Αποστολέας Θέμα: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?  (Αναγνώστηκε 7408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Με αφορμη το θεμα "Ποιο ειδος μουσικης δεν μπορειτε να ακουτε" εκανα μια διαπιστωση κ μου γεννηθηκε μια απορια.....

ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ:Ενας μεταλλας ειναι πιο πιθανο να βρεθει σε ενα κλαμπ η ενα σκυλαδικο παρα να βρεθει ενας σκυλας σε ενα ροκαδικο-μεταλαδικο-καφραδικο.Παρ'ολα αυτα το μισος του ενος προς τη μουσικη του αλλου ειναι παροιμοιωδης.
Εχω δει αρκετες φορες σε σκυλαδικα μαλλιαδες να τα πινουν,2-3 σε ολο το μαγαζι,αλλα ποτε σκυλλα σε σκοτεινα μαγαζια που παιζουν "νταμπα-ντομπα"(λανθασμενη αποψη μια κ αυτα ειναι τα μπιτια)
ΑΠΟΡΙΑ:Που εγκειται ευτο το γεγονος?

Μια πρωτη απαντηση μου ερχεται στο οτι-διαφορετικα με οτι πιστευουν οι πολλοι-τα μεταλλα εχουν πιο ανοιχτο μυαλο στη μουσικη κ απο την αλλη εχουν παντα διαθεση να αυτοσαρκαστουν.Να πανε σε αυτα τα μαγαζια απλα κ μονο για το χαβαλε.

Τι λετε κ εσεις?
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #1 στις: 12/09/07, 03:42 »
8α συμφωνήσω με την γενικότερη διαπίστωση-ούτως ή αλλως το μεταλ ειναι μια πιο "δυσκολη" μουσική

απλώς οι μεταλλάδες ως μια μικρή κοινωνική ομάδα { όπως και άλλες  μουσικές } είναι αρκετά απομονωμένοι - αυτό εντάσσεται λοιπόν ίσως σε ένα ελάχιστο ποσό "προσπά8ειας" να μην αποξενω8ούν τελείως

Είπαμε το μεταλ ειναι μια δύσκολη μουσική σε γενικούσ όρους

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #2 στις: 12/09/07, 06:59 »
Θα σου πώ γιατί, πήγαινε σε ένα απο τα...3? 4? μεταλλάδικα σε όλη την Αθήνα. Θα δείς τους ίδιους και τους ίδιους. Είναι σαν να ζείς σε ένα χωριό.

Όταν πας στο σκυλάδικο λοιπόν και δείς τα ξε...ακια να χορεύουν πάνω στα τραπέζια καθεσαι και ακούς και το "έλα στον παππού"
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #3 στις: 12/09/07, 10:19 »
Γιατι οι σκυλαδες σνομπαρουν ολα τα υπολοιπα μαγαζια που δεν ανηκουν στις γνωστες πιστες κ στη συνομοταξια της παραλιακης, πιστευοντας οτι εχουν βρει το αλατι της γης στα τσιφτετελια , κ οι μεταλλαδες γιατι εχουν κρυφα ελαφροποπ απωθημενα που τα εκμαιευουν με το προσχημα του χαβαλε...
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #4 στις: 12/09/07, 14:01 »
Όσο ανοιχτόμυαλοι είναι οι σκυλάδες, τόσο και οι μεταλάδες. Γιατί όσο οι σκυλάδες εκτιμάνε τα σκυλάδικα και πολλές φορές φτάνουν σε σημείο να υποτιμάνε τα υπόλοιπα Genre μουσικής, τόσο και οι μεταλάδες κάνουν το ίδιο. Δεν έχει να κάνει με θέμα ανοιχτομυαλοσύνης.
Επίσης, έχω γνωρίσει αρκετούς μαλλιάδες που δεν είναι μεταλάδες αλλά σκυλάδες, που σημαίνει ότι τα μακρυά μαλλιά δεν έχουν να κάνουν με το είδος της μουσικής που ακούει κανείς.
Ίσως ένας Μεταλάς να πήγαινε αν είχε καλή παρέα σε ένα σκυλάδικο, έτσι για τη φάση (αν και εγώ θα πήγαινα και για την ορχήστρα γιατί σε όσα σκυλάδικα έχω πάει, η ορχήστρα ήταν κορυφαία), ενώ ο σκυλάς, δεν έχει τέτοιες ανησυχίες, λόγω ηλικίας μάλλον.

Τέλος πάντων, το θέμα δεν το χω καλοσκεφτεί. Κι εγώ μαλλιάς είμαι, όμως όσο και να εκτιμάω τους μέταλ κιθαρίστες που παίζουν παπάδες, δεν είμαι καθόλου φαν της Μέταλ. Ίσως επειδή τα τελευταία χρόνια τη χρησιμοποιούν με διάφορους τρόπους που δε μ' αρέσουν οι εταιρίες.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #5 στις: 13/09/07, 03:19 »
Bασικά πιο εύκολα υπομένει ένας μεταλλάς τα σκυλάδικα παρά ένας σκυλάς τα μεταλλάδικα. Για τους μεταλλάδες τα σκυλάδικα είναι πιο οικείο άκουσμα γιατί τα ακούς παντού.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #6 στις: 13/09/07, 03:41 »
Ο τιτλος δεν ειναι αναγκαστικα σαν να βαζω ταμπελα,απλα για καποια προσωποποιηση,καποια απεικονιση.

Φυσικα υπαρχουν κ σκυλαδες με μακρυ μαλλι αλλα διαφερουν απο τους μεταλαδες.Κ παλι ομως θα δεις στα μπουζουκια κ απο τα δυο ειδη,φυσικα μετρημενους στα δαχτυλα του ενος χεριου.

Θα συμφωνησω καπως κ με την αποψη των ποπ απωθημενων κ για του λογου το αληθες,οι θεσσαλονικιοι πατε παρασκευη στο 8ball που εχει στο ισογειο disco night!!!

Αλλα κ απο θεμα παρεας πιο ευκολα θα παει ο αντιρησιας-αντιτρεντουλας-μαλλιας σε μπουζουκι χαμηλης ποιοτητας παρα ο προσεγμενος σε καφραδικο,μιλωντας παντα για ατομα της ιδιας παρεας.Κ επι το πλειστον μαλιστα ο "προσεγμενος" θα σνομπαρει μερικες φορες επιδεικτικα τα στεκια που δεν συχναζει.Παρ'ολα αυτα ο μαλλιας θα ειναι που θα διαλαλει την αντιθεση του στα αλλα ειδη μουσικης...

Εμμενω στην αποψω μου παντως περι ανοιχτομυαλοσυνης που εξεθεσα στο πρωτο μου ποστ...
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #7 στις: 14/09/07, 12:49 »
Διαφωνώ φίλε μαζί σου γιατί οπως υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι παντου, υπάρχουν και και καλοί και κακοί μεταλλάδες και καλοί και κακοί σκυλάδες. Κακοί με την έννοια ότι δεν χάνουν την ευκαιρία να σνομπάρουν τα ήδη μουσικής που δεν ακούν.Προσωπικά τέτοιου είδους αντιμετώπιση προς τα άλλα είδη μουσικής την ακούω παααααρα πολύ συχνά απο τα μέταλλα και τους θεωρώ τουλάχιστον ποζέρια...
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #8 στις: 14/09/07, 13:20 »
Δεν ξερω... Πραγματικα ειναι θέμα που σηκώνει πολύ συζήτηση. Συμφωνώ και με τον Cuenca_60R αλλά και με τον fuZZed. Προσωπικά εχω πιάσει τον εαυτό μου να λέει αρκετές φορες στην κοπέλα μου, "Πάμε σε κανα κλαμπάκι, τα πεθύμησα...".
Και δεν υπάρχει αμφιβολία για το τί μουσική ακούω... ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Είναι πολλά. Οι περισσότεροι μεταλλάδες έχουν και καποια μουσική γνώση ενώ αντίθετα οι σκυλλάδες ειναι αλλιώς. Δυσκολο να βρεις σκυλά με μουσικές γνώσεις που να μην μπορεί να εκτιμήσει έστω και ένα απλό ροκάκι...Και μην ξεχναμε ότι ένας καλός μπουζουκτσής κάνει μουρμπουλήθρες για πλάκα στο μπουζούκι του...Θέλω να πω ότι εκει που εστιάζω εγω είναι στην εκτίμηση της μουσικής και όχι τόσο στην ανέχεια. Γιατι για παράδειγμα μπορω να ακούω ρεμπετικα και κλασική όλη μέρα αλλά αν μου βάλεις σκυλάδικο να σε πετάξω κατευθείαν στο Α' νεκροταφείο Αθηνών...
Όσο για το ποιος είναι πιο πόζεροσ και πιο πεισμένος ότι η μουσική του είναι αξιόλογη, είμαστε εμεις οι σκληροί, και συγγνώμη κιόλας αλλά ώρες ώρες γινόμαστε ψωνάρες!!! Μιλάω γενικά, και με μια δόση χιούμορι...  ;)

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #9 στις: 14/09/07, 15:09 »
Διαφωνώ φίλε μαζί σου γιατί οπως υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι παντου, υπάρχουν και και καλοί και κακοί μεταλλάδες και καλοί και κακοί σκυλάδες. Κακοί με την έννοια ότι δεν χάνουν την ευκαιρία να σνομπάρουν τα ήδη μουσικής που δεν ακούν.Προσωπικά τέτοιου είδους αντιμετώπιση προς τα άλλα είδη μουσικής την ακούω παααααρα πολύ συχνά απο τα μέταλλα και τους θεωρώ τουλάχιστον ποζέρια...

Δεν αντιλεγω κ συμφωνω σε αυτο που λες για κακους κ καλους ανθρωπους.
Απλα εχω παρατηρησει οτι το 'καλα μεταλα' ειναι περισσοτερο ανεκτικοι σε σχεση με τους 'καλους σκυλαδες'.(τα εισαγωγικα δεν μπηκαν ειρωνικα,αλλα για να ξεχωρισουν οι εν λογω τυποι απο τους υπολοιπους του 'ειδους' τους)
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #10 στις: 14/09/07, 15:35 »
Δε θα το έθετα ποτέ στη βάση του ανοιχτού μυαλού, ούτε καν του αυτιού. Τα "σκυλάδικα" αποτελούν ένα περισσότερο mainstream άκουσμα κι εκφράζουν ψυχικά μορφώματα, όπως η καψούρα πχ, κατά τρόπο που μοιάζει ιδανικότερος από μερικά φωνητικά βγαλμένα από τα ωδεία της κολάσεως. Το metal πάλι διαθέτει ηχητικά χαρακτηριστικά που σπανίως εκφράζουν την πλειονότητα των ακροατών, αλλά θα μπορούσαμε να πούμε πως γειτνιάζουν, αν δεν ταυτίζονται, με τις περισσότερο ακραίες εκφάνσεις. Διόλου τυχαίο λοιπόν πως ένας "οπαδός" του καταλήγει συχνότερα σε περισσότερο εύπεπτες και ανώδυνες μουσικές, σε σχέση με το "σκυλά".

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #11 στις: 16/09/07, 15:53 »
Οι περισσότεροι μεταλλάδες έχουν και καποια μουσική γνώση ενώ αντίθετα οι σκυλλάδες ειναι αλλιώς. Δυσκολο να βρεις σκυλά με μουσικές γνώσεις που να μην μπορεί να εκτιμήσει έστω και ένα απλό ροκάκι...Και μην ξεχναμε ότι ένας καλός μπουζουκτσής κάνει μουρμπουλήθρες για πλάκα στο μπουζούκι του...
Όσο για το ποιος είναι πιο πόζεροσ και πιο πεισμένος ότι η μουσική του είναι αξιόλογη, είμαστε εμεις οι σκληροί, και συγγνώμη κιόλας αλλά ώρες ώρες γινόμαστε ψωνάρες!!!  ;)

Ότι τα μέταλλα έχουν κάποια μουσική γνώση ντάξει ούτε κι αυτό είναι απόλυτο ή γενικός κανόνας. Δεν νομίζω δλδ. Γιατί εάν ισχύεο αυτό μετά άθελα σου μας πας σε άλλα πράματα τύπου κοινωνικού διαχωρισμού των μεταλλάδων διανοούμενων και μορφωμένων και των σκυλλάδων των απέδευτων. Επίσης δεν νομίζω να μιλάμε για μουσικούς.Ξέρω φανταστικούς έντεχνους και ροκ μουσικούς που παίζουν σε κωλόμπαρα για να βγάλουν τον επιούσιο...

Και για το τελευταίο που είπες γινόμαστε ψωνάρες όχι μονο για διαφορετικά είδη μουσικής αλλά και για το ίδιο ακόμα είδος. (π.χ. σνομπάρουμε συγκροτήματα ή υποείδη του μέταλ).

Επίσης θα συμφωνήσω με τον schizm...

Και να σας πω και κάτι;Τελικά ως μεταλλάδες αρκετοί (προσωπικά όχι εγώ δεν κάνω για μέταλλο αν με δείτε έξω) καταντούμε εξαιτίας της ιδιομορφίας της μουσικής που ακούμε ως μια κοινωνικά διαχωρισμένοι ομάδα. Οι μεταλλάδες και "οι άλλοι". Ξεκινάμε από την μουσική, μετά πάμε στον ντύσιμο, μετά στις πολιτικές ιδεολογίες, κλπ κλπ κλπ. Έχετε δει μικτή παρέα με μεταλλάδες και "άλλους";Όταν λέω άλλους εννοώ τους υπόλοιπους μη μεταλλάδες μην παρεξηγούμαστε, σε καμιά περίπτωση δεν κάνω διαχωρισμό.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #12 στις: 16/09/07, 16:22 »
Εχει πλακα γιατι αν και εχω ορκιστει στον εαυτο μου οτι δεν παταω σε διασκεδαστηριο χτες πηγα σε κλαμπ της παραλιακης... ::)..Ηταν γεννεθλια φιλου..Αν και περασα καλα λογω παρεας η γνωμη μου δεν αλλαξε για αυτου του ειδους την διασκεδαση....Μαζοποιημενη διασκεδαση...

Οπως και να το κανουμε οτανα κους ροκ και μεταλ(και αλλες μουσικες βεβαια) δεν το ακους μονο σε ενα μαγαζι(πολυ ηλιθια λεξη) αλλα κατα κυριο λογο στο σπιτι σου.Απλα οταν βγαινεις εξω προτιμας να εισαι καπου που θα ακουγεται κατι αναλογο.Απο την αλλη μερια οι σκυλαδες πολλες φορες ακουνε αυτη τη μουσικη μονο στα στα μαγαζια..Και πανε απλα για να τα σπασουν..για χαβαλε διασκεδαση..πως το λενε...Μι συναυλια δεν ειναι το ιδιο με το σκυλαδικο..Στη συναυλια επι τω πλειστον πας να ακουσεις/δεις μια μπαντα που σου αρεσει.Πας να δεις τα τραγουδια της λαιβ.Στο σκυλαδικο πας(οχι εγω :P) για να βγεις εξω..

Ειναι μεγαλο θεμα και μαλιστα χωρις καποιο βασικο νοημα....θα φτασουμε να τσακωνομαστε ,αυτοι που δεν πανε καθολου, με αυτους που λενε οτι τα ακουνε ολα ,με τους σκυλαδες, με αλλους που απλα μισουν του μεταλαδες κλπ :P :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος KOYPEAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Καλύτερα Πειρατής Παρά Τηλεθεατής
    • Προφίλ
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #13 στις: 16/09/07, 18:07 »
Έχετε δει μικτή παρέα με μεταλλάδες και "άλλους";Όταν λέω άλλους εννοώ τους υπόλοιπους μη μεταλλάδες μην παρεξηγούμαστε, σε καμιά περίπτωση δεν κάνω διαχωρισμό.

Ομολογω πως εχω δει παρεες μεικτες αλλα ειναι λιγες...Αλλα επισης λιγες ειναι κ οι παρεες που ειναι ολοι μαλλιαδες.

Μι συναυλια δεν ειναι το ιδιο με το σκυλαδικο..Στη συναυλια επι τω πλειστον πας να ακουσεις/δεις μια μπαντα που σου αρεσει.Πας να δεις τα τραγουδια της λαιβ.Στο σκυλαδικο πας(οχι εγω :P) για να βγεις εξω..

Για αυτον τον σημαντικο λοο οποτε ρωταμε "τι μουσικη ακους" πιστευω οτι παιρνουμε λαθος απαντηση..

Κ για του λογου το αληθες,προχτες πηγα σε ενα κλαμποειδες της παραλιας Θεσσαλονικης(μη βαρατε ρεεε!!!! ::) :P)κ ρωτησα μια κοπελα "τι μουσικη συλλεγει".Η απαντηση ηταν διαφορετικη απο το ειδους μουσικης που επαιζε εκεινη τη στιγμη στη διαπασων!!
Αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο
Collect some stars...

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #14 στις: 17/09/07, 17:26 »
Την απαντηση την δινει σε ενα τραγούδι του ο Τζιμης Πανουσης..

δεν θυμαμαι ακριβως πως το λεει..αλλα κάπως ετσι:

''ακουω αμερικάνικα τραγουδια...ΜΑ ΣΤΑ ΚΡΥΦΑ Μ' ΑΡΕΣΕΙ Ο ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ''

καπως ετσι...

οποιος το ξερει ακριβως ασ το διορθώσει...

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #15 στις: 18/09/07, 00:15 »
"ο δρομος του νιντζα ειναι γεματος δυσκολιες, και γιαουρτι..."

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Μεταλαδες-Σκυλαδες:Ναι μεν αλλα γαιτι?
« Απάντηση #16 στις: 18/09/07, 03:51 »
Την απαντηση την δινει σε ενα τραγούδι του ο Τζιμης Πανουσης..

δεν θυμαμαι ακριβως πως το λεει..αλλα κάπως ετσι:

''ακουω αμερικάνικα τραγουδια...ΜΑ ΣΤΑ ΚΡΥΦΑ Μ' ΑΡΕΣΕΙ Ο ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ''

καπως ετσι...

οποιος το ξερει ακριβως ασ το διορθώσει...

"Θέλω να γίνω σαν αμερικάνος, μ'αρέσει στα κρυφά κι ο Μητροπάνος"

Νεοέλληνας.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/02, 14:48
από flou
6 Απαντήσεις
3748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/05, 20:07
από Arg0
4 Απαντήσεις
3916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/08, 19:14
από Βραζίλης
13 Απαντήσεις
5770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/07, 16:14
από Raz
0 Απαντήσεις
2173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 20:27
από paradoxologos
1 Απαντήσεις
3029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 12:06
από Ωρίωνας
44 Απαντήσεις
12263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 14:02
από grmako
10 Απαντήσεις
4133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/10, 22:47
από Lo.Lee.Ta
14 Απαντήσεις
5979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/12, 16:05
από adr1anos
8 Απαντήσεις
10259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/19, 23:38
από saved