Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 680678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2725 στις: 22/01/09, 21:58 »
Το παραξενο ειναι πως οταν θελουμε να τιμωρηθουν οι αστυνομικοι, απαιτουμε ο νομος να ισχυσει στο 100%

..οταν ομως συλλαμβανονται ατομα που εχουν στην κατοχη τους μολοτωφ ή προκαλουν φθορες σε περιουσιες, αναζηταμε 1002 τροπους για να πεισουμε τους υπολοιπους πως "ε, ο νομος εδω πρεπει να μην ειναι τοσο αυστηρος"..

Ε, με 2 μετρα και 2 σταθμα δε υφισταται δημοκρατια!

Ερωτω ξανα λοιπον:

Εφοσον το βιντεο μας δειχνει μονο τη συλληψη, υποθετω πως η κυρια θα ειχε οντως στην κατοχη της μολοτωφ και θα ειχε πεταξει μερικες απο αυτες! Μηπως τελικα το προβλημα δεν ειναι η συλληψη ( και η εισοδος αστυνομικων στον πανεπιστημιακο χωρο ), αλλα η παραμονη τετοιων καλοπαιδων μεσα στα πανεπιστημια;

Λεω...μηπως..γυριζει μπουμπερανγκ το βιντεακι σε ολη την ιστορια;

Και τελοσπαντων..το ασυλο ποιος προστατευει; Τα τζακουζι της Παντειου, ή τα χουφτωματα της Φιλοσοφικης;

Εκτος εαν καποιος θελει να μην τιμωρηθει η κοπελια και να την αφησουμε ελευθερη!
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/09, 22:01 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2726 στις: 22/01/09, 22:06 »
Υποθετεις. Δεν ξερεις.

Η κοπελα παντως ηδη εχει κανει αρκετους μηνες προφυλακισμενη. Δεν ξερεις τι εκανε και γιατι. Μπορει να μπηκε μεσα για να προφυλαχτει απο τα δακρυγονα και το ξυλο. Εγω αυτο υποθετω οπως υποθετεις και εσυ ο,τι θελεις.

Για μενα ναι, πρεπει να μην τιμωρηθει (φτανουν νομιζω οι μηνες που εκανε προφυλακισμενη χωρις προφανη λογο, δηλαδη δεν ειχε ποινικο μητρωο ή οτιδηποτε που να την βαραινε ηδη) και να την αφησουμε ελευθερη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2727 στις: 22/01/09, 22:07 »
Ωραια...Δεν περιμενα καλυτερα απαντηση ;D

Με καλυψατε πληρως. Ευχαριστω.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2728 στις: 22/01/09, 23:57 »
freemind εσύ που έλεγες ότι οι πορείες και οι κινητοποιήσεις δεν βγάζουν τίποτα,πώς φάνηκαν οι χεσμένοι της κυβέρνησης σήμερα?
Επίσης όταν επιτευχθεί αξιοκρατία στις ποινές εκ μέρους της δικαιοσύνης τότε θα μπορούμε να ζητάμε και τιμωρίες σε περιπτώσεις αντίστοιχης της κοπελιάς.
Όταν όμως από τη μία 5 ..............(σέβομαι το forum και δεν λέω) που αφήνουν ημιθανή τον Κύπριο φοιτητή ''τιμωρούνται'' με 5 ευρώ την ημέρα και από την άλλη μια 17χρονη κοπελίτσα τρωωει 4 χρόνια μετά από προφυλάκιση για αδίκημα που δεν ξέρουμε καν αν διέπραξε,τότε ναι έχει ο καθένας κάθε δικαίωμα να ζητάει αθώωση
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/09, 00:20 από s.s. »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2729 στις: 23/01/09, 00:15 »
Συμφωνω. Εξαλου δεν εχω κανενα σκοπο να βοηθησω στην επεκταση μιας παρομοιας συζητησης. Δεν υπαρχει λογος να δινω αξια σε ολες τις αποψεις με το να αντιμαχω. Εχετε δικιο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2730 στις: 23/01/09, 00:15 »
Διαφωνώ στο προτελευταίο.  Δεν έχει δικαίωμα να ζητά αθώωση,  σωστή έρευνα και εφαρμογή του νόμου πρέπει να ζητήσει.  Επομένως αν την συνέλλαβαν χωρίς να έχει κάνει κάτι πρέπει να υποστούν κυρώσεις,  αλλά εφόσον είναι ένοχη πρέπει να τιμωρηθεί.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2731 στις: 23/01/09, 00:17 »
Τι το ψαχνεις τωρα; Εδω την αθωωσαμε παντως! :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2732 στις: 23/01/09, 00:28 »
Από περιέργεια θέτω το εξής ερώτημα.  Υπάρχει αδιαμφισβήτητα αρνητικό κλίμα απέναντι στην αστυνομία,  κάτι που υπήρχε για χρόνια και όχι αδίκως αν λάβουμε υπόψιν τα ευτράπελα της ΕΛ.ΑΣ (βέβαια επιμένω πως οι γενικεύσεις για τους αστυνομικούς είναι καλύτερο να αποφεύγονται,  αλλά ξέρω ότι είναι δύσκολο,  κι εγώ το κάνω αρκετές φορές).  Η ερώτησή μου λοιπόν είναι:  αυτό που θέλουμε είναι κατάργηση της αστυνόμευσης,  ή σωστά εκπαιδευμένους αστυνομικούς που διασφαλίζουν την κοινωνία;;  Ρωτάω γιατί ορισμένες απόψεις που εκφράστηκαν έμμεσα υποδεικνύουν το πρώτο.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2733 στις: 23/01/09, 00:35 »
αυτό που θέλουμε είναι κατάργηση της αστυνόμευσης,  ή σωστά εκπαιδευμένους αστυνομικούς που διασφαλίζουν την κοινωνία;;  Ρωτάω γιατί ορισμένες απόψεις που εκφράστηκαν έμμεσα υποδεικνύουν το πρώτο.
εννοείτε το δεύτερο.ταυτόχρονα όμως πρέπει να διασφαλιστεί και πλήρης ισονομία απέναντι σε όλους τους πολίτες.και δεν μιλάω μόνο για περιπτώσεις αστυνομικών αλλά και για περιπτώσεις νονών της νύχτας κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος Τζογαδόρος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2734 στις: 23/01/09, 09:18 »
Όταν δεν υπάρχει αντεπιχείρημα αρχίζει η ειρωνία...
1)Λες πως υποθέτεις τι μπορεί να είχε η κοπελιά μέσα.Το θέμα είναι πως υποθέτεις,δεν ξέρεις.Όπως είπε και ο ρουφους δηλαδή ο καθένας μπορεί να υποθέτει ότι θέλει.
2)Ενώ το θέμα μας είναι για την κοπέλα που συνεληφθη,σε ένα απ'τα ποστ σου αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο ζήτημα, παράλληλα όμως πετάς και ένα άσχετο για καλόπαιδα και αντιεξουσιατές μέσα σε πανεπιστήμια.
Ό,τι σου κατεβαίνει στο κεφάλι δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2735 στις: 23/01/09, 11:43 »
Ο freemind έκανε την υπόθεση ότι αυτά για τα οποία κατηγορείται και συνελλήφθη είναι αληθινά,  δεν μπορώ να καταλάβω πού είναι ακριβώς το πρόβλημα.  Σίγουρα η σωστή σκέψη είναι "αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου",  και δεν αποκλείεται να είναι αθώα.  Επειδή όμως ισχύει ότι τα πανεπιστήμια εξαιτίας της στρεβλωμένης έννοιας που έχει δωθεί στο πανεπιστημιακό άσυλο συχνά γίνονται καταφύγιο τέτοιων ατόμων,  θεώρησε πως η κοπέλα ήταν ένα απ'αυτά.  Προκατειλημένη σκέψη???  Σίγουρα,  και καλό είναι να μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα.  Όμως,  πόσοι από εδώ ήταν εξαρχής εναντιωμένοι στον αστυνομικό που πυροβόλησε το 15χρονο χωρίς να έχουν μαθευτεί έγκυρες λεπτομέρειες??? 
Το σχόλιο λοιπόν για αντιεξουσιαστές δεν ήταν άσχετο.

@freemind:  Συγνώμη αν ερμήνευσα λάθος αυτά που είπες  ;D.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2736 στις: 23/01/09, 12:13 »
Οχι δεν τα ερμηνευσες λαθος.

Τζογαδορος, δεν ειναι απλως ειρωνια. Ειναι απαξιωση για αποψεις που θετουν σε κινδυνο τη δημοκρατια και την κοινωνια που ζουμε. Οι ακραιες αποψεις δεν χρειαζονται και σοβαρο αντιλογο. Αλλιως θα επρεπε να παιρνουμε στα σοβαρα και τον Πλευρη... ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2737 στις: 23/01/09, 14:35 »
Φρι δεν ειδα πουθενα να λεω να μην υποστει τις κυρωσεις η κοπελα και η καθε κοπελα..εγ λεω γτ δεν απαιτεις τις αναλογες κυρωσεις και στους αστυνομικους...
Και ενω κατηγορεις αλλους, εσυ δινεις αφαιση στην αστυνομια και κατηγορεις εναν πολιτη...
Στο κατω κατω η κοπελα αυτη για σενα και για μενα δε ειναι επικυνδινη..ενω αυτοι οι αστυνομικοι εχει αποδειχθει πολλες φορες οτι ειναι επικυνδινοι.....δεν σε ειδα να κατηγορεις την αστυνομια...
Θα με λυσει την απορια καποιος πως βρεθηκαν οι "κυριοι" εκει μεσα;..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2738 στις: 23/01/09, 14:39 »
1) Το δικο μου post αναφεροταν στον ss κι οχι σε σενα.

2) Η κοπελα αυτη ειναι επικινδυνη για τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ σαν εννοια. Αφου οι κυριοι που παλευουν για την δημοκρατια θελουν την προστασια της, δεν μπορουν να ζητανε απο τη μια την απελευθερωση της κι απο την αλλη την τιμωρια των αστυνομικων. Ή και τα 2 θα θελεις, ή κανενα απο τα 2! Δεν γινεται να αναζητας το νομο οποτε σε συμφερει ;)

3) Μηπως ξεχναμε το ενδεχομενο οι πρυτανικες αρχες να εδωσαν την αδεια τους; Υπαρχει κανεις εδω να μας πιστοποιησει το γεγονος αυτο σε συνδυασμο με τις αποφασεις του πρυτανικου συμβουλιου ;) ;

Μη προσπαθουμε απο τη μυγα να βγαλουμε ξυγκι.

Συλληφθηκε με μολοτωφ; Ενοχη!
Ο αστυνομικος σκοτωσε παιδι; Ενοχος!

Ετσι πρεπει να γινεται εαν θελουμε να ειαμστε δικαιοι απεναντι στο νομο! Αλλιως ο καθε αγωνας που κανουμε θα ειναι εξ ορισμου αδικος!


Αντε και πολυ ασχοληθηκα παλι με το θεμα. Παλι δινω λογο αντιλογου σε ακραιες αποψεις... :(
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Τζογαδόρος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2739 στις: 23/01/09, 21:53 »
Freemind.

Λες πως κάποιες απόψεις μελών του φόρουμ θέτουν σε κίνδυνο τη δημοκρατία και την κοινωνία που ζούμε. Εγώ σου λέω καλά κάνουν. Εκτός και αν εσύ είσαι ικανοποιημένος απ'την κοινωνία που ζούμε...
Οι "ακραίες"απόψεις για μένα πρέπει να ακούγονται. Ακόμη και αυτές του Πλεύρη και του κάθε Πλεύρη. Το θέμα είναι πως ερμηνεύονται απ'τον καθένα μας. Θέλω να πιστεύω επίσης πως δε βάζεις στο ίδιο τσουβάλι κάποιες απόψεις που ακούστηκαν μ'αυτες του Πλεύρη. Αν το κάνεις,δες ιστορικά ποιες "άκρες"ακολούθησε ο λαός όταν ήταν απαραίτητο.
Σχετικά με το νόμο που αναφέρεις στο επόμενο ποστ,η νομοθεσία είναι έτσι δομημένη ώστε να προστατεύει τους ισχυρους "δημοκράτες"που μας κυβερνούν...
Δε μπορώ να καταλάβω και με συγχίζει ταυτόχρονα το γεγονός πως οι πλειοψηφίες πρέπει να έχουν πάντα δίκιο. Όταν οι περισσότεροι έρχονται  σε δύσκολη θέση επικαλούνται τη δημοκρατία(την πλειοψηφία δλδ)λες και είναι κάτι αδιαμφισβήτητο.Δε λέω πως έχω βρει την αληθεια κτλ.απλώς δε μ'αρέσει να επικαλούνται τη δημοκρατία και να πιστεύουν πως έχουν δίκιο χωρίς δικιά τους άποψη επί του θέατος ουσιαστικά.
(Freemind αυτά δεν πάνε όλα σε σένα,μιλούσα κ γενικά).
Απλώς δε μ'αρέσει η απαξίωσή σου σε κάποιες απόψεις. Εφόσον μπήκες στη διαδικασία να συζυτήσεις κάποια πράγματα καλό θα ήταν να το κάνεις χωρίς ειρωνίες και απαξίωση ακόμη και αν κάποιος είναι των άκρων όπως νομίζεις. ;)Και μερικές φορές άνθρωποι των άκρων αποδεικνύεται πως έχουν μάθει να συζυτάνε πιο όμορφα και με επιχειρηματολογία απ'τους δημοκράτες...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2740 στις: 24/01/09, 01:15 »
Ειλικρινα, αυτες οι συζητησεις εχουν γινει τοσες φορες κι αλλες τοσες φορες εχουν πεσει σε ενα τοιχος απο χαζα επιχειρηματα, που δεν εχω σκοπο να ξαναμπω στη διαδικασια να υπομεινω οτιδηποτε προκαλει μονο με την αναφορα του.

Και δεν ειναι ειρωνια. Το ειπα ξεκαθαρα πιο κατω. Ορισμενες φορες μερικα πραγματα καλο ειναι να τα αφηνεις ησυχα μεχρι να ωριμασουν ( κι αυτο ειναι γενικο, απλως επωφεληθηκα απο την απαντηση σου ;) ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2741 στις: 24/01/09, 01:46 »
Eγω δεχομαι οτι ειναι και οι δυο ενοχοι..στο ποστ σου δεν ειδα να κατηγορεις και τις δυο αποψεις.. :P
λογο του οτι δεν γνωριζα ουτε γνωριζω πως βρεθηκαν μεσα..και δεν ηξερα οφ κορς οτι ησουν γνωστης.. :P
Το θεμα ειναι βλεπουμε μονο πολιτες στα δικαστηρια και οχι οργανα της ασφαλειας καποια απο τα οποια (μην πω ολα :P) το παρακανουν στις πορειες...
Και οταν φτανουν τετοιοι κυριοι στα δικαστηρια, εφοσον εχουν μεσολαβησει τα μμε, δεν εχουν τις αναλογες κυρωσεις (βλ ζαντηνιερα)...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2742 στις: 24/01/09, 02:02 »
Τελικα ομως το προβλημα δεν ειναι η εκτελεστικη εξουσια που ειναι στους δρομους ( αστυνομια ) αλλα η εκτελεστικη εξουσια που ειναι πισω απο τα εδρανα ( δικαστες και λοιποι )...


...δεν ειδα κανεναν ομως να λεει τιποτα για τους δικαστες!! ;) Ουτε να τους πεταει πετρες...Αντιθετως επικεντρωνονται ολοι στην εκτελεστικη εξουσια που φαινεται στους δρομους, που κυκλοφορει ενστολη και προκαλει μονο με την παρουσια της!

Μηπως τελικα το προβλημα το εχουν αυτοι που βρισκονται ασφαλεις μεσα στα δικαστικα μεγαρα; Μηπως αυτοι δινουν τις ποινες; ;)

Σκεφτειτε το λιγο...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2743 στις: 24/01/09, 03:04 »
Σχετικά με αυτά που ανέφερε η Amylo,  η δικαστική εξουσία πράγματι πολλές φορές δεν επιβάλλει τις απαραίτητες κυρώσεις,  και σε περίπτωση που υπάρξει κάποια ανωτέρα βία (βλ ΜΜΕ),  πάλι δεν ανταποκρίνονται στην αυστηρότητα που θα έπρεπε.  Όμως δεν είμαι τόσο σίγουρος για το κατά πόσο αυτή η ευνοϊκή μεταχείρηση αφορά τους αστυνομικούς μόνο.  Σίγουρα μπορεί να "βλέπουμε μόνο πολίτες και όχι όργανα της ασφάλειας στα δικαστήρια",  αλλά πού τα βλέπουμε?  Οι περισσότεροι ενημερώνονται μέσω των ΜΜΕ,  και νομίζω καταλαβαίνετε τι θέλω να πω  ;).  Δεν υπονοώ ότι έχει άδικο στην "ευνοϊκότερη" μεταχείρηση των αστυνομικών,  όσο την πηγή ενημέρωσης των περισσοτέρων. 
Το θέμα όμως είναι ότι η δικαιοσύνη στην Ελλάδα απογοητεύει,  και αυτό είναι κάτι που επανειλλημένα φαίνεται,  είτε μιλάμε για αστυνομικούς και ζαρντινιέρες,  είτε για απλούς πολίτες που έχουν κάποιο μέσο και τυγχάνουν ευνοϊκής αντιμετώπισης.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2744 στις: 24/01/09, 04:05 »
Τελικα ομως το προβλημα δεν ειναι η εκτελεστικη εξουσια που ειναι στους δρομους ( αστυνομια ) αλλα η εκτελεστικη εξουσια που ειναι πισω απο τα εδρανα ( δικαστες και λοιποι )...


...δεν ειδα κανεναν ομως να λεει τιποτα για τους δικαστες!! ;) Ουτε να τους πεταει πετρες...Αντιθετως επικεντρωνονται ολοι στην εκτελεστικη εξουσια που φαινεται στους δρομους, που κυκλοφορει ενστολη και προκαλει μονο με την παρουσια της!

Μηπως τελικα το προβλημα το εχουν αυτοι που βρισκονται ασφαλεις μεσα στα δικαστικα μεγαρα; Μηπως αυτοι δινουν τις ποινες; ;)

Σκεφτειτε το λιγο...
Νομιζω πως οσοι ειναι εναντιον της εκτελεστικης εξουσιας με την σημερινη μορφη δνε ειναι μονο εναντια στην αστυνομια..απλα αυτους αντιμετωπιζουμε καθημερινα..μηνν παιζουμε με τις λεξεις, καποια πραγματα ειναι αυτονοητα......
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2745 στις: 24/01/09, 05:19 »
Δεν ειδα να πεταει κανεις πετρες στους δικαστικους και στους εισαγγελεις.. ;) Αντιθετως βρισκουν πιο ευκολα τους αστυνομικους στο δρομο..

Μη ξεχναμε ομως πως πισω απο καθε αστυνομικο υπαρχει κι ενας εισαγγελεας που καθοριζει τη νομιμοτητα των πραξεων του. Και παλι, δεν ειδα κανενα εισαγγελεα να κινδυνευει σωματικα απο πετρες ή μολοτωφ. ;)

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2746 στις: 24/01/09, 16:42 »
Τί έχετε να πείτε μετά την έγκαιρη και πολύ
σωστή στάση της Ελ.Αστυνομίας μας στη
διαδήλωση στο Μοναστηράκι?
Οι κοπέλες και ο κόσμος που χτυπήθηκαν βάναυσα
ήταν κουκουλοφόροι ή καταστρέψαν τίποτε προηγουμένος??
ΞΥΠΝΑΤΕ!!!!
ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ!!!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2747 στις: 24/01/09, 17:47 »
Τωρα αν δωσω λινκ απο Indymedia θα αρχισουν τα διαφορα περι εγκυροτητας οποτε οποιος θελει ας μπει να δει τι εγινε σημερα...Εχουν αγριεψει τα πραγματα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2748 στις: 24/01/09, 18:17 »
Mια ενημερωση για το τι εγινε σημερα στην πορεια γιατι η καταστολη εχει αρχισει να ξεφευγει απο καθε ελεγχο.

Προσυγκεντρωση 12:00 στο μοναστηρακι για πορεια αλληλεγγυης στους συλληφθεντες και στους προφυλακισμενους του Δεκεμβρη ειχαν καλεσει διαφορες αντιεξουσιαστικες συνελευσεις. Μετα την μαζικοτατη πορεια αλληλεγγυης στην Κ. Κουνεβα την Πεμπτη (μιλαμε για 7 με 8 χιλιαδες κοσμου) ειδαμε αλλη μια μαζικοτατη πορεια. Αν και ειχε καλεστει αποκλειστικα παο αντιεξουσιαστες ο κοσμος ξεπερνουσε τις 3-4 χιλιαδες.

Περιπου στις 2 και τεταρτο η πορεια ξεκινησε απο την πλατεια μοναστηρακιου. Εκανε ενα γυρω απο μαγαζια στεκει και μπηκε αθηνας. Εκει 2 δμοιριες εμφανιστηκαν στην ουρα της πορειας και επιχειρησαν να την πλευρισουν. Συντροφοι με σημαιες κατσανε δεξια και αριστερα και καταφερανε να μην τους αφησουν να πλευρισουν την πορεια. Στη συνεχεια η πορεια βγηκε Ερμου. Παρα πολυς κοσμος απο μαγαζια κοιταζε και επιδοκιμαζε ενω μοιραστηκαν και απειρα κειμενα. Τα ΜΑΤ συνεχισαν να ιεναι στο πισω μερος της πορειας.

Στη συνεχεια βγηκαμε συνταγμα και στριψαμε στην πανεπιστημιου χωρις να ανεβουμε στα λουλουδαδικα. Και εκει αρχισε το πανυγηρι.

Στα δεξια μου ειδα μια διμοιρια να σπρινταρει για να φτασει πιο μπροστα στην πορεια. Συντροφοι με σημαιες παλι ανεβηκαν στο πεζοδρομιο γι ανα οτυς εμποδισουν. ΠΕταχτηκε μια κροτου λαμψης για να τους διαλυσει. Ο κοσμος δεν αρχισε να τρεχει, αντιθετα τα μπλοκσ συγκρωτηθηκαν και συνθηματα φωναζονταν ακομα πιο δυνατα απο πριν. Λιγο παρακατω και καποιοι αλλοι συντροφοι προσπαθησαν να εμποδισουν μια διμοιρια να πλευρισει. Καθοντουσαν απλα ακινητοι με τις σημαιες στο πεζοδρομιο.

Τα ΜΑΤ αρχισανε να σπρωχνουν τα παιδια με τις σημαιες και εκεινη τη στιγμη ξεκινησαν τα δακρυγονα και τα ασφυξιογονα. Απο αριστερα εμφανιστηκαν απο ολα τα στενα διμοιριες και αρχισαν να πετανε και απο τις 2 πλευρες (δεξια και αριστερα της πορειας) χημικα. Ο κοσμος αρχισε να τρεχει.

Απο δω και περα δεν μπορω να εχω γενικη εικονα των πραγματων μιας και πραγματικα δεν εβλεπα τιποτα οποτε θα πω ακριβως οτι εζησα. Ετρεχα κρατωντας απο το χερι μια φιλη μου και προσπαθουσαμε να φυγουμε απο τα συννεφα. Πραγματικα ηξερα οτι ηταν διπλα μου μονο επειδη την κραταγα δεν την εβλεπα καθολου. Και ξαφνικα οι διμοιριες σταματησαν να πετανε χημικα και μπηκαν μεσα. Εκει ο κοσμος διαλυθηκε τελειως και ετρεχε προς προπυλαια. Εγω χτυπηθηκα απο την ασπιδα ενος ΜΑΤατζη και επεσα κατω και εφαγα μερικες με το γκλομπ. Ενας συντροφος εκεινη τη στιγμη κοπανησε τον ΜΑΤατζη με μια σημαια και προλαβα να σηκωθω και να τρεξω. Μπηκα σε ενα ζαχαροπλαστειο και για καμποση ωρα με το ζορι μπορουσα να κατσω καθιστος (δεν συζηταω για ορθιος). Ειδα κοσμο να τρεχει απ εξω με ανοιγμενα κεφαλια.

Μετα απο λιγο οι διμοιριες ανεβηκαν τον δρομο του ζαχαραπλαστειο. Ηταν 4 διμοιριες. Υπηρχε ενας μπατσος που δεν μπορουσε να περπατησει και τον κουβαλαγανε. Δεν ειδα να εχουν συλλαβει κανεναν. (εκ των υστερων εμαθα για 4 συλληψεις).

Στη συνεχεια προσπαθησα να παω στα εξαρχεια να βρω τους γνωστους μου. ΤΑ εξαρχεια ηταν αποκλεισμενα απο παντου. ΜΕτα παο τεραστιο κυκλο βρηκα φιλους μου στην μεσολογγιου. Εγινε πεσιμο απο διμοιριες και τρεξαμε προς Λοφο Στρεφη. Εκει ειχε λαϊκη. Οι μπατσοι εμφανιστηκαν απο Καλλιδρομιου και δεν διστασαν να πεταξουν μεσα στην Λαικη χημικα. Ετρεξα απο πανω και μπηκα στο σπιτι μιας φιλης που μενει εκει κοντα.

Πριν λιγο καταφερα να γυρισω σπιτι. Ειμαι σε πολυ ασχημη κατασταση αναπνευστικα και ποναω αρκετα απο τα χτυπηματα.

Σημερα αποδειχθηκε οτι μονο σκοπο εχουν να διαλυουν πορειες. Σημερα ηταν μια μαζικοτατη ειρινικη πορεια που τον στοχο της (να δειξει στον κοσμο οτι ειμαστε χιλιαδες και να ενημερωσει τον κοσμο με κειμενα κτλ) τον πετυχε. ΚΑι αφου τον πετυχε θελησαν να την διαλυσουν. Το μισος των αστυνομικων δεν περιγραφεται. Εβλεπα διπλα μου να χτυπανε κοσμο αλυπητα και να τον βριζουν. Χτυπαγανε κοπελες, γυναικες, παιδια, αντρες, περαστικους ασχετους. Ηταν πραγματικα κατι αθλιο. Και ολα αυτα για το τιποτα. Γιατι δεν εγινε τιποτα. Γιατι δνε εφυγε ουτε μια πετρα. Και αν μου πει καποιος οτι το γεγονος οτι εμποδισανε τα ματ να πλευρισουν την πορεια ειναι αξιο να γινει τετοια αγρια καταστολη και να γεμισουν τα νοσοκομεια με τραυματιες τοτε δεν εχω κατι να του απαντησω. Απλα δεν θελει να δει την πραγματικοτητα.

Η πορεια ηταν μεγαλιωδης και δυναμικοτατη. Δεν προκειται να μας τρομαξει καμια καταστολη και κανενας μπατσος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Τζογαδόρος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2749 στις: 24/01/09, 22:36 »
Την προηγούμενη βδομάδα στην πανελλαδική που έγινε στη Λάρισα επιχείρησαν πάλι να σπάσουν την πορεία αλλά ευτυχώς χάρη στη γρήγορη αντίδραση κάποιων και στη "διάταξη"της πόλης δεν έγινε κάτι.
Απ'ότι φαίνεται τα πράγματα έχουν ξεφύγει κατά πολύ. Βγάζουν όλο το άχτι τους απ'το δεκέμβρη.