Αποστολέας Θέμα: Mercedes Benz (ιεροσυλία)  (Αναγνώστηκε 4556 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anastrianna

  • Το καλικαντζαράκι
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Neenie"
    • Προφίλ
Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« στις: 19/07/06, 14:49 »
Μόλις ξέθαψα μια ιεροσυλία που είχα κάνει πριν 4-5 μήνες...
Είπα να την ανεβάσω μήπως και μαζεψω καμιά ντοματα για σαλάτα λόγω οικονικών δυσχερειών..
Χωρίς φειδώ λοιπόν τις ντομάτες...
Enjoy..

http://rapidshare.de/files/26279571/Mercedes_-_Eirini.mp3.html
Birds fly over the rainbow,
why, oh why can't I?

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #1 στις: 19/07/06, 14:56 »
Εχεις ένα περήφανο αδερφούλη...
 :-* :-* :-*
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #2 στις: 19/07/06, 15:30 »
 Ε όχι και ιεροσυλία βρεεεεεεεεεεεεεε

Οπως πάντα μαγευτικό αποτέλεσμα, μη ξεχνάς ότι ήμουν παρών  ;D

Εύγε πιδι'μ  :-*

Μετά τα μανιτάρια έπρεπε να το γράψεις  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/06, 15:37 από parlats on fire »

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #3 στις: 19/07/06, 15:37 »
Ειρήνη οι ντομάτες πρώτον είναι ακριβές και δεύτερον τις κρατάμε για κάτι φίρμες - Φτίσση, Πρασίνου και δε συμμαζεύεται!  ;D
Για τη φωνή σου τα 'χουμε ξαναπεί, είναι εξαιρετική!  :)


[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #4 στις: 19/07/06, 16:11 »
Μπράβο, μπράβο, πάρα πολύ καλή!

Η συγκινημένη καρδούλα μου ταπεινά σε ευχαριστεί... (όχι, σβου, άκυρο, αυτό είναι από άλλο ανέκδοτο... :P)

Δεν πίστευα στα αυτιά μου, και έπρεπε να ακούσω καναδυό φορές για να πειστώ... ;)

Καναδυό ψηλές νότες δεν σου βγαίνουν καλά (με καναδυό ούζα ή βότκες ίσως βγουν κι αυτές), ή ίσως αν χαμήλωνες τον τόνο λιγάκι. Κατά τα άλλα απίστευτο... Πολλή δύναμη, ωραία χροιά φωνής και προφορά...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #5 στις: 19/07/06, 16:20 »
Για μια φορα ακομα, χαιρομαι που ειχα την απιστευτη τυχη να συνεργαστω με μια τετοια φωνη...

Τα υπολοιπα ειναι απλα περιττα...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Twix

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Τα μουρμουρισματα της καρδιας μου
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #6 στις: 19/07/06, 21:11 »
Εγω, πρώτη φορά είχα την δυνατότητα να σε ακούσω και ομολογώ οτι έμεινα με το στόμα ανοιχτό.... έψαχνα να βρω ποιο ραδιοφωνο είχα ανοιχτό και έπαιζε......

Πολύ μου άρεσε η ερμηνεία σου και ακόμα περισσότερο η φωνή σου.....

Ήξερες να δίνεσαι,αγάπη μου. Δινόσουνα ολάκερη και δεν κράταγες για τον εαυτό σου παρά μόνο την έγνοια αν έχεις ολάκερη δοθεί.   (ΤΛ)

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #7 στις: 20/07/06, 10:29 »
Κι εγώ με τη σειρά μου να συμφωνήσω απόλυτα με την εισαγωγή της Anastrianna.
Δεν ξέρω πώς τραγουδάς τώρα (εξαιρώντας το όμορφο Dona-Dona), αλλά είμαι σίγουρος ότι θα βελτιώθηκες από αυτό.. Και ομολογώ ότι ακούγοντας αυτό το clip μου δημιουργήθηκε πληθώρα συναισθημάτων. Κατ'αρχάς κατέληξα στο ότι είναι ένα κακό ("evil", "sataniic" :P audio clip που δεν θα ξανα-αναπαράγω στο Winamp μου γιατί δεν εξυπηρετεί κανένα σκοπό το συγκεκριμένο clip πέρα από ημερολογιακή-αναμνηστική χρήση για την ίδια την Ειρήνη. Τα λέω καλά ?).

