Αποστολέας Θέμα: Εργαζόμενοι και αστυνομία  (Αναγνώστηκε 13992 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #25 στις: 24/10/08, 01:12 »
Καταρχας το οτι δεν εχουμε βομβιστικες μεχρι στιγμης ενεργειες σε μετρο οφειλεται στην παρουσια αστυνομευσης στα μετρο.Οποτε λογικη η παρουσια τους.Προστασια του πολιτη αλλα και δημοσιας περιουσιας.Εκτος αυτου παρατηρουνται και κλοπες μεσα στο μετρο..οποτε ειναι καλο που υπαρχει εστω κ ενας φρουρος εκει.

Επισης να προσθεσω οτι δουλευω στο κεντρο απο το 1999-2003 οπως και απο το 2006-2008..συνεπως την εικονα της αστυνομιας την ξερω.Στην ακαδημιας στο σημειο που τους εχω δει θεωρειται Εξαρχεια και απο οσο εχω μαθει κατα καιρους εχουν γινει επιθεσεις(Αστυνομικο τμημα Εξαρχειων,γραφεια Απογευματινης,γραφεια Πασοκ) εκει γυρω οποτε η παρουσια τους αφορα προληψη.

Τωρα οσον αφορα αυτο που λες οτι παρατηρουνται και φαινομενα(Ομονοια,Μενανδρου και Ευριπιδου) κατα τα οποια ενω κυκλοφορει αστυνομια δεν καθαριζουν οι δρομοι...αυτο ναι το εχω δει και εγω και ολοι μας.Συμφωνα με αποψεις αστυνομικων με τους οποιους εχει τυχει να μιλησω..οι αρμοδιοι τα ξερουν αυτα..και εχουν την δυνατοτητα να διαθεσουν αστυνομικες δυναμεις να καθαρισουν τους δρομους(βλεπε Ολυμπιακους αγωνες που ολα πηγαν ρολοι).Δεν το κανουν προφανως γιατι υπαρχουν συμφεροντα.Η ευθυνη ομως εδω ειναι της ηγεσιας και της καθε ηγεσιας.Κ θεωρω οτι ο μεσος αστυνομικος που εχει ενα φιλοτιμο να προσφερει..πως να το κανει..μονος του?Δεν χρειαζεται μια υποστηριξη απο την υπηρεσια του?Και ερχεσαι εσυ η ο καθε εσυ..που για καποιο λογο εχει αγνοια της πραγματικοτητας και κοιτας τον αστυνομικο με μισο ματι..ενω αυτος προσπαθει να κανει μια δυσκολη δουλεια.Απο την μια χωρις την διαθεση σωστης αστυνομικης δυναμης και απο την αλλη με τον πολιτη να τον πολεμα και αυτος.Εγω προσωπικα το βρισκω το λιγοτερο αδικο..και θα τρελαινομουν στην θεση του...

Παντως με προβληματιζει πως γινεται απο την μια να λες οτι η παρουσια της αστυνομιας ειναι τρομοκρατικη(και δεν μιλαμε για πορειες) κ την αλλη να λες οτι χαιρεσαι που τους βλεπεις.Αυτο λεγεται φασκω και αντιφασκω.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/10/08, 01:21 από bassman 5χορδος wannabe! »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #26 στις: 24/10/08, 01:39 »
Καταρχας το οτι δεν εχουμε βομβιστικες μεχρι στιγμης ενεργειες σε μετρο οφειλεται στην παρουσια αστυνομευσης στα μετρο.
Τα θελεις και τα λες η σου ξεφευγουν;
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #27 στις: 24/10/08, 02:01 »

Τωρα οσον αφορα αυτο που λες οτι παρατηρουνται και φαινομενα(Ομονοια,Μενανδρου και Ευριπιδου) κατα τα οποια ενω κυκλοφορει αστυνομια δεν καθαριζουν οι δρομοι...αυτο ναι το εχω δει και εγω και ολοι μας.Συμφωνα με αποψεις αστυνομικων με τους οποιους εχει τυχει να μιλησω..οι αρμοδιοι τα ξερουν αυτα..και εχουν την δυνατοτητα να διαθεσουν αστυνομικες δυναμεις να καθαρισουν τους δρομους(βλεπε Ολυμπιακους αγωνες που ολα πηγαν ρολοι).Δεν το κανουν προφανως γιατι υπαρχουν συμφεροντα.Η ευθυνη ομως εδω ειναι της ηγεσιας και της καθε ηγεσιας.
θα προσπερασω το υπολοιπο κειμενο διοτι δυστυχως δνε διαβαζει καθολου ολο το κειμενο,παρα μονο μαλλον σημεια του κειμενου..τεσπα..εδω τ εθεσες σωστα το θεμα...αυτο σου λεω και εγω....και προφανως δνε ηθελες να το αποτιπωσεις ετσι ακριβως..γτ κτλβες και ο ιδιος οτιαυτο που λες ειναι οτι ενω εχουν αυξηθει οι αστυνομικοι για την ασφαλεια μας,και μας προστατευουν αφηνωντας τους εγκληματιες να κανουν τα ντιλ τους και οταν εχουμε καποιο ιβεντ που θα παρουσιαζε στον κοσμο την χωρας μας..μονο τοτε θα φτιαχνεται η αθηνα...
μαλλον ειμαι ζαλισμενη...
δλδ για να κανουν το καθηκων τους πρεπει να περιμενουμε καποιον πολιτικο ή καποιο παρομοιο ιβεντ;...
αν εβλεπες στο κειμενο μου ειπα οτι δνε τα εχω με την αστυνοιμικο αλλα με τους αρμοδιους...αλλα εχεις κολησει οτι ειμαι προκατηλημενη με τους αστυνομικους..
Κι τεος για να σε κανω μπας και δεις λιγο τα ποστ μου..ειπα οτι χαιρομαι οταν βλεπω τον συνοικιακο αστυνομικο να περναει..αλλα δεν χαιρομαι οταν βλεπω γυρω μου τοσους ανθρωπους με επιβλητικο υφος( γτ δικαιολογημενα ετσι πρεπει να ειναι..) και αρματωμενο..ε συγνωμη υπαρχουν ανθρωποι που τους φαινεται περιεργο..αν θες δεξου το..αν οχι...απλα σεβασου το...
                                                                                                        Καληνυχτα...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #28 στις: 24/10/08, 12:36 »
Καταρχας το οτι δεν εχουμε βομβιστικες μεχρι στιγμης ενεργειες σε μετρο οφειλεται στην παρουσια αστυνομευσης στα μετρο.
Τα θελεις και τα λες η σου ξεφευγουν;

Aν εχεις να πεις κατι ουσιαστικο πες το.Αλλιως θεωρω οτι εχεις να πεις θα ειναι περιττο φιλε μου.

Τωρα οσον αφορα αυτο που λες οτι παρατηρουνται και φαινομενα(Ομονοια,Μενανδρου και Ευριπιδου) κατα τα οποια ενω κυκλοφορει αστυνομια δεν καθαριζουν οι δρομοι...αυτο ναι το εχω δει και εγω και ολοι μας.Συμφωνα με αποψεις αστυνομικων με τους οποιους εχει τυχει να μιλησω..οι αρμοδιοι τα ξερουν αυτα..και εχουν την δυνατοτητα να διαθεσουν αστυνομικες δυναμεις να καθαρισουν τους δρομους(βλεπε Ολυμπιακους αγωνες που ολα πηγαν ρολοι).Δεν το κανουν προφανως γιατι υπαρχουν συμφεροντα.Η ευθυνη ομως εδω ειναι της ηγεσιας και της καθε ηγεσιας.
θα προσπερασω το υπολοιπο κειμενο διοτι δυστυχως δνε διαβαζει καθολου ολο το κειμενο,παρα μονο μαλλον σημεια του κειμενου..τεσπα..εδω τ εθεσες σωστα το θεμα...αυτο σου λεω και εγω....και προφανως δνε ηθελες να το αποτιπωσεις ετσι ακριβως..γτ κτλβες και ο ιδιος οτιαυτο που λες ειναι οτι ενω εχουν αυξηθει οι αστυνομικοι για την ασφαλεια μας,και μας προστατευουν αφηνωντας τους εγκληματιες να κανουν τα ντιλ τους και οταν εχουμε καποιο ιβεντ που θα παρουσιαζε στον κοσμο την χωρας μας..μονο τοτε θα φτιαχνεται η αθηνα...
μαλλον ειμαι ζαλισμενη...
δλδ για να κανουν το καθηκων τους πρεπει να περιμενουμε καποιον πολιτικο ή καποιο παρομοιο ιβεντ;...
αν εβλεπες στο κειμενο μου ειπα οτι δνε τα εχω με την αστυνοιμικο αλλα με τους αρμοδιους...αλλα εχεις κολησει οτι ειμαι προκατηλημενη με τους αστυνομικους..
Κι τεος για να σε κανω μπας και δεις λιγο τα ποστ μου..ειπα οτι χαιρομαι οταν βλεπω τον συνοικιακο αστυνομικο να περναει..αλλα δεν χαιρομαι οταν βλεπω γυρω μου τοσους ανθρωπους με επιβλητικο υφος( γτ δικαιολογημενα ετσι πρεπει να ειναι..) και αρματωμενο..ε συγνωμη υπαρχουν ανθρωποι που τους φαινεται περιεργο..αν θες δεξου το..αν οχι...απλα σεβασου το...
                                                                                                        Καληνυχτα...

Mα ακομα και αυτο που λες οτι καποιοι τους βλεπουν "αρματωμενους" και αγχωνονται..προκαταληψη ειναι και αυτο λογω αγνοιας και ελλειψης ενημερωσης.Και ποια ειναι η αγνοια?Οτι ζουμε σε μια ζουγκλα και οτι ο καθενας μπορει να ρθει να συ κανει κακο ιδιως σε μια πολη οπως η Αθηνα.Εξαλλου οι "αρματωμενοι" οπως τους αποκαλεις εχουν ασπιδα,κλομπ και καποια προστατευτικα πανω τους-μεσα τα οποια ειναι λιγοτερο επικινδυνα απο ενα πιστολι ας πουμε.Δλδ ο αλλος ειναι αρματωμενος..αλλα με μεσα οπως η ασπιδα και τα προστατευτικα..δλδ αμυντικα μεσα για να μην παθει ο ιδιος κακο.Τωρα αμα φοβασαι και αυτα ε τι να πω δικαιωμα σου.

Βεβαια το ποσο αγχωνεται καποιος οταν βλεπει οπλο η οχι σχετιζεται με το αν εχει πιασει και ποτε στην ζωη του..αν ξερει να το χρησιμοποιει ..η αν εχει κανει θητεια στον στρατο.Οποτε υποθετω οτι για μερικες κατηγοριες ανθρωπων οπως οι γυναικες..αυτο το συναισθημα ισως να ειναι σε ενα βαθμο δικαιολογημενο.Και εγω ο ιδιος μεχρι να υπηρετησω και να μαθω να χρησιμοποιω οπλο ειχα ενα αγχος.Οταν ομως εμαθα το απεβαλλα.



It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #29 στις: 24/10/08, 14:27 »
επιτελους δεχτηκες οτι υπαρχουν ανθρωποι που ζουν διαφορετικα και με αλλες αντιδρασεις...
απλα μην κατηγοροποιεις τους ανθρωπους που ενω δεν ειναι κοπλεξικοι( :P) ανχωνονται με την θεα...γιατι θα μπορουσα και εγω να εντασω ανθρωπους σε μια συγκεκριμενη κατηγορια..αλλα σεβομενη καποια πραγματα,δεν το κανω...
Νομιζω οτι το θεμα εχει καλυφθει πλεον.. :)                             
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #30 στις: 29/10/08, 17:56 »
Βεβαια το ποσο αγχωνεται καποιος οταν βλεπει οπλο η οχι σχετιζεται με το αν εχει πιασει και ποτε στην ζωη του..αν ξερει να το χρησιμοποιει ..η αν εχει κανει θητεια στον στρατο.Οποτε υποθετω οτι για μερικες κατηγοριες ανθρωπων οπως οι γυναικες..αυτο το συναισθημα ισως να ειναι σε ενα βαθμο δικαιολογημενο.Και εγω ο ιδιος μεχρι να υπηρετησω και να μαθω να χρησιμοποιω οπλο ειχα ενα αγχος.Οταν ομως εμαθα το απεβαλλα.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ είχα ένα μόνιμο άγχος με την πυρηνική ενέργεια. Τι άγχος δηλ, νεύρωση. Μέχρι που έγινε το ατύχημα στο Τσερνόμπιλ. Από εκεί και πέρα, όταν έμαθα ποιές είναι οι επιπτώσεις, το απέβαλλα!

Βρε παιδιά μην αγανακτείτε. Οι αστυνομικοί είναι μαθηματικοί. Εναγωνίως προσπαθούν να τετραγωνίσουν τους κύκλους. Κι επειδή δεν μπορούσαν να τα καταφέρουν αποφάσισαν να κυκλώνουν τα τετράγωνα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #31 στις: 29/10/08, 18:53 »

Βρε παιδιά μην αγανακτείτε. Οι αστυνομικοί είναι μαθηματικοί. Εναγωνίως προσπαθούν να τετραγωνίσουν τους κύκλους. Κι επειδή δεν μπορούσαν να τα καταφέρουν αποφάσισαν να κυκλώνουν τα τετράγωνα!
πρωτη φορα το ακουω αυτο.... ;D(εμπνεσμενω... ;D)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #32 στις: 29/10/08, 21:50 »

Δεν πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος που φοβαται οταν βλεπει την αστυνομια απο την στιγμη που ειναι νομοταγης.Τωρα αμα ειναι κομπλεξικος..η παρανομος αλλο θεμα.
Φιλικα..
αμα ειναι αναρχικος?που τους εντασεις τους αναρχικους? :P
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #33 στις: 29/10/08, 21:57 »

Δεν πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος που φοβαται οταν βλεπει την αστυνομια απο την στιγμη που ειναι νομοταγης.Τωρα αμα ειναι κομπλεξικος..η παρανομος αλλο θεμα.
Φιλικα..
αμα ειναι αναρχικος?που τους εντασεις τους αναρχικους? :P
αναρχοαυτονομος μην τους μπερδευεις.... :wall:
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #34 στις: 29/10/08, 22:17 »
Καταρχας το οτι δεν εχουμε βομβιστικες μεχρι στιγμης ενεργειες σε μετρο οφειλεται στην παρουσια αστυνομευσης στα μετρο.
Τα θελεις και τα λες η σου ξεφευγουν;
συγνωμη ρε φιλε εσυ πιστευεις οτι η αστυνομια σε προστατευει?η καλυτερη καταστολη των εγκληματων δεν ειναι η αστυνομια,ειναι η παιδεια,η εξαλειψη των κοινωνικων ανισοτητων,της φτωχειας και της ανεργιας.

σε μια κοινοτητα ή κρατος οπου δε  θα υπηρχε ανεργια,αστεγοι,κοινωνικες ανισοτητες πιστευεις οτι 8α υπηρχαν εγκληματα?ή τουλαχιστο τοσα εγκληματα?

και για να ερθω στο πρωτο πραγμα που σου ειπα,σου λεω το εξης.πιστευεις οτι αν καποιος θελει να κανει μια τρομοκρατικη ενεργεια θα τον εμποδισει η αστυνομια ή οι καμερες?μα ακριβως το στοιχειο του τρομοκρατη ειναι η εκπληξη και εχει χιλιους δυο τροπους να κανει εγκλημα,ακομα και να γινει ο ιδιος κινητη βομβα στην ομονοια.η αστυνομια το μονο που σου προσφερει ειναι ελεγχο και εξιχνιαση εγκληματων.

αν νιωθεις εσυ ασφαλης με αστυνομια γυρω σου τι να σου πω.να ξερεις παντως οτι αν καποιος θελει να σου κανει κακο,οση και αστυνομια να υπαρχει γυρω σου θα στο κανει.ολη η ασφαλεια ειναι στο μυαλο σου.

αλλου πρεπει να επικεντρωθει η προσπαθεια για την μειωση των εγκληματων(αναφερθηκα πιο πανω)

Τωρα οσον αφορα αυτο που λες οτι παρατηρουνται και φαινομενα(Ομονοια,Μενανδρου και Ευριπιδου) κατα τα οποια ενω κυκλοφορει αστυνομια δεν καθαριζουν οι δρομοι...αυτο ναι το εχω δει και εγω και ολοι μας.Συμφωνα με αποψεις αστυνομικων με τους οποιους εχει τυχει να μιλησω..οι αρμοδιοι τα ξερουν αυτα..και εχουν την δυνατοτητα να διαθεσουν αστυνομικες δυναμεις να καθαρισουν τους δρομους(βλεπε Ολυμπιακους αγωνες που ολα πηγαν ρολοι).Δεν το κανουν προφανως γιατι υπαρχουν συμφεροντα.Η ευθυνη ομως εδω ειναι της ηγεσιας και της καθε ηγεσιας.Κ θεωρω οτι ο μεσος αστυνομικος που εχει ενα φιλοτιμο να προσφερει..πως να το κανει..μονος του?
οι φτωχοι οι αστεγοι και οι ναρκομανεις ειναι για σενα σκουπιδια πανω στο δρομο που πρεπει να καθαριστουν???

δλδ αν ενας πακιστανος στην ομονοια,νομιμος που πινει εναν καφε με φιλους του ενω εσυ παιρνεις το αστικο ειναι σιγουρο οτι θα αντιμετωπισει την προκαταληψη σου,αλλα αυτος ο πακιστανος που ηρθε να δει τους φιλους του ειναι ενας νομιμος πακιστανος μεροκαματιαρης που δεν εχει καμια σχεση με τα ναρκωτικα ή το εγκλημα.

αν ερθει η αστυνομια θα αισθανθεις πιο ανετα αντικρυζοντας τον πακιστανο?γιατι θα το κανεις αυτο?μηπως ειναι και αυτος σκουπιδι που πρεπει να καθαριστει?

το φαινομενο των απορων αν εννοεις αυτο ειναι απορροια του συστηματος,ισως αναγκαιοτητα του καπιταλισμου.μηπως αυτο πρεπει να αλλαξει?


οσο για το αλλο που λες.οτι δλδ υπαρχουν συμφεροντα που θελουν τους απορους και τους ναρκομανεις να εγκληματουν ελευθερα στο κεντρο της αθηνας,θελω να μου το εξηγησεις περισσοτερο.που παει το μυαλο σου?ποιον να συμφερει κατι τετοιο?γιατι εμενα δεν παει πουθενα το μυαλο μου.

ειναι προφανες φιλε μου οτι και 5000 μπατσους να ειχε η ομονοια καθημερινα ,ολοι αυτοι,τα ''σκουπιδια'' για σενα,θα πηγαιναν καπου αλλου.ισως πιο μακρια απο το κεντρο,παντως θα υπηρχαν.και θα υπαρχουν και θα εγκληματουν γιατι η αιτια που υπαρχουν ειναι το ιδιο το συστημα.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #35 στις: 29/10/08, 23:36 »

Τωρα οσον αφορα αυτο που λες οτι παρατηρουνται και φαινομενα(Ομονοια,Μενανδρου και Ευριπιδου) κατα τα οποια ενω κυκλοφορει αστυνομια δεν καθαριζουν οι δρομοι...αυτο ναι το εχω δει και εγω και ολοι μας.Συμφωνα με αποψεις αστυνομικων με τους οποιους εχει τυχει να μιλησω..οι αρμοδιοι τα ξερουν αυτα..και εχουν την δυνατοτητα να διαθεσουν αστυνομικες δυναμεις να καθαρισουν τους δρομους(βλεπε Ολυμπιακους αγωνες που ολα πηγαν ρολοι).Δεν το κανουν προφανως γιατι υπαρχουν συμφεροντα.Η ευθυνη ομως εδω ειναι της ηγεσιας και της καθε ηγεσιας.Κ θεωρω οτι ο μεσος αστυνομικος που εχει ενα φιλοτιμο να προσφερει..πως να το κανει..μονος του?
οι φτωχοι οι αστεγοι και οι ναρκομανεις ειναι για σενα σκουπιδια πανω στο δρομο που πρεπει να καθαριστουν???

δλδ αν ενας πακιστανος στην ομονοια,νομιμος που πινει εναν καφε με φιλους του ενω εσυ παιρνεις το αστικο ειναι σιγουρο οτι θα αντιμετωπισει την προκαταληψη σου,αλλα αυτος ο πακιστανος που ηρθε να δει τους φιλους του ειναι ενας νομιμος πακιστανος μεροκαματιαρης που δεν εχει καμια σχεση με τα ναρκωτικα ή το εγκλημα.

αν ερθει η αστυνομια θα αισθανθεις πιο ανετα αντικρυζοντας τον πακιστανο?γιατι θα το κανεις αυτο?μηπως ειναι και αυτος σκουπιδι που πρεπει να καθαριστει?

το φαινομενο των απορων αν εννοεις αυτο ειναι απορροια του συστηματος,ισως αναγκαιοτητα του καπιταλισμου.μηπως αυτο πρεπει να αλλαξει?


οσο για το αλλο που λες.οτι δλδ υπαρχουν συμφεροντα που θελουν τους απορους και τους ναρκομανεις να εγκληματουν ελευθερα στο κεντρο της αθηνας,θελω να μου το εξηγησεις περισσοτερο.που παει το μυαλο σου?ποιον να συμφερει κατι τετοιο?γιατι εμενα δεν παει πουθενα το μυαλο μου.

ειναι προφανες φιλε μου οτι και 5000 μπατσους να ειχε η ομονοια καθημερινα ,ολοι αυτοι,τα ''σκουπιδια'' για σενα,θα πηγαιναν καπου αλλου.ισως πιο μακρια απο το κεντρο,παντως θα υπηρχαν.και θα υπαρχουν και θα εγκληματουν γιατι η αιτια που υπαρχουν ειναι το ιδιο το συστημα.

Εχω ακούσει αυτό που λένε οτι "πίσω απο τις λέξεις κρύβεται ο Αλέξης", αλλα διάολε, 5 φορές που διάβασα τη παράθεση του Bassman, δεν είδα πουθενά να:
1)Αναφέρεται σε άστεγους και ναρκομανείς.
2)Να αποδίδει σε οποιαδήποτε κοινωνική ομάδα το χαρακτηρισμό "σκουπίδια".

Μπορεί να μην έχω λοιπόν εκφράσει μια άποψη για το ρόλο της αστυνομίας, αλλα θα εκφράσω άλλη μια φορά την άποψή μου για την διαδικασία της συζήτησης:

Εαν θέλετε να απαντήσετε σε μια συζήτηση σοβαρά, διαβάστε προσεκτικά τί λέει ο συνομιλητής σας. Ο γραπτός λόγος έχει τα μειονεκτήματά του και τα πλεονεκτήματά του. Βασικό πλεονέκτημα, εφόσον χρησιμοποιηθεί σωστά, είναι η πλήρης σαφήνεια της άποψης του ομιλητή. Το να διαβάζουμε αυτά που θέλουμε εμείς να διαβάζουμε, και να παίζουμε με τις λέξεις, για να κατηγορούμε τον ομιλητή για πράγματα που ποτέ δεν είπε, πέρα απο παιδιάστικο, είναι και ανούσιο.

(Μια συγνώμη για τη χρήση της λέξης "ομιλητής".Η κοντινότερη λέξη που μου ερχόταν, ήταν η λέξη "συγγραφέας" η οποία μου φάνηκε...κουλτουριάρα...)

Σημ:Κατόπιν παρατήρησης συνφορουμίτη, αφαίρεσα μια παράγραφο, που τελικά κρίνεται αχρείαστη και υπερβολική. Αυτό για όσους πρόλαβαν και τη διάβασαν...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/08, 02:05 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #36 στις: 29/10/08, 23:51 »
Φιλε μου  Mosul καταρχας πηρες φορα και διαστρεβλωνεις πραματα που εγω δεν ειπα καν.Εγω μιλαω για εγκληματικη δραστηριοτητα στην Ομονοια.Δλδ κοινως διακινηση ναρκωτικων αλλα και κλοπες κλπ.Δεν μιλαω ουτε για τον αγωνιζομενο οικονομικο μεταναστη..ουτε για τον κακομοιρη τον αστεγο και το φτωχο.Για ονομα του Θεου..απο που και ως που καταλαβαινεις τετοια πραματα?Αναφερθηκα σε τπτ τετοιο και δεν το ειδα..οχι τπτ αλλα ξεκαθαρα τα λεω.Μηπως ειμαι και νεοναζι και δεν το ξερω..?Η μηπως φασιστας..

Το αν θελει καποιος να μας κανει κακο..ναι το κανει.Αλλα η παρουσια της αστυνομιας γυρω μας..τουλαχιστον απο το τπτ προσφερει σε ενα βαθμο προληψη.Το να σου εξηγησω τι συμφεροντα υπαρχουν ειναι πολυ μεγαλη ιστορια.Παντα υπαρχει συμφερον το να υπαρχουν ανθρωποι που υποφερουν..γιατι αλλοι ζουν πλουσια..και αλλοι το χρησιμοποιουν για πολλους και διαφορους λογους.Το να υπαρχει εγκληματικοτητα σε μια περιοχη..υποβαθμιζει την περιοχη..οποτε καποιοι κερδιζουν απο αυτο..αγοραζοντας ας πουμε κτιρια σε χαμηλες τιμες.Αργοτερα που θα ανεβει η αξια τους ειναι κερδισμενοι.Επισης λειτουργει και σαν αντιπερισπασμος για να στρεφουν την προσοχη μας σε κατι αλλο..ετσι ωστε ας πουμε να περασουν στην ζουλα κατι που εμεις δεν θελουμε οπως ενα νομοσχεδιο η παραδειγμα αγορα δημοσιας περιουσιας σε ιδιωτες.Κατι αλλο που δεν ξερεις ειναι οτι το κρατος επισης ενω ισχυριζεται οτι πολεμα την εισοδο λαθραιων μεταναστων..μας πουλα παραμυθια.Γιατι για καθε μεταναστη που κραταει και δεν διωχνει παιρνει και επιχορηγηση απο την Ε.Ε.Επισης πιο πολυ συμφερει το κρατος να χει πληγες οπως οι τοξικομανεις παρα να τους θεραπευσει.Αρρωστοι ανθρωποι ειναι και αυτοι..αλλα η θεραπεια τους κοστιζει αρκετα και δεν τους συμφερει.Οποτε λεει ας τους να υποφερουν.Πεταμε και σταχτη στα ματια του κοσμακη..φτιαχνουμε 2-3 ιδρυματα να λεμε οτι κανουμε κατι..ενω δεν φτανουν ουτε για ζητω.Αυτα σου δινουν μια γευση περι συμφεροντων.

Οσον αφορα το περι εξαλειψης της εγκληματικοτητας εχεις δικιο.Ναι..αμα ειχαμε παιδεια..δικαιοσυνη..ισες ευκαιριες..εργασια για ολους..ισως και να μην υπηρχε εγκληματικοτητα.Κατι τετοιο ομως δεν υπαρχει ουτε προκειται.Γιατι καποιοι θελουν εσενα και εμενα να δουλευουμε σαν σκυλια για να βγαζουμε εναν βασικο και αυτοι να μας πινουν το αιμα..και να ζουν πλουσιοπαροχα.Παρομοιο πραμα και με τα κρατη.Γιατι οι ΗΠΑ ας πουμε επιτιθονται σε κρατη με προσχημα τρομοκρατιας?Για να τους πιουν το αιμα..και για να μην ρισκαρουν την αναπτυξη αλλων χωρων εις βαρων τους.Παντα οι ισχυροι θα προσπαθουν να εξοντωνουν τους αδυναμους.Ωραια θα ταν να χαμε ολοι τα ιδια.Αλλα δεν γινεται..παντα καποιοι θα θελουν παραπανω εις βαρος των αλλων.Και δεν θα δισταζουν να τα παρουν με τον οποιοδηποτε τροπο.

Οποτε μεσα σε ολα αυτα..εγω το βλεπω πιο γενικα και δεν μου φταιει ο αστυνομικος.Αμα λοιπον θελαν να καθαρισουν οι δρομοι..θα συλλαμβαναν ολους τους κλεφτες και εμπορους θανατου.Επισης θα διεθεταν λεφτα να υπαρχουν περισσοτερα κεντρα απεξαρτησης για να αντιμετωπιστει η κατασταση.Θα λαμβαναν και αλλα μετρα οπως..περισσοτερα ασυλα και συσσιτια για αστεγους..αλλα και ευκαιριες εργασιας.Τι να λεμε τωρα..λεφτα εχουμε..αλλα τα διαθετουμε σε αηδιες.

Αυτα ειχα να πω..ελπιζω να ημουν σαφης.Νομιζω τα λεω ξεκαθαρα.Και οχι δεν μου φταιει ο αστυνομικος.Και αυτος μια δουλεια που δεν γουσταρει κανει..και ζει και αυτος τα ιδια σκατα με μενα σε αυτη τη χωρα.Υπαρχουν βεβαια και πολλοι αυνανες στο επαγγελμα αυτο..αλλα δεν πιστευω οτι αποτελουν πλειοψηφια.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #37 στις: 30/10/08, 00:31 »
Και αυτος μια δουλεια που δεν γουσταρει κανει..
???..δεν γουσταρει;..δλδ τα 18 χρονα που δηλωνουν αστυνομια τους αναγκαζει καποιος;... ???
ε οχι και δεν γουσταρει..γουσταρει και παρα γουσταρει....ξερω ανθρωοπυς που εδιναν και ξανα διναν για να μπουν αστυφυλακων και γενικα να δωσουν για να περασουν αστυνομια..και δεν μιλαω για 1-2 ατομα...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #38 στις: 30/10/08, 10:05 »
Φιλε μου  Mosul καταρχας πηρες φορα και διαστρεβλωνεις πραματα που εγω δεν ειπα καν.Εγω μιλαω για εγκληματικη δραστηριοτητα στην Ομονοια.Δλδ κοινως διακινηση ναρκωτικων αλλα και κλοπες κλπ.Δεν μιλαω ουτε για τον αγωνιζομενο οικονομικο μεταναστη..ουτε για τον κακομοιρη τον αστεγο και το φτωχο.Για ονομα του Θεου..απο που και ως που καταλαβαινεις τετοια πραματα?Αναφερθηκα σε τπτ τετοιο και δεν το ειδα..οχι τπτ αλλα ξεκαθαρα τα λεω.Μηπως ειμαι και νεοναζι και δεν το ξερω..?Η μηπως φασιστας..



συγνωμη διακινηση ναρκωτικων και εγκληματα που λες εσυ ποιος κανει????δεν κανει ενα ατομο απορο,κοινωνικα παραπεταμενο,ενας μεταναστης που δεν βρισκει δουλεια ή ενας ελληνας ναρκομανης που ψαχνει λεφτα για την δοση του ?

οταν λες να καθαρισουν οι δρομοι ναι φιλε μου αυτο που λες ειναι κατι πολυ σκληρο για αυτα τα ατομα.δεν ξερω αν εισαι φασιστας,ουτε με νοιαζει κιολας.σαν λογικη ομως δεν απεχεις και πολυ οταν λες ''να καθαρισουν οι δρομοι''και φυσικα οταν το λες αυτο παρομοιαζεις ολα τα ατομα αυτα με σκουπιδια.

ναι φυσικα εσενα δεν σε απασχολει ο οικονομικος νομιμος μεταναστης αλλα οπως σου ειπα και πιο πανω το θεμα ειναι πως θα ξεχωρισεις την προκαταληψη σου.το ματι σου δλδ το χεις εκπαιδευσει να ξεχωριζει τα σκουπιδια κατ'εσε απο τους νομιμους?
.Το να σου εξηγησω τι συμφεροντα υπαρχουν ειναι πολυ μεγαλη ιστορια.Παντα υπαρχει συμφερον το να υπαρχουν ανθρωποι που υποφερουν..γιατι αλλοι ζουν πλουσια..και αλλοι το χρησιμοποιουν για πολλους και διαφορους λογους.Το να υπαρχει εγκληματικοτητα σε μια περιοχη..υποβαθμιζει την περιοχη..οποτε καποιοι κερδιζουν απο αυτο..αγοραζοντας ας πουμε κτιρια σε χαμηλες τιμες.Αργοτερα που θα ανεβει η αξια τους ειναι κερδισμενοι.Επισης λειτουργει και σαν αντιπερισπασμος για να στρεφουν την προσοχη μας σε κατι αλλο..ετσι ωστε ας πουμε να περασουν στην ζουλα κατι που εμεις δεν θελουμε οπως ενα νομοσχεδιο η παραδειγμα αγορα δημοσιας περιουσιας σε ιδιωτες.Κατι αλλο που δεν ξερεις ειναι οτι το κρατος επισης ενω ισχυριζεται οτι πολεμα την εισοδο λαθραιων μεταναστων..μας πουλα παραμυθια.Γιατι για καθε μεταναστη που κραταει και δεν διωχνει παιρνει και επιχορηγηση απο την Ε.Ε.Επισης πιο πολυ συμφερει το κρατος να χει πληγες οπως οι τοξικομανεις παρα να τους θεραπευσει.Αρρωστοι ανθρωποι ειναι και αυτοι..αλλα η θεραπεια τους κοστιζει αρκετα και δεν τους συμφερει.Οποτε λεει ας τους να υποφερουν.Πεταμε και σταχτη στα ματια του κοσμακη..φτιαχνουμε 2-3 ιδρυματα να λεμε οτι κανουμε κατι..ενω δεν φτανουν ουτε για ζητω.Αυτα σου δινουν μια γευση περι συμφεροντων.


φιλε μου αλλο να μην παρεμβαινει η κυβερνηση(αμελωντας) ωστε να λυσει το προβλημα των αστεγων,απορων ή των ναρκομανων(ειδες που ερχεσαι στα λογια μου για το ποια ατομα κανουν τα εγκληματα???,οταν σε ρωταω ποιον συμφερει αυτη η κατασταση μου βαζεις τις κατηγοριες ανθρωπων που  καποιος αλλος πιο πανω αφαιρεσε απο την σκεψη σου)
και αλλο επιτηδες να αφηνει να υπαρχει αυτη η κατασταση επειδη υπαρχουν συμφεροντα.
ειναι προφανες οτι δεν το κανει επειδη ειναι πανω απο τις δυναμεις της σε μια καπιταλιστικη κοινωνια να κανει κατι
το συστημα τρεφει αυτα τα ατομα
οσο για τις καχυποπτες θεωρειες σου πισω απο την κυβερνηση τι να πω,βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος,εστιαζεις το προβλημα στην κυβερνηση ενω ειναι προφανες οτι οικονομικοι λογοι ωθουν τα ατομα αυτα να ζουν τετοια ζωη.δικιο εχεις οτι η κυβερνηση αμελει πολλα πραγματα αλλα οι κυβερνησεις φιλε μου δεν εχουν οικονομικα συμφεροντα για κατι τετοιο,το αντιμετωπιζουν απλα ως αναγκαιοτητα,ουτε και αποκτουν ωφελη,ισα ισα αν δεν υπηρχε αυτη η κατασταση προς οφελος τους θα ηταν.(θα λεγαν οτι εξαλειψαν το φαινομενο και θα επαιρναν εξτρα ψηφους)
καλα για τους μεταναστες αυτο που ειπες αν και ισχυει δεν πιστευω οτι ειναι κατι κακο,οτι δλδ βαζει αβερτα η κυβερνηση μεταναστες στην χωρα.ουτε και αυτο ειναι αιτια που συντηρει το προβλημα στην ομονοια.ισως να υπηρχε διαφορα στο τι εθνικοτητα ειναι ο εγκληματιας ή ο ναρκομανης.

Οποτε μεσα σε ολα αυτα..εγω το βλεπω πιο γενικα και δεν μου φταιει ο αστυνομικος.Αμα λοιπον θελαν να καθαρισουν οι δρομοι..θα συλλαμβαναν ολους τους κλεφτες και εμπορους θανατου.Επισης θα διεθεταν λεφτα να υπαρχουν περισσοτερα κεντρα απεξαρτησης για να αντιμετωπιστει η κατασταση.Θα λαμβαναν και αλλα μετρα οπως..περισσοτερα ασυλα και συσσιτια για αστεγους..αλλα και ευκαιριες εργασιας.Τι να λεμε τωρα..λεφτα εχουμε..αλλα τα διαθετουμε σε αηδιες.

αμα βγαλεις το ''καθαρισουν'' συμφωνω σε αυτο που λες.μετρα ομως οχι για να αντιμετωπιστει η κατασταση,ισως για να καλυτερεψει,

γιατι ο απορος ακομη και να τον ταιζουν,παλι απορος θα ειναι
ο τοξικομανης ακομα και καλα να γινει θα αντιμετωπισει πολλα προβληματα για να ξαναμπει στην κοινωνια.

Το αν θελει καποιος να μας κανει κακο..ναι το κανει.Αλλα η παρουσια της αστυνομιας γυρω μας..τουλαχιστον απο το τπτ προσφερει σε ενα βαθμο προληψη
το ζουμι των παραπανω ποστ μου ηταν να θιξω αυτο που εσυ λες ασφαλεια που σου προσφερουν οι αστυνομικοι
εκει επικεντρωθηκα και εκει ηθελα να μου απαντησεις

ανταυτου εσυ μου εδωσες απαντηση μονο αυτην την προταση.

επειδη ασχολουμαι με νομικα και προληψη ξερω αρκετα καλα τι σημαινει
σου λεω οτι η αστυνομια δεν προσφερει προληψη.
προληψη προσφερει το σωφρονιστικο ιδρυμα στον εγκληματια και αυτο λεγεται ειδικη προληψη
και προληψη προσφερει η οικογενεια η κοινωνια η τηλεοραση οι νομοι σε ολους μας και λεγεται γενικη προληψη

η αστυνομια οπως σου προειπα ειναι για να μας ελεγχει(κατι περισσοτερο κακο αποτι καλο)
και για να εξιχνιαζει το εγκλημα αφου γινει.
    η  ασφαλεια ειναι στο μυαλο σου,το 90% των εγκληματων γινονται λογω συγκεκριμενων αιτιων που αναφεραμε και παραπανω,η καλυτερη προληψη ειναι χτυπησεις την αιτια που γινονται και οχι να γεμισεις ολο τον κοσμο μπατσους.

otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #39 στις: 30/10/08, 10:20 »
Τουλαχιστον, αφου σπουδαζεις νομικα και ασχολεισαι με αυτα και χρησιμοποιεις το δικανικο λογο, θα επρεπε να σεβεσαι και την επαγγελματικη ιδιοτητα του αλλου και αντι για μπατσος να λες αστυνομικος...Θα ηταν τουλαχιστον μια καλη αρχη για την ευγενεια που λειπει και απο τις 2 πλευρες ( ιδιαιτερα αφου ο bassman δεν εθιξε κανεναν με οποιοδηποτε λογο ).

Απο εκει και περα, η αστυνομια δεν ειναι ενα ιδανικο μεσο το οποιο μπορει να προβλεπει ποτε και πως θα γινει ενα εγκλημα. Αυτο το σεναριο το ειδαμε στο Minority Report και προκειται καθαρα για σεναριο επιστημονικης φαντασιας!

Ειναι δυσκολο να απαιτεις απο τους αστυνομικους να γνωριζουν σε ποιο σπιτι και σε ποιο διαμερισμα υπαρχει ενας επιδοξος δολοφονος, ενας παιδεραστης, ενας ψευτοτρομοκρατης, κλπ. Οποτε λογικο ειναι η παρεμβαση του αστυνομικου να γινεται μετα, με απωτερο σκοπο τη συλληψη του υπευθυνου!

Επισης, εαν οι φυλακες ειναι προληψη, τοτε αντι να πηγαινουμε απο το Δημοτικο στο σχολειο, καλυτερα να μας βαζουν σε καποιο σωφρονιστικο ιδρυμα, ωστε να μας αποτρεψουν απο το να γινουμε εγκληματιες!

Νομιζω πως η γλωσσα του bassman ηταν απλη και οποιος θελει να πιανει λεξεις για να δημιουργει εντυπωσεις και να φιλολογει πανω σε θεματα ψευτοαναρχισμου, ειναι σαφως εκτος θεματος. Δεν ειδα πουθενα να προσβαλλει τους απορους, τους αστεγους, τους ναρκομανεις.

Κι εαν η λεξη "καθαριζω" σε ενοχλει, τοτε πρεπει και με τη σειρα σου να σκεφτεις πως ισως η λεξη "μπατσος" ενοχλει καποιους αλλους...Μην κρινουμε με αλλα μετρα κι αλλα σταθμα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #40 στις: 30/10/08, 10:35 »
Τουλαχιστον, αφου σπουδαζεις νομικα και ασχολεισαι με αυτα και χρησιμοποιεις το δικανικο λογο, θα επρεπε να σεβεσαι και την επαγγελματικη ιδιοτητα του αλλου και αντι για μπατσος να λες αστυνομικος...Θα ηταν τουλαχιστον μια καλη αρχη για την ευγενεια που λειπει και απο τις 2 πλευρες ( ιδιαιτερα αφου ο bassman δεν εθιξε κανεναν με οποιοδηποτε λογο ).
το γεγονος οτι σπουδαζω νομικα δεν πιστευω οτι με υποχρεωνει να λεω καποιον με συγκεκριμενο τροπο.
Απο εκει και περα, η αστυνομια δεν ειναι ενα ιδανικο μεσο το οποιο μπορει να προβλεπει ποτε και πως θα γινει ενα εγκλημα. Αυτο το σεναριο το ειδαμε στο Minority Report και προκειται καθαρα για σεναριο επιστημονικης φαντασιας!

Ειναι δυσκολο να απαιτεις απο τους αστυνομικους να γνωριζουν σε ποιο σπιτι και σε ποιο διαμερισμα υπαρχει ενας επιδοξος δολοφονος, ενας παιδεραστης, ενας ψευτοτρομοκρατης, κλπ. Οποτε λογικο ειναι η παρεμβαση του αστυνομικου να γινεται μετα, με απωτερο σκοπο τη συλληψη του υπευθυνου!
αυτο νομιζω πηγαινει στον μπασμαν και οχι σε μενα,φυσικα και συμφωνω οτι οι ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ δεν παιζουν τον ρολο της προληψης

Επισης, εαν οι φυλακες ειναι προληψη, τοτε αντι να πηγαινουμε απο το Δημοτικο στο σχολειο, καλυτερα να μας βαζουν σε καποιο σωφρονιστικο ιδρυμα, ωστε να μας αποτρεψουν απο το να γινουμε εγκληματιες!
οι φυλακες οπως ειπα ειναι προληψη ΕΙΔΙΚΗ για αυτους που εχουν ΗΔΗ διαπραξει εγκλημα
Νομιζω πως η γλωσσα του bassman ηταν απλη και οποιος θελει να πιανει λεξεις για να δημιουργει εντυπωσεις και να φιλολογει πανω σε θεματα ψευτοαναρχισμου, ειναι σαφως εκτος θεματος. Δεν ειδα πουθενα να προσβαλλει τους απορους, τους αστεγους, τους ναρκομανεις.

Κι εαν η λεξη "καθαριζω" σε ενοχλει, τοτε πρεπει και με τη σειρα σου να σκεφτεις πως ισως η λεξη "μπατσος" ενοχλει καποιους αλλους...Μην κρινουμε με αλλα μετρα κι αλλα σταθμα!
και εγω νομιζω οτι η γλωσσα του ειναι απλη,ισως υπερβολικα απλη και αφελης για ενα τετοιο θεμα.οταν λεω αφελης αναφερομαι στο γεγονος οτι πιστευει οτι η αστυνομια του προσφερει ασφαλεια χωρις συγκεκριμενο επιχειρημα να το στηριξει αυτο.
αν πιστευεις οτι φιλοσοφω  ή οτι φιλολογω οκ να κανουμε το κιθαρα ενα καθαρα απλοικο φορουμ οπου θα μιλαμε οπως οταν ημασταν 10 χρονων.παντως προσωπικα δεν πιστευω οτι λεω δυσνοητα πραγματα ή μονο θεωρητικα που δεν βρισκουν απηχηση σε ενα μεσο μυαλο.
το αν ειμαι ψευτοαναρχικος ειναι δικο μου θεμα,και σου λεω ξεκαθαρα οτι ναι ΕΙΜΑΙ ΨΕΥΤΟΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ,και αυτο τι σημαινει?οτι ειμαι προβατο καποιας ιδεολογιας παρεξηγημενης απο σενα?ισως και να χω αναρχικες αποψεις πανω σε πολλα θεματα αλλα δεν ειμαι αυτος που βαζει ταμπελες στο συγκεκριμενο θεμα.αντιθετα εβαλες μια εσυ για μενα και μια ο μπασμαν χαριτολογοντας για τον εαυτο του.

συγνωμη αλλα οταν λεει να καθαρισουν οι δρομοι (κατι πολυ απλοικο :P) τι εννοει?τους σεβεται οταν το λεει?εγω ξερω οτι τα σκουπιδια καθαριζουν απο τους δρομους και οχι ανθρωπους..
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #41 στις: 30/10/08, 10:48 »
Mosul:Δεν βρισκω πουθενα τον λογο της συνεχισης της συζητησης.Απλα και μονο γιατι διακρινω προκαταληψη και αρνητικοτητα σε οτι εγω θα πω..η θα πω μελλοντικα.Δεν δινω σε κανεναν την ευχαριστηση του να καταναλωθω σε κατι ετσι απλα για να λεει οτι του απαντησα.Θεωρω οτι η συζητηση μας ειναι αδιεξοδη.Δικαιωμα σου να εχεις τις αποψεις σου και να ερμηνευεις τις αποψεις αλλων οπως θες ακομα και λανθασμενα.Δικαιωμα μου και ταυτοχρονα να απαξιω λοιπον.

Αμυλο:Ειναι χαρακτηριστικο οτι καποιοι ανθρωποι νεαρης ηλικιας(και δεν λεω ολοι γιατι καποια παιδια φτυνουν αιμα απο τα 12 τους) δεν ξερουν πως ειναι να ζεις εξω.Ζουν υπο την προστασια των γονιων τους κ καλα κανουν.Ομως αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην γνωριζουν πως βγαινουν τα χρηματα την σημερον ημερα και ποσο δυσκολα εχουν γινει τα πραματα.Εχω μιλησει με πολλους αστυνομικους.Ουτε ενας δεν μου ειπε οτι γουσταρει αυτο που κανει.Ολοι ειπαν οτι το επελεξαν σαν μια λυση που προσφερει εναν σταθερο μισθο και τπτ αλλο.Μεσα σε αυτους και νεαρα παιδια.Τονισαν δε οτι στους 10 θα υπαρχει και ενας βλακας κομπλεξικος που θα χει συμπλεγματα εξουσιας.

Οποτε..πριν πεις κατι σκεψου το.Δεν φταις εσυ που δεν γνωριζεις καποια πραματα...αλλα συνεπως καλυτερα να σκεφτομαστε μερικα πραματα πριν απαντησουμε επιπολαια μονο και μονο για να προβαλλουμε το πνευμα της αντιθεσης.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #42 στις: 30/10/08, 10:53 »
Δικαιωμα σου να εχεις τις αποψεις σου και να ερμηνευεις τις αποψεις αλλων οπως θες ακομα και λανθασμενα.


δικαιωμα μου ισως δεν ειναι να μαθω που παρερμηνευσα την αποψη σου?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #43 στις: 30/10/08, 10:58 »
Φρι...δεν επιασε κανεις λεξεις...ηδη ο φιλτατος μπας ειπε οτι οι αστυνομικοι τα ξερουν ολα και λογω συμφεροντων δεν επεμβαινουν...(μπας κανω λαθος;..)
Μπας για σκεψου κατι...να υπαρχει γενικη προκαταληψη..οχι απο αλλους προς τους αστυνομικους αλλα απο τους αστυνομικους προς την "μαζικη" καχυποψια...ξες δεν ανηκουν ολοι στην μαζα.. ;D ;D ;D
(μην απαντησεις... :-\)
Οσο για τους αστυνομικους...οταν σκεφτοντουσαν οτι θα πανε αστυνομικοι ενθουσιαζοντουσαν και πολλοι απο αυτους μαλιστα σκεφτοταν τον κοινωνικο στατους....το γουσταρουν παρα πολυ αυτο υπο κσανουν..και ποσο μαλλον οταν φορανε την μπλε στολη...συγνωμη αλλα αν δεν μου αρεσαν εμενα τα μαθηματικα και τα σιχενομουνα δεν θα σπουδαζα υπαλληλος διοικητικων καθηκοντων..η ατακα τους αν ενδεχομενος το λενε οτι δεν τους αρεσει θα ειναι μια ατακα απο την ρουτινα-γκρινια της ζωης του...
Οποτε δεν δεχομαι οτι ο αστυνομικος δεν του αρεσει...
Δεν ειχα ουτε ενα γνωστο πυο να μην του αρεσε ο στρατος και να πηγε μονιμος...
(Και πρεπει να συνιδιτοποιησεις κατι...θελω να κανω συζητηση..δεν σου επιτιθομαι!!!)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #44 στις: 30/10/08, 11:10 »
Ξερεις αγαπητε Mosul..πραγματικα δεν θα το συνεχισω αυτο.Γιατι απο την στιγμη που μπηκες στην συζητηση εγω ειδα μοναχα επιθετικοτητα κ αρνητικο πνευμα.Επισης την ταση του να ερμηνευεις τα λεγομενα του αλλου οπως θες..ισως για διαφορους λογους δικους σου που εμενα δεν με αφορουν.Οπως ειπα και παλι επιλογη σου.Εγω ομως βρισκω αδικο και ατοπο αυτο που κανεις..και επιλεγω να μην συνεχισω τον διαλογο ετσι προφασιζομενος και την ελλειψη σεβασμου.

Πιστευω οτι ημουν κοσμιος και σαφης σε οτι εγραψα.Τωρα το που παρερμηνευσες το ξερεις...γιατι δοξα το Θεο ενηλικες ειμαστε.Οποτε το θεμα για μενα ληγει εδω.
Φρι...δεν επιασε κανεις λεξεις...ηδη ο φιλτατος μπας ειπε οτι οι αστυνομικοι τα ξερουν ολα και λογω συμφεροντων δεν επεμβαινουν...(μπας κανω λαθος;..)
Μπας για σκεψου κατι...να υπαρχει γενικη προκαταληψη..οχι απο αλλους προς τους αστυνομικους αλλα απο τους αστυνομικους προς την "μαζικη" καχυποψια...ξες δεν ανηκουν ολοι στην μαζα.. ;D ;D ;D
(μην απαντησεις... :-\)
Οσο για τους αστυνομικους...οταν σκεφτοντουσαν οτι θα πανε αστυνομικοι ενθουσιαζοντουσαν και πολλοι απο αυτους μαλιστα σκεφτοταν τον κοινωνικο στατους....το γουσταρουν παρα πολυ αυτο υπο κσανουν..και ποσο μαλλον οταν φορανε την μπλε στολη...συγνωμη αλλα αν δεν μου αρεσαν εμενα τα μαθηματικα και τα σιχενομουνα δεν θα σπουδαζα υπαλληλος διοικητικων καθηκοντων..η ατακα τους αν ενδεχομενος το λενε οτι δεν τους αρεσει θα ειναι μια ατακα απο την ρουτινα-γκρινια της ζωης του...
Οποτε δεν δεχομαι οτι ο αστυνομικος δεν του αρεσει...
Δεν ειχα ουτε ενα γνωστο πυο να μην του αρεσε ο στρατος και να πηγε μονιμος...
(Και πρεπει να συνιδιτοποιησεις κατι...θελω να κανω συζητηση..δεν σου επιτιθομαι!!!)

Ειναι δικαιωμα του καθενα να πιστευει αυτο που θελει.Ειναι δικαιωμα του καθενα επισης να ειναι απολυτος και δογματικος.Οποτε be my guest..
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #45 στις: 30/10/08, 11:14 »
Ξερεις αγαπητε Mosul..πραγματικα δεν θα το συνεχισω αυτο.Γιατι απο την στιγμη που μπηκες στην συζητηση εγω ειδα μοναχα επιθετικοτητα κ αρνητικο πνευμα.Επισης την ταση του να ερμηνευεις τα λεγομενα του αλλου οπως θες..ισως για διαφορους λογους δικους σου που εμενα δεν με αφορουν.Οπως ειπα και παλι επιλογη σου.Εγω ομως βρισκω αδικο και ατοπο αυτο που κανεις..και επιλεγω να μην συνεχισω τον διαλογο ετσι προφασιζομενος και την ελλειψη σεβασμου.

Πιστευω οτι ημουν κοσμιος και σαφης σε οτι εγραψα.Τωρα το που παρερμηνευσες το ξερεις...γιατι δοξα το Θεο ενηλικες ειμαστε.Οποτε το θεμα για μενα ληγει εδω.
τα αρνητικα μου βαιμπς σου στερησαν τα επιχειρηματα?? ;D ;D ;D ;D

πως μπορεις μεσω μιας απροσωπης συζητησης να διαγνωσεις την επιθετικοτητα ?????
οκ σταυρωστε με σταυρωστε με που ειπα δυο λογια για το θεμα,δεν θα ξανακανω κατι τοσο ατοπο και αδικο
δεν παρερμηνευσα κατι
ισα ισα ζητησα το ''καθαρισουν'' που ειπες να το στηριξεις καπου
και την ασφαλεια που ζητας
και τελος εθεσα μια προβληματικη πανω στο τι ζηταμε απο την αστυνομια.
οκ το σταματαω και εγω εδω,δεν εχει νοημα να πω κατι παραπανω για το θεμα.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #46 στις: 30/10/08, 11:27 »
Υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που οι συνθήκες και οι καταστάσεις της ζωής τους οδήγησαν στην απασχόληση με κάποιο επάγγελμα,που αν ''ήταν στο χέρι τους" δεν θα το επέλεγαν.Ισχύει για όλους μας αυτό.Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ισχύει για τους αστυνομικούς,τους πυροσβέστες,τους στρατιωτικούς ή οποιονδήποτε άλλον αφού όλοι είμαστε κομμάτι του κοινωνικού ιστού.Προσωπικά έχω γνωρίσει και αστυνόμους και ειδικά πολλούς στρατιωτικούς  που δεν θα το ήθελαν.Αν σε απειλεί η ανεργία και κοινωνική απαξίωση τότε μόνο το καταλαβαίνεις,στη θεωρία όλα είναι εύκολα κι εφικτά.Από την άλλη πάλι καλώς ή κακώς όλοι αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας,και δεν υπάρχει δικαιολογία γι'αυτό που είμαστε από το λόγο του ότι μπορεί να το κάνουμε αναγκαστικά.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #47 στις: 30/10/08, 12:30 »
Bairn
Ξερω πως "η καθαριοτητα ειναι μιση αρχοντια"! Εαν εσυ θεωρεις πως η λεξη "καθαριοτητα" και το ρημα "καθαριζω" αποτελουν υβρεις, τοτε μαλλον αλλο σχολειο τελειωσαμε :D

Δεν νομιζω πως ο bassman χρησιμοποιησε τη λεξη με τη μορφη που της εδωσες στο μυαλο και στην αναλυση σου. Απο εκει ξεκιναει φανταζομαι και η αποχη του απο τη συζητηση μαζι σου. Αυτη η διεστρεβλωση που μονιμα δημιουργειτε στις λεξεις, αγανακτει ακομα και γαϊδαρο ( σαν και μενα πχ ). Καποια στιγμη, ολοι οι Ψευτοαναρχικοι ( με επισημο χρισμα και απο τους ιδιους πλεον ) πρεπει να μαθετε να συζητατε χωρις να αναζητατε βαθυτερα και συνομωτικα μηνυματα στα λογια των συνομιλητων σας.

Ομως, επειδη σωστα ανεφερες πως εδω ειναι το κιθαρα, καλο θα ηταν να χρησιμοποιεις ηπιοτερους χαρακτηρισμους για τις εργατικες προτιμησεις. Διοτι δεν τους ξερεις ολους τους αστυνομικους, ωστε να τους χαρακτηριζεις μπατσους! Ετσι δεν ειναι;

Και πολλες φορες κατανταει κουραστικο να κυνηγαμε ιδεες κι αποψεις απο ξεπεσμενες φιλοσοφιες, που οχι μονο εφαρμογη δεν εχουν, αλλα και οι ιδιοι οι αντιπροσωποι τους τις καταπατανε καθημερινα.

Θα ακολουθησω το παραδειγμα του Bassman και θα δηλωσω αποχη. Tην διατηρησα μεχρι τωρα, και η συμμετοχη μου στη συζητηση ειναι καθαρα για λογους διαφανειας στα λογια που διεστρεβλωσες ( επιτηδες; ) Εχω συμμετασχει σε αρκετες παρομοιες συζητησεις κι εχω κουραστει απο τη μουχλα αυτων των ιδεων που κυκλοφορουν ( κι οπλοφορουν :D ). Δεν ειμαι διατεθειμενος να αναλυω τα ιδια και τα ιδια σε ανθρωπους με παρωπιδες και επαναστασεις του καναπε στο μυαλο τους ( αυτο ειναι προσβολη, αλλα το εχω πει κι αλλες φορες :D )


Amylo, δεν αναφερθηκα καν σε συγκεκριμενο ζητημα, αλλα μιλησα γενικα για τις απαντησεις του Bassman. Εαν εσυ διεκρινες πουθενα πως ο Bassman υποβιβαζει κοινωνικες ομαδες, να το σημειωσεις, διοτι ειναι το σημειο που διεστρεβλωσε ο bairn. Μαλλον ειναι ο μονος που το παρατηρησε αυτο και καλο θα ηταν να λεμε και του "Στραβου το δικιο". ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/08, 12:32 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #48 στις: 30/10/08, 12:37 »
Bairn
Ξερω πως "η καθαριοτητα ειναι μιση αρχοντια"! Εαν εσυ θεωρεις πως η λεξη "καθαριοτητα" και το ρημα "καθαριζω" αποτελουν υβρεις, τοτε μαλλον αλλο σχολειο τελειωσαμε :D
χεχε...υποννοείς πως ο bassman χρησιμοποίησε το ρήμα καθαρίζω εννοώντας να πλύνουν με κουβά και πανί? :p

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εργαζόμενοι και αστυνομία
« Απάντηση #49 στις: 30/10/08, 13:38 »
Υποννοω πως μερικες φορες δεν ειναι αναγκη να ψαχνουμε να βρουμε βαθυτερες εννοιες σε ο,τι λεει καποιος..Αυτο υποννοω!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher