Αποστολέας Θέμα: To mod or not to Mod?  (Αναγνώστηκε 4202 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
To mod or not to Mod?
« στις: 10/04/08, 18:50 »
 ;D Hi guys, ειμαι καινουργιος στο φορουμ, οπως θα δειτε.Μπαινω στο ζουμι κατευθειαν. Πορευομαι εδω και 4.5 χρονια με μια fender mexican stratocaster. Μπορω να πω πως δε με συγκινει πια ιδιαιτερα ο ο bright και πολυ κλασικ βινταζ στυλ τονος των μονοπηνιων μαγνητων της.με ενδιαφερει πολυ περισσοτερο ο βαθυς και με περισσοτερο output ηχος ενος διπλοπηνιου, κυριως στη μπριτζ θεση αλλα και στη νεκ :)αυτο π σκεφτομαι ειναι αν αξιζει να αντικαταστησω τους μαγνητες της με αλλους που ενδεχομενως θα μου δωσουν αυτο που θελω η αν ειναι προτιμωτερο να επενδυσω σε κατι διαφορετικο (πενταλ για παραδειγμα,ακομα και νεα κιθαρα) ??? αν θα μπορουσε να μ πει καποιος που εχει κανει αντιστοιχο modification se strat,και εντυπωσεις θα ημουν ευγνωμων!
επισης, παιζω με ενισχυτη line 6 flextone III 75Watt, morley classic wah με τα οποια νομιζω καλυπτομαι πληρως απο πλευρας ηχου  :-*
αυτο που μενει λοιπον ειναι η κιθαρα.δε θα ελεγα οτι ειμαι πανω απο το επιπεδο του ‘μεσαιου‘ οσον αφορα το παιξιμο αλλα κανω φιλοτιμες προσπαθειες κ παιζω καθημερινα για 1 τουλαχιστον ωρα και αρκετες φορες περισσοτερο οσο το επιτρεπει και η σχολη τσπ! μουσικα, ακουω πολυ φιουζιον ροκ (steve morse  παραμενει ο αγαπημενος μου κιθαριστας εδω και καιρο!,steve vai, joe satriani,john petrucci και ολιγον τι απο paul gilbert ) παντως για να καταλαβει κανεις ακριβως τον τονο που εχω ερωτευτει,ακουστε το σολο του steve morse  στο ted the mechanic.αυτα απο εμενα!ευχαριστω προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To mod or not to Mod?
« Απάντηση #1 στις: 10/04/08, 21:40 »
Καλως ηρθες φιλε!

Κατα τη γνωμη μου, οντως η στρατ σε περιοριζει λιγακι για το στυλ που θες να παιξεις... Συνεπως δεν εχει νοημα να παρεις καποιο πεταλι, παλι πριμαριστη θα στην βγαλει την παραμορφωση!
Και επειδη λες πως σε ενδιαφερει ενας πιο μπασος, πιο βαθυς ηχος, προτεινω να αφησεις την στρατ οπως ειναι, και να πας σε μια καινουρια κιθαρα.Αφου λες κιολας οτι προοδευεις στο παιξιμο, τοτε σου αξιζει αν μη τι αλλο, ενα οργανο που θα σε καλυπτει στα αγαπημενα σου κομματια.. Oπως και εσυ θα εχεις δει, οι Σατριανι, Γκιλμπερτ,Πετρουτσι, Βαι, στηριζονται σε κιθαρες με διπλους, με τους δυο τελευταιους να προτιμουν μαγνητες με μπολικο output και γενικα, να ειναι "γκαζωμενοι" στον ηχο.
Αυτα πληροφοριακα.Αν σκεφτεις για κιθαρα, πες γενικα για το budget που διαθετεις, να σου προτεινω πραματακια.Αν απο την αλλη αποφασισεις να μονταρεις την στρατ, τοτε ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν πολλοι εδω να σε βοηθησουν πραγματικα.
Ελπιζω να βοηθησα. :)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: To mod or not to Mod?
« Απάντηση #2 στις: 11/04/08, 10:38 »
Κατα τη γνώμη μου η Fender είναι από τις κιθάρες που μπορούν να παίξουν τα πάντα (ασχέτως αν δεν είναι γκαζιάρικες). Αν και είμαι κατά των Line6 ενισχυτών (τους θεωρώ πολύ κλειστούς αν και modelling) θα σου πρότεινα να πάρεις την κιθάρα σου να πας σε κάποια μαγαζιά και ν'ακούσεις κάποιον Marshall ή Mesa/Boogie. Και όπως είπε και ο φίλος από πάνω πρέπει να μας πείς και λίγο το budget σου

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: To mod or not to Mod?
« Απάντηση #3 στις: 11/04/08, 11:28 »
 Καλώς μας ήρθες! Το budget σου θα μας βοηθούσε λίγο για να σου προτείνουμε πράγματα... Αν είσαι ικανοποιημένος από τη strat όσον αφορά στο παίξιμο και στην αίσθηση που σου δίνει μπορείς να αλλάξεις μαγνήτες και να πετύχεις σε μεγάλο βαθμό τον ήχο που θέλεις. Σίγουρα εκεί έξω υπάρχει κάποιος διπλοπηνιακός και για εσένα! Η γνώμη μου πάντως στην περίπτωση που σου το επιτρέπει η τσέπη σου είναι να βρεις μια καλή κιθαρούλα με διπλούς και να ξεμπερδεύεις... Υπάρχουν μοντέλα της Ibanez ή άλλων κατασκευαστών γύρω στο πεντακοσάρικο που θα σου δώσουν αυτά που θέλεις. Εξαρτάται από την τσέπη σου! Για ό,τι θελήσεις εδώ είμαστε! ;) ;) ;)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος ax1ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Free The WeB
Απ: To mod or not to Mod?
« Απάντηση #4 στις: 11/04/08, 12:08 »
εγω φιλε καποτε ειμουνα στην ιδια φαση με σενα ..και μονο με πεταλια δεν καταφερα να βγαλω το αποτελεσμα που ηθελα ..μεχρι που αλλξα μαγνητες και το αποτελεσμα  ηταν ακρως ικανοποιητικο..για το στυλ που θες, οι dimarzio πιστευω ειναι η λυση . πανε στο site Και ακου τα samples βλεποντας και τα specs για το output και τα ποσα bass,mid,treble που  εχει εκαστος και αποφασισε.

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: To mod or not to Mod?
« Απάντηση #5 στις: 11/04/08, 13:17 »
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια!προσωπικα τεινω περισσοτερο στην ιδεα του να μονταρω τη στρατ οπως λεει κ ο τζιμης για τον ιδιο ακριβως λογο,ειναι απο μονη της αρκετα ευελικτη κιθαρα.οσο για τον ενισχυτη,τον επελεξα ακριβως επειδη ηταν μοντελινγκ.δεν ειμαι δα και κανενας που ξερει ακριβως τι ηχο ζηταει.ψαχνομαι αρκετα και σε πολλα θεματα.οσο για μπατζετ,υπαρχει,αλλα δε σκοπευω να το διαθεσω σε νεα κιθαρα,τουλαχιστον οχι ακομη.ας φτασω σε ενα επιπεδο που θα μπορω να εξαργυρωσω πληρως τα λεφτα μιας signature και τοτε θα παω για κατι τετοιο.προς το παρον δε θα ηθελα να δωσω παλι τα ιδια χρηματα με τη στρατ για να εχω αλλη μια ενω μπορω στη στρατ μου να κανω ο,τι θελω.μαγνητες εχω δει και ακουσει τους Αιρ Νορτον της Ντι μαρζιο και μου φαινονται πολυ καλοι για νεκ θεση αλλα δν ξερω και παλι αν θα ειναι αρκετοι.πρεπει μαλλον να τους δοκιμασω ο ιδιος.καθως επισης και αν μπορουσατε να μου πειτε τι μοντινγκ εχετε κανει εσεις οσον αφορ τους μαγνητες, μοντελο κλπ κ εντυπωσεις.θα εδινα ανετα μεχρι και 300Ε για σετ μαγνητων αν ημουν σιγουρος οτι δινουν το κατι παραπανω που θελω.στις αλλαγες που σκεφτομαι επισης ειναι να της χωσω locking tuners :)ρωταω ολα αυτα επειδη ολα αυτα τα χρονια δν εχω πειραξει τη στρατ απο πλευρας hardware,αλλα μονο τη σεταρω κατα καιρους (intonation,string action,etc.) επειδη ακριβως προκειται για κατι καινουργιο,θελω να ειμαι σιγουρος για αυτο π κανω.ελπιζω να καταλαβαινετε τον προβληματισμο!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: To mod or not to Mod?
« Απάντηση #6 στις: 11/04/08, 13:33 »
Θα ελεγα ενας distortion στην γεφυρα και ενας norton στο λαιμο θα ειναι μια χαρα για οτι θες να παιξεις. Μπορεις βεβαια να πας και σε λυση με διπλους σε μεγεθος μονου, ωστε να μην χρειαστεις ουτε αλλαγη pickguard, σκαψιμο σωματος κτλ. Βασικα καλυτερα να πας για μια τετοια λυση. Εκει θα προτεινα τους "μικρους" 59 απο dunkan και JB για λαιμο και γεφυρα αντιστοιχα. Κι αφου αν βαλεις αυτους θα εισαι πολυ καλα ηχητικα για οτι θες να παιξεις και δεν θα χεις χαλασει τοσα χρηματα οσα λες (μιας και θα χεις γλυτωσει και απο αλλαγη pickguard και απο σκαψιματα) μετα θα προτεινα με οτι λεφτα περισσευουν να βαλεις ενα σετακι lock κλειδια και ισως ενα graphite nut.
Επισης μιας και θα αλλαξεις μαγνητες, καλο θα ηταν να αλλαξεις με καλης ποιοτητας τα pots, διακοπτη και γιατι οχι; κανε και μια εσωτερικη επενδυση με φυλο χαλκου. Ολα αυτα ταυτοχρονα με ενα καλο setup θα μεταμορφωσουν την κιθαρα και απο ευελιξια και απο ποιοτητα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: To mod or not to Mod?
« Απάντηση #7 στις: 11/04/08, 13:57 »
μετα θα προτεινα με οτι λεφτα περισσευουν να βαλεις ενα σετακι lock κλειδια και ισως ενα graphite nut.
Επισης μιας και θα αλλαξεις μαγνητες, καλο θα ηταν να αλλαξεις με καλης ποιοτητας τα pots, διακοπτη και γιατι οχι; κανε και μια εσωτερικη επενδυση με φυλο χαλκου. Ολα αυτα ταυτοχρονα με ενα καλο setup θα μεταμορφωσουν την κιθαρα και απο ευελιξια και απο ποιοτητα.

++++++++++++ ;) ;) ;) ;)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: To mod or not to Mod?
« Απάντηση #8 στις: 11/04/08, 21:30 »
Αυτό για το φύλλο χαλκού για εξηγελιστε λιγο ρε παιδια γιατί απόρησα ο καημένος...

Αποσυνδεδεμένος BloodBath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: To mod or not to Mod?
« Απάντηση #9 στις: 12/04/08, 13:03 »
φιλε μου,εδω θα ακουσεις 50 αποψεις για καθε μαγνητη...αλλα ως παιδι της emg εγω θα σου προτεινω ενα σετ emg 81 και 85,που σε συνδυασμο με το ξυλο της κιθαρας σου γαμανε!(και η δικια μου απο alder ειναι και με τους εν λογω μαγνητες σκιζει πατους).Αλλα για να αλλαξεις απο μονους σε διπλους νομιζω οτι θα πρεπει να αλλαξεις και pickguard που δεν ξερω κατα ποσο υπαρχουν pickguards αντικαταστασης...

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To mod or not to Mod?
« Απάντηση #10 στις: 20/04/08, 01:01 »
Ρε παιδια ο τυπος σας μιλαει για morse, petrucci, vai, gilbert και του λετε να βαλει JB/59 και 81/85????  ???
Χαλαρα DiMarzio για τετοιες φασεις.  Η στρατ σου πρεπει να ειναι ηδη σκαμμενη για HSH οποτε μονο pickguard θες. 
Για bridge κοιταξε evolution, d-sonic, και για neck Air Norton, Paf
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος BloodBath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: To mod or not to Mod?
« Απάντηση #11 στις: 23/04/08, 11:14 »
Για dimarzio ρε συ,θα προτεινα tone zone,η και για πιο ακραιες φασεις τον diactivator.Αλλα αναμεσα σε emg 85 και dimarzio air norton θα διαλεγα τον emg λογω output(δεν ειναι active για το τιποτα).(σημειωση:εχω και τους 2 μαγνητες σε διαφορετικες κιθαρες και βλεπω απιστευτη διαφορα υπερ του emg,αλλα οφειλω να ομολογησω πως αν και ειμαι λατρης των emg,ο tone zone (bridge) μου ακουγεται καπως πιο λογικευμενος σαν μαγνητης-μαλον γιατι δεν βγαζει εκεινη την απιστευτη βοδιλα...αλλα και παλι ολοι εχουμε διαφορετικες αποψεις οποτε φιλε whocares καλυτερα να την ψαξεις λιγο περισσοτερο μονος σου(για να βρεις αυτο που σιγουρα σου ταιριαζει).

Αυτιά...

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: To mod or not to Mod?
« Απάντηση #12 στις: 23/04/08, 11:53 »
Αυτό για το φύλλο χαλκού για εξηγελιστε λιγο ρε παιδια γιατί απόρησα ο καημένος...

 Υπάρχει αυτοκόλλητη ταινία χαλκού (στην Ελλάδα δεν κατάφερα να βρω, αγόρασα λοιπόν από Γερμανία...) με την οποία επενδύεις το εσωτερικό της κιθάρας και το πίσω μέρος του pickguard. Φροντίζεις όλο αυτό να γειωθεί και έχεις δημιουργήσει έτσι μία καλή ασπίδα έναντι εξωτερικών πηγών hum... Αυτό είναι σε πολύ γενικές γραμμές, ελπίζω να βοήθησα ;) ;) ;)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero