Αποστολέας Θέμα: Πεταλιερα  (Αναγνώστηκε 14078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Πεταλιερα
« στις: 01/09/08, 04:46 »
Παιδες ενδιαφερομαι για μια πεταλιερα. Παιζω απο AC/DC και Lenny Kravitz μεχρι Metallica και Ramstein. Ειμαι αναμεσα σε αυτες

1)VOX Tonelab LE

2)BOSS GT-10

3)Line6 POD XT live ($$$$$$$$$ ouch!)

4)Line6 POD X3 live

Θελω τη γνωμη σας και τις τυχον αλλες προτασεις που εχετα να μου κανετε.


Ευχαριστω γκαιζ!
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #1 στις: 01/09/08, 04:53 »
1)Η X3 είναι σαφέστατα πιο ακριβή απ'την XT Live.

2)Μ'ένα search θα βρείς τουλάχιστον 40 θέματα περί πεταλιέρας που θα σε βοηθήσουν.

Πάντως έχε υπ'όψην σου και τη zoom 9.2tt (νομίζω), είναι πολύ καλή. Κι αυτό το σχόλιο από κάποιον που ΜΙΣΕΙ τη zoom. Άιντε καλό G.A.S.!  >:D

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #2 στις: 01/09/08, 05:07 »
1)Η X3 είναι σαφέστατα πιο ακριβή απ'την XT Live.

2)Μ'ένα search θα βρείς τουλάχιστον 40 θέματα περί πεταλιέρας που θα σε βοηθήσουν.

Πάντως έχε υπ'όψην σου και τη zoom 9.2tt (νομίζω), είναι πολύ καλή. Κι αυτό το σχόλιο από κάποιον που ΜΙΣΕΙ τη zoom. Άιντε καλό G.A.S.!  >:D

Χαχα! Θενξ μαν! Κανενας αλλος?
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #3 στις: 01/09/08, 05:12 »
Οκ λοιπον, μπαινει κι η "zoom 9.2tt" στο παιχνιδι!

Εχει ως εξης:

1)VOX Tonelab LE

2)BOSS GT-10

3)Line6 POD XT live

4)Line6 POD X3 live

5)ΖΟΟΜ 9.2tt
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #4 στις: 01/09/08, 05:58 »
Line6 POD X3 live μακράν πιστεύω...

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #5 στις: 01/09/08, 06:00 »
Line6 POD X3 live μακράν πιστεύω...

Σε ευχαριστω κι εσενα φιλε μου, αλλα καλο θα ηταν να τεκμηριωνατε τις απαντησεις σας. Θα με βοηθουσε πολυ!

Τελειως φιλικα ;)
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #6 στις: 01/09/08, 06:15 »
Όλες αυτές που προτείνεις δεν πρόκειτε να σε απογοητεύσουν...
(Την zoom δεν την έχω ακούσει βέβαια..)

το θέμα είναι να τις ακούσεις εσύ και να κρίνεις την ποιότητα στα effects τους
και το πόσο σε βολεύει η χρήση της.

Πάντως εγώ προτείνω Line6 POD X3 live, Line6 POD XT live ή VOX Tonelab LE.
-με σειρά προτεραιότητας-
(υπάρχει σημαντική διαφορά στην τιμή βέβαια...)

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #7 στις: 01/09/08, 07:26 »
Πεταλακια το ενα διπλα στο αλλο ειναι η καλυτερη και ακριβοτερη λυση!Σωστοστ;;; ;D!!!Αλλα εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα!Και αμα δεις ολοι οι σωστοι μουσικοι,αυτο κανουνε.Οποτε, γιατι να βιαστεις ανθρωπε μου;;;!!!Παιρνε πεταλακια σιγα-σιγα! :-*Φιλικα και ξανα φιλικα!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #8 στις: 01/09/08, 13:04 »
Πεταλακια το ενα διπλα στο αλλο ειναι η καλυτερη και ακριβοτερη λυση!Σωστοστ;;; ;D!!!Αλλα εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα!Και αμα δεις ολοι οι σωστοι μουσικοι,αυτο κανουνε.Οποτε, γιατι να βιαστεις ανθρωπε μου;;;!!!Παιρνε πεταλακια σιγα-σιγα! :-*Φιλικα και ξανα φιλικα!

Οι σωστοί μουσικοί επίσης μελετάνε όλη μέρα σε 8ωρο, και κάνουν πολλά περισσότερα απο το να αγοράζουν πετάλια. Οι περισσότεροι όμως εδω πέρα είμαστε ερασιτέχνες μουσικοί. Το τί κάνουν οι "σωστοί" είναι κάτι στα δικά τους μέτρα...

Απο κει και πέρα, θεωρώ μια πεταλιέρα με loop ως μια βασική αρχή για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει να παίζει με τα εφέ, έτσι ώστε, να δεί αφενός τί εφε χρησιμοποιεί, αφετέρου, να χτίσει πειραματιζόμενος σιγά-σιγά το rig  του.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #9 στις: 01/09/08, 13:20 »
Πεταλακια το ενα διπλα στο αλλο ειναι η καλυτερη και ακριβοτερη λυση!Σωστοστ;;; ;D!!!Αλλα εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα!Και αμα δεις ολοι οι σωστοι μουσικοι,αυτο κανουνε.Οποτε, γιατι να βιαστεις ανθρωπε μου;;;!!!Παιρνε πεταλακια σιγα-σιγα! :-*Φιλικα και ξανα φιλικα!

Οι σωστοί μουσικοί επίσης μελετάνε όλη μέρα σε 8ωρο, και κάνουν πολλά περισσότερα απο το να αγοράζουν πετάλια. Οι περισσότεροι όμως εδω πέρα είμαστε ερασιτέχνες μουσικοί. Το τί κάνουν οι "σωστοί" είναι κάτι στα δικά τους μέτρα...

Απο κει και πέρα, θεωρώ μια πεταλιέρα με loop ως μια βασική αρχή για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει να παίζει με τα εφέ, έτσι ώστε, να δεί αφενός τί εφε χρησιμοποιεί, αφετέρου, να χτίσει πειραματιζόμενος σιγά-σιγά το rig  του.

Κοιτα φιλε μου, δεν εχω κανενα κολλημα με τα εφφε. Ειμαι πιο πολυ της νοοτροπιας των δαχτυλων και γι αυτο τωρα παιζω με ενα distortion μονο. Εχω καποια πεταλακια αλλα δεν ταιριαζουν σε ολους τους ενισχυτες που παιζω και γι αυτο ειπα να παρω πεταλιερα. (Εχω δηλ αισθηση των εφφε, δν θα τα μαθω τωρα) Απλα εφτασα στην πεταλιερα γιατι πιστευω πωσ θα εχω τον ηχο μου σε οποιονδηποτε ενισχυτη πιο ευκολα και πιο σιγουρα...
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #10 στις: 01/09/08, 15:35 »
Κοιτα φιλε μου, δεν εχω κανενα κολλημα με τα εφφε. Ειμαι πιο πολυ της νοοτροπιας των δαχτυλων και γι αυτο τωρα παιζω με ενα distortion μονο. Εχω καποια πεταλακια αλλα δεν ταιριαζουν σε ολους τους ενισχυτες που παιζω και γι αυτο ειπα να παρω πεταλιερα. (Εχω δηλ αισθηση των εφφε, δν θα τα μαθω τωρα) Απλα εφτασα στην πεταλιερα γιατι πιστευω πωσ θα εχω τον ηχο μου σε οποιονδηποτε ενισχυτη πιο ευκολα και πιο σιγουρα...
Μην φανταστεις οτι με την πεταλιερα θα εχεις τον ηχο σου σε οποιονδηποτε ενισχυτη
Αυτο εν μερη θα ισχυε αν συνδεσεις την πεταλιερα στο fx return του ενισχυτη σου...αλλα κ παλι απο εκει και περα ειναι και θεμα τελικου του εκαστοτε ενισχυτη κ φυσικα της καμπινας-ηχειων  ;)

Ο μονος τροπος για να εχεις τον ηχο σου παντου ειναι να το συνδεσεις κατευθειαν σε p.a
και αυτη ειναι η σωστη συνδεσμολογια για πεταλιερες με AMP&CAB simulation  ;)

Τωρα με ενα search αν κανεις εδω στο φορουμ θα βρεις θεματα συγκριτικα με τις πεταλιερες που αναφερεις

Γνώμη μου ειναι οτι κανενα απο αυτα δεν τα κανει ολα τελεια
Tonelab SE: πολυ καλα fx, ειδικευεται σε vintage ηχους , ευκολη στη χρήση αλλα ταυτοχρονα και περιορισμενες δυνατοτες στην συνδεσμολογια
Gt-x: Μεχρι το 8 που το ακολουθησα (για το 10 δεν εχω αποψη) εχει εξισου καλα και τα ποιο παραμετροποιήσιμα fx σε mfx, το modelling της θα το χαρακτηριζα καλο και με αρκετο διαβασμα και ενασχοληση μπορεις να παρεις πολυ καλο αποτέλεσμα, υστερει σε προσωμοιωσεις καμπινας και πολυ χρησιμοποιουν το di της behringer gi100 που εχει πολυ καλο cab sim,υπαχει λουπα και η δυνατοτητα για 4 cable method (κανε ενα search στο νετ για περισσοτερες πληροφοριες σε αυτο) απιστευτη ποιοτητα κατασκευης
Pod: Εχω το pod pro. Ειναι το παλιοτερο μοντελλο και στα αυτια που εχει τις ποιο ''φυσικες'' και ''οργανικες'' προσωμοιωσεις.Μετρια και περιορισμενα fx αλλα σαν προενισχυτης ειναι το αγαπημενο μου ειδικα για hi-gain ηχους
Για το x3 δεν εχω προσωπικη αποψη αλλα δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα για την ποιοτητα κατασκευης του
Ως παλιος κατοχος του vetta (που ειναι παααρα πολυ καλος ενισχυτης modelling) εχω ακουσει οτι το x3 ειναι ουσιαστικα ο preamp του vetta με καποιους περιορισμους

Σε direct καταστασεις τα pod υπερτερουν ενω αν τα θες για χρηση μπροστα απο ενισχυτη τοτε θα σου προτινα να διαλεξεις κατι μεταξυ Tonelab και GΤ


Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #11 στις: 01/09/08, 15:44 »
Πεταλακια το ενα διπλα στο αλλο ειναι η καλυτερη και ακριβοτερη λυση!Σωστος;;; ;D!!!Αλλα εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα!Και αμα δεις ολοι οι σωστοι μουσικοι,αυτο κανουνε.Οποτε, γιατι να βιαστεις ανθρωπε μου;;;!!!Παιρνε πεταλακια σιγα-σιγα! :-*Φιλικα και ξανα φιλικα!

Συμφωνώ απόλυτα!!! :) :) :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #12 στις: 01/09/08, 16:12 »
Από τις πεταλιέρες που λέει ο φίλος, ποιές έχουν looper? Ξέρω ότι η BOSS GT-10 έχει γύρω στα 40 δευτερόλεπτα, και η GT-8 πολύ λίγο, ουσιαστικά άχρηστο. Κανένα από τα Pod δεν έχει? Ούτε η Tonelab? Για εμένα το looper θα είναι βασικό κριτήριο για την επιλογή πεταλιέρας.
Την PODX3 Live (και το απλό Podx3, αλλά και γενικά οποιοδήποτε προϊόν της Line6 μπορείς να το βρείς ΠΟΛΥ φτηνό στο www.dv24.com
 http://www.dv247.com/invt/44222/
http://www.dv247.com/invt/24434/)

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #13 στις: 01/09/08, 16:17 »
Πεταλακια το ενα διπλα στο αλλο ειναι η καλυτερη και ακριβοτερη λυση!Σωστος;;; ;D!!!Αλλα εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα!Και αμα δεις ολοι οι σωστοι μουσικοι,αυτο κανουνε.Οποτε, γιατι να βιαστεις ανθρωπε μου;;;!!!Παιρνε πεταλακια σιγα-σιγα! :-*Φιλικα και ξανα φιλικα!

Συμφωνώ απόλυτα!!! :) :) :)
Πεταλακια το ενα διπλα στο αλλο η καλυτερη λυση?
Ολοι οι σωστοι μουσικοι αυτο κανουν....

Δεν νομιζω να υπαρχει σωστος τροπος  ;)
Δεν νομιζω οτι τα πεταλια ειναι πανακεια για καθε ειδος μουσικης  ;)
Οπως κ μεσα στο ιδιο ειδος μουσικης δεν υπαρχει ενα συγκεκριμενο setup
Οτι ακουγεται καλα στα αυτια σου ... το χρησιμοποιείς   ;)

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #14 στις: 01/09/08, 16:27 »
 Με κάθε ειλικρίνεια πάντως μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει πεταλιέρα που να με έχει πείσει για τον ήχο της... Κατά τη γνώμη μου άσχετα με το είδος της μουσικής τα πετάλια (τα καλά πετάλια...) είναι ανώτερα ηχητικά.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #15 στις: 01/09/08, 16:44 »
Με κάθε ειλικρίνεια πάντως μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει πεταλιέρα που να με έχει πείσει για τον ήχο της... Κατά τη γνώμη μου άσχετα με το είδος της μουσικής τα πετάλια (τα καλά πετάλια...) είναι ανώτερα ηχητικά.
Ναι, αλλα δε θέλουμε να φτιάξουμε 134786ό θέμα που να αναλύουμε ποιό είναι καλύτερο...

Το καθένα έχει τα πλεονεκτήματά του. Αυτό που έχω απορία σε τέτοια θέματα είναι το εξής: Πώς γίνεται το παιδί να μας έχει ξεκαθαρίσει οτι θέλει πεταλιέρα, και εμείς να απαντάμε οτι τα πετάλια είναι πολύ ωραία?

Τέσπα, θα προσπαθήσω να βοηθήσω, απαντώντας (περίπου) στο ερώτημα του παιδιού... Περιπου επειδή κάποτε κάποιος είχε ποστάρει ένα συγκριτικό απο πεταλιέρες. Προηγούμενες εκδόσεις, αλλα θεωρώ οτι είναι αντιπροσωπευτικό της κάθε μάρκας. Ετσι και αλλιώς η φιλοσοφία στις πεταλιέρες δεν αλλάζει. Αν θυμάμαι καλά το έχω σε bookmark στο σπίτι μου όμως. Θα το ψάξω και θα στείλω..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #16 στις: 01/09/08, 16:53 »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #17 στις: 01/09/08, 16:55 »
ΝΑΙ!!

Να 'σαι καλά, βαριόμουνα να ψάχνω...

Ας ρίξει το παλικάρι μια ματιά εδώ και ας πάρει μια ιδέα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #18 στις: 01/09/08, 23:18 »
Με κάθε ειλικρίνεια πάντως μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει πεταλιέρα που να με έχει πείσει για τον ήχο της... Κατά τη γνώμη μου άσχετα με το είδος της μουσικής τα πετάλια (τα καλά πετάλια...) είναι ανώτερα ηχητικά.
Ναι, αλλα δε θέλουμε να φτιάξουμε 134786ό θέμα που να αναλύουμε ποιό είναι καλύτερο...

Το καθένα έχει τα πλεονεκτήματά του. Αυτό που έχω απορία σε τέτοια θέματα είναι το εξής: Πώς γίνεται το παιδί να μας έχει ξεκαθαρίσει οτι θέλει πεταλιέρα, και εμείς να απαντάμε οτι τα πετάλια είναι πολύ ωραία?

Τέσπα, θα προσπαθήσω να βοηθήσω, απαντώντας (περίπου) στο ερώτημα του παιδιού... Περιπου επειδή κάποτε κάποιος είχε ποστάρει ένα συγκριτικό απο πεταλιέρες. Προηγούμενες εκδόσεις, αλλα θεωρώ οτι είναι αντιπροσωπευτικό της κάθε μάρκας. Ετσι και αλλιώς η φιλοσοφία στις πεταλιέρες δεν αλλάζει. Αν θυμάμαι καλά το έχω σε bookmark στο σπίτι μου όμως. Θα το ψάξω και θα στείλω..

Σχετικα με αυτο που ειπες φιλε μου "Πώς γίνεται το παιδί να μας έχει ξεκαθαρίσει οτι θέλει πεταλιέρα, και εμείς να απαντάμε οτι τα πετάλια είναι πολύ ωραία?" θελω να σου πω πρωτα απ ολα σε ευχαριστω που το σκεφτηκες ετσι και καταλαβαινω πως το λες καλοπροαιρετα για να με βοηθησεις, αλλα στη φαση που βρισκομαι δεν ξερω τι θελω. Αρχικα ξεκινησα να μαζευω πεταλακια, στη συνεχεια πηγα για ενισχυτη και μετα για πεταλιερα... Αυτο που θελω να πω ειναι πως δεχομαι τη γνωμη των παιδιων, οποια κι αν ειναι αυτη. Μπορει καποιος να μου πει να παιξω καρφι σε οποιον ενισχυτη βρω. Δεκτη θα ειναι κι αυτη η γνωμη (κι ας ειναι εκτος θεματος). ;)
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #19 στις: 02/09/08, 00:18 »
αλλα στη φαση που βρισκομαι δεν ξερω τι θελω.
Δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να μπει στο μυαλο σου και να πει τι θες...
Ειδικα οταν οριζεις ενα ευρυ φασμα ''απο AC/DC και Lenny Kravitz μεχρι Metallica και Ramstein''
Οτι και να σου προτινουμε εμεις, απο την στιγμη που δεν ξερεις τι θες, πιο πολυ θα σε μπερδεψουμε παρα θα σε βοηθησουμε  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #20 στις: 02/09/08, 00:26 »
Το δεν ξέρω τι θέλω είναι αυτό που μας δυσκολεύει όλους εδώ μέσα.Εγώ πάλι προτείνω την Tonelab

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #21 στις: 02/09/08, 00:29 »
αλλα στη φαση που βρισκομαι δεν ξερω τι θελω.
Δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να μπει στο μυαλο σου και να πει τι θες...
Ειδικα οταν οριζεις ενα ευρυ φασμα ''απο AC/DC και Lenny Kravitz μεχρι Metallica και Ramstein''
Οτι και να σου προτινουμε εμεις, απο την στιγμη που δεν ξερεις τι θες, πιο πολυ θα σε μπερδεψουμε παρα θα σε βοηθησουμε  ;)
Γι αυτο λοιπον κι εγω θα φτιαξω αλλο θεμα που θα ζηταω πιο γενικες αποψεις. Αποψεις για εξοπλισμο που να μπορει να καλυψει αυτο το ευρυ φασμα ;) Κι αναλογα θα συνεχισουμε με αλλα θεματα... Θα δειτε! Ορεξη να υπαρχει και καλοπροαιρετες απαντησεις!
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #22 στις: 03/09/08, 00:02 »
Digitech 2120 vg artist και ξερό ψωμί. Δύο λάμπες, τρανζίστορ, 8 modules, 1/4, half, 3/4, full, τέλειο noisegate, κακά presets αλλά πρέπει να tweakαρεις, εξαιρετικές δυνατότητες eq, μεγάλη γκάμα εφέ, αλλά πολύ δύσκολο να την βρείς πλέον

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #23 στις: 03/09/08, 00:06 »
"Ο μονος τροπος για να εχεις τον ηχο σου παντου ειναι να το συνδεσεις κατευθειαν σε p.a
και αυτη ειναι η σωστη συνδεσμολογια για πεταλιερες με AMP&CAB simulation"

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?  :) 

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #24 στις: 03/09/08, 00:14 »
mesa boogie v-twin pedal ή electro harmonix english muffn' όπου το συνδέεις από την ανάλογη έξοδο στην κονσόλα, ένα καλό overdrive pedal, ένας κομπρέσορας για να έχεις λίγο περισσότερη ατάκα όταν κ όπου την χρειάζεσαι κ ένα wah pedal στου οποίου το input συνδέεις την κιθάρα σου.. βάζεις delay/reverb/chorus από την κονσόλα ή χρησιμοποιείς ένα eventide time factor+line6 mm4... κοστοβώρο αν κ "απλό" εν σχέση με άλλες λύσεις ;)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/02, 15:36
από D@ve Murray
29 Απαντήσεις
13389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/05, 14:03
από Σιδηρόπουλος
3 Απαντήσεις
2835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 17:30
από Σκίρων
3 Απαντήσεις
2959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 12:32
από j.free
34 Απαντήσεις
13250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 22:26
από Snoop_
13 Απαντήσεις
6492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/08, 10:03
από faser
10 Απαντήσεις
7144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 22:46
από Stel Andre
1 Απαντήσεις
2589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 00:33
από no_one
21 Απαντήσεις
7964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 14:29
από BluesMe
πεταλιερα,αλλα ποια?

Ξεκίνησε από bd 4 « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
15588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 22:52
από metalmike