Αποστολέας Θέμα: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ  (Αναγνώστηκε 11812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« στις: 16/10/05, 01:08 »
Νεος δισκος φετος απο τη θεα του ελληνικου πενταγραμμου. Οι συνθεσεις ανηκουν στον Γ. Θεοφανους...Ειναι για μενα ο καλυτερος μεχρι τωρα δισκος της. Ο θεοφανους εχει κανει εξαιρετικη δουλεια γραφοντας με το δικο του τροπο τραγουδια προσαρμοσμενα στο γνωστο στυλ της ερμηνευτριας. Οι ενορχηστρωσεις ειναι πιο περιπλοκες σε αυτον τον δισκο, εχουν μια φρεσκαδα και αποφευγονται σκλυλοειδη ανατολιτικα περασματα...Υπαρχουν και λαικοτροπα και πιο ποπ κομματια αλλα σ ενα καλα δεμενο συνολο που δεν ξενιζει τον ακροατη.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #1 στις: 16/10/05, 01:15 »
Σήμερα το πρωί στην απέλπιδα προσπάθειά μου να καθαρίσω το δωμάτιό μου έβαλα ν ακούσω το ΝΟΗΜΑ μιας και το κατέβασα.Και σκέφτηκα να βάλω θέμα εδώ μιας και θυμήθηκα το φίλο μου το Χρήστο.Με πρόλαβες όμως.....
Λοιπόν κάποια κομμάτια φωνάζουν από μακριά Πέγκυ,δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερός της ακόμα καθώς πρέπει να το ακούσω ξανά αλλά σίγουρα κάποια κομμάτια μ αρέσουν πολυ.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #2 στις: 16/10/05, 01:39 »
Εμένα πάντως το τραγούδι που προβάλετε πολύ (δεν θυμάμαι πως το λένε) δεν μ'αρέσει καθόλου. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι με το πολύ άκουσμα θα μου γίνει συνήθεια και θα μ'αρέσει και από πάνω  :-\.
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #3 στις: 16/10/05, 01:50 »
Το νόημα είναι αυτό που ακουγεται περισσότερο νομίζω.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #4 στις: 16/10/05, 01:57 »
δεν ειναι ασχημο..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #5 στις: 16/10/05, 10:09 »
δεν ειναι ασχημο..
Είσαι και γραμματέας του Π.Α.Μ.Ο.Κ τρομάρα σου!
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #6 στις: 16/10/05, 11:27 »
Πρεπει να γινει ανασχηματισμος...

Αποσυνδεδεμένος Twix

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Τα μουρμουρισματα της καρδιας μου
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #7 στις: 17/10/05, 12:02 »
Το έχω κατεβάσει εδώ και 10 μέρες και τα έχω μάθει σχεδόν όλα απ' έξω!

Αυτά που παίζονται περισσότερο είναι το "Νόημα", "Μείνε ακόμα λίγο" και " Μη ρωτάτε"

Δεν νομίζω πως είναι ο καλύτερος της δίσκος αλλά σίγουρα είναι ένας αρκετά καλός.
Ήξερες να δίνεσαι,αγάπη μου. Δινόσουνα ολάκερη και δεν κράταγες για τον εαυτό σου παρά μόνο την έγνοια αν έχεις ολάκερη δοθεί.   (ΤΛ)

Αποσυνδεδεμένος xaraaaa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι ωραία για όσους αγαπούν με πάθος
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #8 στις: 17/10/05, 13:49 »
...μου φτιάξατε ένα μεσημέριιιι!!! >:( Απο τη μία ο σεισμός, απο την άλλη εσείς!!!  ???άντε γούστα είναι αυτά, είμαι και δημοκρατικός άνθρωπος! Λέμε τώρα....
Χαρικλάκος

Αποσυνδεδεμένος xaraaaa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι ωραία για όσους αγαπούν με πάθος
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #9 στις: 17/10/05, 13:55 »
δεν ειναι ασχημο..
Είσαι και γραμματέας του Π.Α.Μ.Ο.Κ τρομάρα σου!
Μικρή αλλά σωστή. Έτσι σταθερή!!
Χαρικλάκος

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #10 στις: 17/10/05, 18:12 »
εγω δεν εχω ακουσει τιποτα απο τον δισκο της...ποτε κυκλοφορησε βρε παιδια?
αν ειναι ετσι οπως τα λετε , ερεβε ξερεις ε?  ;D
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #11 στις: 17/10/05, 21:41 »
δεν ειναι ασχημο..
Είσαι και γραμματέας του Π.Α.Μ.Ο.Κ τρομάρα σου!
Μικρή αλλά σωστή. Έτσι σταθερή!!
εγώ αν και το παμοκ μου φαίνεται ψιλολαλακεία, ε...οκ πρέπει να σεβόμαστε κάποια πράγμτα!δεν γίνεται να είσαι ροκάκι και να λες δεν είναι άσχημο για την πέγκυ ζήνα.μην τρελαθούμε!
σωστη...? εγω πιστεύω πως τα cd της δεν είναι καν λαικα και αγκίζουν με το άγκιγμα του ελέφαντα το σκυλέ!
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #12 στις: 17/10/05, 21:55 »
δεν ειναι ασχημο..
Είσαι και γραμματέας του Π.Α.Μ.Ο.Κ τρομάρα σου!
Μικρή αλλά σωστή. Έτσι σταθερή!!
εγώ αν και το παμοκ μου φαίνεται ψιλολαλακεία, ε...οκ πρέπει να σεβόμαστε κάποια πράγμτα!δεν γίνεται να είσαι ροκάκι και να λες δεν είναι άσχημο για την πέγκυ ζήνα.μην τρελαθούμε!
σωστη...? εγω πιστεύω πως τα cd της δεν είναι καν λαικα και αγκίζουν με το άγκιγμα του ελέφαντα το σκυλέ!
1) το Παμοκ δημιουργήθηκε για ΠΛΑΚΑ..
2) Να σεβόμαστε καποια πράγματα? Ισως εσυ να μαθεις να σέβεσαι τα γούστα των άλλων, οσο 'άσχημα' και μή ποιοτικά να ειναι αυτά..
3) δεν γινεται να ειμαι ΄ροκάκι΄ και να ακουω Πεγκυ?
   α) Ροκάκι δεν είμαι. Ακούω μεν Ροκ ομως 'ροκάκι' δεν θα γινω γιατι εχω παρατηρίσει ποσο κολημένοι ειναι οσοι το παίζουνε ποιοτική
   β) και Πέγκυ θα ακουσω και Μαριάντα θα ακουσω αν γουστάρω. Αν την βρίσκω με ένα είδος, ενα τραγούδι και με εκφράζει, στ@@ μου αν ειναι σκυλάδικο η τρανς ή μπαροκ ή death metal.
3) τωρα ομως βλεπω οτι εισαι ακομα 14.. θα μεγαλώσεις.. δεν λεω πως θα ακουσεις Πέγκυ ομως θα μαθεις να σέβεσαι τη γνώμη και τα γούστα των άλλων..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #13 στις: 17/10/05, 22:03 »
Ψυχραιμια σιδηρο...

Εγω παντως που ακουσα μονο το ομμοτιτλο κομματι μπορω να πω οτι δεν μου αρεσε καθολου και αν ολος ο δισκος ειναι ετσι τι να πω........................... Ψιλοχαλια
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Twix

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Τα μουρμουρισματα της καρδιας μου
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #14 στις: 18/10/05, 10:22 »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάθε συζήτηση πρέπει να καταλήγει στο τι είναι ποιοτικό ή μη!!??
Και ποιος είναι αυτός που μπορεί να βάλει ταμπέλες ποιοτικού ή μη σε κάθε τραγούδι που κυκλοφορεί......

Αν δεν σας αρέσει η Πέγκυ Ζήνα γιατί  μπήκατε σ' αυτό το θέμα καν ???

Για να την πείτε, σ' εμάς που μας αρέσει και ν' απαξιώσετε το όλο θέμα????? Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας!!!!

Κι αν, το να ακούς Ζήνα ή οποιονδήποτε άλλον ποπ, λαϊκό, σκυλά ή καρασκυλά τραγουδιστή σημαίνει για εσάς ότι δεν μπορείς να έχεις κι ένα δικό σου ξεχωριστό στυλ τότε νομίζω ότι κοροϊδεύετε απλά και μόνον τον εαυτό σας κι είστε βαθιά νυχτωμένοι.......αυτά._


Ήξερες να δίνεσαι,αγάπη μου. Δινόσουνα ολάκερη και δεν κράταγες για τον εαυτό σου παρά μόνο την έγνοια αν έχεις ολάκερη δοθεί.   (ΤΛ)

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #15 στις: 18/10/05, 11:13 »
περσινά ξινά σταφυλια....
οποιος δει απαγορευμενα ονοματα μπαινει στο θεμα και "χλευαζει"οποιον συμμετεχει με θετικές αποψεις...
χαρακτηρίζοντάς τον σκυλλά, ή οπως αλλιως τον χαρακτηριζει...


υ.γ ερεβε παλι φωτιές αναψες σκοτεινότατέ μου.... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/05, 11:15 από porky »
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #16 στις: 18/10/05, 14:41 »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάθε συζήτηση πρέπει να καταλήγει στο τι είναι ποιοτικό ή μη!!??
Και ποιος είναι αυτός που μπορεί να βάλει ταμπέλες ποιοτικού ή μη σε κάθε τραγούδι που κυκλοφορεί......

Αν δεν σας αρέσει η Πέγκυ Ζήνα γιατί  μπήκατε σ' αυτό το θέμα καν ???

Για να την πείτε, σ' εμάς που μας αρέσει και ν' απαξιώσετε το όλο θέμα????? Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας!!!!

Κι αν, το να ακούς Ζήνα ή οποιονδήποτε άλλον ποπ, λαϊκό, σκυλά ή καρασκυλά τραγουδιστή σημαίνει για εσάς ότι δεν μπορείς να έχεις κι ένα δικό σου ξεχωριστό στυλ τότε νομίζω ότι κοροϊδεύετε απλά και μόνον τον εαυτό σας κι είστε βαθιά νυχτωμένοι.......αυτά._



Εδω ειναι κριτικη δικσων. Πρεπει να ακουγονται και κακες κιριτικες αλλιως ποιο το νοημα?  Εμενα δεν με πειραξε το στυλ των λαικοποπ απλα δεν το συμμεριζομαι και το αντιπαθω. Εσενα τι σε χαλαει?

Κριτικη μπορω να κανω εδωπερα, αυτο ειναι το θεμα να ακουστει η ΚΡΙΤΙΚΗ του δισκου και οχι ποσο πολυ λατρευεται την πεγκυ ζηνα. Τι δεν καταλαβες?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #17 στις: 18/10/05, 15:44 »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάθε συζήτηση πρέπει να καταλήγει στο τι είναι ποιοτικό ή μη!!??
Και ποιος είναι αυτός που μπορεί να βάλει ταμπέλες ποιοτικού ή μη σε κάθε τραγούδι που κυκλοφορεί......

Δικαίωμα κι επιλογή του καθενός είναι να χαρακτηρίζει το πάσα ένα δημιούργημα όπως κρίνει κι επιθυμεί, γνωρίζοντας μάλιστα πως κι ο ίδιος θα κριθεί από την γνωμοδότησή του. Η λογική λοιπόν που καθιστά πχ την Πέγκυ "μη ποιοτικό" άκουσμα, διέπει και την άποψη που θέλει κάποιους άλλους "βαθιά νυχτωμένους". Δε βλέπω ουδεμία διάκριση στα κίνητρα της συμπεριφοράς κι αν θες θεωρώ τη δεύτερη βαρύνουσας σημασίας γιατί επιτίθεται επί προσωπικού.

Παράθεση
Αν δεν σας αρέσει η Πέγκυ Ζήνα γιατί  μπήκατε σ' αυτό το θέμα καν ???

Ίσως γιατί δεν υπήρχε ταμπέλα που έγραφε "Απαγορεύονται διά ροπάλου οι κακοπροαίρετες, αρνητικές κι ισοπεδωτικές κριτικές...μιλήστε ελεύθερα για όσα σας επτρέψουμε". :p

Παράθεση
Για να την πείτε, σ' εμάς που μας αρέσει και ν' απαξιώσετε το όλο θέμα????? Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας!!!!

Υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά στην κριτική...άλλο είναι να πεις πως η Πέγκυ Ζήνα είναι μια τσιχλόφουσκα πριμαντόνα της πίστας με άσματα κονσέρβες για άμεση και βραχύβια κατανάλωση κι άλλο πως οι ακροατές της είναι ζώα ολκής καθότι μονάχα ένα τετράποδο θα μπορούσε να ανεχθεί τα κατασκευάσματα αυτά κι αυτό όντας δεμένο χειροπόδαρα στο σταύλο. Η δεύτερη προσέγγιση, in my book, είναι αναπόφευκτο πως θα οδηγήσει σε flame και είναι απαράδεκτη. Η πρώτη όμως δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια κατάθεση γνώμης για το δίσκο και την εν λόγω τραγουδίστρια...τώρα, αν κάποιος/α έχει μάθει να λειτουργεί ως groupie κι ως Ρουβίτσα και δεν μπορεί να δεχθεί ούτε καν το μίνιμουμ της αρνητικής κριτικής, πρόβλημά του.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #18 στις: 18/10/05, 16:34 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:05 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #19 στις: 18/10/05, 16:46 »
Σε σχέση με τις αναφορές που έκανες, όχι...καμία δεν γράφει τους δικούς της στίχους και τραγούδια, αλλά δεν μπορούμε και να το απαιτήσουμε κι όλας. Πόσες και πόσες μεγάλες τραγουδίστριες, με μεγάλη καλλιτεχνική παρακαταθήκη, δεν είχαν ούτε ψήγμα δημιουργικότητας...αυτό δεν αναιρούσε φυσικά, ούτε ακύρωνε τη μεγάλη τους εκφραστική γκάμα, την προσφορά και το ρόλο που έπαιξαν στη μουσική μας ιστορία. Καλύτερα μάλιστα να λένε αξιόλογα τραγούδια άλλων, παρά να τους παρασύρει η καλλιτεχνική τους αυταρέσκεια σε μετριότατες προσωπικές καταθέσεις.

Στους ("υποτιθέμενους") Έλληνες σταρ πάντως τα πράγματα είναι καλύτερα...Λευτέρης Πανταζής, Σταμάτης Γονίδης, Τόλης Βοσκόπουλος κοκ

Αποσυνδεδεμένος Twix

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Τα μουρμουρισματα της καρδιας μου
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #20 στις: 18/10/05, 17:16 »
Με παρεξηγήσατε τελείως......

Η απάντησή μου προοριζότανε για την depara και πιο συγκεκριμένα για το εξής δεν γίνεται να είσαι ροκάκι και να λες δεν είναι άσχημο για την πέγκυ ζήνα.μην τρελαθούμε!. Σε καμιά περίπτωση δεν αναφερόμουν στον Roufus!!! Νόμιζα ότι αυτό είναι απόλυτα κατανοητό!!!

Και τι επίθεση είναι αυτή schizm... μάλλον τα ερμήνευσες όλα όπως εσύ θέλησες για να εκτονωθείς αλλιώς δεν καταλαβαίνω για τι πράγμα μιλάς!!!
ποιος σου είπε ότι εμένα με πείραξε η αρνητική γνώμη προς την Ζήνα? Ανέφερα πουθενά πως δεν πρέπει ν' ακουστούν όλες οι γνώμες και δεν το θυμάμαι?? Μήπως παίρνω και ποσοστά και δεν το ξέρω?

..... για ξαναδιάβασε αυτά που γράφω και θα δεις πως το μόνο που ουσιαστικά λέω είναι ότι ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να έχει το προσωπικό του στυλ χωρίς όμως αυτό να αποκλείει και την συμπάθειά μας για έναν καλλιτέχνη εντελώς διαφορετικού είδους!!! Ητανε απλά ένα post αγανάκτησης προς αυτούς που αντί να γράψουνε την άποψή τους πάνω σ' ένα συγκεκριμένο θέμα, θίγουνε έμμεσα τις προτιμήσεις κάποιου.

Νόμιζα ότι εδώ παραθέτουμε την όποια γνώμη μας για την μουσική γενικότερα κι όχι για την γνωμοδότηση των υπολοίπων αλλά έκανα λάθος γιατί συνειδητοποιώ ότι κάποιοι το βλέπουν ως χώρο για να προσβάλουν και να ειρωνευτούν, δημιουργώντας εντυπώσεις και τίποτα άλλο...... λυπάμαι.....

Ήξερες να δίνεσαι,αγάπη μου. Δινόσουνα ολάκερη και δεν κράταγες για τον εαυτό σου παρά μόνο την έγνοια αν έχεις ολάκερη δοθεί.   (ΤΛ)

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #21 στις: 18/10/05, 17:46 »
Με παρεξηγήσατε τελείως......

Ενδεχομένως, αλλά βοήθησες κι εσύ σε αυτό.

Παράθεση
Η απάντησή μου προοριζότανε για την depara και πιο συγκεκριμένα για το εξής δεν γίνεται να είσαι ροκάκι και να λες δεν είναι άσχημο για την πέγκυ ζήνα.μην τρελαθούμε!. Σε καμιά περίπτωση δεν αναφερόμουν στον Roufus!!! Νόμιζα ότι αυτό είναι απόλυτα κατανοητό!!!

Όχι δε νομίζω πως ήταν κατανοητό και δει απόλυτα, από τη στιγμή που οι κρίσεις/απόψεις που καταθέτεις ήταν γενικής κι όχι ειδικής φύσεως. Όταν για παράδειγμα λες "Αν δεν σας αρέσει η Πέγκυ Ζήνα γιατί  μπήκατε σ' αυτό το θέμα καν", δεν είσαι συγκεκριμένη, ούτε απευθύνεσαι προσωπικά, όταν μάλιστα έχεις επιλέξει το 2ο πληθυντικό για να μιλήσεις.

Παράθεση
Και τι επίθεση είναι αυτή schizm... μάλλον τα ερμήνευσες όλα όπως εσύ θέλησες για να εκτονωθείς αλλιώς δεν καταλαβαίνω για τι πράγμα μιλάς!!!

Κακώς το εκλαμβάνεις ως επίθεση. Περί καταγραφής διαφορετικής προσέγγισης πρόκειται σε θέματα που άπτονται υποκειμενικών κριτηρίων. Όσο για την εκτόνωση, θεωρώ πως υπάρχουν περισσότερο εποικοδομητικοί κι απολαυστικοί τρόποι, από τη διαδικτυακή της μορφή.

Παράθεση
ποιος σου είπε ότι εμένα με πείραξε η αρνητική γνώμη προς την Ζήνα? Ανέφερα πουθενά πως δεν πρέπει ν' ακουστούν όλες οι γνώμες και δεν το θυμάμαι?? Μήπως παίρνω και ποσοστά και δεν το ξέρω?

Να επανέλθω λοιπόν στο προηγούμενο ερώτημά σου, που δεν έμοιαζε να κυοφορείται από την επιθυμία καλέσματος αρνητικών απόψεων. Εκτός κι αν το "αν δεν σας αρέσει η Πέγκυ Ζήνα γιατί  μπήκατε σ' αυτό το θέμα καν", χαιρετίζει την παρουσία όσως δεν τους αρέσει η Πέγκυ Ζήνα και δεν το κατάλαβα ο ανόητος.

Παράθεση
... για ξαναδιάβασε αυτά που γράφω και θα δεις πως το μόνο που ουσιαστικά λέω είναι ότι ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να έχει το προσωπικό του στυλ χωρίς όμως αυτό να αποκλείει και την συμπάθειά μας για έναν καλλιτέχνη εντελώς διαφορετικού είδους!!! Ητανε απλά ένα post αγανάκτησης προς αυτούς που αντί να γράψουνε την άποψή τους πάνω σ' ένα συγκεκριμένο θέμα, θίγουνε έμμεσα τις προτιμήσεις κάποιου.

Αυτό το post αγανάκτησης, επειδή προφανώς δεν ήταν ξεκάθαρο, "παρεξηγήθηκε" κι από το φίλο Roufus, που αισθάνθηκε να τον αφορά. Κι αν επιστρέψεις λίγο στο προηγούμενο post μου, θα αντιληφθείς πως άφησα ασχολίαστη την άποψή σου περί προσωπικού στυλ και συμπάθεια σε παράταιρα ακούσματα, μια και δε με βρίσκει αντίθετο.

Παράθεση
Νόμιζα ότι εδώ παραθέτουμε την όποια γνώμη μας για την μουσική γενικότερα κι όχι για την γνωμοδότηση των υπολοίπων αλλά έκανα λάθος γιατί συνειδητοποιώ ότι κάποιοι το βλέπουν ως χώρο για να προσβάλουν και να ειρωνευτούν, δημιουργώντας εντυπώσεις και τίποτα άλλο...... λυπάμαι.....

Ήμουν ξεκάθαρος νομίζω στην τελευταία μου τοποθέτηση, για το ποια θεωρώ όρια στην κριτική μας και που είναι σκόπιμο να κινείται, προκειμένου να μην προσβάλλει τον ακροατή, αλλά να χαρακτηρίζει (αν έτσι θεωρεί) τα ακούσματα και μόνο. Αν πχ θεωρώ την Πέγκυ σκουπίδι, χρήσιμο είναι να μην βρεθεί κάποιος που θα με χαρακτηρίσει ηλίθιο, όπως δε θα έπρεπε να θεωρείται έτσι, όποιος τη βλέπει ως Θεά.

Τα Ρουβίτσες και groupies δε σε αφορούν προσωπικά, αλλά οποιονδήποτε έχει μάθει να λειτουργεί και να συμπεριφέρεται τοιουτοτρόπως.

Αποσυνδεδεμένος explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • born to lose...live to win
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #22 στις: 18/10/05, 17:54 »
pisteuo oti se auti ti xalia catastsi pou einai to laiko tragoudi i zina den einai kai oti xeirotero.are stelio pou eisai...
lay down your souls to the gods of rock'n'roll

Αποσυνδεδεμένος Twix

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Τα μουρμουρισματα της καρδιας μου
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #23 στις: 18/10/05, 19:32 »
Ενδεχομένως, αλλά βοήθησες κι εσύ σε αυτό.

Εγώ μπορεί να βοήθησα άθελά μου αλλά εσύ προσαύξησες....

Όχι δε νομίζω πως ήταν κατανοητό και δει απόλυτα, από τη στιγμή που οι κρίσεις/απόψεις που καταθέτεις ήταν γενικής κι όχι ειδικής φύσεως. Όταν για παράδειγμα λες "Αν δεν σας αρέσει η Πέγκυ Ζήνα γιατί μπήκατε σ' αυτό το θέμα καν", δεν είσαι συγκεκριμένη, ούτε απευθύνεσαι προσωπικά, όταν μάλιστα έχεις επιλέξει το 2ο πληθυντικό για να μιλήσεις.

Ο δεύτερος πληθυντικός χρησιμοποιήθηκε για να μην συνεχίσει σε απόλυτα προσωπική κόντρα το θέμα.... όπως έκανες εσύ

Κακώς το εκλαμβάνεις ως επίθεση. Περί καταγραφής διαφορετικής προσέγγισης πρόκειται σε θέματα που άπτονται υποκειμενικών κριτηρίων. Όσο για την εκτόνωση, θεωρώ πως υπάρχουν περισσότερο εποικοδομητικοί κι απολαυστικοί τρόποι, από τη διαδικτυακή της μορφή.

τώρα, αν κάποιος/α έχει μάθει να λειτουργεί ως groupie κι ως Ρουβίτσα και δεν μπορεί να δεχθεί ούτε καν το μίνιμουμ της αρνητικής κριτικής, πρόβλημά του.

κι όμως το post σου αναφερόταν ξεκάθαρα σε μένα...

Να επανέλθω λοιπόν στο προηγούμενο ερώτημά σου, που δεν έμοιαζε να κυοφορείται από την επιθυμία καλέσματος αρνητικών απόψεων. Εκτός κι αν το "αν δεν σας αρέσει η Πέγκυ Ζήνα γιατί μπήκατε σ' αυτό το θέμα καν", χαιρετίζει την παρουσία όσως δεν τους αρέσει η Πέγκυ Ζήνα και δεν το κατάλαβα ο ανόητος.

το ερώτημα μου αυτό ακολουθούνταν από :
Για να την πείτε, σ' εμάς που μας αρέσει και ν' απαξιώσετε το όλο θέμα? Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας!!!!
 Το ερώτημά μου ήτανε, αν τελικά ο μόνος λόγος μιας απάντησης ήτανε για να θίξουνε τις θετικές απόψεις κι αυτούς που τις εκφράζουν κι όχι για το εν λόγω δίσκο.
Το να απομονώνεις προτάσεις, το θεωρώ "προσόν" των δημοσιογράφων, για να κερδίσουνε εντυπώσεις και κανέναν τηλεθεατή... δεν θέλω να πιστέψω ότι το έκανες επίτηδες....

Αυτό το post αγανάκτησης, επειδή προφανώς δεν ήταν ξεκάθαρο, "παρεξηγήθηκε" κι από το φίλο Roufus, που αισθάνθηκε να τον αφορά. Κι αν επιστρέψεις λίγο στο προηγούμενο post μου, θα αντιληφθείς πως άφησα ασχολίαστη την άποψή σου περί προσωπικού στυλ και συμπάθεια σε παράταιρα ακούσματα, μια και δε με βρίσκει αντίθετο.

Κι όμως η απάντησή μου κι η αγανάκτηση μου βγήκε όταν είδα ότι υπάρχουν κι άλλα άτομα στο site που πιστεύουν και υποστηρίζουν τα ίδια με μένα ( κι αναφέρομαι στον Roufus φυσικά ) καθώς η παράθεσή του με βρήκε απόλυτα σύμφωνη. Λυπάμαι που δεν ήμουνα σαφής πάνω σ' αυτό ώστε να με καταλάβει......

Ήμουν ξεκάθαρος νομίζω στην τελευταία μου τοποθέτηση, για το ποια θεωρώ όρια στην κριτική μας και που είναι σκόπιμο να κινείται, προκειμένου να μην προσβάλλει τον ακροατή, αλλά να χαρακτηρίζει (αν έτσι θεωρεί) τα ακούσματα και μόνο. Αν πχ θεωρώ την Πέγκυ σκουπίδι, χρήσιμο είναι να μην βρεθεί κάποιος που θα με χαρακτηρίσει ηλίθιο, όπως δε θα έπρεπε να θεωρείται έτσι, όποιος τη βλέπει ως Θεά.

Φυσικά κι ήσουνα ξεκάθαρος αλλά όταν απαξιώνεις έναν καλλιτέχνη που κάποιος άλλος συμπαθεί ιδιαίτερα, δεν απαξιώνεις έμμεσα και την κρίση του άλλου?? Κι ιδιαίτερα αν εκφραστείς με τον τρόπο που ανέφερες κι όχι μ' ένα απλό π.χ. " δε μ' άρεσε ο δίσκος και δε μ' αρέσει ούτε ο καλλιτέχνης".

Τα Ρουβίτσες και groupies δε σε αφορούν προσωπικά, αλλά οποιονδήποτε έχει μάθει να λειτουργεί και να συμπεριφέρεται τοιουτοτρόπως.


Αφού δε με αφορούν προσωπικά γιατί έσπευσες να το διευκρινήσεις??

Και για να μην καταχραζόμαστε άλλο την συγκεκριμένη σελίδα, θα πρότεινα να μου στείλεις σε πμ ότι άλλο θα ήθελες να μου πεις.
Ήξερες να δίνεσαι,αγάπη μου. Δινόσουνα ολάκερη και δεν κράταγες για τον εαυτό σου παρά μόνο την έγνοια αν έχεις ολάκερη δοθεί.   (ΤΛ)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #24 στις: 18/10/05, 21:04 »
Παντως ο schizm δεν απαξιωσε πουθενα την καλλιτεχνιδα. Στο κατω κατω δεν ειναι το θεμα μας η καλλιτεχνιδα εν προκειμενο αλλα ο δισκος της. Η πραγματικη μου αποψη για την πεγκυ ζηνα ειναι πολυ χειροτερη του φιλτατου schizm. Παρολαυτα δεν μπηκα στον κοπο να την αναφερω μιας και ασχοληθηκα αποκλειστικα με τον δισκο, βεβαια το οτι παρερμυνευθηκαν τα περισσοτερα απο οσα υοπθηκαν σε αυτο το θεμα προκαλεσε ολη αυτη τη φασαρια αλλα στο κατω κατω οτι αποψη και να χει ο καθενας για καποιον δεν σημαινει οτι αφορα και τους οπαδους αυτου του καποιου. Οπως χαρακτηριστικα ειπε ο schizm

Βεβαια ευτυχως η φιλη twix αντεδρασε λογικα και ψυχραιμα αλλα ρε παιδια γιατι το ξανακαναμε τοσο μεγαλο θεμα. Ο καθενας εχει τη γνωμη του και δεν νομιζω να πειραζει τους αλλους οσο δεν τους αφορα αμεσα
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/05, 09:46
από Witchking
55 Απαντήσεις
17488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 12:43
από bairn of mosul
90 Απαντήσεις
28607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 00:19
από petros1992
7 Απαντήσεις
5699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/13, 15:57
από panicX
0 Απαντήσεις
475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/23, 22:55
από diji grampsas