Αποστολέας Θέμα: τί σημαίνει το "τόσα" Watt RMS;  (Αναγνώστηκε 22551 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
τί σημαίνει το "τόσα" Watt RMS;
« στις: 12/12/05, 02:50 »
Ρε παιδιά, τί ακριβώς σημαίνει αυτό το " 100Watt RMS" που αναφέρεται σε κάποια ηχεία σαν χαρακτηριστικό; βρήκα κάτι άρθρα στο internet τα οποία όμως εξηγούν μεν, τί είναι αυτό το RMS, αλλά δε μου δίνουν να καταλάβω τη σημασία του σαν χαρακτηριστικό του ηχείου.

Θέλω να αγοράσω καινούρια speakers για τον υπολογιστή, και έχω καταλήξει στις παρακάτω 2 επιλογές:

http://www.logitech.com/index.cfm/products/details/US/EN,CRID=2,CONTENTID=9372

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=30&Nav_Section_Id=911&Catalog_Id=15&Product_Id=183438&Merchant_Id=1&sts_cid=3

στα μέν η ισχύς είναι 200W RMS , στα δέ η ισχύς είναι 90W σκέτο. Και τα 2 κοστίζουν το ίδιο... Γιατί τόση διαφορά στην ισχύ;
Μπορείτα να με διαφωτίσετε για το τί σημαίνει πρακτικά το "τόσα" Watt RMS, ώστε να βοηθηθώ ταυτόχρονα και στην επιλογή μου μεταξύ των 2 μοντέλων;

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: τί σημαίνει το "τόσα" Watt RMS;
« Απάντηση #1 στις: 12/12/05, 04:10 »
εγω εχω αυτα
http://www.logitech.com/index.cfm/products/details/US/EN,CRID=2173,CONTENTID=9066
ειναι logitech σαν αυτα που θες να παρεις.
τα ηχεια ειναι πολυ καλα δυνατα και το subwoofer το νιωθεις πολυ δυνατα καποιες φορες!
απο σχεση αποδοσης ειμαι πολυ ικανοποιημενος και αυτα που ειδες ειναι πιο ακριβα και πιο πολλα watt
οποτε θα ειναι απεχτα!
αν θες κατι καλο παντος κοιταξε logitech και creative εχουν τα πιο καλα!
οσο για τα αλλα που ειδες δεν νομιζω να ειναι τοσο καλα!
ειναι πιο λιγα watt και made from asia οποτε αν θες καλα ηχεια παρε απο μεγαλη εταιρια
και φτηνα να ειναι θα ειναι καλητερα κατασκευασμενα!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: τί σημαίνει το "τόσα" Watt RMS;
« Απάντηση #2 στις: 12/12/05, 09:17 »
Απ'αυτα τα 2 λινκ, βλεπω τα logitech πιο φτηνα, αλλα μη ξεχνας οτι το ενα εχει αμερικανικη τιμη και το αλλο ελληνικη (=ακριβη)
Αν συγκρινεις ηχεια, θα πρεπει ολα τα watt να ειναι σε RMS ή σε ακουστικη ισχυ, για να εχεις κοινο μετρο. Αν ακους rave κλπ και θες δυνατο subwoofer, φροντισε να εχεις πολλα watt εκει. Αλλιως, κοιτα να εχεις αρκετα watt στα κανονικα/εμπροσθια/satellite ηχεια σου.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: τί σημαίνει το "τόσα" Watt RMS;
« Απάντηση #3 στις: 12/12/05, 09:20 »
Οταν σε μια συσκευη οπως ο ενισχυτης γραφει 200 watt rms σημαινει οτι τοση ειναι η συνολικη του καταναλωση σε ενεργεια...Ομως ολη αυτη η ενεργεια δεν γινεται ντεσιμπελ για να βγει απο τα ηχεια σου...υπαρχουν απωλειες και σε αλλες μορφες ενεργειας οπως θερμοτητα...Ετσι τα watt rms ειναι πολυ περισοτερα απο τα watt εξοδου των ηχειων ενος ενισχυομενου συστηματος...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: τί σημαίνει το "τόσα" Watt RMS;
« Απάντηση #4 στις: 12/12/05, 15:47 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Βασίλη, και τα δύο μοντέλα, στο πλαίσιο έχουν ακριβώς την ίδια τιμή. Το πρόβλημα είναι οτι στα χαρακτηριστικά τους η logitech αναγράφει την ισχύ σε watt RMS ενώ η άλλη εταιρία από ό,τι καταλαβαίνω σε ακουστική ισχυ. Επίσης δε μ'αφήνουν και να τ'ακούσω, οπότε η ιστορία θα τελείωνε!

