Αποστολέας Θέμα: Μαρτυρες του Ιεχωβα  (Αναγνώστηκε 120295 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #200 στις: 08/02/09, 03:09 »

Όλες οι θρησκείες βασίζονται σε κάποια άλλη υποτιθέμενη ζωή μετά θάνατον...(το οποίο είναι η πιο γελοία θεωρία που έχει εφεύρει ο άνθρωπος αδυνατόντας να κατανοήσει οτι κάποτε επέρχεται το τέλος της υπαρξής του...)

Απο μικρούς μαθαίνουν τους ανθρώπους να πράττουν αυτό που κάθε θρησκεία θεωρεί ορθό, όχι όμως για να ευτυχήσουν σε αυτή τη ζωή αλλά για να μην δυστυχήσουν σε κάποια άλλη.
Χωρίς να είναι απόλυτα σχετικό με το θέμα , το ζήτημα της μετα θάνατον ζωής σηκώνει μεγάλη συζήτηση και δεν θα συμφωνούσα με αφορισμούς του τύπου "είναι γελοία θεωρία" κλπ." Κάτι που μας διαφεύγει πάντοτε σε αυτές του είδους τις συζητήσεις , είναι ότι για επιστημονικά ζητήματα μπορούμε να δούμε τους νόμους που τα διέπουν, να κάνουμε τα πειράματά μας στο εργαστήριο και να καταλήξουμε τελικά κάποια στιγμή σε ένα συμπέρασμα λογικό. Στα ζητήματα όμως της πίστης τα οποία δεν μπαίνουνε ούτε σε δοκιμαστικούς σωλήνες, ούτε σε ενέσιμα διαλύματα και ούτε τα μαθηματικά μπορούνε με μιά εξίσωση να βρούνε την αλήθεια, εκεί πρέπει απλά να είμαστε ανεκτικοί ο ένας με τον άλλον. Εν ολίγοις το να αποκαλούμε "γελοία θεωρία" αυτό που πιστεύει ο άλλος, πυροδοτεί μονάχα φανατισμούς και έριδες και δεν είναι τρόπος να πειστεί κανένας. Έτσι κι αλλοιώς (το λέει και η λέξη ) ο πιστός ήδη πιστεύει. Επίσης το ότι οι θρησκείες μας μαθαίνουνε να πράττουμε πράγματα τα οποία μας κάνουνε δυστυχισμένους σε αυτή τη ζωή , ενώ υπόσχονται μιά καλύτερη μετά θάνατον ζωή, είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο ζήτημα για συζήτηση που δεν είναι εδώ το τόπικ το κατάλληλο. Υπάρχει και ένα άλλο που λέγεται "Πιστεύετε στο Θεό"; Εκεί θα μπορούσε να συνεχιστεί η κουβέντα πιο καλά και εκεί έχουν ειπωθεί πολλά σχετικά...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #201 στις: 08/02/09, 03:47 »

Όλες οι θρησκείες βασίζονται σε κάποια άλλη υποτιθέμενη ζωή μετά θάνατον...(το οποίο είναι η πιο γελοία θεωρία που έχει εφεύρει ο άνθρωπος αδυνατόντας να κατανοήσει οτι κάποτε επέρχεται το τέλος της υπαρξής του...)

Απο μικρούς μαθαίνουν τους ανθρώπους να πράττουν αυτό που κάθε θρησκεία θεωρεί ορθό, όχι όμως για να ευτυχήσουν σε αυτή τη ζωή αλλά για να μην δυστυχήσουν σε κάποια άλλη.
Χωρίς να είναι απόλυτα σχετικό με το θέμα , το ζήτημα της μετα θάνατον ζωής σηκώνει μεγάλη συζήτηση και δεν θα συμφωνούσα με αφορισμούς του τύπου "είναι γελοία θεωρία" κλπ." Κάτι που μας διαφεύγει πάντοτε σε αυτές του είδους τις συζητήσεις , είναι ότι για επιστημονικά ζητήματα μπορούμε να δούμε τους νόμους που τα διέπουν, να κάνουμε τα πειράματά μας στο εργαστήριο και να καταλήξουμε τελικά κάποια στιγμή σε ένα συμπέρασμα λογικό. Στα ζητήματα όμως της πίστης τα οποία δεν μπαίνουνε ούτε σε δοκιμαστικούς σωλήνες, ούτε σε ενέσιμα διαλύματα και ούτε τα μαθηματικά μπορούνε με μιά εξίσωση να βρούνε την αλήθεια, εκεί πρέπει απλά να είμαστε ανεκτικοί ο ένας με τον άλλον. Εν ολίγοις το να αποκαλούμε "γελοία θεωρία" αυτό που πιστεύει ο άλλος, πυροδοτεί μονάχα φανατισμούς και έριδες και δεν είναι τρόπος να πειστεί κανένας. Έτσι κι αλλοιώς (το λέει και η λέξη ) ο πιστός ήδη πιστεύει. Επίσης το ότι οι θρησκείες μας μαθαίνουνε να πράττουμε πράγματα τα οποία μας κάνουνε δυστυχισμένους σε αυτή τη ζωή , ενώ υπόσχονται μιά καλύτερη μετά θάνατον ζωή, είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο ζήτημα για συζήτηση που δεν είναι εδώ το τόπικ το κατάλληλο. Υπάρχει και ένα άλλο που λέγεται "Πιστεύετε στο Θεό"; Εκεί θα μπορούσε να συνεχιστεί η κουβέντα πιο καλά και εκεί έχουν ειπωθεί πολλά σχετικά...
Ανεκτικοί με τον άλλον θα γίνουμε επίσης όταν τον αφήνουμε να διατυπώνει τη γνώμη του "όπως θέλει" απο τη στιγμή που δεν προσβάλει επι προσωπικού κάποιον...

Το ότι βρίσκω γελοία μια θεωρία δεν σημαίνει οτι θέλω να φρικάρω τον όποιον τυγχάνει να την ασπάζεται...πρέπει όμως να διατυπώσω την άποψη μου.

Τώρα αν σε πείραξε ο προσδιορισμός "γελοία" βρες μου μια λέξη (που να μην αλλοιώνει το νόημα των όσων έγραψα..) να την αντικαταστήσουμε!.. :)



Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #202 στις: 08/02/09, 15:50 »
Ανεκτικοί με τον άλλον θα γίνουμε επίσης όταν τον αφήνουμε να διατυπώνει τη γνώμη του "όπως θέλει" απο τη στιγμή που δεν προσβάλει επι προσωπικού κάποιον...

Το ότι βρίσκω γελοία μια θεωρία δεν σημαίνει οτι θέλω να φρικάρω τον όποιον τυγχάνει να την ασπάζεται...πρέπει όμως να διατυπώσω την άποψη μου.

Τώρα αν σε πείραξε ο προσδιορισμός "γελοία" βρες μου μια λέξη (που να μην αλλοιώνει το νόημα των όσων έγραψα..) να την αντικαταστήσουμε!.. :)
αβασιμη;..δεν αλλοιωνει τπτ απο οσα εγραψες και δεν προσβαλει κανεναν συμφορουμιτη σου θαρρω... ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #203 στις: 08/02/09, 17:41 »
ΟΚ... ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #204 στις: 08/02/09, 18:55 »

Όλες οι θρησκείες βασίζονται σε κάποια άλλη υποτιθέμενη ζωή μετά θάνατον...(το οποίο είναι η πιο γελοία θεωρία που έχει εφεύρει ο άνθρωπος αδυνατόντας να κατανοήσει οτι κάποτε επέρχεται το τέλος της υπαρξής του...)

Απο μικρούς μαθαίνουν τους ανθρώπους να πράττουν αυτό που κάθε θρησκεία θεωρεί ορθό, όχι όμως για να ευτυχήσουν σε αυτή τη ζωή αλλά για να μην δυστυχήσουν σε κάποια άλλη.
Χωρίς να είναι απόλυτα σχετικό με το θέμα , το ζήτημα της μετα θάνατον ζωής σηκώνει μεγάλη συζήτηση και δεν θα συμφωνούσα με αφορισμούς του τύπου "είναι γελοία θεωρία" κλπ." Κάτι που μας διαφεύγει πάντοτε σε αυτές του είδους τις συζητήσεις , είναι ότι για επιστημονικά ζητήματα μπορούμε να δούμε τους νόμους που τα διέπουν, να κάνουμε τα πειράματά μας στο εργαστήριο και να καταλήξουμε τελικά κάποια στιγμή σε ένα συμπέρασμα λογικό. Στα ζητήματα όμως της πίστης τα οποία δεν μπαίνουνε ούτε σε δοκιμαστικούς σωλήνες, ούτε σε ενέσιμα διαλύματα και ούτε τα μαθηματικά μπορούνε με μιά εξίσωση να βρούνε την αλήθεια, εκεί πρέπει απλά να είμαστε ανεκτικοί ο ένας με τον άλλον. Εν ολίγοις το να αποκαλούμε "γελοία θεωρία" αυτό που πιστεύει ο άλλος, πυροδοτεί μονάχα φανατισμούς και έριδες και δεν είναι τρόπος να πειστεί κανένας. Έτσι κι αλλοιώς (το λέει και η λέξη ) ο πιστός ήδη πιστεύει. Επίσης το ότι οι θρησκείες μας μαθαίνουνε να πράττουμε πράγματα τα οποία μας κάνουνε δυστυχισμένους σε αυτή τη ζωή , ενώ υπόσχονται μιά καλύτερη μετά θάνατον ζωή, είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο ζήτημα για συζήτηση που δεν είναι εδώ το τόπικ το κατάλληλο. Υπάρχει και ένα άλλο που λέγεται "Πιστεύετε στο Θεό"; Εκεί θα μπορούσε να συνεχιστεί η κουβέντα πιο καλά και εκεί έχουν ειπωθεί πολλά σχετικά...
Ανεκτικοί με τον άλλον θα γίνουμε επίσης όταν τον αφήνουμε να διατυπώνει τη γνώμη του "όπως θέλει" απο τη στιγμή που δεν προσβάλει επι προσωπικού κάποιον...

Το ότι βρίσκω γελοία μια θεωρία δεν σημαίνει οτι θέλω να φρικάρω τον όποιον τυγχάνει να την ασπάζεται...πρέπει όμως να διατυπώσω την άποψη μου.

Τώρα αν σε πείραξε ο προσδιορισμός "γελοία" βρες μου μια λέξη (που να μην αλλοιώνει το νόημα των όσων έγραψα..) να την αντικαταστήσουμε!.. :)




Ανυπόστατη, Λανθασμένη, Ψεύτικη, Αβάσιμη, Αναπόδεικτη. Σου κάνει κάποιο από αυτά; Το "γελοία" προσδιορίζει και ως γελοίους αυτούς που την ασπάζονται. Τη γνώμη σου φυσικά και σε αφήνω να την εκφράσεις. Ούτε σε βρίζω , ούτε σε απειλώ ,ούτε τίποτε άλλο. Απλά σου ζητάω να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στο τρόπο που την εκφράζεις.Αυτά φίλε μου και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από μεριά μου. ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #205 στις: 09/02/09, 01:20 »
Καλυτερα γελοιος παρα ανυπαρκτος.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #206 στις: 09/02/09, 02:01 »
Μια θεωρία που υποστηρίζει οτι ο άνθρωπος μετά το πέρας της ζωής του απλά σταματά να υπάρχει χωρίς τίποτε άλλο να συμβαίνει δεν είναι καθόλου ανύπαρκτη.
Είναι απλή, κατανοητή και λογική.

Είναι εγωιστικό (αλλά έτσι είναι ο άνθρωπος) να θέλουμε να ζούμε για πάντα...κι όλο αυτό συμβαίνει γιατί αδυνατούμε να κατανοήσουμε την έννοια του "τίποτα" σε συνάρτηση με την ύπαρξη μας.

Αλλά το "γελοία" έχει αντικατασταθεί εδώ και πολλές ώρες...ακόμα αυτό θα μνημονεύετε??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #207 στις: 09/02/09, 12:41 »
Ποιό είναι το πρόβλημά σου, groovymood001, και για τι προσπαθείς να πείσεις?

Εδώ υπάρχουν θεωρίες που υποστηρίζουν ότι ο άνθρωπος δεν υπάρχει ούτε κατά την διάρκεια της ζωής του, για μετά τον θανατό του κόπτεσαι?

Άσχετη πάντως η παρατήρησή σου με το θέμα. Εδώ προβλέπουμε τον χρόνο έλευσης Βασιλειών, αν έχεις καταλάβει. Στην γη, και όχι σε καμμία μεταθάνατον ζωή! Αν έχεις να πεις κάτι επί του θέματος πές το.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #208 στις: 09/02/09, 14:13 »
πολυ φωρτισμενο κλιμα..
(οι ηλικιωμενοι να κατσουν στις ουρες του ικα παρακαλω... :P)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #209 στις: 09/02/09, 14:26 »
πολυ φωρτισμενο κλιμα..
(οι ηλικιωμενοι να κατσουν στις ουρες του ικα παρακαλω... :P)
Ιγώ έχου του 34 , ισί πιδάκι μ' τι νουμ'ρο εχ'ς ; ;D ;D ;D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #210 στις: 09/02/09, 14:52 »
Μια θεωρία που υποστηρίζει οτι ο άνθρωπος μετά το πέρας της ζωής του απλά σταματά να υπάρχει χωρίς τίποτε άλλο να συμβαίνει δεν είναι καθόλου ανύπαρκτη.
Είναι απλή, κατανοητή και λογική.

Λεω καλυτερα να εισαι γελοιος απο το να μην υπαρχεις καθολου, οχι οτι η θεωρια που αναφερεις ειναι ανυπαρκτη, κατα την διατυπωση η θεωρια αυτη ειναι και απλη και κατανοητη και λογικη, κατα το πραγματικο της περιεχομενο ακατανοητη και παραλογη, η ζωη ειναι κακο και σταματα να υπαρχει χωρις τιποτε αλλο, δηλ. ειναι κακο που ζεις, το κακον ακολουθει δικαιος θανατος και αφανισμος, η θεωρια αυτή δεχομενη τον τελικο εκμηδενισμο της υπαρξεως προυποθετει την ζωσα υπαρξη ως κατι κακο (υπαρξις = σωμα + ψυχη, το φανερον + το αφανες ), διοτι κανεις λογικος και σωφρων δεν επιθυμει να χαση κατι καλο αλλα επιθυμει διακαως να διατηρει ει δυνατον διαρκως και ανευ απωλειας εστω και μορια του καλου, κακον το ζειν, καλον το αποθανειν,


Είναι εγωιστικό (αλλά έτσι είναι ο άνθρωπος) να θέλουμε να ζούμε για πάντα...κι όλο αυτό συμβαίνει γιατί αδυνατούμε να κατανοήσουμε την έννοια του "τίποτα" σε συνάρτηση με την ύπαρξη μας.

αδυνατουμε να κατανοήσουμε την έννοια του τίποτα διοτι το τιποτα ως πραγματικοτητα είναι αδυνατον, αναφερε εις το συμπαν κατι που χανεται εντελως στο τιποτα, το ξυλο καιγεται και καταστρεφεται πλην μενει η σταχτη, που εστιν τιποτα ;; που βλεπεις το τιποτα ;; τιποτα από ξυλο ναι, τιποτα από το τιποτα που το βλεπεις ;; τιποτα από το τιποτα δεν γινεται, η υπαρξη είναι συνυφασμενη με τον πονο, στην μη υπαρξη φευγεις τον πονο, μη-υπαρξη = μη πονος, κατ εξοχην η διδασκαλια του βουδδισμου (νιρβανα = σβησιμο της υπαρξης), οταν λες τιποτα από υπαρξη εννοεις τιποτα από τον πονον της υπαρξεως, τιποτα από πονον της υπαρξεως σημαινει υποχρεωτικως και τιποτα από υπαρξη ;; για να συμβει αυτό, δηλ. μη- υπαρξις = μη- πονος, πρεπει υπαρξις και πονος να ταυτισθουν απολυτως και να αποτελουν μια ουσια, ένα πραγμα και το αυτό, χρειαζεται επομενως παραγοντας, τριτον τι αναμεσω υπαρξεως και πονου, που θα τα ενωση και θα τα καταστησει απολυτως ταυτοσημα,


Αλλά το "γελοία" έχει αντικατασταθεί εδώ και πολλές ώρες...ακόμα αυτό θα μνημονεύετε??

Αφησε το όπως είναι, το γελοιος είναι καλυτερα, οι αντικαταστατες του γελοιου είναι χειροτερα, δηλ.ο ψευτης είναι και γελοιος, ο γελοιος δεν είναι αναγκαιως και ψευτης.


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #211 στις: 09/02/09, 15:48 »
Ποιό είναι το πρόβλημά σου, groovymood001, και για τι προσπαθείς να πείσεις?

Αυτό μου έλειπε να προσπαθώ να πείσω κιόλας!
Άλλη όρεξη δεν είχα!!  ;D ;D

Φίλε αναλόγιε, το οτι τα μόρια που με αποτελούσαν θα συνεχίσουν να υπάρχουν μεταμορφωμένα σε κάτι άλλο (...ή καλύτερα άλλα) είναι λογικό.

Το οτι σαν οντότητα όμως θα συνεχίσω να υπάρχω σαν Γιώργος σε μια άλλη διάσταση ,είναι αβέβαιο.

Η θρησκεία όμως αυτό υποστηρίζει.
Οτι θα συνεχίσω να υπάρχω εγώ σαν οντότητα μεταφέροντας τον πρότερο βίο μου εν είδει αιώνιας τιμωρίας (αν είναι δυνατόν να θέλει να το κάνει αυτό ένας δημιουργός στο δημιούργημα του!!  :o ) ή αιώνιας επιβράβευσης.

Anyway, το offtopic σταματά εδω απο μένα και δεν με ενδιαφέρει να δώσω συνέχεια, ακόμη κι αν κατα κάποιο τρόπο προκληθώ γι'αυτό... ;)

It's all yours from now on boys... :)


Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #212 στις: 09/02/09, 15:51 »
Καλησπερα παιδια...θα ηθελα και γω να πω τη γνωμη μου σ αυτο το θεμα αφου πρωτα ξεκαθαρισω καποια πραγματα.
1)ο χριστιανισμος ως πιστη(γιατι θρησκεια δεν ειναι) υπαρχει εδω και 2000 χρονια.
2)τα πιστευω του χριστιανισμου υπαρχουν Α)μεσα στην αγια γραφη και Β)μεσα στην ιερα παραδοση
3)το βασικοτερο πιστευω του χριστιανισμου ειναι η αποδοχη του σωτηρα μας ιησου χριστου ως Θεανθρωπου, δηλαδη και τελειου ανθρωπου και τελειου Θεου.
4)απο την πρωτη στιγμη που δημιουργηθηκε η εκκλησια μας αρχισαν να υπαρχουν οι αιρεσεις δηλαδη οι ομαδες ατομων που ειχαν αποστατησει και που διδασκαν λαθος πιστευω
5) με τα χρονια και τους αιωνες εβγαιναν καινουριες αιρεσεις στην επιφανεια ,αλλες πιο παλιες σταματαγαν να υπαρχουν, αλλες παλι αλλαζαν με τα χρονια τα πιστευω τους, κλπ
6)η αρχικη γνησια εκκλησια με την ορθη δοξα πολεμησε τησ κακοδοξιες των αιρετικων διδασκαλιων μεσω των εφτα οικουμενικων συνοδων.η πρωτη οικουμενικη συνοδος(4ος αιωνας) σκοπο ειχε να παει εναντια στην διδασκαλια του αρειου που διδασκε οτι ο χριστος ηταν μονο ανθρωπος και οχι θεος.
7)το 19 αιωνα ενας πλουσιος εμποροσ στις ΗΠΑ,ο ρασσελ πηρε τη διδασκαλια του αρειου και την ανανεωσε. η οργανωση που εφτιαξε πηρε το ονομα ΄οι μαρτυρες του ιεχωβα΄
8)οι μαρτυρες του ιεχωβα ειναι μια ακροπροτεσταντικη αιρετικη ομαδα που η πλειοψηφια των οπαδων τησ αποτελειται απο αμορφωτους και αφελης ανθρωπουσ και αυτο δεν ειναι τυχαιο.
9)ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ειναι οτι στα προπαγανδιστικα φυλλαδια που μοιραζουν στις γειτονιες ΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ''ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΑ'' .τιτλος εντελωσ παραπλανητικος αφου για να ονομαζεται καποιος χριστιανος θα πρεπει να δεχεται τον ιησου χριστο ως ΘΕΟ!αυτο λεει και η κοινη λογικη και η ΟΡΘΟδοξη χριστιανικη πιστη.
10)Η ΠΛΑΝΗ ΤΟΥΣ  γινεται ευκολα αντιλιπτη απο τισ <<προφητειες>> που εχουν κανει για τον ερχομο του χριστου. εχουν προφητεψει 7-8 φορες στο παρελθον οτι θα ερθει ο χριστος στη γη!  και επειδη φυσικα επεσαν εξω και τις 8 φορες επρεπε να εχουν κατι σα δικαιολογια, ειπαν λοιπον οτι ειρθε <<με πνευματικο τροπο>>  ΚΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΝΤΙΒΙΒΛΙΚΕΣ!
11)Αν διαβασει καποιος λογικος ανθρωπος τη βιβλο (προσοχη γιατι οι μαρτυρες ακολουθουν παραλλαγη και οχι την γνησια βιβλο)και τη συγκρινει με τα πιστευω των μαρτυρων,θα καταλαβει ποσο μεγαλη αιρεση ειναι.

Οσοι λοιπον ειμαστε ορθοδοξοι χριστιανοι,καλο ειναι να ερευνουμε την ορθοδοξη πιστη και να κανουμε αυτοκριτικη στον εαυτο μας οταν τυχαινει να ερχομαστε σε επαφη με αιρετικους,ειτε αυτοι ειναι ιεχωβιτες,ειτε πεντηκοστιανοι,ειτε αντιτριαδικοι,ειτε γενικα ετεροδοξοι.και επισης να δειχνουμε παντα χριστιανικη αγαπη σ αυτους τους πλανεμενους ανθρωπους οσο επιθετική ή αμυντική σταση και αν κρατανε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #213 στις: 09/02/09, 20:09 »
Πωπω... Σαν να σου μοιραζουν φυλλαδιακη που να λεει "11 πραγματα που πρεπει να γνωριζει ο καλος ορθοδοξος χριστιανος" ηταν αυτο....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #214 στις: 09/02/09, 20:34 »
<<Πωπω... Σαν να σου μοιραζουν φυλλαδιακη που να λεει "11 πραγματα που πρεπει να γνωριζει ο καλος ορθοδοξος χριστιανος" ηταν αυτο....>>
απαντηση : φιλε ειναι πραγματικοτητα και ειναι γνωστα σε ολο τον κοσμο. απορω οταν λες οτι καποιος θα πρεπει να ειναι πολυ πιστος για να τα γνωριζει.και εγω απλα τα επισημανα ...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #215 στις: 09/02/09, 20:53 »
πολυ φωρτισμενο κλιμα..
(οι ηλικιωμενοι να κατσουν στις ουρες του ικα παρακαλω... :P)

Ήταν φορτισμένο το κλίμα, τόφαγε κι ο γάιδαρος και μας έμεινε μόνο  ικ' ουρά!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #216 στις: 09/02/09, 21:06 »
4)απο την πρωτη στιγμη που δημιουργηθηκε η εκκλησια μας αρχισαν να υπαρχουν οι αιρεσεις δηλαδη οι ομαδες ατομων που ειχαν αποστατησει και που διδασκαν λαθος πιστευω
λάθος πιστεύω σε σχέση με τα πιστεύω του Χριστιανισμού εννοείς έτσι?

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #217 στις: 09/02/09, 21:22 »
4)απο την πρωτη στιγμη που δημιουργηθηκε η εκκλησια μας αρχισαν να υπαρχουν οι αιρεσεις δηλαδη οι ομαδες ατομων που ειχαν αποστατησει και που διδασκαν λαθος πιστευω
λάθος πιστεύω σε σχέση με τα πιστεύω του Χριστιανισμού εννοείς έτσι?
συμφωνω ηοτ..το δωδεκαθεο ειναι προ χριστου..
απλα ο γμς λεει την προσωπικη του αποψη...
ασπουμε οτι ο χριστιανισμος δεν ειναι θρησκεια...τι ειναι, ιδεα;!.... :P
Υ.Γ:δεν πιστευω οτι οι μαρτυρες ειναι αμορφωτοι στην πλειοψηφια τους...και να ειναι αυτο δνε μου λεει τπτ....και οι χριστιανοι στην πλειοψηφια τους παγκοσμιος και αμορφωτοι ειναι και χαμηλοτερου κοινωνικου επιπεδου..οποτε..τι σημαινει αυτο για τους ορθοδοξους;...
Μακ & παππους:omg & 3 lol..(παντα ηθελα αν το πω αυτο.. :P)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/09, 22:03 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #218 στις: 09/02/09, 22:02 »
Η μόρφωση ως γνωστόν δεν είναι αυτή που κάνει έναν άνθρωπο καλύτερο...Μπορεί μάλιστα στα χέρια ενός σατανικού ανθρώπου να αποδειχθεί και βόμβα μεγατόνων...Οπότε δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Φίλε GMS επειδή είσαι καινούργιος εδώ μέσα , κάνε λίγο υπομονή και θα καταλάβεις τι παίζει...Οπότε χαλλλλλαρά! ;D Έχεις δίκιο ότι αυτά είναι γνωστά πράγματα, αλλά από την άλλη δυστυχώς είναι ταυτόχρονα και άγνωστα για πολλούς.Να σκεφτείς κάποτε προσπαθούσαμε να εξηγήσουμε το εντελώς απλό "κοιμήθηκε" που χρησιμοποιεί η Θρησκεία μας για τους νεκρούς...Αλλά εδώ μάλλον θα πρέπει να κάνει και η Εκκλησία την αυτοκριτική της, γιατί για χρόνια δίνει βάρος σε άλλα πράγματα πιο κοσμικά και όχι και τόσο πνευματικά...Εγώ σε καλωσορίζω στη παρέα μας πάντως και ελπίζω να διαβάζω συχνά απόψεις σου! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/09, 22:05 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #219 στις: 09/02/09, 22:29 »
<<Πωπω... Σαν να σου μοιραζουν φυλλαδιακη που να λεει "11 πραγματα που πρεπει να γνωριζει ο καλος ορθοδοξος χριστιανος" ηταν αυτο....>>
απαντηση : φιλε ειναι πραγματικοτητα και ειναι γνωστα σε ολο τον κοσμο. απορω οταν λες οτι καποιος θα πρεπει να ειναι πολυ πιστος για να τα γνωριζει.και εγω απλα τα επισημανα ...
Συγνβμη αλλα πολλα απο αυτα που ειπες ειτε δεν στεκουν ειτε εινια μονοπλευρα. Δυστυχως βιαζομαι και δεν μπορω να απαντησω εκτενως αλλα θα το κανω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος GMS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #220 στις: 09/02/09, 23:40 »
<<    <<Πωπω... Σαν να σου μοιραζουν φυλλαδιακη που να λεει "11 πραγματα που πρεπει να γνωριζει ο καλος ορθοδοξος χριστιανος" ηταν αυτο....>>
απαντηση : φιλε ειναι πραγματικοτητα και ειναι γνωστα σε ολο τον κοσμο. απορω οταν λες οτι καποιος θα πρεπει να ειναι πολυ πιστος για να τα γνωριζει.και εγω απλα τα επισημανα ...

Συγνβμη αλλα πολλα απο αυτα που ειπες ειτε δεν στεκουν ειτε εινια μονοπλευρα. Δυστυχως βιαζομαι και δεν μπορω να απαντησω εκτενως αλλα θα το κανω.>>
 
απαντηση: Μολις λοιπον φιλε μου βρεις χρονο σε παρακαλω γραψε μου τι δεν ισχυει απο αυτα που εχω γραψει γιατι ειμαι πολυ περιεργος να μαθω....! οσο για το ''μονοπλευρα'' ετσι το βλεπεις εσυ, που προφανως δεν εισαι και πολυ χριστιανος...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #221 στις: 10/02/09, 01:38 »
Δεν νομιζω να εχει μεγαλη σημασια τι ειμαι. Ας τα παρουμε με την σειρα

