Αποστολέας Θέμα: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......  (Αναγνώστηκε 328209 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #925 στις: 01/11/07, 14:36 »
@ Spellalchemist
 
Ναι ότι οι περισσότεροι είναι ψιλό άσχετοι έχω να το παραδεχτώ...!!! Δυστυχώς είναι τα κολλημένα μυαλά που λέγαμε που το κάνουν μόνο για το καθισιό..!! Τεσπα...Εδω πάντως , στο συγκεκριμένο σχολείο η επιτροπή που έκανε την κατάληψη 1ον είναι πλήρως ενηπερωνένοι και 2ον έκανε συνελεύση και ψηφοφοριά για το αν θέλουμε κατάληψη ή όχι...Δεν έβαλε απλά ένα λουκετο και είπε ''δεχτείτε το, εμείς θα κάνουμε κατάληψη και όποιος δεν θέλει θα φάει ξύλο''!!! Πάλι καλά....
Οπότε ας μην γενικεύουμε τόσο εύκολα...


στο θεμα σχολειο εχω μεινει απο εποχη Αρσενη οταν πρωτοπηγα γυμνασιο,που απλα εμπαινε λουκετο :).
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #926 στις: 01/11/07, 21:44 »
@ Spellalchemist
 
Ναι ότι οι περισσότεροι είναι ψιλό άσχετοι έχω να το παραδεχτώ...!!! Δυστυχώς είναι τα κολλημένα μυαλά που λέγαμε που το κάνουν μόνο για το καθισιό..!! Τεσπα...Εδω πάντως , στο συγκεκριμένο σχολείο η επιτροπή που έκανε την κατάληψη 1ον είναι πλήρως ενηπερωνένοι και 2ον έκανε συνελεύση και ψηφοφοριά για το αν θέλουμε κατάληψη ή όχι...Δεν έβαλε απλά ένα λουκετο και είπε ''δεχτείτε το, εμείς θα κάνουμε κατάληψη και όποιος δεν θέλει θα φάει ξύλο''!!! Πάλι καλά....
Οπότε ας μην γενικεύουμε τόσο εύκολα...



E τι να κάνουμε...περνάν τα χρόνια, αλλαζουν οι καιροί...... εν μέρει.... :P :P ;D ;D
στο θεμα σχολειο εχω μεινει απο εποχη Αρσενη οταν πρωτοπηγα γυμνασιο,που απλα εμπαινε λουκετο :).

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #927 στις: 02/11/07, 15:19 »
Nαι λες και με την ψηφοφορια αλλαζει κατι..Πολλοι ψηφιζουν υπερ απλα για να κατσουν να κανουν χαβαλε να κανουν κανα "τσιγαρο" να χουφτωσουν να να να...τι λεμε τωρα..εμας φετος το ξανακλεισαν αλλα μπηκαν και εξοσχολικοι φιλοι ηλιθων καφρων και φεραν και σακουλες ολοκληρες με πραμα...κ μπηκαν κ μεσα και σπασαν το σχολειο..οι παλιομ...
Ενα ελαχιστο ποσοστο ξερει τι ζηταει εμ την καταληψη(εμας να ηταν 2?) ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #928 στις: 02/11/07, 17:08 »
Ε πες ομως κ τους αλλους λογους... (τσιγαρο, αραλικι, χαμουρεματα κλπ)
Επισης μερικοι μαθητες διαμαρτυρεστε για τη κατασταση των σχολειων. Οτι ειναι χαλια εμφανισιακα κλπ. Συγγνωμη, τα σχολεια ποιος παει και τα βαφει με σπρευ κτλ? Ποιος ζωγραφιζει στο θρανιο? Ποιος παταει με τα παππουτσια του και λερωνει στους τοιχους? Ποιος σπαει καρεκλες κ θρανια οταν υπαρχει καταληψη? Την απαντηση την ξερουμε ολοι, εσεις οι ιδιοι, τις περισσοτερες φορες. Αρα για ενα θεμα, την κατασταση των σχολειων, νομιζω δε δικαιουστε να μιλατε κ πολυ. Ετσι δεν είναι?
Μετα, αυτο που μου ειπες για τα βιβλια αγγλικων, εχεις ενα δικιο, αλλα δε μου λες, γιατι δε διαμαρτυρεστε για τα λεφτα που πληρωνετε για τα φροντιστηρια, που ειναι δεκαδες φορες πιο πολλα? Σε ενα χρονο πληρωνετε 1000 ευρω για φροντιστηρια κλπ. Τα βιβλια αγγλικων που κοστίζουν 20Ε ειναι το προβλημα σας δλδ? Δηλαδή οκ να γίνουν καταλήψεις, αλλά μήπως φταίτε κι εσείς λίγο για τη σημερινή κατάσταση που υπάρχει? Μήπως ρε παιδιά δε το πολυθέλετε το σχολείο? Μήπως να το καταργούσαμε κ να παιζατε ολη μερα xbox κ ps3 να ήταν καλύτερα?

1. Το τσιγάρο (δεν καπνίζω αλλά επειδή το ανέφερες) και τα χαμουρέματα δεν χρειάζεται να έχεις κατάληψη για να τα κάνεις!!
Όσο για το αραλίκι... Οι μισοί απ αυτούς που ψηφίζουν υπέρ αυτό έχουν στο μυαλό τους!! Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα σχολεία είναι κλειστά για αυτόν το λόγο.. Δε λέω ότι με χαλάει που ξεκουράζομαι δυο βδομάδες, ούτε θα με ωφελήσει κάτι τέτοιο.. Αλλά και τι να κάνουμε?

2. Το κτήριο τους σχολείου μας είναι μια χαρά, δεν κάνουμε κατάληψη γι αυτόν το λόγο.. Αλλά έχω δει και πραγματικά άθλια κτήρια... Και μη μου πεις ότι πανε τα παιδιά με τη βαριά και γκρεμίζουν τους τοίχους, ρίχνουν τους σοβάδες ή ανοίγουν τρύπες στο ταβάνι για να μπαίνουν τα νερά της βροχής!! :P

3. Προς το παρόν δεν πάω σε φροντιστήριο αλλά και να πήγαινα πάλι το σχολείο φταίει που το μάθημά του δεν επαρκεί...
Όσο για τα βιβλία των Αγγλικών, να πεις ότι γινόταν μάθημα, χαλάλι τα 14ε... Αλλά βρες μου έναν που να πήρε lower/proficiency και να μην έχει περάσει από φροντιστήριο Αγγλικών...
Εμείς εδώ καλά καλά ούτε καθηγητή αγγλικών δεν έχουμε.. Οπότε αυτός που δεν έχει τα λευτά για να τα σκάσει στο φροντιστήριο απλά δεν παίρνει πτυχίο, έτσι δεν είναι? ::)

   

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #929 στις: 02/11/07, 17:37 »
Βασικα με την κατασταση που εχουμε τωρα την 3η λυκειου την οφελει η καταληψη.Καθεσαι σπιτι και διαβαζεις χωρις απουσιες.Γιατι μην μου πεις οτι κανοντας 1 η 2 ασκησεις στο σχολειο πετυχαινεις κατι.. ::)..Ολα στο φροντηστηριο γινονται.

Vamporator..Αυτο που λες για το φροντηστηριο δεν μπορει ο μαθτητς να το ζητησει ξεκαρφωτα.Το ζηταν ομως ολοι μεσα απο την αλλαγη του συστηματος των πανελληνιων και την αναδιαμορφωση του λυκειου.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #930 στις: 02/11/07, 19:11 »
1. Το τσιγάρο (δεν καπνίζω αλλά επειδή το ανέφερες) και τα χαμουρέματα δεν χρειάζεται να έχεις κατάληψη για να τα κάνεις!!
Όσο για το αραλίκι... Οι μισοί απ αυτούς που ψηφίζουν υπέρ αυτό έχουν στο μυαλό τους!! Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα σχολεία είναι κλειστά για αυτόν το λόγο.. Δε λέω ότι με χαλάει που ξεκουράζομαι δυο βδομάδες, ούτε θα με ωφελήσει κάτι τέτοιο.. Αλλά και τι να κάνουμε?
Στις καταλήψεις τα σχολεία γίνονται μπουρ**λα  ναι ή οχι?

2. Το κτήριο τους σχολείου μας είναι μια χαρά, δεν κάνουμε κατάληψη γι αυτόν το λόγο.. Αλλά έχω δει και πραγματικά άθλια κτήρια... Και μη μου πεις ότι πανε τα παιδιά με τη βαριά και γκρεμίζουν τους τοίχους, ρίχνουν τους σοβάδες ή ανοίγουν τρύπες στο ταβάνι για να μπαίνουν τα νερά της βροχής!! :P
ναι σωστά μόνα τους γίνοντε . είναι φυσικές καταστροφες  ;D (παντως μπραβο σας που το διατηρειτε σε καλη κατασταση)

3. Προς το παρόν δεν πάω σε φροντιστήριο αλλά και να πήγαινα πάλι το σχολείο φταίει που το μάθημά του δεν επαρκεί...
Όσο για τα βιβλία των Αγγλικών, να πεις ότι γινόταν μάθημα, χαλάλι τα 14ε... Αλλά βρες μου έναν που να πήρε lower/proficiency και να μην έχει περάσει από φροντιστήριο Αγγλικών...
Εμείς εδώ καλά καλά ούτε καθηγητή αγγλικών δεν έχουμε.. Οπότε αυτός που δεν έχει τα λευτά για να τα σκάσει στο φροντιστήριο απλά δεν παίρνει πτυχίο, έτσι δεν είναι? ::)
Τι εννοείς το μαθημα δεν επαρκει? Απο ποια αποψη? Η υλη που διαδασκεσαι στα σχολεια ειναι αυτη που θα εξεταστεις και στις τελικες εξετασεις. Δεν θα σε ρωτησουν εκτος υλης. Μηπως εσυ θες να πεις οτι χρειαζεστε εναν "μπαμπουλα" (φροντιστηριο, ιδιαιτερα) να ελεγχει αν διαβαζετε?
Οσο για το προβλημα με τον καθηγητη των Αγγλικων ειναι μεμονομενο (δλδ δε συμβαινει σε ολα τα σχολεια), κ σιγουρα θα επρεπε να ειχε λυθει.

   

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #931 στις: 02/11/07, 20:13 »
Στις καταλήψεις τα σχολεία γίνονται μπουρ**λα  ναι ή οχι?
Όσο μπουρδέλα είναι και τον άλλον καιρό..

ναι σωστά μόνα τους γίνοντε . είναι φυσικές καταστροφες  ;D (παντως μπραβο σας που το διατηρειτε σε καλη κατασταση)
Ευχαριστούμε!! :)

Τελικά έχεις δίκιο.. οι μαθητές πάνε με τα τρυπάνια και ανοίγουν τρύπες στο ταβάνι για να μπαίνει το νερό της βροχής, οι μαθητές καταστρέφουν τους τοίχους ακόμα και στα πιο απόμακρα μέρη, κτλ κτλ...
Και μετά κάνουν και καταλήψεις...
Ντροπή τους...

Τι εννοείς το μαθημα δεν επαρκει? Απο ποια αποψη? Η υλη που διαδασκεσαι στα σχολεια ειναι αυτη που θα εξεταστεις και στις τελικες εξετασεις. Δεν θα σε ρωτησουν εκτος υλης. Μηπως εσυ θες να πεις οτι χρειαζεστε εναν "μπαμπουλα" (φροντιστηριο, ιδιαιτερα) να ελεγχει αν διαβαζετε?
Σόρρυ φίλε αλλά τι λες τώρα?

Πες μου ποιός έμαθε σχέδιο χωρίς φροντιστήριο!! Που για να δεις πόσο ηλίθιο είναι το σύστημα, αν δε συμπληρωθεί αριθμός παιδιών δε γίνεται μάθημα!!

Πες μου ποιός πήρε πτυχίο αγγλικών χωρίς φροντιστήριο!!

Πες μου πόσοι μαθητές περνάν σε υψηλόβαθμες σχολές χωρίς φροντιστήριο!!
Εδώ 2-3 μαθητές αριστεύουν κάθε χρόνο στις πανελλήνιες χωρίς να πάνε καθόλου φροντιστήριο και τους βγάζουν στις ειδήσεις!!! :o
 
Οσο για το προβλημα με τον καθηγητη των Αγγλικων ειναι μεμονομενο
Το πρόβλημα του καθηγητή αγγλικών ίσως...
Το πρόβλημα όμως των αγγλικών γενικότερα στα σχολεία όχι!! Γιατί απλά ΔΕΝ γίνεται μάθημα αγγλικών!!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/07, 20:17 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #932 στις: 02/11/07, 20:29 »
...Που μου φερε η Μαριώ (η ρεμπέτισσα) ξανά απ' το λαχταριστό της Κέικ! Εννοείται ότι δε σας δίνω.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #933 στις: 02/11/07, 20:36 »
Φιλε μου ο Σπελ Αλκεμιστ που μεχρι πριν 1 χρονο ηταν μαθητης συμφωνηνε μαζι μου κ ερχεσαι κ λες τα τελιως αντιθετα. Δεν εχω αναγκη να σε πεισω. Σ αφηνω να ζησεις στην ωραια χτισμενη πραγματικοτητα που εχεις κατασκευασει, κ που λεει οτι για ολα φταινε οι αλλοι εκτος απο σενα. Καληνυχτα

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #934 στις: 02/11/07, 20:46 »
ΟΚ, άσε εμένα να ζω στον κόσμο μου... Και ζήσε εσύ την πραγματικότητα όπως στην πλασάρουν οι άλλοι...

