Αποστολέας Θέμα: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;  (Αναγνώστηκε 147132 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #325 στις: 17/02/07, 22:30 »
Ωραια...Η επιστημη σκοτωνει, η επιστημη σωζει, η επιστημη θεραπευει, η επιστημη εκτελει...Διαλεξε ποιο θεο της επιστημης θελεις τοτε..Τον καλο ή τον κακο;

Καποια στιγμη, μελετα καλυτερα και τα θαυματα που γινονται, γιατι μαλλον μιλας εκ του ασφαλους...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος morfakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #326 στις: 17/02/07, 22:52 »
Σε παραπεμπω στο προηγουμενο μυνημα μου,το ψιλοτροποποιησα. Ξανατσεκαρε το.Δεν εχω κακη προθεση σ'αυτα που λεω και ουτε θελω να το παιξω εξυπνος,απλα καποια πραγματα που λες τα πιστευα και γω οταν περνουσα καποιες λουπες.Ετσι λειτουργει ο εγκεφαλος και η φαντασια δεν ειναι κατι κακο,ειναι οπλο .
       Οσον αφορα το θεο που πιστευω ειναι καλος,φωτιζει τον κοσμο και μονο με την υπαρξη του,δεν υπαγεται σε καμια θρησκεια,δεν επεμβαινει στις ζωες μας ωστε εχουμε πληρη ελευθερια,δεν κανει θαυματα γιατι πολυ απλα δεν εχει να αποδειξει σε κανεναν τιποτα,μας εχει δωσει ολα τα οπλα για να επιβιωσουμε και να ευτυχισουμε και τελος δεν θα μας κρινει

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #327 στις: 17/02/07, 23:01 »
Νομιζω πως ειμαι αρκετα ωριμος πλεον στο θεμα αναζητησης για να μην περναω απλα μια "λουπα", αλλα να εχω κατασταλλαξει και να εχω ησυχασει το "μεσα" μου.
Πολλα πραγματα που κανει η Εκκλησια δεν τα δεχομαι, γιατι λογω λειτουργικης θεσης, μπορω να ξερω λιγα παραπανω για ποιος σκοπους γινονται.Ομως η Εκκλησια ειναι ενας θεσμος
Υπαρχουν μερικα ομως, που δεν ειναι απατες και γινονται με τετοια τροπο που η Εκκλησια δεν μπορει να τα οικειοποιηθει! Μια μελετη γεροντικων, διηγησεων διαφορων μοναχων που αναδειχτηκαν σε "ατυπους μοντερους αγιους" ( παϊσιος, πορφυριος ), κλπ..Μια επιπλεον αναζητηση, δεν θα σε ενοχλουσε υποθετω. :?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος morfakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #328 στις: 18/02/07, 04:55 »
    Ελα φιλε freemind,εφτασε η φημη του παισιου και στην αθηνα,και γω που νομιζα μονο στη βορεια ελλαδα τον ξερουμε.
    Δεν ξερω αν τον ειχες γνωρισει οσο ζουσε αλλα πραγματικα ηταν ενα αινιγμα,πριν σου μιλησει εβρισκε το ονομα σου,αλλα το αξιοπεριεργο πιο ειναι,ενα συμβαν που μου συνεβη στην γειτονικη βουλγαρια οσο σπουδαζα. Μια τσιγγανα με σταματησε στο δρομο να μου ζητησει τσιγαρο και μετα απο λιγο αρχισε να μου λεει που μενω, απο που ειναι ο πατερας μου ,τι δουλεια κανει,ποτε γεννηθηκε η μανα μου,πως με λενε και διαφορες λεπτομερειες.Εμεινα με ανοιχτο το στομα φυσικα. Την τσιγγανα αυτη δεν την ειχα δει ποτε πριν και ουτε την ξαναειδα αλλα με χαλασε το γεγονος οτι στο τελος ηθελε να μου πουλησει κατι φυλαχτα που φερνουν καλη τυχη.Τελος παντων το τσιγαρο της το εδωσα.
     Σε καμια περιπτωση δεν συγκρινω τον γεροντα Παισιο με την τσιγγανοβουλγαρα,πιστευω το καταλαβαινεις. Με το δικο μου συμβιβαστικο μυαλο κατεληξα στο οτι καποιοι ανθρωποι μπορουν και διαβαζουν την αυρα θες,τη σκεψη ισως.
      Αν μου το ελεγε καποιος τριτος το γεγονος αυτο δεν θα το πιστευα οτι μπορει να συμβει κατι τετοιο. Το θεμα ειναι ομως να το εκλαβω ως θαυμα;Μπορει να ειναι καποια τεχνικη που διδασκεται (το διαβασμα της σκεψης). Και η συγκεκριμενη τσιγγανοβουλγαρα δε μου φανηκε για καμια αγια
      Το ανθρωπινο ειδος εξελισεται,ειδικα με τη ραδιενεργεια που τρωμε καθημερινα το μυαλο ισως ξεμπλοκαρει καποια κεντρα που σχετιζονται με διαισθηση κτλ
      Η ανθρωπινη και μη φυση και το μεγαλειο της δεν εχουν ορια

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #329 στις: 18/02/07, 16:22 »
Παντως αμφοτερες οι πλευρες (φανατικοι υπερασπιστες του χριστιανισμου-φανατικοι εχθροι του χριστιανισμου)  χανεται την ουσια των πραγματων. υπηρξε δεν υπηρξε ο Χριστος για μενα λιγη σημασια εχει πραγματικα.

Ειπε δεν ειπε αυτα που γραφονται παλι λιγη σημασια εχει. Εχουμε εν προκειμενω μια αποψη που εκφραζει ο χριστιανισμος η οποια σε καμια περιπτωση δεν ειναι λαθος. Το να αγαπας τον συνανθρωπο σου δεν ηταν κατι το οποιο και αν δεν ησοθν χριστιανος δεν μπορουσες να το κανεις.
Φυσικα και τα περισσοτερα κομματια του χριστιανισμου τα βρισκεις σε παλιοτερες θρησκεις/μυθολογιες/πολιτισμους, αυτο ειναι κατι παρα πολυ λογικο.

Εγω προσωπικα δεν λεω οτι ειμαι χριστιανος, αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν αγαπαω τον συνανθρωπο μου. Και μπραβο στον χριστιανο που το τηρει. Αυτη ειναι η ουσια, εγω ειμαι δεν ειμαι χριστιανος αν κανω κατι καλο το τι ρατσας ειμαι λιγη σημασια εχει. Ο μουσουλμανος που θα εχει 2 χιτωνες και θα δωσει τον εναν δεν θα ειναι κατωτερος απο τον χριστιανο που θα κανει κατι το αντιστοιχο.

Μιας και πιασαμε τους λογους, εχω διαβασει Παισιο. Εχει σημεια τα οποια επικροτω και αλλα που τα θεωρω ανουσια/υπερβολικα οπως θελετε πειτε το. Αλλα τα λογια του εχουν μια ουσια, η ουσια λοιπον δεν εξυπηρετει τον χριστιανισμο. Για να μην αερολογουμε. Ενας απο τους λογους του λεει "την μεγαλυτερη χαρα την παιρνει κανεις με τη θυσια. Με μια μικρη ελεημοσυνη η καλοσυνη προς τον συνανθρωπο μας η ψυχη δεχεται θεικη αγαλιασει που ουτε ο μεγαλυτερος καριδιολογος μπορει να δωσει". Σε αυτη τη φραση υπαρχει μια ουσια. Το γεγονος οτι πρεπει να φροντιζεις για το καλο, γιατι τοτε θα νιωθεις και καλα με τον εαυτο σου.

Ε αυτο εγω δεν περιμενα τον χριστιανισμο να μου το πει. Αλλα το λεει και συμφωνω απολυτα οτνα το λεει αυτο.

Οταν λεει "Δοξα σοι ο θεος με το Δοξα σοι ο θεος πνιγονται ολοι οι δαιμονες" ενταξει καπου αρχιζω και διαφωνω στο ολο ζητημα. ΑΛλα αυτο ειναι καθαρα θεμα πιστης αν θελει ο αλλος ας πιστεψει σε Θεους και Δαιμονες. Προσωπικα κραταω την ουσια του λογου. Θα φροντσω τον συνανθρωπο που το εχει αναγκη. Αυτο δεν με κανει χριστιανο.

Μη κατηγορειτε δηλαδη τον χριστιανισμο. Οκ απολυτα συμφωνως οτι εξ αιτιας της γελοιας ηγεσιας της χριστιανικης εκκλησιας εγιναν πραγματα απαισια στον κοσμο. Πραγματα για τα οποια θα επρεπε να ντρεπεται και μονο να ονομαζεται χριστιανικη εαν ειχε εστω και λιγο σεβασμο στον εαυτο της. Δεν εχει. Αλλα αυτο δεν χαλαει την ουσια τον πραγματων.

Οπως και δεν ειμαι του ΚΚΕ αλλα πιστευω οτι η εξουσια πρεπει να υπαρχει απο τον λαο και μονο για τον λαο. Και ο κομμουνισμος εχει απειρα καλα. Η ηγεσια του (που δεν θα επρεπε να υπαρχει οπως δεν θα επρεπε να υπαρχει ηγεσια στην εκκλησια) ηταν λαθος.

Δηλαδη τωρα κολλαμε στο "οχι εσεις οι χριστιανοι δεν κανετε αυτα που λετε δεν εχετε τιποτα να αποδειξετε για τον χριστο" και στα "εσεις οι απιστοι καλα θα κανετε να διαβασετε αλλιως εχετε τον δαιμονα μεσα σας" αυτα ειναι ανουσια πραγματα που σπαταλανε φαι ουσια χρονο και χρημα και παραπλανουν τον κοσμο να ασχοληται με δευτερευοντα ζητηματα. Καλυτερα να δουμε την ουσια των πραγματων.

Δεν υπερασπιζομαι καμια απο τις 2 αποψεις γιατι και οι 2 ειναι αρκα και ειναι υπερβολικες. Εμενα δεν με νοιαζει αν λεγεσαι χριστιανος αθεος μουσουλμανος ευραιος αλβανος ελληνες πακιστανος αγγλος ρωσος. Εαν εισαι ανθρωπος καλο και με αξιοπρεπεια εχεις αυτο που χρειαζεται.
Το "χριστιανος" για μενα δεν ιεναι τιποτα. Απλα ταμπελα. Εαν εχεις χασει την ουσια οπως και να λεγεσαι, εισαι χαμενος.

Φερ ειπειν αν ασπαζομαι την αποψη του Αριστοτελη περι ηθικης αρετης και μεσοτητας λεγομαι αριστοτελικος? Οχι.
Αυτος που λεγεται αριστοτελικος ασπαζεται την αποψη του αριστοτελη? παλι μπορει οχι.

Σημασια εχει να γινεται η σωστη πραξη, οχι πως θα ονομαζεται.

Το να μην εισαι ρατσιστης δεν περιμενα τον αναρχισμο για να μου το πει. Δεν ημουν ουτως η αλλως, το να σεβεσαι τον συνανθρωπο σου δεν περιμενα κανεναν να μου το υποδειξει μεσα απο συγκεκριμενο δρομο. Ο χριστιανισμος δεν ειναι ο μονος. Εχει ομως ουσια, καλο θα ηταν λοιπον πρωτα να βλεπουμε την ουσια καποιον πραγματων, και υστερα να κρινουμε. Και οχι να κρινουμε μονο για να κατα-κρινουμε αλλα να κρινουμε για να αντιλαμβανομαστε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #330 στις: 18/02/07, 20:04 »
Tο θεμα δεν ειναι το τι βγαινει απο το ψεμα, κ αν ειναι καλο η κακο.
Το θεμα ειναι οτι το ψεμα ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ-Και θα πρεπει να αποφασισουμε εαν θα ζουμε σε μια κοινωνια χτισμενη, εστω και εν μερει, στα ψεματτα η θα αλλαξουμε το χεσμενο πνευματικο εσωρουχο και θα τολμησουμε να face the truth.
Καφρε δεν ειναι κ οι δυο αποψεις υπερβολικες,επειδη η μια στηριζεται στην ΛΟΓΙΚΗ και η αλλη στην παραδοση κ στην συνηθεια.Μπορει να μην εισαι ΚΚΕ,αλλα αν δημιουργειτο το πολιτικο συστημα "καφρισμος" που στηριζεται στις αρχες του Κομμουνισμου αλλα χωρις κεντρικη εξουσια,νομιζω πως θα ησουν υποστηρικτης του.Και η πρακτικη εφαρμογη του θα υπερτερουσε του κομμουνισμου.
You get me?
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #331 στις: 19/02/07, 00:48 »
Τι να σου πω........... Μαλλον δεν καταλαβες ΛΕΞΗ απο οσα εγραψα. Κολλας σε αυτο που εχεις σκεφτει (η σου εχουν πει να σκεφτεσαι) και δεν λες να ξεκωλησεις. Ειναι αυτο που λεω. Και οι 2 χανεται την ουσια. Η λογικη σου αγορι μου τι σου λεει? Αν δεις εναν ζητιανο να τον βοηθησεις. Τουλαχιστον η δικια μου λογικη αυτο λεει. Αυτο το λεει και ο χριστιανισμος και αρχαιοι φιλοσοφοι και πολιτικα κινηματα. Η ουσια ποια ειανι? Να τον βοηθησεις. Ο,τι και να σαι. Βρε δνε πα να σαι ορθολογιστης? Αμα τον ανθρπωο τον βοηθησεις τοτε βαλε ο,τι ταμπελα θες πανω σου. Αλλα χανεις την ουσια.

Κολλας εκει που δεν πρεπει. Ωραια τι υπηρξε τι οχι ο Χριστος. Εσυ θες να αποδειξεις ντε και καλα οτι δεν υπηρξε η οτι δεν εκανε τιποτα. Ο χριστιανος δεν χρειαζετια να παοδειξει γιατι πιστευει. Ωραια και τι γινετια? Θα του καταστρεψεις την πιστη? Θα χαρεις παρα πολυ που θα σκοτωσεις τη ζωη ενος ανθρωπου? Οσο σωστα και να ειναι αυτα που λες. Δεν λεω μπροει να μην υπηρξε.

Υπηρξε δεν υπηρξε ενα κινημα το οποιο θα επειρεαζε τοσο τον κοσμο θα φτιαχνοταν. Ηταν προ των πυλων. Αν εκει κολλας δηλαδη. Θα γινοταν. Οπως και εγινε και ο κοσμος αλλαξε ριζικα απο τοτε που εδραιωθηκε ο χριστιανισμος (313 χρονια μετα το χριστο :o). Αλλα χανεις ολη την ουσια. ΠΡαγματικα ολη την ουσια.

Δεν καταλαβες λεξη απο οσα ειπα. Ξαναδιαβασε τα με πιο καθαρη σκεψη μηπως και καταλαβεις. Αν παλι θεωρεις οτι η σκεψη σου ειναι η μοναδικη σωστη τοτε ποτε δνε προκειται να κατανοησεις την ουσια των πραγματων, ειτε αυτη λεγεται τεχνη, ειτε λεγεται πιστη, ειτε λεγεται ζωη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Alexz11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #332 στις: 19/02/07, 01:41 »
Το ότι ο Ιησούς είναι ένα ιστορικό πρόσωπο είναι κατά την γνώμη μου δεδομένο. Τόσοι πολέμοι και αντιθέσεις υπήρξαν μεταξύ των λαών λόγω της θρησκείας που πήρε το όνομά του, του χριστιανισμού δλδ. Συντέλεσε έναν σημαντικό ρόλο στην ιστορία του κόσμου και γι' αυτό και τον εντάσσω εγώ προσωπικά σε ιστορικό πρόσωπο. Αλλά το τονίζω αυτό: ιστορικό πρόσωπο.

Πιστεύω σε αυτά που λέει. Δεν πιστεύω όμως σ' αυτόν. Πιστεύω στην αγάπη και την ισότητα. Την έμαθα μέσα από αυτόν. Αυτό όμως για εμένα δεν είναι λόγος για να λέω το όνομα του μαζί με δύο άλλες, θεωρητικά ανώτερες οντότητες, τον Θεο και το Αγιο Πνεύμα, κάθε φορά που κάνω τον σταυρό μου, πράγμα το οποίο κατά την γνώμη μου δεν θα μου προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό, καθώς είναι μια κίνηση, την οποία πια όλοι μας την κάνουμε με μια εξευτελιστική κατά την γνώμη μου τυπικότητα. Δεν πιστεύω σε αυτόν, διότι παρόλο που μίλαγε για ειρήνη, ισότητα και αγάπη, η θρησκεία η οποία δημιούργησε έφερε ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα.

Αυτά που είπε αυτός τα είπανε άλλοι τόσοι, όχι μονο χριστιανοί αλλά και ιουδαίοι, μουσουλμάνοι, ινδουιστές, κλπ. Κατά την γνώμη μου η θρησκείες δεν αποτελούν παράδοση αλλά ιδεολογία ενός λαού. Και αν το κοιτάξουμε εις βάθος θα δούμε οτι η ιδεολογία αυτή είναι η ιδεολογία ενός σωστού ανθρώπου, ο οποίος μοιράζεται, αγαπάει και νοιάζεται για τον συνάνθρωπό του. Οι ταμπέλες που έχουμε βάλει ανάμεσα στις θρησκείες και τις διαχωρίζουμε είναι εμπόδια στην παγκόσμια ειρήνη και ισότητα. Για ποιόν λόγο να λέω εγώ πως είμαι χριστιανός και ένας Τούρκος να λέει ότι είναι μουσουλμάνος; Γιατί να μην λέμε και οι δύο "εγώ πιστεύω στην ειρήνη, την ισότητα και την αγάπη και τα υποστηρίζω αυτά". Σωστό δεν θα ήταν και αυτό; Λέει πουθενά ο μουσουλμανισμός ή ο χριστιανισμός ότι δεν θέλει ειρήνη και ισότητα ή αγάπη;

Στην τελική πιστεύω πως οι θρησκείες υψώνουν τοίχη ανάμεσα μας. Τοίχη που διαχωρίζουνε όμοια πράγματα, όμοιες ιδεολογίες. Υπήρξε, δεν υπήρξε ο Χρηστός εμένα δεν με ενδιαφέρει. Εγώ κατάλαβα τον κόσμο μέσω αυτού και τον σέβομαι, όπως σέβομαι και τον Αριστοτέλη, τον Πλάτωνα, και όλους τους φιλοσόφους της αρχαιότητας και του συγχρονου κόσμου. Πάνω-κάτω όλοι το ίδιο λένε. Το ότι η πλειονότητα είναι υπερβολικά κλειστόμυαλη για να το καταλάβει και δεν έχει τα κότσια να πεί έστω για μια φορά στην ζωή της "Ναι ρε π**στη μου, κάναμε λάθος που τόσα χρόνια πιστεύαμε τυπικά και μαλώναμε για μα**κιες" δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Διότι αν υπάρχει κάτι το οποίο σιχαίνεται ο κόσμος, είναι το να κάνει λάθος. Προτιμάει να ζεί μέσα στο λάθος αυτό παρά να το παραδεχτεί και να το διορθώσει. Και εδώ είναι που φαίνεται το πόσο άθλιος είναι ο κόσμος στον οποίο ζούμε...

(Συγγνώμη εαν ξέφυγα λίγο από το θέμα, αλλά είχα ανάγκη να τα βγάλω αυτά από μέσα μου κάποια στιγμή. Δεν με νοιάζει αν δεν τα διαβάσει ποτέ αυτά κάποιος, αλλά μου αρκεί που υπάρχουν κάπου όπου έστω ένας μπορεί να τα βρεί. )

Αποσυνδεδεμένος morfakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #333 στις: 19/02/07, 05:45 »
Tο θεμα δεν ειναι το τι βγαινει απο το ψεμα, κ αν ειναι καλο η κακο.
Το θεμα ειναι οτι το ψεμα ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ-Και θα πρεπει να αποφασισουμε εαν θα ζουμε σε μια κοινωνια χτισμενη, εστω και εν μερει, στα ψεματτα η θα αλλαξουμε το χεσμενο πνευματικο εσωρουχο και θα τολμησουμε να face the truth.
Καφρε δεν ειναι κ οι δυο αποψεις υπερβολικες,επειδη η μια στηριζεται στην ΛΟΓΙΚΗ και η αλλη στην παραδοση κ στην συνηθεια.Μπορει να μην εισαι ΚΚΕ,αλλα αν δημιουργειτο το πολιτικο συστημα "καφρισμος" που στηριζεται στις αρχες του Κομμουνισμου αλλα χωρις κεντρικη εξουσια,νομιζω πως θα ησουν υποστηρικτης του.Και η πρακτικη εφαρμογη του θα υπερτερουσε του κομμουνισμου.
You get me?
Συμφωνω απολυτα,τα ψεματα μας εχουν καθηλωσει πανω στα δεντρα ενω θα επρεπε να εχουμε φθασει στο διαστημα απ'τον 6ο αιωνα και αυτο με δουλεια,σκεψη και εργασια,πετοντας θρησκειες και δογματα απο πανω μας και κρατοντας τα αυτονοητα.Ολοι θα πρεπε να κοιταν το κοινο καλο και συμφερον απο μονοι τους και οχι απο ιδεολογια. Οι διαφορετικες ιδεολογιες και δογματα υψωνουν τειχοι οπως προαναφερθηκε
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/07, 05:59 από morfakis »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #334 στις: 19/02/07, 10:19 »
Δηλαδη η χριστιανικη φιλοσοφια μας αναγκαζει να ειμαστε καθηλωμενοι στη Γη; Ε, λοιπον, εχω δικιο πως λιγο παραπανω διαβασμα δεν θα εκανε κακο σε κανεναν...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Northboy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #335 στις: 19/02/07, 12:37 »
Διαβαζοντας τις απαντησεις σου σαυτο το θεμα αναρωτιεμαι γιατι το nick name σου ειναι freemind ρε φιλε
και στο λεω καλοπροερετα.
Στηριζεις με ζηλο τον Χριστιανισμο και καλα κανεις αν ετσι γουσταρεις αλλα και οι προλαλησαντες δεν σου λενε τιποτα το αντιθετο αν το ψαξεις λιγο.
Την ουσια των διαφορων η εστω των πιο καθιερομενων θρησκειων την αποδεχονται ολοι
γιατι θαπρεπε να ανοικουν καπου?
Προτεινεις σε αλλους να διαβασουν ενω εσυ αποτι φανταζομαι διαβαζεις μονο κειμενα της μιας πλευρας.
Αν ψαξεις λοιπον θα δεις οτι ο Χριστιανισμος(και αναφερομαι σαυτον γιατι το θεμα μας ειναι ο χριστος και οχι γιατι εχω εμπαθεια)
οχι μονο κατεκλεψε την αρχαια φιλοσοφια και αντιληψη,οχι μονο εχτησε πανω σε αρχαιους ναους εκκλησιες αλλα αποδεδειγμενα κατεσφαξε κοσμο και κοσμακι για να εδρεωθει.
Και απεδειξε μου εσυ με στοιχεια οτι τα "θαυματα" ειναι θεικη υποθεση.
Δεν λεω μπορει να μου πεις οτι οι σφαγες και ολα τα μετα Χριστον δεν εχουν να κανουν με την ουσια του λογου του αλλα ας κρατησουμε την ουσια αυτου και του καθε ανθρωπου που ειπε πεντε καλα πραγματα,
Ας γρεμισουμε τις εκκλησιες και τα συμβολα δεν εχουν κανενα νοημα αλλωστε.
Ο σκοταδισμος δεν οδηγει πουθενα.
Δεν μπορουμε τωρα να αλαξουμε τις παλιες γεννιες αλλα κατεμε ειναι λυπηρο οτι ολο αυτο συεχιζετε κι απο τις
νεες γεννιες

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #336 στις: 19/02/07, 14:16 »
Προς τον Ιανό..

Κατ’ αρχήν, συγγνώμη για την πολυήμερη καθυστέρηση..!
Κατά δευτερον, ναι, ευτυχώς, το κείμενο που παραθέτεις αυτή τη φορά είναι πιστό και ανταποκρίνεται στο πρωτότυπο.

Νομίζω πως μία ψυχολογική προσέγγιση  στα λεγόμενα ή πραττόμενα του Ιησού δεν θα ήταν και τόσο πρόσφορη. Παρ’ όλα αυτά, πρέπει να έχουμε υπ’ όψιν μας πως ο Ιησούς, σε διάφορα σημεία της Γραφής, χρησιμοποιεί αρκετά τεχνάσματα ώστε να πει αυτά που θέλει και να κάνει φανερά αυτά που εννοεί. Στο συγκεκριμένο περιστατικό, εσύ βλέπεις ρατσισμό, ενώ εγώ βλέπω πως ο ρατσισμός ξεπερνάται τελικά με την θεραπεία της κόρης της Χαναναίας (μα, τόσο διαφορετικά το βλέπουμε? απορώ..)
Παράθεση
Για να δούμε, πώς θα ερμηνεύσουμε, στο πνεύμα της χριστιανικής αγάπης, τα ψίχουλα της Χαναναίας...
Γιατί ψίχουλα? Δεν της έδωσε ψίχουλα, θεράπευσε την κόρη της, ακριβώς όπως θεράπευε και τους Ισραηλίτες, αλλά και τόσους άλλους. Το παράδειγμά του ακολουθούν αργότερα και οι μαθητές, θεραπεύοντας ανθρώπους που δεν ανήκαν στον … περιούσιο λαό!
Ονομάζει την Χαναναία «κυνάριον» για να τονίσει ακόμα περισσότερο το αντιρατσιστικό πνεύμα του Χριστιανισμού.
Όπως έχεις πει κι’ εσύ σε άλλο νήμα, όταν μελετάμε ένα κείμενο, οφείλουμε να το εντάξουμε στα δεδομένα της εποχής του. Η Χαναναία θεωρείτο όντως κυνάριον από τους Ισραηλίτες, την ίδια όμως άποψη είχαν και οι Χαναναίοι για τους Ισραηλίτες.. (μην ξεχνάμε ότι οι Ισραηλίτες διόλου αθώοι ή φιλικοί ήταν απέναντι στους Χαναναίους..)
Αυτό το κυνάριον, λοιπόν, υπερβαίνει τον εαυτό του ζητώντας τη βοήθεια του Ιησού, αλλά υπερβαίνει κι’ εκείνος τα δεδομένα της εποχής, θεραπεύοντας τελικά την κόρη της.. Την ονομάζει «κυνάριον» και κάνει ακόμα πιο έντονη την αντίθεση του όλου πράγματος.. Αν και κυνάριον, αυτός την θεραπεύει. Αν και κυνάριον, την δέχεται στη Βασιλεία Του και όχι μόνο συνομιλεί μαζί της, αλλά συντελεί και μία θεραπεία (η οποία είναι άμεσα συνδεδεμένη με άφεση αμαρτιών και άρα υποδοχή στην Βασιλεία Του).

Παράθεση
Βέβαια, με τους Σαμαρείτες ο Ιησούς εμφανίζεται εξόχως διαλλακτικός. Αν και οι μαθητες του τού προτείνουν να επικαλεσθούν την θεική ρομφαία και να κατακάψει τους Σαμαρείτες, που απαγόρευσαν στον Ιησού και στην συνοδεία του να μπουν στο χωριό τους.. […..]
Αυτό το περιστατικό το βλέπεις να αντιτίθεται στο παραπάνω? Όχι, όχι, θεραπεύει τη Χαναναία και ακριβώς στο ίδιο πνεύμα κινείται και εδώ.. Δεν ήρθε για να καταστρέψει κανέναν, αλλά για να σώσει, και τη Χαναναία σώζει, και τους Σαμαρείτες δεν καταστρέφει, δεν είναι αυτός ο ρόλος του. Επιπλέον.. οι συγκεκριμένοι μαθητές είχαν κάπως παρεξηγήσει τις υπεροχή ή τις δυνάμεις (θείες ή μη, καθείς όπως το βλέπει..) του Δασκάλου τους. Του είχαν ζητήσει κι’ άλλες φορές κάτι παρόμοιο, και μάλιστα του είχαν ζητήσει να τους κάνει βασιλιάδες ή αρχηγούς στη μελλοντική Του Βασιλεία, μη μπορώντας να κατανοήσουν ότι η Βασιλεία δεν θα είναι κοσμική, αλλά πνευματική. Τους.. «ξεχέζει» όπως λες, όχι γιατί είναι ευνοϊκότερος έναντι των Σαμαρειτών, αλλά γιατί θέλει να τους επαναφέρει στην πραγματικότητα και στην ορθή οδό κατανόησης του κηρύγματός Του.
Σε πολλά σημεία της Γραφής βλέπουμε πως οι μαθητές είχαν παρεξηγήσει το κήρυγμα του Ιησού, καθ’ ότι περίμεναν και αυτοί, όπως και όλοι οι Ισραηλίτες μια εγκαθίδρυση εγκόσμιας Βασιλείας..
Ακόμα και όταν οι ρωμαϊκές Αρχές συνέλαβαν τον Ιησού, οι μαθητές αδυνατούσαν να κατανοήσουν γιατί δεν προσπαθεί να τους ξεφύγει,παρα τους αφήνει να τον οδηγήσουν στο θάνατο. 
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #337 στις: 19/02/07, 14:16 »
Δηλαδη η χριστιανικη φιλοσοφια μας αναγκαζει να ειμαστε καθηλωμενοι στη Γη; Ε, λοιπον, εχω δικιο πως λιγο παραπανω διαβασμα δεν θα εκανε κακο σε κανεναν...
Μα δεν καταλαβενετε? Η ουσια της χριστιανικης φιλοσοφιας οχι, ειναι κατι πολυ ουσιωδες, η αγαπη οπως ειπα για τον συνανθρπωο ειναι κατι πολυ βασικο για να συμβιωσουν οι ανθρωποι. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να υπαρχει κατ αποκλειστικοτητα. Εγω σου λεω οτι δεν ειμαι χριστιανος αλλα σεβομαι περισσοτεορ τον συνανθρπωο μου απο σενα. ΤΟτε τι γινετια? Επειδη εισαι χριστιανος τον σεβεσαι περισσοτερ ? Οχι Δηλαδη ζητμημα ειναι η ουσια.

Τι υπηρξε τι δεν υπηρξε ο Χριστος, αυτο ειναι καθαρα ιστορικο θεμα. Οι ιστορικοι πρεει να το εξεταζουν και δεν πρεπει να σχετιζεται καθολου με την ουσια της χριστιανικης φιλοσοφιας. Η ουσια δν βρισκεται σε εκκλησισες, σε προσωπα, η σε ταμπελες (χριστιανισμος κτλ). η ουσια βρισκεται στον καθενα.Αν θελει την βλεπει. Αν δεν θελει κολλαει σε ταμπελες και βαλσφημιες. Και οι αντιχριστιανοι (που ειναι απαραδεκτοι) και οι χριστιανοι κολλανε το ιδιο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #338 στις: 19/02/07, 14:26 »
Προς Vagabond..
Είναι πολύ σοβαρά αυτά που γράφεις, αλλά, ευτυχώς… δεν είναι έτσι!  :)
Από πού να αρχίσω..
Ας αρχίσουμε από τον μοναχισμό.. Είναι γεγονός ότι οι μοναχοί, και ιδιαίτερα οι ερημίτες, ακολουθούν ένα είδος ακραίου μοναχισμού, ο οποίος όμως, έχε υπ’ όψιν σου, δεν επικροτείται από την Εκκλησία.
Ο Ωριγένης όντως αυτοευνουχίστηκε (και όχι μόνο αυτός!) γιατί δεν άντεχε τις στύσεις του και θεωρούσε πως τον αποσπούν από την αφοσίωσή του στο Θεό.. Αργότερα, η Εκκλησία τον καθαίρεσε από το αξίωμα του εξαιτίας αυτής της πράξης του, που είχε καταντήσει συνήθης πρακτική των ερημιτών μοναχών του 4ου- 5ου αιώνα (περίπου, δεν θυμάμαι ακριβώς..) και καταδίκασε τον αυτοευνουχισμό, γιατί αποτελεί περιφρόνηση του σώματος και ακρωτηριασμό του οίκου μας.. (οίκος Θεού και το σώμα μας, όπως ακριβώς και η σύνολη ύπαρξή μας..)
Οι περισσότεροι που παραθέτεις ανήκουν στη Δυτική Εκκλησία, και πραγματικά, δεν με απασχολούν τα λεγόμενά τους.
Πάντως, είναι αλήθεια ότι οι μοναχοί, οι πραγματικοί μοναχοί, είναι μισογύνηδες και ταυτίζουν την γυναίκα με τον Διάβολο, όχι γιατί η γυναίκα είναι διάβολος, αλλά γιατί είναι ο μεγαλύτερος τους πειρασμός. Είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να τους αποσπάσει, είναι η μεγαλύτερη αμαρτία τους, ο μεγαλύτερος πόθος.. Θα πρέπει να μιλήσεις με κάποιον μοναχό για να καταλάβεις  -και να δικαιολογήσεις ίσως- αυτή τους τη στάση..
Όσον αφορά στον Χρυσόστομο, θα παραθέσω κάτι δικό του..
 «ουδέν iσχυρότερον γυναικός εὐλαβοῦς καί συνετής»

(Α΄ Κορινθ. 7, 16) («τί γάρ οιδας, γύναι, ει τόν άνδρα σώσεις»). «Καί πως ειναι δυνατόν, ρωτά, νά σώση τόν άνδρα η γυναίκα; (Καί απαντά) «Διδάσκουσα, κατηχούσα, οδηγούσα στό κήρυγμα της σωτηρίας». Συνεχίζει δέ τόν προβληματισμό. «αλλά χθές μακάριε Παύλε (εννοεί τό Κήρυγμα της προηγουμένης μέρας) έλεγες, ότι δέν επιτρέπεις στήν γυναίκα νά διδάσκει. Πώς λοιπόν τήν κάνεις τώρα δάσκαλο του ανδρός; Τήν κάνω, όχι αντιφάσκοντας πρός τόν εαυτό μου, αλλά σέ απόλυτη συμφωνία μαζί του. Άκουσε λοιπόν, γιατί από τή μιά της απαγόρευσε (ο Παύλος) τή διδασκαλία καί από τήν άλλη τήν ανέβασε στή διδασκαλική έδρα, γιά νά μάθεις τή σοφία του Παύλου.
Λέγει ο Παύλος νά διδάσκει ο άνδρας. Γιατί; Διότι δέν απατήθηκε... Καί λέγει νά διδάσκεται από τόν άνδρα η γυναίκα, γιατί; Διότι απατήθηκε... εδώ όμως λέγει τό αντίθετο. Διότι όταν μέν ο άνδρας είναι άπιστος καί η γυναίκα πιστή, τότε λέγει νά διδάσκει η γυναίκα. Γιατί; Διότι δέν έχει απατηθεί, αφού είναι πιστή.
Νά διδάσκεται, λοιπόν, ο άνδρας, διότι απατήθηκε, αφού είναι άπιστος. αφού, λοιπόν, αντιστράφησαν τά πράγματα στό χώρο της διδασκαλίας, πρέπει νά αντιστραφούν καί στό χώρο της υπεροχής.
Βλέπεις λοιπόν, ότι παντού η δουλεία (υποταγή) ακολουθεί όχι κατά τή φύση, αλλά κατά τήν απάτη καί τήν αμαρτία»
Από  αυτό, νομίζω, καταλαβαίνεις ότι καθόλου μισογύνης δεν είναι ο Χρυσόστομος, αλλά ούτε και ο Πάυλος.. Σαν σύνολο άρρηκτο βλέπουν το ανδρόγυνο, και όχι σαν δύο ξεχωριστά άτομα.. Όταν, όμως, ο ένας .. ξεστρατήσει, τότε ο άλλος αναλαμβάνει να σώσει και να επαναφέρει το έτερον ήμισυ.
Και, πολύ συνοπτικά, για να μην πλατειάζω..
Στο Ιερό, όπως έχει επισημάνει ο papous, κανείς δεν πρέπει να μπαίνει δίχως την ειδική ευχή. Τώρα, αν οι εκάστοτε κληρικοί το παραβιάζουν αυτό, ας μην κατηγορούμε τη θρησκεία, αλλά την αγραμματοσύνη και την αμορφωσιά της πλειοψηφίας του κλήρου..   >:(
Εξ’ άλλου, η χειροτονία των γυναικών διακονισσών γίνεται (γινόταν μάλλον) μέσα στο ιερό.  Και έτσι το ‘χει καθορίσει Σύνοδος και δεν αλλάζει.
Οι Ιεροί Κανόνες έχουν γραφεί σε άλλες εποχές, από διάφορους, ανάμεσα σ’ αυτούς και μοναχοί μισογύνηδες, αλλά, όπως θα διαπιστώνεις κι’ εσύ, πολλοί από αυτούς δεν είναι πια σε ισχύ. Το Κανονικό Δίκαιο απαγορεύει και τον δεύτερο γάμο, ή ακόμα παλαιότερα και το διαζύγιο, αλλά σαφώς αυτός ο κανόνας, αν και υπάρχει, έχει αναθεωρηθεί και δεν ισχύει πια.
Δεν ισχύουν πια όλα αυτά που γράφεις. Υπάρχουν,αλλά δεν ισχύουν!
Η Εκκλησία ουδέποτε δεν ήταν ένα στατικό καθίδρυμα, αλλά πάντοτε εξελίσσεται και προσαρμόζεται στις ανάγκες της εκάστοτε εποχής, στις ανάγκες του ανθρώπου.
Καλό θα είναι να κάνεις την αναζήτησή σου σε άλλους ιστοχώρους, που να εκφράζουν την επίσημη άποψη της Εκκλησίας και να μην θεωρείς δεδομένα όλα όσα βρίσκεις.
Επίσης… έχεις π.μ…..  :)
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #339 στις: 19/02/07, 15:39 »
Northboy, ειπες πολλα, ομως δεν απαντησες στην ερωτηση μου.
"Δηλαδη ο χριστιανισμος αναγκαζει τον ανθρωπο να παραμενει στη Γη?"
Ειναι μια ερωτηση, που απαιτει απαντηση, γιατι αναφερθηκε παραπανω απο καποιο μελος και πολλοι μπορει να το δεσουν κορδονι, πως χαρη στον Χριστιανισμο ειμαστε κολλημενοι σε εναν πλανητη.

Απο τα πολλα που ειπες, κανενα δεν αφορα αποκλειστικα την ερωτηση μου. Ειπες την αποψη σου, δεκτη, αλλα αυτη τη στιγμη και ισως για μεγαλυτερο διαστημα απο τη δικη μας ζωη, θα υπαρχουν οι εκκλησιες και οι ιερεις και ο χριστιανισμος. Μπορει καποιους να τους κανει να σκυλιαζουν αυτο το γεγονος, ομως αν το αποδεχτεις, ισως να ζησεις την υπολοιπη ζωη σου πιο ηρεμα απο το να κυνηγας ιερεις, κτιρια και συμβολα.

Οσο για τα κειμενα που εχω διαβασει φιλε Northboy, θα σου προτεινα πριν συμμετασχεις στη κουβεντα και κρινεις τους παντες να δεις τι εχει ειπωθει πριν κατι σελιδες. Ισως εκει βρεις την απαντηση στο τι εχω διαβασει και τι φασεις ειχα περασει πριν κατασταλλαξω εδω που ειμαι τωρα. Γι'αυτο προτεινω το λιγο παραπανω διαβασμα, γιατι οταν ρωταω και μου απαντανε αρλουμπες και πραγματα περι διωγμων ( με αφρο στο στομα και κοκκινα ματια ), δεν μπορω παρα να γελασω και να καταλαβω τις παρωπιδες που θελουν να φορανε.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/07, 15:42 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #340 στις: 19/02/07, 17:41 »
Αναγκάζομαι να παρεισφρύσω απρόσκλητος στην συζήτησή σας, καλοί μου φίλοι, προκειμένου να ανακατασκευάσω εντυπώσεις που τώρα τελευταία παρατηρώ να κατασκευάζονται με επιμέλεια και μάλιστα χωρίς αντίλογο! Ως μελετητής ο οποίος προσπαθεί να έχει όσον το δυνατόν μεγαλύτερη αντικειμενικότητα και όσον το δυνατόν λιγότερη προκατάληψη, έχω να καταθέσω κάποια ερωτήματα αλλά και κάποιες "διαφορετικές" απόψεις επί του θέματος, που τόσο ωραία διαπραγματεύεστε: 

Αν ψαξεις λοιπον θα δεις οτι ο Χριστιανισμος(και αναφερομαι σαυτον γιατι το θεμα μας ειναι ο χριστος και οχι γιατι εχω εμπαθεια)
οχι μονο κατεκλεψε την αρχαια φιλοσοφια και αντιληψη,οχι μονο εχτησε πανω σε αρχαιους ναους εκκλησιες αλλα αποδεδειγμενα κατεσφαξε κοσμο και κοσμακι για να εδρεωθει.

Ερώτημα 1ον: Ποιές αρχαίες φιλοσοφίες και αντιλήψεις "κατάκλεψε" ο Χριστιανισμός?
Ερώτημα 2ον: Σε ποιό φιλοσοφικό σύστημα ή θρησκεία πριν τον Χριστιανισμό ξεκαθαρίζεται η ένοια της "αγάπης"?
Ερώτημα 3ον: Έχετε υπόψιν σας κάποιο σύστημα ή κοσμοθεωρία ή θρησκεία που να έχει εξαπλωθεί "σφάζοντας"?
Ερώτημα 4ον: Μπορεί κάποιος να φανταστεί και να περιγράψει πως θα ήταν ο σύγχρονος κοινωνικός περίγυρος εάν δεν είχε εμφανιστεί ο Χριστιανισμός?

Για να σας βοηθήσω στην αναζήτησή σας να σας θυμίσω τον τρόπο με τον οποίο καταργήθηκε η δουλεία. Πότε και πως καταργήθηκε στην Ευρώπη? Επίσης να σας θυμίσω ότι βίαια καθεστώτα τα οποία είχαν ιδεολογικό υπόβαθρο σκοταδισμού και προκατάληψης ελάχιστα άντεξαν στον χρόνο. Πχ, ο Ναζισμός, ο Σταλινισμός ή ο Παπισμός.

Η χρησιμοποίηση υλικών αρχαιότερων πολιτισμών για να φτιαχτούν οι νεώτεροι είναι συνηθισμένη διαδικασία στην ανθρώπινη ιστορία και δεν είναι ευφέρεση των Χριστιανών. Στον Ελλαδικό χώρο ο Μυκηναϊκός πολιτισμός χτίστηκε πάνω στον πολιτισμό των Πελασγών και αυτός με την σειρά του έδωσε υλικά για το χτίσιμο του Αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού. Πόσες πόλεις ανακάλυψε ο Σλήμαν στην Τροία, την μια χτισμένη από τα ερείπεια της άλλης και πάνω στην άλλη? Επτά?

Πολλές φορές ενδοσκοπώντας παρατηρούμε λογικές αξίες. Επειδή μπορούμε να τις διαισθανθούμε πιστεύουμε πως είναι "φύσει υπάρχουσες" χωρίς να αντιλαμβανόμαστε πως είναι δοτές μέσω παραδόσεως. Δεν μπορούμε να καταλάβουμε δηλ ότι δεν θα μπορούσαμε να κατανοήσουμε την "αγάπη" αν δεν υπήρχε ο Χριστιανισμός ή τον "έρωτα" αν δεν υπήρχε ο Πλάτωνας ή το "φως" αν δεν υπήρχε ο Μάξγουελ.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #341 στις: 19/02/07, 20:30 »
Ρουφε μια χαρα καταλαβα.Και αυτο που λεω το συμληρωνει πιο σωστα ο μορφακιος.

Ολοι συμφωνουμε οτι πρεπει να αγαπουμε τον συνανθρωπο, κλπ.Αυτο ειναι αυτονοητο.
ΔΕΝ χρειαζομασταν τον Χριστιανισμο για να καθιερωθει η συμπεριφορα αυτη, και ουτε χαρη σε αυτον καθιερωθηκε (λεμε τωρα).Και η εκκλησια held back(σορι δν μου ρχεται το ελληνικο) την προοδο της επιστημης εδω που τα λεμε.
Ο μοναδικος ρολος του ειναι ως παρασιτο στην ανθρωπινη ιστορια.Ενα spyware που καταναλωνει πορους του συστηματος κερατιατικα.Απλα λεω οτι δεν ειναι απαραιτητος.Μπορει το νοημα να μην ειναι αυτο, οπως λες,αλλα ως ποτε θα παραμεριζεται το θεμα?Καθε σοφιτα θελει καθαρισμα καποτε.

Παράθεση
Δηλαδη η χριστιανικη φιλοσοφια μας αναγκαζει να ειμαστε καθηλωμενοι στη Γη; Ε, λοιπον, εχω δικιο πως λιγο παραπανω διαβασμα δεν θα εκανε κακο σε κανεναν...
Freemind ελεος,εννοει οτι καθυστερησε την επιστημονικη αναπτυξη.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #342 στις: 19/02/07, 21:09 »
Ειμαστε απολυτως σιγουροι γι'αυτο; Να διαχωρισουμε λιγο την ΚΑΘΟΛΙΚΗ νοοτροπια απο την ΟΡΘΟΔΟΞΗ,ετσι?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #343 στις: 19/02/07, 21:13 »
Ω ναι!Εμεις οι Ορθοδοξοι γα***ε κ δερνουμε ηθικως ενω οι αλητες οι ιεροεξεταστες οι καθολικοι σαμποταρουν τα παντα.
Καθολικη = Δυναμη = Ελεγχος
Μην γινεσαι τοσο υποκειμενικος.Δες τον χριστιανισμο ως συνολο.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #344 στις: 19/02/07, 21:14 »
Λυπαμαι, αλλα δεν μπορω. Ιδιαιτερα οταν ο διαχωρισμος απο το 14ο μεχρι προσφατα ειναι παρα πολυ εντονος. Ναι, η ορθοδοξη εκκλησια εχει προβληματα διοικησης και τριβες, ομως δεν μπορω να συγκρινω τη χουντα που επιβαλλει η καθολικη εκκλησια με την ορθοδοξη. Μιλαμε για αλλο επιπεδο ελεγχου, αλλο επιπεδο επηρρεασμου και διαφορετικη οργανωση.
Ισως γι'αυτο ο φουκαρας να λεω συνεχως πως λιγο παραπανω διαβασμα δεν θα πειραζε κανεναν!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #345 στις: 19/02/07, 22:52 »
Και κατι καλο..Που θα κανει πολλους απο τους πολεμιους να το χαρουν:
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #346 στις: 19/02/07, 23:21 »
Αργκ δεν καταλαβενεται. Χεσε τον θεσμο της εκκλησιας. Μην ασχολεισαι. Χανεις την ουσια. Αν για σενα παιζει τοσο μεγαλο ρολο αν ειναι τριαδικος ο Θεος αν η παναγια ειναι σημαντικο προσωπο η αν το πιστευω ειναι διαφορετικο τοτε να βρασω τον χριστιανισμο. Αυτα ειπε ο Χριστος?

Εχω διαβασει παρα πολλα και το ξερεις. Αλλα ολα αυτα ιεναι καθαρα ΙΣΤΟΡΙΚΑ στοιχεια, η πιστη δεν εχει σχεση με αυτα, η ουσια των λογων δεν εχει σχεση με αυτα. Γιατι και η καθολικη και η ορθοδοξη εκκλησια εχουν αμαρτησει, εχουν καταπατησει τις βασικες αρχες του χριστιανσμου το ξερεις. Οποτε τι μενει? Αν ασχοληθεις τοσο με αυτα τοτε χανεις την ουσια.

Και αυτο που παρεθεσες ειναι λαθος.

Αντι για faith επρεπε να εχει "οργανωμενη πλυση εγκεφαλου που την ονομαζουμε θρησκεια για να καλυπτεται".  Εγω τουλαχιστον δεν ειπα ποτε τιποτα για την πιστη.

Αλλα αλλο πραμα η πιστη, αλλο η προπαγανδα (δηλαδη στον χριστιανισμο η οργανωμενη εκκλησια)

Και ποτε δεν μιλαω για τον χωρο της εκκλησιας μιας και ειναι ενας απο τους πιο σεβαστους χωρους και καθομαι πολλες ωρες εξω απο εκκλησιες γιατι αισθανομαι ομορφα εκει (οπως και σε αλλους ιερους χωρους) μιλαω καθαρα για την οργανωση.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #347 στις: 19/02/07, 23:41 »
Αν αναφερεσαι στο δικο μου post  τοτε ειμαι μαζι σου. Ξερεις πως την ζω απο μεσα την Εκκλησια, οποτε αν ειναι μιλησουμε για οργανωση και αμαρτιες, δεν ειναι αναγκη να τα πουμε πιο εξω, γιατι ηδη μετα δυσκολιας κραταμε τη μυτη μας εμεις που ειμαστε μεσα.
Ομως, το θεολογικο στοιχειο της Εκκλησιας καθως και την Τριαδικοτητα της θρησκειας μας, ειναι κατι που δεν μπορω να παραβλεψω. Η τριαδικοτητα ειναι ενα σημαντικο στοιχειο της ορθοδοξης χριστιανικης πιστης, και εμφανιζεται συμβολικα στην Βαπτιση, επομενως λογικο ειναι για καποιον που θελει να λεει πως ακολουθει αυτα που ειπε ο Χριστος, να σκεφτεται και τις πραξεις που συνοδευαν τα λεγομενα του.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #348 στις: 19/02/07, 23:45 »
Η τριαδικοτητα ειναι σημαντικο στοιχειο για να διαφωνουμε με τους καθολικους. Επισης ειναι βασικο στοιχειο του δογματος. Οχι της πιστης. Δεν μπορω να συμφωνω και αν ασπαζομαι τα οσα ειπε ο Χριστος αλλα να πιστευω σε εναν Θεο, σε ενα ανωτερο ον χωρις να θεοποιω τα οσα ειπε?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #349 στις: 19/02/07, 23:52 »

Ερώτημα 1ον: Ποιές αρχαίες φιλοσοφίες και αντιλήψεις "κατάκλεψε" ο Χριστιανισμός?
Ερώτημα 2ον: Σε ποιό φιλοσοφικό σύστημα ή θρησκεία πριν τον Χριστιανισμό ξεκαθαρίζεται η ένοια της "αγάπης"?
Ερώτημα 3ον: Έχετε υπόψιν σας κάποιο σύστημα ή κοσμοθεωρία ή θρησκεία που να έχει εξαπλωθεί "σφάζοντας"?
Ερώτημα 4ον: Μπορεί κάποιος να φανταστεί και να περιγράψει πως θα ήταν ο σύγχρονος κοινωνικός περίγυρος εάν δεν είχε εμφανιστεί ο Χριστιανισμός?


1. Για να δουμε λιγο την ελληνικη μυθολογια σε συγκριση με την Παλαια Γραφη:
.....Καποια στιγμη τα πηρε ο Διας και ειπε στον Δευκαλιων να παει στο ψηλοτερο βουνο γιατι εχει σκοπο να πνιξει την ανθρωποτητα .....Αφου πνιγηκαν ολοι , Ο Δευκαλιων εκανε 3 γιους εκ των οποιον ο μεγαλυτερος ηταν ο Ιαπετος που με την σειρα του εκανε 12 γιους απο τους οποιους βγηκαν τα φυλα των ελληνων (Δωριεις, Λυδιοι, Λοκριοι, κλπ) κι ο πρωτοτοκος λεγοταν Ιωνας .

Κανοντας copy paste κι αλλαζοντας μονο τα bald

....Καποια στιγμη τα πηρε ο Θεος και ειπε στον Νωε να φτιαξει μια κιβωτο γιατι εχει σκοπο να πνιξει την ανθρωποτητα .....Αφου πνιγηκαν ολοι , Ο Νωε εκανε 3 γιους εκ των οποιον ο μεγαλυτερος ηταν ο Ιαφεθ που με την σειρα του εκανε 12 γιους απο τους οποιους βγηκαν οι φυλες των Ιουδαιων (Σημιτες, κλπ) κι ο πρωτοτοκος λεγοταν Ιωνυαν!!

Τρομερες συμπτωσεις οι ονομασιες και η ιστορια,ε?

2. Σε ολα αναφερεται η αγαπη.....πες μου ομως που ακριβως στην Αγια Γραφη δινει τον ορισμο της εννοιας της Αγαπης?

3. Εχεις εσυ καμμια υποψιν σου που να μην επεκταθηκε ειτε σφαζοντας ειτε επειδη επιβληθηκε λογω οικονομικης "ανωτεροτητας" ?....Μην ξεχνας οτι η ιστορια γραφεται απο τους νικητες

4. Μπορεις να φανταστεις εσυ? ....και που ξερεις οτι δεν θα ηταν καλυτερος ο κοσμος...ποιος μπορει να το πει με σιγουρια....μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε

...σε συνεχεια

http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
66 Απαντήσεις
21524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 18:30
από zeromancer
0 Απαντήσεις
1654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 20:21
από oatdp
2 Απαντήσεις
2267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 17:10
από Μιχάλης13
0 Απαντήσεις
1598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 23:49
από Takamine
0 Απαντήσεις
1592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 02:05
από martinos
6 Απαντήσεις
3527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/13, 16:34
από isidorus
1 Απαντήσεις
3318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/13, 02:37
από freemind