Αποστολέας Θέμα: Καπνίζετε?  (Αναγνώστηκε 31998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #25 στις: 06/10/08, 19:26 »
Είχε μπει και παλιότερα κάποιο αντίστοιχο θέμα.Να πω λοιπόν ότι γενικά το να μην καπνίζει κάποιος είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει για την υγεία του.Από εκεί και πέρα και καθαρά εκ πείρας,μπορώ να πω ότι οι καπνιστές χωρίζονται σε κάποιες υπο-ομάδες των οποίων τη συμπεριφορά δεν είμαι και ο καταλληλότερος να ερμηνεύσω.
Πρώτα υπάρχουν εκείνοι που καπνίζουν καθαρά για "πλάκα" από 0 έως 5 τσιγάρα την ημέρα.Αυτοί είναι και εκείνοι που αφ'ενός μπορούνε ανα πάσα στιγμή να το κόψουν,αλλά και εάν δεν το κάνουν, εφ'όσον είναι μια συνήθεια που τους χαλαρώνει και τους ευχαριστεί μπορώ να πω ότι η ζημιά μάλλον είναι λιγότερη μπροστά στο όφελος.Όμως είναι πάρα πολύ λίγοι και πολύ σπάνιοι,οπότε με τίποτα δεν λέω σε κάποιον να ξεκινήσει το κάπνισμα με σκοπό να μην ξεπεράσει αυτά τα τσιγάρα, γιατί τα 5 πανεύκολα γίνονται 25 και αυτό το ξέρουμε όλοι οι καπνιστές.
Μετά είναι εκείνη η κατηγορία καπνιστών που καπνίζει ένα σημαντικό αριθμό τσιγάρων την ημέρα,αλλά επίσης για κάποιο ανεξήγητο λόγο,μπορεί να το κόψει ανα πάσα στιγμή.Μάλιστα έχω γνωρίσει ανθρώπους που σταματάνε π.χ για 6 μήνες το κάπνισμα εντελώς και το ξαναρχίζουν χωρίς να έχουν πρόβλημα.Και αυτοί όμως δεν πιστεύω ότι είναι πάνω απο 10% του συνόλου.
Τέλος είμαστε εμείς, τα "πρεζόνια".Απόλυτα εξαρτώμενοι από τη νικοτίνη αλλά και από ένα σωρό ψυχολογικές παραμέτρους, που καθιστούν για εμάς την διακοπή του καπνίσματος σχεδόν αδύνατη.Οι περισσότεροι από εμάς στατιστικά "κόβουμε" το κάπνισμα μετά από τουλάχιστον 10 αποτυχημένες προσπάθειες.Είμαστε άρρωστοι και κάποια στιγμή θα πρέπει το κράτος να μας αντιμετωπίσει κανονικά σαν εξαρτημένα άτομα και να μας προσφέρει υπηρεσίες σε όλα του τα νοσοκομεία, μόνο με το βιβλιάριό μας, αν πραγματικά θέλει να σταματήσει αυτή η "μάστιγα".Μπορεί αυτά να ακούγονται υπερβολές από κάποιους "συναδέλφους" μου καπνιστές,αλλά πραγματικά εννοώ ότι λέω γιατί δεν έχω πλέον την άρνηση μέσα μου,αλλά έχω συνειδητοποιήσει πόσο "δέσμιος" είμαι σε αυτή τη κατάσταση και πόσο δύσκολο είναι να ξεφύγω.Όσες φωτογραφίες με μαύρους πνεύμονες και να δω, όση ενημέρωση και να έχω,αυτά δεν μου κάνουνε τίποτα.Βοήθεια θέλω.Αυτή τη στιγμή πληκτρολογώ και στο στόμα μου υπάρχει τσιγάρο, στο οποίο μάλιστα έχω εξασκήσει τόσο πολύ την "τεχνική" μου που εισπνέω και εκπνέω χωρίς να το βάζω καν στο χέρι.
Συμπερασματικά θέλω να πω σε όλους ότι το τσιγάρο ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΡΧΙΣΕΙΣ. Μετά κλάφτα Χαράλαμπε.Πιστεύω τώρα να έχετε περισσότερη κατανόηση στο τι συμβαίνει με εμάς τους καπνιστές εσείς οι φίλοι μη-καπνιστές.

Υ.Γ Όσο απίθανο και εάν φαίνετε εγώ πανηγυρίζω για την απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους κλειστούς χώρους από τις 1/1/2010.Αρκεί να εφαρμοστεί βέβαια...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/08, 19:27 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #26 στις: 06/10/08, 20:28 »
υγ. ναι όλοι ίσως θα προτιμούσαν μια "καλή" ζωή και ας πεθάνουν στα 75 αντί για 85 χρονιά. τι γίνετε όμως αν ο θάνατος
έρχεται στα 30-40??
Τότε θα την προτιμούσατε την "καλή" ζωή??
πάντα πάιζεις με τις πιθανότητες....
μπορεί κάποιον μη-καπνιστή να τον χτυπήσει αυτοκίνητο και να πεθάνει επίσης στα 30-40...
επίσης ξέρω πως υπάρχουν άνθρωποι π καπνίζουν όλη τους τη ζωη και είναι 80 και 90 χρονών...
ο οποισδήποτε (δυστυχώς) έχει τις πιθανότητες να ζήσει ένα από τα δύο σενάρια...

Μαλλον εσυ δεν θες να παιξεις με τις πιθανοτητες! Ολους μπορει να μας χτυπησει το αυτοκινητο... Οι καπνιστες ομως εχουν αυξημενες πιθανοτητες για ποσα αλλα νοσηματα, τα οποια ενδεχομενως να οδηγησουν και στο θανατο, εναντι των μη καπνιστων.
Σκεψου απλα ποσο ταλαιπωρειται ο οργανισμος ενος καπνιστη...

Αποψη μου ειναι παντως ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει αυτο που θελει μεχρι το σημειο που εμποδιζει την ελευθερια του συνανθρωπου του.
Για ρωτήστε εσείς οι φιλελεύθεροι και μένα και τόόόόσο κόσμο που έχασαν κάποιο δικό τους σε μικρή ηλικία και ο άνθρωπος πήγε χαμένος επειδή "διάλεξε να ζει ελεύθερα''...
Ο τόνος μου είναι απλά αυστηρός δεν έχω διάθεση να προκαλέσω απλά σας μαλώνω λιγουλάκι ;) Μια παρέα είμαστε... ;D
Αυτό το τελευταίο που λέει ο Stoyo είναι πολύ καλό αλλά προεκτείνεται σε σημεία που νομίζω ούτε και ο ίδιος δε μπορούσε να φανταστεί... Εγω δεν καπνίζω συστηματικά, αρκετά σπάνια μόνο για τη φάση ή όταν είμαι χάλια ψυχολογικά και πραγματικά σιχαίνομαι τον εαυτό μου πλέον που το κάνει αυτό και θα το σταματήσω. Όλα μια ιδέα είναι παίδες! Δε μασάμε! :P

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #27 στις: 06/10/08, 23:09 »
Αν και καπνιστής,πιστεύω πως τα περί "δικαιωμάτων του καπνιστή" είναι ένα μάτσο μπούρδες.Αυτοί που τα πρεσβεύουν είναι και αυτοί που δεν έχουν κανέναν ενδοιασμό να καπνίσουν το τσιγαράκι τους δίπλα στο καρότσι ενός μωρού.
Στο σπίτι μου καπνίζω στο μπαλκόνι,γιατί δεν θέλω αυτό που καπνίζω να το αναπνέω στον ύπνο μου.Δοκιμάστε να μην καπνίσετε στο υπνοδωμάτιό σας μια βδομάδα,και θα καταλάβετε τη διαφορά.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #28 στις: 06/10/08, 23:13 »

Στο σπίτι μου καπνίζω στο μπαλκόνι,γιατί δεν θέλω αυτό που καπνίζω να το αναπνέω στον ύπνο μου.Δοκιμάστε να μην καπνίσετε στο υπνοδωμάτιό σας μια βδομάδα,και θα καταλάβετε τη διαφορά.

σε δυαρι υπογειο μένω..μέχρι και στο διάδρομο μυρίζει... :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #29 στις: 07/10/08, 00:35 »
Εχω ενα γνωστο ο οποιος αρχισε να καπνιζει στα 21-22. Για 1 μηνα καπνιζε 1 πακετο τη μερα (αν θυμαμαι καλα πρεπει να μου ειπε 3 αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος ας πω 1 γιατι τα 3 ειναι και υπερβολικα νομιζω) και μετα καθησε και υπολογησε ποσο του κοστιζουν τα τσιγαρα. Ε, την αλλη μερα το εκοψε. Δεν λεω οτι μπορει ο καθενας να το κανει αυτο! Απλα ειναι ενα παραδειγμα για να δειτε οτι πολλα μπορουν να συμβουν. Μια αποφαση ειναι ολα. Τωρα το πως θα παρει καποιος την αποφαση...  :-X.
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #30 στις: 07/10/08, 00:56 »
Εχω ενα γνωστο ο οποιος αρχισε να καπνιζει στα 21-22. Για 1 μηνα καπνιζε 1 πακετο τη μερα (αν θυμαμαι καλα πρεπει να μου ειπε 3 αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος ας πω 1 γιατι τα 3 ειναι και υπερβολικα νομιζω) και μετα καθησε και υπολογησε ποσο του κοστιζουν τα τσιγαρα. Ε, την αλλη μερα το εκοψε. Δεν λεω οτι μπορει ο καθενας να το κανει αυτο! Απλα ειναι ενα παραδειγμα για να δειτε οτι πολλα μπορουν να συμβουν. Μια αποφαση ειναι ολα. Τωρα το πως θα παρει καποιος την αποφαση...  :-X.
τι σου κάνει η τσέπη ε? :P
τι εξαρτήσεις και κουραφέξαλα.... χεχε


Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #31 στις: 07/10/08, 01:17 »
Στο σπίτι μου καπνίζω στο μπαλκόνι,γιατί δεν θέλω αυτό που καπνίζω να το αναπνέω στον ύπνο μου.Δοκιμάστε να μην καπνίσετε στο υπνοδωμάτιό σας μια βδομάδα,και θα καταλάβετε τη διαφορά.
Και στο μπαρ γιατι καπνιζεις μεσα??ο διπλανος σου εισαι σιγουρος πως θελει να αναπνεει τον καπνο σου??δεν στο λεω προσωπικα απλα με αφορμη αυτο που ειπες και επειδη μου εκανε εντυπωση το λεω...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #32 στις: 07/10/08, 01:37 »
ρε παιδια και να τα λετε αυτα τι προσπαθητε να καταφέρεται;να το κόψουμε;ειλκρινα δεν σας κτλβαινω... ???
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #33 στις: 07/10/08, 02:06 »
Impossible is nothing.
Ειτε το κοψεις ειτε οχι τα αποτελεσματα θα τα δεις ΕΣΥ. Προσωπικα αποφευγω τους χωρους οπου υπαρχει τσιγαριλα και το ιδο θα συνεχισω να κανω.

Απο την αλλη ομως εστω και 1 (αν και δεν νομιζω για να μην ειμαι και ουτοπιστης) να συγκινηθει και να το κοψει κερδος θα ειναι. Εσυ τι λες να προσπαθει να καταφερει αυτος που ξεκινησε το θεμα;
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #34 στις: 07/10/08, 10:35 »
Και στο μπαρ γιατι καπνιζεις μεσα??ο διπλανος σου εισαι σιγουρος πως θελει να αναπνεει τον καπνο σου??δεν στο λεω προσωπικα απλα με αφορμη αυτο που ειπες και επειδη μου εκανε εντυπωση το λεω...
Και ποιός σου είπε εσένα ότι συχνάζω σε μπαρ;   :)
Εσείς οι φοιτητές νομίζετε πως όλος ο κόσμος λειτουργεί όπως εσείς-τέλωσπάντων-το ίδιο νόμιζα και εγώ κάποτε ως φοιτητής.  8)
Στο μπαρ δεν οριοθετώ εγώ τους κανόνες.Αυτό δεν σημαίνει ότι θα συνεχίσω να καπνίζω αν ο "διπλανός" μου ενοχλείται.
Είναι θέμα παιδείας,όχι δικαιωμάτων.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #35 στις: 07/10/08, 13:28 »
παιδια υπομονη........απο το 2009 δεν θα υπαρχει τσιγαρο στους δημοσιους χωρους οποτε.......θα μπορεσουμε να ανασανουμε λιγο.......αλιμονο απο αυτους που καπνιζουν.......

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #36 στις: 07/10/08, 14:25 »
παιδια υπομονη........απο το 2009 δεν θα υπαρχει τσιγαρο στους δημοσιους χωρους οποτε.......θα μπορεσουμε να ανασανουμε λιγο.......αλιμονο απο αυτους που καπνιζουν.......
χαχαχαχαχαχαχα καλο..Δεν ησουν στη συναυλια του mtv ε?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #37 στις: 07/10/08, 18:37 »


Απο την αλλη ομως εστω και 1 (αν και δεν νομιζω για να μην ειμαι και ουτοπιστης) να συγκινηθει και να το κοψει κερδος θα ειναι. Εσυ τι λες να προσπαθει να καταφερει αυτος που ξεκινησε το θεμα;
δεν νομιζω να ήθελε να μας κάνει κάποιο είδος υπόδειξης ούτε προσπάθησε θαρρω να μας πίσει οτι κάνουμε λάθος..
το τι θα κανουμε στην ζωη μας το ξέρουμε εμεις και για μας ειναι πολυ καλο που καπνιζουμε...αν σε ενοχλουμε μονο τότε έχεις το δικαιωμα,αλλα όχι να αφηνεις τον αλλον να σε φυσάει τον καπνο στην μο΄λυρη και μετα να λες σιχαίνομαι το τσιγαρο.."πες του το!!"
Υ.Γ:δεν έχω νεύρα... :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος ονομα_χρηστη

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #38 στις: 13/10/08, 15:37 »
το καπνισμα ειναι υγεια εγω ετσι ξερω... :-X :-X
Γ****ω την εμπειρια μου
Εm

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #39 στις: 13/10/08, 19:23 »
το καπνισμα ειναι υγεια εγω ετσι ξερω... :-X :-X
ναι  ;D ;D ;D ;D ;Dγια τον καρκινο...μπορει.....για τον ανθρωπο ομως οχι...... :-X :-X :-X :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #40 στις: 14/10/08, 02:57 »
Παράθεση
το καπνισμα ειναι υγεια εγω ετσι ξερω.

ναι, σκοτώνει τα μικρόβια, έλεγαν παλιά  ;D (αφού σκοτώσει πρώτα εσένα  :-X)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #41 στις: 14/10/08, 13:24 »
Παράθεση
το καπνισμα ειναι υγεια εγω ετσι ξερω.

ναι, σκοτώνει τα μικρόβια, έλεγαν παλιά  ;D (αφού σκοτώσει πρώτα εσένα  :-X)
σωστος φιλε xaxaxaxaxexexe ;D ;D ;D ;D ;D......... 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #42 στις: 14/10/08, 13:59 »
Εγώ έχω μεταβλητό αριθμό τσιγάρων, ανάλογα.

Μέσω όρο τσιγάρων, εκτιμάω γύρω στα 6-7 την ημέρα. Το 25άρι πακέτο καπνού, το κρατάω 5-6 μέρες. Απο κεί και πέρα, δε καπνίζω αμα κάτσω μέσα στο σπίτι, και αν δε βγώ, δε θα καπνίσω καθόλου.Αμα βγώ για βόλτα, ανάλογα μπορεί να κάνω σε μ ια μέρα συνολικά 10-11, αλλα σπάνια θα το τεντώσω τόσο.

Ε, τώρα τελευταία, ξαναάρχισα τα φιλτράκια

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλα ζήτημα να έχω αγοράσει 5 πακέτα ετοιματζίδικα...Ημουν του καπνού γενικά...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #43 στις: 14/10/08, 14:46 »
Εγώ έχω μεταβλητό αριθμό τσιγάρων, ανάλογα.

Μέσω όρο τσιγάρων, εκτιμάω γύρω στα 6-7 την ημέρα. Το 25άρι πακέτο καπνού, το κρατάω 5-6 μέρες. Απο κεί και πέρα, δε καπνίζω αμα κάτσω μέσα στο σπίτι, και αν δε βγώ, δε θα καπνίσω καθόλου.Αμα βγώ για βόλτα, ανάλογα μπορεί να κάνω σε μ ια μέρα συνολικά 10-11, αλλα σπάνια θα το τεντώσω τόσο.

Ε, τώρα τελευταία, ξαναάρχισα τα φιλτράκια

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλα ζήτημα να έχω αγοράσει 5 πακέτα ετοιματζίδικα...Ημουν του καπνού γενικά...
Χαχά ;D.. Μου θυμίζει το κλασικό επιχείρημα ότι κάνω καπνό γιατί καπνίζω λιγότερο (μου παίρνει χρόνο η διαδικασία του στριψίματος και πολλές φορές τη βαριέμαι κιόλας και στο τέλος δεν καπνίζω όσα θα κάπνιζα)..

Πλέον, μετά από τόσα χρόνια που είμαι καπνιστής καπνού έχω αποκτήσει πιο γρήγορη ταχύτητα και από τις μηχανές του Παπαστράτου οπότε δυστυχώς για εμένα αυτό το επιχείρημα δεν δουλεύει και πολύ..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #44 στις: 14/10/08, 15:08 »
Και να υποθέσω και συ τα κάνεις πιο ίσια απο εργοστασιακά? ;D ;D ;D
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #45 στις: 14/10/08, 15:46 »
Και να υποθέσω και συ τα κάνεις πιο ίσια απο εργοστασιακά? ;D ;D ;D
Ε, τι; Φίδια χτενίζουμε; ;D

Βασικά χρησιμοποιώ τα λεπτά (extra slim) φιλτράκια (τα γνωστά κίτρινα -- μην κάνω και διαφήμιση) και αν καμιά φορά θελήσω να τεστάρω το κατά πόσο ίσιο βγήκε το βάζω να σταθεί "όρθιο".. Αν πέφτει σημαίνει ότι το κέντρο βάρους του δεν είναι στο μέσο του "κυλίνδρου" και κατά πάσα πιθανότατα βγήκε στραβό.. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει πέσει κανένα.. Μπουχαχαχα.. Μπορεί κιθάρα να μην ξέρω καλή, αλλά στο στρίψιμο δεν πιάνομαι!!!

Εννοείται ότι κάνω πλάκα και δεν υπερηφανεύομαι για κάτι τέτοιες βλακείες.. Αν μπορούσα να το κόψω μια χαρά θα ήμουνα τώρα..

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #46 στις: 14/10/08, 17:44 »
με τον καπνο κανεις λιγτερα οχι γτ βαριεσαι να το στριψεις (αφελης δικαιολογια) αλλα γτ απλα ειναι μικροτερα τα τσιγαρα!!πιο λεπτα,πιο μικρα, με λιγοτερο καπνο και με λιγοτερο χαρτακι, αν και ο καπνος σαν αισθηση με ωθερι στο να κανω πιο αερα τα τσιγαρα μου οχι γτ βαριεμαι να στριψω ισα ισα...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #47 στις: 14/10/08, 18:08 »
με τον καπνο κανεις λιγτερα οχι γτ βαριεσαι να το στριψεις (αφελης δικαιολογια) αλλα γτ απλα ειναι μικροτερα τα τσιγαρα!!πιο λεπτα,πιο μικρα, με λιγοτερο καπνο και με λιγοτερο χαρτακι, αν και ο καπνος σαν αισθηση με ωθερι στο να κανω πιο αερα τα τσιγαρα μου οχι γτ βαριεμαι να στριψω ισα ισα...
Πάντως αν θες παρατήρησε κάτι.. Αν ανάψεις μαζί ένα τσιγάρο με κάποιον που κάνει ένα "κομμένο" (τα ετοιματζίδικα εννοώ) θα δεις ότι 9 στις 10 φορές θα το καπνίσει πιο γρήγορα από εσένα.. Μπορεί το "βαριέμαι να στρίψω" να είναι αφελής δικαιολογία αλλά προσωπικά στο αυτοκίνητο όταν υπάρχει πακέτο μπορεί να κάνω και 2 τσιγάρα στο δρόμο προς τη δουλειά μου το πρωϊ, ενώ αν πρέπει να στρίψω μπορεί να μην κάνω και κανένα ;)..

Παιδιά sorry για το off-topic ::)..

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #48 στις: 14/10/08, 20:23 »
Μπορεί το "βαριέμαι να στρίψω" να είναι αφελής δικαιολογία αλλά προσωπικά στο αυτοκίνητο όταν υπάρχει πακέτο μπορεί να κάνω και 2 τσιγάρα στο δρόμο προς τη δουλειά μου το πρωϊ, ενώ αν πρέπει να στρίψω μπορεί να μην κάνω και κανένα ;)..

Παιδιά sorry για το off-topic ::)..
ναι εχεις δικιο,δεν μιλαμε για ειδικες περιστασεις αλλα για γενικες..αλλο να βαριεσαι να στριψεις( ???) και αλλο να μην μπορεις να στριψεις ειτε στοι αυτοκινητο ειτε στο κλαμπ... ;)
προσωπικα οταν εκανα πακετο έκανα ενα πακετο την ημερα :o
οταν αρχισα καπνο οχι μονο εκανα και λιγοτερα πλεον κανω και ελαφρυ καπνο....
ολο και πλησιαζω να το κοψω... >:(
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Καπνίζετε?
« Απάντηση #49 στις: 14/10/08, 20:41 »
Όταν λές.. ελαφρύ.. εννωείς... ότι κρατάς τον μισό καπνό στο πακέτο..
και τον άλλο μισό τον βάζεις.. σε δερμάτινη θήκη :P?