Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ  (Αναγνώστηκε 3246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ
« στις: 05/11/08, 16:24 »
αγορασα σημερα το πρωι μια καρτα γραφικων απο το πλαισιο.αφου με ρωτησαν για το pc μου,μου προτειναν μια της asus που ειναι σιγουρα συμβατη(με τα λεγομενα τους) και θα ειχε πολυ καλη αποδοση.αφου την εβαλα και περασα τους drivers μου εβγαλε ενα μυνημα οτι η συσκευη δεν λειτουργει κανονικα.μετα απο ενα λεπτο τα παντα στην οθονη παραμορφωθηκαν,εγινε restart απο μονο του και απο τοτε...μαυριλα.δεν εμφανιζεται τιποτα στην οθονη.οσες φορες και να ξαναδοκιμασα η οθονη δεν ξαναεδειξε τιποτα.την δοκιμασα και σε δευτερο υπολογιστη αλλα τα ιδια...μαυριλα.την πηγα πισω και μετα απο φασαρια(γιατι μου ειπαν οτι θα παρει 3 μερες η δοκιμη  :o ) τους εβαλα να την δοκιμασουν αυθημερων.με πηραν τηλεφωνο τωρα το απογευμα λιγο πριν γραψω αυτο το post  και μου λενε οτι η καρτα γραφικων δεν εχει κανενα προβλημα.τι να κανω?αν ειναι τελικα θεμα συμβατοτητας,παλι αυτοι δεν φταινε?με ρωτησαν για τον υπολογιστη(motherboard,λειτουργικο,επεξεργαστη,μνημη κλπ κλπ) και τους ειπα ακριβως και οι ιδιοι μου ειπαν οτι ειναι συμβατη.να τους ανατιναξω? ;D
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ
« Απάντηση #1 στις: 05/11/08, 16:36 »
Ποιά κάρτα είναι και τι τροφοδοτικό έχεις?
(Λογικά απεγκατέστηστες τους drivers της προηγούμενης κάρτας...)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/08, 17:06 από moonchιld »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ
« Απάντηση #2 στις: 05/11/08, 16:50 »
Πιθανον να μην τη "σηκωνει" το τροφοδοτικο σου. Ή δεν συνεδεσες τον ανεμιστηρα της. Επισης, καποιες δυνατες καρτες εχουν ξεχωριστο βυσμα για τροφοδοσια.

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ
« Απάντηση #3 στις: 05/11/08, 19:13 »
η καρτα ειναι η asus 36κατι silent(sorry δεν θυμαμαι ακριβως τον κωδικο της).αν ηταν προβλημα με το τροφοδοτικο δεν θα ειχε προβλημα αμεσως?η καρτα δουλεψε κανονικα για κανα 5λεπτο.δεν ξερω απλα ρωταω.αλλα και ετσι να ειναι δεν επρεπε να μου το πουνε οτι θελει συγκεκριμενο τροφοδοτικο?παντως δεν εχει ανεμιστηρα και εχει μια μικρη πριζα τροφοδοσιας 12βολτ που την συνδεσα κανονικα
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/08, 19:19 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ
« Απάντηση #4 στις: 05/11/08, 19:53 »
1)τί τροφοδοτικό έχεις?
2)τι μητρική έχεις?
3)που μένεις?

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ
« Απάντηση #5 στις: 05/11/08, 23:31 »
η καρτα ειναι η asus 36κατι silent(sorry δεν θυμαμαι ακριβως τον κωδικο της).αν ηταν προβλημα με το τροφοδοτικο δεν θα ειχε προβλημα αμεσως?η καρτα δουλεψε κανονικα για κανα 5λεπτο.δεν ξερω απλα ρωταω.αλλα και ετσι να ειναι δεν επρεπε να μου το πουνε οτι θελει συγκεκριμενο τροφοδοτικο?παντως δεν εχει ανεμιστηρα και εχει μια μικρη πριζα τροφοδοσιας 12βολτ που την συνδεσα κανονικα
Το τροφοδοτικό παίζει ρόλο. Αν έχεις 300watt δε μπορείς να είσαι με την geforce 9800 πχ. Στο manual της κάρτας σου, λέει πόσα ελάχιστα watt χρειάζεσαι...

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ
« Απάντηση #6 στις: 06/11/08, 08:30 »
δεν αντιλεγω οτι παιζει ρολο το τροφοδοτικο αλλα εγω που να το ξερω.εγω λεω οτι επρεπε να μου το πουνε.δεν ανεφεραν καθολου περι τροφοδοτικου.δεν με ρωτησαν τι μητρικη εχω,απλα αν η μητρικη εχει agp slot 8x.τους ειπα ναι και μου ειπαν οτι κανει η καρτα.επισης με ρωτησαν για το λειτουργικο και την μνημη.αυτα.για τροφοδοτικο ουτε λεξη.αναφορικα 300 watt ειναι το τροφοδοτικο μου.δεν πηγα ακομα απο εκει αλλα ψιλοαρπαχτηκαμε στο τηλεφωνο καθως αρνουνται να μου δωσουν αλλη καρτα η τα χρηματα μου πισω.φυσικα δεν παιζει προβλημα αφου θα κινηθω παλι μεσω του ινστιτουτου καταναλωτη.το εχω ξανακανει και ειχα βρει το δικιο μου παλαιοτερα στον γερμανο που μου ζηταγαν χρηματα για μια αναβαθμηση κινητου που ειχε προβλημα(ασχετο).morheas νεα σμυρνη μενω αλλα που κολλαει αυτο? ;D
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ
« Απάντηση #7 στις: 06/11/08, 11:24 »
Την ASUS 3650 silent πήρε.Δεν είναι κι άσχημη,αλλά για να δουλέψει θέλει και 350ρι minimum τροφοδοτικο.
Αν θέλεις να παίξεις και κανένα παιχνίδι,το 400ρι το θέλεις  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ
« Απάντηση #8 στις: 06/11/08, 11:48 »
300W είναι λίγα, ιδίως όταν αρχίζεις να "φορτώνεις" τον Η/Υ με ενεργοβόρες κάρτες, σκληρούς δίσκους, ενεργοβόρα USB πραματάκια, overclocking, κλπ.

Για να πειστείς, δοκίμασε να αφαιρέσεις έξτρα δίσκους, usb, κάρτες που δεν ειναι απαραιτητα και δες αν το PC δουλευει ικανοποιητικα.

Δεν φταίει το μαγαζί αν εσύ έχεις ένα ασταθές σύστημα (Η/Υ). Οπότε σιγουρέψου πρώτα για αυτό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/07, 15:30
από sun
2 Απαντήσεις
2244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/07, 16:39
από Kiratzoharris
4 Απαντήσεις
8439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 18:27
από Crossroad
4 Απαντήσεις
2296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/08, 14:30
από faser
1 Απαντήσεις
3122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:44
από Ibanezακιας
2 Απαντήσεις
3073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 10:53
από Βραζίλης
20 Απαντήσεις
10328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 10:03
από indie-anos laternative
3 Απαντήσεις
3889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 01:31
από Abaddon
3 Απαντήσεις
2830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 17:59
από Fteo
2 Απαντήσεις
3350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/11, 21:23
από cyclo