 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #1 στις: 05/01/15, 13:32 »
Χωρίς να αποσκοπώ να συναρπάσω/εκπλήξω ή οτιδήποτε, ο ενισχυτής που ψάχνεις για αυτό το ηχόχρωμα, είναι αυτός (δεν υπάρχει στον Thomann):
http://www.koch-amps.com/twintone-iii1.html
http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Koch-Amps-Twintone-III-Head-50-Watt/art-GIT0024624-000

Είχα τον Twintone II 2 χρόνια, και με δική μου προτροπή πήρε τον μεταγενέστερο ΙΙΙ ο συγκιθαρίστας μου, που είναι απίθανος Fenderάκιας. Ευρωπαϊκός, καταπληκτικός Boutique ενισχυτής με Fender καθαρά και πολύ ευγενές gain.

Δες εδώ: Koch Twintone II: Γνωριμία, Μετρήσεις, Partial Retube
..και διάβασε σχετικά στο νετ και άκου στο YT, αυτό μόνο σου λέω, και ξέχνα marshal κλπ.

Αν σε ενδιαφέρει να τον ακούσεις, πες μου και θα σου κάνω ένα pm που να έρθεις και πότε στην πρόβα μας, να τον δοκιμάσεις. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #2 στις: 05/01/15, 13:42 »
Χωρίς να αποσκοπώ να συναρπάσω/εκπλήξω ή οτιδήποτε, ο ενισχυτής που ψάχνεις για αυτό το ηχόχρωμα, είναι αυτός (δεν υπάρχει στον Thomann):

Μα αν δεν με συναρπάσετε / εκπλήξετε εσείς βρε Ανδριανέ, ποιος θα το κάνει ?? :) :) (Θέλησα απλά ν'αποφύγω τις απαντήσεις τύπου πάρε bugera, marshall dsl, orange κλπ ) :)

Είχα στο μυαλό μου και τον Studiotone. Απλά έχω διαβάσει πως έχει λίιιιιιιγο πιο 'σκληρά' καθαρά σε σχέση με fender και δεν τον ανέφερα. Θα διαβάσω το εκτενάστατο review για τον twintone τον οποίο δεν έχω ψάξει καθόλου και μιλάμε.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για την πρόταση να τον ακούσω! Να είσαι καλά :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #3 στις: 05/01/15, 14:00 »
Συνηθως παιζω με εναν fender twin reverb του 70, τον οποιο θεωρω ενισχυτη τοπ για καθαρο ηχο. Συμβαινει να εχω και εναν bugera v22. Αν δεν εχεις παιξει με τον συγκεκριμενο, μην τον θεωρεις δευτεραντζα. Το καθαρο του σκοτωνει και κοστιζει οσο ενα πεταλι...
Το αναφερω μονο και μονο επειδη πιστευω οτι πλεον υπαρχουν και φτηνα αξιολογα μηχανηματα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #4 στις: 05/01/15, 19:10 »
@neeckos
Ένα πρόβλημα με τους vintage fender είναι το γεγονός πως πρέπει ν'αγοραστούν μεταχειρισμένοι. Επειδή όμως δεν έχω τέτοιες γνώσεις δεν θέλω να μπλέξω. Συμφωνώ πως 'λογικά' θα έχουν τοπ καθαρό ήχο, αλλά φοβάμαι πως θα μου κοστίσουν ακριβότερα από έναν καινούριο. Γενικότερα, βρίσκομαι ανάμεσα σε αυτούς που αναφέρω παραπάνω.

Σχετικά με bugera κλπ, κανέναν δεν θεωρώ 'δευτεράντζα'. Απεναντίας. Απλά δεν με καλύπτουν σε πολλούς τομείς γι'αυτό που έχω στο μυαλό μου (π.χ shared EQ ή ένα καλό καθαρό 'τύπου' fender)... Στις αγορές μου είμαι λίγο απόλυτος και το ψάχνω μέχρι αηδίας γιατί αν κάτι δεν μου κάθεται από την αρχή, θα με τρώει μέχρι να πάρω αυτό που είχα εξαρχής στο μυαλό μου. :)

@adr1anos
Ένας λόγος για τον οποίο είχα στο μυαλό μου τον Studiotone κι όχι τον Twintone, είναι τα 50Watt του δεύτερου. Στα χρήματα βέβαια που θα διαθέσω, βλέπω πως η αγορά του σίγουρα αποτελεί μία άριστη επιλογή. Θα κάνω την έρευνά μου στο youtube, θα δω αν μπορώ να τον ακούσω σε μαγαζί στην Αθήνα μαζί με τον studiotone (που ούτως ή άλλως θα το έκανα) κι επικοινωνούμε.

Αν κάποιος άλλος έχει ανάλογη εμπειρία με αυτούς που αναφέρω ή κάποια πρόταση τύπου Koch (για να είμαι πιο specific :) ), θα χαρώ να διαβάσω!

Ευχαριστώ και πάλι
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #5 στις: 05/01/15, 19:29 »

Ένα πρόβλημα με τους vintage fender είναι το γεγονός πως πρέπει ν'αγοραστούν μεταχειρισμένοι. Επειδή όμως δεν έχω τέτοιες γνώσεις δεν θέλω να μπλέξω.Στις αγορές μου είμαι λίγο απόλυτος και το ψάχνω μέχρι αηδίας γιατί αν κάτι δεν μου κάθεται από την αρχή, θα με τρώει μέχρι να πάρω αυτό που είχα εξαρχής στο μυαλό μου. :)



Eχεις απόλυτο δίκιο, συμφωνώ απόλυτα σε όλα. Χάριν κουβέντας ανέφερα τα του Bugera, επειδή όντως θεωρώ ότι πλέον υπάρχουν επιλογές και στα λίγα χρήματα. Σεβαστή απόλυτα η δικιά σου άποψη,
«...αν κάτι δεν μου κάθεται από την αρχή, θα με τρώει μέχρι να πάρω αυτό που είχα εξαρχής στο μυαλό μου...»η οποία είναι και δικιά μου να σου πω την αλήθεια. :) :) :) Ισως είναι και το σοβαρότερο επιχείρημα για τα πάντα στις αγορές μας


Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #6 στις: 05/01/15, 20:18 »
Ίσως είμαι ο μόνος που δεν τρελάθηκα με τον studiotone :P Για να μην παρεξηγηθώ, τον έχω και παίζω και live με αυτόν (διότι έχει εξαιρετικό cab sim και γλυτώνω από μικρόφωνα, αν και τον έχω βγάλει και με μικρόφωνο). Αν τον δεις πρακτικά έχει τα πάντα. Καλό μεγάφωνο, fx loop, line out με cab sim (εξαιρετικό το ξανατονίζω), reverb, gain boost, mid boost switch, και 3way bright switch, lunchbox ώστε να παίζει χωρίς το ηχείο, είναι μικρός/ελαφρύς και άλλα πόσα. Αλλά! Παίζω κατά 90% με το overdrive channel, και δεν μου αρέσει! Όσο και αν έπαιξα με το eq του και με τα mid boost/bright switch, δεν κατάφερα να το φέρω στα μέτρα μου σε σημείο να γουστάρω με τον ήχο μου. Είμαι απλά ικανοποιημένος, σε σημείο να κάνει τη δουλειά μου. Έχει πολύ πριμαριστό voicing για τα γούστα μου, ξερός ήχος ιδιαίτερη χροιά. Το πρόβλημα μου είναι τα πρίμα του, με τα οποία δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Παίζω με διάφορες κιθάρες και με καμία δεν πήρα τον ήχο που θέλω 100%, πράγμα σπάνιο καθότι δεν μου έτυχε με κανένα άλλο ενισχυτή. Θα μου πεις και αφού δεν σου αρέσει γιατί παίζεις με αυτόν; Όπως είπα προσπερνάω το σημείο ότι δεν τρελαίνομαι μαζί του, μένω στα θετικά του (τα οποία για live είναι πολύ θετικά όλα) και πορευομάστε παρεούλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/15, 20:29 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #7 στις: 05/01/15, 21:14 »
@neeckos
Ναι, φυσικά και υπάρχουν πολύ καλές επιλογές σε λίγα χρήματα. Απλά πλέον, δεν ψάχνω να 'πειραματιστώ' γενικότερα. Έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου... and that's it :)

@sfansfan
Για τον studiotone το έχω ξαναδιαβάσει αυτό που λες. Γι'αυτό ανέφερα πριν και τα πιο 'σκληρά' καθαρά. Σίγουρα είναι value for money, αλλά αυτό που παρατηρείς εσύ, το έχουν παρατηρήσει κι άλλοι, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει πως δεν είναι καλός ο ενισχυτής. Άλλωστε όλα είναι θέμα γούστου. Δυστηχώς, δεν τον έχω ακούσει από κοντά. Θα προσπαθήσω όμως ν'ακούσω αυτόν μαζί με τον twintone και βλέπουμε....

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #8 στις: 05/01/15, 23:25 »
Tα σχόλια του Αδριανού για τον Τwintone τα έχω δει και από άλλους χρήστες. Δεν έχω προσωπική γνώμη, γιατί δεν τον έχω ακούσει ο ίδιος και ομολογώ ότι μού φάνηκε παράξενο το φημολογούμενο ηχόχρωμα δεδομένου ότι ο ενισχυτής έχει ΕL34 τελικές. Από τους ενισχυτές που αναφέρεις θα προτιμούσα τον Supersonic, τον οποίο έχω δοκιμάσει και μού άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις. Πολύ καλά Fender καθαρά και αρκετά χρήσιμο βρώμικο κανάλι που με εξέπληξε ευχάριστα. Ο Blues Junior έχει περάσει από τα χέρια μου και έμεινα με την απορία πώς είναι δυνατόν να είναι αυτό το μηχάνημα ένας από τους πιο δημοφιλείς ενισχυτές στον κόσμο. Μεγάλη απογοήτευση. Αλλά περί ορέξεως...

Τέλος συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου για τους vintage Fender. Πολύ αξιόλογοι ενισχυτές, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι πρόβλημα μπορεί να σού βγάλει εντελώς ξαφνικά ένα μηχάνημα 30-40-50 χρόνων το οποίο θα έχεις χρυσοπληρώσει...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #9 στις: 06/01/15, 00:30 »
Ενας ενισχυτης/πεταλομηχανη που μου εχει τραβηξει την προσοχη τελευταια ειναι και αυτος:Victory V40h

Και ενα καλο review εδω:
Victory V40 Duchess Head - A single channel tone monster!

Το να τον βρεις ομως ελλαδα για δοκιμη ειναι μαλλον απιθανο  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/15, 00:39 από kkmspm (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #10 στις: 06/01/15, 01:54 »

 Ο Blues Junior έχει περάσει από τα χέρια μου και έμεινα με την απορία πώς είναι δυνατόν να είναι αυτό το μηχάνημα ένας από τους πιο δημοφιλείς ενισχυτές στον κόσμο. Μεγάλη απογοήτευση. Αλλά περί ορέξεως...

Ειλικρινά την ίδια απορία έχω κι εγώ. Διάφοροι τρανζιστοράτοι Fender μου έχουν ακουστεί απείρως καλύτεροι. Το ίδιο και οι Mustang. Το μόνο setting που μπορεί να δουλέψει η συνταγή είναι τσιτωμένος με μονοπήνιους σε live για να 'κόβει' με τα μεσαία του. A, και να παίζει blues η μπάντα ;D



Τέλος συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου για τους vintage Fender. Πολύ αξιόλογοι ενισχυτές, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι πρόβλημα μπορεί να σού βγάλει εντελώς ξαφνικά ένα μηχάνημα 30-40-50 χρόνων το οποίο θα έχεις χρυσοπληρώσει...


Χμ, εδώ θα ψιλοδιαφωνήσω. Με ένα service και αλλαγή ηλεκτρολυτικών πιστεύω ότι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για χρόνια. Ακόμα κι αν βγάλει κάτι είναι τέτοια η συλλογική γνώση πάνω σε αυτούς τους ενισχυτές που δύσκολα να μη βρεις άκρη. Σε ένα πολυκάναλο μοντέρνο με φτηνό PCB ενισχυτή το πιθανότερο είναι να μη βρίσκεις μάστορα να στο κοιτάξει.

Όσο για τη δικιά μου πρόταση για πεταλομηχανή και όχι μόνο είναι η αναμενόμενη  ;D
Για λεπτομέρειες, κλιπς κλπ εδώ  http://forum.kithara.gr/index.php?topic=85772.0

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #11 στις: 06/01/15, 14:04 »
Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Σχετικά με τους vintage fender, εκτός του φόβου περί νέου service, δεν έχω τις γνώσεις ώστε να καταλάβω αν είναι αυθεντικός ή όχι και το σημαντικότερο αν ακούγεται σωστά, αν χρειάζεται κάποια αλλαγή και γενικότερα μην είναι απάτη. Εκτός αυτού, θα πρέπει να αγοραστεί μέσω ebay κλπ. Οπότε το αποφεύγω. Δεν θέλω να μπλέξω.

Άκουσα τον twintone χθες σε ένα πολύ καλό review του γερμανού (youtube name: session). Πραγματικά το καθαρό του φαίνεται απίστευτο ενώ εντυπωσιάστηκα με την απόκριση στις δυναμικές του. Αυτό που με 'ξένισε' όμως λίγο ήταν το gain boost. Νομίζω πως δεν πρόσθετε απλά gain, αλλά και μπάσα - όγκο ταυτόχρονα. Δεν ξέρω αν υπάρχει ρύθμιση γι'αυτό ή αν απλά 'έτσι είναι'. Θα το δω στην πράξη φαντάζομαι.

Σχετικά με τις υπόλοιπες προτάσεις, η αλήθεια είναι πως τις έχω δει και διαβάσει στα άρθρα που έχουν γραφτεί (reviews) εδώ στο forum. Όλοι με χαλάνε σε ορισμένα σημεία. Αποτελούν καλές εναλλακτικές, αλλά μου λείπει αυτό το κάτι που ψάχνω. Την στιγμή μάλιστα που έχω σκοπό να διαθέσω κάτι παραπάνω σε χρήματα, δεν θέλω να συμβιβαστώ. Έχω καταλήξει στον Super Sonic μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα γενικότερα, ενώ το ηχόχρωμα που ψάχνω (κυρίως στα καθαρά) είναι πολύ συγκεκριμένο. Γι'αυτό και ουσιαστικά είμαι μεταξύ Super Sonic και Deluxe Reverb. Αφενός όμως με ζορίζουν τα αρνητικά reviews όπως προανέφερα περί hiss monster και popping sounds στην εναλλαγή από το ένα κανάλι στο άλλο στον SS, κι αφετέρου το υψηλό κόστος του DRRI για το ένα κανάλι του (δεν είναι καν handwired για να δικαιολογήσω την τιμή). Ψάχνω την χρυσή τομή λοιπόν. Υπάρχει βέβαια και ο Super Sonic 60 που δεν έχει τον ίδιο ακριβώς ήχο με τον 22, αλλά τα Watt αρκετά, το βάρος του επίσης. Αν τον έχει ο Νάκας θα τον δοκιμάσω κι αν με συνεπάρει, θα τον βάλω στο παιχνίδι.

Όπως το βλέπω πάντως πρέπει ν'ακούσω οπωσδήποτε τον twintone καθώς πλησιάζει πολύ τον Super Sonic, αποτελεί σίγουρα value for money αν και η αλήθεια είναι πως μέχρι και στο youtube η διαφορά στα καθαρά φαίνεται σχετικά με fender. Μου ακούγονται προς fender μεριά αλλά νοιώθω πως ρίχνουν μία κλεφτή ματιά προς marshall μεριά, χωρίς αυτό να είναι αρνητικό για την αγορά του, αρκεί να μου κάνει. Θα το διαπιστώσω από κοντά όμως.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/15, 14:06 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #12 στις: 08/01/15, 01:37 »
Ειλικρινά την ίδια απορία έχω κι εγώ. Διάφοροι τρανζιστοράτοι Fender μου έχουν ακουστεί απείρως καλύτεροι. [/size]

Ένας από τους δύο ενισχυτές που χρησιμοποιώ κατά 95% είναι ένας Fender Harvard της δεκαετίας του '80. Ασύγκριτα καλύτερος ήχος στα αυτιά μου απ' ό,τι ο Blues Junior.


Τέλος συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου για τους vintage Fender. Πολύ αξιόλογοι ενισχυτές, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι πρόβλημα μπορεί να σού βγάλει εντελώς ξαφνικά ένα μηχάνημα 30-40-50 χρόνων το οποίο θα έχεις χρυσοπληρώσει...

Χμ, εδώ θα ψιλοδιαφωνήσω. Με ένα service και αλλαγή ηλεκτρολυτικών πιστεύω ότι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για χρόνια. Ακόμα κι αν βγάλει κάτι είναι τέτοια η συλλογική γνώση πάνω σε αυτούς τους ενισχυτές που δύσκολα να μη βρεις άκρη. Σε ένα πολυκάναλο μοντέρνο με φτηνό PCB ενισχυτή το πιθανότερο είναι να μη βρίσκεις μάστορα να στο κοιτάξει.

Nαι, σίγουρα όλα διορθώνονται από έναν τεχνικό που ξέρει τι κάνει. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων θα χρειαστεί κάποια επιπλέον δουλειά (και το συνεπαγόμενο έξοδο) για να έχεις όπως λες το κεφάλι σου ήσυχο, ειδικά προκειμένου για live χρήση. Αν και ομολογουμένως κάποιος που προτίθεται να ξοδέψει ένα τέτοιο ποσό μάλλον δεν θα κολλήσει σε ένα service...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #13 στις: 09/01/15, 19:51 »
Ωραια συζητηση...

Τον twintone τον ακουσα στο ζαχο στη θεσσαλονικη, τυχαια, σε clean τεστ που λεει ο λογος με fender κατι κιθαρα. Και βροντουσε. Ειναι σιγουρα πολυ καλο μηχανημα αλλα fender δεν μου φανηκε καθολου στα καθαρα. Μου φανηκε σαν μια πιο hi-fi ερμηνεια κλασσικων καθαρων αλλα μακρια απο αυτα που σεμενα αρεσουν ως "fender". Για να μη παρεξηγηθω, μπορει να μαρεσαν και καλυτερα απο fender, τα ιδια εως και καλυτερα εχει το brunetti μου παρα το οτι φοραει EL34, αλλα δεν τα λες "κλασσικα fender".


Και μια και υπαρχει αυτο το θεμα, θα πω οτι στους παλιους, απλους ενισχυτες μιλαμε για απλα κυκλωματα που αλλαγη στο ειδος ενος πυκνωτη για παραδειγμα μπορει να αλλαξει λιγο η πολυ τον ηχο. Παραδειγμα, καποτε ενας φιλος μου αγορασε ενα super reverb ασημι απο το ριχαρδο, για 300 ευρω (αυτα ειναι) με τα οριτζιναλ jensen η και εγω δεν ξερω τι ειναι. Μηχανημα το οποιο το ειχε μπουζουκτσης (!), φαινοταν χιλλιοπαιγμενο, με μη χαρακτηριστικο θα ελεγα για super reverb δυναμικο και γλυκο ηχο...σχεδον μαγικο.

