Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 680760 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #625 στις: 12/03/07, 09:24 »
Ποιοι κάνουν κατάχρηση της ελευθερίας τους? Είναι κατάχρηση ελευθερίας η διαδήλωση η οποία προστατεύεται συνταγματικά?

Η διαδήλωση που προστατεύεται συνταγματικά είναι μια ελευθερία. Η διαδήλωση μία και δύο φορές τη βδομάδα εδώ και τρεις μήνες που ταλαιπωρεί τον υπόλοιπο κόσμο είναι για μένα κατάχρηση της παραπάνω ελευθερίας.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #626 στις: 12/03/07, 11:51 »
Τι να πουν κι οι εκπρόσωποι, "έρημοι κι απρόσωποι";  ;)
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #627 στις: 12/03/07, 13:03 »
Fairy μήπως μπορείς να μας φέρεις τις αποδείξεις ότι οι κουκουλοφόροι είναι της ασφάλειας?
Όχι "άκουσα" και "μου είπανε", αποδείξεις καθώς τη λέξη αποδεδειγμένο χρησιμοποίησες.

Η μεγαλύτερη απόδειξη είναι το αποτέλεσμα!!!
Ξαναθέτω το ερώτημα. Ποιον συμφέρει αυτή η κατάσταση και τι τελικά εξυπηρετούν αυτές οι ομάδες. Το κίνημα ή την εξουσία?
Κερδίζει κάτι το όποιο κίνημα από την ύπαρξή τους?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #628 στις: 12/03/07, 13:13 »
Η ερώτησή μου ήταν για να μάθω γιατί πέρα από διάφορες κουβέντες διαφόρων δεν έχω δει κάτι άλλο.Δεν είχε σκοπό αμφισβήτησης.
Όσο για το ποιος κερδίζει σίγουρα δεν κερδίζει το φοιτητικό κίνημα στην προκειμένη περίπτωση.
Το γιατί δεν τους πιάνουν δεν το ξέρω υποθέτω πως στην πραγματικότητα δε θέλουν και ίσως όχι μόνο επειδή υπάρχουν ανάμεσά τους άνθρωποι της ασφάλειας.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #629 στις: 12/03/07, 13:16 »
Δεν έχω να σχολιάσω κάτι για την τελευταία πορεία. Άλλωστε μαζευτήκανε πάρα πολλά.. Απλά να ξέρετε ότι οι περισσότεροι συλληφθέντες αντιμετωπίζουν την κατηγορία της διατάραξης κοινής ειρήνης (ή κάπως έτσι) που σημαίνει ότι όλοι θα αφεθούν ελεύθεροι. Επίσης, είναι ντροπή μας να βεβηλώνουμε μνημεία και να καίμε σημαίες. Δηλαδή, που πάμε σαν λαός ρε παιδειά;; Τι εθνική συνείδηση είναι αυτή που έχουμε;; Τέλος, όταν ένα κωλοπαίδι πετάει την μολότοφ και μετά πάει και τρυπώνει στα μέσα στα φοιτητικά μπλοκς (και μη μου πείτε ότι δεν γίνεται αυτό...) θεωρήτε εύκολη υπόθεση για τον μπάτσο να μπει και να τον πιάσει χωρίς να έχουμε παράπλευρες απώλειες;;;
Παιδιά, αυτή η φαρσοκωμοδία κρατάει ήδη 6 μήνες. Κλειστές σχολές, φωνές φασαρίες και πορείες οι οποίες κάθε φορά όλο και πιο βίαιες γίνονται. Αλλά να σας πω κάτι; Δεν ανησυχώ. Ο πόλεμος κορυφώνεται, και όπου να 'ναι θα τελειώσει. Αυτό που εύχομαι ολόψυχα είναι μόνο να μην έχουμε θύματα στο τέλος. Γιατί μακάρι να βγω ψεύτης αλλά όταν θα έχουμε τον πρώτο νεκρό σε πανεκαιδευτικό συλλαλητήριο, τότε θα μαζευτούμε, θα αφήσουμε τους ρομαντισμούς και θα σοβαρευτούμε. Μέχρι τότε, να βάλει ο θεός το χέρι του.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #630 στις: 12/03/07, 13:45 »
απορω πως υπαρχουν ακομη ατομα που πιστευουν οτι εμεις οι φοιτητες ειμαστε οι κουκουλοφοροι και ριχνουμε μολοτοφ....ασφαλιτες ειναι ρε!!!!!!!αλλα βεβαια αν παρακολουθεις τις πορειες απο την τηλεοραση λογικο ειναι να το πιστευει οποιος το πιστευει
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #631 στις: 12/03/07, 14:22 »


Οταν (μακαρι ποτε) εχουμε τον πρωτο νεκρο πα... θα καταλαβεις οτι αυτοι οι οποιοι "παιζουν" ειναι οι ματατζηδες και "παιζουν" με τη ζωη του κοσμακη. Γιατι αν πας σε μια πορεια θα καταλαβεις τι σημαινει να θες να διαδηλωσεις και να μην μπορεις ουτε να σηκωθεις ορθιος απο τα χημικα. Τοτε θα αρχισει ο κοσμος να καταλαβαινει οτι το δικαιο δεν το εχουν ουτε οι κουκουλοφοροι ουτε οι ματατζηδες. Το εχουν οι φοιτητες. Και αυτους κυνηγανε. Και τοτε ειναι που πραγματικα θα γινει χαμος.

Τις πορειες δεν τις κανουν πιο βιαιες οι διαδηλωτες. Τις κανουν πιο βιαιες οι ματατζηδες.

Φιλη/συναδελφο της μανας μου ειπε στη μανα μου να μη με αφησει να κατεβω στην πορεια την πεμπτη γιατι ο αντρας (πυροτεχνουργος στην αντιτρομοκρατικη και τον ειχαν κατεβασει υπηρεσια στο συνταγμα για την πορεια αν εχεις το θεο σου) της ειχε πει οτι σημερα(πεμπτη) θα γινει χαμος, οτι δεν εγινε τις προηγουμενες εβδομαδες. Πρετοιμασμενοι λοιπον ηταν οι μπατσοι για να μας δειρουνε.

Ειτε γινοντουσαν φασαριες ειτε οχι θα την πεφτανε.

Και πραγματικα επειδη ημουν μπροστα με το blog του πολυτεχνειου μπορω να σου εγγυηθω οτι δεν επεσε ουτε μια πετρα δεν κατεβηκε ουτε μια σημαια. Αυτοι που κανανε επιθεση ηταν οι μπατσοι. Και αυτο ειναι κατι το οποιο το εζησα. Δεν χρειαζομαι περεταιρω αποδειξεις, εαν θες σου φαιρνω τα παπουτσια μου τα οποια εγιναν μαυρα απο καπνο και κροτιδες.

Λοιπον να ξεχωρισουμε ποιοι και ποιοι κανουν τις φασαριες γιατι η φαρσοκωμωδια στην οποια αναφερεσαι ειναι για καποιους σοβαρο ζητημα, και εαν εσυ αδιαφορεις για τις κινησεις της κυβερνησεις που σε κυβερνηα και σε νοιαζει μονο για την παρτυ σου και στα αυτα σου το κοινο καλο τοτε μη συζητας.

Δεν ξερω αν το βλεπεις αλλα οι πορειες που γινονται ολο και πιο βιιαες γινονται ολο και πιο μαζικες. Αυτο δεν το λαμβανεις υποψιν?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #632 στις: 12/03/07, 14:49 »
Επισης δειτε εδω
ολο το βιντεο ειναι σοκαριστικο αλλα συγκεκριμενα τα 0:22 και 1:44 ειναι τα χειροτερα οπως και εκει που στιβαζουν φοιτητες και τους βαρανε, οπως και εκει που 10 ατομα πετανε πετρες ενω πιο κατω βομβαρδιζουν στην κυριολοεξια ενα μπλογκ το οποιο προσπαθει να περασει? Ναι, δυστυχως αν συνεχισει ετσι η αστυνομια... τα πρωτα θυματα ισως και να μην αργησουν. Μακαρι να μην υπαρξει κανενα αλλα.... Τετοιοι ειναι τετοια θελουν, ο τρομος ειναι το καλυτερο μεσω να χαλιναγωγησεις εναν λαο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #633 στις: 12/03/07, 17:19 »
Βρε Άρη μου πως εσύ ξέρεις το κοινό καλό και όχι εγώ?Πως ο φοιτητής που αντιδρά και όχι αυτός που δεν αντιδρά?
Γιατί πάντα οι άλλοι είναι λάθος?
Γιατί όσοι αντιδρούν και διαδηλώνουν ξέρουν το κοινό καλό?Δηλαδή οι υπόλοιποι ειμαστε ζώα και περιμένουμε αυτούς να μας σώσουν?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος emperador jr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #634 στις: 12/03/07, 17:30 »
 Ο μόνος κίνδυνος για την υγεία του, που αντιμετωπίζει ένας "άντρας" των ΜΑΤ, είναι οι μολότωφ που του πετούν οι "συνάδελφοί" του. Απο'κει και πέρα όλα τα υπόλοιπα πέτρες, μπουκάλια, ξύλα κ.ο.κ. το πολύ-πολύ, καμμιά μελανιά να του προκαλέσουν. Αυτό για όσους κόπτονται ότι απειλείται η ζωή των αστυνομικών από τους φοιτητές (που το μόνο που μπορεί να κάνουν , είναι να πετάξουν πέτρες ή ξύλα) κι έτσι δικαιολογείται η χρήση αλόγισυης βιας. Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά  έχετε δεί ποτέ τί τίς στολές τους; Αντιθέτως το γκλοπ στο κεφάλι, στα νεφρά, στα πλευρά, στοιχειοθετεί σοβαρότατους κινδύνους για την υγεία του άοπλου φοιτητή. 

Επίσης: καθήκον του αστυνομικού είναι στην περίπτωση που απαιτηθεί βια για την σύλληψη κάποιου ή τη διάλυση πλήθου, είναι να παύση την άσκηση βιας  από τη στιγμή που θα γίνει ή σύλληψη, ήτοι από τη στιγμή που ακινητοποιηθεί ο ύποπτος , ή διαλυθεί το πλήθος. Δείτε τα γνωστά βίντεο, και ας μου πει κάποιος ότι οι μπάτσοι πράττουν το καθήκον τους, όπως μετα υπερβολικής αλαζονείας ανακοίνωσε ο γλοιδέστατος κύριος Πολύδωρας.

Δε μπορώ να παρακολουθήσω τη λογική του επιχειρήματος "προχτες τραυματίστηκαν 4 αστυνομικοί, γιατί δεν προβάλλετε το γεγονός"; Ε λοιπόν σε αυτούς που το επικαλούνται θα απαντήσω με το απλούστατο επιχείρημα ότι αυτοί είναι οι κίνδυνοι του επαγγέλματός τους. Ένας ποδοσφαιριστής τραυματίζεται συχνά. Ένας πιλότος της Π.Α. θέτει καθημερινά τη ζωή του σε κίνδυνο. Ο λιγνητορύχος γνωρίζει πως η εργασία του επιβαρύνει την υγεία του. Ο καταδρομέας γνωρίζει ότι θα τον ξεσκίσουν. Ζητάει κανείς από αυτούς να τον προβάλλουν κατά την άσκηση του επαγγέλματός του; Ε λοιπόν και ο ΜΑΤατζης και ο κάθε αστυνομικός, γνωρίζει ότι κινδυνεύει να τραυματιστεί κατα την εκτέλεση της "αποστολής" του. Γι'αυτό και πληρώνεται αδρά.  Αν δεν αποδέχεται τον κίνδυνο και αν δεν τον αποδεχόταν όταν επέλεξε να γίνει μπάτσος, ας διάβαζε παραπάνω κι ας περνούσε στο πανεπιστήμιο, να γίνει καθηγητής, φιλόλογος, δικηγόρος, ψυχολόγος, λογοθεραπευτής κ.ο.κ.. ΈΛεος πια..... Και τελικά τί αφήνεται να εννοηθεί  με αυτό το επιχείρημα; Ότι τον τραυματισμό του αστυνομικού - από "συναδέλφους" του συνήθως- θα τον πληρώσει ο κάθε πολίτης που διαμαρτύρεται για κάτι; Βρίσκεται σε πόλεμο με τους πολίτες η αστυνομία και δε μας το λέει;

Το ανέσχυντο της υποθέσεως των τραυματισθέντων αστυνομικών, είναι πως η ζωή τους τίθεται σε κίνδυνο από συνάδέλφους τους που είτε είναι αυτοί που προκαλούν, είτε αφήνουν να εξελιχθούν τα επεισόδεια στο βωμό της εξυπηρέτησης κυβερνητικών συμφερόντων. Με αυτό ας ασχοληθούμε καλύτερα.................

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #635 στις: 12/03/07, 18:55 »
Φίλε, emperador jr, κι εγώ στη θεωρία όλα καλά τα λέω. Όλα εύκολα είναι και βατά στην θεωρία. Μέσα στον πόλεμο όμως, δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Να σας πω την αλήθεια εγώ το περίμενα ότι θα πέσει πολύ ξύλο στην τελευταία πορεία. Κάποια στιγμή θα γινότανε παιδιά. Είναι λογικό. Κάθε φορά και περισσότερη βία. Όσο πιο μεγάλο το πλήθος τόσο πιο πολύ το ξύλο, τόσο πιο πολλά καπνογόνα θέλει για να διαλυθεί. Κάποια ποσά είναι ανάλογα. Και ο πόλεμος θα σταματήσει στον πρώτο νεκρό. Αν σταματήσει πιο πριν, θα είναι μεγάλη σωτηρία για όλους μας. Γιατί απλά σκεφτείτε τι έχει να γίνει αν ο νεκρός είναι μπάτσος, αν είναι φοιτητής, αναρχικός ή ακόμα και μπάχαλος. Οποιδήποτε και να είναι το θύμα θα φέρει μαζί του μια απίστευτη κοινωνική κρίση και θα υπερδιογκώσει προκαταλήψεις και de facto καταστασεις. Και το σημαντικότερο;; Θα έχει χαθεί μια ζωή για ένα παιχνίδι το οποίο τόσο καιρό παίζεται σε ξένες πλάτες.. Αν δεν δραστηριοποιηθεί ολόκληρος ο λαός, μόνο ανταρτοπολέμους θα έχουμε. Και επειδή  δεν υπάρχει λόγος για να δραστηριοποιηθεί όλος ο λαός, ας ελπίσουμε το λιγότερο τραγικό φινάλε..
Από την άλλη, Roufus, ποιος σου είπε ότι αδιαφορώ για το γενικό καλό;; Απλά δε με πειράζουν οι αστείες αλλαγές που έκανε η κυβέρνηση και δε βρίσκω κανέναν λόγο να αντιδράσω.
Ρε αφήστε τις χαζομάρες και τα δήθεν. Το μόνο πρόβλημα που έχουν όλοι οι φοιτητές και γενικότερα οι πανεπιστημιακοί είναι ότι δε θέλουν αλλαγές. Όχι τις αλλαγές που προτείνει η κυβέρνηση, δε θέλουν καθόλου αλλαγές. Για κανέναν λόγο και ποτέ. Γιατί αυτό το ρημάδι το συντονιστικό μόνο να ξεσικόνεται ξέρει ποτέ δεν έχει να προτείνει κάτι καλύτερο; Γιατί δεν το νοιάζει να γίνει κάτι καλύτερο και το μόνο που κάνει είναι να μην επιτρέπει να γίνονται αλλαγές. Ούτως ή άλλως ο νόμος πλαίσιο και η οποιαδήποτε μεταρύθμιση (που ούτε καν μεταρύθμιση δεν αξίζει να την πούμε) δεν αγγίζει ούτε στο ελάχιστο τα προβλήματα στο ελληνικό πανεπιστήμιο αλλά άμα περάσει αυτό μετά θα περάσουν και ένα σωρό άλλες ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΕΙΣ οι οποίες θα κάνουν το πανεπιστήμιο καλύτερο και θα βγάλουν πιο δυνατούς επιστήμονες. Απλά, δε θέλουμε αλλαγές. Και να σας πω γιατί;; Γιατί αν εμείς που θα τελειώσουμε στην επόμενη πενταετία θα έχουμε ένα χαρτί στα χέρια μας με μια Α αξία και ποιότητα. Αν γίνουν τώρα οι αλλαγές για να καλυτερέψουν τα πράγματα σε 15 χρόνια αυτοί που θα βγουν θα έχουν χαρτιά Α+1 αξίας και ποιότητας. Κι έτσι εμείς σε 15 χρόνια ξαφνικά απαρχαιωνόμαστε και μένουμε στην απ' έξω. Το τομάρι μας κοιτάμε και αφήστε τα "πάμε από το κακό στο χειρότερο" Από το κακό στο χειρότερο μας πάει η στασιμότητα και ο φιλοτομαρισμός μας. Το κακό βέβαια είναι ότι την παραπάνω σκέψη την έχουν κάνει 1,2,5,10 άνθρωποι οι οποίοι απλά φροντίζουν φτιάχνοντας και ξεσηκώνοντας μάζες να αποτρέψουν οποιαδήποτε αλλαγή. Γιατί βλέπεις, ακόμα και αυτοί που πάνε να σπουδάσουνε στο εξωτερικό δεν ξαναγυρνάνε πίσω κι έτσι συνεχίζει ο πύχης της ποιότητας του επιστήμονα να μένει σταθερός. Όταν όμως και αυτοί ξυπνήσουν και σπουδάζουν έξω και έρχονται στην Ελλάδα να μας τρίψουν τα χαρτιά τους στη μούρη μας και να μένουνε οι προχειροπτυχιούχοι των ελληνικών πανεπιστημίων στην απ' έξω τότε θα θυμόμαστε τα νιάτα μας και θα λέμε.. "Εγώ στα νιάτα μου...πέταγα ακόντιο, έκανα και καταλήψεις.." Ορίστε η απάντηση που καλύπτει την απουσία των αντιπροτάσεων. Δεν έχουμε να προετίνουμε κάτι, απλά δε θέλουμε να αλλάξει τίποτα. Έτσι όμως δεν διεκδικούμε καλύτερο πανεπιστήμιο. Off topic το παραλήρημα αλλά ήμαρτον...

Αυτές είναι οι θέσεις μου φίλε, και για όσους μπορούν να κατανοήσουν πόσο ύπουλο και υποχθόνιο είναι το παραπάνω σκεπτικό μπορούν να καταλάβουν γιατί θα έπρεπε ήδη να έχουν ανοίξει οι σχολές και να έχουμε αρχίσει τον μαραθώνιο για το εξάμηνο που χάθηκε.

Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος emperador jr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #636 στις: 12/03/07, 20:06 »
 Φίλε pa... το θέμα είναι ποιός προκαλεί, ξεκινά και διαιωνίζει τη βία. Όταν οι παρακρατικοί "κουκουλοφόροι" δρουν ανεξέλεγκτοι, ενώ 100 μέτρα πιο κάτω φοιτητές τρώνε το ξύλο της αρκούδας - με ΜΑΤατζήδες κραδαίνονοντας ανάποδα τα γκλόπς να χτυπούν κι όποιον πάρει ο χάρος - είναι ξεκάθαρο το ποιοί προκαλούν τα επεισόδια. Όλα είναι στημμένα από κυβέρνηση και αστυνομία. Το ζήτημα είναι ότι όλη η φοιτητική κοινότητα εδώ και 9 μήνες περίπου βρίσεται σε μια κινητοποίηση που δεν έχει προηγούμενο. Κάθε εβδομάδα υπάρχει κι ένα τουλάχιστο συλλαλητήριο, σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, με αρκετά μεγάλη συμμετοχή, ενώ οι καταλήψεις καλά κρατουν. Η εικόνα αυτή είναι πολύ ενοχλητική για την κυβέρνηση και τα συμφέροντα που η "μεταρρύθμισή" της θέλει να εξυπηρετήσει γι'αυτό έχει επιδοθεί σε ένα λυσαλέο αγώνα να την αμαυρώσει και να την ακυρώσει. Τόση είναι η τρομάρα τους, που δε διστάζουν να κλιμακώνουν τη βια είτε προκαλώντας και "ντοπάροντας" τους πραιτορές δια του στόματος του γλοιώδους κ. Πολύδωρα και των σκυλιών του -εκπροσώπων της ΕΛ.ΑΣ.- , είτε προβοκάροντας τις πορείες και τις εκδηλώσεις, είτε με τη σαδιστική βια που οι πραίτορες ασκούν σε απλούς πολίτες, η οποία σε κάθε συλλαλητήριο γίνεται ολοένα και πιο ωμή. Δε θα μου προκαλέσει εντύπωση εαν στις επόμενες ημέρες θρηνήσουμε και νεκρό/ους. Αν αυτό κρίνει απαραίτητο το επικοινωνιακό επιτελείο της κυβέρνησης αυτό θα συμβεί. Έχουμε ξεπεράσει κάθε όριο με αυτή την κυβέρνηση εδώ και τρια χρόνια. Γυρίσαμε πάρα πολλά χρόνια πίσω. Παρακράτος, βια και αστυνομία.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #637 στις: 12/03/07, 20:23 »
...Και ο πόλεμος θα σταματήσει στον πρώτο νεκρό....

Λάθος. Ο πόλεμος θα οξυνθεί εάν υπάρξουν νεκροί. Τα αντίποινα θα είναι σοβαρά, από όποια πλευρά κι αν έρθουν...

Παράθεση
Και επειδή δεν υπάρχει λόγος για να δραστηριοποιηθεί όλος ο λαός...

Γουστάρω αντίληψη της κατάστασης! Εδώ αναβιώνουν εποχές αστυνομοκρατίας και αυτός δε βρίσκει λόγο να δραστηριοποιηθεί ο λαός... Να χαρώ εγώ ενεργούς πολίτες!



Κι επειδή αναφέρθηκε το περιστατικό στα Εξάρχεια: 1ον, το να ανοίγεις εθνικιστικό βιβλιοπωλείο στα εξάρχεια είναι σαν να πηγαίνεις σε συγκέντρωση του ΛΑ.Ο.Σ. φορώντας μπλούζα με αλφάδι. 2ον, ακούστηκε ότι τα ΜΑΤ ήταν σε περιπολία (το άκουσα στις ειδήσεις οπότε επιφυλάσσομαι). Από πότε ρε παιδιά κάνουν περιπολίες τα ΜΑΤ; 3ον: Δεν είδα να αναφέρεται το γεγονός ότι οι ΜΑΤατζήδες άρχισαν να συλλαμβάνουν όποιον νέο έβρισκαν στα εξάρχεια, για να τον αφήσουν ελεύθερο στις 4:00 τα ξημερώματα! Βλέπω γουστάρουν τρομοκρατία τα ματάκια. Ε, ρε κεφάλια που πρέπει να πέσουν...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος emperador jr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #638 στις: 12/03/07, 20:39 »
Παράθεση
2ον, ακούστηκε ότι τα ΜΑΤ ήταν σε περιπολία (το άκουσα στις ειδήσεις οπότε επιφυλάσσομαι). Από πότε ρε παιδιά κάνουν περιπολίες τα ΜΑΤ;

Καλά ρε είπαν τέτοια μπαρούφα..... ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::);;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ΕΛΕΟΣ ρε παιδια....

