Αποστολέας Θέμα: Παγκόσμιος επαρχιώτης – Project “anonymous attack”  (Αναγνώστηκε 3287 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Εδώ μέσα, καθώς και σε άλλους ιστότοπους υπάρχουν πολλοί ταλαντούχοι και δουλευταράδες, που ασχολούνται με την τέχνη της μουσικής, με αγάπη, πίστη και αφοσίωση. Κάποιοι απ αυτούς είναι σε προχωρημένο επίπεδο, κάποιοι εκκολαπτόμενοι, ενώ κάποιοι βρίσκονται κάπου στη μέση. Όλοι όμως αποτελούν παραδείγματα προς μίμηση, ενώ με δουλειές που παρουσιάζουν, έρχονται να μας θυμίσουν πως με τη σωστή και σκληρή δουλειά, μπορείς, βήμα βήμα, να πετύχεις όπου κι αν στοχεύσεις…
Ως εδώ καλά…
…έλα όμως που κάπου εκεί κάνει και την εμφάνιση του σχεδόν πάντα ο «παγκόσμιος επαρχιώτης». Αυτός ο πάντα γεμάτος φθόνο, ,φορές ατάλαντος, φορές ταλαντούχος αλλά σχετικά τεμπέλης, φορές φτωχός σε γνώσεις χωρίς καν να το γνωρίζει, cool τυπάς, ο «τα έχω σκεφτεί όλα», ο «ξέρω όσα χρειάζεται», που στο «χωριό» του είναι πρώτος με όσα ξέρει, αλλά στην «πόλη» ζει στη σκιά άλλων, γεγονός αβάσταχτο για τον εγωισμό του, και με ασπίδα λοιπόν την ανωνυμία, διαλέγει τον εύκολο δρόμο, δλδ να μειώσει με κάθε δυνατό τρόπο τους άλλους και τη δουλειά τους (παράλληλα με ευχές του στυλ «καλέ μου θεούλη κάνε να κουλαθεί αυτός ο πού**ης»), να προσπαθεί να ρίξει το επιπεδο των άλλων, παρά να ανεβάσει το δικό του, να παραδειγματιστεί, να σκύψει το κεφάλι και να πει «έχω πολύ δουλειά ακόμα»…
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να μειώσεις κάποιον για τη δουλειά του. Έτσι κι αλλιώς, πάντα μπορείς να βρεις κάτι αρνητικό σε οτιδήποτε. Και όταν δεν μπορείς να βρεις, μπορείς να χαρακτηρίσεις τον ίδιο. «Την είδε σταρ», «έχει γνωστούς», «έκανε πίπες», «αντιγράφει», κλπ… χωρίς να μπαίνεις στον κόπο να το τεκμηριώσεις. Το πόσο ηλίθιος μπορεί να γίνει ένας άνθρωπος, δεν έχει εξακριβωθεί ακόμη. Έχει εξακριβωθεί όμως πόσο ευαίσθητος μπορεί να γίνει κάποιος που «τρώει» ένα τέτοιο σχόλιο. Οι διαγραφές λογαριασμών, δίνουν και παίρνουν στα μουσικά φόρουμ…

Τελικά, όλη αυτή η κακία, η ζηλοφθονία, η ειρωνεία και λιγοψυχία, πως θα πρέπει να αντιμετωπίζεται από τον άμεσα θιγόμενο χωρίς να παρεξηγηθεί, πως από τους συντονιστές της εκάστοτε ηλεκτρονικής κοινότητας χωρίς να χαρακτηριστούν φασίστες, και πως από όλους εμάς τους συμφορουμίτες αυτών των ταλέντων?
Μηπως φορές γινόμαστε εμεις οι ίδιοι επαρχιώτες χωρίς να το καταλαβαίνουμε?

(προσοχή, δεν λέω όχι στα αρνητικά σχόλια, ( αν δεν έγινε σαφές, το τονίζω τώρα) ούτε μιλάω για τις περιπτώσεις που κάποιος πραγματικά δουλεύει τον κόσμο με τη «δουλειά» του…γιατί όπως και να το κάνουμε υπάρχουν και οι περιπτώσεις, αντιγραφών, πλάγιων μέσων προβολής, και άλλες περιπτώσεις που χρειάζονται το πάντα τεκμηριωμένο κράξιμο τους…αυτό είναι άλλο θέμα… Μιλάω μόνο για τον παγκόσμιο επαρχιώτη)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Ετσι ειναι, ομως, η επιτυχια προκαλει φθονο...παντα θα υπαρχουν οι "παγκοσμιοι επαρχιωτες" με τα project τους...

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Πολύ καλό κείμενο! Χαρακτηριστικό πολλών ανθρώπων-κ όχι μόνο μουσικών.. Πιστεύω πως το κείμενο αυτό κ το Μανιφέστο Της 16ης Νοέμβρη είναι τα δύο κείμενα που έχω διαβάσει τόσο καιρό που μπαίνω στο kithara.gr(πριν ακόμα γίνω μέλος στο forum) κ μου δίνουν δύναμη κ σθένος για να συνεχίζω την σωστή κ μεθοδική δουλειά στην μουσική! οπότε τα κεφάλια μέσα κ όσοι θέλουν να "προχωρήσουν" ας ασχοληθούν με την μελέτη κ όχι με την στείρα κριτική.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Δυστυχως υπαρχει πολυ κοσμος που ασχολειτε με μικροτητες αντι να κοιταει μπροστα και να προσπαθει ο ιδιος μεσα απο γνωση και προσπαθεια να παει καποια πραγματα ενα βημα μπροστα.
Αλλα πιστευω ειλικρινα οτι ο ορος «παγκόσμιος επαρχιώτης» ειναι πολυ αδοκιμος και προσβλητικος για οσους ζουν στην επαρχια, μιας και η συμπεριφορα εχει να κανει περισοτερο με το ηθος του ανθρωπου παρα με το που μεγαλωσε/διαμενει, οποτε θα προτεινα να το αλλαξεις σε κατι αλλο.

Φιλικα παντα,
Κωστας
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Αλλα πιστευω ειλικρινα οτι ο ορος «παγκόσμιος επαρχιώτης» ειναι πολυ αδοκιμος και προσβλητικος για οσους ζουν στην επαρχια, μιας και η συμπεριφορα εχει να κανει περισοτερο με το ηθος του ανθρωπου παρα με το που μεγαλωσε/διαμενει, οποτε θα προτεινα να το αλλαξεις σε κατι αλλο.

Δεν είναι δικός μου όρος, τον δανειστηκα...

για μενα, αν θελεις, σε αυτούς ταιριάζει περισσοτερο ο όρος "παγκόσμιος πρωτευουσιάνος"...(αλλά μην μου πεις τωρα οτι προσβάλει του Αθηναίους)...αλλά, άλλος ειναι ο νονός...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Οκ τοτε, σκευτομουν κατι σε παγκοσμιος ανεγκεφαλος η κατι τετοιο βασικα  ::)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Ανωνυμοι διεθνεις κομπλεξικοι (Α.ΔΙΕ.Κ) 8)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Υπάρχει κι άλλος ένα, ευρέως χρησιμοποιούμενος όρος... Μαλ...  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Υπάρχει κι άλλος ένα, ευρέως χρησιμοποιούμενος όρος... Μαλ...  ;D  ;D  ;D
αυτό άστο είναι για έγχώρια χρήση και πολλές φορές περιλαμβάνει και του καλύτερους..... ;D
πάντως σίγουρα είναι πνευματικά κατοχυρωμένο ελληνικό προιόν όπως η φέτα  ;D

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
και πως του καταπολεμαμε?? γιατι πιστευω καπως πρεπει να εξαλειφθει αυτο το φαινομενο...
πιστευω μια καλη λυση θα ηταν να τον "ξεσκεπασεις" .... αλλα και παλι... μετα πεφτεις εσυ στο επιπεδο δαπεδου... και ασχολησαι με μικροτητες.... παντα υπηρχαν παντα θα υπαρχουν οχι μονο στην μουσικη (δυστυχως)....

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Παγκόσμιος επαρχιώτης – Project “anonymous attack”
« Απάντηση #10 στις: 21/05/08, 02:25 »
και πως του καταπολεμαμε??

Mε μια μεγάλη στρατιά shredάδων!  ;D  ;D  ;D  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/05, 03:37
από ChristosK
45 Απαντήσεις
25734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/11, 01:20
από jim.ni
15 Απαντήσεις
7383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/06, 17:09
από chorrer
1 Απαντήσεις
2375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/07, 23:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
2 Απαντήσεις
2308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/07, 22:16
από Holy Diver
16 Απαντήσεις
8173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 17:59
από MechMech
55 Απαντήσεις
21008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/10, 13:31
από Jezus
10 Απαντήσεις
3844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 16:36
από Joevaicci
7 Απαντήσεις
5502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/12, 02:12
από vaig3
82 Απαντήσεις
19711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/11, 00:00
από Eagle Of Kamelot