Καληνύχτα κι από μένα... :)

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #935 στις: 02/11/07, 21:01 »
Τι εννοείς το μαθημα δεν επαρκει? Απο ποια αποψη? Η υλη που διαδασκεσαι στα σχολεια ειναι αυτη που θα εξεταστεις και στις τελικες εξετασεις. Δεν θα σε ρωτησουν εκτος υλης.

Καλά τα λες.
Όμως σε όλο το έτος, στο σχολείο δεν βάζουν ασκήσεις που σε επίπεδο δυσκολίας να είναι ισάξιες με τα θέματα των Πανελλαδικών. Δεν εκπαιδεύουν καν τα παιδιά για τις Πανελλαδικές.

Μηπως εσυ θες να πεις οτι χρειαζεστε εναν "μπαμπουλα" (φροντιστηριο, ιδιαιτερα) να ελεγχει αν διαβαζετε?

Πολύ σωστή παρατήρηση. Στα σημερινά χρόνια ένα μεγάλο ποσοστό των παιδιών, δεν έχει πάρει στα σοβαρά τη σημασία των στόχων του. Οι περισσότεροι μπαίνουν κάπου όχι με κριτήριο αυτό που γουστάρουν αλλά με κριτήριο κάτι που να χει λεφτά μετά. Γι αυτό και ό,τι κάνουν, δεν το κάνουν με όρεξη (εκτός απ' τα παιδιά που έχουν μάθει να είναι παραδόπιστα). Γι αυτό, από μόνα τους τα παιδιά, είναι αδύνατον εώς και ακατόρθωτον να στρωθούν (δηλαδή το ρόλο του μπαμπούλα να τον παίζει ο εαυτός τους).
Επίσης, το σχολείο στη σημερινή του μορφή, είναι διαμορφωμένο έτσι ώστε τα παραπάνω που έγραψα να τα ενισχύει περισσότερο και να σε κάνει να το μισήσεις, δηλαδή να μισήσεις το δρόμο της πραγματοποίησης των ονείρων σου και γενικά της γνώσης, να τιθασεύσεις τις φιλοδοξίες σου, που σημαίνει να ξεχάσεις τον εαυτό σου και να γίνεις ένα τιποτένιο μηχάνημα που θα υπάρχει κάνοντας κάτι συγκεκριμένο, μονότονο και μίζερο, εξυπηρετώντας το σύστημα ενώ θα περιμένει σιγά σιγά το θάνατό του (μα τι λέω, αφού ήδη θα είναι νεκρό!).

Οπότε, μάλλον χρειάζεται ο Μπαμπούλας.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #936 στις: 02/11/07, 21:01 »
Παρεπιπτόντως, είμαστε off topic.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #937 στις: 02/11/07, 22:56 »
Aπο πού να αρχίσω!!!!!!!

  Λοιπόν,
 1ον, Τα σχολικά κτήρια, επειδή κάπου το χέ**** το θέμα στην πορεία, δεν τα καταστρέφει κανένας!!! Ούτε γίνονται μέσα σε λίγους μηνες από μόνα τους έτσι!!! Πολύ απλα, είναι τόσο παλιά που έχουν υποστεί φθορά!!!!! Πόσο δύσκολο είναι να το αντιληφθείτε??????? Έχουν φτιαχτεί εδω και πάρα πολλά χρόνια χωρίς να έχει γίνει ποτέ καμία κίνηση ανακαίνησης ή συντήρησης του κτιρίου!!!!!!! Δεν φταίνε ούτε οι ''βάνδαλοι'' μαθητές, που ίσως βέβαια να βάζουν και αυτοί λίγο το χεράκι τους στα θρανία και στις καρέκλες αλλά όχι και να κάνουν και τέτοιες καταστροφές, ούτε κανένα μαγικό ξωτικό έρχεται και καταστρέφει τα σχολεία!!! Είναι η φυσική μακροχρόνια φθορά τους που σχεδον ''διαιωνίζεται''...!!!
 2ον Όταν κάνεις μάθημα μαζί με ποντίκια, φίδια, και κάθε λογής ερπετό και έντομο αυτό πώς θεωρείται??? Ότι ας πούμε έχουμε μια εξελιγμένη παιδεία????
 3ον  Όταν οι καθηγητές κάνουν διακρίσεις σε μαθητές συναδέλφων ή κάνουν σε μαθητές τους ιδιαίτερα και άντε να πάνε στο διάολο οι υπόλοιπο ιαυτό πως λέγεται???? Ποιοτική παιδεία???
 4ον. Όταν εγώ αυτή την στιγμή λιώνω στο διάβασμα και οι γονείς μου δίνουν έναν κάρο λεφτά στο φροντηστήριο ,τα οποία δεν τους περισσεύουν, για να πραγματοποιήσω εγώ το όνειρο μου και να σπουδάσω και εγώ ξέρω πως μπορεί αυτό το κω**πτυχίο που θα πάρω να μην ισχύει σε λίγα χρόνια ούτε για χαρτί τουαλέτας, καθώς όλα θα είναι ιδιωτικά και σαφώς καλύτερα και θα έχουν γκρεμιστεί όλα τα όνειρα μου και θα έχουμε χαραμίσει ένα κάρο λεφτα , εγώ τί πρέπει να κάνω γιαυτό?????? Δενψ πρέπει να αντιδράσω?????? Να βγω έξω και να φωνάξω, ''Ε όχι ρε γμτ, δεν θα σας αφήσω να μου χαλάσετε το μέλλον με την ιδιωτική σας παιδεία!!''???????
 5ον Μπορεί κάποιος να μου πει από αυτούς τους έξυπνους που λένε ότι τα φροντηστήρια είναι άχρηστα και ότι δεν χρειαζόμαστε από πάνω μας προστάτες και τέτοια, ΠΩΣ θα μάθω εγώ λατινικά, αρχαία άγνωστο και γνωστο  ,κείμενα,πηγές στην ιστορία, όταν κάνουμε πολύ λίγες ώρες αυτά τα μαθήματα στο σχολείο και όταν ο καθηγητής της ιστορίας δεν μας δουλεύει καθόλου πηγες, όταν ο καθηγητής των αρχαίων δεν μας κάνει καθόλου σχόλια στο γνωστό, τα οποία πιάνουν 30 μονάδες στις εξετάσεις, και το μόνο που κάνει είναι να μας δουλεύει το γνωστό ως άγνωστο χωρίς να αναλύει τίποτα άλλο????Και τέτοια κωλλήματα υπάρχουν και στα υπόλοιπα μαθήματα!!!
ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΦΩΤΙΣΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΦΥΤΡΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ????????
   Γιαυτί πριν βιαστείτε να πείτε τα ''ρεμάλια που κάνουν κατάληψη και τα ξύνουν και δεν κάνουν τίποτα'' ας σκεφτουν και λίγο  αυτοί που το λένε τους λόγους που κάνουμε κατάληψη!!
 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΜΕ!!! Αρκετα κάνουμε τους μα***** σε πολλά προβλήματα!!! Ε ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!! Θέλουμε να πάρει καλύτερη παιδεία!!! Που δεν θα μας κάνει να ζητιανεύουμε το μέλλον, αλλα θα μας δίνει την δυνατότητα να το διεκδικούμε χωρίς να πρεπει να γλέιψουμε όλο τον κόσμο για μια θέση!!!!!!! Είναι αυτό ανούσιο και ηλίθιο αίτημα??????  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/07, 23:25 από Mίκα ! »

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #938 στις: 02/11/07, 23:17 »
Μίκα, ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ RESPECT! +1000000000!

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #939 στις: 02/11/07, 23:23 »
Aπο πού να αρχίσω!!!!!!!

  Λοιπόν,
 1ον, Τα σχολικά κτήρια, επειδή κάπου το χέ**** το θέμα στην πορεία, δεν τα καταστρέφει κανένας!!! Ούτε γίνονται μέσα σε λίγους μηνες από μόνα τους έτσι!!! Πολύ απλα, είναι τόσο παλιά που έχουν υποστεί φθορά!!!!! Πόσο δύσκολο είναι να το αντιληφθείτε??????? Έχουν φτιαχτεί εδω και πάρα πολλά χρόνια χωρίς να έχει γίνει ποτέ καμία κίνηση ανακαίνησης ή συντήρησης του κτιρίου!!!!!!! Δεν φταίνε ούτε οι ''βάνδαλοι'' μαθητές, που ίσως βέβαια να βάζουν και αυτοί λίγο το χεράκι τους στα θρανία και στις καρέκλες αλλά όχι και να κάνουν και τέτοιες καταστροφές, ούτε κανένα μαγικό ξωτικό έρχεται και καταστρέφει τα σχολεία!!! Είναι η φυσική μακροχρόνια φθορά τους που σχεδον ''διαιωνίζεται''...!!!
 2ον Όταν κάνεις μάθημα μαζί με ποντίκια, φίδια, και κάθε λογής ερπετό και έντομο αυτό πώς θεωρείται??? Ότι ας πούμε έχουμε μια εξελιγμένη παιδεία????
 3ον  Όταν οι καθηγητές κάνουν διακρίσεις σε μαθητές συναδέλφων ή κάνουν σε μαθητές τους ιδιαίτερα και άντε να πάνε στο διάολο οι υπόλοιπο ιαυτό πως λέγεται???? Ποιοτική παιδεία???
 4ον. Όταν εγώ αυτή την στιγμή λιώνω στο διάβασμα και οι γονείς μου δίνουν έναν κάρο λεφτά στο φροντηστήριο ,τα οποία δεν τους περισσεύουν, για να πραγματοποιήσω εγώ το όνειρο μου και να σπουδάσω και εγώ ξέρω πως μπορεί αυτό το κω**πτυχίο που θα πάρω να μην ισχύει σε λίγα χρόνια ούτε για χαρτί τουαλέτας, καθώς όλα θα είναι ιδιωτικά και σαφώς καλύτερα και θα έχουν γκρεμιστεί όλα τα όνειρα μου και θα έχουμε χαραμίσει ένα κάρο λεφτα , εγώ τί πρέπει να κάνω γιαυτό?????? Δενψ πρέπει να αντιδράσω?????? Να βγω έξω και να φωνάξω, ''Ε όχι ρε γμτ, δεν θα σας αφήσω να μου χαλάσετε το μέλλον με την ιδιωτική σας παιδεία!!''???????
 5ον Μπορεί κάποιος να μου πει από αυτούς τους έξυπνους που λένε ότι τα φροντηστήρια είναι άχρηστα και ότι δεν χρειαζόμαστε από πάνω μας προστάτες και τέτοια, ΠΩΣ θα μάθω εγώ λατινικά, αρχαία άγνωστο και άγνωστο  ,κείμενα,πηγές στην ιστορία, όταν κάνουμε πολύ λίγες ώρες αυτά τα μαθήματα στο σχολείο και όταν ο καθηγητής της ιστορίας δεν μας δουλεύει καθόλου πηγες, όταν ο καθηγητής των αρχαίων δεν μας κάνει καθόλου σχόλια στο γνωστό, τα οποία πιάνουν 30 μονάδες στις εξετάσεις, και το μόνο που κάνει είναι να μας δουλεύει το γνωστό ως άγνωστο χωρίς να αναλύει τίποτα άλλο????Και τέτοια κωλλήματα υπάρχουν και στα υπόλοιπα μαθήματα!!!
ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΦΩΤΙΣΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΦΥΤΡΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ????????
   Γιαυτί πριν βιαστείτε να πείτε τα ''ρεμάλια που κάνουν κατάληψη και τα ξύνουν και δεν κάνουν τίποτα'' ας σκεφτουν και λίγο  αυτοί που το λένε τους λόγους που κάνουμε κατάληψη!!
 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΜΕ!!! Αρκετα κάνουμε τους μα***** σε πολλά προβλήματα!!! Ε ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!! Θέλουμε να πάρει καλύτερη παιδεία!!! Που δεν θα μας κάνει να ζητιανεύουμε το μέλλον, αλλα θα μας δίνει την δυνατότητα να το διεκδικούμε χωρίς να πρεπει να γλέιψουμε όλο τον κόσμο για μια θέση!!!!!!! Είναι αυτό ανούσιο και ηλίθιο αίτημα??????  >:(

+10000000000000000000000000000000000

Η Μίκα έχει δίκιο!!!! Αυτά ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ ΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΚΑΤΑΛΗΨΗ!!!!
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #940 στις: 02/11/07, 23:53 »
...το ξαναλέω και θα το ξαναπω: Η ΤΕΛΕΙΑ ΣΧΟΛΗ στην οποία έχω περάσει.

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #941 στις: 03/11/07, 00:08 »
aχ... καθε φορα που ερχεται Τεταρτη.....


που θα εχω παρεα αυτες τις μερες..... προβλεπεται τρελο γλεντι..... επιτελους.....
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #942 στις: 03/11/07, 00:41 »
Aπο πού να αρχίσω!!!!!!!

  Λοιπόν,
 1ον, Τα σχολικά κτήρια, επειδή κάπου το χέ**** το θέμα στην πορεία, δεν τα καταστρέφει κανένας!!! Ούτε γίνονται μέσα σε λίγους μηνες από μόνα τους έτσι!!! Πολύ απλα, είναι τόσο παλιά που έχουν υποστεί φθορά!!!!! Πόσο δύσκολο είναι να το αντιληφθείτε??????? Έχουν φτιαχτεί εδω και πάρα πολλά χρόνια χωρίς να έχει γίνει ποτέ καμία κίνηση ανακαίνησης ή συντήρησης του κτιρίου!!!!!!! Δεν φταίνε ούτε οι ''βάνδαλοι'' μαθητές, που ίσως βέβαια να βάζουν και αυτοί λίγο το χεράκι τους στα θρανία και στις καρέκλες αλλά όχι και να κάνουν και τέτοιες καταστροφές, ούτε κανένα μαγικό ξωτικό έρχεται και καταστρέφει τα σχολεία!!! Είναι η φυσική μακροχρόνια φθορά τους που σχεδον ''διαιωνίζεται''...!!!
 2ον Όταν κάνεις μάθημα μαζί με ποντίκια, φίδια, και κάθε λογής ερπετό και έντομο αυτό πώς θεωρείται??? Ότι ας πούμε έχουμε μια εξελιγμένη παιδεία????
 3ον  Όταν οι καθηγητές κάνουν διακρίσεις σε μαθητές συναδέλφων ή κάνουν σε μαθητές τους ιδιαίτερα και άντε να πάνε στο διάολο οι υπόλοιπο ιαυτό πως λέγεται???? Ποιοτική παιδεία???
 4ον. Όταν εγώ αυτή την στιγμή λιώνω στο διάβασμα και οι γονείς μου δίνουν έναν κάρο λεφτά στο φροντηστήριο ,τα οποία δεν τους περισσεύουν, για να πραγματοποιήσω εγώ το όνειρο μου και να σπουδάσω και εγώ ξέρω πως μπορεί αυτό το κω**πτυχίο που θα πάρω να μην ισχύει σε λίγα χρόνια ούτε για χαρτί τουαλέτας, καθώς όλα θα είναι ιδιωτικά και σαφώς καλύτερα και θα έχουν γκρεμιστεί όλα τα όνειρα μου και θα έχουμε χαραμίσει ένα κάρο λεφτα , εγώ τί πρέπει να κάνω γιαυτό?????? Δενψ πρέπει να αντιδράσω?????? Να βγω έξω και να φωνάξω, ''Ε όχι ρε γμτ, δεν θα σας αφήσω να μου χαλάσετε το μέλλον με την ιδιωτική σας παιδεία!!''???????
 5ον Μπορεί κάποιος να μου πει από αυτούς τους έξυπνους που λένε ότι τα φροντηστήρια είναι άχρηστα και ότι δεν χρειαζόμαστε από πάνω μας προστάτες και τέτοια, ΠΩΣ θα μάθω εγώ λατινικά, αρχαία άγνωστο και γνωστο  ,κείμενα,πηγές στην ιστορία, όταν κάνουμε πολύ λίγες ώρες αυτά τα μαθήματα στο σχολείο και όταν ο καθηγητής της ιστορίας δεν μας δουλεύει καθόλου πηγες, όταν ο καθηγητής των αρχαίων δεν μας κάνει καθόλου σχόλια στο γνωστό, τα οποία πιάνουν 30 μονάδες στις εξετάσεις, και το μόνο που κάνει είναι να μας δουλεύει το γνωστό ως άγνωστο χωρίς να αναλύει τίποτα άλλο????Και τέτοια κωλλήματα υπάρχουν και στα υπόλοιπα μαθήματα!!!
ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΦΩΤΙΣΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΦΥΤΡΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ????????
   Γιαυτί πριν βιαστείτε να πείτε τα ''ρεμάλια που κάνουν κατάληψη και τα ξύνουν και δεν κάνουν τίποτα'' ας σκεφτουν και λίγο  αυτοί που το λένε τους λόγους που κάνουμε κατάληψη!!
 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΜΕ!!! Αρκετα κάνουμε τους μα***** σε πολλά προβλήματα!!! Ε ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!! Θέλουμε να πάρει καλύτερη παιδεία!!! Που δεν θα μας κάνει να ζητιανεύουμε το μέλλον, αλλα θα μας δίνει την δυνατότητα να το διεκδικούμε χωρίς να πρεπει να γλέιψουμε όλο τον κόσμο για μια θέση!!!!!!! Είναι αυτό ανούσιο και ηλίθιο αίτημα??????  >:(

Ρε κοπέλα μου σωστά αυτά που λες αλλά πραγματικά πες μου, πιστεύεις ότι με την κατάληψη θα υλοποιηθούν τα αιτήματά σας? Το θέμα δεν είναι να δείξουμε ότι αντιδρούμε αλλά να λύσουμε όσο μπορούμε το πρόβλημα της εκπαίδευσης. Καλώς ή κακώς, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια κάποια στιγμή θα ιδρυθούν και εδώ, γιατί δεν νομίζω η Ε.Ε. να το αφήσει έτσι. Και τέλοσπάντων ουσιαστικά η κατάληψη είναι λούφα για τους περισσότερους, αφού απλά κάθονται στο σχολείο και ούτε απουσίες παίρνουν ούτε τίποτα, αλλά αν τους απειλήσουν ότι θα χάσουν την εκδρομή π.χ. αισθάνονται αδικημένοι και από πάνω, και ξανά τα ίδια μετά. Το κακό κατ εμέ είναι πως πλέον όλοι το έχουν δει επαναστάτες απλά για να ξεχωρίζουν και για να προσποιούνται ότι έχουν άποψη. Με το να κατέβεις στην πορεία έξω από το υπουργείο δεν σε κάνει επαναστάτη, ούτε είσαι άξιος συγχαρητηρίων. Αυτό νομίζω πως επιδιώκουν οι περισσότεροι που τα κάνουν αυτά, απλά και μόνο για να τους πουν ένα ''μπράβο'', όπως σου είπαν ο Αναξίμανδρος και η Πριγκιπέσσα. Δεν ξέρω τι λογής κορίτσι είσαι, αλλά οι περισσότεροι θα το έπαιρναν πάνω τους και θα καμάρωναν ως εθνικοί ηγέτες που οδήγησαν το λαό στην εξέγερση. Με λίγα λόγια, πιστεύω στην αντίδραση και στην επανάσταση, αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο. Και βέβαια με το να ενδιαφέρονται 1-2 άτομα δεν βγαίνει τίποτα. Χρειαζόμαστε ενότητα και κοινούς στόχους και ιδεολογία, πράγμα πολύ δύσκολο -έως ακατόρθωτο- να συμβεί...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #943 στις: 03/11/07, 00:51 »
Καταρχην, να σου πω οτι η καταληψη ενος σχολειου απο μαθητες ειναι μοναδικο φαινομενο στην οικουμενη, πουθενα αλλου στο κοσμο οι μαθητες δε καταλαμβανουν σχολεια. Σε λιγο θα κανουν καταληψη κ τα δημοτικα. Δευτερον, αυτη τη στιγμη που εσεισ κανετε καταληψη, καποια παιδια που δεν εχουν λεφτα για φροντιστηριο, αναγκαστικα μενουν πισω. Τριτον εισαστε ατομα ανηλικα, που σημαινει οτι δεν ειστε, ακομα, ωριμα ατομα της κοινωνιας, για να περνετε τοσο σημαντικες αποφασεις οπως το κλεισιμο ή μη ενος σχολειου.
 
1ον, Τα σχολικά κτήρια, επειδή κάπου το χέ**** το θέμα στην πορεία, δεν τα καταστρέφει κανένας!!! Ούτε γίνονται μέσα σε λίγους μηνες από μόνα τους έτσι!!! Πολύ απλα, είναι τόσο παλιά που έχουν υποστεί φθορά!!!!! Πόσο δύσκολο είναι να το αντιληφθείτε??????? Έχουν φτιαχτεί εδω και πάρα πολλά χρόνια χωρίς να έχει γίνει ποτέ καμία κίνηση ανακαίνησης ή συντήρησης του κτιρίου!!!!!!! Δεν φταίνε ούτε οι ''βάνδαλοι'' μαθητές, που ίσως βέβαια να βάζουν και αυτοί λίγο το χεράκι τους στα θρανία και στις καρέκλες αλλά όχι και να κάνουν και τέτοιες καταστροφές, ούτε κανένα μαγικό ξωτικό έρχεται και καταστρέφει τα σχολεία!!! Είναι η φυσική μακροχρόνια φθορά τους που σχεδον ''διαιωνίζεται''...!!!

Τα κτιρια φθειροντε και απο τον χρονο και απο την κακη χρηση τους, απο τους μαθητες (εχουμε περασει και μεις απο δημοσιο και ξερουμε).

2ον Όταν κάνεις μάθημα μαζί με ποντίκια, φίδια, και κάθε λογής ερπετό και έντομο αυτό πώς θεωρείται??? Ότι ας πούμε έχουμε μια εξελιγμένη παιδεία????

Τα σχολεία αυτά είναι μεμονωμένα, και δεν ειναι ο κανονας. Σαφως και θα επρεπε να υπηρχε κρατικη μεριμνα γι'αυτα, αλλα συνηθως υπαρχει η κρατικη γραφειοκρατια, και ετσι καθυστερει η ανακαινιση. Μη κρινεις ομως απο το δικο σου σχολειο. Υπαρχουν κι αλλα σχολεια που συμβαινουν τα αντιθετα με το δικο σου.

3ον  Όταν οι καθηγητές κάνουν διακρίσεις σε μαθητές συναδέλφων ή κάνουν σε μαθητές τους ιδιαίτερα και άντε να πάνε στο διάολο οι υπόλοιπο ιαυτό πως λέγεται???? Ποιοτική παιδεία???

Αυτο λεγεται μαλακια του συστηματος, που καθιστα τους εκπαιδευτες εξουσιαστες (κ στο πανεπιστημια ετσι ειναι). Θα πρεπει να υπαρχει ελεγχος στο τι γινετε μεσα στα σχολεια. Αξιολογηση καθηγητων κλπ.

4ον. Όταν εγώ αυτή την στιγμή λιώνω στο διάβασμα και οι γονείς μου δίνουν έναν κάρο λεφτά στο φροντηστήριο ,τα οποία δεν τους περισσεύουν, για να πραγματοποιήσω εγώ το όνειρο μου και να σπουδάσω και εγώ ξέρω πως μπορεί αυτό το κω**πτυχίο που θα πάρω να μην ισχύει σε λίγα χρόνια ούτε για χαρτί τουαλέτας, καθώς όλα θα είναι ιδιωτικά και σαφώς καλύτερα και θα έχουν γκρεμιστεί όλα τα όνειρα μου και θα έχουμε χαραμίσει ένα κάρο λεφτα , εγώ τί πρέπει να κάνω γιαυτό? Δενψ πρέπει να αντιδράσω? Να βγω έξω και να φωνάξω, ''Ε όχι ρε γμτ, δεν θα σας αφήσω να μου χαλάσετε το μέλλον με την ιδιωτική σας παιδεία!!''?
σ'αυτο συμφωνω... Τα ιδιωτικα που πανε να προωθησουν δεν πρεπει να τα αφησουν. Κ στην Αγγλια ειναι κρατικα τα παν/μια, απλα εκει οι φοιτητες παιρνουν δανειο ατοκο.
5ον Μπορεί κάποιος να μου πει από αυτούς τους έξυπνους που λένε ότι τα φροντηστήρια είναι άχρηστα και ότι δεν χρειαζόμαστε από πάνω μας προστάτες και τέτοια, ΠΩΣ θα μάθω εγώ λατινικά, αρχαία άγνωστο και γνωστο  ,κείμενα,πηγές στην ιστορία, όταν κάνουμε πολύ λίγες ώρες αυτά τα μαθήματα στο σχολείο και όταν ο καθηγητής της ιστορίας δεν μας δουλεύει καθόλου πηγες, όταν ο καθηγητής των αρχαίων δεν μας κάνει καθόλου σχόλια στο γνωστό, τα οποία πιάνουν 30 μονάδες στις εξετάσεις, και το μόνο που κάνει είναι να μας δουλεύει το γνωστό ως άγνωστο χωρίς να αναλύει τίποτα άλλο????Και τέτοια κωλλήματα υπάρχουν και στα υπόλοιπα μαθήματα!!!  

Να κανεις φροντιστηριο στην 3η Λυκειου το καταλαβενω (οπως εκανα εγω). Εδω ομως ακουω οτι τα φροντιστηρια ξεκινουν απο το Γυμνασιο (μερικοι γονεις τα στελνουν απο 6η δημοτικου, μπουαχαχα), κατι το οποιο ειναι εξωφρενικο, και στη τελικη αν πιστευει ο γονιος οτι θελει φροντιστηριο ο γιοκας/κορουλα του, να το βαλει σε ιδιωτικο εξ αρχης, τουλαχιστον θα του ερθει φθηνοτερα.
Δηλαδη, κ εσεις ρε παιδια δε μπουχτιζετε με τα φροντιστηρια πρωι μεσημερι βραδυ, να ακουτε τα ιδια πραγματα 2 φορες? Δε θα προτιμουσατε να τα μαθενατε μια φορα και καλα? Αρα λοιπον καταληγουμε στο οτι αν δουλευαν ολα σωστα, δεν θα υπηρχαν φροντιστηρια, οπως γινετε σε ολο το κοσμο, εκτος της Μπανανιας (Ελλαδα).
Τι γινεται τωρα, αν το δεις απο αλλη οπτικη? Η κυβερνηση γλιτωνει φραγκα (δινει 6 τρις ευρώ το χρόνο), η ανεργια μειωνεται (απαιτουντε καθηγητες για τα φροντιστηρια), οι καθηγητες τα τσεπωνουν μια χαρα, γιατι δουλευουν και στο σχολειο, και στο φροντιστηριο, και ο χαμενος ειναι ο γονιος που πληρωνει και οι μαθητες που χανουν την ωρα τους στο φροντιστηριο.
ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΦΩΤΙΣΗ .....αίτημα??????  >:(
Εγω ξερεις τι πιστευω? Και κενουργια σχολεια να σας χτισουν παλι θα τα καταστρεψετε και θα ζητατε κι αλλα χρηματα. Γιατι κατα βαθος ο Ελληνας δεν το γουσταρει το διαβασμα, ειμαστε ο λαος με το χαμηλοτερο πολιτιστικο επιπεδο στην Ευρωπη. Αυτο το εδειξε μια ερευνα, που ελεγε οτι οι Ελληνες διαβαζουν το λιγοτερο, πανε σε θεατρο σινεμα το λιγοτερο, επισκεπτοντε τα μουσεια λιγοτερο απ'ολους.
Οποτε καλος ο αγωνας, αλλα ...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #944 στις: 03/11/07, 11:50 »
Αυτό νομίζω πως επιδιώκουν οι περισσότεροι που τα κάνουν αυτά, απλά και μόνο για να τους πουν ένα ''μπράβο'', όπως σου είπαν ο Αναξίμανδρος και η Πριγκιπέσσα.

Εγώ δεν λέω μπράβο στην κατάληψη. Λέω απλώς ότι τα αιτήματα της Μίκας και τον συμμαθητών της είναι λογικά!
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #945 στις: 03/11/07, 12:42 »
Για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα!!
@Santa
 
 Δεν νομίζω ότι το έπαιξα Τσε Γκεβάρα ή Γρηγόρης Λαμπράκης!!!Ούτε περιμένω να μου πουν μπράβο για τα φιλοεπαναστατικά μου αισθήματα!! Χαλάρωσε!!
 Εγω απλά ζητώ τα δικαιώματα μου!!! Το βρίσκεις αυτό τόσο χαζό???? Και στο κάτω κάτω η κατάληψη είναι ένα μέσο διαμαρτυρίας του μαθητή και του φοιτητή!!! Πώς μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε για τα κακώς κείμενα του κράτους μας??? Παίζοντας τα καλά και διαβαστερά παιδάκια, που δεν αντιμιλάνε και ακούνε τους καθηγητές τους, και ας κάνουν μάθημα 30 άτομα μέσα σε μια τάξη για 15, και ας κάνουν μάθημα μέσα σε απόλυτο θόρυβο και μαζί με ποντίκια, και ας οι καθηγητές βαζουν 20αρια μόνο σε αυτούς που κάνουν ιδιαίτερα και ας πάνε να κουρευτούνε οι άλλοι που σκίζονται, αλλα δεν τους είναι κάτι....!!
 Κάνουμε τα στραβά μάτια εδω  και 15 χρόνια που υπάρχουν αυτά τα προβήματα!!! Αλλά δεν αντέχουμε άλλο να παίζουμε συνεχώς τους μα****** για να μην δείξουμε δείγματα κακού ή ''επαναστατικού'' χαρακτήρα!!
Επίσης, μην μπερδεύεις τις επαναστάσεις με τις καταλήψεις!!! Και έχω να σου υπενθυμίσω πως την 17η Νοεμβρίου όπου έπεσε το τανκ πάνω στην πόρτα του Πολυτεχνείου ,αυτό ήταν σε κατάληψη!! Αν αυτό σου λέει κάτι.. ::)
Εννοείται, και μην βιαστείς να με κατηγορήσεις , ότι με τίποτα δεν συγκρίνω αυτές τις σχεδόν χαβαλέ καταλήψεις με αυτή της Νομικής και του Πολυτεχνείου...!!!Απλά το δίνω ως παράδειγμα...Όχι, γιατί έτσι όπως πάμε θα τ'ακούσω και αυτό....!!
  Λοιπόν, οι καταλήψεις εν έτει 2007 είναι ψιλοχαβαλές και να χάσουμε μάθημα, αλλά όχι μόνο αυτό!! Δεν περιμένω ότι θα κερδίσουμε κάτι από την κατάληψη, αφού έτσι και αλλιώς ποτέ δεν κερδίσαμε κάτι από κανένα μέσο διαμαρτυρίας, πολύ απλά γιατί οι πολιτικοί μας γράφουν στα παλιά τους υποδήματα και εξέγερση, που λέει ο λόγος, να γίνει με θύματα δεν πρόκειται να συγκινήσει κανέναν και πάλι θα κάνουν αυτά που θέλουν και θα καταστρέφουν ακόμα περισσότερο την χώρα....!! Με αυτή την λογική όμως μονάχα, την ''νατουραλιστική'' πλέον λογική, δεν δένουμε και μια πέτρα στο λαιμό μας, αφου έτσι και αλλιώς τίποτα δεν θα αλλάξει ότι και να γίνει????????
     Γιαυτό λοιπόν εγω συνεχίζω να επιμένω πως η κατάληψη είναι το μόνο μέσο διαμαρτυρίας που έχουμε εμέις οι μαθητές και οι φοιτητές, γιατι ακόμα και αν λίγοι έχουν συναίσθηση τους θεματος, και πάλι η κατάληψη φωνάζει ''Είμαστε εδω και δεν θα σας αφήσουμε να κάνετε ο,τι θέλετε''!!!!!!!Είναι σημαδι δυσανασχέτισης, και όπως και να το κανουμε, προκάλει αμφιβολίες και ''πονοκεφάλους'' στην κυβέρνηση....!!!!
  Αν είναι όλοι να πήγαιναν με την λογική ότι ''ό,τι και να κάνουμε τίποτα δεν πρόκειται να γίνει, οπότε ας κάτσουμε στα αυγά μας'', τότε θα κυνηγούσαμε ακομα με σφεντόνες...... :P :P ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #946 στις: 03/11/07, 13:10 »
Μα αφού και μόνη σου το είπες πως οι καταλήψεις του 2007 είναι περισσότερο χαβαλές, και παραδέχεσαι ότι δεν πιστεύεις ότι θα αλλάξει κάτι με την κατάληψη -απλά θα δημιουργήσουμε πονοκέφαλο στην κυβέρνηση- γιατί συνεχίζεις να το υποστηρίζεις? Το πιο λογικό δεν θα ήταν να ξεχνούσαμε αυτόν τον τρόπο και να ψάχναμε κάποιον με περισσότερα αρνητικά? Σου ξαναλέω πως είμαι υπέρ της αντίδρασης, αλλά με κάποιον τρόπο που θα έχει τουλάχιστον περισσότερα θετικά από αρνητικά. Και να μην περάσουν τα άρθρα λόγω των καταλήψεων, θα έχουν χαθεί τόσες πολλές διδακτικές ώρες, θα έχουν γίνει τόσες υλικές ζημιές (για να μην μιλήσω και για τραυματίες ή και νεκρούς σε πορείες κτλ) που θα χαρακτηριστεί όλη αυτή η κίνηση ανούσια. Μία πύρειος νίκη δηλαδή, που μπορεί να δείχνει πως ξεπεράστηκαν τα προβλήματα, αλλά στην πραγματικότητα θα επανεμφανιστούν μεγαλύτερα.
Τώρα συγκεκριμένα στο δικό σου σχολείο, έχετε λόγους να κάνετε κατάληψη (αν και το ότι εμφανίστηκε μια φορά ένα φίδι στην τάξη σας δεν σημαίνει ότι κάνετε συνέχεια μάθημα παρέα με ερπετά κλπ) και ναι πρέπει να απαιτήσετε βελτίωση της κατάστασης. Γιατί όμως δεν κάνετε πρώτα παράπονα στον δήμαρχο -και όχι μία φορά- και αφού δείτε ότι αδιαφορεί να το κλείσετε? Και όπως είπε και κάποιος πιο πάνω, σκεφτείτε και τα παιδιά που δεν πάνε φροντιστήριο πόσο μεγάλη αρνητική επίδραση θα έχουν απ αυτό. Όπως ξαναείπα, κατά τη γνώμη μου χρειαζόμαστε ενότητα και κοινούς στόχους (δηλαδή ΟΛΟΙ να θέλουν την βελτίωση της εκπαίδευσης με κάθε θυσία και κόστος και μέσα από μαζικές κινητοποιήσεις να προσπαθήσουν να το πετύχουν)

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #947 στις: 03/11/07, 13:26 »
Santa, απλά Κάνε το καλό και ρίχτο στο γυαλό ;)

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #948 στις: 03/11/07, 13:29 »
Santa, απλά Κάνε το καλό και ρίχτο στο γυαλό ;)

Γεια σου ρε Ισίδωρε με τις μαγευτικές σου απαντήσεις!!! ;D
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ......
« Απάντηση #949 στις: 03/11/07, 13:33 »
@Santa

 1ον Τό ότι εμφανίστηκε μια φορα φίδι μπορεί να μην σημαίνει κάτι, αφού ήταν μόνο μια φορά και δεν είναι καθε μερα...! Και ρωτάω! ΜΗΠΩΣ δεν έπρεπε καν να εμφανιστεί???????:P :P :P ::) ::) ::)
 2ον Κάναμε άπειρες φορές παράπονα στους εκάστοτε δημαρχους εδω και 15 χρόνια! Και 3 γενιες 3η λυκείου ζει στην ίδια κατάσταση!!! Και αυτό το μονο που έκανε ήταν αντί να δωσει οικόπεδο για να χτιστεί σχολείο, να συμφωνήσει να ΄δωσει οικόπεδα στην Μονή Βατοπεδίου !! (Όσοι είναι απο ανατολική θεσσαλονίκη θα καταλάβουν για τι μιλάω)
Καθώς επίσης να πάρει την μισή αυλή και να ''χτίσει'' εκεί ένα κτιριάκι που το ονόμασε σχολείο στο οποίο ακόμα τίποτα δεν έχει τλειώσει, και όπως έχω πει γίνονται έργα που δυσκολεύουν την διεξαγωγή του μαθήματος...Με άλλα λόγια απλά ο δήμαρχος έριξε στάχτη πάνω στο πρόβλημα...
 3ον Και εγώ δεν πιστεύω πως η συγκεκριμένη κατάληψη θα βοηθήσει σε κάτι, αλλά είναι μια πολύ καλή ένδειξη διαμαρτυρίας επιτέλους και ένδειξης της παρουσίας μας ως ανθώπινα όντα που έχουν δικαίωματα και σε 7 μήνες θα ψηφίζουν....!!! Να δείξουμε , ότι τουλάχιστον ένα ποσοστό από εμας δεν είμαστε εντελώς άσχετοι και αδιαφόροι για τα κοινωνικά προβλήματα!
 4ον Δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερο μέσο αντίδρασης από τις καταλήψεις και τις πορείες!!! Εχεις δει καμία μαζική διαμαρτυρία η οποία να καταφερε κάτι, να έγινε με κάποιο αλλο μέσο?? Ακόμα και τα bloggs στο νετ πάλι πολλές φορές σε μαζική διαμαρτυρία καταλήγουν!! Η φωνή μας είναι δύναμη μας! Όχι βεβαια, η φωνή με άναρθρες κραυγες, αλλά η φωνή ως αντίδραση , ως παγκόσμιο μέσο διαμαρτυρίας εδω και αιώνες
 5ον Σχετικά με τα παιδιά που δεν πανε φροντηστήριο, εδω θα συμφωνήσω μαζί σου! Και είναι ένα από τα επιπτώσεις δυστυχώς της κατάληψης, κακά τα ψέμματα....Αλλά εαν ήταν όλα καλά, και είχαμε μια καλή κρατική και ποιοτική παιδεία, όπως έχουν η Αγγλία, η Γερμανία, η Γαλλία και τόσες όλες χώρες ,στις οποιες θέλουμε μετα μανίας να μοιάσουμε μονο στα κακά πρότυπα που προσφερουν, δεν θα χρειαζόταν να κάνουμε καταλήψεις!! Όπως δεν χρειάζονται να κάνουν κατάληψη οι συνομίλικοι μας Άγγλοι, Γαλλοί και δεν συμμαζεύεται...!!!!
Είμαστε από τις τελευταίες χώρες στον κόσμο που πριμοδοτεί την δημόσια παιδεία της!! Είναι τυχαίο αυτό???
 
 Τέσπα....Έχουμε βγεί εντελώς off topic και άμα είναι να συνεχίσουμε την κουβέντα αυτή ,πείτε με να ανοίξω τουλάχιστον ένα νέο τόπικ να μην σπαμε και τα νεύρα των άλλων....