Dave, υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω το ποσοστό της ενέργειας που γίνεται ντεσιμπέλ έχοντας την ισχύ ολόκληρου του συστήματος;

Στα χαρακτηριστικά τους φαίνεται οι δορυφόροι της logitech να είναι πιό ισχυροί... όμως τα άλλα είναι τριών κύκλων, και η απόκριση συχνοτήτων είναι 30hz με 22khz αντίθετα από τα logitech που έχουν απόκριση 35hz-20khz...  Και πώς είναι δυνατό να γίνεται αυτό (για τις χαμηλές συχνότητες) όταν ο κώνος του subwoofer της logitech είναι πιό μεγάλης διαμέτρου; :-\
Επίσης, τα "κινέζικα" έχουν πάνω πολλά κομφόρ (τηλεκοντρόλ, μαγνητική θωράκιση, είσοδος για ενίσχυση από δύο πηγές ταυτόχρονα) τα οποία φοβάμαι μήπως σημαίνουν χαμηλότερη ποιότητα ήχου...
Σκέφτομαι βέβαια και τη διαφορά στην ποιότητα κατασκευής... και.. και.. :( :(

Τί να κάνω; Πρέπει να κάνω μια καλή αγορά τώρα με τις γιορτές..

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: τί σημαίνει το "τόσα" Watt RMS;
« Απάντηση #5 στις: 12/12/05, 16:08 »
Δυστυχώς, για να σε απογοητεύσω, αν δεν τα ακούσεις ο ίδιος, δεν πρόκειται να βγάλεις σωστό συμπέρασμα...

Ακόμη και στα ίδια watt, δύο ηχεία μπορεί να ακούγονται εντελώς διαφορετικά το ένα από το άλλο. Εκείνο που παίζει ρόλο είναι η "ευαισθησία" του κάθε ηχείου, δηλ. πόση ακουστική ένταση (ακουστικά ντεσιμπέλ) παράγει με 1 watt ισχύ εισόδου. Αναφέρεται συνήθως στα χαρακτηριστικά του ηχείου σαν "Sensitivity XX dB SPL" (SPL θα πει Sound Pressure Level).

Και φυσικά, η παραπάνω ευαισθησία μπορεί να κατανέμεται άνισα στις διάφορες συχνότητες, δηλ. ένα ηχείο μπορεί να "φωνάζει" π.χ. στα 4000 Hz και να "μουγκαίνεται" από τα 10000 Hz και πάνω... ;)
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: τί σημαίνει το "τόσα" Watt RMS;
« Απάντηση #6 στις: 12/12/05, 19:41 »
Τελικά μετά απο πολύ ψάξιμο, βρήκα επιτέλους διαγράμματα απόκρισης συχνοτήτων και μερήσεις SPL για καθένα από τα δύο μοντέλα.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και κάθε καινούρια βοήθεια ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!  :)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: τί σημαίνει το "τόσα" Watt RMS;
« Απάντηση #7 στις: 23/12/05, 15:40 »
κοιτα φίλε.τόσα watt rms σημαίνει ότι είναι η ενεργός τιμή του ενισχυτή.ο ενισχυτης μπορεί να βγάζει 300w η και παραπάνω.τα 200 σημαίνει ότι είναι τα ενεργά watt που βγάζει στην έξοδο του

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
12676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
34 Απαντήσεις
14035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 17:17
από schizm
1 Απαντήσεις
4470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
13529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
1 Απαντήσεις
3502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 16:04
από vagtanplan
19 Απαντήσεις
12881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 23:50
από Scorps182
15 Απαντήσεις
33278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 12:48
από Jezus
21 Απαντήσεις
8297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/11, 13:00
από markwoodlen