Αποστολέας Θέμα: Mετασχηματιστές λαμπάτων  (Αναγνώστηκε 6019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Mετασχηματιστές λαμπάτων
« στις: 28/12/10, 17:46 »
Ήθελα να ρωτήσω τους σχετικούς, με τι κριτίρια επιλέγουμε μετασχηματιστές τροφοδοσίας και εξόδου στους λαμπάτους.
Γιατί κάποιοι είναι "γαϊδούρια" και κάποιοι πολύ μικροί?
Τα βατ του ενισχυτή με τι έχουν να κάνουν? ποιος μετασχηματιστής τα επηρρεάζει και με ποιόν τρόπο?
Είδα γενικώς ότι η hammond (http://www.hammondmfg.com/5cindex.htm)  βγάζει μετασχηματιστές output / power φθηνούς για diy  εφαρμογές και κάπως all around.Δεν πρέπει να είναι συγκεκριμένες οι τυλίξεις? Υπάρχει περίπτωση να επιλέξει κάποιος μετασχηματιστές χωρίς να έχει τάσεις (βολτ) στο σχηματικό του? συγκεκριμένα μιλάω για αυτόν http://thmq.mysteria.cz/diystompboxes.com/OTT/AdmiralBs_OTT_w_PNs_600DPI.png του οποίου ψάχνω τους transformers χωρίς τύχη. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να έχει taps 250 και 325 των οποίων η εναλλαγή με διακόπτη δίνει τη διαφορά 7 με 15 watt.
 
Σόρι για τον βομβαρδισμό,αλλά αν μπορούσε κάποιος να μου λύσει τις απορίες...!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος eddie hazel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mετασχηματιστές λαμπάτων
« Απάντηση #1 στις: 29/12/10, 11:51 »
Να σου απαντήσω ακριβώς δεν γνωρίζω... και γω στο διάβασμα είμαι  ;)
Απ' ότι έχω καταλάβει τα κριτήρια επιλογής είναι τα Volt που θέλεις για το Β+ (την υψηλή τάση) του κυκλώματος και τα Α/mA που θα πρέπει να είναι αρκετά για να τροφοδοτήσουν τα στάδια του ενισχυτή. Ο όγκος εξαρτάται από τα τυλίγματα (π.χ. πολλά δευτερεύοντα) και τα Watt
Καλές πηγές πληροφοριών είναι αυτή Aiken Amps  και αυτή Valve Wizard (και οι δυο έχουν άρθρα για τους μετασχηματιστές).
Για τον συγκεκριμένο μετασχηματιστή που ψάχνεις η καλύτερη λύση είναι οι Mercury Magnetics αλλά δεν βγαίνουν προς το παρόν για 220V (μπορείς να περιμένεις αν δεν τον βιάζεσαι)
Μια άλλη λύση είναι αυτή (με αλλαγές στο rectification) αλλά η πιο φτηνή και βολική λύση πιστεύω ότι έρχεται από τη Βρετανία (μιας και βρετανικό ενισχυτή θες ;D ;D ) και είναι αυτή που σου δίνει και τη δυνατότητα με rotary switch να έχεις Full Power (15-18W), Half Power (7-9W) και 1/10 (1,5 με 2W)


Ελπίζω να βρεις την άκρη και να ξεκινήσεις τον ενισχυτή (αν ξεκινήσεις φτιάξε και ένα thread να χαζεύουμε και μεις την πρόοδο)!!
One of these days I'm gonna change my evil ways... One of these days...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Mετασχηματιστές λαμπάτων
« Απάντηση #2 στις: 29/12/10, 13:03 »
Μπράβο στον eddie hazel που μόλις γράφτηκε (καλώς ήρθες στο forum φίλε) προσέφερε με τις γνώσεις του.

Μπορώ να γράψω πολλά πράγματα από την θεωρία και την πράξη των μετασχηματιστών ενισχυτών αν θέλετε αλλά ειδικά για την πρακτική λύση στο πρόβλημα σου Rory, προτείνω να στείλεις ένα PM στον myster-maze, ο οποίος έχει εταιρεία εδώ στην Ελλάδα που κατασκευάζουν μετασχηματιστές και θα μπορεί να σε διαφωτίσει, ίσως και να λύση και το πρόβλημα σου.

Ελπίζω να βρεις την άκρη και να ξεκινήσεις τον ενισχυτή (αν ξεκινήσεις φτιάξε και ένα thread να χαζεύουμε και μεις την πρόοδο)!!

Αν θέλεις, ρίξε μία ματιά σε αυτό το ποστ:
Κατασκευή DIY: Λαμπάτος Ενισχυτής HighOctane Ax84, Class A, 5-20w
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/10, 13:08 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος eddie hazel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mετασχηματιστές λαμπάτων
« Απάντηση #3 στις: 29/12/10, 20:51 »
Καλώς σας βρήκα Αδριανέ! Αν και χαζεύω αρκετό καιρό το forum δεν έτυχε να γράψω κάτι :-\ . Πάντως έχω πραγματικά χαρεί τα άρθρα σου για κατασκευές και όχι μόνο. Και γω λίγο καιρό έχω που ξεκίνησα τις ιδιοκατασκευές (με το Axis face του Bryant) αλλά με έχει μαγέψει πραγματικά η κατασκευή των ενισχυτών και τόσο διάβασμα είχα να ρίξω απ' το σχολείο (πολλά πολλά χρόνια πίσω).
Απλά είχα δει τους συγκεκριμένους μετασχηματιστές και είπα να βοηθήσω κάποιον που βρίσκεται στο ίδιο ψάξιμο με μένα  ;)  (αντιμέτωπος με ερωτήματα, άγνωστες λέξεις, να βάλω silver mica ή τανταλίου?, CT, PI, OT, PT και λοιπά τρομακτικά αρκτικόλεξα ;D )

One of these days I'm gonna change my evil ways... One of these days...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mετασχηματιστές λαμπάτων
« Απάντηση #4 στις: 29/12/10, 21:19 »
@eddie hazel: thanx for the info!συμπαθητικοί οι εγγλέζοι :P  που παραθέτεις. και συμπαθητική τιμή επίσης...Να σε ρωτήσω όμως κάτι?πως και μου τους πρότεινες χωρίς να ξέρεις τις τάσεις που χρειάζεται ο tt??Εκεί κολάω εγώ.Αν είχα το σχηματικό και μου έλεγε "ξέρεις χρειάζεσαι τόσα βολτ εδώ", θα ήμουν καλύτερα.Είναι κάτι σαν "κάνει λίγο απ' όλα" μετασχηματιστής? Τους mercury τους έχω τσεκάρει,αυτό το upgrade kit που δίνουν, αλλά α)είναι πανάκριβο, β) δε βγαίνει σε 220βολτ.
Γενικώς είμαστε στα ίδια καψίματα, έχω βαρεθεί να διαβάζω κινέζικα, αλλά δε πτοούμαι 8) :P



Ελπίζω να βρεις την άκρη και να ξεκινήσεις τον ενισχυτή (αν ξεκινήσεις φτιάξε και ένα thread να χαζεύουμε και μεις την πρόοδο)!!

Εννοείται φίλε, όχι σα την άλλη φορά που έφτιαξα αυτόν και ξέχασα να πάρω έστω και μία φωτογραφία :-[


@adr1anos: Επίσης σ'ευχαριστώ, θα πρήξω λοιπόν και τον maze λιαν συντόμως ;D ;D
Πάντως αν έχεις κάποιο λινκ θεωρίας, θα μ'ενδιέφερε πολύ...(να μη μπεις στον κόπο να ποστάρεις)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/10, 21:24 από RORY GALLAGHER »
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος eddie hazel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mετασχηματιστές λαμπάτων
« Απάντηση #5 στις: 30/12/10, 03:05 »
Βασίστηκα στις τιμές που μου έδωσες εσύ: 250 και 325. Το εγγλεζάκι με το rectification βγάζει τυπικές τιμές 260 και 360 V οπότε αρκετά κοντά. Το θέμα είναι ότι οι EL84 ήδη πουσάρονται πολύ με τα 325V (το data sheet αναφέρει max 300V). Ορισμένοι χρησιμοποιούν EL84 και με 400V B+. Είναι θέμα πόσο συχνά θες να αλλάζεις λάμπες... (υπάρχουν και κάτι ρώσικες EL84 που είναι σκυλιά μαύρα αλλά δεν θυμάμαι τον κωδικό). Φαντάζομαι υπάρχουν πολλοί τρόποι να ρίξεις το Β+ πριν φτάσει στις λάμπες, αλλά δεν μπορώ να σου πω κανέναν γιατί δεν ξέρω αρκετά καλά το θέμα για να συμβουλεύω κι όλας (ιδιαίτερα όταν μιλάμε για τόσα βολτ) :-[ :-[
Το σπαστικό με το σχέδιο που λίνκαρες είναι ότι και να βάλεις 325V, από τη στιγμή που δεν έχει τιμές για τα Α,Β,C,D, τις διόδους D1-D4 και το primary impedance του output transformer πάλι στα τυφλά θα πηγαίνεις >:(
One of these days I'm gonna change my evil ways... One of these days...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mετασχηματιστές λαμπάτων
« Απάντηση #6 στις: 30/12/10, 13:39 »
Το σπαστικό με το σχέδιο που λίνκαρες είναι ότι και να βάλεις 325V, από τη στιγμή που δεν έχει τιμές για τα Α,Β,C,D, τις διόδους D1-D4 και το primary impedance του output transformer πάλι στα τυφλά θα πηγαίνεις >:(



Βρήκα αυτό .΄Κερδίζουμε τίποτα? Αυτές οι διαφορές(40-50 βολτ) που λες,τόσο αμελητέες είναι πια? Είχα την αίσθηση ότι πρέπει να παίζουμε με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια...Τέλος πάντων, σύμφωνα με το σχέδιο που παρέθεσα τώρα, απ'ότι κατάλαβα, στις λάμπες προενισχυσης φτάνουν τα C + D δηλαδή κάτω από 300 βολτ. Στις el84 όμως φτάνουν περισσότερα...Anyway.....Ακόμα καιμ'αυτές τις πληροφορίες μπορούμε να φτάσουμε στις τάσεις του pt?


Βασικά δεν έχω καταλήξει 1000% στον orange. Σκέφτομαι πολύ και τον vox τον AC15 που πιστεύω θα βρω μεγαλύτερη πληροφόρηση(ήδη βρήκα τους μετασχηματιστές), αλλά με μετατροπούλες τύπου fx (με λάμπα ή χωρίς), reverb, αν γίνει και με switch σαν του tiny terror να ρίχνει τα βατ στα μισά. Γενικά λένε ότι είναι σχεδόν ίδιοι οι δυο ενισχυτές, αλλά ο orange έχει ένα στάδιο gain παραπάνω(δε θα με χαλούσε)..
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος eddie hazel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mετασχηματιστές λαμπάτων
« Απάντηση #7 στις: 30/12/10, 21:27 »

Παράθεση
Αυτές οι διαφορές(40-50 βολτ) που λες,τόσο αμελητέες είναι πια? Είχα την αίσθηση ότι πρέπει να παίζουμε με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια...



[/size]Έχεις δίκιο τα Volts δεν είναι πασατέμπο ;D ;D  Απλά η διαφορά των 30-40V μαζεύεται κάπως... Απ' όσο μπορώ να καταλάβω αν βάλεις 2-4 διόδους Zener των 8 με 10V (5W) σε σειρά μεταξύ του Center Tap των high voltage windings και της γείωσης (με την κάθοδο της διόδου προς τη γείωση) θα μπορέσεις να ρίξεις το Β+ στα 325V ή να το φέρεις πολύ κοντά του. Από εκεί και πέρα με τα filter caps και τις αντιστάσεις θα μειωθούν τα 325 σε  320, 290 και 265 (βάσει του νόμου του Ohm). Μια άλλη λύση αλλά πιο ακριβή είναι αυτή. (την ίδια δουλειά κάνει απλά με όλα-σε-ένα πακέτο). Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα οι zener diodes να θέλουν ψύξη αλλά αυτό είναι κάτι που θα δεις στην πράξη.
Βέβαια υπάρχει και η πιο απλή λύση... να αγνοήσεις τα 3db διαφορά μεταξύ των 7 και 15W και να πάρεις ένα μετασχηματιστή που βγάζει κατευθείαν Β+ 325V 8) 8)  και να έχεις μόνιμα 15W, για μόνιμο terror! Σε αυτή την περίπτωση, για να υπολογίσεις τα V του μετασχηματιστή που χρειάζεσαι βασίζεσαι στον γενικό κανόνα ότι, χωρίς φορτίο, το βολτάζ μετά την ανόρθωση (με διόδους σιλικόνης όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση) θα είναι κοντά στο peak βολτάζ του AC, το οποίο και είναι ίσο με 1,414  των βολτ (Vrms) του μετασχηματιστή. Με απλά λόγια δηλαδή θα πρέπει να βρεις μετασχηματιστή  325V/1,414= 230V.
Νομίζω ότι αυτή ήταν και η αρχική σου απορία... (δηλ. πως διαλέγεις μετασχηματιστή για δεδομένο B+)
Παρεμπιπτόντως, το 1,414 είναι η ρίζα του 2... Πολύ χρήσιμο για να δοκιμάζεις διάφορα στο power section είναι αυτό το δωρεάν προγραμματάκι από την Duncan Amps
One of these days I'm gonna change my evil ways... One of these days...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Mετασχηματιστές λαμπάτων
« Απάντηση #8 στις: 03/01/11, 09:07 »
O MAZE φτιάχνει μετασχηματιστές ???
Αν και έχω δίπλα μου τον Αυγέρη εδώ στο Βόλο, λέω να απευθυνθώ στον Μaze για τον διαμορφωτή του Deluxe μου που τον έχω παροπλίσει....

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Mετασχηματιστές λαμπάτων
« Απάντηση #9 στις: 05/01/11, 01:44 »
Τι αντισταση εξοδου εχει το κυκλωμα του ενισχυτη που θελεις να φτιαξεις?
Παντως βρες τι μ/χ ειχε ο αυθεντικος και ριξε και καμια ματια ε-bay, μπορει να βρεις κανα ζειγαρι, ακομα και αυθεντικους!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
31 Απαντήσεις
11285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 11:58
από Kostas_ P.
4 Απαντήσεις
4133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/10, 16:46
από adr1anos