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #639 στις: 12/03/07, 20:56 »
Η εικόνα αυτή είναι πολύ ενοχλητική για την κυβέρνηση και τα συμφέροντα που η "μεταρρύθμισή" της θέλει να εξυπηρετήσει γι'αυτό έχει επιδοθεί σε ένα λυσαλέο αγώνα να την αμαυρώσει και να την ακυρώσει. Τόση είναι η τρομάρα τους, που δε διστάζουν να κλιμακώνουν τη βια είτε προκαλώντας και "ντοπάροντας" τους πραιτορές δια του στόματος του γλοιώδους κ. Πολύδωρα

Για μένα δεν χρειάζεται κανένας λυσαλέος αγώνας από κανέναν για να αμαυρωθεί και να ακυρωθεί η εικόνα. Όταν θα γίνει η πρώτη κατάληψη για μια βδομάδα και η πρώτη πορεία θα σε ακούσω. Θα πω μπορεί να έχεις δίκιο. Θα κάτσω να σκεφτώ τα αιτήματα. Στους δύο πρώτους μήνες της ίδιας παλιοκατάστασης (συνεχόμενες πορείες που ταλαιπωρούν και τους υπόλοιπους που επιτέλους καταλάβετέ το, μπορεί και έχουν κάθε δικαίωμα να μην τους ενδιαφέρει ο "αγώνας" σας), θα αρχίσω να αδιαφορώ και να λέω "εντάξει τα ξανάκουσα αυτά που έχετε να πείτε, δεν χρειάζεται να τα ακούω κάθε τρεις και δυο". Πλέον στους 6 και πλέον μήνες όχι μόνο αδιαφορώ αλλά εκνευρίζομαι κιόλας όταν σχεδόν καθημερινά πλέον γίνονται τα ίδια. Δεν χρειάζεται να με προπαγανδίσει ούτε ο γλοιώδης Πολύδωρας ούτε καμία κυβέρνηση, για να πω "εεε φτάνει πια".
Μπορεί να γράφω στο πρώτο πρόσωπο αλλά δεν νομίζω ότι είμαι ο μόνος που το σκέφτομαι.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #640 στις: 12/03/07, 21:00 »
οχι για να προλαβω να το κοιταξω αλλα εχω εξεταστικη και αυτη την βδομαδα στη σχολη (μια σχολη στο πολυτεχνειο που δεν εχει καταληψη και ετυχε να μαι σε αυτη!!!γκαντεμια  >:( >:( >:(  )
αλλα count me in too!

Παράθεση από άλλο thread, "αγωνιστή" φοιτητή....
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #641 στις: 12/03/07, 21:14 »

Παράθεση
Και επειδή δεν υπάρχει λόγος για να δραστηριοποιηθεί όλος ο λαός...

Γουστάρω αντίληψη της κατάστασης! Εδώ αναβιώνουν εποχές αστυνομοκρατίας και αυτός δε βρίσκει λόγο να δραστηριοποιηθεί ο λαός... Να χαρώ εγώ ενεργούς πολίτες!

Ρε πιτσιρίκο, που θα πας τριήμερη φέτος;; Ποιες εποχές αναβιώνουν ρε μεγάλε! Για κάτσε καλά! Τι συγκρίνεις τώρα;; Έχεις ιδέα τι γινόταν στις άλλες εποχές και τι γίνεται τώρα;; Το ότι ένα νομοσχέδιο μειώνει τον ελεύθερο χρόνο ενασχόλησης των πανεπιστημιακών με την μέγιστη επιστήμη της παρασκευής, παραγωγής και αξιοποίησης φραπέ δεν είναι λόγος να δραστηριοποιηθεί ο λαός. Άντε τράβα να δεις αν έρχομαι που δε ζήσατε χούντα και προσπαθήτε να αποκομίσετε ιστορίες και παραμύθια για να έχετε να λέτε στα εγγόνια σας. Σα δεν ντρέπεστε λιγάκι!!

Όταν θα γίνει η πρώτη κατάληψη για μια βδομάδα και η πρώτη πορεία θα σε ακούσω. Θα πω μπορεί να έχεις δίκιο. Θα κάτσω να σκεφτώ τα αιτήματα. Στους δύο πρώτους μήνες της ίδιας παλιοκατάστασης (συνεχόμενες πορείες που ταλαιπωρούν και τους υπόλοιπους που επιτέλους καταλάβετέ το, μπορεί και έχουν κάθε δικαίωμα να μην τους ενδιαφέρει ο "αγώνας" σας), θα αρχίσω να αδιαφορώ και να λέω "εντάξει τα ξανάκουσα αυτά που έχετε να πείτε, δεν χρειάζεται να τα ακούω κάθε τρεις και δυο". Πλέον στους 6 και πλέον μήνες όχι μόνο αδιαφορώ αλλά εκνευρίζομαι κιόλας όταν σχεδόν καθημερινά πλέον γίνονται τα ίδια. Δεν χρειάζεται να με προπαγανδίσει ούτε ο γλοιώδης Πολύδωρας ούτε καμία κυβέρνηση, για να πω "εεε φτάνει πια".
Μπορεί να γράφω στο πρώτο πρόσωπο αλλά δεν νομίζω ότι είμαι ο μόνος που το σκέφτομαι.

Ορίστε πως σκέφτεται ο λαός που θέλετε να πάρετε με το μέρος μας. Λες και δεν το ξέρει ο λαός ότι περνάμε στο πανεπιστήμιο και κωλοβαράμε όλη μέρα και όλη νύχτα. Και τώρα ξαφνικά μας έπιασε ο πόνος για το επίπεδο της παιδείας επειδή φοβόμαστε πως θα αρχίσουν να βγαίνουν καλύτεροι από εμάς. Άσε ρε μικρέ. Φοιτητής είμαι που να με πάρει και όσο και αν θέλω να είμαι με τους φοιτητές δεν μπορώ.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #642 στις: 12/03/07, 21:16 »
οχι για να προλαβω να το κοιταξω αλλα εχω εξεταστικη και αυτη την βδομαδα στη σχολη (μια σχολη στο πολυτεχνειο που δεν εχει καταληψη και ετυχε να μαι σε αυτη!!!γκαντεμια  >:( >:( >:(  )
αλλα count me in too!

Παράθεση από άλλο thread, "αγωνιστή" φοιτητή....

Αυτοί που σκέφτονται έτσι είναι μετρημένοι στα δάχτυλα θα σου πούνε τώρα.. Aspetta..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #643 στις: 12/03/07, 21:18 »
οχι για να προλαβω να το κοιταξω αλλα εχω εξεταστικη και αυτη την βδομαδα στη σχολη (μια σχολη στο πολυτεχνειο που δεν εχει καταληψη και ετυχε να μαι σε αυτη!!!γκαντεμια  >:( >:( >:(  )
αλλα count me in too!

Παράθεση από άλλο thread, "αγωνιστή" φοιτητή....

Αυτοί που σκέφτονται έτσι είναι μετρημένοι στα δάχτυλα θα σου πούνε τώρα.. Aspetta..

Οι περισσότεροι από αυτούς που θα το πούνε και οι ίδιοι έτσι σκέφτονται trust me...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #644 στις: 12/03/07, 21:26 »
Βρε Άρη μου πως εσύ ξέρεις το κοινό καλό και όχι εγώ?Πως ο φοιτητής που αντιδρά και όχι αυτός που δεν αντιδρά?
Γιατί πάντα οι άλλοι είναι λάθος?
Γιατί όσοι αντιδρούν και διαδηλώνουν ξέρουν το κοινό καλό?Δηλαδή οι υπόλοιποι ειμαστε ζώα και περιμένουμε αυτούς να μας σώσουν?
Συγνωμη τοσα πραγματα καθισα και αραδιασα για την αντιδραση της αστυνομιας, την αντισυνταγματικη την εκνομη την βιαιη την βαναυση αντιδραση της αστυνομιας. Μονο αυτο εχεις να σχολιασεις? Και συγνωμη αλλα εαν υπερασπιζεται καποιος αυτους τους αστυνομους δεν ενδιαφερεται για το "κοινο" καλο. Επισης αντιληψη "δεν ασχολουμαι με τις γελοιες μεταρυθμισεις της κυβερνησεις" δνε πανε στο κοινο καλο. Σε παρακαλω να ξανακοιταξεις οσα ειπα για την αντιδραση της αστυνομιας για να δουμε εαν αυτοι νοιαζονται για το κοινο καλο και την "κοινη ειρηνη" για την οποια σερνου κοσμο στο δικαστηριο
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #645 στις: 12/03/07, 21:34 »
Pa δεν νομιζω ότι ο trooper εννοεί τις μεταρυθμίσεις στην παιδεία...Αφου το είπε ξεκαθαρα...για μια ακομα φορα παραφραζετε αυτα που γραφει καποιος...Εννοει την ΑΣΤΥΝΟΜΟΚΡΑΤΙΑ.... Το βρίσκεις λογικο και δημοκρατικό όταν κάποιος κατεβαίνει σε μια πορία να διαδηλώσει (είτε συμφωνείς είτε όχι με τα αιτηματα του), να τρεμει η ψυχή του αν θα καταφέρει να γυρίσει ζωντανός στο σπίτι του? Αυτα μόνο επι χούντας γίνονταν!!! Σαρεσει εσενα αυτό? Το βρίσκεις δημοκρατικο? Μονο αυτο πες μου..

Fsl ... έλα...Απο το σαιτ της ελευθεροτυπιας "Κατεβαίνοντας τα σκαλοπάτια του Πανεπιστημίου Αθηνών βλέπουμε δύο αστυνομικούς με μαύρα μπουφάν να αποχαιρετούν τους ένστολους, ν' ανεβάζουν τις κουκούλες και να μπαίνουν στη συνέλευση των φοιτητών. Ο ένας μάλιστα έσκυψε κι έπιασε από το ξύλινο κοντάρι μια κόκκινη σημαία που είχαν αφήσει στην είσοδο.

Το Πολυτεχνείο χθες το βράδυ ήταν άδειο. Μόνο δυνάμεις των ΜΑΤ που περιφρουρούσαν τις εισόδους και τα γύρω στενά
."

Αρθρο της Της ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΔΑΜΑ...

Και γενικα είναι πλεον κοινό μυστικό ότι ως επι το πλήστον οι κουκουλοφοροι είναι ασφαλήτες...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/03/07, 21:37 από -hurted- fairy »

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #646 στις: 12/03/07, 21:43 »
Το βρίσκεις λογικο και δημοκρατικό όταν κάποιος κατεβαίνει σε μια πορία να διαδηλώσει (είτε συμφωνείς είτε όχι με τα αιτηματα του), να τρεμει η ψυχή του αν θα καταφέρει να γυρίσει ζωντανός στο σπίτι του? Αυτα μόνο επι χούντας γίνονταν!!! Σαρεσει εσενα αυτό? Το βρίσκεις δημοκρατικο? Μονο αυτο πες μου..

Όχι εγώ τουλάχιστον δεν το βρίσκω δημοκρατικό. Πες μου εσύ πόσο δημοκρατικό βρίσκεις για νιοστή φορά (το ν τείνει πλέον στο άπειρο) τους τελευταίους μήνες να μην με αφήνεις να περάσω από το δρόμο ΜΟΥ (σου, του και πάει λέγοντας)...;
Αυτό είναι που έγραφα παραπάνω για κατάχρηση της ελευθερίας που έχει κάποιος για να διαδηλώνει.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #647 στις: 12/03/07, 22:00 »
Το βρίσκεις λογικο και δημοκρατικό όταν κάποιος κατεβαίνει σε μια πορία να διαδηλώσει (είτε συμφωνείς είτε όχι με τα αιτηματα του), να τρεμει η ψυχή του αν θα καταφέρει να γυρίσει ζωντανός στο σπίτι του? Αυτα μόνο επι χούντας γίνονταν!!! Σαρεσει εσενα αυτό? Το βρίσκεις δημοκρατικο? Μονο αυτο πες μου..

Όχι εγώ τουλάχιστον δεν το βρίσκω δημοκρατικό. Πες μου εσύ πόσο δημοκρατικό βρίσκεις για νιοστή φορά (το ν τείνει πλέον στο άπειρο) τους τελευταίους μήνες να μην με αφήνεις να περάσω από το δρόμο ΜΟΥ (σου, του και πάει λέγοντας)...;
Αυτό είναι που έγραφα παραπάνω για κατάχρηση της ελευθερίας που έχει κάποιος για να διαδηλώνει.

Μα συγκρινονται αυτα τα δύο τώρα? Καταρχην όταν γίνονται οι πορίες νομίζω ότι το ξέρεις απο πριν...Κατα δευτερον, για να μην σου κλίνουν εσενα τον δρόμο δεν πρεπει να μην γίνονται διαδηλώσεις? Η μηπως να γινονται στο πεζοδρόμιο! Ωραια! Και τι σχεση εχει αυτο με την αστυνομοκρατια?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #648 στις: 12/03/07, 22:03 »


Όχι εγώ τουλάχιστον δεν το βρίσκω δημοκρατικό. Πες μου εσύ πόσο δημοκρατικό βρίσκεις για νιοστή φορά (το ν τείνει πλέον στο άπειρο) τους τελευταίους μήνες να μην με αφήνεις να περάσω από το δρόμο ΜΟΥ (σου, του και πάει λέγοντας)...;
Αυτό είναι που έγραφα παραπάνω για κατάχρηση της ελευθερίας που έχει κάποιος για να διαδηλώνει.
Δεν διαδηλωνει καθε μερα. Διαδηλωνει καθε βδομαδα. Και εχει το δικαιωμα να διαδηλωνει. Και οσες φορες χρειαστει εν αναγκη εαν θεωρει οτι αδικειται καταφορα. Αλιμονο εαν κρινουμε τις διαδηλωσεις παρανομες και ενα δικαιωμα το οποιο εχει δωθει "χαριστικα"
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #649 στις: 12/03/07, 22:05 »
Μα συγκρινονται αυτα τα δύο τώρα? Καταρχην όταν γίνονται οι πορίες νομίζω ότι το ξέρεις απο πριν...Κατα δευτερον, για να μην σου κλίνουν εσενα τον δρόμο δεν πρεπει να μην γίνονται διαδηλώσεις? Η μηπως να γινονται στο πεζοδρόμιο! Ωραια! Και τι σχεση εχει αυτο με την αστυνομοκρατια?

Κάποιοι σου λένε ότι δεν διαβάζεις ολόκληρα τα post και μάλλον έχουν δίκιο...δεν αφορά μόνον εμένα αλλά ολόκληρη την Ελλάδα αφού ο δρόμος είναι δημόσιος και ανήκει σε όλο τον κόσμο. Και ναι όταν έχετε φτάσει να κάνετε δύο διαδηλώσεις τη βδομάδα εδώ και πάνω από έξι μήνες, να σκεφτείτε αν θα ξανακλείσετε το δρόμο. Μαζέψτε 1000 άτομα και καθήστε έξω από τη βουλή. Στο κάτω κάτω υποτίθεται ότι σε αυτούς απευθύνεστε.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde