Αποστολέας Θέμα: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος  (Αναγνώστηκε 41866 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #100 στις: 30/01/08, 21:37 »
Φιλε schizm θεωρω οτι εχεις υποπεσει σε καποια λαθη...το πρωτο ειναι η παραπανω παραθεση.Ανατρεχοντας στην Ιστορια ισως αλλαξεις αποψη!Θα δεις πως αυτος ο θεσμος των υποψηφιων ξεκιανει απο τοτε που επαψαν να οριζουν οι αποστολοι τους επισκοπους....Και θα συμπληρωσω πως αυτη η διακοσμητικη θεση που παρουσιαζεις παρακατω την αναδεικνυεις ως κυριας σημασιας θεσης(ειτε αρνητικης ειτε θετικης)

Μα η δική μου πεποίθηση δεν είναι πως έχουμε να κάνουμε με διακοσμητική θέση...αυτό όμως μπορεί να προκύψει ως συμπέρασμα, αν θεωρήσουμε πως οι επιλογές του Αρχιεπισκόπου ήταν αποτέλεσμα ενός πνιγηρού περιβάλλοντος που δεν του επέτρεπε να λειτουργήσει διαφορετικά. Αν ένας ηγέτης δεν κατορθώνει να ξεριζώσει τα ζιζάνια που προκύπτουν ακόμα και στην αυλή του (πόσο μάλλον στην κοινωνία εν γένει), προβαίνοντας σε ρηξικέλευθες αποφάσεις κι απαγκιστρώνοντας την μεταφυσική υπόσταση της πίστης από την "παραφυσική" πολιτική διάσταση, τότε είναι είτε αδύναμος, είτε ανίκανος, είτε φερέφωνο. Αν αποδεχτώ μάλιστα τα όσα μετά θάνατον ακούμε για τις αρετές του, δύσκολα θα μπορούσες να χαρακτηρίσεις αυτόν τον άνθρωπο ετεροκατευθυνόμενο. Σε κάθε περίπτωση πάντως είναι υπόλογος, γιατί από τους ηγέτες αναμένεις τομές...ούτε από τους στρατιώτες, ούτε από τους τελευταίους τροχούς της αμάξης. Κι αν του αποδίδω κάτι, πέραν των όσων προανέφερα, είναι πως εδραίωσε εντονότερα το φανατισμό στους κόλπους της Εκκλησίας. Ειδικότερα στην αρχή της θητείας του, είχα την αίσθηση πως η Εκκλησία κατατρέχεται από κάθε υπαρκτή και μη δύναμη αυτής της πραγματικότητας, μέσα από πύρινους λόγους που ουδεμία σχέση με την αγάπη και τη συναδέλφωση είχαν.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #101 στις: 30/01/08, 23:41 »
θα γνωρισεις φιλε schizm πως οταν οι ηγετες προβαινουν σε βαθιες τομες τοτε ειναι πραγματικοι ηγετες...πιστευω τετοιους ηγετες εχουμε καιρο να δουμε...και πολυ φοβαμαι θα αργησουμε να δουμε στον μελλον....αλλα μη ξεχνας πως οι περισσοτεροι απ αυτους δρουσαν με τροπο απολυταρχικο...
αλλα δε μπορω να φανταστω τι αποτελεσματα περιμενες απο εναν αρχιεπισκοπο οπου ειχε να αντιμετωπισει αρκετους αντιπαλους εντος της συνοδου....μη ξεχνας πως η συνοδος διαδραματιζει μειζωνα ρολο και μη συγχεεις τα αξιωματα της ορθοδοξου εκκλησιας με αυτα της καθολικης οπου επικρατει το ρητο αποφασιζωμεν και διαταζωμεν....
εχω την αισθηση οτι ο συγκεκριμενος αρχιεπισκοπος ηταν αξιολογοτερος απο πολλους αλλους....
μιλησες για πυρινο λογο...αν φερεις ως παραδειγμα το θεμα των ταυτοτητων...ναι εχεις δικιο....ο τροπος με τον οποιο το χειριστικε ηταν κακιστος....αλλα δε μπορεις να αρνηθεις οτι η εκκλησια δεν ειχε λογο για το θεμα αυτο....δωσε μου καποια παραδειγματα με τα οποια θα στηριζεις την αποψη σου περι φερεφωνου...γιατι εγω δεν αντιληφθηκα κατι τετοιο.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #102 στις: 30/01/08, 23:47 »
Ο αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος ηταν μια απο τις μεγαλυτερες μορφες της συγχρονης Ελλαδος, πνευματικος φωτισμενος ηγετης, βαθυς γνωστης της θεολογιας, δεινος ρητωρ και διανοουμενος χαλκεντερος, εργατης των γραμματων, προστατης πτωχων και αδυνατων, ευαισθητος συμπαραστατης των αναξιοπαθουντων, αρωγος των πληγεντων, παραδειγμα φωτιζων τα μελλοντα, διακονος του Ευαγγελιου. Του Κυριου η γη και το πληρωμα αυτης. Αιωνια σου η μνημη αδελφε. Την ευχη σου.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #103 στις: 30/01/08, 23:56 »
 ???  Και σε τι το στηρίζεις αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #104 στις: 31/01/08, 00:20 »
Οπως ειχε πει και ο "θεος" Τζιμακος:

"Νεοι,ελατε οπως ειστε στην εκκλησια,με το σκουλαρικι,με το τζην...αρκει να εχετε μαζι σας το πορτοφολι!"

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #105 στις: 31/01/08, 00:24 »
Ο αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος ηταν μια απο τις μεγαλυτερες μορφες της συγχρονης Ελλαδος, πνευματικος φωτισμενος ηγετης, βαθυς γνωστης της θεολογιας, δεινος ρητωρ και διανοουμενος χαλκεντερος, εργατης των γραμματων, προστατης πτωχων και αδυνατων, ευαισθητος συμπαραστατης των αναξιοπαθουντων, αρωγος των πληγεντων, παραδειγμα φωτιζων τα μελλοντα, διακονος του Ευαγγελιου. Του Κυριου η γη και το πληρωμα αυτης. Αιωνια σου η μνημη αδελφε. Την ευχη σου.

Eντάξει μετά από αυτό μπορούμε να πούμε ότι και ο Πινοτσέτ ευεργέτησε την Χιλή...  :P



Θα μου πέσουν τα μαλλιά σε λίγο με αυτά που ακούω...

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #106 στις: 31/01/08, 00:34 »
το 32% της τράπεζας της Ελλάδος δεν το ανέφερες! ούτε οτι η εκκλησία δέχεται τις κληρονομιές από τις γριούλες ανέφερες!
και εκτός από κάτι παθούσες οικογένειες ,η εκκλησία της Ελλάδος παρέχει μόνο κουβέρτες και γιορτινά τραπέζια στους άστεγους!!!

ο Χριστός είχε τράπεζα? εγώ νομίζω ότι τα είχε βάλει με το όλο σύστημα  ??? είπαμε να μην γίνουν και αυτοί σαν το τάγμα των Φραγκισκανών αλλά να δώσουν και κάτι!είπαμε η εκκλησιά εκκλησία, η πίστη πίστη ετσι ώστε να συγκρατήσουμε και να δώσουμε ελπίδα στον κοσμάκη που κουβαλάει τόσα προβλήματα αλλααααα ως εδώ ... τώρα τα περί δινών ρητόρων, διακόνων και διάφορα άλλα νομίζω ότι αυτά είναι τα προσόντα που αναγράφονται στο βιογραφικό σημείωμα ενός υποψήφιου αρχιεπισκόπου....

Ξέρω ότι είναι δύσκολο ένας τόσο συντηρητικός θεσμός να αντεπεξέλθει και να επιβιώσει στην καθημερινότητα μας, η οποία έχει αλλάξει από τότε που ιδρύθηκε η εκκλησία από τους αποστόλους...από την άλλη είναι χρέος των ανθρώπων αυτών...γιατί περί ανθρώπων πρόκειται, να κάνουν το κάτι παραπάνω, μια υπέρβαση η οποία θα αναμορφώσει και θα δώσει τα φώτα της στην κοινωνία.

Κακά τα ψέματα το ελληνικό κράτος και οι πολίτες του, ζουν στους ρυθμούς της εκκλησίας και του χριστιανισμού αλλά ως πότε!!!εδώ και χρόνια βλέπω την εκκλησία να προσελκύει όλα τα καθάρματα, όλη την μιζέρια και όλους τους συμφεροντολόγους!

Ευχή μου είναι η νέα κεφαλή της εκκλησίας της Ελλάδος να θέσει όλα τα ζητήματα στο τραπέζι και να φτάσει το μαχαίρι στο κόκκαλο, από τις δραστηριότητες των παπάδων και τα ζητήματα πίστης...μέχρι και την κριτική απέναντι στα ελληνικά ΜΜΕ...τηλεόραση είναι αυτή??????????

Θα κλείσω σχολιάζοντας ένα μικρό θέμα που ποτέ δεν θίγετε αλλά όσοι ξέρουν τι τους γίνεται αντιλαμβάνονται τα σημεία και τέρατα της υπόθεσης... το ζήτημα που αναφέρω είναι η μακρά σχέση της εκκλησίας με την εξουσία, η "δεξιά του Κυρίου" αν έχετε ακουστά!!!

Θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή κάποιος θα έρθει και θα σώσει τον ελληνικό λαό από την μιζέρια. Μια μιζέρια που έχει πλήξει την παιδεία και τον πολιτισμό μας. Τόσα χρόνια οι βάρβαροι προσπαθούσαν να μας κατακτήσουν και τελικά μας κατέκτησαν με την coca cola και το internet!!! (δεν είμαι κουμουνιστής)

Τα λόγια που είπα δεν είναι τυχαία, αφορούν την εκκλησία, και η εκκλησία είναι αυτή που πρέπει να ασκήσει παρεμβατική πολιτική και όχι οι υπόλοιπη θεσμοί απέναντι στην εκκλησία!!!ούτε με δημοψηφίσματα, ούτε με φανατισμούς γίνεται κάτι...τα προβλήματα λύνονται με άλλο τρόπο...

υ.γ. σε ποιο πάνω ποστ δήλωσα θαυμασμό για το άτομο αυτό όπως και τώρα...οτι λέω είναι ενάντια στην εκκλησία της Ελλάδος....

« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/08, 00:40 από Βαγγέλης ( 4 years) »
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #107 στις: 31/01/08, 01:04 »
θα γνωρισεις φιλε schizm πως οταν οι ηγετες προβαινουν σε βαθιες τομες τοτε ειναι πραγματικοι ηγετες...πιστευω τετοιους ηγετες εχουμε καιρο να δουμε...και πολυ φοβαμαι θα αργησουμε να δουμε στον μελλον....αλλα μη ξεχνας πως οι περισσοτεροι απ αυτους δρουσαν με τροπο απολυταρχικο...

Δε χρειάζεται να το γνωρίσω αγαπητέ μου φίλε. Το γνωρίζω πολύ καλά ήδη, γι' αυτό άλλωστε και δεν εντάσσω στις συγκεκριμένες περιπτώσεις και τον Αρχιεπίσκοπο. Δε θα συμφωνήσω όμως με την κατηγορία της απολυταρχίας που συνδέεις στην ιδιότητα του ρηξικέλευθου ηγέτη. Θα μου αρκούσε ακόμα κι εκείνος που εξαντλείει τις δυνατότητες που του παρέχουν οι κανόνες και τα πρέπει. Είμαι διατεθειμένος να δείξω ιδιαίτερη κατανόηση απέναντι στους έξωθεν περιορισμούς, αλλά δεν πείθομαι -ελέω και της δικής μου προσωπικής πείρας- πως ο Αρχιεπίσκοπος έδειξε συστολή στην κάθαρση και στις τομές, εξαιτίας του σκοτεινού παρασκηνίου. Το ίδιο παρασκήνιο τον έστειλε ευθύς εξαρχής στον αρχιεπισκοπικό θώκο με 49 ψήφους, το ίδιο τον διατήρησε στην εξουσία όταν δεχόταν επιθέσεις από δελφίνους και μη. Κι επειδή δεν είμαστε 10χρονα για να αγνοούμε πως λειτουργεί ο κόσμος, το δούναι και λαβείν είναι μια πάγια νοοτροπία που κοσμεί και τους κόλπους της εκκλησίας στην ιεραρχία της.

Παράθεση
αλλα δε μπορω να φανταστω τι αποτελεσματα περιμενες απο εναν αρχιεπισκοπο οπου ειχε να αντιμετωπισει αρκετους αντιπαλους εντος της συνοδου....μη ξεχνας πως η συνοδος διαδραματιζει μειζωνα ρολο και μη συγχεεις τα αξιωματα της ορθοδοξου εκκλησιας με αυτα της καθολικης οπου επικρατει το ρητο αποφασιζωμεν και διαταζωμεν....
εχω την αισθηση οτι ο συγκεκριμενος αρχιεπισκοπος ηταν αξιολογοτερος απο πολλους αλλους....

Ας μην τραγικοποιούμε τα πράγματα. Ανεξάρτητα από την προσωπική μου άποψη για την αξία και το ποιόν του, ο Αρχιεπίσκοπος ήταν ιδιαίτερα δημοφιλής στην κοινωνία κι ο λόγος του μετρούσε. Γι' αυτό ακριβώς και δεν έμεινε ποτέ και στα της εκκλησίας αποκλειστικά, αλλά φρόντιζε να διατυπώνει θέση επί παντός επιστητού...έκανε γκελ κι αυτό δεν μπορεί να του το αρνηθεί κανείς. Θες να μου πεις πως ήθελε, αλλά τον περιόριζε η ιερά σύνοδος; Σε ποιες αποφάσεις; Τι επεδίωξε που δεν έτυχε αποδοχής και δεν επικροτήθηκε; Σε ποιες επιλογές εμποδίστηκε από τους ημέτερους;

Το αν ήταν αξιολογότερος, η συγκριτική δηλαδή καταγραφή της παρουσίας του, δεν είναι το σπουδαιότερο. Ξεκινάω από τη βάση πάντα του αν ήταν αξιόλογος. Και σε αυτό το ερώτημα ο καθένας μπορεί να δώσει τη δική του απάντηση. Η λογική που συνιστάται στο "το μη χείρον, βέλτιστον" ομολογώ πως δεν μου ήταν ιδιαίτερα ελκυστική ποτέ.

Παράθεση
μιλησες για πυρινο λογο...αν φερεις ως παραδειγμα το θεμα των ταυτοτητων...ναι εχεις δικιο....ο τροπος με τον οποιο το χειριστικε ηταν κακιστος....αλλα δε μπορεις να αρνηθεις οτι η εκκλησια δεν ειχε λογο για το θεμα αυτο....δωσε μου καποια παραδειγματα με τα οποια θα στηριζεις την αποψη σου περι φερεφωνου...γιατι εγω δεν αντιληφθηκα κατι τετοιο.

Ήμουν απόλυτα σαφής. Όπως ο θυμόσοφος λαός έχει καταλήξει, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους πισινούς. Το ίδιο ισχύει για οποιαδήποτε θέση ευθύνης, πόσο μάλλον μια ηγετική. Αν δεν πας κόντρα στο ρεύμα που σε κρατάει αγκυλωμένο και δέσμιο, είτε αποδεικνύεσαι αδύναμος, είτε συμβιβασμένος. Όπως και να έχει, είσαι ακατάλληλος.

Μίλησα για πύρινο λόγο κι αυτό αφορούσε την πλειονότητα των περιπττώσεων που άκουσα να καταθέτει τις απόψεις του...διαπίστωνα μια μόνιμη εχθρότητα. Αντί να ακούω λόγο αγάπης που να αγκαλιάζει ακόμα και τον "αλλόδοξο" ( αυτό άλλωστε δεν αποτελεί την πεμπτουσία της χριστιανικής θρησκείας; ), συναντούσα αντιπαράθεση, εριστικότητα, αλαζονεία, πολεμική, κυνισμό. Ένα μικρό, αλλά ενδεικτικό παράδειγμα: η ομοφυλοφιλία χαρακτηρίστηκε "κουσούρι".

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #108 στις: 31/01/08, 15:48 »
Ο αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος ηταν μια απο τις μεγαλυτερες μορφες της συγχρονης Ελλαδος, πνευματικος φωτισμενος ηγετης, βαθυς γνωστης της θεολογιας, δεινος ρητωρ και διανοουμενος χαλκεντερος, εργατης των γραμματων, προστατης πτωχων και αδυνατων, ευαισθητος συμπαραστατης των αναξιοπαθουντων, αρωγος των πληγεντων, παραδειγμα φωτιζων τα μελλοντα, διακονος του Ευαγγελιου. Του Κυριου η γη και το πληρωμα αυτης. Αιωνια σου η μνημη αδελφε. Την ευχη σου.

Eντάξει μετά από αυτό μπορούμε να πούμε ότι και ο Πινοτσέτ ευεργέτησε την Χιλή...  :P

Θα μου πέσουν τα μαλλιά σε λίγο με αυτά που ακούω...

μα καλα δεν ειπε και τιποτα...για ολους τους αρχιεπισκοπους τα ιδια λογια λεμε ....και πως συγχεεις τον Πινοτσετ???Να ελεγες για καποιον αλλο θρησκευτικο ηγετη να πω ενταξει!!


Ας μην τραγικοποιούμε τα πράγματα. Ανεξάρτητα από την προσωπική μου άποψη για την αξία και το ποιόν του, ο Αρχιεπίσκοπος ήταν ιδιαίτερα δημοφιλής στην κοινωνία κι ο λόγος του μετρούσε. Γι' αυτό ακριβώς και δεν έμεινε ποτέ και στα της εκκλησίας αποκλειστικά, αλλά φρόντιζε να διατυπώνει θέση επί παντός επιστητού...έκανε γκελ κι αυτό δεν μπορεί να του το αρνηθεί κανείς. Θες να μου πεις πως ήθελε, αλλά τον περιόριζε η ιερά σύνοδος; Σε ποιες αποφάσεις; Τι επεδίωξε που δεν έτυχε αποδοχής και δεν επικροτήθηκε; Σε ποιες επιλογές εμποδίστηκε από τους ημέτερους;

ναι δε διαφωνει κανεις για την δημοφιλια που κατειχε...οταν μαλιστα αυτη υπερεβαινε σε ποσοστο την δημοφιλια εξεχοντων πολιτικων και προσωπων του δημοσιου βιου...νομιζω πως αυτο απο μονο, μαζι βεβαιως και με το θεσμικο του ρολο, του εδεινε το κινητρο να εκφραζει την αποψη του...νομιζω δικαιουτο να εκφραζει αποψη για τα κοινωνικα τεκτενομενα της χωρας...εκτος απο το θεμα με τις ταυτοτητες οπου και ζητησε να γινει και δημοψηισμα, πραγμα που δε δικαιουτο, δεν επεβαλε αλλη φορα την γνωμη του....
να συμπληρωσω, οτι σιγουρα θα γνωριζεις οτι δεν διναται να εμπιδιστει ευκολα η θεση του αρχιεπισκοπου....
γι αυτο λοιπον να σου θυμησω μονο που κατακριθηκε απο τους ομοιους του....υποθεση πατριαρχειου αν θυμασαι!

αλλα εμεις τι θελουμε?θελουμε ενα ατομο που να μιλαει?θελουμε ενα ατομο που να σιγει?και τα δυο τα εχει ζησει καποιος μεγαλυτερος σε ηλικια....Ο Σεραφιμ σιωπησε στην εφταετια...ο Χριστοδουλος μιλαγε καθε κυριακη.Οσο για το "κουσουρι" , νομιζω πως ακομα και ο πιο φιλελευθερος πολιτης της χωρας μας ισως να εξεφραζε μια παρομοια αποψη...οχι πως την επικροτω, αλλωστε το τι κανει ο καθεις στο κρεββατι του δεν με αποσχολει....αυτο που με πειραζει ειναι να το μαθαινω.


Το αν ήταν αξιολογότερος, η συγκριτική δηλαδή καταγραφή της παρουσίας του, δεν είναι το σπουδαιότερο. Ξεκινάω από τη βάση πάντα του αν ήταν αξιόλογος. Και σε αυτό το ερώτημα ο καθένας μπορεί να δώσει τη δική του απάντηση. Η λογική που συνιστάται στο "το μη χείρον, βέλτιστον" ομολογώ πως δεν μου ήταν ιδιαίτερα ελκυστική ποτέ.

δηλαδη θες να μου πεις οτι ενω ακομα και οι επικριτες του του προσαπτουν χαρισματα και αναγνωριζουν καποιες καινοτομες πραξεις του εσυ παλι δε βρισκεις τιποτα θετικο να του προσαψεις??


Ήμουν απόλυτα σαφής. Όπως ο θυμόσοφος λαός έχει καταλήξει, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους πισινούς. Το ίδιο ισχύει για οποιαδήποτε θέση ευθύνης, πόσο μάλλον μια ηγετική. Αν δεν πας κόντρα στο ρεύμα που σε κρατάει αγκυλωμένο και δέσμιο, είτε αποδεικνύεσαι αδύναμος, είτε συμβιβασμένος. Όπως και να έχει, είσαι ακατάλληλος.

να παει κοντρα σε ποιο ρευμα??στο ρευμα που οδευει προς στον εξυγχρονισμο?μα τοτε δε μιλαμε για συντηρητισμο?στο ρευμα της διαφθορας??οσο υπαρχει δημοκρατια υπαρχει και καποιο ποσοστο διαφθορας....αας ειμαστε ρεαλιστες.

τελος για τον λογο αγαπης που ανεφερες, και για να φυγω απο τον προσωπικο τονο, ποιος απο εσας εχει παει στην εκκλησια και εχει ακουσει το κυρηγμα του ιερεα?ολοι εχουν μαθει να κατακρινουν με αυτα που μαθαινουν απο αριστερα και δεξια.ας μην εθελοτυφλουμε....να μην βλεπουμε μονο τα ασχημα οπως και να μην βλεπουμε μονο τα καλα...

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #109 στις: 31/01/08, 15:52 »
Eντάξει μετά από αυτό μπορούμε να πούμε ότι και ο Πινοτσέτ ευεργέτησε την Χιλή... :P

Μίκα, σε πάω...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #110 στις: 31/01/08, 16:03 »
Ο αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος ηταν μια απο τις μεγαλυτερες μορφες της συγχρονης Ελλαδος, πνευματικος φωτισμενος ηγετης, βαθυς γνωστης της θεολογιας, δεινος ρητωρ και διανοουμενος χαλκεντερος, εργατης των γραμματων, προστατης πτωχων και αδυνατων, ευαισθητος συμπαραστατης των αναξιοπαθουντων, αρωγος των πληγεντων, παραδειγμα φωτιζων τα μελλοντα, διακονος του Ευαγγελιου. Του Κυριου η γη και το πληρωμα αυτης. Αιωνια σου η μνημη αδελφε. Την ευχη σου.

Μάλιστα, να ρωτήσω κάτι??

1) Πού ήταν αυτή η μορφή όταν τόσος κόσμος πεινούσε?
2) Πού ήταν αυτή η μορφή όταν οι σεισμοπαθείς δεν είχαν πού να μείνουν?
3) Σε ποιον συμπαραστάθηκε?

Να σου πω εγώ?

Ηταν μαζί με τα άλλα κοράκια τους συνοδούς του μες τα χρυσάφια, με τις μερσεντές και τις BMW.
Ηταν προκαθήμενος της μεγαλύτερης και πλουσιότερης επιχείρησης που λέγεται Αρχιεπισκοπή.

Σόρι φίλε μου αλλά αν ήθελε η Εκκλησία και βέβαια το κράτος, δεν θα είχαμε φτωχούς, άρρωστους σε ράντζα και άστεγους.
Δεν απαντάω τόσο καιρό αλλά βλέπω ότι είναι ανεξέλεγκτα κάποια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #111 στις: 31/01/08, 16:10 »

Ο αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος ηταν μια απο τις μεγαλυτερες μορφες της συγχρονης Ελλαδος, πνευματικος φωτισμενος ηγετης, βαθυς γνωστης της θεολογιας, δεινος ρητωρ και διανοουμενος χαλκεντερος, εργατης των γραμματων, προστατης πτωχων και αδυνατων, ευαισθητος συμπαραστατης των αναξιοπαθουντων, αρωγος των πληγεντων, παραδειγμα φωτιζων τα μελλοντα, διακονος του Ευαγγελιου. Του Κυριου η γη και το πληρωμα αυτης. Αιωνια σου η μνημη αδελφε. Την ευχη σου.


Αυτά διαβάζεις και λες...είναι βλασφημία να βρίσω τον νεκρό τώρα..?? Αλλά όχι...άστον αυτόν εκεί που πάει. Εσείς να δούμε πότε θα ανοίξετε τα μάτια σας...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #112 στις: 31/01/08, 16:14 »
με το ιδιο σκεπτικο θα πρεπει να αναρωτηθουμε για την κυβερνηση αλλα και για τους αλλους φορεις....
αλλα δεν νομιζω πως αμφισβητηται το φιλανθρωπικο εργο της εκκλησιας σημερα....σιγουρα υπαρχουν περιθωρια ενισχυσης του...αλλα κανει ειδη αρκετα, ακομα και σε μορφη ενοριων.
για οσους εχουν αμφιβολιες ας κανει ενα γυρω στην αθηνα και να ρωτησει πσες οικογενειες ανα ενορια συντηρουνται απο την εκκλησια.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #113 στις: 31/01/08, 16:17 »
για οσους εχουν αμφιβολιες ας κανει ενα γυρω στην αθηνα και να ρωτησει πσες οικογενειες ανα ενορια συντηρουνται απο την εκκλησια.

Φίλε Neikos δεν ξέρω αν έχεις κάνει τη συγκεκριμένη γύρα αλλά σίγουρα με τα δις που έχει η Αρχιεπισκοπή θα μπορούσε να κάνει δεκαπλάσιο έργο. Μην είμαστε υπερβολικοί. Θεός συγχωρέσει τον αλλά μην είμαστε και παρωπιδικοί  ;)

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #114 στις: 31/01/08, 16:21 »
Και για να πούμε και τ'άλλο: "κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό", και όχι με απώτερο σκοπό να εξαπλώσεις την επηρροή σου, όπως κάνουν όλες οι εκκλησίες!
 Για να μην πούμε για το παμμακάριστο ιεραποστολικό έργο του εκλιπόντος που άκουσα πολλάκις να εκθειάζεται τις τελευταίες ημέρες και κατά τη γνώμη μου είναι η απόλυτη ντροπή για τον 21ο αιώνα, η χειρότερη μορφή αποικιοκρατίας κι εξευτελισμού!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #115 στις: 31/01/08, 16:26 »
....σιγουρα υπαρχουν περιθωρια ενισχυσης του...

παραθετω τον εαυτο μου και συμπληρωνω πως δεν γνωριζω την διαδικασια με την οποια κινηται ο πλουτος μεσα στην εκκλησια...το μονο που γνωριζω ειναι οτι οι ενοριες δικαιουνται ορισμενο ποσο απο την μητροπολη στην οποια υπαγονται καθως και ορισμενο ποσο απο το δημοσιο για να πληρωσουν τους μισθους των ιερεων...
ελπιζω να γνωριζετε οτι το θεμα κατοχης πλουτου απο την εκκλησια απασχολει την χριστιανοσυνη απο τον 10ο αιωνα....

Θεός συγχωρέσει τον αλλά μην είμαστε και παρωπιδικοί  ;)
ε?σου φαινονται παρωπιδικες οι θεσεις μου?


Για να μην πούμε για το παμμακάριστο ιεραποστολικό έργο του εκλιπόντος που άκουσα πολλάκις να εκθειάζεται τις τελευταίες ημέρες και κατά τη γνώμη μου είναι η απόλυτη ντροπή για τον 21ο αιώνα, η χειρότερη μορφή αποικιοκρατίας κι εξευτελισμού!

ειναι δηλαδη κακο να χτιζονται σχολεια στην αφρικη?

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #116 στις: 31/01/08, 16:31 »
το όποιο φιλανθρωπικό έργο της Εκκλησίας σήμερα γίνεται με την Εκκλησία ως μεσάζοντα. Μαζεύουν πράγματα από δωρεές πιστών και τα δίνουν σε φτωχούς. Πότε εκποιήθηκε εκκλησιαστική περιουσία για φιλανθρωπία?
Και ακόμα και τον μεσάζοντα των κάνουν κάτι καημένοι γέροι ιερείς που δεν έχουν μία και πραγματικά αγαπάνε τον συνάνθρωπο.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #117 στις: 31/01/08, 16:39 »
Για να μην πούμε για το παμμακάριστο ιεραποστολικό έργο του εκλιπόντος που άκουσα πολλάκις να εκθειάζεται τις τελευταίες ημέρες και κατά τη γνώμη μου είναι η απόλυτη ντροπή για τον 21ο αιώνα, η χειρότερη μορφή αποικιοκρατίας κι εξευτελισμού!

ειναι δηλαδη κακο να χτιζονται σχολεια στην αφρικη?

Ναι, είναι κάκιστο, εφ'όσον στα σχολεία αυτά δε διδάσκεται ο τοπικός πολιτισμός, δεν τηρούνται τα ήθη κι έθιμα και παραπέμπουν σε ξένες καταστάσεις: έτσι ο προσυλητιζόμενος απομακρύνεται από τον κοινωνικό του περίγυρο, αποσπάται βίαια από το ιστορικό και κοινωνικό του περιβάλλον και ωθείται προς ένα νέο το οποίο ούτε ο ίδιος θα μπορέσει ποτέ να οικειοποιηθεί πλήρως, αλλά ούτε και το περιβάλλον αυτό θέλει/ενδιαφέρεται/μπορεί να τον αφομοιώσει κι έτσι παραμένει μετέωρος σε μια "ουδέτερη ζώνη".
 Αν ενδιαφέρεται τόσο πολύ η εκκλησία, ας πάει να μορφώσει με βάση τις τοπικές κουλτούρες και τις τοπικές θρησκείες για να δημιουργήσει άτομα με ώριμη σκέψη (στην τελική, αν όλα όσα διαδίδει η εκκλησία έχουν μια βάση αλήθειας, ένας ώριμα σκεπτόμενος άνθρωπος δε μπορεί παρά να τ'αποδεχτεί) και όχι κοπάδια πιστών.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #118 στις: 31/01/08, 16:51 »
neikos καταλαβαινεις και μονος σου οτι δεν εχεις δικιο...
δεν εχεις απλως παρωπιδες αλλα στηριζεις τον θεσμο της εκκλησιας π ομολογουμενως ειναι πληγη για το κρατος απο οποια πλευρα και αν το δεις...επειδη υπαρχει λαος(γηραιος) π τρωει κουτοχορτο και ακολουθει,παιρνουν και αυτοι δυναμη,αλλα νεα παιδια ειμαστε αμα τρωμε και εμεις κουτοχορτο....


και για να γινω συγκεκριμενος,γιατι οι παπαδες εχουν τοσες διευκολυνσεις,παχυλους μισθους και μεταξωτα βρακια?το αντιθετο δεν διδασκουνε?αμα δεν τους ενωνει τπτ με τις διδασκαλιες οκ και αυτο το δεχομαι,λειτουργουν καθαρα επαγγελματικα...σαυτην την περιπτωση γιατι δεν ξυριζονται?

γιατι η εκκλησια δεν δινει ουτε ενα ευρω στο κρατος για φορους????????εχεις ιδεα τι ακινητα εχει???
η μαλλον γενικοτερα τι περιουσια εχουν ολοι αυτοι οι μουσατοι?????????????????????????????????????????μη με λες τωρα για οικογενειες στην γειτονια π βοηθανε και τρελλαινομαι!!!πολλα παραπανω θα μπορουσανε να κανουνε.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #119 στις: 31/01/08, 17:12 »
Τωρα το αν προσεφερε η οχι δεν το ξερω και δεν θα σχολιασω καν απο σεβασμο για εναν νεκρο.
Εγω ακομα δεν μπορω να την καταλαβω αυτη την αποψη που εχουν καμποσοι εδω μεσα (χωρις εμπαθεια bassman). Δηλαδη το γεγονος οτι ειναι νεκρος παει να πει οτι δεν μπορουμε να σχολιασουμε-κρινουμε? Το θεωρω εντελως βλακωδες και γελοιο.  Οποιοσδηποτε εχει μια τετοια θεση "ηγετη" ή δημοσιου προσωπου αυτοματα υποκειται και στην κριση του λαου τοσο πριν αλλα πολυ περισσοτερο μετα τον θανατο του οπου πλεον δεν μπορει να προσθεσει στο εργο του και ο κοσμος ειναι σε θεση να κρινει εφ ολης της υλης το εργο του. Αν ηταν σε καθε νεκρο να μην μπορουμε να τον κρινουμε απο καποιο υποτιθεμενο σεβασμο να καψω ολα μου τα βιβλια ιστοριας, να σταματησω εδω και τωρα τις σπουδες μου γιατι στην ιστορια ειναι μεσα στην ερευνα το να κρινεις το παρελθον και αρα τους νεκρους και αρα ειμασε βλασβημοι και να παω σε καναλια να λεω ποσο μου λειπει ο παναγιοτατος αρχιεπισκοπος. Δηλαδη μην τρελαθουμε τωρα.....

Τωρα για το φιλανθρωπικο εργο της εκκλησιας, ναι το αμφισβητω και πολυ εντονα μαλιστα. Το φιλανθρωπικο εργο ενος θεσμου το κρινεις απο πολλες πλευρες. Και οτνα προκειται γι ατην εκκλησια πρεπει να εξετασεις 1)τι πρεσβευει αυτη η εκκλησια 2)την οικονομικη δυνατοτητα της συγκεκριμενης εκκλησιας 3)τις δυνατοτητες που εχει και τι της επιτρεπετε να κανει απο τους αλλους θεσμους 4)την εδαφικη ιδιοκτησια της εκκλησιας κ.α.

Αρχικα λοιπον η εκκλησια αυτη (η ορθοδοξη χριστιανικη) πρεσβευει το "ο εχων 2 χιτωνες ας δωσει τον εναν". Η εκκλησια εχει 20000000000000000000000000000000 χιτωνες. Τωρα αν δινει 100 τι να το κανω εγω? Εχει μια γιγαντιαια περιουσια που θα την ζυλευε ο καθε επιδοξος νεοπλουτος αφεντικος και τεραστια εδαφη στην ιδιοκτησια της. Τι εχω να προσαψω?
 Αρχικα το γεγονος οτι ολα αυτα τα λεφτα τα κανει χρυσα αμφια και τελετουργικα οραγανα οπως δισκοποτηρα τεραστιας αξιας τα οποια ο Θεος και ο Χριστος ΟΥΔΕΠΟΤΕ ζητησαν βαση πανω απο ολα της θρησκειας ή/και πανακριβα ενδυματα για τους αρχιερεις της. Αν πουλαγε ο Χριστοδουλος ολα του τα ρασα και κραταγε μονο 2 τοτε θα εφταναν τα λεφτα για να ταισουν εκατονταδες οικογενειες για αρκετο καιρο.
 Για να μην πω για τα εδαφη της εκκλησιας τα οποια παμπολλα ηταν ΔΑΣΙΚΑ και με τις φωτιες φετος εγιναν οικοδομισιμα και οταν πηγαιναν οι κατοικοι να τα αναδασωσουν τα λαγονικα της αστυνομικας τους κανανε τουλουμι στο ξυλο.

 Βαση οσων πρεσβευει η εκκλησια αυτη τη στιγμη οτι εχει θα επρεπε να το δινει αμεσα σε οσους το εχουν αναγκη. Και πες οτι οκ δεν τα δινει ολα γιαιτ καπως πρεπει να τραφει και αυτη, ε τοσα λεφτα που εχει φτανουν για να θρεψουν και αυτην και ολες τις φτωχοοικογενειες της αθηνας. Η εκκλησια ειναι κυριολεκτικα παμπλουτη. Χαρακτηριστικα για να μην μου λετε οτι παραφιλολογω και παραληρω να πω οτι (αν και δεν μου αρεσει καθολου να το αναφερω αλλα χρειαζεται στην προκειμενη) ειχε γινει περσυ απο την μητροπολη Γλυφαδας (ναι με τον μητροπολιτη με της κουκλες :P) που αφορουσε τις καταληψεις που γινοντουσαν περσυ και μου ειχαν ζητησει να μιλησω. Μετα την εκδηλωση ακολουθησε τραπεζι σε ενα απο τα ακριβοτερα ξενοδοχεια της Γλυφαδας στο οποιο ομως δεν ηθελα να κατσω. Οταν σηκωθηκα για να χαιρετισω ο μητροπολιτης, απο καλοσυνη βεβαια αλλα δεν δικαιολογειται, μου προτεινε (επειδη τοτε ημουν και τραυαμτιας) αν δεν εχω τροπο να γυρισω να με γυρισει (ακουσον ακουσον) ΜΙΑ απο τις ΤΡΕΙΣ λιμουζινες που ειχε στην διαθεση της εκεινη τη στιγμη η μητροπολη εξω απο το ξενοδοχειο.

Οι δυνατοτηες λοιπον της εκκλησιας ιεναι τεραστιες, οι προθεσεις της και τα πιστευω οτι θα επρεπε να ηταν καποια αλλα δεν ειναι.,

Τωρα αν κανει και καποια φιλανθρωπικα για τα ματια του κοσμου και για να καλυπτει τα σκατα της δεν μου λεει απολυτως τιποτα. Ειναι σαν να δινω εγω καθε βδομαδα 1 ευρω σε εναν μεταναστη στο φαναρι και να λεω οτι κανω φιλανθρωπικο εργο ενω εχω την δυναοτητα να δινω πολυ περισσοτερα (οχι εγω απαραιτητα ηταν παραδειγμα για να μην παρεξηγουμαι).

Και ναι φιλε neikos οι αποψεις σου ειναι παντελως παρωπιδικες.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/08, 17:15 από Roufus-King Mob »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #120 στις: 31/01/08, 17:15 »
το όποιο φιλανθρωπικό έργο της Εκκλησίας σήμερα γίνεται με την Εκκλησία ως μεσάζοντα. Μαζεύουν πράγματα από δωρεές πιστών και τα δίνουν σε φτωχούς.
ΟΥΤΕ ΚΑΝ. Την τελευταια φορα που προσπαθησε η μανα μου να παει ρουχα στην εκκλησια για να τα δωσουν σε δωρεες της ειπανε οτι η εκκλησια δεχεται μονο χρηματα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #121 στις: 31/01/08, 17:21 »
Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ την Εκκλησία της Ελλάδος (έχω να πατήσω κάτι χρόνια, εκτός βέβαια πριν από 15 μέρες που παντρεύτηκε η αδερφή μου :D), όλοι όσοι αναφέρετε για την τεράστια περιουσία της Εκκλησίας, γνωρίζετε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της Εκκλησίας είναι ακίνητη περιουσία; Δεν είναι τόσο εύκολο να πουλήσεις μια ακίνητη περιουσία (ρωτήστε και τη θεία μου που δουλεύει στο real estate), γιαυτό και τα χρήματα αυτά δεν έχουν ρευστότητα.. Πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι μόνο άσπρα ή μαύρα..

Edit: typo

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #122 στις: 31/01/08, 17:25 »
Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ την Εκκλησία της Ελλάδος (έχω να πατήσω κάτι χρόνια, εκτός βέβαια πριν από 15 μέρες που παντρεύτηκε η αδερφή μου :D), όλοι όσοι αναφέρετε για την τεράστια περιουσία της Εκκλησίας, γνωρίζετε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της Εκκλησίας είναι ακίνητη περιουσία; Δεν είναι τόσο εύκολο να πουλήσεις μια ακίνητη περιουσία (ρωτήστε και τη θεία μου που δουλεύει στο real estate), γιαυτό και τα χρήματα αυτά δεν έχουν ρευστότητα.. Πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι μόνο άσπρα ή μαύρα..

Edit: typo

Κάνεις λάθος φίλε μου, η εκκλησία έχει τεράστια ποσά σε ρευστό. Επίσης η ακίνητη περιουσία τους ανέρχεται σε δις οπότε και φτηνότερα να πουλήσουν θα βγάλουν απίστευτα χρήματα. Επίσης οι δωρέες όπως προείπαν γίνονται κυρίως σε χρήματα οπότε...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #123 στις: 31/01/08, 17:28 »
Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ την Εκκλησία της Ελλάδος (έχω να πατήσω κάτι χρόνια, εκτός βέβαια πριν από 15 μέρες που παντρεύτηκε η αδερφή μου :D), όλοι όσοι αναφέρετε για την τεράστια περιουσία της Εκκλησίας, γνωρίζετε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της Εκκλησίας είναι ακίνητη περιουσία; Δεν είναι τόσο εύκολο να πουλήσεις μια ακίνητη περιουσία (ρωτήστε και τη θεία μου που δουλεύει στο real estate), γιαυτό και τα χρήματα αυτά δεν έχουν ρευστότητα.. Πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι μόνο άσπρα ή μαύρα..


Αναφερθηκα και στο "μεγαλο" μου ποστ λιγο παραπανω σε αυτο. Οι δασικες εκτασεις τις εκκλησιας που καηκαν φετος και δεν ειναι λιγες δεν επετραπηκε η αναδασωση. Και σε τελικη αναλυση, που στα κομματια βρηκε τοσο τεραστιες εκτασεις η εκκλησια αν οχι αγοραζοντας τες? Και ο σκοπος δεν ειναι δυσδιακριτος βεβαια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #124 στις: 31/01/08, 17:33 »
Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ την Εκκλησία της Ελλάδος (έχω να πατήσω κάτι χρόνια, εκτός βέβαια πριν από 15 μέρες που παντρεύτηκε η αδερφή μου :D), όλοι όσοι αναφέρετε για την τεράστια περιουσία της Εκκλησίας, γνωρίζετε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό της Εκκλησίας είναι ακίνητη περιουσία; Δεν είναι τόσο εύκολο να πουλήσεις μια ακίνητη περιουσία (ρωτήστε και τη θεία μου που δουλεύει στο real estate), γιαυτό και τα χρήματα αυτά δεν έχουν ρευστότητα.. Πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι μόνο άσπρα ή μαύρα..

Edit: typo

Κάνεις λάθος φίλε μου, η εκκλησία έχει τεράστια ποσά σε ρευστό. Επίσης η ακίνητη περιουσία τους ανέρχεται σε δις οπότε και φτηνότερα να πουλήσουν θα βγάλουν απίστευτα χρήματα. Επίσης οι δωρέες όπως προείπαν γίνονται κυρίως σε χρήματα οπότε...

Πόσο είναι αυτό το τεράστιο ποσό σε ρευστό που κατέχει η Εκκλησία; Με τεκμηρίωση βέβαια (κάποια παραπομπή), όχι ένα σκέτο αριθμό..