Ψηφοφορία

Παρακαλω βοηθηστε σχετικα με τις παρακατω καρτες! Τι μπορει να αγορασει κανεις?

CREATIVE X-Fi ELITE PRO
E-MV 1820
ESI-EGOSYS ESP101
Αλλο (ποιο και γιατι?)

Αποστολέας Θέμα: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )  (Αναγνώστηκε 133088 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #225 στις: 02/09/07, 17:17 »
A δεν το ξερα αυτο θέλει όμως και ειδικό καλώδιο ε? πχ θα μπορούσα να βάλω εκει την ηλεκτρική μου και να εκμεταλευτώ την προενύσχηση που δίνεί?
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #226 στις: 02/09/07, 18:44 »
Λοιπον, παμε γιατι ακουστηκαν λιγο "ερασιτεχνικα" πραγματα :D

Η υποδοχη μικροφωνου ειναι η XLR, η οποια ειναι balanced και χρησιμευει τοσο στη μεταφορα σηματος μικροφωνου ( που θελει 48V προενισχυση ), οσο και στο σημα balanced line ( απο οποιοδηποτε αρμονιο, υπολογιστη, κλπ ) που δεν χρειαζεται προενισχυση.

Απο την αλλη το γνωστο μας καρφι, μεταφερει ή balanced ή unbalanced σημα..Η κιθαρα μεταφερει ΜΟΝΟ unbalanced σημα,οποτε οποιαδηποτε ενωση balanced καλωδιου μεταξυ κιθαρας και καρτας ηχου, δεν ειναι σωστη.

Τελος, ας μην ξεχναμε πως τα preamps της Mackie ειναι ανωτερης ποιοτητας απο τα preamps οποιαδηποτε αλλης καρτας που αναφερθηκε στη λιστα. Μονο και μονο για την τεχνογνωσια και τη ποιοτητα της συγκεκριμενης καρτας, θα προτεινα Mackie δαγκωτο  ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #227 στις: 02/09/07, 21:08 »
Τελικα κ εγω μαλλον ειμαι αναμεσα στη Mackie κ στη Fireone..Με ψηνετε ιδιαιτερα ομως με τη Μακι κ η τιμη της ειναι ιδιαιτερα ελκυστικη...Θα ειχε καποιος την καλοσυνη να μου κανει μια συγκριση αναμεσα σ αυτες τις 2? ::)
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #228 στις: 02/09/07, 23:13 »
Λοιπον, παμε γιατι ακουστηκαν λιγο "ερασιτεχνικα" πραγματα :D

Η υποδοχη μικροφωνου ειναι η XLR, η οποια ειναι balanced και χρησιμευει τοσο στη μεταφορα σηματος μικροφωνου ( που θελει 48V προενισχυση ), οσο και στο σημα balanced line ( απο οποιοδηποτε αρμονιο, υπολογιστη, κλπ ) που δεν χρειαζεται προενισχυση.

Απο την αλλη το γνωστο μας καρφι, μεταφερει ή balanced ή unbalanced σημα..Η κιθαρα μεταφερει ΜΟΝΟ unbalanced σημα,οποτε οποιαδηποτε ενωση balanced καλωδιου μεταξυ κιθαρας και καρτας ηχου, δεν ειναι σωστη.

Τελος, ας μην ξεχναμε πως τα preamps της Mackie ειναι ανωτερης ποιοτητας απο τα preamps οποιαδηποτε αλλης καρτας που αναφερθηκε στη λιστα. Μονο και μονο για την τεχνογνωσια και τη ποιοτητα της συγκεκριμενης καρτας, θα προτεινα Mackie δαγκωτο  ;)

Θανάση θα μου επιτρέψεις ορισμένες παρατηρήσεις.

1) Δεν χρειάζονται όλα τα μικρόφωνα phantom power (μόνο τα πυκνωτικά, και 2-3 δυναμικά). Όλα όμως χρειάζονται προενίσχυση.
2) Αν βάλεις unbalanced βύσμα σε balanced υποδοχή, απλά δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει το έναν πόλο, θα συνεχίσει να λειτουργεί ως unbalanced. Έτσι κι'αλλιώς, οι balanced συνδέσεις έχουν νόημα μόνο στην περίπτωση μακριών καλωδίων (άνω των 3 μέτρων). Επίσης υπάρχουν "διπλές" θύρες σε αρκετούς προενισχυτές, τόσο για XLR βύσμα, όσο και για 1/4" (η κάρτα μου έχει 2 τέτοιες)
3) Πιθανότατα η Mackie έχει όντως τους καλύτερους pre απ'αυτούς που αναφέρθηκαν, ωστόσο το πόσο "καλός" ή όχι είναι ένας pre είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα γούστου. Είναι κάτι παρεμφερές με τις λάμπες στους ενισχυτές. Ο καθένας έχει τη χροιά του και γι'αυτό το λόγο πολλοί επιλέγουν να χρησιμοποιούν διάφορους, ανάλογα με τη χρήση.  ;)

Σε κάθε περίπτωση, είναι προφανές νομίζω ότι μια κάρτα με 4 προενισχυτές, που κοστίζει (όλη μαζί), ας πούμε, 800 ευρώ, δεν συγκρίνεται σε αυτόν τον τομέα με έναν dedicated προενισχυτή που πληρώνεις 800 ευρώ για ένα μόνο κανάλι.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #229 στις: 02/09/07, 23:26 »
Η mackie φαίνεται καλή επιλογή. Εγώ πάντως θα προτείνω να χρησιμοποιήσεις κάποιον dedicated εξωτερικό προενισχυτή και να στείλεις στην κάρτα σου σήμα επίπεδου line (όχι Hi-Z ή μικροφώνου) και να προτιμήσεις αυτή με το καλύτερο AD/DA και τις λιγότερες εισόδους βάσει των αναγκών σου.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #230 στις: 02/09/07, 23:30 »
Gabriel για καντα λιγο πιο λιανα ;D ::)
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #231 στις: 02/09/07, 23:32 »
Η mackie φαίνεται καλή επιλογή. Εγώ πάντως θα προτείνω να χρησιμοποιήσεις κάποιον dedicated εξωτερικό προενισχυτή και να στείλεις στην κάρτα σου σήμα επίπεδου line (όχι Hi-Z ή μικροφώνου) και να προτιμήσεις αυτή με το καλύτερο AD/DA και τις λιγότερες εισόδους βάσει των αναγκών σου.
Απο που φαίνεται αν μια κάρτα έχει καλούς AD/DA ? πως μπορούμε να κτλβουμε?  ???  ::)
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #232 στις: 02/09/07, 23:41 »
Gabriel για καντα λιγο πιο λιανα ;D ::)

Γενικά οι κάρτες ήχου πάσχουν λίγο στο θέμα διανομής ρεύματος και τροφοδοσίας για να στηρίξουν μικρόφωνα με phantom power και μουσικά όργανα. Στο ταίριασμα της αντίστασης και στην μετατροπή του σήματος από επίπεδο Hi-Z σε line προστίθεται κάποιος θόρυβος. Με κάποιον απλό Art, Presonus κλπ μπορείς να φέρεις το σήμα στο ιδανικό level με στοιχειώδες equaliser και να αναθέσεις στην κάρτα ήχου μόνο το να μεταφέρει αυτό το σήμα αυτούσιο στον υπολογιστή όπου θα γίνει η περαιτέρω επεξεργασία....

Τώρα για την ποιότητα των AD/DA την βλέπεις από το ποιος τα κατασκευάζει και από τα reviews. Δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος (τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω κανέναν).
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #233 στις: 03/09/07, 01:31 »
The common οι διευκρινησεις σου ειναι σωστες. Μιλουσα γενικα χωρις να επικεντρωθω σε τοσο σημαντικες λεπτομερειες. Ευχαριστω για τις επισημανσεις σου.
Να τονισω πως ξεχωρισα απλα ποια οργανα δινουν balanced / unabalanced σημα. Ολες οι καρτες κατω των 400Ε εχουν συνηθως τις διπλες υποδοχες XLR-καρφι, ωστε να γλυτωσουν τοσο χωρο, οσο και να χρησιμοποιησουν την συνδεσμολογια απο κοινου.
Εννοειται πως το θεμα ηχου απο τα preamps ειναι καθαρα υποκειμενικο, αλλα ποιοτικα η mackie μας εχει συνηθισει σε τελειως διαφορετικης ποιοτητας εξοπλισμο απο τις υπολοιπες εταιριες ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #234 στις: 03/09/07, 12:36 »
The common οι διευκρινησεις σου ειναι σωστες. Μιλουσα γενικα χωρις να επικεντρωθω σε τοσο σημαντικες λεπτομερειες. Ευχαριστω για τις επισημανσεις σου.

Ναι αρχηγέ μου, καλά τα είπες, εγώ είμαι παρανοϊκός απέναντι στον σνομπισμό των "απέναντι" if you know what I mean.  ;)

Γι'αυτό το λόγο είμαι τόσο ψείρας ώρες ώρες.

(οι υπόλοιποι απλά αγνοήστε το παραπάνω, ο Θανάσης κατάλαβε...  ;D ;) )
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #235 στις: 03/09/07, 12:42 »
Χμ, ουτε κι εγω καταλαβα, αλλα δεν πειραζει..Εχω περιορισμενη νοημοσυνη :P

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #236 στις: 03/09/07, 14:19 »
Να ρωτησω κατι ακομη?Επειδη κλινω αρκετα στη Mackie γιατι ολοι εδω λετε οτι ειναι σουπερ κ διαβασα κ μερικα καλα reviews,μπορει καποιος να μου εξηγησει "ποσο κακο" ειναι που δν εχει μιντι?Κ γιατι εχει πεσει τοσο η τιμη της?
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #237 στις: 03/09/07, 14:28 »
Λοιπον, το midi ειναι ενας τροπος να ελεγχεις VST instruments ή να δινεις εντολες σε καποια πεταλιερα που υποστηριζει το midi πρωτοκολο.
Περα απο αυτο για εναν απλο κιθαριστα η ζημια ειναι μηδαμινη, γιατι ποτε δεν θα το χρησιμοποιησει.

Η τιμη της εχει πεσει, διοτι η κατασταση στις μικρες κατηγοριες εχει ξεφυγει και πρεπει να 'χτυπησει' την αγορα. Πιστεψε ομως, μια mackie, ειναι παντα mackie ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #238 στις: 03/09/07, 14:41 »
εγώ χρησιμοποιώ πολύ τα vsti και θα μου χρειαστεί το midi ειδικά για τα πλήκτρα μου γιατί μέχρι τώρα καθόμουν και έγραφα τις νότες στο guitar pro και μετά περνούσα το midi αρχείο στα vst  :P αλλά αυτό το καλώδιο usb to midi που είπε ο The common cunning linguist είναι καλή φάση  ;)
Μπορείτε να μου πείτε τι άλλα όργανα μπορούν να συνδεθούν σ'αυτές τις επιλογές XLR (γιατι 2 τέτοιες μου φαίνονται πολλές) και τι είναι αυτα τα balanced /unbalanced που αναφέρθηκαν πριν?  ???
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #239 στις: 04/09/07, 20:32 »
Εχω μαλλον καταληξει στη Mackie...Κ μαλλον σε καλυτερα ηχεια,χειροτερα ακουστικα κ ενα Vamp ;D
Αυτα..Thanx για τη βοηθεια παιδες!! ;)
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #240 στις: 04/09/07, 20:42 »
Scullshot, το θεμα του balanced και του unbalanced ειναι μεγαλο, ομως εγω θα το περιεγραφα ολο με τη λεξη "θορυβος"
Το balanced βυσμα ( και καλωδιο φυσικα :D ) παρεχει περα απο το κλασσικο +/- καλωδιακι και τη γειωση, η οποια σε προστατευει απο ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες, που ειναι συχνες στα home studios.
Το balanced εχει "μεσα" του, μονο τα +/-, επομενως ειναι επιρρεπες σ παρεμβολες απο εξωτερικες ηλεκτρομαγνητικες πηγες.

Για περισσοτερα δες εδω:
http://people.bath.ac.uk/su2bc/infoguides/sound/info/bal.shtml

Η mackie θα αποδειχτει καλη ;) Καλοριζικα
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #241 στις: 04/09/07, 20:54 »
Φριμαιντ κατι ακομα...Ακουστικα λεω να μην παω για τοσο ακριβα γιατι θελω κ Βαμπ μαλλον..Γυρω στα 50 τι προτεινεις?
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #242 στις: 04/09/07, 20:58 »
Εγώ πάντως σου προτείνω τα Behringer HPS5000 (αυτά μου πρότεινε και εμένα ο freemind).
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #243 στις: 04/09/07, 21:01 »
Γι αυτα θα παω μαλλον..Πριν ημουν σε ενα φιλο π εχει τα ιδια κ ηταν μια χαρα..Τι διαφορα εχουν τα open απ τα closed?

 ΠΧ
http://www.thomann.de/gr/sennheiser_eh_350.htm
http://www.thomann.de/gr/sennheiser_eh_250.htm

Τα οποια σκεφτομαι κ γενικα εκτος των Μπερινκγκερ...
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #244 στις: 04/09/07, 21:03 »
Open= πιανει το ambience του χωρου που εισαι και ο ηχος δεν εγκλωβιζεται μεσα στα ακουστικα ( οπως και το αντιστροφο )
Closed= Ο ηχος εγκλωβιζεται μεσα στην κατασκευη των ακουστικων και δεν διαφευγει στο γυρω περβαλλον ( οπως επισης και το αντιστροφο )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #245 στις: 04/09/07, 21:25 »
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/07, 21:35 από LuNaFrEaK »
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #246 στις: 04/09/07, 22:55 »
... Στο ταίριασμα της αντίστασης και στην μετατροπή του σήματος από επίπεδο Hi-Z σε line προστίθεται κάποιος θόρυβος...

Τί εννοείς επίπεδο Hi-Z ;

Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #247 στις: 04/09/07, 23:29 »
Τελικα μαλλον καταληγω σε αυτα..
http://www.thomann.de/gr/behringer_hps5000.htm
http://www.thomann.de/gr/behringer_vamp.htm
http://www.thomann.de/gr/samson_resolv_80a_aktiv.htm
http://www.thomann.de/gr/shure_beta_58_a_bundle.htm
http://www.thomann.de/gr/mackie_onyx_satellite.htm

Βεβαια σκεφτομαι για ηχεια τπτ φτηνοτερο αλλα δν ξερω...



Για το vamp2 εχω μια πολυ μικρη μικρη αντιρηση...Επειδη το εχω.Καλυτερα ενα pod.Ειτε 2 ειτε xt.Αξιζει μονο και μονο για την ποιοτητα κατασκευης.Οταν μετα απο καιρο θα σου κολλανε τα κουμπακια του vamp θα με θυμηθεις.
Επισης το pod στον ηχο ειναι πιο ησυχο οταν γραφεις(εννοω οτι δεν σου βγαζει ηχητικα ''σκουπιδακια'') γιατι εχει καλυτερες εξοδους-ποιοτητα κατασκευης.
Τελος για τα γουστα μου εχει πιο καλο ηχο απτο vamp σε ολους τους τομεις.Οτι θες να πετυχεις με το vamp το πετυχαινεις ακριβως και καλυτερα με ενα podακι.

Για ακουστικα θα προτεινα sennheiser( αγορασα  'κλειστα' γυρω στα 100Ε-πολυ καλα) και AKG που τα θεωρω top αλλα κανουν 150Ε αυτα που ηθελα-ειχα ρωτησει πριν κανα μηνα δεν θυμαμαι μοντελο.

Κατα τα αλλα μου φαινεσαι ok.Αν κρινω απτην Soundblaster :P μου πολυ συντομα θα γραφεις με καλυτερο ηχο απο μενα ;)

« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/07, 23:34 από Fretwork »

Αποσυνδεδεμένος emperador jr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #248 στις: 10/09/07, 16:32 »
 Παιδιά ζητώ τη φώτα σας. Είμαι ευτυχής κάτοχος ενός screamer της engl και θα ήθελα να τον συνδέσω με το pc μου για να ηχογραφώ. Σημειώνω ότι οι προθέσεις μου είναι παντελώς ερασιτεχνικές. Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι, ότι το line out του ενισχυτή μου είναι αρσενικό βύσμα xlr και η υποδοχή της κάρτας ήχου μου είναι θυληκό βύσματος 1/8. Ψάχνοντας στην αγορά καλώδιο για να συνδέσω pc με ενισχυτή, οι πωλητές μου είπαν ότι η σύνδεση των μηχανημάτων είναι αδύνατη και μου πρότειναν να αγοράσω κάρτα ήχου. Σας ρωτώ λοιπόν αν όντως είναι αδύνατη η σύνδεση και αν ναι, τότε αξίζει να αγοράσω αυτήν http://www.thomann.de/gr/emu_0202_usb.htm.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #249 στις: 10/09/07, 18:35 »
Οι πωλητες μπορουν να επικοινωνησουν με το κοντινοτερο καταστημα ηλεκτρονικων,να κανουν μια παραγγελια του καλωδιου με βυσμα XLR->mini jack και μετα να ξαναερθουν στο δικο τους καταστημα, να ανοιξουν λιγο τα ματια τους και να ξεστραβωσουν την αγνοια τους.
Απο την στιγμη που πας για τελειως ερασιτεχνικα πραγματα, σου προτεινω να απευθυνθεις σε καποιο ηλεκτρονικαδικο, να σου φτιαξουν το καλωδιο που θελεις.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
16115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/02, 08:39
από Thanocaster
17 Απαντήσεις
16910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 20:31
από Candlemass
100 Απαντήσεις
53126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/07, 21:31
από The common cunning linguist
3 Απαντήσεις
3182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 02:56
από RORY GALLAGHER
2 Απαντήσεις
2230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 22:24
από Nero
9 Απαντήσεις
4708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 03:21
από GreekDudeCovers
4 Απαντήσεις
8444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 18:27
από Crossroad
2 Απαντήσεις
4264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 18:15
από kiwi
2 Απαντήσεις
4997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 20:30
από Holyshock
2 Απαντήσεις
2269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/11, 21:25
από theodoropoulos