Αποστολέας Θέμα: Κωσταντινος Βητα-"2"  (Αναγνώστηκε 9682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Κωσταντινος Βητα-"2"
« στις: 07/02/07, 18:28 »
Προς μανια του συνθετη να γραφει με αγγλικους χαρακτηρες το ονομα του ( η ξενομανια που μας εχει πιασει ολους ), αναφερομαι στον Kostantino Vita και στην πιο προσφατη δουλεια που παρουσιαστηκε σε συνδυασμο με μοντερνο χορο.
Τι ξερουμε για τον Κωσταντινο; Προσωπικα οχι και πολλα πραγματα, περα του οτι ασχολειται πολυ με την ambient electro μουσικη. Ενα ειδος μουσικης που ή θα με εντυπωσιασει με τα "ηχητικα τοπια" που παραγει ή θα με απογοητευσει απο την παιδικοτητα των ηχων και του αποτελεσματος.
Στην συγκεκριμενη περιπτωση μπορω να πω πως ειναι "κρυο-ζεστη". Κουραστικες συνθεσεις, με αρκετα εντονο το electro στοιχειο και με απουσια του ambient. Μερικες συνθεσεις του ( οπως το MUP ) ειναι αρκετα καλες σαν ιδεες, ομως πιστευω πως καποιες αλλες ειναι απαραδεκτες!
Γενικα, θελω να πιστευω πως το CD εφαγε μεγαλυτερη προωθηση απ'ο,τι επρεπε και το παρακαναν αρκετα οι κυριοι παραγωγοι για να βγει.
Αν θελετε λοιπον να περασετε μια βραδια που δεν θα θελετε να απασχολησετε με μουσικη το κεφαλι σας, τοτε βαλτε το συγκεκριμενο CD.
Τα κομματια ειναι:
01. Airport
02. Two
03. Playground
04. Slowmot
05. 2 Smith
06. Balloon
07. Mup
08. The Park
09. Panic
10. Funky Beep #1
11. Barbie
12. Cigarette
13. Nocturne
14. The Hunter
15. Funky Beep

παντως, με εξαιρεση λιγα, δεν μπορω να διακρινω συνδεση των τιτλων με τα κομματια. Μαλλον ειναι κατι σαν την αφηρημενη τεχνη.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #1 στις: 07/02/07, 23:21 »
Εκτός τόπου και χρόνου το παραπάνω σχόλιο...επέτρεψε μου να πω...με το συμπάθειο βέβαια.. ;)
Το cd που αναφέρεσαι δεν είναι μία δουλειά stand alone ας την πω,προσωπική να την πω,όπως θέλετε πείτε την τελωσπάντων του Κ.ΒΗΤΑ.
Την μουσική αυτή την έγραψε ο καλλιτέχνης βλέποντας την κάθε θεατρική σκηνή του ''2'' χωριστά.

Έβλεπε action δηλαδή επί της σκηνής και εμπνεύστηκε την συγκεκριμένη μουσική.Τώρα για το πόσο επιτυχημένο είναι το αποτέλεσμα ρώτα τους 70.000 και πλέον θεατές που το είδαν αλλά και τις κριτικές που έχουν γραφτεί.Άλλωστε η παράσταση δεν πήρε τυχαία την δεύτερη παράταση της ούτε επίσης είναι τυχαία όσα λέγονται και γράφονται ότι δηλαδή η μουσική του Κ.ΒΗΤΑ απογείωσε τελείως το ''2'' και έχει συμβάλλει τα μάλα για την τεράστια επιτυχία του.

Y.Γ 1   Δεν υπάρχει καμμία ξενομανία όπως λες.Το Κ.ΒΗΤΑ είναι άκρως ελληνικόν.
Υ.Γ 2  Σε συμβουλεύω να δεις επειγόντως το ''2''.Όταν το κάνεις έλα μετά να μας πεις για τα συναισθήματα που ένιωσες βλέποντας την κάθε σκηνή 'ντυμένη' με την συγκεκριμένη μουσική του Κ.ΒΗΤΑ.
Υ.Γ 3  Respect στον μουσικό Κ.ΒΗΤΑ,εάν εσύ δεν ξέρεις πολλά για τον Κ.ΒΗΤΑ τότε έχεις χάσει πολλά επεισόδια στον χώρο της μουσικής τα τελευταία 15 και πλέον χρόνια..


Φιλικά

I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #2 στις: 08/02/07, 10:01 »
Μια κριτικη ειναι παντα μια κριτικη! Ειναι η αποψη μου, εχοντας ακουσει πολλα απο το συγκεκριμενο ειδος μουσικης, απο συνθετες του εξωτερικου.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #3 στις: 08/02/07, 10:04 »
Αγαπητέ kyklotron και η Καλομοίρα έχει χιλιάδες κόσμο στις συναυλίες της, δεν την κάνει αυτό και καλή τραγουδίστρια. Ο Κ.Β είναι μεν γνωστός συνθέτης κλπ αλλά κάποιους τους αφήνει αδιάφορους μέσα σε αυτούς και εγώ. Δεν μου αρέσει να τον ακούω χωρίς να μειώνω την αξία του.  ;)

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #4 στις: 08/02/07, 15:14 »
Δεν διαφωνούμε αλλά

1.Την συγκεκριμένη μουσική έχει διαφορά αν την ακούσουμε στο μπαλκόνι πίνοντας καφέ ή στο εν λόγω θεατρικό.Στην μία περίπτωση ενδεχομένως να μην μας τσιγκλίσει το ενδιαφέρον ενώ στην δεύτερη να μας προκαλέσει έντονα συναισθήματα.
Προσωπικά την ακούω και στις 2 περιπτώσεις  ;)

2.Υπάρχει διαφορά στο ''δεν μου λέει και πολλά ο Κ.ΒΗΤΑ''(γούστα είναι αυτά  :) ) και στο  ''δεν ξέρω και πολλά γι αυτόν''..... :)

3.Όσον αφορά το κοινό της Καλομοίρας και κάθε Καλομοίρας υπάρχει το εξής ελαφρυντικό.Οι ηλικίες είναι μικρές,μουσικά δεν έχουν κατασταλάξει,σίγουρα σε κάποια χρόνια δεν θα θέλουν ούτε να την βλέπουν.Επομένως δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης όσες χιλιάδες κοινό παρευρίσκεται στις συναυλίες της.

Φιλικά
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #5 στις: 08/02/07, 15:25 »
1. Ας μην εβγαινε σε CD τοτε, αλλα σε DVD μαζι με το εν λογω θεατρικο. Πολλοι απο τους 70.000 θα πηγαιναν ομως να αγορασουν το CD, ετσι ωστε να επιβιωσουν και καποιες εταιριες παραγωγης ( γιατι ξερουμε πως οι συνθετες παιρνουν ψιχουλα απο την πωληση ).
2. Το καθε CD, οποιουδηποτε καλλιτεχνη, κρινεται ( απο μενα τουλαχιστον ) αυτονομα. Δεν μπορω να πεσω στη παγιδα του να δεχομαι ο,τι μου προσφερει ο καθε καλλιτεχνης και να λεω "ναι", επειδη το προηγουμενο του CD ηταν πολυ καλυτερο! Αλλιως δεν θα λεγοταν δισκοπαρουσιασεις ο τομεας, αλλα "Αναδρομικη δισκοπαρουσιαση" :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #6 στις: 08/02/07, 15:34 »
Η παρασταση παιζεται ακομα?

Οσο για το cd δεν ειχα υπ'οψιν μου πως κυκλοφορησε αλλα θα το παρω (ή εστω θα το κατεβασω) σιγουρα καποια στιγμη ,καθως οτιδηποτε εχουν κανει ειτε οι στερεο νοβα ειτε ο Κ.Β ηταν το λιγοτερο καλο.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #7 στις: 08/02/07, 15:37 »
1.Θα βγει λένε και σε DVD.Όσο για τις εταιρείες παραγωγής μαζί σου.
2.Δες σε παρακαλώ την παράσταση.Επιμένω ότι θα αλλάξεις γνώμη  ;)
Δεν έγινε λόγος για προηγούμενη δουλειά του Κ.ΒΗΤΑ.Ούτε είπα ότι αυτό το cd είναι καλό επειδή είναι επιτυχημένα τα προηγούμενα
του.


Επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για μία μουσική ''ένδυση'' μιας θεατρικής παράστασης.Είναι άδικη πιστεύω όποια κριτική αυτής χωρίς να έχουμε δει πρώτα το θεατρικό.

Φιλικά
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #8 στις: 08/02/07, 15:39 »
Το ''2'' πήρε παράταση μέχρι τις 4 Μαρτίου.....και βλέπουμε......
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #9 στις: 08/02/07, 15:42 »
Ας κυκλοφορουσε μονο σε DVD.. :) Επιμενω σε αυτο! Αν γινει στομ ελλον, ειναι κοροϊδια για οποιον πηρε το CD, περιμενοντας να ακουσει κατι :) Απλα πραγματα! Σαν αυτονομη μουσικη δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο! Ας το ελεγαν πριν το αγορασει κανεις! Ομως ολοι στεκονται στη μεγαλη επιτυχια
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #10 στις: 08/02/07, 15:55 »
Όποιος πήρε το cd το πήρε γιατί γούσταρε,γιατί έχει πολλά να ακούσει και γιατί στο cd αυτό υπάρχουν καταπληκτικά κομμάτια :)
Δεν έχουμε όλοι DVD player στο αυτοκίνητο,τι να κάνουμε ?  ;)

Κ.ΒΗΤΑ και επιτυχία πάνε μαζί  :D :D :D

Δείτε την παράσταση και μετά συζητάμε και για τα μηνύματα που περνάει...




I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #11 στις: 08/02/07, 17:24 »
Δεν έχω δει την παράσταση, αλλά δηλώνω τουλάχιστον ενθουσιασμένος από το cd ως αυτόνομο έργο. Ταξίδεψε τις αισθήσεις μου όσο λίγα έργα το συγκεκριμένο διάστημα κι αποτέλεσε ιδανικό καύσιμο για νοητικές αποδράσεις. Το θεωρώ μία από τις αρτιότερες δημιουργίες του, με αρκετές έξυπνες μουσικές επινοήσεις, πλούσιο λυρισμό κι έντονη μελωδικότητα.

Δεν ξέρω αν η έλλειψη σύνδεσης τίτλου και περιεχομένου εκφράζεται ως μομφή, αλλά δε νομίζω πως αποτελεί μειονέκτημα κατά οποιονδήποτε τρόπο.

Παράθεση
Προς μανια του συνθετη να γραφει με αγγλικους χαρακτηρες το ονομα του ( η ξενομανια που μας εχει πιασει ολους ),

Αυθαίρετο και λανθασμένο συμπέρασμα, που αναρωτιέμαι αν αποτελεί προϊόν εμπάθειας (θεμιτό κι αυτό) ή απλώς στρεβλής εντύπωσης. Όλα τα cd του αναγράφουν το όνομά του (ή τη σύμπτυξη αυτού) στο εξώφυλλο με ελληνικά γράμματα κι αν δεν κάνω λάθος, το ίδιο συμβαίνει και με το παρόν. Καμία μανία δεν προκύπτει λοιπόν από πουθενά.

Αλλά και στα Αγγλικά να ήταν, που ακριβώς εντοπίζεται το μεμπτό της υπόθεσης; Η μουσική του μπορεί κάλλιστα να απευθυνθεί και σε κοινό του εξωτερικού, σε αντιδιαστολή με τον κάθε Notis, για τον οποίο μπορώ να κατανοήσω απόλυτα την ειρωνία απέναντι στην επιλογή του.

Ανθρώπινη η διαφοροποίηση των μουσικών γούστων και δεν είμαι διατεθειμένος να πείσω κανέναν πως αποτελεί αριστούργημα ολκής κι εγώ φάρος κριτικής αυθεντίας, αλλά τέτοια σχόλια και δη ως έναρξη γνωμοδότησης, αφενός υποδηλώνουν κάποια προκατάληψη, αφετέρου είναι περισσότερο χτυπήματα κάτω απ' τη μέση κι ουδόλως αφορούν το μουσικό περιεχόμενο.

Κι όσοι ενδιαφέρονται να αποκτήσουν προσωπική άποψη για το δισκογράφημα, ας τσιγκλήσουν τον υποφαινόμενο μέσω pm. ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #12 στις: 08/02/07, 18:06 »
Δεν ειναι προκαταληψη, ειναι καθαρα η αποψη μου. Τωρα αφηστε με να εχω αυτη την εντυπωση ( εχοντας στη δισκοθηκη μου πανω απο 60 εργα αντιστοιχων συνθετων του εξωτερικου και συγκρινοντας ). Δεν θα γινω "καλος" επειδη ο Βητα ειναι Ελληνας. Και σε αλλες δισκοκριτικες ειμαι παρα πολυ αυστηρος, αρκει να τις ψαξετε. Εμενα, το CD μου φανηκε "αδειο" απο ιδεες ( πλην καποιων κομματιων ) και δεν δινει τιποτα στον ακροατη. Ειναι ηαποψη μου και δεν προσβαλλει κανεναν. Αλοιμονο να μην μπορουμε να κρινουμε τον καθε συνθετη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #13 στις: 08/02/07, 18:11 »
Δε βλέπω να εγκάλεσα κανέναν για τη μουσική του άποψη. Έγραψα πολύ συγκεκριμένα πως "ανθρώπινη η διαφοροποίηση των μουσικών γούστων και δεν είμαι διατεθειμένος να πείσω κανέναν πως αποτελεί αριστούργημα ολκής", αποδεχόμενος ακριβώς τη διαφορετικότητα της αισθητικής. Τα περί ελληνικότητας του καλλιτέχνη, λίγο με ενδιαφέρουν κι εμένα, γι' αυτό άλλωστε δεν έκανα και την παραμικρή σχετική νύξη. Μπορείς λοιπόν να διατηρήσεις την άποψή σου, χωρίς καμία ανησυχία πως εγώ τουλάχιστον επιδιώκω να στην αλλάξω.

Απάντηση για τα περί ξενομανίας αξίωσα κι από που ακριβώς προκύπτουν. Προφανώς για να ξεκινάς έτσι την κριτική, θεωρείς την πληροφορία αρκετά σημαντική. Πως λοιπόν κατέληξες πως έχουμε να κάνουμε με κάποια μανία;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #14 στις: 08/02/07, 18:18 »
Με κατηγορησες περι εμπαθειας ομως φιλε schizm. Και προσπαθω να πω πως ειναι η αποψη μου αυτη ( για το περιεχομενο του CD ).
Ε λοιπον, η περιεργεια η δικη μου, με οδηγησε σε ενα μερος οπου μπορεσα και βρηκα τα κομματια του Κ.Βητα ( αν το θελετε ελληνικα ), με "πλαγιο" τροπο ( ξερετε..ο γνωστος μας ιντερνετικος πειρατης ). Το εξωφυλλο ειναι στα Αγγλικα. Απο εκει και η ξενομανια ( οπως λεμε Vangelis, και αλλοι πολλοι συνθετες που με το δικιο τους, για να διακριθουν στο εξωτερικο, εκαναν μια ξενοποιηση του ονοματος τους ). Το σχολιο δεν εκρυβε εμπαθεια, κακια ή ειρωνια. Απο εκει και περα, ο καθενας το λαμβανει οπως θελει.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #15 στις: 08/02/07, 18:48 »
To ''δεν δίνει τίποτα στον ακροατή'' είναι ΤΕΛΕΙΩΣ λάθος διατύπωση.
Δέχομαι απολύτως το ότι δεν έδωσε τίποτε σε εσένα προσωπικά.

Το τι δίνει όμως στους υπόλοιπους ακροατές για 15 και πλέον χρόνια άσε αγαπητέ να το κρίνουν οι ίδιοι αλλά και η ιστορία...

Φιλικά

I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #16 στις: 08/02/07, 19:08 »
Δεν το έχω στα χέρια μου για να το πιστοποιήσω 100%, αλλά το είχα κάνει δώρο και σε τηλεφωνική κρούση που έκανα στο εν λόγω άτομο, με διαβεβαίωσε πως το όνομα είναι στα Ελληνικά. Όχι πως με νοιάζει κι ιδιαίτερα άλλωστε. Το θεωρώ αστείο να αποδίδουμε κάποιο στίγμα ξενομανίας σε καλλιτέχνες με μουσικές βλέψεις που αφορούν την παγκόσμια κοινότητα κι όχι μόνο την ελληνική.

Δυσκολεύομαι απλώς -κι αυτή είναι η μόνη μου ένσταση- να μιλήσω με όρους "μανίας", όταν μάλιστα στη συντριπτική (αν όχι όλη) την δισκογραφική του κατάθεση, υπογράφει είτε ως Κωνσταντίνος Βήτα, είτε ως Κ.Βήτα. Και θα ανέμενα από τη στιγμή που του αφιερώνουμε τέτοιες απόλυτες διαθέσεις ξενολατρίας, να υπάρχει πλήρης εποπτεία του έργου του, κάτι που δε συμβαίνει, αν θυμηθώ την ομολογία "Τι ξερουμε για τον Κωσταντινο; Προσωπικα οχι και πολλα πραγματα".

Να δεχτώ πως δεν υπήρχε εμπάθεια, από τη στιγμή που με διαβεβαιώνεις. Δεν υπήρχε όμως και αλήθεια σε αυτόν τον χαρακτηρισμό.

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιάδης

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #17 στις: 08/02/07, 19:41 »
Δεν ξέρω αν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά τα κομμάτια του δίσκου μη έχοντας δει την παράσταση. Ίσως να "δένουν" με την παράσταση αφού γράφτηκαν ειδικά γι' αυτή. Ακούγοντας το δίσκο ούτε ενθουσιάστηκα ούτε απογοητεύτηκα. Υπάρχουν κάποια καλά κομμάτια, αλλά δεν είναι από τους δίσκους που με συγκίνησαν ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #18 στις: 09/02/07, 00:47 »
Δεν έχω δει την παράσταση του Παπαϊωάννου (και δεν προβλέπω να τα καταφέρνω), παρ' όλα αυτά είμαι της γνώμης πως, απ' τη στιγμή που κάποιος επιλέγει να κυκλοφορήσει επίσημα ένα δίσκο μουσικής επένδυσης, υποστηρίζει την αυτονομία του έργου του.
Ο συγκεκριμένος δίσκος του Κ. Βήτα άφησε τα αυτιά μου με ανάμικτες εντυπώσεις. Το συνολικό αποτέλεσμα προκύπτει άνισο και πιθανολογογώ πως για αυτό φταίει το μεγάλο ...tracklist. Θα προτιμούσα να περιείχε 10 αντί για 15 κομμάτια, καθώς ορισμένα από αυτά μοιάζουν περισσότερο με γεμίσματα, παρά με ολοκληρωμένες ιδέες ικανές να σταθούν αυθύπαρκτα στη συγκεκριμένη κυκλοφορία. Δεν αντιλέγω πως μπορεί και τα 15 να είναι λειτουργικής σημασίας στην παράσταση, στο δίσκο όμως, προσωπικά δε διαπιστώνω κάτι ανάλογο.

Πέραν αυτού, δεν μπορώ να πω πως απογοητεύτηκα ολοκληρωτικά από τη συγκεκριμένη δουλειά του. Χαίρομαι που έδωσε (και) εδώ χώρο στον ήχο της κιθάρας του (κιθαρίστας κι ο ίδιος, αν και τα πρώτα χρόνια της δισκογραφικής του παρουσίας έμοιαζε να έχει ξεχασμένη τη συγκεκριμένη ιδιότητά του). Όπως και στο λυρισμό του, ο οποίος, σε σχέση με τα χρόνια των ΣΝ, έχει πάρει, αρχής γενομένης από το Για Σένα Με Αγάπη, μια καλοπροαίρετα -ας μου επιτραπεί η έκφραση- "naive" στροφή.
Σημειώνω δε το κομμάτι The Hunter, ευχάριστη έκπληξη στο θαυμάσιο μωσαϊκό ήχων που έχει δημιουργήσει μέχρι σήμερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/07, 00:48 από kain »

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #19 στις: 09/02/07, 00:47 »
Υ.Γ 3  Respect στον μουσικό Κ.ΒΗΤΑ,εάν εσύ δεν ξέρεις πολλά για τον Κ.ΒΗΤΑ τότε έχεις χάσει πολλά επεισόδια στον χώρο της μουσικής τα τελευταία 15 και πλέον χρόνια..

Κ.ΒΗΤΑ και επιτυχία πάνε μαζί  :D :D :D

Δεν κατανοώ, φίλε kyklotron, για ποιον ακριβώς λόγο θα πρέπει να χρησιμοποιούνται τέτοιου είδους "αφορισμοί" σαν διαπιστευτήρια για την αξία του κάθε καλλιτέχνη.
Αποκλείουμε την περίπτωση το όνομα ενός δημιουργού να μην αποτελεί απαραίτητα εγγύηση για την καλλιτεχνική επιτυχία?
Προσωπικά, δεν το αποκλείω καθόλου. Και για να γίνω συγκεκριμένος, όσο και αν ο Κ. Βήτα βρίσκεται υψηλά στην εκτίμησή μου ως δημιουργός, έχοντας παρακολουθήσει επιμελώς την πορεία του από το '92 ως σήμερα κι έχοντας αντλήσει ουκ ολίγες φορές χαρά για τα αυτιά μου, δίσκοι όπως τα Μετά- (με την εξίσου υψηλά στη συνείδησή μου, σε σχέση με τους υπόλοιπους της γενιάς της, Δ. Γαλάνη) και Transformations θα προτιμούσα να μην έφεραν την υπογραφή του. Κατά την ταπεινή μου άποψη, υπήρξαν -το λιγότερο- πολύ αμήχανες στιγμές στη συνολική πορεία του.

Ομολογώ, πάντως, πως αυτή η τάση που έχουμε αρκετές φορές να "αγιοποιούμε" ορισμένους καλλιτέχνες λόγω πρότερου έντιμου βίου και του ιστορικού βάρους που απέκτησαν, με προβληματίζει. Και αυτό διότι η συγκεριμένη τάση να "χρίζουμε" παιδιά-θαύματα, ανάγοντάς τα εν καιρώ σε "αυθεντίες", δε θεωρώ πως οφελεί στη σούμα ούτε τους ίδιους τους καλλιτέχνες ούτε μια, όσο το δυνατόν, ψύχραιμη αντιμετώπιση της διαδρομής τους.
Και δεν εξαιρώ από αυτην τη συνθήκη, τηρουμένων των αναλογιών, κανέναν, από τον Μεγάλο Μπαμπά ημών Μ. Χατζιδάκι έως τον Θ. Παπακωνσταντίνου...

Αλλά αυτή είναι μια συζήτηση που δεν αφορά τη συγκεκριμένη κατηγορία αυτού του πίνακα, πόσω μάλλον το συγκεκριμένο νήμα.



Και για να λυθεί η απορία σχετικά με την κουβέντα περί "ξενομανίας", "ξενολατρείας" και λοιπών Xeνων και άλλων ...ευγενών αερίων, ιδού το εξώφυλλο του δίσκου:



Κωνσταντίνος Βήτα
2
Μουσική από την παράσταση
του Δημήτρη Παπαϊωάννου


Σε γλώσσα φρέσκια ελληνική χωρίς ούτ' ένα πνεύμα, που λέει κι ο στίχος.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #20 στις: 09/02/07, 00:48 »
Απο εκει και η ξενομανια ( οπως λεμε Vangelis, και αλλοι πολλοι συνθετες που με το δικιο τους, για να διακριθουν στο εξωτερικο, εκαναν μια ξενοποιηση του ονοματος τους ).

poios ??  ;D
to 2 mou arese, eixa thn eukareia na to do...h mousikh taireiaze se auto pou eblepa...apo ekei kai pera...peace on earth..
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #21 στις: 09/02/07, 10:42 »
Κ.ΒΗΤΑ και επιτυχία πάνε μαζί  :D :D :D
και Transformations θα προτιμούσα να μην έφεραν την υπογραφή του. Κατά την ταπεινή μου άποψη, υπήρξαν -το λιγότερο- πολύ αμήχανες στιγμές στη συνολική πορεία του


Φίλε συνηδητοποίησες τι έγραψες? ??? ??? ??? ???
Το transformations αμήχανη στιγμή στην πορεία του Κ.ΒΗΤΑ?  :o :o :o :o :o
Η επιτυχημένη διασκευή κομματιών του Χατζιδάκη είναι αμήχανη στιγμή?
Για τόλμα εσύ να κάνεις μια διασκευή και να την κυκλοφορήσεις βάζοντας σε ρίσκο και το όνομα σου και όλη την καριέρα σου και μετά τα λέμε.

Το διαβάσαμε και αυτό.....
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #22 στις: 09/02/07, 11:14 »
Φίλε συνηδητοποίησες τι έγραψες? ??? ??? ??? ???
Ασφαλώς. Αν μάλιστα ήθελα να τη σκαπουλάρω από την ...επίγνωση (και την πιθανή κριτική), δε θα ανέφερα συγκεκριμένα παραδείγματα.

Αυτό λοιπόν που διαβάσαμε ήταν πως οι συγκεκριμένοι δίσκοι:
Παράθεση
Κατά την ταπεινή μου άποψη, υπήρξαν -το λιγότερο- πολύ αμήχανες στιγμές στη συνολική πορεία του.
Πέραν αυτού, δε βλέπω να έχω καταθέσει τη συγκεκριμένη θέση εν είδει καθολικής, απόλυτης και μόνης αλήθειας για τη σημασία του "επίμαχου" δίσκου στην πορεία του δημιουργού.

Εκείνο όμως που δεν διαβάσαμε είναι οποιαδήποτε αμφισβήτηση ή απουσία αναγνώρισης για το καλλιτεχνικό ρίσκο που είχε η συγκεκριμένη επιλογή για τον Κ. Βήτα. Εξ ου και προτροπές όπως:
Παράθεση
Για τόλμα εσύ να κάνεις μια διασκευή και να την κυκλοφορήσεις βάζοντας σε ρίσκο και το όνομα σου και όλη την καριέρα σου και μετά τα λέμε.
δεν έχω παρά να τις θεωρήσω αντίδραση σε κάποιου είδους εξαγωγικό συμπέρασμα πού εντόπισες στα λεγόμενά μου, αλλά που ...δεν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #23 στις: 09/02/07, 12:21 »
Παρακολουθω ολο το θεμα απο την αρχη...δεν απαντησα γιατι με την αυτου του ειδους μουσικη ποτε δεν ειχα στενη σχεση και οι αποψεις αυτων που απαντησαν εινια μαλλον πιο καλα τεκμηριωμενες απο την δικια μου...αλλα...σαν ακροατης ( και χωρις να εχω επηρεαστει απο την προηγουμενη του πορεια που δεν εχω ψαξει, ουτε καν τους στερεο νοβα, με ελαχιστες εξαιρεσεις ) ειναι οτι ο δισκος είναι μαλλον μετριος.Αντε προς το καλο. χωρις να εχω προθεση να γινω κακος, την αποψη μου λεω μονο. μου φανηκε λιγο κενος. μπορει στην παρασταση, που δεν ειδα ακομα, να ειναι τελειο ( οσοι εχουν παει αυτο μου λενε ) αλλα σαν δισκος μονος του κατι μου φαινεται οτι λειπει.
Κατι τελευταιο. Kyklotron...peace bro...αν δεν αρεσει σε καποιον δεν σημαινει οτι σονυ και πανασονυ σου θιγει τα θεια...ηρεμησε. Σε μερικους μπορει να μην αρεσει..γουστα ειναι αυτα...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κωσταντινος Βητα-"2"
« Απάντηση #24 στις: 09/02/07, 13:57 »
Βρε peace και πάλι peace  :) :) :)

Aλλά από το ''2'' ξεκινήσαμε και φτάσαμε στο ότι το Transformations είναι μια αμήχανη στιγμή στην πορεία του Κ.ΒΗΤΑ.

Αφού λοιπόν γνωρίζεις τόσο καλά την πορεία του Κ.ΒΗΤΑ θα έπρεπε να ομολογήσεις ότι ο εν λόγω δίσκος αποτελεί ορόσημο στην πορεία του καλλιτέχνη,είτε μας αρέσει είτε όχι σαν album.

Άλλο λοιπόν προσωπική εκτίμηση και άλλο πραγματικότητα... ;)

Ότι και να πούμε τώρα για το Transformations η ιστορία το έχει κατατάξει εκεί που του αξίζει!!!
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
12682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
13536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
17264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
11410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 00:21
από DHMHTROS
3 Απαντήσεις
3234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/06, 11:58
από Stelios Sovolos
45 Απαντήσεις
18189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/07, 01:19
από dead_men_walking