Αποστολέας Θέμα: Μαρτυρες του Ιεχωβα  (Αναγνώστηκε 120261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #225 στις: 10/02/09, 15:33 »
Παιδες ξεκολλάτε από θεούς και δαίμονες
Αν ήταν με έναν απλό αφορισμό να λύνονταν τα υπαρξιακά του ανθρώπου, καλά θα ήταν. Εδώ έχει αιματοκυλιστεί ο πλανήτης με αφορμή τις θρησκείες.

Δεν είναι κολλημένο να ανταλλάσσονται απόψεις, εφ' όσον δεν προσβάλλει κανείς τα πιστεύω του άλλου. Καμιά φορά μπορεί να ειπωθεί από ένα μέλος κάτι που δεν έχουμε οι υπόλοιποι σκεφτεί. Και ακόμα και αν κανείς δεν μετακινείται εμφανώς από τα πιστεύω του από εγωισμό, μέσα του να μπει σε κάποιες σκέψεις.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #226 στις: 10/02/09, 15:36 »
Σ ευχαριστω για το καλοσωρισμα σου φιλε macmisias. οσο για τις γνωμες που διατυπωθηκαν παραπανω εχω να πω τα εξης : δηλωνω οτι ειμαι ορθοδοξος χριστιανος και οτι οι παρατηρησεις που εκανα και θα κανω σχετικα με τους μαρτυρες θα αφορουν τη θρησκευτικη πλευρα των πραγματων ετσι οπωσ την αντιλαμβανετε ενα <<διαβασμενο ατομο>> που ειναι μελος της πραγματικης εκκλησιας με την ορθη δοξα. τωρα οσων αφορα τα ερωτηματικα που μου θεσατε εχω να πω τα εξης: διαβαζοντας καποιος την καινη διαθηκη αντιλαμβανεται(χωρις να ειναι ιδιαιτερα μορφωμενος ή εξυπνος) οτι οι αιρεσεις και σχισματα δημιουργηθηκαν απο την πρωτη στιγμη ζωησ της εκκλησιας κια φυσικα μιλαω για χριστιανικες αιρεσεις. οσων αφορα την πιστη των χριστιανων επισης αν διαβασει κανεις την καινη διαθηκη διαπιστωνει οτι 1) ο χριστιανισμος δεν ειναι θρησκεια. γιατι η θρησκεια εχει φτιαχτει απο ανθρωπους.ενω η εκκλησια μας και η ορθη πιστη ειναι δημιουργημα του θεανθρωπου ιησου χριστου,και αποτελει εναν θεανθρωπινο οργανισμο 2)η ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ αναφερεται στην καινη διαθηκη!!!!ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΛΕΤΕ ΟΤΙ δεν υπηρχε εξ αρχης.η ημιμαθεια ειναι πολυ ασχημο πραγμα!2)ο χριστιανισμος δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΒΟΥΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ.οπου εκει γενικα δεν λατρευεται οθεος 3)οι χριστιανοι ανεκαθεν λατρευαν των σωτηρα ιησου χριστο μεσω της θειας κοινωνιας. 4) η πλειοψηφεια των μαρτυρων ειναι αμορφωτοι, και υπαρχουν τοσες πολλες μαρτυριες σε βιβλια που απορω που σας φαινεται περιεργο 5) οι μαρτυρες ΔΕΝ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ!!!! πιστευουν οτι ειναι ΕΝΑ ΕΝΔΟΞΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΚΤΙΣΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!! πραγμα εντελως εξωβιβλικο!!!!!! 6) οι μαρτυρεσ δεν δεχονται την βιβλο ετσι οπωσ εχει διαμορφωθει απο την εκκλησια!!!! εχουν βιβλο που ειναι ελλιπης και με παραπιοημενη μεταφραση!!!!!!!! 7) η εκκλησια που υπαρχει εξ αρχης ειναι αλαθητη στα δογματα της που ειναι κι η ταυτοτητα του πιστευω της.
 
ΥΓ 1.αν θελετε να παραθεσω εδαφια για οποιοδηποτε θεμα,παρακαλω,πειτε μου συγκεκριμενα
ΥΓ 2.οι αποψεις μου εκφραζουν την ορθοδοξη πλευρα των πραγματων δεν θα ηθελα να δημιουργηθουν εντασεις σε περιπτωση που εισαστε σε καποια αντιθετη πλευρα.
ΥΓ 3.ο σκοπος που γραφω τις αποψεις μου ειναι γιατι μου αρεσει να προβαλω την αληθεια.
ΥΓ 4.διαβαστε την αγια γραφη(οχι των ιεχωβιτων)

ΑΥΤΑ ΦΙΛΙΚΑ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος tricky kid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #227 στις: 10/02/09, 15:55 »

Αν ήταν με έναν απλό αφορισμό να λύνονταν τα υπαρξιακά του ανθρώπου, καλά θα ήταν. Εδώ έχει αιματοκυλιστεί ο πλανήτης με αφορμή τις θρησκείες.

Δεν είναι κολλημένο να ανταλλάσσονται απόψεις, εφ' όσον δεν προσβάλλει κανείς τα πιστεύω του άλλου. Καμιά φορά μπορεί να ειπωθεί από ένα μέλος κάτι που δεν έχουμε οι υπόλοιποι σκεφτεί. Και ακόμα και αν κανείς δεν μετακινείται εμφανώς από τα πιστεύω του από εγωισμό, μέσα του να μπει σε κάποιες σκέψεις.
[/quote]

Δεν υπονόησα πως έτσι απλά θα λυθούν τα υπαρξιακά μας. Σημειώνω πως θέλει δουλειά.
Επειδή ακριβώς έχει αιματοκυλιστεί ο πλανήτης με αφορμη τις θρησκείες θα έπρεπε να στεκόμαστε περισσότερα κριτικά απέναντι στην επίδραση που έχουν στις ζωές μας.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #228 στις: 10/02/09, 15:59 »
Μιά παράμετρος που δεν έχει τεθεί ακόμα στο ζήτημα είναι ότι οι Μ.τ.Ι έχουνε και μιά ολίγον μασονική νοοτροπία. Δηλαδή...Δεν είναι ότι αλληλουποστηρίζονται που και καλό είναι και θεμιτό, αλλά είναι που αποκλείουνε τους υπόλοιπους. Θα πω ένα παράδειγμα. Κάποτε μία κοπέλλα μου η οποία ήτανε επαγγελματίας τραγουδίστρια, ήρθε σε επαφή για συνεργασία κατόπιν σύστασης από Μ.τ.Ι που ήταν οικογενειακός φίλος, με έναν άλλον ομόθρησκό του καλλιτέχνη (από τα γνωστά ονόματα). Ο συγκεκριμένος λοιπόν άνθρωπος παρ'όλο που οφείλω να παραδεχτώ ότι ήταν και από τους καλύτερους του συναφιού (του καλλιτεχνικού εννοώ),σαν χαρακτήρας και ήθος, εν τούτοις ούτε λίγο ούτε πολύ ,άφησε να εννοηθεί ότι για να συνεργαστεί μαζί του, θα έπρεπε και εκείνη να ασπαστεί τη συγκεκριμένη θρησκεία...Αυτό όπως καταλαβαίνετε μας έκανε αλγεινότατη εντύπωση, γιατί ότι και να λέμε τουλάχιστον ανάμεσα στους Ορθόδοξους δεν υπάρχουνε τέτοια κολλήματα, πλην ίσως πολύ λίγων εξαιρέσεων. Αυτό λοιπόν εγώ δεν το αντιλαμβάνοναι  και σαν πολύ χριστιανικό , ούτε σαν ένδειξη αγάπης προς τον πλησίον, που είναι και η σπουδαιότερη εντολή του Χριστού ως προς τις ανθρώπινες σχέσεις. Και δεν είναι μόνο το παράδειγμα του καλλιτέχνη αυτού, που θα μπορούσε κάποιος να πει ότι είναι μεμονωμένο. Είναι γενικό το κακό με τους Μ.τ.Ι που προσπαθούνε με τη πρώτη ευκαιρία να προσηλυτίσουνε κόσμο. Εδώ θα μπορούσε να ανοίξει ολόκληρη κουβέντα περί προσηλυτισμού και από την επίσημη Θρησκεία κλπ, αλλά με τους Μ.τ.Ι είναι τελείως χύμα η κατάσταση, δεν κρατούντε ούτε τα προσχήματα. Μετά ένα πράγμα που δεν απαντήθηκε είναι το πως αντιμετωπίζεται από την κοινότητα των Ιεχωβάδων, εκείνος που φεύγει από τους κόλπους της. Το αντίστοιχο με τους υπόλοιπους χριστιανούς είναι πολύ πιο μετριοπαθές. Δηλαδή αν έχεις έναν φίλο που κάποια στιγμή δηλώνει άθεος για παράδειγμα, αυτό δεν εμποδίζει σε τίποτα (εξαίρεση πάντα κάτι λίγοι φανατικοί) να συνεχίζονται οι ανθρώπινες σχέσεις με αυτό το άτομο. Οι Ιεχωβάδες (όπως και οι Μασόνοι αντίστοιχα) αυτά τα άτομα σταματούν να τα συναναστρέφονται και τα αποκαλούν "αδελφούς εν υπνώσει". Και επειδή στην θρησκευτική ορολογία ο "ύπνος" και το "κοιμήθηκε" μεταφράζονται ως θάνατος, αυτό σημαίνει ότι οι πρώην "αδελφοί" είναι σαν νεκροί για αυτούς. Δεν υπάρχει ελευθερία σε αυτή τη "θρησκεία", που είναι μιά από τις βασικότερες αρχές του Χριστιανισμού (η ελεύθερη βούληση), αντίθετα υπάρχει τυπολατρεία και ένας θρησκευτικός φανατισμός, που αν ποτέ γινόταν η "επικρατούσα θρησκεία" θα είχε και πολύ άσχημο κοινωνικό αντίκτυπο. Το ζήτημα λοιπόν της ελευθερίας και της συμπεριφοράς απέναντι σε όλους τους αδελφούς (Ιεχωβάδες και μη ) είναι και το βασικότερο μειονέκτημά τους, γιατί τα δογματικά θα ήταν στο κάτω κάτω πρόβλημα των θεολόγων, όπως είναι και τώρα οι διαφωνίες μεταξύ ορθοδόξων, καθολικών,διαμαρτυρόμενων κλπ.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #229 στις: 10/02/09, 16:42 »
η κοινη λογικη δεν λεει οτι πρεπει να δεχεσαι τον Χριστο ως θεο για να θεωρεισαι χριστιανος. Γιατι και οι Βουδιστες θα επρεπε να δεχονται τον βουδα ως θεο για να λεγονται βουδιστες?


Στον βουδισμό, Ο Βούδας δεν είναι σε καμμία περίπτωση Θεός, ούτε μόνο ένας. Βούδας μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε θνητός, ανά πάσα στιγμή, εφ' όσον μέσω διαλογισμού φτάσει στο πνευματικό επίπεδο της νιρβάνα, της απολύτου αρμονίας και αταραξίας.

http://el.wikipedia.org/wiki/Βούδας

http://en.wikipedia.org/wiki/Buddhahood

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Buddhas

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_the_28_Buddhas

Στον δε ινδουισμό, ο Βούδας θεωρείται μία από τις ενσαρκώσεις τού Vishnu.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/09, 16:46 από KJP »
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #230 στις: 10/02/09, 16:50 »
Ακριβως ετσι εχουν τα πραγματα στο βουδισμο που στην ουσια εχει τις βασεις του στον ινδουισμο. αυτεσ οι θρησκειες ως θεο εχουν την trimurti(braxman,visnou,siva) και το σημαντικο ειναι οτι ΔΕΝ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ (trimurti) .

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #231 στις: 10/02/09, 16:56 »
Αυτό που λες ισχύει στον ινδουισμό, ο οποίος είναι μία πολυθεϊστική θρησκεία, αλλά με τη γενική θεώρηση πως όλοι αυτοί οι θεοί και θεές αντιπροσωπεύουν την ίδια μεγάλη κοσμική δύναμη. Η δε Trimurti είναι η αντίστοιχη Αγία Τριάδα. Στον βουδισμό, αντιθέτως, δεν υπάρχει κανείς Θεός-Δημιουργός, αλλά αποτελεί ένα σύνολο φιλοσοφικών πρακτικών, ηθών και πεποιθήσεων.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #232 στις: 10/02/09, 17:03 »
κοιτα ο βουδισμος εχει 2 βασικεσ σχολεσ και πολλα παρακλαδια .πολλα λοιπον παρακλαδια υποστηριζουν την υπαρξη της trimurti. οσων αφορα το συσχετισμο του τρισαγιου θεου με την trimurti ηταν λιγακι αστοχος ,αν δουμε το θεμα θεολογικα. επιφανειακα ισως να σου φαινονται ιδια αλλα στην ουσια δεν εχουν καμια σχεση.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #233 στις: 10/02/09, 17:06 »
GMS δεν μου απαντησες τι σημαινει οτι οι Μ.τ.Ι εχουν πιστους αμορφωτους..
Απλα να μου αναφερεις οτι υπαρχουν δνε ειναι επιχειρημα... ;)
Ασχετο αλλα οσους μαρτυρες ξερω εχουν υψηλο επιπεδο μορφωσης...απλα ειναι απομακροι..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #234 στις: 10/02/09, 17:21 »
φιλε αμυλο ξερω το εξης: πολλοι μαρτυρες που εχουν γυρισει πισω στην εκκλησια μετανοημενοι μεταδιδουν αυτη τη πληροφορια, οτι οι ανωτεροι εχουν ισως καποια μορφωση ..οι υπολοιποι σε μεγαλο βαθμο ειναι ειτε αμορφωτοι ειτε ξενοι προς οποιαδηποτε χριστιανικη γνωση. τι θελω να πω μ΄αυτο? οτι οι μαρτυρες προσυλιτιζουν συγκεκριμενα ατομα. δεν θα πανε ουτε στον  εξυπνο, ουτε στον χριστιανο, θα πανε σ αυτον που δεν εχει ιδεα για την χριστιανοσυνη και προφανωσ δεν εχει και τοσο κριτικο μυαλο.

ΥΓ προσοχη !δεν λεω οτι ολοι ειναι ετσι, αλλα οι περισσοτεροι!!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/09, 19:51 από GMS »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #235 στις: 10/02/09, 17:42 »

ΥΓ προσοχη !δεν λεω οτι ολοι ειναι ετσι, αλλα οι περισσοτεροι!!
Παλι καλα που τονιζεις οτι δνε γενικευεις μια κατασταση..
Αλλα θα σου πω δυο πραγματα απλα και της κοινης λογικης...
1)Ο αμορφωτος δεν σημαινει οτι δνε ειναι εξυπνος..ισα ισα..ειναι πιο επιφυλακτικος...
&
2)Ξερεις οτι την οι ορθοδοξοι στην πλειοψηφια ειναι αμορφωτοι;...αμορφωτος ηταν και ο παππας στο χωριο μου, αυτο σημαινει οτι τον προσυλιτησε καποιος λογο αδυναμου μυαλου το οποιο δεν σπουδασε;...
Δεν σου επιτιθομαι..απλα δεν μπορεις να πολεμας κατι με δικαιολογιες και οχι επιχειρηματα..για να διαφωνησεις με κατι πρεπει πρωτα να το γνωριζεις..
Το οτι υπαρχουν αμορφωτοι στις θρησκειες δεν φταινε οι θρησκειες...
Δεν θελω να ερθω σε ρηξει μαζι σου..απλα η μορφωση ειναι ευρεως αποδεκτο οτι δεν προσδιδει εξυπναδα ουτε κριτικη σκεψη....
Απλα σε μερικα χερια ειναι ετοιμη και ευκολη δικαιολογια..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #236 στις: 10/02/09, 17:46 »
ο Ιησους μιλουσε σε αμόρφωτους, καθημερινούς, απλούς ανθρώπους και αρκετοι απο τους αποστόλους που διαλεξε ηταν απλοί ψαραδες..

αρα το αμόρφωτοι που λες δεν στεκει..
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/09, 18:00 από chriskar »

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #237 στις: 10/02/09, 17:48 »
φιλε δεν ξερω γιατι κολλησες σ αυτο που ειπα. ειναι κατι που ισχυει παντως! οι οπαδοι της οργανωσης αν ειχαν γνωση του αντικειμενου απλα δεν θα ηταν οπαδοι...αν ηξεραν ποσα εσοδα εχει η οργανωση του ρασσελ καθε χρονο  (που φυσικα μαζευονται απο τους οπαδους) και ποσα λαθος και διαστρεβλωμενα πραγματα τους διδασκουν απλα δεν θα ηταν οπαδοι...!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/09, 17:52 από GMS »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #238 στις: 10/02/09, 17:51 »
ο Ιησους μιλουσε σε αμόρφωτους, καθημερινούς, απλούς ανθρώπους και αρκετοι απο τους αποστόλους που διαλεξε ηταν απλοί ψαραδες..

