Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 679398 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1100 στις: 18/07/07, 03:24 »
Περιμενω απαντηση σε αυτο και οχι υπεκφυγες!

Να πώ τη κακία, οτι μου βγήκε η μπύρα απο τη μύτη?

Το βιβλιοπωλείο αυτό είναι που είχε γίνει γνωστό με αφίσες, οτι δεν τους πλήρωνε, δουλευαν υπερωρίες, δούλευαν σε φρεσκοβαμμένο κλπ,κλπ?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1101 στις: 18/07/07, 03:34 »
Δεν γνωριζω τι εχει βγει. Με ενδιαφερει το καταστημα σαν ειδος και οχι ποιος ειναι ο διευθυντης. Εξαλλου τις τραπεζες τις "σπανε" απο τη φιρμα, οχι λογω του διευθυντη. Γιατι να γινεται το αντιθετο στο συγκεκριμενο βιβλιοπωλειο?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Chcome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΠΡΟΧΕΙΡΟ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1102 στις: 18/07/07, 03:35 »
Το καψιμο του βιβλιοπωλειου του Γεωργιαδη ειναι σωστη κινηση πχ? Περα απο το τι εκπροσωπει, το καταστημα ειναι βιβλιοπωλειο! Εκτος εαν οι αναρχικοι δεν διαβαζουν...

Chcome...Βια και αναρχια ειναι το ιδιο και το αυτο; Χρειαζεται η αναρχια βια για να εκφραστει ή η βια ειναι συνδεδεμενη με την αναρχια?
Περιμενω απαντηση σε αυτο και οχι υπεκφυγες!

Κοίταξε Θανάση (και για να ξαναβάλουμε τη χυμένη μπύρα πίσω στη μύτη του Μεταβαρόνου), οι ερωτήσεις που με ρωτάς με τον τρόπο που τις ρωτάς θυμίζουν θέμα έκθεσης σε πανελλαδικές εξετάσεις. Εγώ μαθήτρια σε φροντιστήριο δεν είμαι για να κάτσω τώρα να σου γράψω απαντήσεις εξασέλιδες επι του θέματος.

Θα απαντήσω λοιπόν περιληπτικά και εν τάχει με ένα ερώτημα. Χρειάζεται η ανοησία τη βία για να εκφραστεί ή η βία χρήζει ανοησίας για να εκδηλωθεί;


(σημείωση: το ερωτημά σου στο δεύτερο σκέλος έχει συντακτικό λάθος)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1103 στις: 18/07/07, 03:38 »
Εαν νομιζεις πως η ερωτηση που εβαλες, ειναι κατι εξυπνο, νομιζω πως εχεις χασει.
Επειδη ειμαι υπομονετικος, θα ξανακανω την ερωτηση των Πανελληνιων, που τοσο δυσκολη ειναι για σενα. Ευτυχως που δεν γραφεις Πανελληνιες δηλαδη :P

Η αναρχια υποστηριζει τη βια;
Ναι ή οχι?
Ερωτηση στην ερωτηση, δεν θεωρειται απαντηση στην πρωτη ερωτηση.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1104 στις: 18/07/07, 03:41 »
Η μπύρα διάλεξε το δρόμο της Freemind.... Υπεκφυγή, η σίγουρη λύση.... ::) ::)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1105 στις: 18/07/07, 03:43 »
Isnogood, ειμαι διατεθειμενος να πιστεψω πως θα λαβω απαντηση στο τελος, μιας και η Chcome μας ειχε συνηθισει απο παλαιοτερα σε τετοιες συζητησεις :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1106 στις: 18/07/07, 03:46 »
Αυτο που βλεπουμε καθημερινα, με καταστροφες τραπεζων, καταστηματων ξενων συμφεροντων και δημοσιων υπηρεσιων, ειναι μεσα στην ιδεολογια της Αναρχιας δηλαδη?

Το ποιος ειναι εξυπνος ή οχι δεν με νοιαζει αυτη την στιγμη. Εξαλλου, δεν ειμαι εγω αυτος που δεν απανταει αμεσα σε ερωτησεις που ισως να πονανε.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1107 στις: 18/07/07, 03:50 »
Ξέρετε, υπάρχει μορφή βίας, όπου:

Α)Κάνεις πραγματική επανάσταση
Β)Εξασκείς τη πολυαγαπημένη βία

ΚΑΨΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΣΠΙΤΙΑ!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Chcome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΠΡΟΧΕΙΡΟ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1108 στις: 18/07/07, 03:56 »
Αυτο που βλεπουμε καθημερινα, με καταστροφες τραπεζων, καταστηματων ξενων συμφεροντων και δημοσιων υπηρεσιων, ειναι μεσα στην ιδεολογια της Αναρχιας δηλαδη?

