Αποστολέας Θέμα: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος  (Αναγνώστηκε 41911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #75 στις: 29/01/08, 20:33 »
Καταλαβαίνω απόλυτα αυτούς που πνέουν μένεα κατά της Εκκλησίας και του Αρχιεπισκόπου.Μεσα στον κόσμο ζω και εγώ και έχω πολλά προσωπικά παραδείγματα ,από κακούς παπάδες, τι λέω κακούς. Τραγόπαπες...Πρόσφατα μάλιστα ,πρόσωπο πολύ κοντινό μου έχει πρόβλημα με ένα πιστοποιητικό που χρειάζετε για να παντρευτεί,μόνο και μόνο γιατί ο Γάμος θα γίνει σε άλλη ενορία από τη δικιά της και ο παπάς της κάνει το βίο αβίωτο και δεν της το έχει βγάλει δυό βδομάδες τώρα...Εμπόριο και ανταγωνισμός μαγαζιών δηλαδή.Όμως δεν μπορώ να μην αναφέρω και αυτά που ξέρω και είναι θετικά για την Εκκλησία.
1. Κάθε Κυριακή δεκάδες χιλιάδες δωρεάν συσσίτια για απόρους και άστεγους.Μόνο στην Αθήνα ,στην Αρχιεπισκοπή κάθε μέρα 3,000 τέτοια συσσίτια.
2.Δεκάδες ιδρύματα για υπερήλικες
3.Ιδρυση της Στέγης της Μητέρας για τη στήριξη της εργαζόμενης γυναίκας.
4.Δωρεάν ιατρικές και νομικές υπηρεσίες μέσω του Κέντρου Στήριξης Οικογένειας .
5.Ειδικό Ταμείο για τους τρίτεκνους της Θράκης με 2,000,000 ευρώ το χρόνο.
6.5.000 μερίδες φαγητού την ημέρα για τα παιδιά των φαναριών ανεξαρτήτως φυλής και χρώματος.

Όλα αυτά και πολλά ακόμα υπήρχαν αλλά γίναν ΚΑΙ επί θητείας Χριστόδουλου.Για το ότι δεν προβλήθηκε τίποτε από αυτά ,η μόνη που δε φταίει είναι η Εκκλησία...
Και κάτι τελευταίο που επίσης τυχαίνει να γνωρίζω. Τον επισκέφθηκε το 2002 μια αντιπροσωπεία κατά των επεκτάσεων της ΠΕΤΡΟΛΑ στην Ελευσίνα, η οποία αποτελούνταν από κατοίκους όλων των κομματικών αποχρώσεων συμπεριλαμβανομένου και βουλευτή του ΣΥΝ ζητώντας τη στήριξή του στο πρόβλημα...Ο Χριστόδουλος όχι μόνο υπέγραψε το σχετικό κείμενο αλλά έκανε και δημόσια δήλωση για το θέμα στα ΜΜΕ.
                              Συμπέρασμα; Ούτε διάβολος ήταν ούτε Άγιος . Ένας άνθρωπος ήταν που ηγήθηκε της Εκκλησίας για μια δεκαετία ,με καλές και κακές στιγμές . Μπορεί ο επόμενος να είναι χειρότερος ,μπορεί και καλύτερος ,ποιός ξέρει.Η ιστορία θα τον κρίνει και αυτόν.Απλά εμείς να μην κυττάμε μονόπλευρα.Μόνο αυτό με ενοχλεί...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/08, 20:42 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #76 στις: 29/01/08, 20:37 »
φιλε Roufus-King Mob αν οντως εχεις περασει τοσα χρονια μεσα στην εκκλησια θα ξερεις οτι υπαρχουν πολλοι μητροπολητες, επισκοποι, κληρικοι οι οποιοι με τις πραξεις τους εχουν αμαυρωσει τον θεσμο της εκκλησιας και οτι πρεσβευει το δογμα της ορθοδοξιας....δε θα το παιξω κανενας ημιμαθεις θρησκοληπτος.... αλλα καλο θα ειναι να συγκρινουμε καποια πραγματα μεσα στον χωρο και τον χρονο....
οσο αναφορα τους ερανους....αν οντως γνωριζες πεντε πραγματα παραπανω θα ηξερες και για το ποσες οικογενεις ζουνε πραγματικα απο υστερημα μας.....
τωρα για τον αρχηγο της καθολικης εκκλησιας θα πρεπει να μαθεις οτι ειναι αρχηγος κρατους και οτι θαβεται με τις τιμες που οριζει το κρατος του....

"Το οτι ειναι πρωτος ιεραρχικα σε μια εκκλησια δεν τον κανει αρχηγο κρατους." (εννοεις να φανταστω τον Χριστοδουλο)

οχι σε καμια περιπτωση....δεν νομιζω αλλωστε να τεθηκε ποτε τετοιο θεμα απο κανεναν....
αν παλι αναφερεσαι στο γεγονος οτι θα ταφει με τιμες αρχηγου κρατους....θα σε παρακαλεσω να σκεφτεις οτι ηταν ενα εξεχων προσωπο για τον Ελλαδικο χωρο....και οχι μονο.
και στο κατω κατω εδω εχουν ταφει αλλοι κι αλλοι δημοσια δαπανη....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #77 στις: 29/01/08, 20:58 »
Πρωτων να ξεκαθιαρισω ενα λαθος βιασυνης, δεν εννοουσα προφανως τον Παπα. Ηθελα να γραφω τον αρχηγο η εν παση περιπτωση οπως ονομαζεται μιας και δεν ξερω απο καθολικα της ελληνικης καθολικης εκκλησιας.

Τωρα για τους ερανους της εκκλησιας. Δεν ειπα πουθενα οτι η εκκλησια δεν κανει καθολου ερανους/δωρεες/βοηθειες. Αυτο θα ελειπε αλλωστε, αυτο πρεσβευει αν δεν το εκανε κιολας να κρεμαστουμε ομαδικως. Εγω αυτο το οποιο λεω και το πιστευω ακραδαντα ειναι οτι σε σχεση με αυτα τα οποια μπορει να κανει δεν κανει ουτε το 1/10. Εχει πραγματικα τοσα πολλα λεφτα που θα μπορουσε να ζησει τις 10πλασιες οικογενειες απο αυτες που ζει.

Εγω παλι φιλε Neiko πιστευω οτι τεθηκε παμπολλες φορες αυτο το ζητημα οχι αμεσα αλλα παντοτε εμμεσα. Αυτο ειναι αλλο ζητημα ομως περι αναμιξης εκκλησιας στα του κρατους (κατι που ο Χριστοδουλος ηθελε παρα πολυ).

Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #78 στις: 29/01/08, 21:57 »
Πρωτων να ξεκαθιαρισω ενα λαθος βιασυνης, δεν εννοουσα προφανως τον Παπα. Ηθελα να γραφω τον αρχηγο η εν παση περιπτωση οπως ονομαζεται μιας και δεν ξερω απο καθολικα της ελληνικης καθολικης εκκλησιας.

δε νομιζω να συγκρινουμε τα ιδια προσωπα....

τωρα για τον διαχωρισμο κρατους εκκλησιας νομιζω ειναι ενα θεμα που νομιζω δεν ειναι σχετικο με το τοπικ μας
και οσους διαλογους και να κανουμε σε καποιο φορουμ δε πιστευω πως θα βγει καποια ακρη...
ολοι φωναζουν για αυτον τον χωρισμο αλλα κανεις δε προτεινει τον τροπο...οπως παντα!!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #79 στις: 29/01/08, 22:23 »
Πρέπει κάποια στιγμή να αντιληφθούμε ότι την ανάμιξη των σχέσεων δεν την επιθυμεί μόνο η Εκκλησία αλλά και το Κράτος ,όσα υποκριτικά και εάν ακούγονται ένθεν κείθεν. Το Κράτος έχει ανάγκη την Εκκλησία για να καλύπτει τα δικά του κενά σε θέματα Πρόνοιας και η Εκκλησία για να ασκεί κάποια εξουσία.Επίσης οι πολιτευτές από τους περισσότερους πολιτικούς χώρους ,χρησιμοποιούν τον τοπικό κλήρο προεκλογικά για ψήφους.Δεν είναι μόνο ο Ψωμιάδης , ο Παπαθεμελής ή ο Καρατζαφέρης ,αλλά και πολλοί άλλοι απλοί βουλευτές .Για να γίνει λοιπόν σύντομα ένας τέτοιος χωρισμός πρέπει να αλλάξουνε πολλά ,τα οποία όμως κανείς δεν δείχνει διατεθιμένος να τα αγγίξει.Έτσι το μόνο που μένει μέχρι τότε είναι να τηρούντε οι ισορροπίες , κάτι που δεν έγινε την περίοδο Σημίτη και για αυτό ο Χριστόδουλος βγήκε μπροστά τόσο δυναμικά.Είναι πρωτίστως πολιτικό  θέμα και όχι πρακτικό. Ας μη βγούμε όμως εκτός θέματος...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #80 στις: 29/01/08, 22:52 »
Πρέπει κάποια στιγμή να αντιληφθούμε ότι την ανάμιξη των σχέσεων δεν την επιθυμεί μόνο η Εκκλησία αλλά και το Κράτος ,όσα υποκριτικά και εάν ακούγονται ένθεν κείθεν. Το Κράτος έχει ανάγκη την Εκκλησία για να καλύπτει τα δικά του κενά σε θέματα Πρόνοιας και η Εκκλησία για να ασκεί κάποια εξουσία.Επίσης οι πολιτευτές από τους περισσότερους πολιτικούς χώρους ,χρησιμοποιούν τον τοπικό κλήρο προεκλογικά για ψήφους.Δεν είναι μόνο ο Ψωμιάδης , ο Παπαθεμελής ή ο Καρατζαφέρης ,αλλά και πολλοί άλλοι απλοί βουλευτές .Για να γίνει λοιπόν σύντομα ένας τέτοιος χωρισμός πρέπει να αλλάξουνε πολλά ,τα οποία όμως κανείς δεν δείχνει διατεθιμένος να τα αγγίξει.Έτσι το μόνο που μένει μέχρι τότε είναι να τηρούντε οι ισορροπίες , κάτι που δεν έγινε την περίοδο Σημίτη και για αυτό ο Χριστόδουλος βγήκε μπροστά τόσο δυναμικά.Είναι πρωτίστως πολιτικό  θέμα και όχι πρακτικό. Ας μη βγούμε όμως εκτός θέματος...
mac δεν μπορω να σε πιασω...δεν καταλαβαινω γιατι δινεις στους πολιτικους εξουσια περα απο αυτην που εχουνε??περι τηρησης ισορροπιων προκειται?????το γεγονος οτι επεμβαινει εξουσια στην εκτελεστικη ειναι τηρηση ισορροπιων???????????το κρατος εχει αναγκη την εκκλησια???στηριξε το!
αναγκη την εχουνε κατι γελοιοι πολιτικοι που στηριζονται πανω της για ψηφους και δεν την εχει καμια κυβερνηση,ισα ισα βαρος ειναι και μαλιστα δυσβασταχτο οικονομικα που τους δινουμε ολο παροχες!!!!!!εχω βγει απο τα ρουχα μ,βαλε ταξη ;D ;D ;D

καμια ισορροπια να μην τηρειται,γιατι δεν προκειται περι ισορροπιας ακριβως γιατι δεν ειναι εξουσια η εκκλησια σε πολιτικο επιπεδο.εγω θα παραδεχτω τον πολιτικο που θα ερθει σε ρηξη με τους παπαδες!!!!
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #81 στις: 29/01/08, 23:14 »
Καλέ μου Bairn φίλε μου κι αδελφέ μου... :) Για την εξουσία που δίνω στους πολιτικούς :-[ Στην πραγματικότητα πολιτικός και κατάχρηση εξουσίας πάνε μαζί. >:( Οπότε αυτές τις εξουσίες τις παίρνουν μόνοι τους >:( Είναι η λογική του δάχτυλου και του βάζου με το μέλι... :P Όλα όσα αναφέρεις ισχύουν και έτσι θα έπρεπε να είναι... :'( Όμως υπάρχουν πραγματικότητες που μόνο η τήρηση ισορροπιών τις κρατάει σε μια τάξη :( Το Κράτος έχει ανάγκη την Εκκλησία για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Τα λεφτά που δίνει για μισθούς ή άλλες παροχές στους κληρικούς ,θα έπρεπε να τα δίνει για ιδρύματα ,παιδικούς σταθμούς ,γηροκομεία ,συσσίτια ,πολυτεκνικά επιδόματα κλπ.κλπ.κλπ. Και με το "ταλέντο" που έχει στη διαχείριση θα έστρεφε τον λαό-ψήφοι-πολιτικό κόστος εναντίον του.Οι κυβερνήσεις το ξέρουν αυτό. Μετά μη ξεχνάς κάτι. Οι υποστηρικτές της Εκκλησίας δεν είναι αμελητέα ποσότητα(δες 3,000,000 υπογραφές για το θέμα των ταυτοτήτων). Οπότε μπορεί η Εκκλησία να μην μετέχει ως κόμμα στα πράγματα, αλλά ναι έχει κάποια "εξουσία" σε πολιτικό επίπεδο...Τέλος εγώ δεν θα είμαι με τον πολιτικό που αναφέρεις ,αλλά με εκείνον που θα έκανε τον χωρισμό ,με ένα τρόπο που θα τον δεχόντουσαν και τα δύο μέρη. Γιατί δεν έχει δίκιο μόνο ο ένας . Έχει και ο άλλος .
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Louminis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #82 στις: 29/01/08, 23:59 »
ΜΙσό ρεπ αιδιά δν κατάλαβα καλά... Ενώ ο Ιησούς Χριστός πέθανε τρυπημένος πάνω σε ένα σταυρό, λιντσαρίστηκε, βασανίστηκε, τον έβαλαν σε μια σπηλιά για τάφο, ε τώρα τον Χριστόδουλο τη τον θάβουν με τιμές κράτους; Στη θέση του θα ντρεπόμουν να μου το κάνουν αυτό...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #83 στις: 30/01/08, 00:04 »
...louminis, εαν ησουν στη θεση του, μαλλον δεν θα μπορουσες να μιλησεις καν.. :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #84 στις: 30/01/08, 00:05 »
φιλε μου Louminis ειναι σοβαρη η απαντηση σου???

Αποσυνδεδεμένος Louminis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #85 στις: 30/01/08, 00:06 »
...louminis, εαν ησουν στη θεση του, μαλλον δεν θα μπορουσες να μιλησεις καν.. :D

δύσκολο ήταν να το ζητήσει όσο μπορούσε να μιλήσει ::)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #86 στις: 30/01/08, 00:10 »
Δυστυχως, η ιδια η νομοθεσια το οριζει αυτο, Και ο Σεραφειμ, που ηταν ομολογουμενως απο τις χειροτερες θητειες, θαφτηκε επισης με αντιστοιχες τιμες.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Rose of Jericho

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #87 στις: 30/01/08, 00:12 »
...louminis, εαν ησουν στη θεση του, μαλλον δεν θα μπορουσες να μιλησεις καν.. :D

δύσκολο ήταν να το ζητήσει όσο μπορούσε να μιλήσει ::)

Βρε ο άνθρωπος ήξερε πολύ καλά τι θα γινόταν μετά το θάνατό του αλλά σου λέει "ας τους να φαγωθούν, είτε έτσι είτε αλλιώς πάλι το δικό τους θα κάνουν αφού πλέον θα με έχουν στο χέρι....."
Στην αγάπη δεν πρέπει να υποκείπτεις για τη στιγμή αλλά να διεκδικείς για τη διάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #88 στις: 30/01/08, 00:18 »
Δηλαδη ενας ανθρωπος με τοσα προβληματα σωματικα, σκεπτεται πως θα ειναι μετα το θανατο του; Ειναι γνωστο πως τις περισσοτερες ωρες ηταν σε "βυθιση" κι εαν καποιος απο σας ειχε ποτε συγγενη που "εφυγε" με κυρωση του ηπατος, θα ξερει τι σημαινει βυθιση..Δεν ειναι και η καλυτερη κατασταση γενικα, για ωριμη και ωφελιμη σκεψη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Rose of Jericho

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #89 στις: 30/01/08, 00:38 »
Δηλαδη ενας ανθρωπος με τοσα προβληματα σωματικα, σκεπτεται πως θα ειναι μετα το θανατο του; Ειναι γνωστο πως τις περισσοτερες ωρες ηταν σε "βυθιση" κι εαν καποιος απο σας ειχε ποτε συγγενη που "εφυγε" με κυρωση του ηπατος, θα ξερει τι σημαινει βυθιση..Δεν ειναι και η καλυτερη κατασταση γενικα, για ωριμη και ωφελιμη σκεψη!
Ας μη ξεχνάμε ότι ήξερε 7 ολόκληρους μήνες πριν για την πάθησή του κι όταν πήγαν να του κάνουν την μεταμόσχευση "τον ανοίξανε και τον ξανακλείσανε απευθείας". Αυτό σημαίνει ότι γνώριζε πάρα πολύ καλά της κατάστασής του και είχε το χρόνο να σκεφτεί πάρα πολλά αφού όταν ήταν ακόμη στην Αμερική οι ιερείς εδώ ρίχναν κλήρους για τη διαδοχή.. Τί χρειαζόταν άλλο για να σκεφτεί δλδ?   ??? Δεν εννοώ φυσικά ότι ενώ ήταν σε "βύθιση" είχε το κουράγιο να ασχολείται με τους "καρχαρίες".
Στην αγάπη δεν πρέπει να υποκείπτεις για τη στιγμή αλλά να διεκδικείς για τη διάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #90 στις: 30/01/08, 00:45 »
Οταν βρεθεις λιγα βηματα απο το θανατο, το πιο πιθανον ειναι να στηριχτεις στα λιγα φαρμακα και στην ελπιδα ( στην Προσευχη στη συγκεκριμενη περιπτωση ) για να κερδισεις λιγο καιρο ακομα.
Το οτι οι γυρω απο τον Αρχιεπισκοπο θα μπορουσαν να κανουν κατι, συμφωνω. Ομως ο ιδιος ηταν ενας ανθρωπος που εβλεπε το θανατο..και με τον πιο ασχημο τροπο.
Σαν να ρωτας εναν καρκινοπαθη:
"τι χρωμα φερετρο θελετε?"...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #91 στις: 30/01/08, 01:16 »
απ οτι φαινεται πρεπει να ειμαι απ τους λιγους αν οχι ο μονος που αν και υποστηριζω το δικαιωμα της ανεξιθρησκειας(εφοσον υπαρχουν οι θρησκειες ο καθενας επιλεγει ελευθερα), μισω και φτυνω καθε θρησκεια και τον καθε υπαλληλο αυτου του εμπορευματος που λεγεται πιστη.αληθεια συγχωροχαρτια μοιραζονται πουθενα ακομα η ανεβηκε το πετρελαιο και η αφεση αμαρτιων παγωσε?
το κουβαδακι μου και σε αλλα θεματα μου φαινεται...
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #92 στις: 30/01/08, 01:27 »
Συγχωροχαρτια εδινε καποτε η Καθολικη Εκκλησια. Οχι η Ορθοδοξη..

Οταν θα ερθει η ωρα που θα ζητησεις τη συγχωρεση απο εναν ανθρωπο, σου ευχομαι να μην εχει την ιδια κρυα αποψη με σενα για το θεμα..

Και εαν πιστευεις στην ανεξιθρησκεια, τοτε θα πρεπει να μαθεις και να σεβεσαι την πιστη του αλλου χωρις να χρησιμοποιεις υποτιμητικα και υβριστικα σχολια.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #93 στις: 30/01/08, 10:37 »
Λυπάμαι αν στενοχωρώ φίλους του Αρχιεπισκόπου ή της Εκκλησίας εν γένει, αλλά νομίζω πως δεν έχω συνηθίσει να μην εκφράζω ευθέως τις απόψεις μου, φοβούμενος για τις αντιδράσεις που θα δημιουργήσουν. Φυσικά και δεν αποσκοπώ στο να προκαλέσω ή να ερεθίσω τα πάθη κανενός, αλλά σίγουρα δεν αισθάνομαι ούτε ανόσιος, ούτε κατάπτυστος, ούτε αναίσχυντος που συνεχίζω να ομιλώ για έναν "συγχωρεμένο" με τη φωνή της προσωπικής μου αλήθειας, αντί να λειτουργώ ως κοινός κωλοτούμπας, αλλάζοντας άρδην απόψεις επειδή επήλθε το φυσικό (ή αφύσικο) τέλος κάποιου. Κι αν είναι να κριθώ και γι' αυτό, so be it...

Δεν έχω κάποια εμπάθεια με το θεσμό του Αρχιεπισκόπου, όντας a priori εχθρός της Ορθοδοξίας ή της όποιας θρησκευτικής έκφανσης...αντιθέτως, θα ήμουν ιδιαίτερα ικανοποιημένος αν ο εκάστοτε προκαθήμενος λειτουργούσε ως πραγματικός πνευματικός ηγέτης, εμπνέοντας σεβασμό, συστολή και πίστη στις αξίες που υποτίθεται πως θα έπρεπε να προβάλλει και να υπηρετεί. Ουδέποτε όμως διαπίστωσα τέτοιες διαθέσεις από την πλευρά του "μακαριώτατου", τουναντίον. Κατά τη διάρκεια της θητείας του μπορώ να του προσάψω ουκ ολίγα: πολιτικής φύσεως παρεμβάσεις, έπαρση, Γιοσάκηδες, Χρυσοπηγές, σκάνδαλα πάσης φύσεως που επιδιώξαμε να τα κρύψουμε όπως η γάτα τα κόπρανά της, αντί να οδηγηθούμε στην κάθαρση, πόλωση των πολιτών, κομματικές αγκυλώσεις, γελοίες δηλώσεις περί άγνοιας -ελέω σπουδών- όσο η χούντα πλήγωνε τον τόπο, κορώνες εθνικιστικής μεγαλομανίας, μισαλλοδοξία, ζήτημα ταυτοτήτων, διαιώνιση αρτηριοσκληρωτικών εκκλησιαστικών πεποιθήσεων, επιφανειακή ρητορική για την προσέγγιση της νεολαίας κα διόλου ευκαταφρόνητα.

Κι ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Τα ίδια κοράκια που κατασπάραζαν το σαρκίο του Αρχιεπισκόπου, προτού καν το παραδώσει εις Κύριο, αλληλοτρώγονταν για την εξουσία και μετά το θάνατο του Σεραφείμ. Εκτός κι αν τότε δεν είχαν παίξει το ρόλο τους οι συμμαχίες, η διαπλοκή, η παρασκηνιακές διαβουλεύσεις, οι μηχανορραφίες κι οι συμφωνίες κάτω από το τραπέζι. Ιστορικά όμως έχει αποδειχθεί πως ελάχιστοι έχουν κατορθώσει να κατακτήσουν ηγετικές θέσεις, χωρίς να έχουν πουλήσει έστω και μέρος της ψυχής τους στο διάβολο, πορευόμενοι ως άμωμοι αμνοί και καθάριες συνειδήσεις. Και λες κι ο επόμενος δεν θα είναι ένας εκ των εκλεκτών που τώρα κατονομάζουμε ως κοράκια.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #94 στις: 30/01/08, 11:00 »
Schzim, οπως ειχα πει και πιο πανω.
Ακομα και τη διαθεση να ειχε ( που την ειχε, και ασε με να επιμενω σε αυτο, ως εργαζομενος σε ενα χωρο της εκκλησιας..τεχνικο προσωπικο,ετσι? :D ), οι αντιμαχιες, οι δολοπλοκιες και οι συνομωσιες καποιων "οργανωσεων" ( ονοματα δεν λεμε, Χρυσοπηγες τις λεμε ), δεν θα τον αφηναν να προχωρησει σε καμια αλλαγη.

Δυστυχως, περα απο το να δωσει μια δυναμικη στην Εκκλησια ( με το αστοχο της συγκεντρωσης για τις ταυτοτητες ), ο Χριστοδουλος απετυχε να "καθαρισει" το χωρο Της και να ανακυρηχθει ως μεταρρυθμιστης θεσμων και αξιων.

Και ακομα πιο δυστυχως, στο μελλον θα δουμε τετοια παρακμη στην Εκκλησια, που εμεις οι πιστοι θα λεμε "Μακαρι να ηταν ακομα ο Χριστοδουλος"..

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #95 στις: 30/01/08, 11:04 »
Schizm ,ποτέ δεν με στεναχώρησε η άποψη! Συμφωνώ με πολλά από αυτά που έγραψες ,διαφωνώ ίσως σε κάποια,αλλά τουλάχιστον ο δικός σου λόγος έχει επιχειρήματα και αυτό είναι σεβαστό.Τα σκάνδαλα που ανέφερες είναι απότοκα της εμπλοκής του Κράτους στην Εκκλησία και το ανάποδο.Από εκεί και πέρα ,επειδή και εγώ δεν φοβάμαι να λέω την άποψη μου ,επιμένω στις απόψεις που έχω παραθέσει παραπάνω.Για μένα ο Χριστόδουλος ήταν ο άνθρωπος που έβγαλε την Εκκλησία στο προσκήνιο ,μετά από χρόνια "λήθαργου" και την έκανε ζήτημα ,όχι μόνο κάποιων γιαγιάδων και παππούδων ,αλλά όλου του λαού .Αυτό είχε και θετικά και αρνητικά .Για μένα τα πρώτα ήταν περισσότερα.Και συμφωνώ με τον freemind ότι μια μέρα θα τον νοσταλγήσουμε κιόλας...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #96 στις: 30/01/08, 11:40 »
Μια ερώτηση: Όταν λέμε πως δεν είναι πρέπον να κρίνουμε ένα νεκρό, αφορά τις καλές κρίσεις ή τις κακές κρίσεις?

Πάντως έχω την εντύπωση ότι όσοι διατυμπανίζουμε ότι τον αγαπάμε και ότι θα μας λείψει θα έπρεπε να προσευχόμασταν αυτήν την στιγμή για την ψυχή του. Δεν ξέρω κι όλας, μπορεί να κάνω λάθος.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν άτομα που χαρακτήριζαν κάποιον - όταν ήθελαν να τον υποτιμήσουν - ως "Χριστοδουλικό" στο παρελθόν, τώρα να κόπτονται και να διαριγνύουν τα ιμάτιά τους για την απώλεια του Χριστοδούλου, ως αναντικατάστατου. Μήπως παίζεται κάποιο μικρούλι παιχνιδάκι? Ή μήπως άπτεται και αυτό στην έννοια της υποκειμενικότητας?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #97 στις: 30/01/08, 11:47 »
Free...ακόμα κι αν ο ίδιος αποδεχτώ πως είχε τη διάθεση να προχωρήσει σε τομές, αλλά το περιβάλλον του απέκλειε τη δυνατότητα, δεν αλλάζουν και τόσα σε επίπεδο ουσίας. Ποιος ο λόγος να τρώνε τις σάρκες τους 5-6 "πνευματικοί και πεφωτισμένοι πατέρες της Εκκλησίας" για μια θέση, που όποιος την απολαμβάνει οφείλει να λειτουργεί κατά τρόπο διακοσμητικό, όπως ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας;

Οι πραγματικοί ηγέτες επέλεξαν να έρθουν σε ευθεία σύρραξη με το άρρωστο περιβάλλον, ακόμα κι αν έθεταν επί κινδύνω την ίδια τους τη θέση, ακόμα κι αν έπρεπε να καούν για να το συμπαρασύρουν. Μέσα σε αυτό το περιβάλλον όμως ανδρώνονται οι περισσότεροι και στις πλάτες του στηρίζονται για να ανέβουν ψηλότερα. Κι αυτό δεν αφορά μονάχα τον Χριστόδουλο ή την Εκκλησία, αλλά οποιαδήποτε άλλη περίπτωση που μπορώ να θυμηθώ, είτε είναι ο εκάστοτε πρωθυπουργός, είτε ο Σωκράτης κι οι οργανωμένοι. Ειδικά όμως όταν έχουμε να κάνουμε με ζητήματα πίστης, χρειαζόμαστε πραγματικούς επαναστάτες της ψυχής, που δε θα αρκεστούν στο να απολαμβάνουν τα χρυσοποίκιλτα άμφιά τους και την κοσμικότητα που απορρέει κι από τη θέση τους. Δε χρειαζόμαστε αχυράνθρωπους που θα αποδεχτούν την αδυναμία τους και θα συμβιβαστούν για μια 10ετία με το εκκλησιαστικό κατεστημένο και τα συμφέροντα που κουβαλάει. Καλώς ή κακώς, δε με έπεισε προσωπικά ποτέ πως στόχος του είναι η ρήξη κι όχι η προστασία των κεκτημένων κι η διεύρυνσή τους. Ανέμενα γενναίες αποφάσεις, αλλά εις μάτην. Περίμενα μια αγκαλιά για όλους κι όχι διαχωρισμούς σε ημέτερους και μη, σε καλούς και κακούς, σε ταυτοτικούς χριστιανούς και άπιστους.

Αν είναι να πέρασες και να μην άγγιξες τα καρκινώματα, τότε δε βρίσκω και πολλούς λόγους να σε θεωρήσω κι άξιο.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #98 στις: 30/01/08, 15:01 »
Mε την εκκλησια και την θρησκεια δεν εχω καθολου καλη σχεση.Το γεγονος οτι πεθανε μου εκανε εντυπωση.Δεν μπορω να πω οτι του ειχα και ιδιαιτερη συμπαθεια..αλλα φαινοταν τουλαχιστον λιγο πιο συμπαθης απο αλλους.Τωρα το αν προσεφερε η οχι δεν το ξερω και δεν θα σχολιασω καν απο σεβασμο για εναν νεκρο.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #99 στις: 30/01/08, 18:13 »
Free...ακόμα κι αν ο ίδιος αποδεχτώ πως είχε τη διάθεση να προχωρήσει σε τομές, αλλά το περιβάλλον του απέκλειε τη δυνατότητα, δεν αλλάζουν και τόσα σε επίπεδο ουσίας. Ποιος ο λόγος να τρώνε τις σάρκες τους 5-6 "πνευματικοί και πεφωτισμένοι πατέρες της Εκκλησίας" για μια θέση, που όποιος την απολαμβάνει οφείλει να λειτουργεί κατά τρόπο διακοσμητικό, όπως ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας;

Φιλε schizm θεωρω οτι εχεις υποπεσει σε καποια λαθη...το πρωτο ειναι η παραπανω παραθεση.Ανατρεχοντας στην Ιστορια ισως αλλαξεις αποψη!Θα δεις πως αυτος ο θεσμος των υποψηφιων ξεκιανει απο τοτε που επαψαν να οριζουν οι αποστολοι τους επισκοπους....Και θα συμπληρωσω πως αυτη η διακοσμητικη θεση που παρουσιαζεις παρακατω την αναδεικνυεις ως κυριας σημασιας θεσης(ειτε αρνητικης ειτε θετικης)

απ οτι φαινεται πρεπει να ειμαι απ τους λιγους αν οχι ο μονος που αν και υποστηριζω το δικαιωμα της ανεξιθρησκειας(εφοσον υπαρχουν οι θρησκειες ο καθενας επιλεγει ελευθερα), μισω και φτυνω καθε θρησκεια και τον καθε υπαλληλο αυτου του εμπορευματος που λεγεται πιστη.αληθεια συγχωροχαρτια μοιραζονται πουθενα ακομα η ανεβηκε το πετρελαιο και η αφεση αμαρτιων παγωσε?
το κουβαδακι μου και σε αλλα θεματα μου φαινεται...

Φιλε μου δεν υποστηριζεις το δικαιωμα της ανεξιθρησκειας αλλα το δικαιωμα της αθειας.Απλα παραδοσιακα προσωπικοτητες (συχνα μεγαλης εμβελιας, βλ. Νιτσε) ηξεραν γιατι ηταν αθειοι σε αντιθεση μαλλον με σε που δε γνωριζεις αν και ποιοι δινουν συγχωροχαρτια....Το ξερω ειναι προσωπικος ο τονος αλλα πιστευω πως πολλοι δεν αντεχουν ολοι αυτη την καραμελα κατω η εκκλησια χωρις να δικαιολογισουμε την θεση μας...

Δεν υποστηριζω σε καμια περιπτωση πως η εκκλησια με τον τροπο που υφισταται σημερα ειναι ενα υγιες σωμα....αλλα πρεπει να γνωριζουμε ποσο δυσκολο ειναι να αφαιρεσεις τα καρκινωματα....