αρα το αμόρφωτοι που λες δεν στεκει.. βρες κατι πιο εξυπνο
αν και συμφωνω μαζι σου καλο θα ηταν να μην ειμαστε προσβλητικοι...
φιλε δεν ξερω γιατι κολλησες σ αυτο που ειπα. ειναι κατι που ισχυει παντως! οι οπαδοι της οργανωσης αν ειχαν γνωση του αντικειμενου απλα δεν θα ηταν οπαδοι...αν ηξεραν ποσα εσοδα εχει η οργανωση του ρασσελ (που φυσικα ειναι απο τους οπαδους) και ποσα λαθοσ και διαστρεβλωμενα πραγματα τους διδασκουν απλα δεν θα ηταν οπαδοι...!
δεν συμφωνω μαζι σου γτ σεβομαι τα πιστευω ολων των ανθρωπων..ακομα και τα δικα σου..
τι εννοεις "γτ κολλησα σε αυτο που ειπες";..τι ηθελες να μην παρω στα σοβαρα αυτα που λες;..μονο σε αυτην την περιπτωση δεν θα απανταγα..και ακριβως επειδη σε σεβομαι σαν υπαρξη σου απαντω και κανω διαλογο μαζι σου..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #239 στις: 10/02/09, 17:54 »
επειδη ειναι κουραστικο να λες πραγματα του αερα, σε παρακαλω αν εχεις κατι να πεις να το υποστηρίξεις με συγκεκριμενες αναφορες και αποδείξεις οπως γινεται η συζητηση απο την αρχή του thread.

κατηγορίες οπως

 "αν ηξεραν ποσα εσοδα εχει η οργανωση του ρασσελ"   - ξέρεις εσύ δηλαδή? για πες μας

 "ποσα λαθοσ και διαστρεβλωμενα πραγματα τους διδασκουν"   - πόσα, ποιά, και απόδειξε την διαστρέβλωση.
ο Ιησους μιλουσε σε αμόρφωτους, καθημερινούς, απλούς ανθρώπους και αρκετοι απο τους αποστόλους που διαλεξε ηταν απλοί ψαραδες..

αρα το αμόρφωτοι που λες δεν στεκει..
αν και συμφωνω μαζι σου καλο θα ηταν να μην ειμαστε προσβλητικοι...

εχεις δικιο αν και δεν νομιζω οτι προσβαλα εγω, με αυτο που διαβαζω νομιζω οτι ο φιλος προσβαλει την νοημοσυνη μας..
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/09, 18:01 από chriskar »

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #240 στις: 10/02/09, 17:56 »
φιλοι μου, εχω αναφερει ηδη μερικα,,,,τα ειδατε? θελετε να αναφερω κ αλλα??
 απ οτι καταλαβα φιλοι chriskar και amylo ανοικετε στην ομαδα του ρασσελ?? ή κανω λαθος?
 σε καμια περιπτωση παντως δεν ηθελα να σας προσβαλω, οποτε συγχωρειστε με!
 το μονο που θελω ειναι να αναδειξω της κακοδοξιες της συγκεκριμενης προτεσταντικης αιρεσης. και επειδη διαφορετικο πραγμα ειναι η αιρεση απο τον αιρετικο,( τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανετε η εκκλησια του χριστου), δεν θα ηθελα να γινουν παρεξηγησεις.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/09, 18:04 από GMS »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #241 στις: 10/02/09, 18:01 »
φιλοι μου, εχω αναφερει ηδη μερικα,,,,τα ειδατε? θελετε να αναφερω κ αλλα??

Εγω περιμενω να μου πεις τι σημαινει για τους ορθοδοξους οτι οι πιστοι του σε μεγαλο ποσοστο ειναι αμορφωτοι... ::)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #242 στις: 10/02/09, 18:13 »
το μεγαλο ποσοστο που το ειδες??? οπως και να εχει δεν μπορεις να συγκρινεις το αληθινο με το ψευτικο..

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #243 στις: 10/02/09, 18:21 »
το μεγαλο ποσοστο που το ειδες??? οπως και να εχει δεν μπορεις να συγκρινεις το αληθινο με το ψευτικο..
δλδ θες να μου πεις οτι η ελλαδα δεν εχει μεγαλο ποσοστο αμορφωτων ανθρωπων... ???
θες και ακριβης νουμερο;...
Στις επαρχιες ειδικα υπαρχουν πολλοι ανθρωποι στην ηλικια μας που δεν εχουν βγαλει ουτε το δημοτικο...
Ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #244 στις: 10/02/09, 18:24 »
οπως και να εχει amylo μην συγκρινεις τα δυο αυτα πραγματα! γιατι δεν συγκρινεται η εκκλησια που προσφερει την αληθεια!!! με την οργανωση του ρασσελ που εχει θρησκευτικο προφιλ αλλα ειναι κερδοσκοπικου χαρακτηρα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/09, 18:26 από GMS »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #245 στις: 10/02/09, 18:44 »
οσο για τις γνωμες που διατυπωθηκαν παραπανω εχω να πω τα εξης : δηλωνω οτι ειμαι ορθοδοξος χριστιανος και οτι οι παρατηρησεις που εκανα και θα κανω σχετικα με τους μαρτυρες θα αφορουν τη θρησκευτικη πλευρα των πραγματων ετσι οπωσ την αντιλαμβανετε ενα <<διαβασμενο ατομο>> που ειναι μελος της πραγματικης εκκλησιας με την ορθη δοξα. τωρα οσων αφορα τα ερωτηματικα που μου θεσατε εχω να πω τα εξης: διαβαζοντας καποιος την καινη διαθηκη αντιλαμβανεται(χωρις να ειναι ιδιαιτερα μορφωμενος ή εξυπνος) οτι οι αιρεσεις και σχισματα δημιουργηθηκαν απο την πρωτη στιγμη ζωησ της εκκλησιας κια φυσικα μιλαω για χριστιανικες αιρεσεις. οσων αφορα την πιστη των χριστιανων επισης αν διαβασει κανεις την καινη διαθηκη διαπιστωνει οτι 1) ο χριστιανισμος δεν ειναι θρησκεια. γιατι η θρησκεια εχει φτιαχτει απο ανθρωπους.ενω η εκκλησια μας και η ορθη πιστη ειναι δημιουργημα του θεανθρωπου ιησου χριστου,και αποτελει εναν θεανθρωπινο οργανισμο 2)η ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ αναφερεται στην καινη διαθηκη!!!!ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΛΕΤΕ ΟΤΙ δεν υπηρχε εξ αρχης.η ημιμαθεια ειναι πολυ ασχημο πραγμα!2)ο χριστιανισμος δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΒΟΥΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ.οπου εκει γενικα δεν λατρευεται οθεος 3)οι χριστιανοι ανεκαθεν λατρευαν των σωτηρα ιησου χριστο μεσω της θειας κοινωνιας. 4) η πλειοψηφεια των μαρτυρων ειναι αμορφωτοι, και υπαρχουν τοσες πολλες μαρτυριες σε βιβλια που απορω που σας φαινεται περιεργο 5) οι μαρτυρες ΔΕΝ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ!!!! πιστευουν οτι ειναι ΕΝΑ ΕΝΔΟΞΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΚΤΙΣΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!! πραγμα εντελως εξωβιβλικο!!!!!! 6) οι μαρτυρεσ δεν δεχονται την βιβλο ετσι οπωσ εχει διαμορφωθει απο την εκκλησια!!!! εχουν βιβλο που ειναι ελλιπης και με παραπιοημενη μεταφραση!!!!!!!! 7) η εκκλησια που υπαρχει εξ αρχης ειναι αλαθητη στα δογματα της που ειναι κι η ταυτοτητα του πιστευω της.
 
ΥΓ 1.αν θελετε να παραθεσω εδαφια για οποιοδηποτε θεμα,παρακαλω,πειτε μου συγκεκριμενα
ΥΓ 2.οι αποψεις μου εκφραζουν την ορθοδοξη πλευρα των πραγματων δεν θα ηθελα να δημιουργηθουν εντασεις σε περιπτωση που εισαστε σε καποια αντιθετη πλευρα.
ΥΓ 3.ο σκοπος που γραφω τις αποψεις μου ειναι γιατι μου αρεσει να προβαλω την αληθεια.
ΥΓ 4.διαβαστε την αγια γραφη(οχι των ιεχωβιτων)

ΑΥΤΑ ΦΙΛΙΚΑ!!!!!!
Συγνωμη αλλα πρεπει να ξεκαθαρισουμε κατι. Λες στο ΥΓ 2 οτι οι αποψεις σου εκφραζουν την ορθοδοξη πλευρα των πραγματων. Και λες οτι η ορθοδοξη εκκλησια ιεναι η μονη αληθινη εκκλησια με την μονη αληθινη πιστη. Με αυτο ως δεδομενο ΠΩΣ θες να γινει μια συζητηση και πως να μην δημιουργηθουν εντασεις με καποιων που δεν πιστευει στην ορθοδοξη εκκλησια αλλα οπουδηποτε αλλου? Εφοσον λες οτι μονο εσυ κατεχεις την αληθεια και κανενας αλλος εαν αυτος δεν πιστευει στην μοναδικη αληθινη εκκλησια? Υπο αυτο το πρισμα δεν κανουμε συζητηση κανουμε προσηλιτισμο.

Τωρα επι του θεματος.
1)ΚΑΘΕ θρησκεια εχει φτιαχτει απο ανθρωπους. Το ιδιο και ο χριστιανισμος. Την καινη διαθηκη δεν την εγραψε ο Χριστος, την εγραψαν οι μαθητες τους. Καταγραφηκε επομενως απο ανθρωπους που οπως γνωριζουμε και οπως και καθε ανθρωπος μπορει να πεσει σε λαθη. Επομενως σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να εισαι βεβαιως για το τι ακριβως εχει υποθει απο τον Χριστο. Επισης, εφοσον η πιστη σου βασιζεται στα πιστευω μια εκκλησιας και αυτη η εκκλησια περιεχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ δογμα τοτε αυτο το πραγμα ειναι θρησκεια. Η πιστη ειναι κατι αρκετα πιο αφηρημενο. Αιρεσεις του χριστιανισμου ΔΕΝ υπηρξαν μονο για το θεμα του εαν ο Χριστος ειναι ανθρωπος ή θεανθρωπος. Εχουν να κανουν και με την τριαδικοτητα εχουν να κανουν και με το τρισυποστατο του θεου εχουν να κανουν με την Παναγια εχουν να κανουν με χιλια δυο πραγματα. Δεν υπαρχουν μονο οι μονοφυσιτικες αιρεσεις. ΓΙατι η καθολικη εκκλησια δεχεται τον Ιησου ως θεανθρωπο. ΓΙατι δεν ειναι αυτη με το ορθο δογμα? Επομενως εφοσον περιοριζεις την πιστη σου σε ενα συγκεκριμενο πραγμα και σε συγκεριμενα συμπερασματα τα οποια εχουν εξαχθει απο ανθρωπους προφανως θα εχουμε να κανουμε με μια θρησκεια. Προφανως για σενα ειναι η πιστη σου και δεν σου ειπα να μην πιστευεις απλα μη λεμε και οτι θελουμε. Ο χριστιανισμος σε ολες του τις εκφανσεις ειναι θρησκεια οπως και καθε θρησκεια σε ολο τον κοσμο

2)Η Ιερα παραδοση μπορει να βασιζεται στην καινη διαθηκη αλλα βασιζεται σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ συμπερασματα που εχουν εξαχθει διαβαζοντας την καινη διαθηκη. Η ορθοδοξη εκκλησια συμπερανε οτι με τον Χ τροπο πρεπει να εκλαβει την καινη διαθηκη και ετσι ορισε το δογμα της. Το ιδιο και ολες οι εκκλησιες του κοσμου. Επομενως οχι δεν υπηρχε εξ αρχης, και να μην ξαναπεις οτι ειμαι ημιμαθης.

3)Γνωριζω παρα πολυ καλα τι ειναι ο βουδισμος. Εγω απλα το εφερα ως αντιπαραβολη γιατι ειπες "εφοσον δεν λατρευουν τον Χριστο ως θεο δεν ειναι χριστιανοι". Δηλαδη αν καποιοι ανθρωποι πιστευουν στα λεγομενα του Χριστου, μονοφυσιτικα δογματα δηλαδη, αλλα δεν τον θεωρουν θεο δεν θα επρεπε να τους ονομαζουν χριστιανους? Και πως θα επρεπε να τους ονομαζουμε? Μονο η ορθοδοξη εκκλησια εχει το δικαιωμα χρησης του Ορου χριστιανος?

Για τους μαρτυρες αυτη τη στιγμη δεν εχω να σχολιασω κατι γιατι πιστευω οτι εχουν αναφερθει αρκετα, δεν ειμαι προφανως Μ.τ.Ι. επομενως δεν με εχω και κανεναν λογο γι ανα υποστηριξω τιποτα και τα περισσοτερα απο οσα εχουν αναφερθει κατα των μαρτυρων στεκουν

7)Δεν υπαρχει εκκλησια που να υπαρχει εξ αρχης. Η μοναδικα "εκκλησια" που υπηρχε εξ αρχης δεν ειχε δογμα. Επισης οι μονοι που πιστευουν οτι κατεχουν το αλαθητο ειναι οι Καθολικοι με τον Παπα. Και ξαναλεω. Το ΠΙΣΤΕΥΩ της ορθοδοξης χριστιανικης εκκλησιας διαμορφωθηκε υστερα απο ιερες συνοδους. Οπως και να το κανεις αυτο το πραγμα ειναι γεγονος. ΚΑι θα ξαναπω οτι στηριχθηκε σε συγκεκριμενες ερμηνειες της καινης διαθηκης. Δεν υπηρχε εξ αρχης, κανενα δογμα δεν υπηρχε εξ αρχης γιαιτ δεν υπηρχαν τα ιερα βιβλια παρα μονο μετα τον θανατο του Χριστου. Τα δογματα διαμορφωθηκαν αργοτερα.Επομενως ΚΑΙ η ορθοδοξη χριστιανικη εκκλησια αποτελει ΑΛΛΟ ενα δογμα. Τωρα αν εσυ θες να πιστευεις οτι κατεχεις το αλαθητο και την απολυτη αληθεια συγκριτικα με τον υπολοιπο κοσμο... Με γεια σου με χαρα σου αλλα ξαναλεω ετσι δεν προκειται να κανουμε συζητηση.

ΥΓ: Την εχω διαβαση την Αγια γραφη.
ΥΓ2:Προβαλεις μονο την δικια σου αληθεια. Πιστευεις οτι μπορεις να μην δημιουργησεις εντασεις οταν λες οτι κατεχεις την απολυτη αληθεια?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #246 στις: 10/02/09, 19:02 »
Αναρχικε φιλε king_mob/roufus κατ' αρχας η ιδεολογια σου ειναι πολυ μακρια απο τον χριστιανισμο. η αναρχια δεν δεχεται καμια μορφη εξουσιας και επομενως δηλωνει αθε'ι'α .οι αποψεις σου περι χριστιανισμου ειναι ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΣΦΑΛΜΕΝΕΣ !!!!και καλυτερα να μη μιλας για πραγματα που δεν ξερεις καλα!!!! προφανως εσυ και εγω δεν μπορουμε να κανουμε διαλογο απο την στιγμη που δεν παραδεχεσαι (ως αναρχικος)την υπαρξη του θεου.

ΥΓ. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/09, 19:17 από GMS »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #247 στις: 10/02/09, 20:01 »
Φίλε GMS...
από τα ποστς σου είδα πως γνωρίζεις αρκετά πράγματα...
κανείς δν αμφισβήτησε το επίπεδο γνώσεών σου ούτε την πίστη σου....

σε παρακαλώ όμως..απάντα με επιχειρήματα κ όχι με άρνηση απάντησης σε όποιον δεν δηλώνει χριστιανός ορθόδοξος....
έχοντας τη γνώση είμαι σίγουρος πως μπορείς να απαντήσεις σε όλες τις υποθέσεις των παιδιών με γεγονότα ή ακόμα και με εδάφια...
μην είσαι αρνητικός, συζήτηση γίνεται....

και όσο για το:
Αναρχικε φιλε king_mob/roufus
μου φάνηκε κάπως προσβλητικό....
εσένα δν σε απεκάλεσε κανείς "χριστιανέ ορθόδοξε GMS" για να τονίσει κάτι που ο ίδιος θεωρεί κακό...

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #248 στις: 10/02/09, 21:22 »
κι εγω περιμενω αποδειξεις για τις κατηγοριες σου, αλλιως να τις αποσυρεις.

επίσης ο ανθρωπος λεγεται Ρωσσελ, και οχι οπως τον λες εσυ, αλλα μαλλον ουτε το ονομα του δεν ξερεις να προφερεις σωστα.

διαβασε τα ποστ του Φιλου Νικου για να παρεις πληροφοριες, που τα αναφερει απο πρωτο χερι,  και μην γινεσαι φερεφωνο αντιδραστικων και προπαγανδιστικων κειμενων που βρηκες στο ιντερνετ..

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #249 στις: 10/02/09, 21:22 »
Αναρχικε φιλε king_mob/roufus κατ' αρχας η ιδεολογια σου ειναι πολυ μακρια απο τον χριστιανισμο. η αναρχια δεν δεχεται καμια μορφη εξουσιας και επομενως δηλωνει αθε'ι'α .οι αποψεις σου περι χριστιανισμου ειναι ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΣΦΑΛΜΕΝΕΣ !!!!και καλυτερα να μη μιλας για πραγματα που δεν ξερεις καλα!!!! προφανως εσυ και εγω δεν μπορουμε να κανουμε διαλογο απο την στιγμη που δεν παραδεχεσαι (ως αναρχικος)την υπαρξη του θεου.

ΥΓ. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.

Τώρα μου θύμισες κάτι θεούσες φίλες της γιαγιάς μου...  :P


Οσο για το θέμα (που είναι οι μάρτυρες του ιεχωβα), το σίγουρο ειναι οτι όντως μπορουν να γίνουν πολύ ενοχλητικοί, δεν είναι τυχαίο που όλοι το αναφέρουν αυτό.
Τώρα από τη στιγμή που κάποιος αρχίζει και "προβλεπει" ημερομηνιες για το τελος του κοσμου και τέτοια, εκεί σταματάει να με απασχολεί σοβαρά.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/09, 21:31 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.