Αποστολέας Θέμα: Kaoss Pad σε κιθάρα  (Αναγνώστηκε 3108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Kaoss Pad σε κιθάρα
« στις: 23/09/10, 16:16 »
γεια χαρά στο ρουμ...

λοιπόν επειδή είμαι λίγο, εως απίστευτα, άρρωστος με τους MUSE (νέα ασθένεια από τις αρχές της χιλιετίας σαρώνει την υφήλιο) είπα να ασχοληθώ λίγο με το σύστημα του Bellamy. Δυστυχώς μια Manson κιθάρα είναι απλησίαστη στην τιμή και φυσικά δε βρίσκεται μεταχειρισμένη. Οκ εκείνη έχει και το κλασικό Zvex Fuzz Factory σας on board effect κτλ.. οπότε είπα να πειραματιστώ μόνος μου.

Αγόρασα το Kaoss Pad II της Korg και ασχολήθηκα λίγο μαζί του. Μιλάμε για τρομερό μηχάνημα, δεν χρειάζεται καμία απολύτως μουσική γνώση πάνω στο θέμα μπορείς να ασχολείσαι ώρες με το μηχάνημα. Να τονίσω ότι σχεδόν ΟΛΕΣ οι μπάντες στις δισκογραφικές τους δουλειές ή ακόμη και σε live χρησιμοποιούν το μηχάνημα αυτό, απλά δεν είναι κύριο όργανο και περνά απαρατήρητο αν δε το ξέρεις.






Στην συνέχεια ψάχνοντας πολλές ώρες για πληροφορίες στο internet σχετικά με την μετατροπή έπεσα πάνω σε 2 επιλογές. Η πρώτη επιλογή ήταν να ξηλώσω την οθόνη και τον midi controller τους Kaoss και να τα ενσωματώσω πάνω στην κιθάρα όπως ακριβώς λέει το link αυτό.
http://www.unmaintained.com/forums/ShowThread.aspx?PostID=43

Και η άλλη ήταν να αγοράσω extra μια οθόνη, midi controller και ότι άλλο ήθελα. Φυσικά και διάλεξα αυτή την επιλογή για 2 λόγους. Πρώτον μένει το Kaoss Pad ανέπαφο οπότε μπορεί να μεταπουληθεί και δεύτερον πλέον μπορώ να συνδέσω οτιδήποτε εφφε με audio κ midi σύνδεση πάνω στην κιθάρα.

Να λοιπόν και η extra οθόνη με τον midi controller κτλ κτλ κτλ...


Δεν ήθελε πολύ να καταλάβω ότι είναι ένα εγχείρημα που δε μπορώ να το κάνω μόνος μου οπότε στράφηκα στην βοήθεια του Γιάννη Ιωαννίδη (βλ. Odyssey Bass) ο οποίος μου έκανε τρομερή δουλειά. Εργοστασιακή βγήκε η κιθάρα...





Στη δεύτερη φώτο φαίνεται το σκάψιμο που έχει γίνει. Έχει γίνει μόνωση   γύρω γύρω στο ξύλο. Η ίδια μόνωση έχει γίνει και στους μαγνήτες.


Video δεν έχω τραβήξει ακόμη αλλά μπορείτε να πάρετε μια γεύση από εδώ...
http://www.youtube.com/results?search_query=kaoss+pad+guitar&aq=f

Φυσικά δείτε κανένα live των Muse και εκεί θα καταλάβετε τι ακριβώς κάνει το μηχάνημα πάνω σε μια κιθάρα. Ίσως έτσι συγχωρεθούν οι αμαρτίες σας..


*** Το αποτέλεσμα είναι απλά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! Αγόρασα μια μεταχειρισμένη κιθάρα 100 ευρώ για να κάνω το εγχείρημα αυτό γιατί δεν είχα εμπιστοσύνη ότι θα γίνει. Τελικά το μετάνιωσα, θα το κάνω σε όλες τις κιθάρες μου :D Μαζί με ένα looper μπορείς να ασχολείσαι ώρες ατελείωτες.. δυστυχώς δε συμφωνούν όλοι στην πρόβα ή στο jam με την συνεχή χρήση του Kaoss, αλλά ποσσός με νοιάζει, κιθαρίστας είμαι ότι θέλω κάνω!




Σχετικό link
http://kaosspad.blogspot.com/
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Kaoss Pad σε κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 23/09/10, 16:22 »
Eυγε κολλητε, αλλα δε μας ειπες ποσο σε πηγε το μαλλι στον Ιωαννιδη για σκαψιμο, μονωση, τοποθετηση και τα παρελκωμενα...

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Kaoss Pad σε κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 23/09/10, 18:00 »
Εγώ πάλι θα ήθελα να ρωτήσω τι παραπάνω σε βοηθάει να το έχεις πάνω στην κιθάρα και όχι πχ να χρησιμοποιήσεις πενταλιέρες κτλ... καθώς και το τι ακριβώς κάνει αυτό το μηχανηματάκι... Ρωτάω γιατι πολλές φορές πέφτουμε και λίγο θύματα του μάρκετινγκ και αγοράζουμε και πραγματάκια που στην ουσία δεν μας χρειάζονται...
Παρεπιπτόντως, πάνω στην κιθάρα δείχνει πολύ καλό!!!
 
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Kaoss Pad σε κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 24/09/10, 15:53 »
@Kamelot
Επειδή με τον Ιωαννίδη γνωριζόμαστε χρόνια θεωρώ ότι μου κάνει καλύτερες τιμές σε service και οτιδήποτε άλλο θέλω και δε θα ήθελα να αναφέρω το κόστος. Πάντως το θετικό είναι ότι ο Γιάννης δε κατάλαβε καν τι θέλω να κάνω, ούτε είχε ξαναδει KAOSS PAD, του πήγα την οθόνη και τον midi controller και τις οδηγίες στα αγγλικά για το πως να τα περάσει. Χωρίς να κάνει έλεγχο ότι λειτουργεί, αφού δεν ήξερε τι έπρεπε να κάνει, το ετοίμασε μέσα σε ένα απόγευμα και λειτουργούσε άψογα. Όταν το πήρα περίμενε να του δείξω πως δουλεύει.. χεχε.. ούτε εγώ γνώρισα τι πρέπει να κάνω, τελικά η πρώτη επαφή είναι παράξενη. Εγκλιματίζεσαι αμέσως όμως, πανεύκολη λειτουργία.

@aragorn
Λοιπόν καταρχήν δεν έχει καμία σχέση με πεταλιέρες και παταλάκια και οτιδήποτε γνώριζες μέχρι τώρα σχετικά με εφφέ κιθάρας. Καμία απολύτως σχέση! Το KAOSS Pad έχει κάποια εφφέ που μπορεί να τα συναντήσεις σε πεταλάκια όπως πχ. delay, reverb, echo και πάει λέγοντας αλλά οι παράμετροι τροποποίησεις των εφφέ αυτών είναι άπειροι. Εκτός αυτού δεν έχει τα κλασικά knobs που έχουν τα πεταλάκια αλλά έχεις την οθόνη.

Τι κάνει η οθόνη...
πέρα από τον πραγματικά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ φωτισμό που βγάζει είναι ένα midi κλαβιέ που δε μπορείς να φαλτσάρεις γιατί όλα είναι άσπρα (φυσικές νότες). Ο τρόπος σύνδεσης πλέον είναι ένα καλώδιο audio (δλδ το κλασικό jack αλλά καταλήγει σε RCA) και ένα midi καλώδιο φεύγουν από την κιθάρα και πηγαίνουν στο Kaoss Pad. Από εκεί κ πέρα το περνάς στην συνδεσμολογία με τα υπόλοιπα πετάλια και καταλήγει στον ενισχυτή.

Το Kaoss έχει τόσο παράξενους ήχους ή sample ή λούπες ή γενικά κουφά πράγματα που δε θα τα συναντήσεις ούτε στην ποιο extreme πεταλιέρα. Κάποιοι ήχοι παίζουν παράλληλα με την κιθάρα, δλδ δεν παρεμβάλουν στον αρχικό ήχο της κιθάρας και κάποιοι άλλοι αλλιώνουν τον ήχο σου, σαν κανονικό εφφέ. Αν έχεις ασχοληθεί με midi κιθάρα, δλδ Roland VG8x ή VG9x θα καταλάβεις το παράλληλα που λέω. Παίζεις ένα πράγμα και ακούς δυο κιθάρες από τον ίδιο ενισχυτή να παίζουν το ίδιο με διαφορετικό ήχο. Ακούγονται παράλληλα όμως και δε μπερδεύουν. Πάρα πολύ όμορφο αποτέλεσμα για τα δικά μου ακούσματα, αλλά το midi της Roland με κούρασε. Τέσπα, άλλο κεφάλαιο αυτό...

Και όλα αυτά είναι onboard πάνω στην κιθάρα σου ώστε δε θα χρειαστεί εκεί που παίζει να σκήψεις και να φτιάξεις τον ήχο από το πετάλι, αφού η οθόνη είναι πάνω στην κιθάρα. Απλά βάζεις το δαχτυλάκι σου εκεί (είτε την πένα, είτε την γλώσσα... και ότι αλλο μπορείς να φανταστείς, ας μη μπω σε λεπτομέρειες... :D ) και κάνεις την επιλογή που θέλεις.

Πραγματικά πρέπει να το δουλέψετε για να καταλάβετε τι εννοώ, δεν είναι θύμα του μάρκετινκ η συγκεκριμένη κίνηση, νομίζω είναι ένα βήμα μπροστά στην μουσική τεχνολογία! Εύγε στον Bellamy για την κίνηση αυτή!!

Τέλος τσεκάρετε video στο youtube, έχει άτομα που έχουν κάνει μέχρι κ tutorial της χρήσης του Kaoss.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Kaoss Pad σε κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 24/09/10, 16:59 »
Οπως σου ειχα πει και στο chat, ειναι μια εκπληκτικη ιδεα.

Αφενος μεν γιατι το Kaoss γενικα ειναι ενα gadgetακι που αξιζε τα λεφτα του ( απο τα λιγα που εχει βγαλει η Korg και παιρνει "αριστα" απο εμενα, εναν κλασσικο αντι-korgακια ), αφετερου δε γιατι σε συνδυασμο με μια κιθαρα, μπορεις να παραγεις απιστευτο ευρος effect και ηχων.

Ειχα μια ενσταση τοτε ως προς το συνολικο βαρος, αλλα τωρα καταλαβα τι εννοουσες οταν ελεγες πως θα εχεις μονο το midi pad πανω στην κιθαρα. Οντως δεν επηρρεαζεται το βαρος ( εαν υποθεσω μαλιστα πως η οθονη ειναι πιο ελαφρια απο το κομματι ξυλο που κοπηκε... ) και ειναι πιο variable οταν θελεις να αλλαξεις εξωτερικη μοναδα effect. ;)

Σιγουρα δεν ειναι για κλασσικα ακουσματα ( δε μπορεις να παιξεις classic ηχους με μια τετοια πατεντα ), ουτε για κλασσικες μπαντες ( οποτε καταλαβαινεις γιατι ολοι μουρμουρανε ), ομως ειναι ενας νεος κοσμος πειραματισμου ;)

Καλοριζικη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Kaoss Pad σε κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 24/09/10, 17:03 »
Δεν θα αργήσουμε να δούμε KAOSS PAD σε μορφή πεταλιέρας, με XY PAD σε μέγεθος που να ελέγχεται με το πόδι!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Kaoss Pad σε κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 27/09/10, 09:34 »
@adr1anos
ποιος ο λόγος? αφου μπορείς πλέον να το βάλεις πάνω στην κιθάρα σου, γιατί να μπλέκεις με board στα πόδια σου. Αν κοιτάξετε στο internet έχει άτομα που έχουν κάνει απίστευτες πατέντες στα όργανα τους. Ποιος είπε ότι η φαντασία δεν βοηθάει.. :)

@freemind
στο έλεγα και στο chat ότι δε κατάλαβες τι ακριβώς εννοώ, γι αυτό νόμιζες ότι θα πάρει βάρος. Ίσως η περιγραφή μου να μην ήταν και η καλύτερη. Σίγουρα το σύστημα δεν είναι για κλασικούς, αλλά για openmind άτομα :) Φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κιθάρα ακριβώς όπως την χρησιμοποιούσες πριν, χωρίς καμία διαφορά απλά έχεις τα extra features πλέον.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/10, 11:26 από Καρχαρίας »
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Kaoss Pad σε κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 27/09/10, 11:23 »
@adr1anosποιος ο λόγος? αφου μπορείς πλέον να το βάλεις πάνω στην κιθάρα σου, γιατί να μπλέκεις με board στα πόδια σου.

Διότι όπως φαίνεται και από την πράξη, πρέπει να διακόψεις το riff που παίζεις και να επαφεθείς στο sustain της νότας, για να χρησιμοποιήσεις το δεξί χέρι για το effect. Με ένα XY PAD σε μέγεθος που να ελέγχεται με το πόδι θα μπορείς να παίζεις ταυτόχρονα και να ελέγχεις το όποιο effect θέλεις.
Απλά δεν το έχουν φτιάξει ακόμα διότι δεν υπάρχει ακόμα η κρίσιμη μάζα ενδιαφερόμενων μουσικών.
Προβλέπω όμως ότι με την δημοσιότητα που έχει πάρει το θέμα από τους Muse και το ενδιαφέρον πάρα πολλών μουσικών για "κάτι νέο" θα γίνει και αυτό, σύντομα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Kaoss Pad σε κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: 27/09/10, 11:25 »
νομίζω δεν υπάρχει λόγος να παίζεις κ ταυτόχρονα να χρησιμοποιείς το Kaoss.. από την άλλη γιατί όχι?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
23 Απαντήσεις
8818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
32 Απαντήσεις
12982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
67 Απαντήσεις
20980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 04:39
από DarkHorse
1 Απαντήσεις
2687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
7064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
8 Απαντήσεις
4233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 03:30
από geo134
7 Απαντήσεις
4297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 00:50
από T-REX