1)καλως η κακως ο χριστιανισμος ειναι θρησκεια με συγκεκριμενο δογμα (δηλαδη το δογμα του εκαστοτε χριστιανικου θρησκευματος) και εκκλησια. Ειναι και πιστη προφανως γιατι περιλαμβανεται και η πιστη στην θρησκεια, αλλα ειναι μια θρησκεια.
2)Τα πιστευω του χριστιανισμου καταρχας προερχονται απο την Αγια γραφη αλλα εχουν δημιουργηθει και μεσα απο ιερες συνοδους
3)Αυτο ειναι το βασικοτερο πιστευω του Ορθοδοξου δογματος οχι του χριστιανισμου γενικοτερα.
4)Αν με το εκκλησια μας εννοεις την ορθοδοξη χριστιανικη εκκλησια, προφανως απο τησ τιγμη που δημιουργηθηκε θα υπηρχαν αιρεσεις γιατι δνε ηταν η πρωτη που δημιουργηθηκε ουτως η αλλως. Μην ξεχνας οτι το ορθοδοξο χριστιανικο δογμα που εχει τις βασεις του στην συνοδο της Χαλκηδονας εγινε το 451 μ.Χ.
6)Δεν υπαρχει αρχικη γνησια εκκλησια με ορθο δογμα. Εκτος αν συμπεριλαβεις και το πατριαρχειο της Ρωμης το οποιο σημαινει οτι ως ορθο δογμα δεν παιρνεις το ορθοδοξο χριστιανικο αλλα το δογμα που επικρατουσε οσο τα πατριαρχεια ηταν εννωμενα (που ουσιαστικα ΠΑΝΤΑ ειχαν διαφορες). Να σημειωσουμε οτι το πατριαρχειο Κωνσταντινουπολεως αργησε αρκετα να αποκτησει δυναμη συγκρητικα με τα υπολοιπα πατριαρχεια.
9)δεν με ενδιαφερει για του μαρτυρες του Ιεχωβα αλλα η κοινη λογικη δεν λεει οτι πρεπει να δεχεσαι τον Χριστο ως θεο για να θεωρεισαι χριστιανος. Γιατι και οι Βουδιστες θα επρεπε να δεχονται τον βουδα ως θεο για να λεγονται βουδιστες? Επομενως απλα θεωρεις το δικο σου δογμα ως μονο αληθινο και αλαθητο.

Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #222 στις: 10/02/09, 03:55 »
Παίδες δεν θέλω να πετάγομαι ωσάν ...ξέρετε τι , αλλά είναι από τις λίγες φορές  ;) :D που θα συμφωνήσω με τον Roufous...Δεν έχει καμμιά σημασία τι είναι και τι δεν είναι,  από τη στιγμή που αποφασίσατε να κάνετε διάλογο. Τώρα για τα υπόλοιπα δεν θα εκφέρω γνώμη. Περιμένω υπομονετικά τα επιχειρήματα.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #223 στις: 10/02/09, 12:45 »
ρε παιδια νομιζω οτι ο καθενας λεει οτι να ναι χωρις να ξερει,

ο φιλος Νικος εκατσε και εγραφε σελιδες ολοκληρες για το τι πιστευουν οι Μαρτυρες, και καθεστε και λετε οτι δε πιστευουν στο χριστο..

φυσικα και το πιστευουν, και αν θυμαμαι καλα το αποδυκνειε απο την γραφη με εδαφια...

δεν ειδα καποιον αλλο "χριστιανο" ομως να μιλησει μεσα απο την αγια γραφη...


Αποσυνδεδεμένος tricky kid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #224 στις: 10/02/09, 13:50 »
Παιδες ξεκολλάτε από θεούς και δαίμονες και μετά θάνατον και προ θανάτου και κολαστήρια και παραδεισους και μήλα και φίδια και εντολές και ρύζια και πιλάφια και ουρί και μετενσαρκώσεις και οστιες και τοτέμ κλπ. Δεν είναι εκεί ούτε το πρόβλημα ούτε η λύση.
Εδώ και τώρα, εαυτός και περιβάλλον, και θέλει πολύ δουλειά.
Αυτά.