Αποστολέας Θέμα: Death - Individual Thought Patterns  (Αναγνώστηκε 2019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Death - Individual Thought Patterns
« στις: 01/11/06, 01:45 »
Ο 5ος studio δίσκος των Death είναι ένα εξαιρετικό δημιούργημα στο όποιο συναντιούνται και παντρεύονται αυτό που λέμε φαντασία, ιδανικά, τεχνική και επιθετικότητα. Από το πρώτο τραγούδι που είναι το Overactive Imagination μέχρι το τελευταίο το οποίο είναι το The Philosopher, νοιώθεις ότι έρχεται ένας γίγαντας σε τραβάει και σε πνίγει στην τεχνοκρατία και τα αδιέξοδά της... Ο ίδιος ο τίτλος του δίσκου (Individual Thought Patterns) σημαίνει "ατομικά μοντέλα
σκέψης" και μαζί με την βοήθεια του εξώφυλλου δείχνει το πως μας ριζώνονται νοοτροπίες που μας περνάει η κοινωνία και η κάθε κοινωνία και γίνονται δέντρα, πράγμα που σημαίνει ότι είναι πολύ δύσκολο να τις αρνηθούμε.. Ανέκαθεν πίστευα ότι το death metal βγάζει την φωνή που έχεις μέσα σου χωρίς να σκέφτεσαι σε ποιόν τόνο θα τραγουδήσεις. Απλά, λές αυτά που έχεις να πείς.. Στο συγκεκριμένο δίσκο η φωνή του Chuck Schuldiner θα αντηχεί στο μυαλό σας συνέχεια μόλις την ακούσετε. Το Individual Thought Patterns είναι ένα υπόδειγμα μουσικής και στίχων, για να καταλάβετε, εμένα προσωπικά είναι ο αγάπημενος μου δίσκος από οτιδήποτε έχω ακούσει..
Ακούστε το και πείτε μου..
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Death - Individual Thought Patterns
« Απάντηση #1 στις: 05/11/06, 21:05 »
...και τί να πούμε και για τη μουσική ομάδα dream team που παίζει σ' αυτόν τον ανεπανάληπτο δίσκο στο πλευρό του Chuck! Rhythm section με DiGiorgio και Hoglan (άντε γεια) και ο LaRocque κερασάκι στην τούρτα. Τα παιξίματα και μόνο είναι το κάτι άλλο. Σίγουρα ο αγαπημένος μου μουσικώς δίσκος Death, ενώ οι στίχοι με την κοινωνικοψυχολογικής προσέγγισης θεματολογία και πλοκή είναι επίσης υφασμένοι με εξαιρετική τέχνη. Ένα διαμάντι του progressive death, αλλά και του prog γενικότερα.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Death - Individual Thought Patterns
« Απάντηση #2 στις: 10/11/06, 18:48 »
Είμαι πολύ μικρός για να κάνω κριτική σε αυτό το αριστούργημα...αποτελεί τον αγαπημένο μου δίσκο των Death και πιστεύω οτι έδειξε το δρόμο σε όλα τα μετέπειτα συγκροτήματα ανακαλύπτοντας νέους τρόπους έκφρασης μέσω της ακραίας μουσικής, δείχνοντας οτι δεν είναι απλά 'βαβούρα' όπως πολλοί νομίζουν...και οι στίχοι είναι καταπληκτικοί επίσης...

Someday you will find yourself trapped in a corner
These four words my friend I promise you will not forget...

R.I.P. Chuck Schuldiner...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/05, 00:19
από Devil Driver
6 Απαντήσεις
3762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/04, 13:40
από psomas
3 Απαντήσεις
3636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/07, 20:12
από taxfreesax
8 Απαντήσεις
3415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/06, 10:07
από Iced Jacob
0 Απαντήσεις
1404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 21:38
από LuNaFrEaK
0 Απαντήσεις
3901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/12, 14:03
από neoskitharistas
16 Απαντήσεις
10843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/13, 14:55
από Harpwood
2 Απαντήσεις
2647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/13, 11:22
από happydreamer
10 Απαντήσεις
9393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/15, 10:00
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
3181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/18, 13:53
από mouz