Τεχνικά ακούω κάποιες ελλείψεις βασισμένες στα φαλτσάκια (ψηλά) και στην έλλειψη όγκου που δεν αναπληρώνεται από το προσποιητό γρέζι το οποίο σε ψηλές νότες έρχεται σε άσχημη (κατ'εμε) αντίθεση με την ψιλή φωνή (ωσαν τη γιαγιά μου, θυμάμαι όταν φώναζε τις κότες). (δεν υπάρχει καμία ειρωνία, αγαπάω πολύ τη γιαγιά μου). Συμπληρωματικά, τεχνικά, δεν ακούω σχεδόν καμία σωστή κατιούσα πεντατονική τριπλή τρίλια. Η Janis εννοείται βέβαια τις κάνει όλες (και one take) και της φεύγει μόνο χαρακτηριστικά το "dollars" το οποίο ακούγεται λίγο διαφορετικά και ειναι οκ.
Τώρα για τις αναπνοές θα διέκρινα ένα μικρό προβληματάκι λόγω της κούρασης που διαφαίνεται, αλλά δεν ξέρω απ'αυτά.
Για τις ψηλές, τι να πω, δεν θια ταν ντροπή να το πεις ένα τόνοκάτω και πιο αργά το κομμάτι. Γιατί και το αργούτσικό του το θέλει. Όχι ίδιο παλαμάκι loopαρισμένο ή κρουστό. Απλό παλαμάκι, με το chance να ακοσυτεί λόγο διαφορετικό για εφέ, low steady χαλαρό tempo σαν πρωιμο blues της εργατιάς των μαύρων που αυτοι ζήταγαν σοβαρά πράγματα από το θεο ενώ ο σύγχρονος άνθρωοπος θέλει τηλεοραση, αμαξιαρα και ξενυχτια.
Οπότε και τα όργναα με χαλάνε που υπάρχουν και δίνουν ψευτιά στο κομμάτι και στην ατμόσφαιρά του. (Το ότι δεν αλλάζουν σωστά την αρμονική αλληλουχία στο χρόνο δε μετράει τόσο).
Τέλος, άλλο ένα συναίσθημα ψευτιάς μου βγάζει η εισαγωγή και το φινάλε που κάνει η Janis που είναι ξεπατηκωμένο και άσχημα υποκριτικά παιγμένο. Γιατί να μιμηθεί κάποιος τον τρόπο της, τα λόγια της? Ήταν η Janis, με τη φωνή της janis, την ψυχή της janis και είσαι η Ειρήνη, με τη φωνή της Ειρήνης - που το γρεζι φανταζει λιγο ψευτικο και τη χαλαει - με την ψυχή της Ειρήνης. Φάνηκε ότι γουστάρεις τη Janis δηλαδή. Απλά, δείξε τον εαυτό σου ;)
Για να θεωρήσω λοιπόν το κομμάτι διασκευή και όχι κακόγουστο αστείο και να μπορώ να το ξανακούσω, θα θελα ψυχή με φωνή. Δηλαδή ούτε το clipάκι θα το ξανακούσω λόγω φωνής μιας και δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσε η απόδοση, η τεχνική και η ερμηνεία. Όπως είναι δηλαδή το κομμάτι original, απλά με τη δική σου ερμηνεία.
Πραγματικά, περιμένω κι άλλα δείγματα! Ξέρω ότι μπορείς καλύτερα.
Να σαι καλα και καλή τύχη  ;)



ΥΓ. Σπάνια κάνω edit, απλά on second thought μου φάνηκε λίγο κρύο και απρόσωπο το ύφος μου, θυμήθηκα άλλα δτρια πραγματα και δεν ήθελα να περάσει για άσκοπη κακία η κριτική μου, η οποία επαναλαμβάνω, είναι κάργα υποκειμενική. Πάει...είμαι ενοχικός τελικά :P..
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/06, 18:26 από Ommadawn »
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #8 στις: 20/07/06, 21:35 »
Λοιπόν Ειρήνη...σχεδόν στο όλον, θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.Διακρίνονται ορισμένα φαλτσάκια ακόμα και δια γυμνού οφθαλμού και ιδιαίτερα στις ψηλές...να μην λέμε ξανά τα ίδια...Θέλω να πω για την φωνή σου, ότι έχει πολύ ωραία χροιά...Πολύ μου άρεσε νομίζω πρώτη φορά που την ακούω γενικά...Η φωνή σου ταιριάζει σε τζαζ κομμάτια τρελά...Keep up the good work...
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #9 στις: 21/07/06, 21:54 »
Πεντε εκατομμυρια μπραβο Ειρηνη.Καταπληκτικη.

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #10 στις: 22/07/06, 18:41 »
οπως προλαβαν και ανεφεραν οι προλαλησαντες,εντοπιζεται μια δυσκολια σε καποια σημεια με τις ψηλες..η οποια ομως δεν αφαιρει κατι απο το αποτελεσμα..
ωραιο και αυτο!
μ'αρεσαν τα γκαζια στη φωνη και η βραχναδα

καλη συνεχεια!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #11 στις: 22/07/06, 20:42 »
Χμ...Νομιζω οτι θα συμφωνησω με τον Ommadawn στα περισσοτερα σημεια και θα παρατηρησω πως μετα τη μεση του κομματιου οι ψηλες δεν ειναι καθολου σωστες, σαν να κουραστηκες. Οντως, σε ενα τοσο δυσκολο και απαιτητικο κομματι, ισως να χρειαζεται περισσοτερη προσωπικοτητα και προετοιμασια. Θα προτιμουσα, οπως και ο Ommadawn, να ακουσω την Ειρηνη να λεει το Mercedes Benz...:/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #12 στις: 15/08/06, 09:34 »
5 εκατομμύρια μπράβο ο vretos? χμμμ
10 μύρια εγώ....

υποκλίνομαι ταπεινά αγαπητή συνΘεά... ;)
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #13 στις: 17/08/06, 02:22 »
Ωραίο!!!

Πολύ χαριτωμένο, μπορώ να πώ ότι μου έφτιαξε την διάθεση.

Μπράβο Ειρήνη!
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #14 στις: 17/08/06, 03:09 »
Συγχαρητηρια Αναστριάννα, έχεις πολύ καλή φωνή. Το μοναδικό που ίσως μου έκανε άσχημη εντύπωση ήταν το γεγονός οτι προσπάθησες να πεις το τραγούδι ακριβώς όπως η J.J. Μπορούσες να βάλεις τον δικό σου τόνο. Κατα τ' άλλα συνέχισε να μας ανεβάζεις κομμάτια σου.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Mercedes Benz (ιεροσυλία)
« Απάντηση #15 στις: 17/08/06, 18:29 »
Μ'άρεσε η χροιά της φωνής και η προφορά των αγγλικών. Είναι μια πολύ καλή διασκευή. Όμως φαίνεται καθαρά οτι κουράστηκες στο τέλος (κι ας είναι μόνο 2 λεπτά τραγούδι) οπότε έπεσε η απόδοσή σου. Σε κάποια σημεία επίσης (τελειώματα στροφών) χάνεις ελαφρά τον τόνο.
Υποθέτω οτι σε ζωντανή εμφάνιση (όπου δεν φαίνονται ή συγχωρούνται ψιλολαθάκια) θα έχεις μεγάλη επιτυχία με την χαρακτηριστική φωνή σου (και παρουσία οφείλω να ομολογήσω). Για στουντιακή δουλειά πρέπει να βελτιωθείς κι άλλο, και να βρεις καλύτερο εξοπλισμό (πχ. το μικρόφωνο φαίνεται να μπουκώνει/παραμορφώνει όταν τραγουδάς δυνατά) και μουσικούς (κιθάρα πολύ απλοϊκή, παλαμάκια(?) κλατς κλουτς σαν να βαράς σφαλιάρες).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
1864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 09:26
από mace