Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 680559 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2175 στις: 12/12/08, 20:27 »
ΖΕΙ..  ΖΕΙ Ο ΤΕΜΠΟΝΕΡΑΣ ΖΕΙ!!!!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2176 στις: 12/12/08, 22:19 »
Πρεπει να κοιταμε ομως και την αλλη πλευρα..γιατι οταν σκοτωνονται αστυνομικοι φιλοτιμοι πανω στο καθηκον δεν βλεπω κανεναν να φωναζει...λες και αυτοι δεν ειναι ανθρωποι.Αυτο θα πρεπε να μας βαζει ολους σε σκεψεις.Επισης δεν καταλαβαινω γιατι ολοι πεφτουν πανω γενικα στην αστυνομια απο την στιγμη που συμβαινουν τα εξης:

1ον Το να κανει ενας ανθρωπος που ανηκει σε μια κοινωνικη ομαδα μια καταδικαστεα πραξη δεν σημαινει οτι αυτοματως ολοι μπαινουν σε αυτη την κατηγορια.2ον Ολοι ξεσπανε πανω σε ολους τους αστυνομικους..αδιαφορουν για το οτι την αστυνομια την κινει η ηγεσια..π.χ. το οτι καθοντουσαν οι ματατζηδες και παρακολουθουσαν τους αλητες να τα σπανε και να κανουν πλιατσικο απο οσο ξερω δεν ηταν επιλογη τους αλλα διαταγη της ηγεσιας.Σταση αμυνας αν θυμαμαι καλα.

Κοινως η κοινη γνωμη κλονιζεται απο την μια απο την δολοφονια του παιδιου..και απο την αλλη βλεπει την αστυνομια να αδρανει και εχει και ενα δικιο.Ομως ολοι ξεσπανε μεμονωμενα στον καθε αστυνομικο λες και φταιει αυτος.Η ηγεσια φταιει..και για τις διαταγες και για το οτι δεν προβαινει σε ενεργειες οπως καλυτερη εκπαιδευση των αστυνομικων,καλυτερα και πιο αυστηρια κριτηρια προσληψης αστυνομικων για να αποτρεπονται περιστατικα  οπως η δολοφονια του παιδιου.

Υστερα απο αυτο βλεπω μαθητες απο σχολεια να την πεφτουν σε τμηματα.Στο Π.Φαληρο που μενω το τμημα δεχτηκε επιθεση χτες και σημερα.Την πρωτη μερα ηταν καμια 200αρια απο οτι εμαθα και την 2η ηταν καμια 80αρια.Και λεω..καλα οι γονεις τους τι κανουν?Τετοια αγωγη τους δινουν.Γιατι απο οτι ειδα δεν τους νοιαζει για το παιδι..απλα κανουν και καλα διαμαρτυρια για να χασουν μαθημα μεχρι να κλεισουν τα σχολεια..κ μην βγει κανεις να πει οτι κανω λαθος..ειμαστε μεγαλοι καφροι οι ελληνες..επωφελουμαστε απο τον πονο του αλλου.

Τι να πω..σκατα στα μουτρα μας...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2177 στις: 12/12/08, 22:30 »
Άλλο ένα μεμονωμένο περιστατικό : http://www.tvxs.gr/v1509

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2178 στις: 12/12/08, 22:44 »
Οκ παιδια! Τι ακριβως κερδιζουμε με το να δειχνουμε μεμονωμενα περιστατικα αυτη τη στιγμη; Δηλαδη εφυγε ενα παιδι μια εβδομαδα πριν απο ενα κωλομπατσο ( γιατι αλλο ο μπατσος, αλλο αστυνομικος, μιας και οι τελευταιοι εδω και πολλες μερες καταδικασαν το γεγονος ) κι εμεις πεφτουμε στη λουμπα να δυναμιτιζουμε μια ατμοσφαιρα που δεν οδηγει πουθενα!

Οκ, ανοιχτος πολεμος!

Υποψιν, απο την Κυριακη τα στρατοπεδα της χωρας εχουν εξοπλιστει με πλαστικες σφαιρες και οι φρουροι εχουν το δικαιωμα να χτυπησουν οποιον κινηθει εναντιον τους!

Παιξτε το παιχνιδι λοιπον που σας οριζουν να παιξετε ( αβουλα ) κι οταν θα μας ερθει μπουμερανγκ η κατασταση, μη μου λετε μετα πως σας τα ελεγα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2179 στις: 12/12/08, 23:14 »
Υστερα απο αυτο βλεπω μαθητες απο σχολεια να την πεφτουν σε τμηματα.Στο Π.Φαληρο που μενω το τμημα δεχτηκε επιθεση χτες και σημερα.Την πρωτη μερα ηταν καμια 200αρια απο οτι εμαθα και την 2η ηταν καμια 80αρια.Και λεω..καλα οι γονεις τους τι κανουν?Τετοια αγωγη τους δινουν.Γιατι απο οτι ειδα δεν τους νοιαζει για το παιδι..απλα κανουν και καλα διαμαρτυρια για να χασουν μαθημα μεχρι να κλεισουν τα σχολεια..κ μην βγει κανεις να πει οτι κανω λαθος..ειμαστε μεγαλοι καφροι οι ελληνες..επωφελουμαστε απο τον πονο του αλλου.

Τι να πω..σκατα στα μουτρα μας...

Κανεις λαθος.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2180 στις: 12/12/08, 23:20 »
Παιδια, ο Bassman εχει σε καποια σημεια δικιο!

Καταρχας, οι γονεις δεν ανησυχουν οταν τα παιδια ειναι στο δρομο υπο την καθοδηγηση..κανενος και συμμετασχουν σε εναν νερατζοπολεμο με τα Α.Τ.? Δεν φοβουνται μηπως καποιος αλλος θερμοκεφαλος αστυνομικος μεσα στα νευρα του τραβηξει οπλο;

Κατα δευτερον εαν θελουν οντως να κανουν εναν αγωνα, μπορουν να κατεβουν στα οργανωμενα συναλλητηρια που γινονται σχεδον καθε μερα! Εκει ομολογω πως χαιρομαι τα παιδια και καταδικαζω την αστυνομικη βια που ασκειται παρα πολλες φορες ( επιτηδες ) εναντιον τους!

Κατα τριτον η νεολαια ΚΑΛΑ κανει και εξεγειρεται εναντιον της ταξης και της πολιτικης ζωης! Ειναι το νεο αιμα που βαρεθηκε να βλεπει τις γενιες μετα το Πολυτεχνειο να πουλανε τη ζωη τους! Ομως, ο αγωνας τους ειναι ακυρος οταν το μετατρεπουν σε χαβαλε! Μιλαω για Πειραια και Π.Φαληρο που ειναι 2 μερη που ξερω. Ενδεχομενως εκτος αυτων των περιοχων να γινονται πιο οργανωμενοι και σοβαροι αγωνες των μαθητων!

Υπαρχει μια ευκαιρια να παλεψουν τα παιδια! Μην τη χαλασουν μετατρεποντας τη διαδικασια σε χαβαλε και νερατζοπολεμο χωρις λογο!


Ομως η θρασυτητα του ατομου που εχουμε για πρωθυπουργο ειναι πλεον παρα πολυ μεγαλη! Με φοβιζει το γεγονος πως ισως ο Ελληνας μεχρι τις επομενες εκλογες θα τον εχει ξεχασει και θα εκλεξει ξανα ενα μεγαλο κομμα...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/08, 23:21 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2181 στις: 12/12/08, 23:26 »
Επειδή τα γεγονότα μένουν και δεν μπορούμε να τα ξεχάσουμε ,έψαξα και βρήκα ...
Αυτή η χαριτωμένη λίστα είναι από το indymedia. Δυστυχώς παρόλο που είναι πολύ μεγάλη είναι και πάλι ελλιπής. Mερικά μόνο από τα σοβαρότερα περιστατικά δολοφονιών από μπάτσους που έγιναν την τελευταία 12ετία.

20/1/96, σε "σκούπα" στη Σκάλα Ωρωπού, ο αστυνόμος Διονύσης Καρακαϊδός σκοτώνει Αλβανό μετανάστη.
6/4/96, ο 25χρονος Αποστόλης Κεραμιδάς δολοφονείται από τον αστυνόμο Σάββα Αγαπίου στη Νίκαια.
8/2/97, ο 19χρονος Εριόν χάνει τη ζωή του όταν «εξοστρακίστηκε» η σφαίρα από το όπλο του Μιλτιάδη Ανδρεόπουλου, των μεταβατικών αποσπασμάτων της αστυνομίας.
15/4/97, ο αστυνόμος Στέργιος Ταγάρας δολοφονεί δύο Αλβανούς στην Καστοριά.
25/5/97, ο 28χρονος Φίλιππος Παπαδόπουλος «γαζώνεται» κυριολεκτικά από τις σφαίρες των λιμενοφυλάκων που τον καταδιώκουν γιατί πήρε για βόλτα ένα εγκαταλελειμμένο σκάφος.
3/8/97, ο 26χρονος Ηλίας Μέξης δολοφονείται από τον αστυνόμο Τσαγκράκο, γιατί οδηγούσε ανάποδα σε μονόδρομο στη Νίκαια.
18/3/98, ο 29χρονος αγρότης Ιωάννης Κεχαιτης δολοφονείται στην Καστοριά «κατά λάθος» από μεθοριακή περίπολο της ΕΛΑΣ.
2/4/98, νεκρός από σφαίρες αστυνομικού στη Θεσσαλονίκη ο 29χρονος τσιγγάνος Άγγελος Τζελάλ.
27/5/98, ο 30χρονος Ευστράτιος Κυρέλης δολοφονείται στην Ξάνθη, από αστυνομική περίπολο.
5/6/98, ο 28χρονος Μπόκαρι Μπάχο πέφτει νεκρός από «τα εκφοβιστικά πυρά» μεθοριακής περιπόλου.
Οκτώβριος '98, πεθαίνει στα κρατητήρια του Μελιγαλά ο Πολωνός Σμπόμπεκ Μιέσιτς, καθώς η αστυνομία παρά τη ρητή εντολή της γιατρού αρνήθηκε να τον μεταφέρει σε νοσοκομείο.
23/10/98 ο 17χρονος Σέρβος μαθητής Μάρκο Μπουλάτοβιτς πυροβολείται στην καρδιά από τον αστυνόμο Βαντούλη γιατί θεωρήθηκε "ύποπτος για κλοπή".
27//1/99, ο αστυνόμος Κ. Ταολτσίδης δολοφονεί τον 23χρονο Γ. Μιγκίπη στη Θεσσαλονίκη.
13/3/99, στην Κοζάνη ο αστυφύλακας Αθανάσιος Καναβάς σκοτώνει τον Αλβανό Αρμπέν Βεζί.
16/7/99, ο Αλβανός Αρμπέν Σούφα δολοφονείται από την αστυνομία στη Φλώρινα.
16/1/00 Ο 24χρονος τσιγγάνος Θ. Βασιλόπουλος δολοφονείται από αστυνομικό στον Ασπρόπυργο.
19/1/00, ο 20χρονος Ρουμάνος Βασίλιε Ιόν δολοφονείται από αστυνομικούς στην πλατεία Βάθης.
22/2/00, ο Ρουμάνος Νικολάι Γκορέα δολοφονείται από αστυνομικό στην Πετρούπολη.
25/3/00, ο 17χρονος Νίκος Λεωνίδης, πρόσφυγας από τη τον ασφαλίτη Ατματζίδη στη Θεσσαλονίκη.
20/2/01, ο 23χρονος Μιχ. Κιβωτός πεθαίνει στις φυλακές Κορυδαλλού, έπασχε από καρδιά και μεσογειακή αναιμία αλλά οι εκκλήσεις του για μεταφορά σε νοσοκομείο αγνοήθηκαν.
24/10/01, ο αστυνομικός Γ. Τυλιανάκης δολοφονεί στο Ζεφύρι τον 21χρονο τσιγγάνο Μαρίνο Χριστόπουλο.
21/11/01, ο αστυφύλακας Γιάννης Ριζόπουλος δολοφονεί στην πλατεία Αμερικής τον 20χρονο Σέντακ Σελνίκου μετανάστη από την Αλβανία.
1/12/01, Συνοριοφύλακες πυροβολούν εναντίον δύο νεαρών Αλβανών σε παραμεθόριο χωριό της Θεσπρωτίας, ο ένας πέφτει νεκρός.
23/9/03 ο 18χρονος Αλβανός Βούλνετ Μπίτιτσι τραυματίζεται θανάσιμα από Έλληνα συνοροφύλακα όταν προσπάθησε να διασχίσει τα ελληνοαλβανικά σύνορα και τράπηκε σε φυγή.
7/5/03 "Μυστηριώδης" θάνατος του 25χρονου Αριστείδη Νεοφώτιστου στο αστυνομικό τμήμα της Νέας Φιλαδέλφειας. Το παιδί πήγε για εξακρίβωση και βγήκε σακατεμένο και νεκρό.
24/9/03 Συνοριοφύλακες που καταδίωκαν μετανάστες που είχαν περάσει τα σύνορα στην Ιεραπηγή Καστοριάς, πυροβολούν και σκοτώνουν 18χρονο Αλβανό.
9/12/03 Νεκρός από σφαίρες ειδικών φρουρών, ο 22χρονος Ηρακλής Μαραγκάκης. επειδή το αυτοκίνητο οπού επέβαινε δεν σταμάτησε σε μπλόκο των (Τ.Α.Ε) στην περιοχή Ανωγείων Ρεθύμνου.
13/1/04 O 42χρονος Μοχάμετ Χαμούτ πεθαίνει από "παθολογικά αίτια" ενώ κρατούνταν από την Αστυνομία Ρεθύμνου, με εμφανή τα σημάδια κακοποίησης και ξυλοδαρμού σύμφωνα με την ιατροδικαστική έκθεση.
13/3/04 πέθανε στα κρατητήρια του αστυνομικού τμήματος Βύρωνα όπου εκρατείτο για να απελαθεί o τριανταεξάχρονος Πολωνός Γιαντέους Κότσεβα.
21/12/04 Σε φρικτά βασανιστήρια (ξεγύμνωμα, φάλαγγα, εικονικές εκτελέσεις και άγριο ξύλο) υπέβαλε τουλάχιστον 40 Αφγανούς μετανάστες ομάδα αστυνομικών και ειδικών φρουρών - περίπου 15 - του Αστυνομικού Τμήματος του Αγίου Παντελεήμονα.
17/11/2006 . ο κύπριος φοιτητής Αυγουστίνος Δημητρίου ξυλοκοπείται ανηλεώς από 8 αστυνομικούς με πολιτικά άνευ αιτίας. Η αστυνομία αναφέρει ότι «έπεσε και χτύπησε σε ζαρντινιέρα». Για κακή τους τύχη η κάμερα της τιβι έχει καταγράψει όλο το περιστατικό.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ
16/11/1980 Νεκροί οι Σταματίνα Κανελλοπούλου και Ιάκωβος Κουμής από ξυλοδαρμό των ΜΑΤ κατά την διάρκεια της πορείας του πολυτεχνείου
17/11/1985. Νεκρός από πισώπλατο πυροβολισμό ο 15χρονος Μιχάλης Καλτεζάς. Ο αστυνομικός Αθανάσιος Μελίστας αθωώθηκε για « δολοφονία μεν αλλά εν βρασμώ ψυχής δε»

Παπαλεξοπούλου Ελισάβετ


Δεν αποδεικνύει κάτι αυτό.Με την ίδια λογική να κάτσει και κάποιος από την αντίθετη πλευρά και να βγάλει λίστα με ανάλογες δολοφονίες και ξύλο.Επίσης έχει τύχει να δω με τα μάτια μου 6 αναρχικούς να πετάνε πισώπλατα μια πέτρα σε αστυνομικό, να τον πετυχαίνει στη μέση και εκείνος να μην τους κυνηγήσει καν.Όπως και το 85 που λες, εκείνο το ''καλό'' παιδι πήγε να πετάξει μεσα σε μια κλούβα μιά μολότωφ και να κάψει 15 ανθρώπους,τι είναι προτιμώτερο να καούν 15 απο κάποιον ο οποίος πήγε να τους βάλει φωτιά?ή να πεθάνει εκείνος που πήγε να κάνει το έγκλημα?καλο είναι να μην πεθάνει κανείς αλλά εαν η επιλογή είναι ανάμεσα στις 2 πλευρές εγώ επιλέγω το 2ο πάντως.Με αυτό δεν θέλω να υποστηρίξω την αστυνομία απλά μην χρεώνουμε πάντα τα στραβά οτι προέρχονται από αυτούς.Ούτε όλοι οι αναρχικοί είναι άγιοι ούτε όλοι οι αστυνομικοί.Και να σου πώ και κάτι, αν ήταν μόνο τα αστυνομικά τμήματα να καούν, οκ,αλλά επειδή σέβομαι τον κόπο μου και τη δουλειά μου, αν έβλεπα οτι το αυτοκίνητο μου που με κόπο και υπερωρίες έχω μαζέψει χρήματα για την προκαταβολή του και το ξεχρεώνω σε 5 χρόνια, να δω ενα μαλακιστήρι να μου το καίει, θα το κάνω τόπι από το ξύλο.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2182 στις: 12/12/08, 23:36 »
να μην παθαινει τπτ κανεις Μακης,ουτε σκοτωμοι ουτε ξυλο.. ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2183 στις: 12/12/08, 23:46 »
 .
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/10, 18:44 από Θοδωρής »
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2184 στις: 12/12/08, 23:50 »
Μαλλον δεν με καταλαβες!

Τοσο καιρο τα ΜΜΕ δειχνουν εικονες αστυνομικων που σερνουν, βασανιζουν, τεμαχιζουν, βριζουν διαδηλωτες!

Αληθεια, ο πονος των ΜΜΕ ειναι η αληθεια ή τα νουμερα;

Περα απο τα ΜΜΕ εχουμε γεμισει εικονες στο youtube με τις πορειες και τα αντιστοιχα επεισοδια! Εαν υποθεσουμε βεβαια πως καθημερινα γινονται πανω απο 1000 κλησεις στο 100, εμεις κοιταμε τα 5-6 γεγονοτα που κατακρινουν την αστυνομια ( και αυτο συμβαινει τωρα.. )!

Οσο για τα στρατοπεδα...Νομιζω πως ειμαι ξεκαθαρος! Εαν καποιος επικαλεστει το αρθρο 48, πολλοι θα τριβουν τα χερια τους! Και σιγουρα οχι εμεις!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2185 στις: 13/12/08, 00:00 »
Ε ρε φρι... είναι πλέον ηλίθιο να το λέμε συνέχεια... Τα ΜΜΕ είναι ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ που κυριαρχος στόχος τους είναι το ΚΕΡΔΟΣ!!! τελος...

Αν φτάσουμε εκεί ( άρθρο 48 ) τότε οι πλαστικές σφαίρες θα είναι το λιγότερο για το οποίο θα πρέπει να νοιαζόμαστε...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2186 στις: 13/12/08, 00:12 »
Ακριβως αυτο λεω τωρα! Και για τις επιχειρησεις και για το στρατο...Και οσο υπαρχει τεταμενη ατμοσφαιρα ( πλαστη ή οχι ), ο μπουλης εχει το δικαιωμα να ζητησει την τηρηση του αρθρου!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2187 στις: 13/12/08, 00:20 »
γιατι αλλο ο μπατσος, αλλο αστυνομικος, μιας και οι τελευταιοι εδω και πολλες μερες καταδικασαν το γεγονος
Ντοιοιοιονγκ!! Δηλαδή τι περίμενες, να βγουν και να πουν ''καλά του κανε του φούστη'' ας πούμε? ???

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2188 στις: 13/12/08, 00:22 »
Ακριβως αυτο λεω τωρα! Και για τις επιχειρησεις και για το στρατο...Και οσο υπαρχει τεταμενη ατμοσφαιρα ( πλαστη ή οχι ), ο μπουλης εχει το δικαιωμα να ζητησει την τηρηση του αρθρου!

Ναι μόνο που τότε δεν μπορείς να φανταστείς τι θα γίνει... σκηνές από ταινίες θα βιώσουμε... και για πόσες μέρες θα κυκλοφορούν τα στρατα? μολις αποσυρθουν μετά θα καεί και η υπόλοιπη ελλάδα!!! δεν νομίζω να υπάρχει πολιτικός που θα δεχθεί τις πολιτικές ευθύνες και θα εφαρμόσει το 48... γιατί εννοείται τότε ότι παραδέχεται ότι τα έκανε σκατά και εννοείται ότι μόλις τελειώσει η κατασταση θα πρέπει να παραιτηθεί....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2189 στις: 13/12/08, 00:27 »
Sakman ειχα την ελπιδα πως θα ηταν εξυπνος! Δεν ειναι ομως...Οποτε πολλα μπορει να κανει με βαση την αγνοια και την αχρηστια του! :/

Gers, το οτι το καταδικασαν δεν αναφερθηκε απο κανεναν! Περα απο το γεγονος, πρεπει να αντιληφθουμε πως υπαρχει μια μεριδα αστυνομικων ( μειοψηφια, πλειοψηφια δεν ξερω ) που βιωνει την κοινωνια και δεν θελει να ειναι μεσα στη μεριδα αυτων που συμπεριφερονται σαν ουνοι.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2190 στις: 13/12/08, 01:00 »
το οτι το καταδικασαν δεν αναφερθηκε απο κανεναν! Περα απο το γεγονος, πρεπει να αντιληφθουμε πως υπαρχει μια μεριδα αστυνομικων ( μειοψηφια, πλειοψηφια δεν ξερω ) που βιωνει την κοινωνια και δεν θελει να ειναι μεσα στη μεριδα αυτων που συμπεριφερονται σαν ουνοι.

Είναι η πλειοψηφία!!! Αλλά το δικό τους παραπτωμα είναι ότι ανέχονται αυτούς τους λιγότερους που είναι μπάτσοι και αντι να τους "κυνηγήσουν" και να τους κατονομάσουν στους ανωτέρους τους κανουν τις πάπιες για να μην χαρακτηριστούν ρουφιάνοι... γιατί στο κάτω κάτω την δική τους δουλειά προσβάλουν αυτοί οι μπάτσοι....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2191 στις: 13/12/08, 01:05 »
Υπαρχει παντςω περιπτωση αστυνομικου τμηματος που οι βαθμοφοροι μαζεψαν τα οπλα απο τους κατωτερους τους γιατι θεωρησαν πως ηταν ανικανοι να διαχειριστουν την κατασταση με την παρουσια του οπλου ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2192 στις: 13/12/08, 01:05 »
Το ζήτημα ίσως τελικά να μην είναι ούτε οι αστυνομικοί, ούτε τα ΜΜΕ, ούτε και η κυβέρνηση. Ίσως το ζήτημα να είμαστε ΕΜΕΙΣ. Ίσως το πρόβλημα να είμαστε ΕΜΕΙΣ. Γιατί ΕΜΕΙΣ επιτρέπουμε σε ΑΥΤΟΥΣ τους "αστυνομικούς" να συμπεριφέρονται έτσι. Γιατί ΕΜΕΙΣ επιτρέπουμε σε ΑΥΤΗ την κυβέρνηση να λεηλατεί τις ψυχές, τα όνειρα και την καθημερινότητα μας. Γιατί ΕΜΕΙΣ τους δώσαμε την άδεια να το κάνουν αυτό, γιατί πιστέψαμε σε ένα καλύτερο αύριο που τελικά φαίνεται να είναι χειρότερο από το χθες.

Ξεχνά κανείς τι έγινε με τις φωτιές το περσινό καλοκαίρι ? Ποιοί ήταν εκείνοι που ψήφισαν ξανά εκείνους που "έκαψαν" την Ελλάδα με την άγνοια και την αδιαφορία τους? ΕΜΕΙΣ!! (Όταν λέω "ΕΜΕΙΣ" φυσικά, γίνεται σαφές τι θέλω να πω).

Προφανώς αυτή την Ελλάδα θέλουμε. Μπορούμε να κάψουμε οχι μόνο την Αθήνα, αλλά ολόκληρη την Ελλάδα και να μην αφήσουμε μαγαζί για μαγαζί. Μπορούμε να κλείσουμε λιμάνια, αεροδρόμια, δρόμους, πανεπιστήμια, σχολεία και κρατικές υπηρεσίες. Μπορούμε ακόμα και να αλληλοσκοτωθούμε. Πολλά μπορούμε. Αλλά ας σοβαρευτούμε...μια μόνο ευκαιρία μας δίνεται να τους στείλουμε σπίτι τους και αυτή ονομάζεται ΕΚΛΟΓΕΣ. Αλλά και πάλι, όλα θα ξεχαστούν. Ο πόνος θα γίνει ανάμνηση και οι καμμένοι δρόμοι, μισή παράγραφος στα βιβλία της ιστορίας. Κι όταν έρθουν οι εκλογές, οι πραγματικοί δολοφόνοι, εμπρηστές και κουκουλοφόροι θα πάρουν με τη σειρά τις λαϊκές και τις συνοικίες κι εμείς...θα ψάχνουμε το ομορφότερο ψέμα, εκείνο που πονάει λιγότερο, για να αποφασίσουμε αν η ψήφος μας θα έχει πράσινη ή μπλε υποκρισία.

Όσα παιδιά κι αν σκοτωθούν, όσα μαγαζία κι αν καούν, δεν τους καίγεται καρφί. Ας κοιτάξουμε λοιπόν να κάνουμε αυτό που πρέπει στις εκλογές κι ας αφήσουμε τις επαναστατικές ιδέες περί ξεσηκωμών κτλ. Ο Έλληνας δεν είναι επαναστάτης!!! Είμαι 22 ετών, δεν έζησα στη χούντα, μα δεν ζω και σε καλύτερες μέρες. Κοιτάζω γύρω μου και δεν βλέπω κανέναν πρόθυμο να αλλάξει τον κόσμο. Μόνο βολεμένους βλέπω και αυτούς που θέλουν να βολευτούν.

Ας τα βρούμε λοιπόν με τον εαυτό μας, μετά με τον γείτονα μας και ας τους στείλουμε σπίτι τους....
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/08, 01:08 από BluesMe »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2193 στις: 13/12/08, 01:17 »
Έχω υποστηρίξει το πόσο κατά της βίας είμαι στα προηγούμενα post. Όσο περνάνε οι μέρες, οι πληροφορίες "κυλάνε" και με γεμίζουνε με σκέψεις. Σκέψεις όπως:
α) Η κοινωνία μας έχει φτάσει τελικά σε αδιέξοδο; Αναξιοκρατία,διαφθορά, "η γενιά των 700 ευρώ", 28 δις για τις τράπεζες (για να στηριχθεί το "σύστημα") ενώ για αναξιοπαθούντες συμπολίτες μας τόσα χρόνια τίποτα, όραμα μηδέν, ιδεολογίες που δεν λένε σε κανέναν τίποτα, κυβερνήσεις που δεν ασκούν εξουσία, αλλά είναι "χρήστες" της εξουσίας, μετεμφυλιακά και μεταχουντικά σύνδρομα άρα και φανατισμός ένθεν κείθεν( "μπάτσοι-γουρούνια-δολοφόνοι και φασίστες" απ'τη μιά, "ανάρχες, κομμουνιστοσυμμορίτες, πουλημένοι ανθέλληνες" από την άλλη). Πράγματα γνωστά και καθημερινά. Και τι έχουμε κάνει. Έχουμε αφήσει τα παιδιά να βγάλουν το "φίδι απ'τη τρύπα". Ενώ έπρεπε στους δρόμους να είναι οι γονείς. Και τα παιδιά να μεγαλώνουν σαν παιδιά, μέχρι να έρθει και για εκείνα η ώρα να αναλάβουν τις ευθύνες τους ως πολίτες. Μεγάλο πρόβλημα όμως. Μια κοινωνία που δεν ωρίμασε ποτέ. Με ενήλικες-παιδιά. Που κρύβονται πίσω από σιχαμερά τσιτάτα-άλλοθι του κώλου, του τύπου " Τα παιδιά είναι το μέλλον της ανθρωπότητας". Για να είναι το μέλλον, πρέπει να υπάρξουν παιδιά πρώτα, τώρα στο παρόν...Ποιός είναι αυτός που έχει κάνει έναν άνθρωπο μόλις περάσει τα 25, τα 28, τα 30 , κάνει οικογένεια και έχει μιά δουλειά να λουφάζει και να τα περιμένει όλα από τα παιδιά; Για μένα είναι οι πολιτικές των τελευταίων 27 ετών.Η παιδεία των τελευταίων 27 ετών. Το παράδειγμα που μας δίνουν οι αιρετοί μας αντιπρόσωποι τα τελευταία 27 χρόνια.

β) Βαδίζουμε προς γενικευμένη εξέγερση ή εμφύλιο; Όχι. Όσο τρομακτικό μου φαίνετε, άλλο τόσο υπερβολικό είναι. Όμως η κατάσταση μοιάζει με ατμολέβητα που έχει αρχίσει να βαράει κόκκινο. Πως θα αρχίσει σιγά σιγά να εκτονώνεται; Που είναι οι υπεύθυνες πολιτικές που θα δώσουνε λίγο φως στο τούνελ; Ο Καραμανλής σε αντίθεση με τα 4 προηγούμενα χρόνια, από το Βατοπέδι και μετά, είναι "σκιά" του εαυτού του. Αμύνεται ψελλίζοντας την ίδια ρητορική και την ίδια φρασεολογία του 2000 και του 2004.Αρνείτε να δεχθεί τις παραιτήσεις Χηνοφώτη και Παυλόπουλου (παρ'όλο που οι δηλώσεις του τελευταίου ήταν από τις πιο σόφρωνες και ειλικρινείς των ημερών).Αν δεν δεχθεί σε μιά τέτοια κρίση παραιτήσεις για να δείξει στο λαό ότι "υπάρχει και φιλότιμο" πότε περιμένει να το κάνει;  Ο Παπανδρέου από την άλλη βρίσκει ευκαιρία απλά να εκμεταλλευτεί τη συγκυρία, με μοναδικό πραγματικό μήνυμα," εκλογές εδώ και τώρα" και "να φύγουν οι ανίκανοι". Η Παπαρήγα έχει υποπέσει σε κρίσιμο σφάλμα,δημιουργώντας μια κρίση με το ΣΥΡΙΖΑ που δεν ενδιαφέρει τελικά κανέναν. Ο Αλαβάνος αρνείτε σαν μικρό παιδί απλά να κάνει μιά ξεκάθαρη δήλωση αποδοκιμασίας των βανδαλισμών και να προτείνει τρόπους εκτόνωσης. Ο Καρατζαφέρης παίζει τα γνωστά του παιχνίδια. Οι δημοσιογράφοι "τρομολαγνικά", ηδονίζονται περιγράφοντας τα επεισόδια και όσο μεγαλύτερη η φασαρία τόσο μεγαλύτερη η ηδονή. Πνευματικός κόσμος πουθενά. Μαυρίλα...Όλοι χαιδεύουνε αυτιά αλλά δεν "πουλάνε ούτε αγοράζουνε". , πιπιλώντας το δάχτυλό τους,περιμένουν να τους σώσουν τα παιδιά...Έλεος. Και όλοι περιμένουν, άβουλοι και ανώριμοι κάποιο θαύμα...

γ) Είναι η ώρα να αναθεωρήσουμε την ίδια μας τη Δημοκρατία. Ο τρόπος διακυβέρνησης, με τα κόμματα και τους αρχηγούς που κάνουν ότι θέλουν μας έχει οδηγήσει εδώ. Σε πρώτη φάση πρέπει να απαιτήσουμε πλέον την απλή αναλογική. Να αναγκάσουμε τους πολιτικούς να συνεργαστούνε. Οι αυτοδυναμίες ευθύνονται στο μεγαλύτερο βαθμό για τη σημερινή κρίση.Και μελλοντικά γιατί όχι να δούμε και τη περίπτωση ενός θεσμικού οργάνου που θα ελέγχει τη Βουλή. Μια Γερουσία ας πούμε με ανεξάρτητους εκτός κομμάτων γερουσιαστές, από την οποία θα πρέπει να επικυρώνονται τα νομοσχέδια. Ή ένας ισχυρότερος Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Αιρετός.
Αυτά τα πολλά. Ευχαριστώ όποιον είχε το κουράγιο να το διαβάσει ολόκληρο :-X
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/08, 01:21 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2194 στις: 13/12/08, 01:33 »
γ) Είναι η ώρα να αναθεωρήσουμε την ίδια μας τη Δημοκρατία.

Πόσο χαίρομαι που συμφωνούμε φίλε Μάκη. :)

Να τονίσω μόνο ή καλύτερα να προσθέσω, πως για να αναθεωρήσουμε τη Δημοκρατία (αν μπορεί να αναθεωρηθεί, γιατί πιστεύω πως πρέπει πρώτα να εφαρμοστεί και ξέρεις τι θέλω να πω και που το πάω, είμαι βέβαιος), θα πρέπει να αποφασίσουμε τι Δημοκρατία θέλουμε. Γιατί η δική σου Δημοκρατία φίλε Μάκη, μπορεί να "συγκρούεται" με τα συμφέροντα της δικής μου. Γιατί έτσι λειτουργούμε αυτά τα 27 χρόνια που αναφέρεις (δεν τα έχω ζήσει και τα 27, αλλά κρίνω εκ των αποτελεσμάτων). Γι' αυτό λέω πως ο Έλληνας δεν είναι επαναστάτης και πως προσπαθεί να κοπιάρει οτι γίνεται στο εξωτερικό και τίποτα παραπάνω...γιατί ο Έλληνας δεν ξέρει τι θέλει. Στις πορείες έβλεπες άλλους να φωνάζουν να πέσει η κυβέρνηση, άλλους να φωνάζουν "Δολοφόνοι" και άλλους να φωνάζουν...οτι φώναζε και ο διπλανός. Οι μισοί, δηλαδή, θεωρούσαν πως αν πέσει η κυβέρνηση το πρόβλημα θα λυθεί. Οχι κύριε φωστήρα δεν θα λυθεί. Γιατί θα ξαναψηφίσεις. Και θα ψηφίσεις και πάλι τους ίδιους που θα φέρουν τα ίδια αποτελέσματα και μετά απο 3, ίσως 5 χρόνια, θα ζητάς να πέσουν εκείνοι που εσύ τοποθέτησες εκεί, που προηγουμένως είχες ζητήσεις να ξαναπέσουν για να τους ξαναβάλεις εκεί και .... ουφ! ζαλίστηκα !! :o
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/08, 01:35 από BluesMe »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2195 στις: 13/12/08, 01:52 »
Έτσι Μαρίνο μου. Φαύλος κύκλος...Μέσα για μέσα στη φαυλότητα.... >:(
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2196 στις: 13/12/08, 03:23 »
πιο χοτ θεμα και απο το "πειτε κατι για τον απο πάνω σας"  ;D ;D

(μην μου πειτε ότι σπαμαρω.... όταν η κατασταση το απαιτεί και της αρμοζει, το σπαμ σημαίνει πολλά....... ::) ::) >:D >:D >:D >:D )

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2197 στις: 13/12/08, 12:53 »
να μην παθαινει τπτ κανεις Μακης,ουτε σκοτωμοι ουτε ξυλο.. ;)
Αυτο θα ήταν το πιο ιδανικό σίγουρα..
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2198 στις: 13/12/08, 14:02 »
MACMISIAS και BluesMe, επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.

Σε όλον τον κόσμο γίνονται εκδηλώσεις συμπαράστασης προς "την Ελληνική νεολαία". Σ' όλην την ΕΕ, Ρωσία, Αυστραλία, Τουρκία, Ουκρανία, με πορείες και επιθέσεις στις Ελληνικές πρεσβείες και προξενεία. Πως αισθανόμαστε άραγε τώρα που τα δικά μας σύμβολα γίνονται θέατρα διαμαρτυριών όπως κάνουμε εμείς κατά καιρούς στα Αμερικάνικα και Ισραηλινά?
Όλοι φοβούνται μήπως η Ελληνική εξέγερση εξαπλωθεί και στην Υπόλοιπη Ευρώπη. Ήδη χθες σε μια πόλη της Ρωσίας κοντά στο Βλαδιβοστόκ νεαροί μιμούμενοι το Ελληνικό παράδειγμα, έκαψαν καταστήματα και τράπεζες.

Για ποιόν λόγο όλοι φοβούνται τόσο πολύ αυτά τα γεγονότα? Για ποιόν λόγο αυτή η κατάσταση έχει λάβει τόσο εκσεσημασμένη παγκόσμια δημοσιότητα? Όχι δεν είναι μια παγκόσμια συνωμοσία εναντίον της Ελλάδας, ούτε οφείλεται στις καταστροφές που έγιναν. Ο φόβος προέρχεται από το αυθόρμητο και ανοργάνωτο της εξέργεσης. Τόσο αυθόρμητο και ανοργάνωτο που κανένας κομματικός μηχανισμός δεν πρόλαβε και κυρίως δεν τόλμησε να την καπελώσει! Ούτε καν οι ήδη προσανατολισμένες προς αυτήν την κατεύθυνση αναρχικές και αντιεξουσιαστικές ομάδες.

Προσπαθώντας κανείς να προσδιορίσει την ταυτότητα και την κοινωνική τάξη των διαδηλωτών έπεφτε στο κενό. Κανείς δεν ήξερε εάν ήταν μαθητές, φοιτητές, εργάτες, υπάλληλοι, μετανάστες, νέοι, γέροι. Διότι ήταν όλα αυτά μαζί και κυρίως διότι δεν είχε καμμία σημασία. Ήταν όλοι και χωρίς προσανατολισμό, χωρίς κοινά συνθήματα ή αιτήματα, χωρίς κοινή ιδεολογία. Ήταν μια έκρηξη που όλοι περίμεναν πως θα έρθει αλλά κανείς δεν ήξερε τον τόπο. Ήταν η πρώτη έκρηξη της οικονομικής κρίσης ή αλλιώς της κρίσης ταυτότητας του πολιτισμού μας.

Ο καθένας καταλαβαίνει ότι εάν υπήρχε μια ιδεολογία η οποία μπορούσε να απαντήσει σε ερωτήματα και να δώσει λύσεις σε σύγχρονα προβλήματα, να δώσει έναν μπούσουλα δηλ τα αποτελέσματα θα ήταν απρόβλεπτα. Αλλά, ευτυχώς, καμμιά κοινωνική δύναμη δεν συμφέρει πλέον να χρηματοδοτήσει την δημιουργία μιας καινούριας ιδεολογίας....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2199 στις: 13/12/08, 14:15 »
Παππού δε νομίζω ότι διαφωνούμε ιδιαίτερα. Ίσως εννοείς το ότι δεν έχω βάλει τον παράγοντα παγκόσμια οικονομική κρίση, ο οποίος φυσικά έχει παίξει το ρόλο του.Όμως για μένα η ουσία βρίσκεται στην ανωριμότητα της κοινωνίας μας και ειδικά των ενηλίκων της.

"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/