Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 680461 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1625 στις: 03/06/08, 22:03 »
     Δεν μπορουμε σε καμια περιπτωση να συνδεουμε και να θεωρουμε παροιμοιες καταστασεις τον θανατο ενος μπατσου  και ενος απλου πολιτη απο μπατσο
     Και αυτο γιατι ο ενας αγωνιζεται εκεινη τη στιγμη για 5 πραγματα και διαδηλωνει γιαυτα, και ερχεται αντιμετωπος με την κυβερνηση, με το ιδιο το συστημα, με τους ιδιους τους μπατσους,που ως κατασταλτικος μηχανισμος πνιγει οποιαδηποτε διαφορετικη αντιληψη και δραση.
     Ο αλλος δε,εχει επιλεξει να ενταχθει στα σωματα αυτα,τα ΜΑΤ, δεν ειναι ο απλος ο αστυνομικος της γειτονιας,ο υπαλληλος των 300ευρω.. Εκεινη τη στιγμη ειναι εναντιον σου,εναντια στις ιδεες σου ,προσπαθει να σε καταστειλει και επειδη η εκπαιδευση που εχει ειναι αυτη που ειναι,δεν υπαρχει ουτε ενα ανθρωπινο ενστικτο..
Να θυμηθουμε 8 Μαρτιου 2007 στην πανελλαδικη στην αθηνα...
61 ατομα στην κλουβα,οι 59 φοιτητες,αν και δεν με ενδιαφερει η ιδιοτητα του αλλου,ωστοσο κατι δειχνει το γεγονος οτι οι 59 ηταν φοιτητες, μικροι σε ηλικια,καθαρα ποινικα μητρωα κλπ κλπ
Ανελεητο ξυλο,χωρις διακρισεις, κοσμος στα νοσοκομεια, οι εργαζομενοι ερυθρου σταυρου σε καταγγελια τους δηλωσαν οτι τετοια χτυπηματα εχουν να δουν απτη χουντα..
    
      Και επειδη θα ξερασουμε δημοκρατια με αυτα που ακουμε...Που ξαναουστηκε να γινονται εκλογες και να εχουν σταλει τα ΜΑΤ να προστατεψουν τη διαδικασια αυτη,διαδικασια του πανεπιστημιου,απαγορευοντας σε φοιτητες να μπουν μεσα σε αυτο..

Και επειδη δεν ειμαστε και τοσο τραμπουκοι οσο θελουν να μας παρουσιασουν ,αν σπαμε τις εκλογες αυτη τη στιγμη ειναι για τους εξης λογους και οχι επειδη δεν εχουμε τι να κανουμε!!

- Θεωρουμε οτι εμεις οι φοιτητες,μεσα απο συνελευσεις ειμαστε αυτοι που θα εχουμε τον πρωτο λογο για την καθημερινοτητα που βιωνουμε στις σχολες και αυτη την εξουσια και τη δυναμη των γενικων συνελευσεων δεν θα την χαρσουμε σε κανενα πρυτανη,σε κανενα προεδρο τμηματος και κοσμητορα..Που στην τελικη ξερουμε τι ειναι αυτες οι θεσεις...Ειναι τα οργανα της κυβερνησης,αυτοι που θα λογοδοτησουν σε αυτη κατα ποσο εφαρμοσαν την εκπαιδευτικη αναδιαρθρωση στις σχλες και στα τμηματα τους. Ειδικα τωρα με το αρθρο 16 και τα ιδιωτικα,αλλα και με το νομο πλαισιο,θεωρουμε οτι οι φοιτητες εδς και 2 χρονια εδωσαν μια πολυ καλη απαντηση για το τι θελουν και τι δε θελουν.. 420 καταληψεις πανελλαδικα,50000 σε πορεια κοσμος την μερα της ψηφισης ,σιγουρα δεν αποτελει καμια μειοψηφια..
     Επομενως δεν εναντιωνομαστε στο αν θα ψηφιζουν ολοι η οι 9,αλλα στην ιδια την διαδικασια των εκλογων και ειναι πολυ πετυχημενος αυτος ο δημοκρατικος μανδυας γυρω απο τις εκλογες..
- Επιπλεον θεψρουμε οτι ενασ πρυτανης που εχει βγει με καθολικη ψηφοφορια ,ισχυριζομενος οτι στο πλευρο του εχει τους φοιτητες(ασχετα οτι μπορει πχ να εχει βγει με ενα 40% και με τεραστεια αποχη) θα εχει πατημα να κανει οτι γουσταρει..Οπως η κυβερνηση πχ...με 151 βουλευτες,επικαλειται οτι ο λαος τς εχει δωσει τη δικαιοδοσια να προχωρησει σε μεταρρυθμισεις και στην παιδεια και στην ασφαλιση και και και ...
-Τελος με τη μη συμμετοχη σε γενικες συνελευσεις αλλα  με το να ψηφιζουν οι φοιτητες μια φορα στα 2 χρονια , καλλιεργειται εντονα η λογικη της αναθεσης και η λογικη του τα προβληματα σας στον δημαρχο,στον πρυτανη στην προκειμενη που ειναι ο υπευθυνος για τη λειτουργια των πανεπιστημιων

-Τελος οι εκλογες αποτελουν την πρωτη κεντρικη εφαρμογη του νομου πλαισιο...και ηταν φοβερο τεχνσμα της κυβερνησης να προσψρησει με τις εκλογες που εκ των πραγματων δυσκολα συσπειρωνουν κοσμο ...Ειναι ομως ηττα που εδω και ενα χρονο αυτος ο νομοζς δεν εχει καταφερει να εφαρμοστει...



 
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1626 στις: 03/06/08, 22:25 »
Παράθεση
Ιδέα μου, ή η νεκρή γυναίκα στη Κέρκυρα είναι αποτέλεσμα ενός άκυρου μαλ**α που πήρε μια μηχανή και άρχισε να τρέχει αριστερά-δεξιά?


Έλεος! Ακόμα και τα κανάλια είπαν ότι ο νεαρός έτρεχε γιατί τον κυνηγούσαν να τον δείρουν....


Παράθεση
Tην ωρα που περπατουσα δεν ειδα γυρω μου αστυνομια.Φοραγα ομως μια μπλουζα του Τσε Γκεβαρα..συμβολο το οποιο θεωρειται απο μερικους προκλητικο υποθετω.Δεν ξερω μηπως ηταν καμια Διμοιρια μεσα σε κανα στενο κ δεν τους ειχα δει εγω.


Άμα για κάποιον είναι προκλητική η όψη του Τσε Γκεβάρα αυτοί είναι οι αστυνομικοί. Εδώ καλά καλά μούσια να έχεις σε σταματάνε για να ζητήσουν ταυτότητα ;D
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1627 στις: 03/06/08, 22:30 »
Παράθεση
Ιδέα μου, ή η νεκρή γυναίκα στη Κέρκυρα είναι αποτέλεσμα ενός άκυρου μαλ**α που πήρε μια μηχανή και άρχισε να τρέχει αριστερά-δεξιά?
Έλεος! Ακόμα και τα κανάλια είπαν ότι ο νεαρός έτρεχε γιατί τον κυνηγούσαν να τον δείρουν....

Το διορθωσα παρακάτω που είπα οτι τον κυνήγαγε αστυνομία.Το γιατι τον κυνήγαγε δεν το ξέρει κανείς μας.

Το "έλεος" στο παπά της γειτονιάς. Είπα "ιδέα μου" δεν το έδεσα και κόμπο.

Και όπως ξαναείπα, 2 πάτησε. Και μόνο που έφυγε μετά τη πρώτη....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1628 στις: 03/06/08, 22:55 »
Χεχε, ναι αλλά μαλ**α τον είπες....
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1629 στις: 03/06/08, 23:09 »
Αν έχεις υπόψιν καλύτερη μονολεκτική προσφώνηση για κάποιον που:

Το παίζει καμικάζι και προσπαθεί να παρακάμψει ολόκληρο αστυνομικό κλοιό για να πάει στο κέντρο του ΧΥΤΑ.
Κάπου στη πορεία, καταλαβαίνει οτι έκανε πατάτα, και συνειδητοποιεί οτι θα συλληφθεί.
Φευγει πανικόβλητος.
Πατάει μια γυναίκα, και φεύγει για να πατήσει και 2η. Η πρώτη έγκυος, και η δευτερη νεκρή.

(Βέβαια, και να τον χτυπάγανε καλά του κάνανε. Οταν κάνεις τη μαλ***α σου μπροστά σε κλοιό αστυνομίας και φεύγοντας πατας μια έγκυο και τη παρατάς, να σου σπάσουν τα παϊδια...)
Τραγικό είναι και αυτό που διάβασα, οτι ευθύνεται η αστυνομία για τη 2η γυναίκα, καθώς λέγεται οτι έχασε τον έλεγχο επειδή τον χτύπησε η αστυνομία.

Αναθεμα την ελληνική αστυνομία που αντί να του πεί μπράβο που πέτυχε τουμπανιασμένη γυναίκα, τον χτύπησαν.ΣΤΗ ΠΥΡΑ!!!!!

Αλλα αυτή είναι και η εθνική μας ικανότητα.Το να αποδίδουμε τις ευθύνες στους άλλους.Ποτέ σε εμάς.

Αμα λοιπόν, έχεις καλύτερη προσφώνηση, πές τη μου σε παρακαλώ...Μόνο πρόσεχε πως θα το γράψεις, να μην το πιάσει η λογοκρισία, και να απολαύσω όλο το μεγαλείο της λέξης....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1630 στις: 03/06/08, 23:28 »
Αν τα πράγματα είχαν γίνει ακριβώς έτσι οι αστυνομικοί που κατηγορήθηκαν για το ατύχημα δε θα έλεγαν ότι ''το μηχανάκι έπεσε από λάδια στο δρόμο'' Δεν είπαν επίσης ότι τον κυνηγούσαν επειδή χτύπησε την πρώτη γυναίκα (κάτι που θα ήταν η τέλεια δικαιολογία), αλλά επειδή ''είχε παραβεί το όριο ταχύτητας'' (κάτι που ισχύει, αλλά πόσους ΜΑΤατζήδες έχεις δει να είναι στημένοι σε κλοιό και να τρέχουν να πιάσουν κάποιον που τρέχει γρήγορα με τη μηχανή? Συμφωνώ στο ότι ήταν μαλ***α που πήγε να παρατήσει την πρώτη γυναίκα (και το προηγούμενο ποστ μου είχε κάπως αστείο τόνο -παρέλειψα να βάλω κι ένα  ;D στο τέλος πέρα απ' το αρχικό ''χεχε'').Το τι ακριβώς έγινε δε το ξέρουμε, αλλά η δεύτερη γυναίκα χτυπήθηκε από τη μηχανή όταν τη ρίξανε κάτω οι αστυνομικοί, όπως είπαν και τα κανάλια (που όλοι ξέρουμε ότι για να κατηγορήσουν αστυνομικούς πρέπει να υπάρχει οπτικοακουστικό υλικο, αλλιώς...). 
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1631 στις: 04/06/08, 00:03 »
Και εσύ κατηγορείς ευθέως και αποκλειστικώς την αστυνομία για το 2ο ατύχημα? Και έτσι να έγινε που δεν ξέρω, όταν ο άλλος εχει πατήσει άνθρωπο, (και όχι πήγε να τον πατήσει όπως γράφεις) δεν θα τον σταματήσεις? Δε χρειάζεται να είσαι αστυνομικός για να το κάνεις.

Βέβαια το πώς το κάνεις έχει και αυτό τη σημασία του.Και απο αυτό θα κριθούν πολλά.

Και επειδή υποψιάζομαι και ποια σελίδα διάβασες, και για να επιστρέψουμε στο κύριο θέμα που συζητάμε: Ο νεαρός που είναι το θύμα της αστυνομίας, είναι ο ίδιος που οδηγούσε τη μηχανη.

Ελπιζω να μαθατε ολοι οτι ειχαμε μια νεκρη γυναικα στην Κερκυρα και ενα παιδι που κινδυνευει να μεινει παραλυτω υστερα απο το αγριο ξυλο της αστυνομιας στην πορεια για την δημιουργια χωματερης διπλα σε οικισμο....


Mπορούμε να έχουμε ένα επισημο link για τη κατάσταση του 16χρονου? Επίσημο όμως...


Σε βίντεο του youtube αναφέρθηκε οτι θα γίνει δίκη για το ατύχημα. Οσοι έχουν βίντεο ή γενικά στοιχεία που να περιέχουν ζωτικές πληροφορίες, ας το έχουν υπόψιν τους.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1632 στις: 04/06/08, 00:04 »
    Δεν μπορουμε σε καμια περιπτωση να συνδεουμε και να θεωρουμε παροιμοιες καταστασεις τον θανατο ενος μπατσου  και ενος απλου πολιτη απο μπατσο
     Και αυτο γιατι ο ενας αγωνιζεται εκεινη τη στιγμη για 5 πραγματα και διαδηλωνει γιαυτα, και ερχεται αντιμετωπος με την κυβερνηση, με το ιδιο το συστημα, με τους ιδιους τους μπατσους,που ως κατασταλτικος μηχανισμος πνιγει οποιαδηποτε διαφορετικη αντιληψη και δραση.
     Ο αλλος δε,εχει επιλεξει να ενταχθει στα σωματα αυτα,τα ΜΑΤ, δεν ειναι ο απλος ο αστυνομικος της γειτονιας,ο υπαλληλος των 300ευρω.. Εκεινη τη στιγμη ειναι εναντιον σου,εναντια στις ιδεες σου ,προσπαθει να σε καταστειλει και επειδη η εκπαιδευση που εχει ειναι αυτη που ειναι,δεν υπαρχει ουτε ενα ανθρωπινο ενστικτο..
Νομίζω ότι εκεί έγκειται το πρόβλημα.. Όποιοι διαδηλώνοντας βλέπουν εξ'αρχής απειλητικά τους αστυνομικούς θαρρώ ότι ξεκινούν το παιχνίδι με κίτρινη κάρτα.. Στην πλειονότητα των περιπτώσεων οι αστυνομικοί σχηματίζουν κλοιό σε "ευαίσθητα" κτίρια (υπουργεία, βουλή, ΔΕΚΟ, κ.λ.π) για να μην μπουκάρουν μέσα ταραξίες και θρυνήσουμε θύματα (απόλυτα λογικό).. Από την άλλη, κανένας δεν μπορεί να χαρακτηρίσει τους αστυνομικούς "τα καλά παιδιά".. Απλά μπείτε στη θέση τους όταν έχουν τοποθετηθεί επί ώρες σε ένα σημείο (δεν τους λυπάμαι σε αυτό διότι είναι η δουλειά τους) και το πρώτο σύνθημα της πορείας που ακούνε είναι το "μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι", το δεύτερο "μπάτσοι, ΜΜΕ, παρακρατικοί - όλα τα καθάρματα δουλεύουνε μαζί", το τρίτο "με ματ και βία δεν γίνεται παιδεία" κ.ο.κ. (μην συνεχίσω, δεν έχει νόημα), ε, δεν νομίζω ότι και ο Ιώβ να ήτανε θα φερόταν ψύχραιμα αν το πράγμα στράβωνε.. Μην αναφέρω κάποια εμετικά συνθήματα για τις μανάδες των "μπάτσων" (μπορεί πλέον να μην κατεβαίνω σε πορείες, αλλά τα μαθαίνω τα συνθήματα από Εξαρχιώτες :D).. Σε όλους μας, αν μας έβριζαν την μάνα και το σπίτι μας, κάπου θα γυάλιζε το μάτι μας.. Σκεφτείτε το..
Που θέλω να καταλήξω.. Ο αστυνομικός δεν σε καταστέλει εκείνη την ώρα.. Απλά σου εμποδίζει την είσοδο σε όπως ανέφερα ευαίσθητους χώρους, γιατί μπορεί εσύ να είσαι αρκετά ψύχραιμος να συζητήσεις ήρεμα με τον Στυλιανίδη, αλλά δεν ξέρεις αν είναι ο διπλανός σου και του ανοίξει το κεφάλι με κανένα καδρόνι (οι παλιότεροι ίσως θυμούνται την ιστορία με τον Τεμπονέρα).. Δεν είναι δουλειά του διαδηλωτή να συνομιλήσει με τον Αλογοσκούφη.. Γι' αυτό συστήνονται επιτροπές φοιτητών, ανέργων, καθηγητών, κ.λ.π. για να γίνεται ο απαιτούμενος διάλογος.. Τώρα αν ο διάλογος μπαίνει από το ένα αυτί του υπουργού και από το άλλο βγαίνει είναι άλλο ζήτημα..

Για όλα τα άλλα που είπες περί τραυματισμών διαδηλωτών, οι συμπεριφορές είναι κατάπτυστες και είθε κάποιος να πιάσει αυτό το μάτσο των αστυνομικών που κάνουν ότι γουστάρουν και να τους υποβάλλουν στα ίδια και χειρότερα..
Όσον αφορά τα φοιτητικά ζητήματα, πάει πολύ καιρός που έκατσα στα έδρανα, απλά έχω να κάνω μια παρατήρηση και μια ερώτηση:
Παρατήρηση: Στα χρόνια που ήμουν φοιτητής, πραγματικά σιχάθηκα το φοιτητικό κίνημα.. Ποτέ μου δεν είδα σύμπνοια μεταξύ των παρατάξεων στις γενικές συνελεύσεις.. Η κάθε παράταξη έλεγε το δικό της και αν καμιά φορά οι απόψεις τους ταυτιζόντουσαν, το συνειδητοποιούσαν και άρχιζαν τις διαφωνίες τους σε παλιότερα θέματα ("ναι, αλλά εσείς είσασταν εκείνοι που τότε...").. Συγγνώμη, αλλά τέτοιες συμπεριφορές εγώ δεν μπορώ να τις πάρω στα σοβαρά.. Οι φοιτητικές οργανώσεις μου θυμίζουν το αγροτικό ενός γιατρού.. Προετοιμάζονται σε light καταστάσεις σε ένα simulation πολιτικής για να γίνουν βουλευτές.. Φαγώνονται μεταξύ τους στα έδρανα και εκπαιδεύονται, γιατί μετά στη Βουλή τα κόμματα χρειάζονται δυνατούς τραμπούκους.. Δεν εξηγείται τέτοια έχθρα και έλλειψη ιδεών ανάμεσα στις παρατάξεις.. Το θέμα είναι όχι να την πεις (σε κάποιον) αλλά να την πεις (την ιδέα).. Τα περισσότερα μέλη των παρατάξεων κάνουν δυστυχώς το πρώτο..

Ερώτηση: Εδώ και κάμποσα χρόνια που οι φοιτητές αποφασίζουν για κάποια θέματα των σχολών τους, τι καλό έχεις δει εσύ από αυτήν την ιστορία; Έχεις δει βελτίωση των καταστάσεων στα πανεπιστήμια; Εγώ το μόνο που είδα ήταν ένα ατέλειωτο χαρτομάνι από σκισμένες αφίσες και τίποτε άλλο.. Επίσης είδα και μέλη φοιτητικών παρατάξεων να έρχονται με καινούργια μηχανάκια μια μέρα μετά το πάρτυ που είχε διοργανώσει η παράταξη τους.. Είδα επίσης ξερατά, βαμμένους τοίχους και σπασμένους υπολογιστές μετά από καταλήψεις σχολών.. Δεν είναι αυτό που ονειρεύτηκα σαν φοιτητής και σίγουρα το πολιτισμικό σοκ που έπαθα φοιτώντας και στην Αγγλία ήταν τεράστιο..

Τελειώνοντας θα ήθελα να σας πω μια ιστορία.. Στην Νομική Αθηνών, πριν από κάποια χρόνια, υπήρχε ένας άστεγος άνδρας.. Γύρω στα 50, βρώμικος, με εμφανή τα σημάδια της κούρασης και της φτώχειας.. Τον βλέπαμε καθημερινά όλοι μας και οι σκέψεις που πέρναγαν από το μυαλό μας ήταν πολλές και διαφορετικές.. Άλλοι σκεφτόντουσαν ότι χαλάει το image της σχολής, άλλοι σκεφτόντουσαν ότι χρειάζεται βοήθεια, άλλοι αναρωτιόντουσαν πως επιζεί αφού σχεδόν κανένας δεν τον φρόντιζε και άλλα πολλά.. Μια μέρα εκεί που καθόμουν με την παρέα μου και έτρωγα στο Γρηγόρη απέναντι, έρχεται μια γυναίκα γύρω στα 40.. Με στωικό ύφος μας ρώτησε αν είμαστε φοιτητές και αν βλέπουμε εκείνον τον άντρα, δείχνοντας προς το μέρος του άστεγου.. Της αποκριθήκαμε πως τον βλέπαμε και μας ρώτησε τι κάνουμε γι' αυτό.. Της απαντήσαμε τι θα μπορούσαμε να κάνουμε; Αηδιασμένη έφυγε από το μέρος μας λέγοντας μας ότι κρίμα που οι φοιτητές είναι τόσοι απαθείς ενώ θα έπρεπε να είμασταν οι πρώτοι που θα φροντίζαμε τέτοια θέματα.. Δεν μιλήσαμε.. Ομολογώ ότι έπρεπε να περάσουν 4-5 ώρες μέχρι να καταλάβω ότι έχει δίκιο.. Φεύγοντας από εμάς, η γυναίκα πέρασε τον δρόμο και κατευθύνθηκε προς το τραπεζάκι μιας παράταξης το οποίο ήταν κοντά στην εξώπορτα της σχολής, στη Σόλωνος.. Μετά από μια γρήγορη κουβέντα, την οποία φυσικά δεν άκουσα λόγω απόστασης, η γυναίκα εκδιώχθηκε κακήν-κακώς από την πόρτα με συνοδεία πολλών κοσμητικών επιθέτων.. Προφανώς εκείνοι που την έβριζαν θεωρούσαν ανήκουστα και χάσιμο χρόνου αυτά που είχε να τους πει.. Ο Θεωδοράκης όμως έπαιζε στη διαπασσών μέσα στη σχολη....

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1633 στις: 04/06/08, 00:14 »
Δεν μπορουμε σε καμια περιπτωση να συνδεουμε και να θεωρουμε παροιμοιες καταστασεις τον θανατο ενος μπατσου και ενος απλου πολιτη απο μπατσο
Η δολοφονία ενός αστυνομικό από αναρχικούς (με ή χωρίς εισαγωγικά) είναι μικρότερο, σε μέγεθος, γεγονός από τον θάνατο ενός πολίτη από αστυνομικό (ΜΑΤ ή απλού). Γιατί ο πρώτος πεθαίνει για για το μεροκάματο ενώ ο δεύτερος για την ιδεολογία . Καταλαβαίνεις οτι δεν στέκουν αυτά που λες.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1634 στις: 04/06/08, 00:19 »
Αν και ελαφρώς off-topic, όσον αφορά τα φοιτητικά, οφείλω να συμφωνήσω με 1000 σε αυτό για τα φοιτητικά...


     Και αυτο γιατι ο ενας αγωνιζεται εκεινη τη στιγμη για 5 πραγματα και διαδηλωνει γιαυτα, και ερχεται αντιμετωπος με την κυβερνηση, με το ιδιο το συστημα, με τους ιδιους τους μπατσους,που ως κατασταλτικος μηχανισμος πνιγει οποιαδηποτε διαφορετικη αντιληψη και δραση.

Παρόλο που διαφωνώ, πρέπει να παραδεχτώ τη ποιητική υπερβολη ορισμένων. Αν οι διαφορετικές αντιλήψεις είχαν πνιγεί απο τους κατασταλτικούς μηχανισμούς του κράτους, αυτή η παράθεση που έκανα, δεν θα υπήρχε. Ας αρκεστούμε σε ρεαλιστικές περιγραφές παρακαλώ.

[..]και επειδη η εκπαιδευση που εχει ειναι αυτη που ειναι,δεν υπαρχει ουτε ενα ανθρωπινο ενστικτο..
Σοφία μου σκέψου λίγο το εξής: Φοράς μια πανοπλία, είσαι οπλισμένη, και έχεις άλλους 9 με τον ίδιο εξοπλισμό. Και βλέπεις 5πλάσια άτομα, να έρχονται με καδρόνια, και να επιτίθονται κανονικά. Να ευλογάς το θεό, που ΔΕΝ έχουν το ανθρώπινο ένστικτο, το οποίο εμενα θα μου υπαγόρευε να τους πυροβολήσω...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1635 στις: 04/06/08, 00:42 »
Βασικά οι παρατάξεις μόνο στην Ελλάδα έχουν τέτοια απήχηση. Στο εξωτερικό δε νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο (οφ τόπικ είμαστε αλλά οκ)

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1636 στις: 04/06/08, 00:51 »
Και εσύ κατηγορείς ευθέως και αποκλειστικώς την αστυνομία για το 2ο ατύχημα? Και έτσι να έγινε που δεν ξέρω, όταν ο άλλος εχει πατήσει άνθρωπο, (και όχι πήγε να τον πατήσει όπως γράφεις) δεν θα τον σταματήσεις? Δε χρειάζεται να είσαι αστυνομικός για να το κάνεις.

Βέβαια το πώς το κάνεις έχει και αυτό τη σημασία του.Και απο αυτό θα κριθούν πολλά.

Και επειδή υποψιάζομαι και ποια σελίδα διάβασες, και για να επιστρέψουμε στο κύριο θέμα που συζητάμε: Ο νεαρός που είναι το θύμα της αστυνομίας, είναι ο ίδιος που οδηγούσε τη μηχανη.

Ελπιζω να μαθατε ολοι οτι ειχαμε μια νεκρη γυναικα στην Κερκυρα και ενα παιδι που κινδυνευει να μεινει παραλυτω υστερα απο το αγριο ξυλο της αστυνομιας στην πορεια για την δημιουργια χωματερης διπλα σε οικισμο....


Mπορούμε να έχουμε ένα επισημο link για τη κατάσταση του 16χρονου? Επίσημο όμως...


Σε βίντεο του youtube αναφέρθηκε οτι θα γίνει δίκη για το ατύχημα. Οσοι έχουν βίντεο ή γενικά στοιχεία που να περιέχουν ζωτικές πληροφορίες, ας το έχουν υπόψιν τους.


Πήγε να παρατήσει είπα όχι να πατήσει. Και μάλλον δεν υποψιάζεσαι τη σωστή σελίδα που διάβασα.



 Όσο για το φοιτητικό κίνημα, όσο αυτό κατευθύνεται από κόμματα θα υπάρχουν έριδες απλά και μόνο για να υπάρχουν. Αυτό που χρειάζεται είναι να επαναπροσδιοριστεί ο τύπος κι ο βαθμός αυτονομίας των παρατάξεων σε σχέση με το κόμμα, με το οποίο συνεργάζονται. Όσο για αυτούς που είναι αυτόνομοι, οι περισσότεροι δυστυχώς διατηρούν την αυτονομία τους μόνο και μόνο για να παινεύονται ότι ''δεν παίρνουν γραμμή'' και διαφωνούν με όλους τους άλλους που υποτίθεται (κάποιες φορές ισχύει βέβαια) ότι το κάθετί που κάνουν είναι υποκινούμενο και ακόμα κι αν είναι κάτι καλό θα κρύβει κάποια σκοπιμότητα από πίσω.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1637 στις: 04/06/08, 01:07 »
δολοφονια μπατσου απο αναρχικο
θανατος πολιτη απο ματσο!

     αντιλαμβανεσαι οτι μονο και μονο ο τροπος που χρησιμοποιειες τις λεξεις ειναι λανθασμενος..Διοτι και στη δευτερη περιπτωση περι δολοφονιας προκειται..
Περα απο αυτο, δεν αντιμετωπιζω τον ΜΑΤατζη οπως και προειπα σαν τον απλο εργαζομενο ,σαν τον αστυνομικο της γειτονιας,σαν αυτους που σκοτωνονται συχνα σε εργατικα ατυχηματα (πχ ολυμπιακα εργα και οχι μονο)σαν οσους κανουν το μεροκαματο τους για να επιβιωσει! δεν θα ξαναπω τους λογους.
 
     Επιπλεον δεν εκανα συγκριση στο προηγουμενο ποστ μου(εσυ το αντιληφθηκες μαλλον λανθασμενα )γιατι θεωρω οτι δεν υφισταται συγκριση σε ανομοια πραγματα ,αρα δεν θα μπω καν σε διαδικασια συζητησης για το αν ειναι καλυτερο να πεθαινεισ στο μεροκαματο η να πεθαινεις για καποιες ιδεες..Ισα ισα τονισα οτι δεν μπορουν οχι μονο να συγκριθουν,ουτε καν να συνδεθουν καθως και ειναι εντελως διαφορετικα...κινουνται σε εντελως διαφορετικα επιπεδα.
για να μιλαμε ομως ρεαλιστικα ,πες μου ποσες φορες εχει "πεθανει" ΜΑΤατζης εν ωρα υπηρεσιας (πχ σε πορεια και οχι μονο)και αντιστοιχα ποσες διαδηλωτης..

     Ποτε οι μπατσοι σε πορεια δεν ειναι μονο 10...σκανε κλουβες και διμοιριες που σε πανε καροτσακι..Οταν εχω τη διμοιρια να με εχει κυκλωμενη σε σχημα Π προφανως και το γεγονος αυτο προκαλει,προφανως και μου καταργει εμπρακτα το δικαιωμα του να διαδηλωνω ελευθερα , λειτουργει εκφοβιστικα ,αν σκεφτει κανεις οτι με το παραμικρο επεισοδιο καλιστα μπορουν να μπουν στο μπλοκ και να πιασουν κοσμο ,πραγμα που εχει ξαναγινει στο παρελθον..
Το καδρονι μπροστα στο δακρυγονο και στο κλομπ δεν ειναι τιποτα..

faser

Ανοιγει πολυ ωραια μια συζητηση σχετικα με τη βια..
Για το αν ειμαστε με τη βια και αν ναι με ποια βια..
Διοτι αντιλαμβανομαστε οτι συχνα οι ιδιες πρακτικες οταν προερχονται απο διαφορετικες διαδικασιες και εχουν διαφορετικο πολιτικο περιεχομενο, αυτοματα πρεπει και να διαφοροποιουνται και να αντιμετωπιζονται ξεχωριστα
Υπαρχει διαφορα δηλαδη στην ατομικη βια και στη συλλογικη..
Ειναι διαφορετικο η μολοτωφ που θα πεταξουν 20 ατομα στην πορεια και διαφορετικο τη μολοτωφ να την πεταξουν και τα 40000 που συμμετεχουν σε αυτη και που θα εχουν παρει αυτη την αποφαση μεσα απο συλλογικα οργανα,που θα εχει σιγουρα προηγηθει μια διαδικασια πολιτικοποιησης. πχ οταν εβλεπες στις ειδησεις τη γιαγια αλλα και ολο τον κοσμο στην ΟΑΧΑΚΑ να ριχνει πετρες στις δυναμεις καταστολης, σε καμια περιπτωση δεν το κατηγορεις,διοτι οι συνθηκες εκει μιλανε για κοινωνικο κινημα,για επανασταση.
Το τραβαω ετσι απο τα μαλλια για να γινω κατανοητη!
     Συχνα το κρατος μεσα των ΜΜΕ παντα προσπαθει να ταυτισει συναμικες μορφες παλης με την ατομικη βια..Αξιζει να θυμηθουμε δυναμικες μορφες παλης αποτελεσμα συλλογικων διεργασιων και στην χωρα μας , εισβολη στην αμερικανικη πρεσβεια και καταστροφη τμηματος της το 1975,ξηλωμα πεζοδρομιων σε απεργιες οικοδομων δεκαετια 70,εκπαιδευτικο κινημα 90-91.
Γενικα το συστημα προκειμενου να υπαρχει και να επιβιωνει πολυ "εξυπνα" σε περιοριζει σε καποια πλαισια νομιμοτητας,που αν τα ξεπερασεις εισαι αντιδημοκρατικος,παρανομος,επικινδυνος κλπ κλπ...
ωστοσο κανενα κινημα και κανενας αγωνας δεν θα ειναι ουσιαστικα αγωνας,αγωνας ανατρεπτικος και ριζοσπαστικος αν κινουνταν στα πλαισια αυτα της αστικης νομιμοτητας και ηθικης που προβαλλει η κυριαρχει ιδεολογια!
 
Αυτο που υποστηριζω δεν ειναι να γινονται οπι εκλογες οπως γινοντανε...αυτο που θελουμε ειναι το λογο να τον εχουν οι φοιτητες και οι συνελευσεις τους και στο βαθμο που δεν μορει απο τη μια μερα στην αλλη το πανεπιστημιο να μην εχει πρυτανεις και διοικηση,αυτοι τουλαχιστον να σεβονται τις αποφασεις των γενικων συνελευσεων των φοιτητων.
Ειδικα εγω και ο χωρος που ανηκω(τα εαακ δηλαδη) δεν ψηφιζαμε ποτε στις εκλογες για αναδειξη τετοιων οργανων,καταλαβαινεις λοιπον οτι δεν με πειραζει αν θα ψηφιζουν 9 η 100,αλλα το προβλημα μου εγκειται στην ιδια τη διαδικασια των εκλογων

Οσο για το αν εχουν πειστει συλλογοι..Ο συλλογος μου εχει πειστει,καθως στηριξε σε συνελευση το πλαισιο με το αντιστοιχο πολιτικο περιεχομενο τις αντιστοιχες δρασεις..Αντιστοιχες αποφασεις εχουν παρει και αλλοι συλλογοι πανελλαδικα
Οσο για την αποχη υπαρχουν αντιληψεις που το στηριζουν..αλλες παλι αντιληψεις απο τη στιγμη που διαφψνουν με τις εκλογες θεωρουν οτι απλη αποχη δεν εχει ουσιαστικο αποτελεσμα και προχωρουν με τις διαδικασιες που προανεφερα και με ενα κοσμο πεισμενο πολιτικα σε αλλες πρακτικες..
Διοτι θεωρω οτι οποιαδηποτε ενεργεια γινεται πρεπει να εχει ανοιξει στο συλλογο,να εχει συζητηθει και τελικα να στηριζεται απο αυτον
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1638 στις: 04/06/08, 01:20 »

Εκτός αν γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας.


ή δημοσιος υπαλληλος...

ειναι σιγουρο οτι υπαρχουν πολλοι σκαρτοι στην "κοινωνια" της αστυνομιας, αλλα οσοι νομιζουν οτι στην κοινωνια τη δικη μας υπαρχουν λιγοτεροι, ειναι βαθια νυχτωμενοι...
εγω αυτο εχω να πω....
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1639 στις: 04/06/08, 01:43 »
Σοφία, οι ανθρώπινη ζωές δεν είναι συγκρίσιμες.. Δεν υπάρχει ανώτερη και κατώτερη. Και οι 2 δολοφονίες είναι. Για τον μεν αστυνομικό, που ήθελε να προσφέρει στη πατρίδα του στη διατήρηση της τάξης, για τον δε αναρχικό που πίστευε σε κάποιες ιδέες (ανεξαρτήτως αν ήταν λάθος ή σωστές.... και ποιός άλλωστε κρίνει αν είναι σωστές ή όχι?) Κάθε απώλεια ζωής είναι τραγική.
Για το αν τα ΜΑΤ είναι χρήσιμα ή όχι σε μια κοινωνία, σε παραπέμπω και σε άλλες χώρες Ευρωπαικές, που υπάρχουν τέτοιου είδους σωματων καταστολής.

Παράθεση
ειναι σιγουρο οτι υπαρχουν πολλοι σκαρτοι στην "κοινωνια" της αστυνομιας, αλλα οσοι νομιζουν οτι στην κοινωνια τη δικη μας υπαρχουν λιγοτεροι, ειναι βαθια νυχτωμενοι...
εγω αυτο εχω να πω....
Στάνταρ υπάρχουν διεφθαρμένοι αστυνομικοί όπως υπάρχουν διεφθαρμένοι εφοριακοί, πολεοδόμοι κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/08, 01:47 από moonchild* »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1640 στις: 04/06/08, 04:12 »
δολοφονια μπατσου απο αναρχικο
θανατος πολιτη απο ματσο!
     αντιλαμβανεσαι οτι μονο και μονο ο τροπος που χρησιμοποιειες τις λεξεις ειναι λανθασμενος..Διοτι και στη δευτερη περιπτωση περι δολοφονιας προκειται..

ΜΑ καλά , μας κάνεις χοντρή πλάκα έτσι? Είναι το λιγότερο ΘΡΑΣΟΣ να μιλάς για λανθασμένο τρόπο χρήσης των λέξεων..

     Δεν μπορουμε σε καμια περιπτωση να συνδεουμε και να θεωρουμε παροιμοιες καταστασεις τον θανατο ενος μπατσου  και ενος απλου πολιτη απο μπατσο
     Και αυτο γιατι ο ενας αγωνιζεται εκεινη τη στιγμη για 5 πραγματα και διαδηλωνει γιαυτα, και ερχεται αντιμετωπος με την κυβερνηση, με το ιδιο το συστημα, με τους ιδιους τους μπατσους,που ως κατασταλτικος μηχανισμος πνιγει οποιαδηποτε διαφορετικη αντιληψη και δραση.
     Ο αλλος δε,εχει επιλεξει να ενταχθει στα σωματα αυτα,τα ΜΑΤ, δεν ειναι ο απλος ο αστυνομικος της γειτονιας,ο υπαλληλος των 300ευρω.. Εκεινη τη στιγμη ειναι εναντιον σου,εναντια στις ιδεες σου ,προσπαθει να σε καταστειλει και επειδη η εκπαιδευση που εχει ειναι αυτη που ειναι,δεν υπαρχει ουτε ενα ανθρωπινο ενστικτο..

Ποτε οι μπατσοι σε πορεια δεν ειναι μονο 10...σκανε κλουβες και διμοιριες που σε πανε καροτσακι..[...]
Το καδρονι μπροστα στο δακρυγονο και στο κλομπ δεν ειναι τιποτα..
Γιατί, οι διαδηλωτές είναι 50? Την αναλογία σκέψου πριν μιλήσεις, και μη μου πείς οτι οι διαδηλωτές δεν είναι 5πλάσιοι...

ωστοσο κανενα κινημα και κανενας αγωνας δεν θα ειναι ουσιαστικα αγωνας,αγωνας ανατρεπτικος και ριζοσπαστικος αν κινουνταν στα πλαισια αυτα της αστικης νομιμοτητας και ηθικης που προβαλλει η κυριαρχει ιδεολογια
Δλδ, πρέπει να παρανομήσεις για να θεωρήσεις οτι κάνεις ουσιαστικό αγώνα? Αυτή είναι η αναγκαία συνθήκη και διαχωριστηκή γραμμή?

Ειναι διαφορετικο η μολοτωφ που θα πεταξουν 20 ατομα στην πορεια και διαφορετικο τη μολοτωφ να την πεταξουν και τα 40000 που συμμετεχουν σε αυτη και που θα εχουν παρει αυτη την αποφαση μεσα απο συλλογικα οργανα,που θα εχει σιγουρα προηγηθει μια διαδικασια πολιτικοποιησης. πχ οταν εβλεπες στις ειδησεις τη γιαγια αλλα και ολο τον κοσμο στην ΟΑΧΑΚΑ να ριχνει πετρες στις δυναμεις καταστολης, σε καμια περιπτωση δεν το κατηγορεις,διοτι οι συνθηκες εκει μιλανε για κοινωνικο κινημα,για επανασταση.
Κοριτσάρα μου, αν δεν το κατάλαβες, είπες πολύ μεγάλη κουβέντα. Οι συνθήκες ΕΚΕΙ. Είναι κλασικό πρόβλημα να εωρούμε οτι αν κάπου υπάρχει κοινωνική αδικια, οτι τη βιώνουμε και εμείς και πρέπει να αντιδράσουμε αναλόγως...

Και τέλος, με εμπειρία απο το δικό μου σύλλογο, της ΣΕΜΦΕ, επέτρεψέ μου να διαφωνίσω με "τις αποφάσεις των συλλόγων" Γιατι σύλλογος 150 απο τα 750 άτομα δε νοείται...Αυτό ισχύει σε εμάς, και ελπίζω να μην είναι κανόνας. Και ένα πράγμα να είναι κάθε φορά οι ίδιοι και οι ίδιοι....

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1641 στις: 04/06/08, 12:59 »
Επειδη πολλα ακουστηκαν για την κρατικη δολοφονια στην κερκυρα, οριστε και η φωτογραφια με την αντιδραση τον μπατσων οι οποιοι πεταξαν το παιδι κατω απο την μηχανη και στη συνεχεια τον "βοηθησαν" παρα πολυ οπως και την ατυχη γυναικα. Μεσα στα γενικευμενα επισοδεια το παιδι φυσικο ηταν να προσπαθησει να ξεφυγει απο τους ματατζηδες οι οποιοι ειχαν φτασει στα ορια της λυσας.


Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1642 στις: 04/06/08, 13:34 »
Επειδη πολλα ακουστηκαν για την κρατικη δολοφονια στην κερκυρα, οριστε και η φωτογραφια με την αντιδραση τον μπατσων οι οποιοι πεταξαν το παιδι κατω απο την μηχανη και στη συνεχεια τον "βοηθησαν" παρα πολυ οπως και την ατυχη γυναικα. Μεσα στα γενικευμενα επισοδεια το παιδι φυσικο ηταν να προσπαθησει να ξεφυγει απο τους ματατζηδες οι οποιοι ειχαν φτασει στα ορια της λυσας.
Είχε χτυπήσει 1-2 γυναίκες επειδή έτρεχε, τί ήθελες να κάνουν οι αστυνομικοί?

Πές μου ρε παλικάρι, έχεις διαβάσει κανένα απο τα ποστ μου? Κρατική δολοφονία? ΤΑ όρια της λύσσας? Πέταξαν το παιδί κάτω? Το κακόμοιρο το παιδί, απλά χτύπησε μια έγκυο....

Σοβαρέψου, και κοίτα να δώσεις μια ουσιαστική βάση για τα επιχειρήματά σου, αν θες να σε πάρει κανείς στα σοβαρά. Και έχε υπόψιν, οτι πλέον, φωτο απο το indymedia, για μερικούς, δεν αποτελεί καν επιχείρημα...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/08, 13:36 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1643 στις: 04/06/08, 13:41 »
Γιατι δεν αποτελει επιχειρημα? Φωτογραφια δεν ειναι? Μπορει κανεις να το αμφισβητησει? Καποιος τραβηξε αυτην την φωτογραφια. Σε τελικη αναλυση ολες οι εφημεριδες φωτογραφιες απο το indymedia παιρνουν οταν δεν εχουν οι ιδιες μπορεις να ψαξεις. Δεν προκειται να συνεχισω, η φωτογραφια υπαρχει οποιος θελει την βλεπει οποιος θελει οχι και ας εθελοτυφλει. Εγω δεν συνεχιζω ετσι την συζητηση.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1644 στις: 04/06/08, 13:45 »
Οκ, τη συγνώμη μου.Η φωτό είναι πραγματική, απο τη Κέρκυρα,και πρόσφατη. Τί δείχνει?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1645 στις: 04/06/08, 13:49 »
Δειχνει τον 16χρονο ο οποιος ειναι στο νοσοκομειο τωρα να βρισκεται στην ασφαλτο και ενας αστυνομικος να τον παταει κατω με στραμμενη την φισουνα δακρυγονου πανω του, την πεσεμενη μηχανη χωρις να υπαρχουν ιχνη λαδιου στην ασφαλτο οπως δηλωσαν οι αστυνομικες δυναμεις, 2 ματατζηδες να χαζευουν την γυναικα η οποια βρισκεται πισω απο την μηχανη και υπαρχει και αλλη μια φωτογραφια με τηνγυναικα την οποια ομως δν ηθελα να βαλω στο κιθαρα γιατι γενικα δεν επιτρεπεται να μπαινουν τετοιες φωτογραφιες.

ΥΓ για οσους δεν γνωριζουν: Η επισημη εκδοχη της αστυνομιας ελεγε για λαδια που υπηρχαν στο οδοστρωμα και γλιστρησε ο 16χρονος οποτε εφυγε η μηχανη μονη της πανω στην γυναικα. Εξ ου και η διευκρινιση οτι δεν υπαρχουν ιχνη λαδιου στο οδοστρωμα. Οι μαρτυρες λενε οτι οι ματατζηδες χτυπησαν το μηχανακι και ετσι εφυγε απο τον ελεγχο του παιδιου και συρθηκε και χτυπησε την γυναικα.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/08, 13:51 από Roufus-King Mob »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1646 στις: 04/06/08, 13:56 »
Στάνταρ υπάρχουν διεφθαρμένοι αστυνομικοί όπως υπάρχουν διεφθαρμένοι εφοριακοί, πολεοδόμοι κλπ...

αλιμονο.... εγω δε μιλαω μονο γ αυτους.... μιλαω κ για νεους ανθρωπους, μαγκακια,  που το παιζουν ψευτο-οργανα της ψευτο-δικαιοσυνης τους...


η αληθεια ειναι οτι δε ξερω τι εγινε σ αυτη την υποθεση ακριβως, αλλα Αρη... αν ηταν η φιλη/αδερφη/γυναικα/συντροφος σου εγκυος κ τη χτυπουσε ενα κ*ωλοπαιδι θα ειχες το δικαιωμα να τον δειρεις ή οχι; εγω προσωπικα και να μη το ειχα θα το επαιρνα... γτ το καταδικαζεις στην περιπτωση του αστυνομικου;.. σκεψου το λιγο...  :-\
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1647 στις: 04/06/08, 14:00 »
Μα καλα τι λες? Βαρεσαν το μηχανακι ενος 16χρονου ο οποιος προσπαθησε να γλιτωσει το ξυλο, τον πεταξαν ουσιαστικαπανω στην γυναικα, το παιδι επεσε κατω κινδυνευει να μεινει παραλυτο και εσυ πιστευεις οτι καλα κανει και τον παταει κατω? Δηλαδη εναν τραυματισμενο πιτσιρικα πρεπει να το πατησει κατω λες και εκανε τι? Λες και εφταιγε που τον βαρεσανε! αν ειναι δυνατον. Και φυσικα το καταδικαζω και πολυ περισσοτερο στην περιπτωση του αστυνομικου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1648 στις: 04/06/08, 14:05 »
κανά λινκ υπάρχει ? (όχι Indymedia ομως)

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1649 στις: 04/06/08, 14:06 »
αρη.. τωρα ή δε διαβασες αυτα που εγραψα, ή κανεις οτι δε τα διαβασες..
1ον ειπα οτι δε ξερω τι εγινε ακριβως στη συγκεκριμενη υποθεση... και 2ον μιλησα υποθετικα, ΑΝ συνεβαινε αυτο, τι θα εκανες ΕΣΥ κ οχι ο αστυνομικος..

και φυσικα δεν ειπα οτι εκαναν καλα κ πεταξαν κατω τον 16αχρονο..

πραγματικα ομως, απ οσα ποστ σου εχω διαβασει ολον αυτον τον καιρο, πιστευω πως η αποψη σου για τους μπατσους σου εχει βαλει παρωπιδες...
μη μπριζωνεσαι μωρε κατευθειαν... συζητηση υποτειθεται κανουμε.. ουτε σε σενα επιτειθεμαι, ουτε στις αντιληψεις σου...
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....