Αποστολέας Θέμα: Χωροχρονικη καμπυλοτητα  (Αναγνώστηκε 3358 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Χωροχρονικη καμπυλοτητα
« στις: 21/04/05, 05:28 »
Εδω κ λιγο καιρο διαβαζω το χρονικο του χρονου του Steven Hawking. Αναφερομενος στην κατασταση που επικρατει στο κεντρο μιας μαυρης τρυπας, γραφει: "...μεσα στη μαυρη τρυπα πρεπει να υπαρχει μια ανωμαλια με απειρη πυκνοτητα κ χωροχρονικη καμπυλοτητα". Τι ακριβως ειναι η χωροχρονικη καμπυλοτητα; Ειναι καποιο μεγεθος οπως η πυκνοτητα, το οποιο προκυπτει απο το συνδυασμο του χωρου με τον χρονο σαν τετραδιαστατο συστημα (τουλαχιστον κατι τετοιο καταλαβαινω εγω) που περιγραφει την κινηση σωματων εκει, κ αν ναι τι ακριβως; Μηπως ειναι κατι αλλο (που πιθανοτατα αυτο θα συμβαινει...);

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Χωροχρονικη καμπυλοτητα
« Απάντηση #1 στις: 21/04/05, 09:05 »
Δεν είναι τόσο έυκολη η κατανόηση του φαινομένου...Αρχικά πρέπει να έχεις στο μυαλό σου τον χώρόχρονο σαν ένα επίπεδο. Στο επίπεδο αυτό, θα υπάρχουν γραμμές παράλληλες στους άξονες οι οποίες θα δρουν σαν "οδηγοί" για να βλέπεις τις "συντεταγμένες" να το πούμε. Όπως και στο καρτεσιανό. Φαντασου ότι σχεδιάζεις σε μιλιμετρέ. Φαντάσου τώρα ότι το επίπεδο αυτό είναι ένα ελαστικό φύλλο. Εσύ το κρατάς τεντωμένο(πακτωμένο αν θες, στις άκρες). όλα τα σωματα πάνω του φαντάσου ότι ακολουθούν Γραμμικές πορείες. Ωράια ως εδώ; Τώρα έστω ότι βάζεις σε ένα σημειο του ελάστικού φύλλου ένα πολύ βαρύ μεταλλικό μπαλακι. Θα παρατηρήσεις ότι το φύλλο στο σημείο αυτό, θα "καμπυλώσει" προς τα κάτω (αν το κρατάς οριζόντιο στο έδαφος). ένα άλλο μπαλάκι (αμελητέας μάζας) που έρχεται προς το μεταλλικό , είναι προφανές ότι θα "ελκεται" από το μεταλλικό λόγω της "καμπύλωσης "αυτής. Ουσιώδες είναι ότι, ακτινικά, οι γραμμες του φύλλου που περνάνε πάνω από το βαρύ μπαλάκι θα φαίνονται ακόμα ευθείες αν το κοιτάξεις από πάνω. 'Αρα αν το ελαφρύ μπαλάκι έρχεται ακτινικά, εσύ θα δεις μόνο την επιτάχυνση του όχι την αλλαγή στην πορεία.Μπορείς όμως έυκολα με αυτό το μοντέλο να φανταστείς τι γίνεται σε άλλες περιπτώσεις. Τωρα. μία μαυρη τρύπα είναι ένα "μπαλάκι" "απειρης μάζας" που καμπυλώνει άπειρα το χρόνο. Δλδ, εσύ από πάνω, θα βλέπεις το εισερχόμενο μπαλάκι να σταματα (στην πραγμτικότητα θα πέφτει αλλα από πάνω θα φαίνεται σχεδόν σταματημένο) Τώρα χωρις σχήμα και έτσι στα γρήγορα ελπίζω να βοήθησα...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Χωροχρονικη καμπυλοτητα
« Απάντηση #2 στις: 21/04/05, 12:40 »
Δηλαδη με λιγα λογια μου λες κατι σαν το κλασσικο παραδειγμα με το σεντονι οπου τα αστερια ειναι μπαλες πανω σε αυτο κ αντιστοιχα οι μαυρες τρυπες ειναι τρυπες στο σεντονι. Η πορεια που ακολουθει ενα σωματιδιο ειναι σαν αυτη που θα ειχε ενα μπαλακι του ππινγκ πονγκ πανω στο επιπεδο του σεντονιου, σωστα; Δηλαδη η χωροχρονικη καμπυλοτητα ενος σωματιδιου ειναι η παραμορφωση που προκαλει στο χωρο γυρω του, οπως οι μεγαλες μπαλες-αστρα στο σεντονι;

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Χωροχρονικη καμπυλοτητα
« Απάντηση #3 στις: 21/04/05, 14:19 »
Δεν είναι τόσο έυκολη η κατανόηση του φαινομένου...Αρχικά πρέπει να έχεις στο μυαλό σου τον χώρόχρονο σαν ένα επίπεδο. Στο επίπεδο αυτό, θα υπάρχουν γραμμές παράλληλες στους άξονες οι οποίες θα δρουν σαν "οδηγοί" για να βλέπεις τις "συντεταγμένες" να το πούμε. Όπως και στο καρτεσιανό. Φαντασου ότι σχεδιάζεις σε μιλιμετρέ. Φαντάσου τώρα ότι το επίπεδο αυτό είναι ένα ελαστικό φύλλο. Εσύ το κρατάς τεντωμένο(πακτωμένο αν θες, στις άκρες). όλα τα σωματα πάνω του φαντάσου ότι ακολουθούν Γραμμικές πορείες. Ωράια ως εδώ; Τώρα έστω ότι βάζεις σε ένα σημειο του ελάστικού φύλλου ένα πολύ βαρύ μεταλλικό μπαλακι. Θα παρατηρήσεις ότι το φύλλο στο σημείο αυτό, θα "καμπυλώσει" προς τα κάτω (αν το κρατάς οριζόντιο στο έδαφος). ένα άλλο μπαλάκι (αμελητέας μάζας) που έρχεται προς το μεταλλικό , είναι προφανές ότι θα "ελκεται" από το μεταλλικό λόγω της "καμπύλωσης "αυτής. Ουσιώδες είναι ότι, ακτινικά, οι γραμμες του φύλλου που περνάνε πάνω από το βαρύ μπαλάκι θα φαίνονται ακόμα ευθείες αν το κοιτάξεις από πάνω. 'Αρα αν το ελαφρύ μπαλάκι έρχεται ακτινικά, εσύ θα δεις μόνο την επιτάχυνση του όχι την αλλαγή στην πορεία.Μπορείς όμως έυκολα με αυτό το μοντέλο να φανταστείς τι γίνεται σε άλλες περιπτώσεις. Τωρα. μία μαυρη τρύπα είναι ένα "μπαλάκι" "απειρης μάζας" που καμπυλώνει άπειρα το χρόνο. Δλδ, εσύ από πάνω, θα βλέπεις το εισερχόμενο μπαλάκι να σταματα (στην πραγμτικότητα θα πέφτει αλλα από πάνω θα φαίνεται σχεδόν σταματημένο) Τώρα χωρις σχήμα και έτσι στα γρήγορα ελπίζω να βοήθησα...

oute egw den 8a mporousa na ta e3hghsw kalytera, pou ta 3erw OLA!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Χωροχρονικη καμπυλοτητα
« Απάντηση #4 στις: 21/04/05, 17:29 »
Ναι, κάτι τέτοιο, αλλά όχι με τρύπες...απλά, απειρα πηγάδια...όχι κομμενο σεντόνι...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Χωροχρονικη καμπυλοτητα
« Απάντηση #5 στις: 21/04/05, 17:31 »
oute egw den 8a mporousa na ta e3hghsw kalytera, pou ta 3erw OLA!! ;D ;D

Τα σέβη μου στον αγαπητό Candlemass...Μέγα Γνώστη...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Χωροχρονικη καμπυλοτητα
« Απάντηση #6 στις: 21/04/05, 18:48 »


des kai mia eikona gia na to katalabeis kalytera...

s' ayth thn periptwsh, to fws (h asprh synexhs grammh) akoulou8ei kampylh troxia logw tou kampylwmenou xwroxronou konta se ogkwdh antikeimena (p.x. to asteri me to kitrino xrwma). ka8ws to fws enos makrinou astera (aspro shmeio aristera) perna konta sto asteri kata th diadromh tou pros enan planhth (mple shmeio de3ia), 8a akolou8hsei thn paramorfwsh tou epipedou. enas parathrhths pou brisketai ston planhth, 8a dei thn 8esh tou astera na brisketai sto telos ths diakekomenhs asprhs grammhs, h opoia bebaia diaferei apo thn pragmatikh ths...

P.S. : opws blepete, den mporei na efarmostei eykleidia gewmetria se periptwseis xwroxronikhs kampylothtas (asxeto, alla kollaei se ena paliotero 8ema)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/05, 18:52 από Candlemass »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Χωροχρονικη καμπυλοτητα
« Απάντηση #7 στις: 21/04/05, 19:18 »
Thanx guys! Ηξερα απο πριν για αυτη την εννοια μονο που δεν ηξερα οτι ηταν η χ/χ καμπυλοτητα. Ευχαριστω κ παλι...