Το μηχανημα το πηγε στον telegun για συντηρηση που οντως ηθελε, (ακουγοταν κιολα διαφορα) και ο telegun προθυμοποιηθηκε να το βελτιωσει, δεν ξερω ακριβως πως προς το παλιοτερο κυκλωμα. Κανενα προβλημα απλα το αποτελεσμα ηταν, διαφορετικο και οχι απαραιτητα καλυτερο.


Στις ψηλες εντασεις ο ενισχυτης απεκτησε πολυ καλυτερο ελεγχο και ενταση ακομη και καθαροτητα. Εχασε ομως μια και καλη εκεινο το γλυκο μαγικο πραγμα που ειχε, σε καποιο βαθμο ειδικα χαμηλα (στο τερμα γκαζι ξαναγλυκαινε λιγο!). Τα διαφορα (αντιστασεις και πυκνωτες κυριως) υλικα, περα απο τη μαρκα ακομη και της ιδιας σειρας εχουν...ανοχες. Της ταξεως και 5% για παραδειγμα θεωρειται φυσιολογικο. Δεν ξερω αν αυτο επηρεασε και πως την κατασταση αλλα δεν ακουγοταν το ιδιο με πριν, ποτε απο τοτε.



Τωρα ο φιλος θελει να παρει καθαρη πεταλοπλατφορμα απο ο,τι καταλαβα και να βαλει τα πραγματα. Θα ελεγα οτι το καλυτερο τεστ ειναι να εχεις την πεταλιερα και να δοκιμαζεις οπου μπορεις.

Επι χρονια λεω οτι για μενα, μια απο τις καλυτερες πεταλομηχανες ειναι τα marshall valvestate με το ψυχρο σχεδον φανκικο καθαρο. Δεν μπαινουν καθολου εμποδιο στα πεταλια. Δεν εχω περασει πεταλι που να μην ακουγεται φοβερα και σωστα απο εκει.


Αλλαζοντας καθαρο αλλαζεις και σχεση με το πεταλι. Και αλλαζοντας ενταση αλλαζει και παλι. Εχω πεταλια που φαινεται να συμπαθουν 6L6 fendero κυκλωματα, λες και στηθηκαν πανω σε αυτα, εχω και αλλα που αποδιδουν μονο σε EL34 ζουμερους ενισχυτες...ελεος. Μερικα αποδιδουν καλα στο σπιτι η για εγγραφη και σκορπανε η τα ψαχνεις σε μπαντα. Το παμφτηνο marshall jackhammer που ξυριζει χαμηλα σε EL34 ενισχυτη δολοφονει πολλους δηθεν ενισχυτες ψηλα σε εντασεις μπαντας (και μονο εκει!)...Οποτε δοκιμασε ο,τι μπορεις με τον εξοπλισμο σου. Εγω πεταλακια διατηρω μονο για το χαζι και οταν βαριεμαι στο σπιτι, ενισχυτης και παλι καλος ενισχυτης.



(και εγω παλια ειχα πει, μια φορα θα το παρεις παρε καλο) και απο τοτε και εδω δεν θυμαμαι ποσα αλλαξα χα χα...Δεν σταματαει αυτο, αλλαζουν τα γουστα και οι αναγκες. Παρε ενα που σαρεσει εσενα πρωτιστως και...παιξε! Οσο πιο πολυ μπορεις.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #14 στις: 09/01/15, 22:07 »
Φίλε tech21man,

Η αλήθεια είναι περίπου στην μέση για εμένα προσωπικά. Γενικότερα, δεν μπλέκω με πολλά πράγματα και... 'μπλιμπλίκια'. Με κλειστά τα μάτια λοιπόν θα έπαιρνα Super Sonic γιατί με καλύπτει απόλυτα. Αν μάλιστα βαρεθώ το overdrive του, έχω το πολύ καλό καθαρό του. Γούστα στην μουσική δεν αλλάζω. Τώρα αν στο μέλλον θελήσω να παίξω Jazz, ε οκ πάλι θα την κάνω την δουλειά μου.

Το πρόβλημα είναι πως οι Deluxe Reverb και Super Sonic περισσότερο όνομα και reissue πουλάνε απ'όσο διαβάζω. Κι εξηγούμαι...
Δεν αντιλέγω πως είναι άριστοι ενισχυτές. Όταν όμως δίνω 1200Ε, έχω απαίτηση αυτό που παίρνω να είναι και το αντίστοιχο. Όταν λοιπόν για τον μεν οι περισσότεροι προτείνουν αλλαγή μεγαφώνου και λάμπες, ενώ για τον δεύτερο σου λένε να εύχεσαι μην είναι hiss monster ή να μην έχει πρόβλημα το reverb, υπάρχει θέμα.

Το δεύτερο κανάλι λοιπόν, αν υπάρχει και είναι καλό, γιατί όχι. Αν όμως είναι να μπλέξω και να μην κάνει τίποτα καλά, ε προφανώς δεν έχω πρόβλημα με το ένα. Δεν θέλω πεταλομηχανή ακριβώς δηλαδή. Να κάνω τη δουλειά μου θέλω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ένα καλό καθαρό και 2-3 εφέ. Τώρα αν είναι πεταλιέρα ή πετάλια (με βολεύουν και τα joyo :) ) θα βγάλω τον ήχο μου άνετα. Γνωρίζω πως στη μουσική δεν υπάρχει το 'καλύτερο' αλλά ούτε και ισχύουν οι προτάσεις των 'τρίτων'. Θέλω όμως να βρω αυτό που με γεμίζει, ηχητικά καταρχήν αλλά να είναι και value for money κατά δεύτερο λόγο. Αυτό έκανα με την ακουστική μου για παράδειγμα κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο χρόνια τώρα. Παίζω και βρίσκομαι σε παράλληλο σύμπαν. Κάτι αντίστοιχο θέλω και για την ηλεκτρική μου πλέον. Χωρίς πολλά πολλά, ΚΑΛΟΣ ήχος κι ατελείωτη ευχαρίστηση (διαφήμιση φραπέ ένα πράγμα :) )

Τον Twintone δεν τον έχω παίξει, οπότε δεν έχω άποψη. Θα το κάνω όμως σύντομα και θα ενημερώσω!

Κλείνω με την τελευταία σου πρόταση που είναι και η ουσία της αναζήτησής μου :)
Παρε ενα που σαρεσει εσενα πρωτιστως και...παιξε! Οσο πιο πολυ μπορεις.


Υ.Γ Σε αυτά τα χρήματα έχω καταλήξει σε αυτούς που προανέφερα. Ο σκοπός του thread ήταν μήπως υπάρχουν κάτοχοι (νυν και τέως) για να με διαφωτίσουν ως προς τις λεπτομέρειες που με αφορούν - κριτικές ως προς τους ενισχυτές αυτούς. Θ'ακούσω τον twintone καθώς φαντάζει δελεαστική πρόταση συγκριτικά με τους υπόλοιπους. Το πού θα καταλήξω βέβαια είναι άλλο θέμα :)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/15, 22:11 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #15 στις: 11/01/15, 23:34 »
Εχεις δοκιμασει τον JVM 205c η μονο απο youtube τον κρινεις? Σιγουρα δεν εχει σχεση με τον ηχο ενος Fender DR ομως εχει δικο του χαρακτηρα και αρεκτο headroom. Εχει και την ποικιλια σε ηχους με τα 6 modes. Βεβαια θελει λιγα mods για να παρεις αυτο που λεω εγω "ιδανικο ενισχυτη" ως τοσο αν δεν τον εχεις ακουσει ακουσει απο κοντα δωστου μια ευκαιρια...ποτε δεν ξερεις....

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #16 στις: 12/01/15, 01:44 »
kkmspm όχι δεν τον έχω δοκιμάσει από κοντά. Γενικότερα δεν τον κρίνω αρνητικά, απεναντίας τον θεωρώ πολύ καλό ενισχυτή. Απλά έχει πολλές επιλογές από τις οποίες προσωπικά θα χρησιμοποιήσω τις 2 (άντε και το boost). Και είναι κρίμα καταρχήν για τον ενισχυτή τον ίδιο ( :) ) και κατά δεύτερον για εμένα... και φυσικά κοστίζει αρκετά για να χαραμίσω τόσα modes. Σίγουρα όμως θα τον τσεκάρω από περιέργεια μαζί με τον vintage modern (αν τον βρω σε στοκ) που τον είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου με τις KT66 αλλά με πρόλαβε η Marshall και τον απέσυρε. Δεν είμαι τόσο απόλυτα fenderakias δηλαδή, απλά αν δεν βρω το απόλυτο value for money δεν κάνω κίνηση. Ψυχωτικό το ξέρω...  :-\ 

P.S Τις έχω διαβάσει τις μόντες σου και τα σχετικά threads που έχεις γράψει αλλά δυστηχώς δεν το έχω με τα μαστορέματα τέτοιου βαθμού ... :( :) 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/15, 01:50 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #17 στις: 22/03/15, 18:11 »
Λοιπόόόόόόόόόόόόόν....


Επανέρχομαι με τα νεότερα...


Τελικά, αποφάσισα να γίνω ένας ευτυχής κάτοχος του Koch Twintone III combo. Την αγορά την έκανα από το Ντούκα Σταύρο στα Γιάννενα. Ο Σταύρος, χωρίς να θέλω να κάνω οποιαδήποτε διαφήμιση, πραγματικός Κύριος, Επαγγελματίας, συζητήσιμος και φυσικά πάντα εκεί για οποιαδήποτε απορία μου. Όταν υπάρχουν τέτοιοι επαγγελματίες, η οποιαδήποτε αγορά από το εξωτερικό φαντάζει απλά ανούσια. Συνεχίζω...


Τον ενισχυτή τον παρέλαβα Παρασκευή μεσημέρι. Μάλιστα, επειδή το βράδυ είχαμε ένα live δεν μου πήγαινε η καρδιά να τον αφήσω σπίτι. Ρύθμισα στα γρήγορα το καθαρό και το drive (EQ), έφτιαξα και τα εφέ από την BOSS ME-50 στο fx loop του ενισχυτή και πορεύθηκα. Με μία πρώτη ακοή, δεν έμεινα ικανοποιημένος απόλυτα από το extra gain boost (ουσιαστικά το τρίτο κανάλι). Στο μαγαζί όμως, αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω. Μιας και στο χώρο βρέθηκαν 2 καλοί φίλοι μουσικοί, αυτό που μου είπαν (χωρίς να έχουν προσέξει πως είχα παραλάβει το... 'μηχάνημα') ήταν ο φοβερός ήχος που είχα στο μαγαζί, ενώ το gain 'θέριζε'. Συνεχίζω και θα επανέλθω στο σημείο αυτό παρακάτω.


Χθες όλη μέρα σχεδόν ασχολιόμουν με τον ενισχυτή. Ακόμα είναι πολύ νωρίς για οποιεσδήποτε κριτικές, καθώς έχει πολλά να ψάξει κανείς αλλά μία πρώτη ιδέα μπορώ να μοιραστώ μαζί σας.


Ο ενισχυτής έχει (και κάνει) τα πάντα. Το καθαρό του στο 'normal input' δεν θα έλεγα πως fenderίζει αλλά ούτε και marshallίζει. Μου δίνει ένα jazz χαρακτήρα και μου θυμίζει απλά crystal clean. Αντίθετα όμως, όταν συνδέομαι στο bright clean ακούω περισσότερο έναν fender χαρακτήρα. Αν και η εταιρεία προτείνει το bright clean για humbuckers, εμένα μου κάθεται καλά και με την Strat. Βέβαια, έχω JB Junior στη γέφυρα (Seymour Duncan SSL-1 middle και neck). Όπως και να έχει, αναλόγως τα κέφια και τα γούστα. Τα διαφορετικά inputs επηρεάζουν αποκλειστικά το clean. Γενικότερα, το clean του ενισχυτή πρέπει να είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει... ever  ;D


Περνάμε στο βρώμικο. Τρομερός ήχος, όσο δυνατά και να χτυπάς τις χορδές, απλά δεν ακούγεται 'παραφωνία' ή οποιαδήποτε συχνότητα να ταξιδεύει για να σου τρυπήσει το αυτί. Διαπιστώνει εύκολα κανείς όμως την απόκριση στις δυναμικές και την διαφορά στους μαγνήτες της κιθάρας. π.χ σε θέση bridge μαζεύει gain για πλάκα. Όταν πάς σε bridge αμέσως τα πράγματα ηρεμούν. Το ίδιο φυσικά συμβαίνει και με τις δυναμικές. Είναι πραγματικά α π ί σ τ ε υ τ ο το πόσο καλά αποκρίνεται ο ενισχυτής στις εκάστοτε προτιμήσεις αλλά και στη στιγμή που παίζεις ένα κομμάτι. Με χαλαρό παίξιμο παίρνεις καθαρό ήχο. Με πιο δυνατό έρχεται το ... 'γρέζι' και πλημμυρίζει το χώρο.


Τρίτο κανάλι. Extra gain (boost). Το εντυπωσιακό είναι πως αν ακούσει κανείς το gain boost σκέτο, χωρίς μουσική (μπάντα, backing tracks etc.) δεν θα του κάνει καμία αίσθηση. Αυτό τουλάχιστον εισέπραξα εγώ. Στη μπάντα όμως (ή με το backing track σπίτι) αλλάζει εντελώς ο ήχος. Βγαίνει στη μίξη απίστευτα καλά, ενώ 'κάθεται' στο κομμάτι τέλεια. Είναι ό,τι καλύτερο. Αυτό λοιπόν έγινε και στο μαγαζί προχθές. Αρχικά χρησιμοποίησα το RAT (προσομοίωση από ME-50). Στη συνέχεια όμως έβαλα το extra gain (για πειραματισμό εν ώρα live  ;D  ) και ήταν η στιγμή που πάθαμε όλοι την πλάκα μας. Βέβαια, το boost ανεβάζει ελαφρώς την ένταση. Κοινώς, βγαίνεις μπροστά ΚΑΙ σε ένταση. Είναι ίσως το μοναδικό αρνητικό. Όχι απαραίτητα κακό, αλλά θα προτιμούσα να μην ανέβαζε ένταση (ελαφρώς, όχι τπτ ιδιαίτερο) μιας κι ο ενισχυτής διαθέτει extra volume boost, footswitchable φυσικά.


Με το gain-boost ενεργοποιημένο και το volume της κιθάρας στο 5, ουσιαστικά ο ήχος είναι όμοιος (σχεδόν) με το overdrive του ενισχυτή. Βολεύει πολύ καλά λοιπόν να παίζει κανείς με το volume της κιθάρας έχοντας στον ενισχυτή επιλεγμένο το gain boost (ή έστω αναλόγως το κομμάτι, για να μην πατάς συνέχεια τα κουμπάκια :) ).


Από πετάλια, δοκίμασα χθες το SD-1 και είναι απίστευτος ο ήχος. Είτε στο καθαρό ως boost, είτε στο δεύτερο κανάλι για extra gain. Ακόμα έχω δρόμο για να βρω ακριβώς τί με βολεύει και τί θα χρησιμοποιήσω τελικώς από τα εφέ, αλλά μπορώ να συνοψίσω τα παραπάνω λέγοντας πως ο ενισχυτής είναι καταπληκτικός, εξαιρετικά ευέλικτος και δεν πιστεύω πως κάποιος μπορεί να μην καταφέρει να 'πάρει' τον ήχο που επιθυμεί. Τέλος, φυσικά δεν υπάρχει κανένας περίεργος ήχος ή καθυστέρηση στην εναλλαγή των καναλιών, ενώ ούτε και 'hums' είναι αισθητά, με εξαίρεση το extra gain όπου φυσικά είναι αναμένομενο.

Αυτά εν συντομία (όσο μπορούσα). Ουσιαστικά είναι ο πρώτος μου ΚΑΛΟΣ ενισχυτής κι όπως είναι αυτονόητο πλέω σε πελάγη ευτυχίας. Σύντομα θα δοκιμάσω και το speaker emulated output οπότε θα φροντίσω ν'ανεβάσω ηχητικά ντοκουμέντα.

Κλείνοντας, να ευχαριστήσω για μία ακόμα φορά όσους ασχοληθήκατε με το θέμα αλλά κυρίως τον Ανδριανό, που μου πρότεινε το συγκεκριμένο ενισχυτή. Όπως είπα και στον ίδιο, είναι μεγάλη ευτυχία να βρίσκεται κανείς ανάμεσα σε άτομα που έχουν την 'ανωτερότητα' να μοιράζονται απλόχερα τις γνώσεις κι εμπειρίες τους με τους υπόλοιπους.

Νεότερα όταν καταλαγιάσει η χαρά μου όπου... υπόσχομαι να επανέλθω με πιο 'αντικειμενικές' απόψεις! :)

Φιλικά,
Παναγιώτης
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/15, 18:17 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #18 στις: 23/03/15, 00:01 »
Παναγιώτη καλόπαιχτος και καλοτάξιδος!..
Νομίζω όλη αυτή η ανάλυση αξίζει μία θέση σε ένα δικό της θέμα στο:
Δοκιμές και συγκρίσεις μουσικών οργάνων και εξοπλισμού
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #19 στις: 23/03/15, 01:46 »
Καλόπαιχτος κι από εμένα. Aν και βασιζόμενος στο αρχικό σου μήνμα περί Fender καθαρών, ήμουν έτοιμος να σού προτείνω το καινούργιο μοντέλο της VHT...

http://www.thomann.de/gr/vht_special_44_head.htm

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής Fender - Τελικό στάδιο
« Απάντηση #20 στις: 23/03/15, 03:04 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά :)

@adr1anos
Θα φροντίσω να γράψω κι εκεί το review ;)

@Απόλλων
Σ'ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον. Υπήρχε αναμονή σχεδόν 1 μήνα για τον koch, γι'αυτό και δεν είχα επανέλθει στο θέμα. Άκουσα τον twintone βέβαια και μετά αφενός 'κόλλησα', αφετέρου δεν είχα το κουράγιο να ψαχτώ για κάποιο άλλο ενισχυτή. Ο Twintone πάντως, παρά τις El34 fenderίζει αρκετά, κυρίως όμως στο bright clean input. Θα επανέλθω με ηχητικά ντοκουμέντα στο άμεσο μέλλον πάντως, οπότε το συζητάμε πάλι :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/05, 17:46
από Devil Driver
13 Απαντήσεις
6950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 11:36
από Nexis
3 Απαντήσεις
9872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/09, 19:42
από dread12
5 Απαντήσεις
4043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
3982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 20:12
από adr1anos
26 Απαντήσεις
9082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/13, 22:11
από AlteredMind
14 Απαντήσεις
6002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/13, 01:29
από zeoy
8 Απαντήσεις
4430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/13, 10:18
από Cyberdemon87
17 Απαντήσεις
5235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/13, 19:29
από Thomasp
1 Απαντήσεις
5823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/16, 10:56
από Πέτροc