Αποστολέας Θέμα: Τα όρια της τέχνης.  (Αναγνώστηκε 9345 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Τα όρια της τέχνης.
« στις: 09/04/08, 10:55 »
Εχθές έλαβα ένα mail το οποίο είχε θέμα έναν "καλλιτέχνη" που στα πλαίσια της "τέχνης" του έκανε το εξής...
Έδεσε ένα κακόμοιρο σκυλάκι μέσα σε μια γκαλλερί,αφήνοντάς το χωρίς νερό και φαγητό και αφήνοντας το να λειώνει κάθε μέρα ,μπροστά στα μάτια του "φιλότεχνου" κοινού.Έχω φωτογραφίες τις οποίες ΔΕΝ ΘΕΛΩ να δημοσιεύσω ,γιατί αφ'ενός είναι σκληρές και αφ'ετέρου "διαφημίζουν" έστω αρνητικά το εν λόγω κάθαρμα...Το οτι ο κόσμος έχει ξεφύγει εντελώς φαίνετε και από το εξής.Η Biennale  Λατ.Αμερικής του ζήτησε να επαναλάβει σε άλλο χώρο ,με άλλο ζώο το σπουδαίο "επίτευγμα "του. Τελικά υπάρχουν όρια στη τέχνη ή όχι;Μπορείς να σκοτώσεις ένα ζωντανό πλάσμα και να το λες τέχνη;Και μια λιγότερο σοβαρή ερώτηση.ΠΟΣΟ ΞΥΛΟ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΘΙΚΙ;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #1 στις: 09/04/08, 10:59 »
Oχι δεν θελει ξυλο, προς Θεου... Θελει γδυσιμο, δεσιμο σε ενα στυλο μεσα σε μια εκθεση, με ενα ποτηρι νερο την ημερα για κανα μηνα, στο πατωμα χωρις τπτ να ακοθμπαει κτλ και να περνανε μπροστα του αλλοι μλκες καπνιζοντας πουρα και τρωγοντας καναπεδακια και πινοντας σαμπανιες και να σχολιαζουν ποσο αριστουργηματικο ειναι αυτο το κομματι τεχνης...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #2 στις: 09/04/08, 11:04 »
Κρίμα, κριμα γιατι θεωρούσα οτι ανθρωπος που αγαπα και δημιουργει τέχνη..δεν θα μπορουσε να κανει κακο σε αλλον ζωντανο οργανισμο, μαλλον ειχα αδικο. Ενταξει ολοι εχουμε δικαιωμα στην τρελα, αλλα χωρις αυτο να παραβιαζει τα δικαιωματα και την ελευθερια κάποιου αλλου. Πραγματικά λυπάμαι, δεν εχω κατι αλλο να πω.
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #3 στις: 09/04/08, 11:27 »
Τελικά το σκυλάκι δεν πέθανε, όπως άκουσα στη τβ.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #4 στις: 09/04/08, 11:31 »
Λοιπον..θα κανω και εγω τεχνη.Θα παρω αυτο τον τυπο σε μια φυλακη..θα πω στους κρατουμενους οτι ειναι παιδεραστης κ θα τους αφησω να ασελγησουν πανω του μεχρι να ψοφησει.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗ!Σορρυ αλλα εγινα εξαλλος οταν το ειδα αυτο και δεν θα μπορουσα με τπτ να ειμαι επιεικης με τετοιου ειδους ανωμαλιες.Και για να σοβαρευτουμε..φυλακη κατευθειαν για τον αρρωστο μπασταρδο!
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #5 στις: 09/04/08, 12:04 »
Τελικά το σκυλάκι δεν πέθανε, όπως άκουσα στη τβ.

Δεν το αμφισβητώ απλά στο mail που μου στείλανε αναφέρει ότι το σκυλάκι πέθανε...Όμως ακόμα και αν δεν πέθανε ,βασανίστηκε...Ε ρε τι κόσμος υπάρχει...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #6 στις: 09/04/08, 12:44 »
Πωωω ναι,μου το στειλαν και μενα.....τι να πεις
οτι σκεφτει ο καθενας το λεει τέχνη...ερε ξύλο που θέλει ο κόσμος >:(
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #7 στις: 09/04/08, 16:13 »
εγω πιστευω ειναι τεχνη....τεχνη για λιγους και διαστροφικους...

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #8 στις: 09/04/08, 16:58 »
Εγώ δεν πιστεύω ότι η τέχνη έχει όρια... απλά σε όποιον δεν αρέσει κάτι δεν ασχολήται!!!

Τώρα το θέμα με τον σκύλο είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, παραβιάζει δικαιώματα και μάλλον ανωμαλία είναι και όχι τέχνη...
Πιστεύω ότι αυτός ο τύπος χρειάζεται παραδειγματική και "προοδευτική" τιμωρία καθώς και μποικοτάζ τόσο από τους φιλότεχνους όσο και από τους καλλιτέχνες...

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι του ζήτησαν να το ξανακάνει πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχουν πολλοί ανώμαλοι "λευτάδες" εκει έξω  :(
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #9 στις: 09/04/08, 17:43 »
γιατί ξεχνάτε τον άλλο τον ''καλλιτέχνη'' που έκανε έρωτα με το καρπούζι ? Η τον άλλο τον κάφρο που είχε ζωγραφίσει  έναν σταυρό που φώτιζε σαν της ανάστασης , και πιο πέρα ένα πέος εκσπαρμάτιζε πάνω του ?
Τι καφριλίκι θεέ μου, και όμως οι καλλιτέχνες έχουν μια μορφή ασυλίας που δέν νομίζω πως σέβονται. 

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #10 στις: 09/04/08, 17:59 »
Μπορείς να σκοτώσεις ένα ζωντανό πλάσμα και να το λες τέχνη;Και μια λιγότερο σοβαρή ερώτηση.ΠΟΣΟ ΞΥΛΟ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΘΙΚΙ;

H 2η ερωτηση ειναι πολυ πιο σοβαρη απο την 1η. ;)

Αλλη φραση που ειχα ακουσει απο εικαστικο (τη λεξη αυτη πλεον τη χρησιμοποιω σαν βρισια) ηταν "στα πλαισια μιας performance,εφτυνα συνειδητα τα περιστερια". :-X

Σε εναν κοσμο που ολοι προσπαθουμε να μην τρελαθουμε,αυτοι προσπαθουν να αναπαραγουν χαρακτηριστικα ατυχων ανθρωπων,ψυχοπαθων κατω απο το μανδυα της λεξης τεχνης.Οφειλουμε να τους χεζουμε,αλλα υπαρχει κ μια μειοψηφια ανθρωπων που πραγματι κανουν τεχνη,αλλα τους γειωνουμε επειδη εχουμε σαν παραδειγματα αυτα τα ζωντοβολα.Καλο ειναι αν αντεχουμε να κοιταμε αν υπαρχει κατι καλο κ φυσικα να απορριπτουμε την αποκρουστικη ηλιθιοτητα σε ολες τις μορφες της

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #11 στις: 09/04/08, 18:22 »
Σε εναν κοσμο που ολοι προσπαθουμε να μην τρελαθουμε,αυτοι προσπαθουν να αναπαραγουν χαρακτηριστικα ατυχων ανθρωπων,ψυχοπαθων κατω απο το μανδυα της λεξης τεχνης.Οφειλουμε να τους χεζουμε,αλλα υπαρχει κ μια μειοψηφια ανθρωπων που πραγματι κανουν τεχνη,αλλα τους γειωνουμε επειδη εχουμε σαν παραδειγματα αυτα τα ζωντοβολα.Καλο ειναι αν αντεχουμε να κοιταμε αν υπαρχει κατι καλο κ φυσικα να απορριπτουμε την αποκρουστικη ηλιθιοτητα σε ολες τις μορφες της

ακριβως.....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #12 στις: 09/04/08, 19:41 »
Μπορείς να σκοτώσεις ένα ζωντανό πλάσμα και να το λες τέχνη;

Δεν έχει ακούσει κανείς τίποτα για την τέχνη του πολέμου?

Εφόσον οι "διαστροφές" της προσωπικότητας (γνωρίζω ότι με αυτόν τον όρο ανοίγω μεγάλο θέμα συζήτησης) εκδηλώνονται πάνω σε συνανθρώπους μας (βλέπε: θάνατοι από ασιτία, εμπόριο ανθρώπων, "έξυπνες" βόμβες), τίποτα πλέον δεν μου προξενεί κατάπληξη.

Το λυπηρό βέβαια είναι ότι αυτές οι διαστροφές έχουν γίνει τώρα πια και ο μανδύας των "πρωτοπόρων" του πνεύματος.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #13 στις: 09/04/08, 20:31 »
Μπορείς να σκοτώσεις ένα ζωντανό πλάσμα και να το λες τέχνη;

Δεν έχει ακούσει κανείς τίποτα για την τέχνη του πολέμου?

Εφόσον οι "διαστροφές" της προσωπικότητας (γνωρίζω ότι με αυτόν τον όρο ανοίγω μεγάλο θέμα συζήτησης) εκδηλώνονται πάνω σε συνανθρώπους μας (βλέπε: θάνατοι από ασιτία, εμπόριο ανθρώπων, "έξυπνες" βόμβες), τίποτα πλέον δεν μου προξενεί κατάπληξη.

Το λυπηρό βέβαια είναι ότι αυτές οι διαστροφές έχουν γίνει τώρα πια και ο μανδύας των "πρωτοπόρων" του πνεύματος.
έτσι είναι papous αλλά άλλο θέμα... πάντος νομίζω πως η διαστροφή απλά βρίσκει βιτρίνες για να λειτουργεί, μήπως θα 'πρεπε να υπάρξει κάποιου είδους ''ηθικός έλεγχος'' ?

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #14 στις: 09/04/08, 20:42 »
δε χρειαζεται κανενας ηθικος ελεγχος,γιατι επιβαλεται να μην υπαρχει οποιαδηποτε λογοκρισια στην τεχνη.
Η απαντηση σε αυτα ειναι αδιαφορια και απορριψη.

Εκτος αν εννοεις απο τους ιδιους τους "δημιουργους" αλλα αυτοι εχουν μπερδευτει.Τους εμαθαν οτι τεχνη ειναι να κανεις την υπερβαση σε μια δημιουργια,ωστε να μην ειναι τεχνικη αλλα τεχνη κ αυτοι εχουν συγκρατησει οτι πρεπει απλα να κανουν την υπερβαση

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #15 στις: 09/04/08, 20:55 »
το χειροτςερο ειναι οτι θα το επαναλαβει,στη Ν.Υ διοτι βραβευτηκε γιαυτο και του ζητησαν να το επαναλαβει...και πες αυτος ειναι απανθρωπος..οι φιλοι της τεχνης που υποτιθεται εχουν και ευαισθησιες τι ειναι;
παντως αλλλο το να μην σαρεσει ενα καλλιτεχνικο εργο οπως θυμαστε στο outlook πριν λιγα χρονια,μαλιστα οταν ειχα παει ειχαν κατι μικρες φωτοτυπιες...και ουτε που φαινοταν τπτ λογο του ασπρομαυρου απο ολο τον πινακα...μιλαω για τον αντρα με το καρπουζι...ουτε καν φαινοταν το φοντο) και αλλο ειναι να εγκληματεις για χαρη της τεχνης...
οταν το ειχα ακουσει αυτο το περιστατικο μου θυμησε ενα κομιξ του περιουδικου "9" που εδειχνε μεταναστες να αυτοκτονουν στο νοικιασμενο σπιτι τους και θεατες διαφοροι ευγευνεις να ενθουσιαζοντε απο το καλλιτεχνημα, με θιασαρχησα την ιδιωκτητρια του σπιτιου... ;D



« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/08, 20:59 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #16 στις: 09/04/08, 21:09 »
το ελαβα κι εγω αυτο το email αλλα επειδη δεν μπορω να ξερω τι απο ολα αυτα ειναι αληθεια (και συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις forward στο forward η αληθεια διαστρεβλωνεται...) δεν υπεγραψα.

Αναρωτιεμαι, ποσοι απο αυτους που υπεγραψαν νοιαζονται πραγματικα για τα αδεσποτα...?  :( Η ακομα, ποσοι νιωθουν καλυτεροι ανθρωποι.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #17 στις: 09/04/08, 21:19 »
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθούν υπερβάσεις πολλοί απ' τους νεωτερισμούς διαφόρων μορφών τέχνης. Περισσότερο μου φέρνει σε εξτρεμιστικές προσπάθειες διαφήμισης καλλιτεχνών οι οποίοι έχουν μειωμένο "ειδικό βάρος". Και λόγω της έλλειψης καλλιτεχνικής παιδείας από πολλούς νεόπλουτους οτιδήποτε ακραίο και διαφημιζόμενο θεωρείται και καλό. Κάτι σαν τις "φούσκες" του χρηματιστηρίου.

Άλλωστε η τέχνη εμπεριέχει την τεχνική γι' αυτόν τον λόγο είναι και διδάξιμη. Μην ξεχνούμε ότι η τεχνική του εργαστηρίου του Πραξιτέλη θεωρείται  απαράμιλη τέχνη! 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #18 στις: 09/04/08, 21:31 »
Ποιός είναι αυτός ο "καλλιτέχνης" και πού ακριβώς έγινε αυτή η έκθεση; Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχει περίπτωση να συνέβη κάτι τέτοιο και να μην ξεσηκώθηκε θύελλα διαμαρτυριών. Τουλάχιστον σε κάποιες χώρες θα τον είχαν μαζέψει πολύ γρήγορα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #19 στις: 09/04/08, 22:01 »
Οπως φαίνεται δεν έχει όρια η τέχνη και έχει να κάνει με το πως την αντιλαμβάνεται ο καθένας. ΑΝ αυτό το mail είναι αληθινό μου κάνει κι εμένα εντύπωση όπως είπε ο Απόλλων πως δεν δημιουργήθηκαν διαμαρτυρίες.
πάντως δεν είναι η πρώτη φορά που χρησημοποιούνται ζώα για τέτοιου είδους τέχνη. Είχα ακούσει για έναν πιανίστα γερμανο αν δεν κάνω λάθος ο οποίος καθώς έδινε το ρεσιτάλ του σε κάποια φάση αμόλησε κάτι γουρούνια πάνω στην σκηνή να τρέχουν πέρα δώθε κι αυτός συνέχισε να παίζει εκστασιασμένος μιλάμε για υψηλή τέχνη  :P  :P
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #20 στις: 09/04/08, 22:13 »
Ποιός είναι αυτός ο "καλλιτέχνης" και πού ακριβώς έγινε αυτή η έκθεση; Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχει περίπτωση να συνέβη κάτι τέτοιο και να μην ξεσηκώθηκε θύελλα διαμαρτυριών. Τουλάχιστον σε κάποιες χώρες θα τον είχαν μαζέψει πολύ γρήγορα...
στην αμερικη γινεταια χαμος...εγω προσωπικα αν σε πιθει αυτο το ειδα στο μεγκα στο πρωινο καμπουρακη οικονομεα..αλλα δεν θυμαμαι τι πηγες ειχαν..εφημεριδα ή κατι τετοιο...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΗΣΥΧΟ-ΠΝΕΥΜΑ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο.Κ. Ζ.Κ.Π. Ζ.Τ.Σ.
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #21 στις: 09/04/08, 23:30 »
δε νομιζω οτι αυτο που εκανε ηταν τεχνη.... τεχνη ειναι δημιουργια, καταθεση ψυχης, πραγμα που
δεν φαινεται στη συγκεκριμενη περιπτωση. τι να πω. δε στενοχωριεμαι για το σκυλο , ειναι απλα ζωο, ισως αυτο να ενοχλησει καποιους, αλλα υπαρχει πολυ περισσοτερος ανθρωπινος πονος για να ασχοληθω μ ενα σκυλο  τεσπα απλα ξαναλεω οτι αυτο που εγινε δεν μπορει να χαρακτηριστει ως τεχνη.....----
ΖΗΣΕ Κ ΠΑΛΕΨΕ

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #22 στις: 10/04/08, 11:55 »
δε νομιζω οτι αυτο που εκανε ηταν τεχνη.... τεχνη ειναι δημιουργια, καταθεση ψυχης, πραγμα που
δεν φαινεται στη συγκεκριμενη περιπτωση. τι να πω. δε στενοχωριεμαι για το σκυλο , ειναι απλα ζωο, ισως αυτο να ενοχλησει καποιους, αλλα υπαρχει πολυ περισσοτερος ανθρωπινος πονος για να ασχοληθω μ ενα σκυλο  τεσπα απλα ξαναλεω οτι αυτο που εγινε δεν μπορει να χαρακτηριστει ως τεχνη.....----
Κοίτα εμένα δεν με ενοχλεί που δεν στεναχωριέσαι για τον σκύλο και ούτε ο σκοπός είναι να ξυπνήσει φιλοζωικά ένστικτα αυτό το θέμα...Άλλο όμως να μην στεναχωριέσαι και άλλο να επικροτείς.Δεν το λέω για σένα ,κατάλαβα τι εννοείς, το λέω για αυτούς που το βλέπανε και δεν κάνανε τίποτα,το λέω για αυτούς που επιβράβευσαν τον καλλιτέχνη...Σκέψου λοιπόν πόσο επικίνδυνοι άνθρωποι είναι αυτοί που μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο ,σε ένα πλάσμα εντελώς αδύναμο που δεν τους έφταιξε σε τίποτα...Σκέψου με αυτή τη νοοτροπία ,τι είναι ικανοί να κάνουνε στους συνανθρώπους τους...Ήδη με τη τέχνη τους ,δηλητηριάζουν ψυχές με την αποστροφή που προκαλούν...
Εγώ προσωπικά ,είμαι φιλόζωος ,δεν είμαι από τους τρελλαμένους που δεν ασχολούνται με τον συνάνθρωπο,αλλά με τον σκύλο(προσωπικά για να πω την αλήθεια με τη γάτα θα έλεγα) και επιμένω ότι θέλει πολλές σφαλιάρες... :P
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Ronaldo9

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #23 στις: 12/04/08, 19:49 »
Ανετα τον σκοτωνα τον ξεφτυλισμενο καλλιτεχνη που νομιζει οτι μπορει να παιζει με τις ζωες αθωων πλασματων οπως το μικρο σκυλάκι.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τα όρια της τέχνης.
« Απάντηση #24 στις: 13/04/08, 10:32 »
Ο σκυλος ειναι ζωντανος:
http://marielouiseplum.blogspot.com/2008/04/starving-dog-as-art-gallery-confirm.html

Και για να ειμαστε και λιγο πιο ακριβεις:

1) Περα απο το σκυλο, ο συγκεκριμενος κυριος ειχε γραψει με σκυλοτροφη "Αυτο που βλεπετε, εισαστε".

2) Κανεις δεν θεωρησε πως μπροστα τους εχουν ενα ζωντανο ον, αλλα ενα εκθεμα. Πραγμα που κατα τη γνωμη μου αναιρει πληρως την απολυτη ευθυνη του καλλιτεχνη! Ποιος ειναι περισσοτερο ανελεητος τελικα; Ο κοσμος ( που στο κατω κατω αυτο ηθελε να δειξει και αυτο το εργο ) ή ο δημιουργος;

3) Ακουγοντας χτες την εκπομπη Λατερνατιβ στο ραδιοσταθμο ΣΚΑΪ, ακουσα την πιο ευστοχη ερωτηση "Ποιος ξερει εαν οντως πεθανε ο σκυλος, μιας και αποδειξεις ( απο το site που πηραν την ειδηση ) δεν υπαρχουν"..


Οπως και να εχει, η τεχνη εχει ορια, εκει που αρχιζει η ελευθερια της ζωης οποιουδηποτε οντος.
ΟΜΩΣ, στο συγκεκριμενο θεμα, θεωρω πως οι πραγματικοι υπευθυνοι ειναι οι θεατες που διαχωρισαν την υπαρξη με το εκθεμα!
Και τελοσπαντων, τι πειραξε περισσοτερο;

Οτι παιδακια πετιουνται απο το 2ον οροφο, επειδη κλαινε;
Οτι γυναικες βιαζονται σε κεντρικο δρομο και παρολο που ζητανε βοηθεια, κανεις δεν βοηθαει;
Οτι σε κλεβουν μερα μεσημερι στην Πλατεια Βαθης με μαχαιρι και δεν δινει κανεις σημασια;
Οτι γινεται διακινηση ναρκωτικων απο 14χρονα και 16χρονα στην Πλατεια Κλαυθμωνος ( πισω απο το αστυνομικο τμημα σχεδον ) και ομως κανεις δεν κανει τον κοπο να ελεγξει την κατασταση;
Οτι καθημερινα περιμενουν σε μια τεραστια λιστα του ΟΚΑΝΑ ναρκομανεις και το 80% απο αυτους πεθαινει πριν ακομα προλαβει να δει τον εαυτο του στην 30αδα?

Οποτε, μην νιπτουμε τας χειρας μας σαν Πιλατοι...Κι εμεις ειμαστε "κτηνοι"..Και στη συγκεκριμενη περιπτωση, πιο κτηνη απο την ιδια την ιδεα του καλλιτεχνη!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
23438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/06, 15:57
από wild child
44 Απαντήσεις
17351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 20:27
από e.t.
7 Απαντήσεις
2588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 19:18
από ilianthos-Kanlis
60 Απαντήσεις
16930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/09, 05:31
από Garvin
2 Απαντήσεις
2580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 02:10
από Cuenca_60R
1 Απαντήσεις
2326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/10, 01:43
από GusA_91
0 Απαντήσεις
1733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 16:30
από mefthymiop
0 Απαντήσεις
771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/22, 11:49
από ivikos