Το ποιος ειναι εξυπνος ή οχι δεν με νοιαζει αυτη την στιγμη. Εξαλλου, δεν ειμαι εγω αυτος που δεν απανταει αμεσα σε ερωτησεις που ισως να πονανε.


Εφόσον ντε και καλα θέλεις να διαβάσεις κάτι,θα βρεις μεγάλο μέρος των αποψεων μου για το θέμα εδώ (απόψεις του Λουίτζι Φάμπρι):

http://www.geocities.com/redblackflag/luigifabri.htm

Μόνο θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις πολύ προσεκτικά (έστω και ως τη μέση..)

Α! Και κάτι ακόμη. Ο πόνος είναι μεγάλο πράγμα για να τον χώνεις τώρα και να τον κολλάς όπου να΄ναι!  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/07, 04:00 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1109 στις: 18/07/07, 04:01 »
Εγω ξερω πως υπαρχει μια ερωτηση που περιμενει απαντηση. Ευχαριστως να διαβασω ο,τι δινεις, ομως μια απαντηση σε μια τοσο απλη ερωτηση θα ηταν πιο καλη, τοσο για μενα, οσο για σενα.

Η καταστροφη ξενης περιουσιας, ειναι μεσα στην ιδεολογια της πραγματικης αναρχιας? Στο κανω ακομα πιο ευκολο, γιατι δεν χρειαζεται να πεις παρα ενα ναι ή οχι.

Σε παρακαλω, ειναι η τελευταια φορα που προσπαθω. Εαν επιμενεις να μην απαντας ξεκθαρα, απλα θα σε καταταξω με τους υπολοιπους αναποφασιστους που συμμετειχαν στην συζητηση και το επαιζαν ιδεολογοι και επαναστατες..Πραγματικα, θα ηταν κριμα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1110 στις: 18/07/07, 04:20 »

Παράθεση
Παρομοίως, η αστική τάξη συγχωρεί ευκολότερα τον φονιά που αφαιρεί την ζωή ενός ανθρώπου παρά τον κλέ­φτη που, σε τελευταία ανάλυση, δεν αφαιρεί τίποτα από την ζωτική κληρονομιά της κοινωνίας αλλά αλλάζει απλώς τη θέση των αντικειμένων και μεταβιβάζει το δικαίωμα κα­τοχής τους.

Ελπιζω να κοιμασαι με ξεκλειδωτη πορτα!

Παράθεση
οι αναρχικοί δεν είναι Τολστοϊκοί — αναγνωρίζουν ότι η βία (η οποία παραμένει πάντα άσχημο πράγμα, είτε είναι ατο­μική είτε συλλογική) είναι συχνά αναγκαία κι ότι κανείς δεν θα 'πρεπε να καταδικάζει εκείνους που θυσίασαν τη ζωή τους σ' αυτήν την αναγκαιότητα.

Αρα ναι..η βια ειναι μεσω εκφρασης της αναρχιας. Το θετεις μονη σου πολυ ωραια.

Παράθεση
Σύμφωνα με τη δική μου λογική, οι αναρχικοί που δί­νουν πρωταρχική σημασία στις επαναστατικές ενέργειες είναι ίσως επαναστάτες και αναρχικοί, είναι όμως πολύ περισσότερο επαναστάτες παρά αναρχικοί.
Να και σε κατι που συμφωνω, εαν και νομιζω πως το 90% των 'αναρχικων' της συζητησης θα προσπαθησει να πεισει για το αντιθετο

Παράθεση
Κι όσο πιο ενθουσιώδεις και πιο αδιάλλακτοι εί­ναι, τόσο πιο γρήγορα εγκαταλείπουν το κίνημα μας
Ικανοποιημενος απο αυτο, γιατι ελαβα απαντηση σε μια παλαιοτερη ερωτηση μου, που δεν χρειαζεται να την επαναλαβω.

Παράθεση
σε καιρούς όπου οι αναρχικοί διώκονται αμείλικτα, τυ­χαίνει όλοι οι περιθωριοποιημένοι άνθρωποι της σημερι­νής κοινωνίας, κι ανάμεσα τους πολλοί εγκληματίες, να καταλήγουν να πιστεύουν σοβαρά ότι η αναρχία είναι όπως περιγράφεται στις αστικές Εφημερίδες, δηλαδή, κάτι που ταιριάζει πολύ με τις αντικοινωνικές τους συνήθειες.

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω

Παράθεση
Στην φυλακή και στην αναγκα­στική εξορία ήρθαμε πολλές φορές σ' επαφή με κοινούς εγκληματίες που ονόμαζαν τον εαυτό τους αναρχικό δίχως φυσικά να 'χουν ποτέ διαβάσει έστω κι ένα αναρχικό πε­ριοδικό ή φυλλάδιο, δίχως να 'χουν ακούσει ποτέ κάτι για την αναρχία που να μην προερχόταν από τον αστικό τύπο.
Και στο kithara.gr θα βρεις πολλα τετοια ατομα, αλλα ευτυχως οχι εγκληματιες  ;D

Παράθεση
Αυτό όμως το φαινόμενο δεν διαρκεί πολύ. Σύντομα αντιλαμβάνονται ότι το να ονομάζουν τον εαυτό τους αναρχικό τους βάζει σε μεγαλύτερο κίνδυνο απ' ό,τι το να ληστεύουν και να σκοτώνουν, ότι η αναρχική επίφαση ωθεί τους δικαστές να τιμωρούν αυστηρότερα δίχως να μειώνουν την αντιπάθεια που προκαλούν οι πράξεις τους.
Σωστο και αυτο και εν μερη οφειλεται στην "κλειστοφοβια" των πιο ρομαντικων αναρχικων να αναλυσουν τι ειναι η πραγματικη αναρχια.

Παράθεση
Τελικά, πρέπει να πούμε ότι εμφανίζεται σαν υπερβολή, ακόμη και σ' εκείνους που δεν έχουν ζήσει στους αναρχικούς κύκλους, ότι πολλοί έγι­ναν αναρχικοί χάρη στην παραπλανητική προπαγάνδα των αστών συγγραφέων και δημοσιογράφων.

Σωστο και αυτο. Αν κρινω απο καποια indymedia...

Παράθεση
Τα άτομα αυτά συμβάλλουν τα μέγιστα στην δυσφήμιση του αναρχικού ιδεώδους, γιατί από το ιδεώδες αυτό συνά­γουν μια απειρία λανθασμένων και γελοίων συμπερασμά­των, χονδροειδών λαθών, παρεκκλίσεων και παραποιή­σεων, πιστεύοντας, αντίθετα, ότι υπερασπίζονται τον «κα­θαρό» αναρχισμό.

Απο αυτο αλλο τιποτα στο συγκεκριμενο thread.

Παράθεση
Ο σο­βαρός, θετικός και λογικός χαρακτήρας του αναρχισμού τους εκνευρίζει, κι έτσι βρίσκουν γρήγορα παρηγοριά προσχωρώντας στην άμορφη μάζα, η οποία δεν ξέρει, τι θέλει ή τι σκέπτεται αλλά είναι αμείλικτη στο να κατα­στρέφει και να δυσφημεί οτιδήποτε σοβαρό και καλό κά­νουν οι άλλοι, και στο να χρησιμοποιεί την προσβλητική κι εξουσιαστική γλώσσα που προσιδιάζει στην ψυχοσύν­θεση της και στην αστική καταγωγή της διανοητικής της κατάστασης. Ακόμη κι όταν οι ιδέες τους κι η κριτική τους είναι αρχικά δικαιολογημένες, τις διογκώνουν και τις παραμορ­φώνουν με τέτοιο τρόπο που ακόμη κι ένας δεδηλωμένος εχθρός δεν θα τα κατάφερνε καλύτερα.

Οπως και η προηγουμενη επισημανση

Παράθεση
Η αναρχία είναι το ιδεώδες της κατάργησης της βίας και της καταπιεστικής εξουσίας ανθρώπου πάνω σε άν­θρωπο σε κάθε πεδίο, οικονομικό, θρησκευτικό ή πολιτικό. Για να 'σαι αναρχικός αρκεί ν' ασπάζεσαι αυτήν την ιδέα και κατά συνέπεια να προσπαθείς όσο μπορείς να διαδώσεις την ιδέα ότι μόνο η άμεση και επαναστατική δράση των ανθρώπων μπορεί να οδηγήσει σε μια πλήρη κοινωνική και οικονομική χειραφέτηση.


Τελικη η αναρχια διαδιδεται ή ειναι μια εσωτερικη ιδεολογια? Γιατι αυτη την εντυπωση εδωσες πριν κατι post οταν ρωταγα και ξαναρωταγα!

Παράθεση
Θα ήταν προτιμότερο να επιδιώκουμε αυτό που μας ευ­χαριστεί, ανεξάρτητα από το τι κάνουν οι εχθροί μας. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να προπαγανδί­ζουμε τις ιδέες μας δίχως να μας απασχολεί αν η αστική τάξη συμφωνεί ή διαφωνεί μαζί μας.

Προπαγανδα με κλειστο φως δεν γινεται δυστυχως...

Διαβαζοντας ολο το κειμενο, μπορω να επιμεινω σε αυτο που ειχα πει..Γιατι οι πραγματικοι αναρχικοι δεν εξηγουν τι ειναι η αναρχια; Δεν ειμαι μονο εγω που αντιλαμβανεται πως η αναρχια δεν ειναι ο,τι βλεπουμε εκει εξω..Πρεπει να υπαρχουν και αλλοι, που μπορει να μην δεχτουν την ιδεολογια, ομως να αποδεχτουν την υπαρξη μιας λογικης και θεωρητικης αναρχιας..

Δηλαδη επρεπε να γινω κακος για να το βγαλεις το κειμενο? ;D

( μεγαλωσε τα γραμματα μονο γιατι εβγαλα τα ματια μου )

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1111 στις: 18/07/07, 12:47 »


Α)Κάνεις πραγματική επανάσταση

Ετσι περιεργεια για πες και εσυ και ο φριμαιντ ΠΩΣ ειναι η πραγματικη επανασταση να καταλαβουν και οι αμαθεις γιατι ευκολα σε βλεπω να κατηγορεις κοσμο και καταστασεις.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1112 στις: 18/07/07, 12:58 »
Μιλησα εγω για πραγματικη επανασταση? :-\
Δες το κειμενο της Chcome. Οσο παραξενο και εαν φαινεται, εμενα με καλυπτει πληρως. Και ξεχωριζει πραγματικα τι ειναι η αναρχια απο την "ψευδοαναρχια" του τσαμπουκα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1113 στις: 18/07/07, 13:02 »
εσυ και ο φριμαιντ
Αρχίσαμε....

Μπορώ να σου πώ πως ΔΕΝ γίνεται επανάσταση. Δεν ισχυρίστηκα οτι γνωρίζω τη μορφή της επανάστασης, αλλα αμα τη δώ θα τη καταλάβω. Αυτό που μπορώ να πώ είναι οτι την επανάσταση δεν τη κρατάμε για τον εαυτό μας, και οτι η επανάσταση απαιτεί θυσία.

Να τη βράσω λοιπόν τη δήθεν "επανάσταση" που βασίζεται στα καμμένα αμάξια, και στις καμμένες τράπεζες, με μια ιδεολογία κρυμμένη.

Τέλοσπάντων, έχω βαρεθεί πραγματικα΄να κάνω την ίδια ερώτηση... Φαίνεται οτι η λογική, δεν έχει θέση ανάμεσα σε πολιτικές απόψεις. Αν θέλετε να το γυρίσουμε στο τί είναι επανάσταση, το συζητάμε...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/07, 13:12 από Μεταβαρόνος Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1114 στις: 18/07/07, 15:30 »
freemind : Η ΑΝΑΡΧΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΒΙΑ.  όπως και κάθε μορφή επανάστασης πρέπει να το κάνει αυτό!!! Και εκτός αυτού: ΒΙΑ ΣΤΗΝ ΒΙΑ!!!!!!

Για απάντησε μου κι εσύ: Η αστυνομία ταυτίζεται με την βία? Ναι ή όχι? Και δεν θέλω υπεκφυγές!!

Και σταματηστε πια να θεωρείτε ότι είναι το ίδιο το κάψιμο του μπακαλικου του κυρ μητσου με το καψιμο μιας τράπεζας!!!!

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1115 στις: 18/07/07, 15:33 »
Παράθεση
Πού ακριβώς προτείνεις δηλαδή να βγουν να μιλήσουν;

Παράθεση
Που μπορουν να μιλησουν καποιοι δημοσια;

Παράθεση
Ερωτηση στην ερωτηση, δεν θεωρειται απαντηση στην πρωτη ερωτηση.


Ζητώ συγγνώμη που επιμένω στο συγκεκριμένο αλλά έχω την εντύπωση ότι θα προκύψει κάτι πραγματικά αστείο... αν αποφασίσεις να μου απαντήσεις δηλαδή.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1116 στις: 18/07/07, 19:28 »
κοιτα δω μανια με την καταστροφη ξενης περιουσιας...μα αγαπητε freemind δεν καταλαβαινεις ουτε στο ελαχιστο τη σημασια των κινησεων και τις πολιτικες πραξεις της αναρχιας!!!
πρωτον να σχολιασω πολυ συντομα οτι αυτα με το μπακαλικο του κυρ τακη και το περιπτερο του κυρ μακη προφανως ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΥΤΕ ΙΣΧΕΥΕ ΟΥΤΕ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ γιατι πολυ απλα τετοια πραγματα δεν γινονται γιατι οι σωστοι αναρχικοι κουμανταρουν τις επιθεσεις τους.σταματηστε πια να λετε ψεματα η ακομα χειροτερα να αναπαραγετε οτι σας λενε.δεν εχετε να πειτε τιποτα πια και μου λετε για το μπακαλικο και δεν ξερω γω το προποτζιδικο του μπαμπη πραγματα τα οποια δεν ισχυουν!!δηλαδη ελεος με αυτη τη πιπιλα!οποιος θελει να κανει κριτικη,να την κανει με πολιτικα επιχειρηματα!οχι με τετοια ψεμματα!το γεγονος οτι καποιες φορες εχει παρει η μπαλα καποια αμαξια ειναι προφανως λαθος και οταν γινεται κατι τετοιο προφανως δεν χαιρεται κανεις απο οποιονδηποτε χωρο.τωρα οποιος καταπιανεται απο αυτο με φρασεις του στυλ''ναι αυτον τον κακομοιρο που του σπασανε το αμαξι,ποιος θα το πληρωσει'' και τετοια δεν εχετε τιποτα αλλο να πειτε και για μενα οκ δεκτο.ειναι θλιβερο που μερικες φορες καποιος κακομοιρης βρισκει το αμαξι του σπασμενο αλλα το ξαναλεω ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΠΙΑΝΕΤΑΙ ΠΑΟ ΑΥΤΟ ΑΣ ΜΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.οτι μισει οποιαδηποτε αγωνιστικη μορφη,μισει οποιαδηποτε αλλαγη και ειναι βολεμενος γιατι ρε γ**ωτο οπως και να το κανουμε,σπανια μεν,τυχαινουν και τετοια συμβαντα.οποιος καταπιανεται απο αυτο και το παιζει αγανακτισμενος πολιτης ειναι το μονο του πατημα να βγαλει το μισος του για αλλους που δεν καθονται στο καναπε τους!εχει καταντησει αηδια αυτο το θεμα.
και υστερα φτανω στο θεμα της ιδιοκτησιας(αυτης των...μικρομεσαιων και των κοινωνικα ανωτερων).συγνωμη αλλα τι παει να πει ιδιοκτησια????????τι παει να πει ιδιοκτητης τραπεζας??τι παει να πει διευθυντης πολυεθνικης??τι παει να πει ιδιοκτητης εργοστασιου???(δινουμε σημασια στα επαγγελματα ετσι?δεν μιλαω για περιπτερο,μπακαλικο κτλ).απο που και ως που εισαι ιδιοκτητης ρε μεγαλε ολων αυτων και εχεις πχ 200 εργαζομενους με μισθους της πλακας για να κονομας εσυ?τι προσπαθησες σκληρα και τα απεκτησες ολα αυτα?πεθανες στον ιδρωτα για να γινεις μια μερα ο απολυτος αρχοντας??πως ειναι λογικο ευ να βγαζεις ενα εκαττομυριο ευρω το χρονο και οι διακοσιοι εργαζομενοι σου να παιρνουν 1000 ευρω το μηνα??ποιος εισαι εσυ που θα κερδιζεις τοσα λεφτα αποσπωντας την υπεραξια των αλλων??αυτα τα πραγματα σας φαινονται λογικα μαλλον ε?δεν σας φαινεται παραλογο οτι ενας κερδιζει εκαττομυρια οντας διευθυντης και ενας απο τους εργατες του παιρνει 1000 το μηνα-και πολλα λεω-?μηπως αυτα τα δυο ατομα ξεκινησαν στη ζωη με τις ιδιες ευκαιριες,απο ιδια οικογενεια,με ιδιες γνωριμιες,ιδιο σχολειο και ιδια ευκολια?ελεος πια!οχι δεν ειχαν τις ιδιες ευκαιριες και γι αυτο το λογο ο πρωτος δεν εχει κανενα δικαιωμα να εχει ιδιοκτησια και εξουσια πανω στο δευτερο!τα λεφτα πανε στα λεφτα οπως λεει και η γνωστη φραση...πειτε μου ποιος απο τους παραπανω ιδιοκτητες ξεκινησε απ το χωριο με τα μουλαρια χωρις γνωριμιες και χωρις τιποτα και πηγε και εγινε ιδιοκτητης πολυεθνικης!

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1117 στις: 18/07/07, 19:29 »
η ιδιοκτησια των κοινωνικα ανωτερων μενει σε αυτους και διαιωνιζεται σε αυτους.ολοι οι αλλοι απλα προσπαθουν να τα βγαλουν περα και μεχρι ενα σημειο μπορουν να φτασουν να κερδιζουν αρκετα λεφτα.μεχρι εκει ομως μαγκες.οι θεσεις οι πιο πανω ειναι καθοριμενες για αυτους που απο τη στιγμη που γεννηθηκαν ηταν αναποφευκτο λογω της καταγωγης τους να παρουν τη θεση που τους αξιζει.
και μετα μου λετε για ιδιοκτησια?οχι δεν αναγνωριζω την ιδιοκτησια του ιδιοκτητη της τραπεζας που κονομαει δις μονο απο τους τοκους,τα δανεια και τις περιουσιες που ΚΛΕΒΕΙ απο τους κακομοιρους που δεν θα ανταπεξελθουν στους γ**ημενους τοκους του.οχι δεν αναγνωριζω την ιδιοκτησια του ιδιοκτητη πολυεθνικης που αυτος και η οικογενεια του εχουν νταβατζιλικι εναν κολλοσο που παει απο το ενα μελος της οικογενειας στο αλλο και για κονομανε δεκα ατομα και να σκοτωνονται 200 γι αυτους.οχι δεν αναγνωριζω την ιδιοκτησια του ιδιοκτητη πετρελαιοβιομηχανιας η οποιασδηποτε βιομηχανιας που βγαζει κονομα απο προιντα που θα επρεπε να ειναι δωρεαν για ολο το λαο και συνενοειται με τους υπολοιπους αφεντες για το πως θα κονομησει περισσοτερο και να πνιξει περισσοτερο εργαζομενους και λαο που καταναλωνει τα προιντα του.η ιστορικη σημασια της ιδιοκτησιας ειναι τοσο μεγαλη που ξεκιναει απο πολλα χρονια πισω και συνεχιζεται μεχρι σημερα με τις ιδιες οικογενειες,τους ιδιους πλουτοκρατες να πινουν το αιμα ολων των υπολοιπων.
αυτοι οι ανθρωποι κρατανε την ιδιοκτησια τους με τη βια και αλλοι τους την καταστρεφουν με τη βια.οποιος νομιζει οτι με καθιστικες διαμαρτυριες οι παραπανω ανθρωποι θα την παπαδωσουν σε αυτον στον οποιον ανηκει δηλ. σε ολο το λαο ειναι τουλαχιστον αφελεις.οποτε ΝΑΙ η βια ειναι αναποσπαστο κομματι της ιστορικης πραγματικοτητας,ηταν αυτη που κινουσε παντα τους ταξικους αγωνες στο παρελθον και θα το κανει στο μελλον και οσοι πιστευουμε σε καποια αλλαγη δεν θα πρεπει να την εχουμε ταμπου.οποιος αφοριζει τη βια των λουμπεν,κοινωνικα κατωτερων,της εργατικης ταξης πολυ απλα μισει την αλλαγη και αυτους που θα την φερουν.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1118 στις: 18/07/07, 21:15 »
Εκανε κανεις σας τον κοπο να διαβασει το κειμενο που παραθετει η Chcome? Απλη απορια, γιατι ολοι το παιζετε ιδεολογοι, αλλα εαν διαβασετε το κειμενο θα θελετε να κρυφτειτε σε μια γωνια με αυτα που γραφει για το ειδος των "αναρχικων" ιδεων που υποστηριζετε!!

Fairy tale
1) Η αστυνομια ΔΕΝ ταυτιζεται με τη βια. Χωρις καμια υπεκφυγη σου απαντησα. Η αστυνομια ειναι αποκλειστικα για την καταστολη της βιας. Οπως και στον αναρχισμο, αυτο παρερμηνευεται και πολλοι αστυνομικοι, καταπατουν τα ορια. Δευτερη απαντηση ( σε μια ερωτηση που ουτε καν εθεσες ) χωρις υπεκφυγη.

Οσο για τα υπολοιπα "φωτισμενα" σχολια..
Διαβαστε το κειμενο της Αυγης..Θα σας βοηθησει αρκετα για να καταλαβετε πολλα πραγματα που ισως να εχετε παρεξηγησει...ισως και να διακρινετε πως το μπακαλικο και η τραπεζα εχουν καποιο ρολο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1119 στις: 18/07/07, 21:57 »
γιατι πολυ απλα τετοια πραγματα δεν γινονται γιατι οι σωστοι αναρχικοι κουμανταρουν τις επιθεσεις τους.
Μεγάλη κουβέντα αυτό...

Σταματηστε πια να λετε ψεματα η ακομα χειροτερα να αναπαραγετε οτι σας λενε.
Όσο σεβομαι τους κανόνες του forum, και τους συνομιλητές μου, μπορώ να λέω τις απόψεις μου. Και μιλώντας για σεβασμό:
...στους γ**ημενους τοκους του.οχι δεν αναγνωριζω την ιδιοκτησια του ιδιοκτητη πολυεθνικης που αυτος και η οικογενεια του εχουν νταβατζιλικι ...
άλλος πρέεπι να προσέχει τί λέει και πως το λέει...

ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΠΙΑΝΕΤΑΙ ΠΑΟ ΑΥΤΟ ΑΣ ΜΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
Α?

..οτι μισει οποιαδηποτε αγωνιστικη μορφη,μισει οποιαδηποτε αλλαγη και ειναι βολεμενος...
Δεν είδα να σχολιάζει κανείς της ιδιότητες της επανάστασης, που προανέφερα, άρα πως χαρακτηρίζεις τις πράξεις αυτές αγωνιστικές?

Και να υπενθυμίσω: Ιδιοκτησία, αφου ήδη έγινε πιπίλα, δεν είναι μόνο τα πετρέλαια, και οι πολυεθνικές. Είναι και ο υπολογιστής που γράφετε, τα ρούχα που φοράτε...Περιμένω π.μ. για να έρθω να σας τα κάψω...

Οσο για τα υπολοιπα "φωτισμενα" σχολια..
Διαβαστε το κειμενο της Αυγης..Θα σας βοηθησει αρκετα για να καταλαβετε πολλα πραγματα που ισως να εχετε παρεξηγησει...ισως και να διακρινετε πως το μπακαλικο και η τραπεζα εχουν καποιο ρολο.
ΑΨΟΓΟΣ!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1120 στις: 20/07/07, 16:44 »
 ο Αναρχισμός (Αγγλικά, Γαλλικά: Anarchism, Ισπανικά: anarquismο) είναι ένα ιδεολογικό, πολιτικό και κοινωνικό κίνημα. Ετυμολογικά προέρχεται από την ελληνική λέξη αρχή= εξουσία και το στερητικό α. Ως ιδεολογία στοχεύει στην χειραφέτηση των αρχώμενων και την κατάργηση των αρχούντων. Ως αιτίο αυτής της ιδέας, ο Αναρχισμός του 20ου αιώνα θεωρεί ότι το κράτος αποτελεί τη σύγχρονη μορφή αρχούμενης εξουσίας, καθώς και τα πολιτικά κόμματα. Αρνείται τη μεταβατική περίοδο της Δικτατορίας του Προλεταριάτου, που προτείνουν οι Κομμουνιστές για το πέρασμα στην αταξική κοινωνία. Επίσης, προωθεί την αυτοδιαχείριση και εστιάζει στην προσωπική ευθύνη που έχει το άτομο για τις πράξεις του απέναντι στον εαυτό του και το κοινωνικό σύνολο, του οποίου είναι μέλος.

Η λέξη αναρχία, όπως τη χρησιμοποιούν οι περισσότεροι αναρχικοί, δηλώνει μια αρμονική αντιεξουσιαστική αταξική κοινωνία, που στηρίζεται στις δυνατότητες της εθελοντικής συνεργασίας και αμοιβαίας βοήθειας των ανθρώπων με βάση τον ατομικό αυτοπροσδιορισμό και την προσωπική συμμετοχή. Στη θέση των εξουσιαστικών πολιτικών δομών και των οικονομικών θεσμών οι αναρχικοί προτείνουν κοινωνικές σχέσεις θεμελιωμένες στην "εκούσια" ομαδική συγκρότηση αυτόνομων ατόμων, την αμοιβαία βοήθεια και την αυτοδιάθεση.

Ενώ συχνά ο αναρχισμός ορίζεται από αυτό στο οποίο εναντιώνεται, εντούτοις οι αναρχικοί ανά τις εποχές πρόσφεραν σύμφωνα με το όραμα για αυτό που πιστεύουν ότι είναι η αληθινά ελεύθερη κοινωνία. Ωστόσο, οι ιδέες για το πώς μπορεί να είναι λειτουργική μια τέτοια κοινωνία πιθανώς διαφέρουν πολύ, ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά στις διαπλεκόμενες οικονομικές σχέσεις.

Αποσυνδεδεμένος pNd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1121 στις: 20/07/07, 18:23 »
Λοιπόν... άρχισα να διαβάζω αυτό το θέμα από την πρώτη σελίδα, για να έχω μια συνολικότερη άποψη, και να δώσω μερικές απαντήσεις για το όλο θεμα.
Διαβαζοντας αρκετες μαλακιες, εφτασα σε ενα σημειο οπου και η μαλακια εχει τα ορια της (δεν θα την αναφερω). Δυστυχως υπαρχουν πολλα ατομα τα οποια δεν ξερουν ουτε τα βασικα πραγματα μιας αναρχικης-αντιεξουσιαστικης ιδεολογιας, ποσο μαλλον και τις δρασεις (ουσιαστικες ή συμβολικες) των αναρχικών. Ετσι και να δωσω καποιες απαντησεις αναρωτιεμαι αν θα τις καταλαβει κανεις. Σε αρκετα σημεια παντως (απο το λιγο που εχω διαβασει) με εχει καλυψει η fairy-tale

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1122 στις: 20/07/07, 21:05 »
...και για αλλη μια φορα, κανεις μα κανεις δεν εκανε τον κοπο να διαβασει το κειμενο της Chcome....Τουλαχιστον fairy, δεν αναφερεις πουθενα σε ο,τι λες πως η Αναρχια ειναι ΒΙΑ...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1123 στις: 20/07/07, 23:12 »
Αν με ζόρι, προσπαθούμε να εξισώσουμε την έννοια Αναρχία με την βία, με περίπατο μπορούμε να εξισώσουμε άλλες έννοιες πολύ πιο "αγαθές" στο αυτί με την μαμά-βία. Θρησκεία,κράτος,εθνικιστική ιδεολογία,στρατός,ποδόσφαιρο........ 
Και προφανώς αναφέρομαι στον αριθμό των θυμάτων που προκάλεσαν/λούν όλα αυτά τα κοινωνικά φαινόμενα
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/07, 23:15 από geosim »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1124 στις: 21/07/07, 01:04 »
...και για αλλη μια φορα, κανεις μα κανεις δεν εκανε τον κοπο να διαβασει το κειμενο της Chcome....Τουλαχιστον fairy, δεν αναφερεις πουθενα σε ο,τι λες πως η Αναρχια ειναι ΒΙΑ...
Ετσι απο περιεργεια, αντε και συμφωνουμε ολοι οτι η αναρχια δεν περιεχει καθολου βια ή οτι περιεχει βια, εσυ που θες να καταληξεις με οσα λες? Γιατι ολο στα ιδια επιμενεις χωρις να εξηγησεις τους λογους σου. Ποιο θα ιεναι το πορισμα σου?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry