Αποστολέας Θέμα: Τι γίνανε οι πληκτράδες;  (Αναγνώστηκε 21140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #25 στις: 04/05/08, 19:20 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:56 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #26 στις: 05/05/08, 20:49 »
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα με τους session μουσικούς,εκτός απ'το ότι ότι πρέπει να τους πληρώσεις...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #27 στις: 06/05/08, 03:30 »
Τι γίνανε οι πληκτράδες;
Αν κρίνω από εμένα και 1-2 ακόμα πρώην πληκτραδες που ξέρω, μπορώ να πω ότι έγιναν κιθαρίστες  8) 
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #28 στις: 06/05/08, 11:07 »
Ισως καποιοι να παραμενουν ακομα ζωντανοι ( ο υποφαινομενος ), αλλα να μην ενδιαφερονται να παιξουν καποια ειδη! Τοσο κακο ειναι πια; :/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #29 στις: 06/05/08, 11:33 »
Ισως καποιοι να παραμενουν ακομα ζωντανοι ( ο υποφαινομενος ), αλλα να μην ενδιαφερονται να παιξουν καποια ειδη! Τοσο κακο ειναι πια; :/

Όχι, το κακό είναι ότι είναι 502 χιλιόμετρα νότια  ;D
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #30 στις: 06/05/08, 11:36 »
Το μονο κακο που βλεπω στους πληκτραδες ( κυριως μιας αλφα γενιας, που δεν περιλαμβανει τους νεοτερους απο εμας ), ειναι πως καταναλωνουν τις δυναμεις και την τεχνικη τους σε σκυλοπιστες. Σιγουρα το "κερδιζειν εστι φιλοσοφειν", αλλα πολλες φορες εχει τυχει να λεω "γιατι ρε γ**ωτο αυτο το παληκαρι ειναι εκει πανω, ενω σε μια progressive μπαντα θα ηταν καλυτερος και απο rudess"...Και η απαντηση ειναι μια: "Γιατι εκει βγαζει λεφτα και μπορει να κανει και το "χουι" του στον ελευθερο του χρονο.."
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #31 στις: 06/05/08, 11:39 »
Ισως καποιοι να παραμενουν ακομα ζωντανοι ( ο υποφαινομενος ), αλλα να μην ενδιαφερονται να παιξουν καποια ειδη! Τοσο κακο ειναι πια; :/
Όχι βέβαια φίλε freemind,αλλά το ίδιο ισχύει και για τα άλλα όργανα,το προσωπικό γούστο δηλαδή.Κιθαρίστες,μπασσίστες,ντράμερ βρίσκεις πιο εύκολα γιατί είναι περισσότεροι.Πλήκτρα όμως που να παίζουνε και ροκ ,πλέον σπανίζουν.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #32 στις: 06/05/08, 11:53 »
Τι γίνανε οι πληκτράδες;
Αν κρίνω από εμένα και 1-2 ακόμα πρώην πληκτραδες που ξέρω, μπορώ να πω ότι έγιναν κιθαρίστες  8) 

Aπό την άλλη υπάρχουν και κιθαρίστες που την έχουν δεί πληκτράδες...  ;D

Σοβαρά όμως, η έλειψη πληκτράδων οφείλεται και στο ότι οι πληκτράδες κατά συντριπτική πλειοψηφία είναι "παιδία του ωδείου" ενώ το ίδιο δεν συμβαίνει για κιθαρίστες, μπασσίστες, ντράμμερ και τραγουδιστές. Για αυτό και υπάρχουν περισσότεροι από τις τελευταίες ειδικότητες.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #33 στις: 06/05/08, 12:08 »
ασε που υπαρχει κ ο μύθος των μπροστάριδων για κάποια όργανα... ;D ;D


περισσότερες κοπελες θα κολλήσουν πάνω στο τραγουδιστή ή κιθαρίστα παρα στον gearjunkie που παλευει με τα καλωδια κ τα πλήκτρα . οποτε το πρόβλημα αρχίζει απο την επιλογή του οργάνου που θα μάθει ο καθε νεοφερτος ;D ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #34 στις: 06/05/08, 12:21 »
περισσότερες κοπελες θα κολλήσουν πάνω στο τραγουδιστή ή κιθαρίστα παρα στον gearjunkie που παλευει με τα καλωδια κ τα πλήκτρα...

Mπά... τελικά ο ντράμμερ τις τρώει όλες...  ;D

Πάντως πιστεύω οτι όσοι επιλέγουν όργανα με βάση το πόσο θα φαίνονται είναι διάτοντες αστέρες στον χώρο...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #35 στις: 06/05/08, 12:29 »
Με μια και μοναδική εξαίρεση ίσως, τον Angus...
;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #36 στις: 06/05/08, 12:31 »
Eναλλακτικά, υπάρχουν μπάντες που φαίνονται ΟΛΟΙ! Δείτε τους Mr.Big π.χ.  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #37 στις: 06/05/08, 12:54 »
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το να "φαίνεσαι" είναι τόσο μεγάλη ευθύνη που το θεωρώ εντελώς παράλογο,αν έχεις μια στοιχειώδη αγάπη προς τη μουσική και αυτογνωσία για τις ικανότητές σου ,να πηγαίνεις και γυρεύοντας για τη πρωτιά.Όποιος δεν το νοιώθει αυτό ,νομίζω ότι υπερισχύει ο ναρκισσισμός του έναντι αυτής της αγάπης και αν δεν αλλάξει στη πορεία,η υπόθεση μουσική θα τελειώσει πολύ γρήγορα για αυτόν.Εγώ προσωπικά είμαι τραγουδιστής εδώ και δύο χρόνια στις "Μέρες" και ειλικρινά δεν το επιδίωξα,το αποφάσισαν οι υπόλοιποι.Στα πρώτα live ήμουν ο ορισμός του μπαστουνοκατάπιου( :D) frontman.Ήμουν τρομοκρατημένος!Άρχισα να νοιώθω καλύτερα μόνο από τον καιρό που άρχισα να κάνω μαθήματα τραγουδιού,αν και ποτέ δεν έχω ανέβει στη σκηνή εντελώς άνετος.Οπότε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα ,να μείνω στη ρυθμική κιθάρα μου,να κάνω κανένα φωνητικό και εάν ήξερα και πλήκτρα ακόμα καλύτερα.Πάντως νομίζω ότι παίζει και κάτι ακόμα.Το πόσο σε μία μπάντα υπάρχει ελευθερία μουσικής έκφρασης.Αν θέλεις τον πληκτρά Γκαλλερί Μιραράκη(να σου στρώνει "χαλιά" δηλαδή μόνο),ή αν τον θέλεις ενεργό μέλος όπως ήταν ο Lord ή ο Manzarek.Και βασικά εγώ το δεύτερο προτιμώ,γιατί οτιδήποτε μπορεί να αναδύξει τη μουσική μου,θεωρώ ότι θα ήμουνα τρελλός να πω όχι...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #38 στις: 06/05/08, 13:03 »
...Πάντως νομίζω ότι παίζει και κάτι ακόμα.Το πόσο σε μία μπάντα υπάρχει ελευθερία μουσικής έκφρασης.Αν θέλεις τον πληκτρά Γκαλλερί Μιραράκη(να σου στρώνει "χαλιά" δηλαδή μόνο),ή αν τον θέλεις ενεργό μέλος όπως ήταν ο Lord ή ο Manzarek.Και βασικά εγώ το δεύτερο προτιμώ,γιατί οτιδήποτε μπορεί να αναδύξει τη μουσική μου,θεωρώ ότι θα ήμουνα τρελλός να πω όχι...

Πολύ σωστό αυτό... Εξαρτάται κι από το αν η μπάντα παίζει διασκευές, επανεκτελέσεις ή δικό της υλικό. Γενικώς έχω δεί περιπτώσεις όπου ο πληκτράς αντιμετωπίζεται ως διακοσμητικό στοιχείο (απλά για να "γεμίζει το κομμάτι") και το θεωρώ απόλυτα λογικό να μην θέλει κάποιος να βρεθεί σε τέτοια θέση.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #39 στις: 06/05/08, 13:26 »
Αν θέλεις τον πληκτρά Γκαλλερί Μιραράκη(να σου στρώνει "χαλιά" δηλαδή μόνο),ή αν τον θέλεις ενεργό μέλος όπως ήταν ο Lord ή ο Manzarek.Και βασικά εγώ το δεύτερο προτιμώ,γιατί οτιδήποτε μπορεί να αναδύξει τη μουσική μου,θεωρώ ότι θα ήμουνα τρελλός να πω όχι...
Δύσκολο πάντως να βρεις κάτι ενδιάμεσο.. Οι περισσότεροι πληκτράδες που έχω συνεργαστεί ήταν όπως προαναφέρθηκε "παιδιά του ωδείου" που δύσκολα κράταγαν το ρυθμό ή μια συγχορδία.. Πάντα ήθελαν να βάζουν την μελωδία σε κάθε μέτρο του τραγουδιού.. Έγραφες ένα δυνατό riff, συμφωνούσες να παιχτεί μόνο αυτό και στη πρόβα άκουγες χιλιάδες νότες να ξεπετιόνται από τον ενισχυτή τους την ώρα που το riff κορυφωνότανε με sustain.. Τους τρώει το δεξί χέρι ;D (θέλουν πάντα να είναι σε άμεση επαφή με τα πλήκτρα τους).. Και όταν ήταν η ώρα του solo (του κιθαρίστα) έστηναν συγχορδίες Αsus7- με ναπολιτάνικη και Ατελής Πτώση στη Δεσπόζουσα.. Πως να αφοσιωθείς στο σόλο σου όταν ακούς τέτοιες "περίεργες" συγχορδίες από πίσω και να μην τρέμεις μήπως καμία νότα του solo σου παράξει διάφωνο διάστημα με αυτά που έπαιζαν τα πλήκτρα.. Καλά δεν μιλάμε για κομμάτια που έγραφαν εκείνοι.. Απλά έψαχνες πως μπορείς να χωρέσεις μερικές νότες σε αυτό το soundtrack που είχανε γράψει ;D.. Πονεμένη ιστορία και προσωπικά ίσως ένας λόγος που εγκατέλειψα την φάση των συγκροτημάτων..

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #40 στις: 06/05/08, 16:13 »
Σοβαρά όμως, η έλειψη πληκτράδων οφείλεται και στο ότι οι πληκτράδες κατά συντριπτική πλειοψηφία είναι "παιδία του ωδείου" ενώ το ίδιο δεν συμβαίνει για κιθαρίστες, μπασσίστες, ντράμμερ και τραγουδιστές. Για αυτό και υπάρχουν περισσότεροι από τις τελευταίες ειδικότητες.




αυτο με τα παιδια του ωδειου ελπιζω να μην ηταν ειρωνικο... (οχι πως φανηκε κατι τετοιο) απλα θελω να επισημανω πως δεν μπορεις να μαθεις πιανο ή αντιστοιχα αρμονιο μονος σου.... ο δασκαλος ειναι απαραιτητος και φυσικα η συνεχης πρακτικη.... με λιγα λογια θελω να πω πως ειναι αδιανοητο (για τα δικα μου τα ματια) να παιξει καποιος απο deep purple εως nightwish ή in flames (που πατας δυο πληκτρα οποτε θυμηθεις) χωρις να κανεις αρκετα μαθηματα με καποιον δασκαλο....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #41 στις: 06/05/08, 17:43 »
αυτο με τα παιδια του ωδειου ελπιζω να μην ηταν ειρωνικο... (οχι πως φανηκε κατι τετοιο) απλα θελω να επισημανω πως δεν μπορεις να μαθεις πιανο ή αντιστοιχα αρμονιο μονος σου.... ο δασκαλος ειναι απαραιτητος και φυσικα η συνεχης πρακτικη.... με λιγα λογια θελω να πω πως ειναι αδιανοητο (για τα δικα μου τα ματια) να παιξει καποιος απο deep purple εως nightwish ή in flames (που πατας δυο πληκτρα οποτε θυμηθεις) χωρις να κανεις αρκετα μαθηματα με καποιον δασκαλο....

Aμα θες να μάθεις κάτι ΣΟΒΑΡΑ και ΣΩΣΤΑ και στις κλακέτες, δάσκαλο θες. Τώρα απο την άλλη η κιθάρα είναι πιο προσεγγίσημο όργανο. Κυκλοφορούν δίσκοι όπου ακούς απο Malmsteen μέχρι Πλιάτσικα, οπότε δεν έχει τη βιρτουοζιά του πιάνου, που όταν ακούς κάποιον σε δίσκο, μένεις μαλ**ας...
Αμ το άλλο? Που το πάτε? Θέλει ο τύπος να ρίξει το γκομενάκι. Θα το πάει παραλία, να του παίξει μουσική... "Περίμενε καρδούλα μου, έχω το πιάνο στο κοντέινερ, φέρε το γρύλο μια στιγμή....ΟΧΙ, ΟΧΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΜΩΡ...Εεεε...Αγαπούλα μου!!!"

Πιανίστες υπάρχουν πολλοί... Οπως είπα είναι θέμα ανοιχτομυαλιάς, η οποία έχει τις ρίζες της στο δάσκαλο του πιάνου... Και όταν ο δάσκαλος του πιάνου, δεν θέλει κάτι πέρα απο τους κλασσικούς,τότε έχουμε πρόβλημα...

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #42 στις: 10/05/08, 14:59 »
Παιδια, άλλο πράμα ο πληκτράς και άλλο ο πιανίστας...

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #43 στις: 10/05/08, 17:38 »
Μπα..Εξακολουθω και δυσκολευομαι να βρω αλλα οργανα περισσοτερο που να "ξερουν τι κανουν"...
Αν τα εβαζα σε μια σειρα δυσκολιας ευρεσης (στα συνηθισμενα οργανα σε ροκ μπαντες)αυτη θα ηταν:
1-μπασιστες
2-τραγουδιστες
3-ντραμερ
4-πληκτραδες
5-κιθαριστες (επιτηδες το εχω βαλει ετσι γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει δυσκολια σε αυτους..Ειναι μυριοι! ;D)

Ξαναλεω..Τα κριτηρια μου εχουν να κανουν καθαρα με γνωστες των οργανων..Γιατι αν και ειναι το πιο ευκολο πραγμα για καποιον να παιξει 2 νοτες στο μπασο και να κραταει απλα τονικες,ειναι πολυ δυσκολο να βρεις εναν μπασιστα που να γνωριζει πραγματικα πως συμπεριφεται ενα μπασο και οχι να παιζει υπεραπλουστευμενες κιθαριστικες γραμμες..

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #44 στις: 12/05/08, 17:58 »
Παιδια, άλλο πράμα ο πληκτράς και άλλο ο πιανίστας...

ποια η διαφορα... ετσι για να ξερω τι ειμαι βρε παιδι μου....

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #45 στις: 12/05/08, 18:26 »
απλα τεραστια η διαφορά

καταρχην παικτικά  (ο πληκτρας ασυναισθητα το αριστερο χερι το παει στα βυζια  και ο κλασικος πληκτρας μαλιστα παιζει κ με τα ποδια  (και εχει μανια με τα πεταλια )

ο κλασικος δεν θα μπουκωσει το οργκαν μεχρι να βγουν αιματα απο τα νυχια και συνήθως δεν γουστάρει να ακούει το 24dB LPF να χύνει ζουμιά  ή απλα το αγνοεί    ;D ;D ;D ;D ;D


μιλαω σαν συνθεσιστής πληκτράς-οργανιστας
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #46 στις: 12/05/08, 18:34 »
απλα τεραστια η διαφορά

καταρχην παικτικά  (ο πληκτρας ασυναισθητα το αριστερο χερι το παει στα βυζια  και ο κλασικος πληκτρας μαλιστα παιζει κ με τα ποδια  (και εχει μανια με τα πεταλια )

ο κλασικος δεν θα μπουκωσει το οργκαν μεχρι να βγουν αιματα απο τα νυχια και συνήθως δεν γουστάρει να ακούει το 24dB LPF να χύνει ζουμιά  ή απλα το αγνοεί    ;D ;D ;D ;D ;D


μιλαω σαν συνθεσιστής πληκτράς-οργανιστας

Φιλε, δεν ξερω αν ισχυουν ολα αυτα αλλα να ξερεις μου εφτιαξες τη μερα!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ecnelisfodnuos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #47 στις: 12/05/08, 19:59 »
Μπα..Εξακολουθω και δυσκολευομαι να βρω αλλα οργανα περισσοτερο που να "ξερουν τι κανουν"...
Αν τα εβαζα σε μια σειρα δυσκολιας ευρεσης (στα συνηθισμενα οργανα σε ροκ μπαντες)αυτη θα ηταν:
1-μπασιστες
2-τραγουδιστες
3-ντραμερ
4-πληκτραδες
5-κιθαριστες (επιτηδες το εχω βαλει ετσι γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει δυσκολια σε αυτους..Ειναι μυριοι! ;D)

Ξαναλεω..Τα κριτηρια μου εχουν να κανουν καθαρα με γνωστες των οργανων..Γιατι αν και ειναι το πιο ευκολο πραγμα για καποιον να παιξει 2 νοτες στο μπασο και να κραταει απλα τονικες,ειναι πολυ δυσκολο να βρεις εναν μπασιστα που να γνωριζει πραγματικα πως συμπεριφεται ενα μπασο και οχι να παιζει υπεραπλουστευμενες κιθαριστικες γραμμες..

Με βρήκες μικρό και δεν ήξερα... 8)

Τώρα όμως σε έμαθα. Θα πάω να κλειστώ σε μοναστήρι (καθολικών να έχει και κανα εκκλησιαστικό) και θα αφοσιωθώ στον Θεό.
Άσε που μου έχουν κάνει πρόταση και οι παπαροκάδες :P.
virtoOYZO

Αποσυνδεδεμένος ecnelisfodnuos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #48 στις: 12/05/08, 20:02 »
Ρε παιδιά,
οι παπα ροκάδες είναι βρισιά  ???

Συγγνώμη δεν το ξαναγράφω ::)

Κάτι ξέρετε εσεις  ;D ;D ;D


...παπαρούνα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/08, 20:25 από ecnelisfodnuos »
virtoOYZO

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #49 στις: 12/05/08, 23:48 »
Παιδια, άλλο πράμα ο πληκτράς και άλλο ο πιανίστας...

ποια η διαφορα... ετσι για να ξερω τι ειμαι βρε παιδι μου....

απλα τεραστια η διαφορά

καταρχην παικτικά  (ο πληκτρας ασυναισθητα το αριστερο χερι το παει στα βυζια  και ο κλασικος πληκτρας μαλιστα παιζει κ με τα ποδια  (και εχει μανια με τα πεταλια )

ο κλασικος δεν θα μπουκωσει το οργκαν μεχρι να βγουν αιματα απο τα νυχια και συνήθως δεν γουστάρει να ακούει το 24dB LPF να χύνει ζουμιά  ή απλα το αγνοεί    ;D ;D ;D ;D ;D


μιλαω σαν συνθεσιστής πληκτράς-οργανιστας

Αυτές είναι μερικές τρανταχτές διαφορές
Η σημαντικότερη όμως πιστεύω ότι είναι μία:
Άλλο όργανο το πιάνο και άλλο τα πλήκτρα. Διαφορετικές τεχνικές, διαφορετικοί ήχοι και, κυρίως, διαφορετικές συνήθειες!
Neikos, ξέρεις πολύ καλά τι είσαι όταν παίζεις πιάνο και ξέρεις ακόμα καλύτερα τι πρέπει να... γίνεις όταν παίζεις πλήκτρα!  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/05, 22:57
από Πέτροc
13 Απαντήσεις
6722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 09:22
από indie-anos laternative