Αποστολέας Θέμα: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!  (Αναγνώστηκε 30246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #25 στις: 04/03/09, 23:06 »
Αγαπητή KELLY 25 η κατηγορία Συναυλίες υπάρχει πάρα πολλά χρόνια. Οταν μέλη του φόρουμ ποστάρουν τα λάιβ που κάνουν με τις μπάντες τους δυστυχώς ελάχιστοι στηρίζονται από τα μέλη του φόρουμ. Αυτό το λέω και από προσωπική εμπειρία αλλά και από πάμπολλες φορές που ήμουν παρών σε συναυλίες διαφόρων παιδιών του φόρουμ και το πολύ να έβλεπα 1-2 άτομα. Αυτό βέβαια δεν ισχύει για όλες τις μπάντες.

Τουναντίον στα φεστιβάλ που διοργανώθηκαν αν εξαιρέσουμε 1-2 είχαν μεγάλη προσέλευση κόσμου και πραγματικά τα μέλη του φόρουμ τα στήριξαν. Απορώ γιατί δεν γίνεται το ίδιο και για τις μπάντες όταν παίζουν σε μαγαζιά.

Δε θέλω να μακρυγορήσω απλά να απαντήσω σε 2 πράγματα που είδα από τα πολλά:

Οι Ονειράμα παίδες και παιδούλες είναι ελαφρώς για τα πανηγύρια. Το παληκάρι που τραγουδάει στα ζωντανά είναι παντελώς φάλτσος και τα κομμάτια τους γλυκανάλατα ό,τι πρέπει για 14χρονα κοριτσάκια μόνο που ο Ρουβάς καλά κρατεί ακόμα και δεν έχουν την τύχη τα παιδιά.
Ο αοιδός λοιπόν πιο γνωστός θα είναι επειδή κουτούπωσε τη Σίσσυ παρά για τις φωνητικές του ικανότητες.

Η τιμή εισόδου παίζει κατ εμέ επίσης σημαντικό ρόλο σε μπάντες που δεν έχουν δικό τους "κοινό" το οποίο χτίζεται έχω την
εντύπωση χωρίς τα δημοσιοσχεσίτικα καραγκιοζιλίκια να ναι απαραιτητα.. (με την καλή επικοινωνία & και φυσικά χωρίς τουπέ)

Φίλε μου, 10 ευρώ άντε 12 να είναι που θα δώσει κάποιος να πάει σε ένα λάιβ εμάς των κοινών θνητών. Μπορεί να ακούσει γνωστά, άγνωστα, δικά μας, κάποιων άλλων τα κομμάτια, δεν έχει σημασία. Μιλάμε για 10-12 ευρώ με ποτό.
Ανετα όμως πάνε στα μπουζούκια να σκάσουν 100 ευρώ, άνετα πάνε στο Σταυρό του Νότου να σκάσουν 25 να ακούσουν τις αηδίες που πλέον παίζει εκεί, άνετα θα πάνε στη συναυλία του Πλιάτσικα και του κάθε κακομοίρη γνωστού μουσικού να δώσουν 20-30 ευρώ και να στέκονται σε μια γωνίτσα. Με λίγα λόγια δεν παίζει κανένα ρόλο η παγκόσμια οικονομική κρίση αλλά η παγκόσμια μαλθακοσύνη!!!

Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #26 στις: 04/03/09, 23:18 »
parlats δε διαφωνουμε σε κατι, απλα θα ταν καλο , αφου κανουμε που κανουμε συναντησεις να το οργανωνουμε ετσι που να στηριζουμε και συμφορουμτες που παιζουν live ! Οπως εγινε στη Θεσσαλονικη και μπραβο σε οσους πηγαν!!
Κι εγω εχω βαρεθει σε μαγαζια που επαιζαν πανομοιοτυπα προγραμματα με αλλα, και δεν το παιζω ουτε κουλτουριαρα, ουτε του ωδειου ειμαι (δυστυχως κατ εμε) ομως θα ηθελα να ακουσω σε ενα μαγαζι κατι διαφορετικο... και δεν δεχομαι οτι σαν κοινο ακουω ο,τι π@π@ρια σερβιρεται.
Και υπαρχουν μαγαζια που εχουν αξιολογο προγραμμα .....! (δεν το επαναλαμβανω γιατι θα θεωρηθει διαφημιση)

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #27 στις: 04/03/09, 23:33 »
Αγαπητέ, parlats μαζί σου!
προφανώς είχα στο μυαλο μου τα 25 με απαίσιο service στεκούμενος σε μια γωνίτσα..
(πολύ μου χε κακοφανεί, παρόλο που μουν αρκετα νεότερος)

« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/09, 00:08 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #28 στις: 04/03/09, 23:53 »
Παράθεση
πιο γνωστός θα είναι επειδή κουτούπωσε τη Σίσσυ
...εεε...λιγο ειναι αυτο ρε συ Παρη.Ετσι για να ευθυμήσουμε λιγο γιατι οσο παει και βαραινει το θεμα.

Η αληθεια ειναι οτι σε δικα μας λαιβ εχω δει και γνωρισει αρκετα παιδια του φορουμ....οτι εμεις οι ιδιοι δε στηριζουμε την ελληνικη σκηνη αυτο ειναι αληθεια.Αλλες φορες απο αδιαφορια,αλλες απο αντικειμενικες δυσκολιες δε τα καταφερνουμε...ΑΛΛΑ...η σκηνη δε στηριζεται μονο απο την παρουσια μας σε καποια λαιβ.Οταν παιζεις ας πουμε σε ενα μαγαζι (...για σχεδον ψιχουλα) και δεχεσαι ενα καρο πισωπλατα μαχαιρωματα απο μπαντες (!!!!!!) που θελουν να παρουν καποια στιγμη τη θεση σου,αυτο ειναι απαισιο και ειδεχθες τουλαχιστον....λες και εχουμε κατι να χωρισουμε.Αλληλεγγύη=αγνωστη λεξη. Οταν πας σε μαγαζια και λες ''Εμεις παιζουμε για τη καβλα μας,δε θελουμε λεφτα'' αδιαφορεις για εκεινους που ΖΟΥΝ απο αυτο και απαξιωνεις τη δουλεια τους...και καλα να σ πουν ελα παιξε στο Rockwave μεση προγραμματος,εκει πας τζαμπα...αλλα στο μαγαζι του κυρ Μητσου ρε γ**ωτο;Και δεν ειναι τα λεφτα,αλλα η συμβολικη πραξη της ανταποδωσης που σου γεμιζω το μαγαζι ρε γ**ωτο (...με ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ πελατες)...ευτυχως κανω μια δουλεια που μου αποφερει αρκετα και εχω και τον χρονο να ασχοληθω με τη μουσικη αλλα ΠΟΤΕ δεν επαιξα τζαμπα σε μαγαζι εκτος κανα-δυο φορες σε μαγαζι φιλης μας σα δωρο.Βεβαι εξαιρουνται εκδηλωσεις τυπου Kithara.gr Festival κλπ.Αν λοιπον ειναι Σκυλλαδικα τα μαγαζια φιλε Μακη,ειναι βασικα επειδη εμεις επιτρεπουμε να ειναι....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #29 στις: 05/03/09, 00:00 »
Έλεγα να μην ποστάρω στο θέμα.......είναι ένα θέμα που δεν θέλω να συζητάω γιατι έχω απογοητευτεί γενικότερα....όσο και να το θέλουμε εμεις που το αγαπάμε....η ελληνική σκηνή είναι νεκρή....και είναι νεκρή εξαιτίας μας.....η ψευτοκουλτούρα είναι αυτή που σκοτωσε την ελληνική σκηνή.....ολοι οι δήθεν διαννοούμενοι και "με επιπεδο" άνθρωποι....εμεις τα ισοπεδώσαμε όλα και ζητάμε τα ρέστα....για μένα κάθε φορά που είμαι πάνω στην σκηνή αυτό το συναισθημα είναι καλύτερο και απο τον υπέρτατο οργασμο....και ντρέπομαι που το λέω....άλλα όλοι εμεις συμβαλλουμε καθημερινά στην αποξένωση της ίδιας μας της μουσικής......όταν θα ξεφύγουμε απο ιδεολογίες του τύπου "ας μην ακουνε ροκ αυτοί που πάνε στα μπουζούκια"....μουσική είναι ρε παιδιά......σε ενδιαφέρει εσένα τι κανει ο άλλος στο κρεβάτι του...? όχι...τότε γιατι να σε ενδιαφέρει και τι ακούει στο σπίτι του/στο αμαξι του......? καλός ο ρομαντισμος.....κι εγώ ακόμα ρομαντικος είμαι.....αλλα κάπου κάπου πρέπει να βλέπουμε και ρεαλιστικά τα πράγματα......

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #30 στις: 05/03/09, 00:03 »
Καλο ειναι που και που να ακους και κλασσικα τραγουδια που μεγαλωσες.Δεν ειπε κανεις οτι ειναι κατι κακο.Επισης οντως..μερικα ευπεπτα κομματια αποτελουν τα πρωτα βηματα καποιων εκκολαπτομενων ροκαδων οποτε εχουν και καποιο σκοπο.

Απο κει κ περα..προσωπικα αποφευγω μαγαζια που ξερω οτι θα ακουσω τα ιδια και τα ιδια.Σε φεστιβαλ τυπου κιθαρα πηγαινω με μεγαλη χαρα γιατι θα ακουσω μουσικες που ξερω οτι δεν θα ακουσω πουθενα.Και παρολο που συχνα μπορει να μην μου αρεσουν τα κομματια καποιων σχηματων ομολογω να πω οτι τα σχηματα που συνθετουν τα εχω σε μεγαλη εκτιμηση.

Εννοειτε οτι φταιμε και μεις και οσοι πανε στα "σκυλοροκαδικα" γιατι ενισχυουμε το φαινομενο αυτο.Και ναι εχω βαρεθει αρκετα τα Σπαθια και τις Τρυπες.Τα ακουγα παλια πολυ..και οποτε θελω τα βαζω και τα ακουω.Προτιμω να ακουω νεα πραματα και νεες δημιουργιες.Και για οσους λενε για αλλες μπαντες οτι θυμιζουν αλλες...να απαντησω οτι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ θυμιζουν σε κατι..για να μην εχουν αυταπατες οτι κ καλα οι ιδιοι ξεχωριζουν.



« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/09, 00:05 από bassman 5χορδος επιτελους! »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #31 στις: 05/03/09, 00:09 »
Κάτι για τις μπάντες των συμφορουμιτών...Μιά δικαιολογία είναι ακριβώς και αυτό...Πότε να τους δεις όταν παίζουν μόνο εκτός ΠΣΚ...;;;Θα πας μία, άντε δυό φορές να υποστηρίξεις, αλλά έχεις και δουλειά την άλλη μέρα( ενίοτε και στο καπάκι πρόβα...).Και τη Κυριακή που τη βάζω, χαριστικά τη βάζω, μιάς και αυτή είναι πλέον "νεκρή" μέρα.
Τέλος να πω για το εισητήριο, ότι είτε τζάμπα , είτε 5 ευρώ είτε 10 η νοοτροπία είναι νοοτροπία και δεν έχει να κάνει με το εισητήριο.Εγώ προσωπικά σαν ακροατής έχω τελειώσει με τα ροκ σκυλάδικα...Σαν μουσικός επίσης σκέφτομαι σοβαρά να τελειώσω και με τις σκηνές του χειμώνα. Βαρέθηκα να κονομάνε από τον κόσμο μου τις "ψόφιες" τους μέρες και να σου λένε "όχι Παρασκευή, όχι Σάββατο γιατί έχω τους "Χαβιλέ boys goes to Pirtikalada" Μόνο καλοκαίρι σε "ανοιχτά", άντε και κανένα support...Άμα πιά  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/09, 00:11 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #32 στις: 05/03/09, 00:12 »
Παράθεση
Χαβιλέ boys who goes to Pirtikalada
....τρομερη μπαντα...τους ξερω  :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #33 στις: 05/03/09, 00:14 »
Και συνεχίζω.........βρισκομαι σε ενα περιβαλλον όπου είτε το θέλω, είτε όχι οι περισσότεροι γνωστόι μου ακουν ελαφρολαικα, πηγαινουν σε μπουζουκια (και ναι...αμα κάτσει καλή παρέα θα πάω κι εγώ) , σε κλαμπ κτλ....αλλά αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν χάσει ούτε μισό λαιβ απο αυτά που έχω κάνει (μιλάω καθαρά απο προσωπική εμπειρία)...αυτοί ειναι που με στηρίζουν και στηρίζουν την μπάντα μου....δεν έχω δει και ούτε ζητάω να δω κανεναν απο ολους μας εδώ μέσα να έρχεται....όλοι στα λόγια είμαστε καλοι (και μέσα στους ολους βάζω και τον εαυτό μου) αλλα στις πράξεις ελάχιστοι.....έχω μάθει ότι το να κατηγορεις αυτό που είναι αντίθετο σε σένα είναι πολύ ευκολο....το δύσκολο είναι να το αλλάξεις......γιατί? γιατί έχουμε βολευτεί σε αυτήν την κατασταση και καταβαθος την βρίσκουμε να γκρινιάζουμε και να κλαιγόμαστε.....

δεν επαρκει να υπάρχουν μονο αξιόλογες μπάντες και μουσικοί (γιατί υπάρχουν)....αυτοί οι μουσικοί οφείλουν να βγάλουν τις παρωπίδες και να ξεχάσουν το κλαψ κλαψ για να πάνε μπροστά.....το πόσοι άφωνοι και αταλαντοι κυκλοφορούν είναι γνωστό.....αλλα αυτοί είτε έχουν τις πλάτες και το κανουν είτε οτιδήποτε άλλο.....αλλά το κάνουν......ας τους κράζουν όλοι...ας τους κράζω εγώ, o mace, o mac, o parlats (τυχαία τα ονοματα....μην παρεξηγηθείτε)....στα παπάκια τους....ζουν αυτό που ήθελαν να ζουν.....εμεις? εμεις συνεχιζουμε να κλαιγομαστε χωρίς να κάνουμε κάτι ουσιαστικο....σίγουρα πρέπει να υπάρξει και βοήθεια....αλλα άμα δεν δείξουμε εμεις ότι το γουστάρουμε...και ότι αξιζει να το γουστάρουμε...ποιος θα μας πάρει στα σοβαρά....?


αν δεν ξεφύγουμε απο την νοοτροπία του loser, δεν πάμε πουθενά παίδες......
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/09, 00:19 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #34 στις: 05/03/09, 00:18 »
Κάτι για τις μπάντες των συμφορουμιτών...Μιά δικαιολογία είναι ακριβώς και αυτό...Πότε να τους δεις όταν παίζουν μόνο εκτός ΠΣΚ...;;;Θα πας μία, άντε δυό φορές να υποστηρίξεις, αλλά έχεις και δουλειά την άλλη μέρα( ενίοτε και στο καπάκι πρόβα...).Και τη Κυριακή που τη βάζω, χαριστικά τη βάζω, μιάς και αυτή είναι πλέον "νεκρή" μέρα.
Τέλος να πω για το εισητήριο, ότι είτε τζάμπα , είτε 5 ευρώ είτε 10 η νοοτροπία είναι νοοτροπία και δεν έχει να κάνει με το εισητήριο.Εγώ προσωπικά σαν ακροατής έχω τελειώσει με τα ροκ σκυλάδικα...Σαν μουσικός επίσης σκέφτομαι σοβαρά να τελειώσω και με τις σκηνές του χειμώνα. Βαρέθηκα να κονομάνε από τον κόσμο μου τις "ψόφιες" τους μέρες και να σου λένε "όχι Παρασκευή, όχι Σάββατο γιατί έχω τους "Χαβιλέ boys goes to Pirtikalada" Μόνο καλοκαίρι σε "ανοιχτά", άντε και κανένα support...Άμα πιά  ;D

Μακη σε εκτιμω και σε σεβομαι και δικαιωμα σου να κανεις ο,τι θεωρεις σωστο... αλλα και η μαζικοτητα του Σαββατοκυριακου ειναι κατι που μας εχει επιβληθει! Κι εγω εργαζομενη ειμαι και δε βγαζω την ουρα μου απ εξω..  αλλα γνωριζω και αξιοπρεπη σχηματα συμφορουμιτων και μη που κανουν μια προσπαθεια και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο, ασχετως μερας

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #35 στις: 05/03/09, 00:19 »
Ρε συ Μαστερ...καλα τα λες...αλλα μη θεωρεις οτι επειδη ''καταγραφουμε'' κα συζηταμε ενα φαινομενο που μας αποσχολει,κλαιγομαστε κιολας....και ναι,θα συμφωνησω μαζι σου οσον αφορα το θεμα μεμψημοιρια απο πλευρας αρκετων αλλα αυτη τη στιγμη συζηταμε για το τι μας ενοχλει οχι για να κλαφτουμε αλλα πιο πολυ για να ακουσουμε (και να πουμε) αποψεις και γνωμες....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #36 στις: 05/03/09, 00:24 »
Ρε συ Μαστερ...καλα τα λες...αλλα μη θεωρεις οτι επειδη ''καταγραφουμε'' κα συζηταμε ενα φαινομενο που μας αποσχολει,κλαιγομαστε κιολας....και ναι,θα συμφωνησω μαζι σου οσον αφορα το θεμα μεμψημοιρια απο πλευρας αρκετων αλλα αυτη τη στιγμη συζηταμε για το τι μας ενοχλει οχι για να κλαφτουμε αλλα πιο πολυ για να ακουσουμε (και να πουμε) αποψεις και γνωμες....


δεν είπα ότι κλαιγόμαστε μέσω αυτού του θέματος...αλλά ότι το συναντάω καθημερινα σαν φαινόμενο......καλά κάνουμε και το συζητάμε στο θέμα......αλλά δυστυχώς ακομα μια συζήτηση χωρίς κάποια ουσιαστική καταληξη.....για το ελληνικο ροκ και την ελληνικη ροκ σκηνή αν θέλεις μπορούμε να συζητήσουμε απο κοντά για ώρες.....ασταμάτητα.....είναι ένα θέμα που γουστάρω απίστευτα......αλλά δεν γίνεται να φταίνε οοοοοοοοοοοολοι οι άλλοι και να βγάζουμε μονίμως την ουρά μας απ'εξω...κατι κανουμε κι εμεις λάθος..... ;)

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #37 στις: 05/03/09, 00:27 »
......αλλά δεν γίνεται να φταίνε οοοοοοοοοοοολοι οι άλλοι και να βγάζουμε μονίμως την ουρά μας απ'εξω...κατι κανουμε κι εμεις λάθος..... ;)

Συνεχίζουμε και ζούμε σ' αυτή τη χώρα;
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #38 στις: 05/03/09, 00:35 »
Κάτι για τις μπάντες των συμφορουμιτών...Μιά δικαιολογία είναι ακριβώς και αυτό...Πότε να τους δεις όταν παίζουν μόνο εκτός ΠΣΚ...;;;Θα πας μία, άντε δυό φορές να υποστηρίξεις, αλλά έχεις και δουλειά την άλλη μέρα( ενίοτε και στο καπάκι πρόβα...).Και τη Κυριακή που τη βάζω, χαριστικά τη βάζω, μιάς και αυτή είναι πλέον "νεκρή" μέρα.
Τέλος να πω για το εισητήριο, ότι είτε τζάμπα , είτε 5 ευρώ είτε 10 η νοοτροπία είναι νοοτροπία και δεν έχει να κάνει με το εισητήριο.Εγώ προσωπικά σαν ακροατής έχω τελειώσει με τα ροκ σκυλάδικα...Σαν μουσικός επίσης σκέφτομαι σοβαρά να τελειώσω και με τις σκηνές του χειμώνα. Βαρέθηκα να κονομάνε από τον κόσμο μου τις "ψόφιες" τους μέρες και να σου λένε "όχι Παρασκευή, όχι Σάββατο γιατί έχω τους "Χαβιλέ boys goes to Pirtikalada" Μόνο καλοκαίρι σε "ανοιχτά", άντε και κανένα support...Άμα πιά  ;D

Μακη σε εκτιμω και σε σεβομαι και δικαιωμα σου να κανεις ο,τι θεωρεις σωστο... αλλα και η μαζικοτητα του Σαββατοκυριακου ειναι κατι που μας εχει επιβληθει! Κι εγω εργαζομενη ειμαι και δε βγαζω την ουρα μου απ εξω..  αλλα γνωριζω και αξιοπρεπη σχηματα συμφορουμιτων και μη που κανουν μια προσπαθεια και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο, ασχετως μερας
Κέλλυ μου η εκτίμηση είναι αμοιβαία, αλλά εγώ δεν κριτικάρω τις ικανότητες των παιχτών. Κριτικάρω τη "μουσική φωτοτυπία'' (δικός μου όρος, πιθανότατα ατυχής... :P). Δηλαδή τα ίδια και τα ίδια, ανεξάρτητα παικτικών ικανοτήτων.Και δηλώνω επίσης την επιθυμία μου να μπορούσα να δω την "καλή" μέρα, μουσικούς με "πρωτότυπη" μουσική (δικιά τους δηλαδή) ή διασκευές που να έχουνε το στίγμα τους και τον ήχο τους και όχι αυτό που έχει αναφερθεί πιο πάνω ως "κασσετόφωνο" . Έλεος δηλαδή. Με 10 ευρώ παίρνω ολόκληρο το μπουκάλι  από το σούπερ μάρκετ, ανάβω τα κεριά μου, βάζω τα βυνίλια μου και έχω τον Παύλο original και όχι άλλον έναν ακόμα μίμο του...Γλυτώνω τη κίνηση, τα γαμοσταυρίδια, άντε να βρεις πάρκινκ, τη τσιγαρίλα και τη μπόμπα το ποτό. Ενώ αν η Αθήνα είχε πραγματικά σκηνή ροκ θα τα πέρναγα όλα αυτά και με μεγάλη μου χαρά. Αλλά δεν έχουμε σκηνή δυστυχώς. Και έχουμε και σκυλάδικη νοοτροπία. Αυτό νομίζω ρε παιδιά και νομίζω ότι είναι κρίμα, γιατί στο φινάλε για τέχνη μιλάμε που να πάρει... :P
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #39 στις: 05/03/09, 00:39 »
Καποιος ανεφερε τα ΓΥΜΝΑ ΚΑΛΩΔΙΑ, (μητσο νομιζω οτι ησουν εσυ) ....ενταξει εσενα σου αρεσαν , εμενα παλι και 15 ατομα που μαζεψαν πολλα μου φαινονται....μπορει να ναι πολυ καλα παιδια , δεν ξερω....αλλα ρε συ οταν τους ακους ειναι σαν να ακους απομιμηση απο κρινα....

Δημήτρη τα Γυμνά Καλώδια ήταν απλά ένα παράδειγμα, μπορείς να αλλάξεις το όνομα με οποιαδήποτε μπάντα μικρου-μεσαίου μεγέθους. Αλλά ακόμα και αυτό το παράδειγμα, ΟΚ, κάτι λέει. 15 άτομα σε μια πόλη 1+ εκατομμυρίου επίσης κάτι λέει.

γ**ώ την ψυχή μου μέσα δηλαδή το σκέφτομαι και με πιάνει απελπισία. Μεγάλωσα με Ράδιο Ακρόπολης, Ράδιο Ουτοπία, Κιβωτός κλπ κλπ, οι άνω των 30 Θεσσαλονικείς θα τα θυμούνται, ίσως να θυμούνται και τα πάρτυ στο πάρκο των σκύλων με Εκτός Ελέγχου, Σμέρνα και ότι άλλο θέλει η ψυχή σου. Σήμερα νιώθω ότι είμαι στον πολιτιστικό μεσαίωνα, βέβαια δεν είναι και ο μόνος μεσαίωνας που βιώνει αυτή η χώρα αλλά ας μη παρασυρθώ. Ήμουν στο αυτοκίνητο 2 ώρες σήμερα σε ένα πηγαινέλα Κατερίνη, 89 rainbow σε γαλάζιο φόντο και τ' @@ μου κουνιούνται. Όσοι έχετε την ατυχία και τ' ακούτε καταλαβαίνετε...

Το τάραξα στο βρισίδι και σταματάω πριν πω πολλά χειρότερα. Στην ουσία σκατά είμαστε, έρχεται ο οποιοσδήποτε γερο-π**άρας 60 χρονών στο τέλος της καριέρας του που ξαφνικά ο manager του ανακάλυψε ότι υπάρχει και η Ελλάδα, τρέχουν όλοι σα βόδια και θα πληρώσουν ένα υπέρογκο ποσό για χάλια ποιότητα (όσοι έχετε εμπειρία από συναυλίες στο εξωτερικό καταλαβαίνετε τι λέω). Κάνει ο οποιοσδήποτε φουκαράς, (γιατί περι φουκαρά πρόκειται, απλά ίσως να μην το γνωρίζει ακόμα) μια αξιόλογη προσπάθεια και δε θα πάει πουθενά. Σε πρώτη περίπτωση, απλή αδιαφορία. Έτσι και καταφέρει να την καταπολεμήσει, αρχίζουνε τα όμορφα σχόλια που έχουν να κάνουν με μαχαίρια και πλάτες.

Τέλος πάντων, καληνυχτίζω.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #40 στις: 05/03/09, 00:47 »
γ**ώ την ψυχή μου μέσα δηλαδή το σκέφτομαι και με πιάνει απελπισία. Μεγάλωσα με Ράδιο Ακρόπολης, Ράδιο Ουτοπία, Κιβωτός κλπ κλπ, οι άνω των 30 Θεσσαλονικείς θα τα θυμούνται, ίσως να θυμούνται και τα πάρτυ στο πάρκο των σκύλων με Εκτός Ελέγχου, Σμέρνα και ότι άλλο θέλει η ψυχή σου. Σήμερα νιώθω ότι είμαι στον πολιτιστικό μεσαίωνα, βέβαια δεν είναι και ο μόνος μεσαίωνας που βιώνει αυτή η χώρα αλλά ας μη παρασυρθώ. Ήμουν στο αυτοκίνητο 2 ώρες σήμερα σε ένα πηγαινέλα Κατερίνη, 89 rainbow σε γαλάζιο φόντο και τ' @@ μου κουνιούνται. Όσοι έχετε την ατυχία και τ' ακούτε καταλαβαίνετε...

Το τάραξα στο βρισίδι και σταματάω πριν πω πολλά χειρότερα. Στην ουσία σκατά είμαστε, έρχεται ο οποιοσδήποτε γερο-π**άρας 60 χρονών στο τέλος της καριέρας του που ξαφνικά ο manager του ανακάλυψε ότι υπάρχει και η Ελλάδα, τρέχουν όλοι σα βόδια και θα πληρώσουν ένα υπέρογκο ποσό για χάλια ποιότητα (όσοι έχετε εμπειρία από συναυλίες στο εξωτερικό καταλαβαίνετε τι λέω). Κάνει ο οποιοσδήποτε φουκαράς, (γιατί περι φουκαρά πρόκειται, απλά ίσως να μην το γνωρίζει ακόμα) μια αξιόλογη προσπάθεια και δε θα πάει πουθενά. Σε πρώτη περίπτωση, απλή αδιαφορία. Έτσι και καταφέρει να την καταπολεμήσει, αρχίζουνε τα όμορφα σχόλια που έχουν να κάνουν με μαχαίρια και πλάτες.

Τέλος πάντων, καληνυχτίζω.

Κι εγω που απεχω απο τα 30 (προς τα κατω) κατι εχω ακουστα!Που τα θυμηθηκες! ;D
οσο για τα ραδιοφωνα εχεις δικιο, πικρη ιστορια..
τωρα για τους γερολυκους που μας θυμουνται αργα απο το να μην ερθει κανενας ποτε κατι ειναι μωρε....
οσο για την προσπαθεια καν την εσυ, μπορει κατι να βγει κι ασε τα σκυλια να γαβγιζουν μονα τους! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/09, 12:54 από parlats »

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #41 στις: 05/03/09, 00:57 »
Κάποτε είχαν ρωτήσει τον Παύλο σχετικά με τα rock νυχτερινά μαγαζιά της εποχής (κοινώς "ροκάδικα"), μεταξύ αυτών και το τότε Κύτταρο. Είχε πει λοιπόν τότε πως οι υπεύθυνοι των μαγαζιών αυτών (πολλές φορές ταυτόχρονα και ιδιοκτήτες τους) δεν είχαν ιδέα από rock. Δεν ήξεραν τι είναι rock, δεν άκουγαν rock και δεν είχαν καμια επαφή με αυτό που τότε τουλάχιστον αποκαλούσαν "rock τρόπο ζωής". Τα χρόνια πέρασαν, αλλά θαρρώ πως εξακολουθεί να συμβαίνει το ίδιο πράγμα. Ένας επχειρηματίας, προφανώς θα κρίνει σύμφωνα με το κόσμο που μαζεύει το μαγαζί του, τις καταναλώσεις και τον τζίρο της βραδιάς. Είτε ο τελευταίος προήλθε από τις επιλογές ενός dj, είτε από "την μπάντα που παίζει τα πάντα", είτε από ένα σχήμα με όμορφη, ποιοτική και, γιατί οχι, ξεχωριστή δουλειά.

Πιστεύω λοιπόν πως ίσως και τότε (την εποχή του Παύλου), αλλά και σήμερα το πρόβλημα να μην ήταν οι "μαγαζάτορες", αλλά ο κόσμος...το κοινό!! Γιατί όλοι μας θα πάμε και θα ξαναπάμε και θα ξαναπάμε να ακούσουμε τους ίδους και τους ίδιους (άγνωστοι - γνωστοί της ελληνικής "ροκ" σκηνής), ακόμα και αν πληρώσουμε 120 Ευρώ το μπουκάλι το ουϊσκι, αλλά θεωρούμε ακριβό το ποτό των 10 ευρώ, για να ακούσουμε μια μπάντα που έχει να μας πει κάτι...κάτι καινούριο βρε αδερφέ...οχι απαραίτητα εξαιρετικό, αλλά φρέσκο. Ενώ ταυτόχρονα, θα δώσουμε τα ίδια (ίσως και περισσότερα) χρήματα, για να δούμε και να ακούσουμε ξανά την ίδια χιλιοπαιγμένη playlist τραγουδιών (να το και το "ροκ σκυλάδικο"), από διαφορετικά κάθε φορά άτομα.

ΟΧΙ!! Δεν με ενδιαφέρουν φίλτατοι, οι εναλλακτικές σας προτάσεις για το solo τους Smoke On The Water, ούτε και το τσαλακωμένο πρόγραμμα 200 ωρών που μου ετοιμάσετε, με αναδρομές από τα 60's εως και το 2050 ( :o ) !! Λίγη μουσικούλα θέλω να ακούσω, λίγη ψυχή να δω να κατατίθεται στη σκηνή κι ας είναι το πρόγραμμα διάρκειας μιας ώρας και το ποτό στα 20 Ευρώ. Δυό τραγούδάκια θέλω να ακούσω να ξεχαστώ.

Όταν στο ενα μαγαζί παίζει η "μπάντα που παίζει τα πάντα" κι είναι γεμάτο και το δίπλα μαγαζί που παίζει "η άσημη μπάντα" είναι άδειο, τότε αναρωτιέμαι πως θα ήταν ανώμαλοι όσοι κάποιοι κάποτε γέμιζαν τα μπαρ του Λονδίνου για να ακούσουν τους άσημους (τότε) Pink Floyd!!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #42 στις: 05/03/09, 01:30 »
θα ηθελα να ακουσω σε ενα μαγαζι κατι διαφορετικο...

Συμφωνώ με τα παραπάνω.
 Εγώ, όμως, να πω αυτό που λέω πάντα σε τέτοιες συζητήσεις: γιατί όλη αυτή συζήτηση να εκπορεύεται και τελικά να περιστρέφεται γύρω απ'το ροκ;

Δεν υπάρχουν αξιόλογα τζαζ σχήματα (στους intravenus στη Βάρδια ήμασταν πάνω κάτω 10 άτομα και τα παιδιά έπαιζαν υπέροχα πράγματα: ψαγμένες διασκευές και καταπληκτικές δικές τους συνθέσεις);. Το swing που έξω χαλάει κόσμο και γεμίζει μαγαζιά το έχει κανείς υπ'όψιν;
  Στην τελική πόσοι εδώ μέσα έχουν ψαχτεί για κάτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ διαφορετικό; Στη Θεσσαλονίκη, που λέτε, πόσοι γνωρίζουν το Μικρό Θέατρο που κάθε Τετάρτη φιλοξενεί αξιολογότατες jam sessions και μαλιστα ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΚΡΑΣΙ;;;;  Βέβαια, δε θ'ακούσετε μπασοτύμπανα και γκάζια, αλλά ΚΑΤΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ!
  Στο Tango Bar στη Θεσσαλονίκη πόσοι έχουν πάει; Από τη στοά Μοδιάνο, κάθε Τετάρτη που παίζει latin πόσοι πέρασαν;
Δεν είναι όλη η ζωή ροκ, ρε καρντάσια... αν δεν έχουμε σφαιρική ματιά στα πράγματα, προκοπή δεν κάνουμε. Και, αν θέλετε, η έλλειψη μουσικής (αλλά και γενικότερης) παιδείας σ'αυτό τον έρμο τόπο δε φαίνεται από τη μη αποδοχή του rock/metal/progressive αλλά από την προσκόλληση στα διάφορα είδη και τη "γκετοποίηση" της μουσικής.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #43 στις: 05/03/09, 01:40 »
Βαγγέλη το πρόβλημα είναι ότι στη τζαζ οι μουσικοί διασκεδάζουν περισσότερο από το κοινό τους, εξ ου και συνέχεια ο λόγος περί ροκ ;)
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #44 στις: 05/03/09, 01:50 »
Βαγγέλη το πρόβλημα είναι ότι στη τζαζ οι μουσικοί διασκεδάζουν περισσότερο από το κοινό τους,


 Σε καμμία περίπτωση δεν ισχύει κάτι τέτοιο... Θα το ξέρεις γιατί έχεις ζήσει εξωτερικό, οπως κι εγώ!
Έπαιζα sessions σε μαγαζί, που πιο λαϊκό δε γίνεται, κι εκτυλίσσονταν σκηνές αλλοφροσύνης με jazz αυτοσχεδιασμούς...
Να μη σου πω τι γινόταν στο jazz club που ήμουν μέλος...
Εκεί εντοπίζεται κατά τη γνώμη μου η έλλειψη παιδείας! Αλλά περισσότερο θα τη χαρακτήριζα έλλειψη ζωντάνιας.
Όταν για να σηκωθείς να χορέψεις και να κουνήσεις λίγο τον πωπό πρέπει να πέσει ή βαρύ ζεϊμπέκικο γιατί είμαστε πολύ βαρβάτοι άντρες, ή τρελλό τσιφτετέλι για να κάνουμε κόζι τη γκόμενα στο τραπέζι, τότε μας λείπει η ζωντάνια κι ο ενθουσιασμός.
 Πάντως για το ότι οι μουσικοί διασκεδάζουν περισσότερο απ'το κοινό, νομίζω ότι ισχύει και στη ροκ: όταν παίζουμε στο 8ball ή στο Αργώ, οι περισσότεροι στο κοινό (με εξαίρεση τους κολλητούς που ήρθαν για μας) είναι από άλλες μπάντες: είμαστε δηλαδή και κοινό και μουσικοί! Συγνώμη, αλλά με ανακύκλωση κοινού δεν κάνουμε δουλειά. Πρέπει πρωτίστως να πείσουμε για τη σοβαρότητα της δουλειάς μας.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #45 στις: 05/03/09, 04:43 »
Ολοι εχουν/εχουμε μεριδιο ευθυνης..Δεν εχω σκοπο να μακρυγορησω..Οποτε.
-Μαγαζατορες:Το 98% ειναι απλα επειχηρηματιες και βαζουν στο μαγαζι τους αυτο που θα φερει κοσμο και καταναλωση.Υπαρχουν εξαιρεσεις παντα..Ξερω λιγα ατομα με μαγαζια που παιζουν rock μουσικη επειδη απλα αυτο γουσταρουν..Αλλα τρωνε βεβαια τις συνεπειες..Ελλαδα ειμαστε..Αυτα παρακατω ομως..
-Οι μπαντες:Ναι,να υπαρχει μουσικο κινημα στην Ελλαδα και να παιζουν τα σχηματα..Αλλα ο Καραμητρος που δεν ξερει που του πανε τα 4 και θελει να κανει καριερα στο σανιδι ας μην περιμενει και πολλα..Ας ανεβει λιγο το επιπεδο να ανεβουν και οι απαιτησεις,να ανεβει και ο συναγωνισμος λιγο,να υπαρχουν περισσοτερα live και μαγαζια που τα φιλοξενουν,να πηγαινει και κοσμος να τα δει και να χαιρεται που πηγε τελικα και οχι να μαζευει τα αυτια του απο το πατωμα μετα..
-Ο κοσμος:Ναι..Το οξυμωρον της υποθεσης..Βλεπω κοσμο συχνα να παραπονιεται κατα αυτο τον τροπο  οπως εδω..Και επειδη απλα μου αρεσει να πηγαινω εξω και να βλεπω τις μπαντες να παιζουν (αν βεβαια κανουν καλα αυτο που κανουν σε συναρτηση με τα παραπανω),με τον καιρο εχω ανακαλυψει και τις μπαντες που αξιζουν και τα μαγαζια που τις φιλοξενουν..Παντα βεβαια ψαχνω για κατι καινουριο και ενδιαφερον..Το αστειο βεβαια της υποθεσης ειναι πως το συνηθες φαινομενο ειναι να μην παταει ψυχη σε ολα αυτα τα live περα απο φιλους και γνωστους..Τοτε γιατι παραπονιομαστε παιδια?? Πατε να δειτε πολλα και δεν σας φτανουν αυτα??
Δεν ξερω για σας αλλα εγω ειδα 4 live μεσα στην εβδομαδα και αυριο ακολουθει αλλο ενα..Ολα απο μπαντες που παιζουν καθαρο rock.Αληθεια σε ποσα live πηγατε τελευταια να δειτε Ελληνικα σχηματα?? Μαλιστα.. Περιμεντε μετα να κλεινουν τα μαγαζια περισσοτερα rock σχηματα..

Φυσικα υπαρχει πολυ απλα και το θεμα της μουσικης παιδειας στη χωρα μας..Παιδια στην Ελλαδα ειμαστε..Το θελουμε η οχι η πλειοψηφια αν οχι σχεδον πανψηφια ειναι βουτηγμενη στο σκυλαδικο..Οπως το λαδι..Αυτο ξερουμε,αυτο εμπιστευομαστε..
Οκ δεν ειναι παραλογο το ολο θεμα..
Απλα για να βελτιωθει λιγο η κατασταση θα επρεπε να αλλαξουν καποια πραγματα με συγκεκριμενη σειρα,πραγμα το οποιο ειναι ουτοπικο..
Να βελτιωθει το επιπεδο,να βγει ο κοσμος να υποστηριξει τις μπαντες και τελος να ζητησουν τα μαγαζια αυτο το ρεπερτοριο με την αναλογη προσελευση..
Το βλεπετε να γινεται?? ναιιι βεβαια..Περιμενετε..

Anyway..Αν θελετε βλεπετε πιο απο τα μεριδια ευθυνης σας αναλογει..Αν δεν θελετε παλι απλα συνεχιστε να κανετε παραπονα..

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #46 στις: 05/03/09, 08:36 »

όταν θα ξεφύγουμε απο ιδεολογίες του τύπου "ας μην ακουνε ροκ αυτοί που πάνε στα μπουζούκια"....μουσική είναι ρε παιδιά......σε ενδιαφέρει εσένα τι κανει ο άλλος στο κρεβάτι του...?


Μ'αρέσει που βαράτε τη μόνη σίγουρη εργοδοσία για τους ροκάδες ;D. Για να μην πιάσουμε τις ατέλειωτες ιστορίες αντισυμβατικών ροκάδων που τρέχουν πίσω από σκυλούδες :P


Έλεος δηλαδή. Με 10 ευρώ παίρνω ολόκληρο το μπουκάλι  από το σούπερ μάρκετ, ανάβω τα κεριά μου, βάζω τα βυνίλια μου και έχω τον Παύλο original και όχι άλλον έναν ακόμα μίμο του...Γλυτώνω τη κίνηση, τα γαμοσταυρίδια, άντε να βρεις πάρκινκ, τη τσιγαρίλα και τη μπόμπα το ποτό. Ενώ αν η Αθήνα είχε πραγματικά σκηνή ροκ θα τα πέρναγα όλα αυτά και με μεγάλη μου χαρά. Αλλά δεν έχουμε σκηνή δυστυχώς. Και έχουμε και σκυλάδικη νοοτροπία. Αυτό νομίζω ρε παιδιά και νομίζω ότι είναι κρίμα, γιατί στο φινάλε για τέχνη μιλάμε που να πάρει... :P


Δες το κι αλλιώς, ο Παύλος ήταν Νταλί, οι περισσότεροι που τον μιμούνται είναι... Αφισόραμα! Δεν είναι κακό το να είσαι απλός φορέας τέχνης, αρκεί να την μεταφέρεις αυτούσια.


Όταν για να σηκωθείς να χορέψεις και να κουνήσεις λίγο τον πωπό πρέπει να πέσει ή βαρύ ζεϊμπέκικο γιατί είμαστε πολύ βαρβάτοι άντρες, ή τρελλό τσιφτετέλι για να κάνουμε κόζι τη γκόμενα στο τραπέζι, τότε μας λείπει η ζωντάνια κι ο ενθουσιασμός.
 

Είναι θέμα εξαρτημένων αντανακλαστικών. Και οι μεταλλάδες με το που ακούσουν τις πρώτες νότες από κάποιο "άσμα" αρχίζουν το headbanging. Πάντως ομολογώ ότι με τρομάζει το πως κάθε φορά που πάει κάποιος να παίξει ζωντανά το "Πότε Βούδας πότε Κούδας" οι γκόμενες είναι πάνω στα τραπέζια πριν καλά καλά ξεκινήσει το κομμάτι!!! (Καλά, για το "Γλύκα γλύκα γλυκιά μου δεν το συζητάω καν :P)


Είμαστε δηλαδή και κοινό και μουσικοί! Συγνώμη, αλλά με ανακύκλωση κοινού δεν κάνουμε δουλειά.


Πολύ to the point που λένε και στο χωριό μου. Φαντάσου ότι με τόσους τραγουδιάρηδες που βγαίνουν από τα σόου, σε λίγο οι μουσικοί θα είναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ από το κοινό! Είμαστε και μισαλλόδοξοι, το να πηγαίνουν μουσικοί σε αλλονών τα gigs έχει τις εξής εξηγήσεις:

1. Αλληλουποστήριξη
2. "Αλληλογλύψιμο" για αμοιβαίο κοινό
3. Για συγκροτήματα πιο musically technical, είναι λογικό να είναι πιο εξειδικευμένο το κοινό. Και στον Satriani όλοι από κάτω κιθαρομπασίστες είναι (απλά είναι πιο πολλοί ;D)


Δεν ξερω για σας αλλα εγω ειδα 4 live μεσα στην εβδομαδα και αυριο ακολουθει αλλο ενα..Ολα απο μπαντες που παιζουν καθαρο rock.Αληθεια σε ποσα live πηγατε τελευταια να δειτε Ελληνικα σχηματα??


Άστα να πάνε :P. Πέρισι Ζήρας-Eklundh  :metal :metal :metal :metal :metal :metal

Όσο για ξένους... πρόπερσι Dio-Twisted Sister!!! :metal :metal :metal
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/09, 08:40 από Guitarero »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #47 στις: 05/03/09, 12:04 »
θα ηθελα να ακουσω σε ενα μαγαζι κατι διαφορετικο...

Συμφωνώ με τα παραπάνω.
 Εγώ, όμως, να πω αυτό που λέω πάντα σε τέτοιες συζητήσεις: γιατί όλη αυτή συζήτηση να εκπορεύεται και τελικά να περιστρέφεται γύρω απ'το ροκ;

Δίκιο έχεις αλλά επειδή το θέμα από τον τίτλο του θέτει προβληματισμό γύρω από τη διασκέδαση στα στέκια που παίζουνε ροκ , είναι λογικό οι απαντήσεις να περιστρέφονται γύρω απ'αυτό.
Στη jazz το πρόβλημα είναι η μη προβολή της και ο ακόμα μικρότερος αριθμός "μυημένων" που την παρακολουθούν.Πάντως επειδή και το ροκ από μόνο του περιλαμβάνει εκατοντάδες στυλ και είδη, για αυτό γκρινιάζουμε, για το ότι βγαίνουμε έξω και παίζουμε ή ακούμε όλο τα ίδια και τα ίδια, ενώ θα μπορούσε να γίνεται "χαμός".
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #48 στις: 05/03/09, 14:10 »
θα ηθελα να ακουσω σε ενα μαγαζι κατι διαφορετικο...

Συμφωνώ με τα παραπάνω.
 Εγώ, όμως, να πω αυτό που λέω πάντα σε τέτοιες συζητήσεις: γιατί όλη αυτή συζήτηση να εκπορεύεται και τελικά να περιστρέφεται γύρω απ'το ροκ;

Δίκιο έχεις αλλά επειδή το θέμα από τον τίτλο του θέτει προβληματισμό γύρω από τη διασκέδαση στα στέκια που παίζουνε ροκ , είναι λογικό οι απαντήσεις να περιστρέφονται γύρω απ'αυτό.
Στη jazz το πρόβλημα είναι η μη προβολή της και ο ακόμα μικρότερος αριθμός "μυημένων" που την παρακολουθούν.Πάντως επειδή και το ροκ από μόνο του περιλαμβάνει εκατοντάδες στυλ και είδη, για αυτό γκρινιάζουμε, για το ότι βγαίνουμε έξω και παίζουμε ή ακούμε όλο τα ίδια και τα ίδια, ενώ θα μπορούσε να γίνεται "χαμός".

αυτό πρέπει να το πεις στους μαγαζάτορες....οι περισσότεροι θέλουν να ακούγονται γνωστά κομματια (σούπα με λίγα λόγια) ώστε να γουστάρει (και καλά) ο κόσμος....όταν σου βάζουν περιορισμό για το πόσα δικα σου κομματια θα παιξεις (και αν) τότε πως να ακουστεί κάτι φρέσκο....λογικο να αναμασάμε τα ιδια και τα ίδια τραγούδια....εμεις πχ πάντα παίζαμε διασκευές που δεν ήταν απο τα σουξέ της εκάστοτε μπάντας (βλέπε ατλαντις, μονο αυτό- ξύλινα σπαθιά, ασφάλεια- τρύπες, απερραντη θλιμμένη ανταρκτική- κρίνα) και επισης διασκευάζαμε και μπάντες που δεν είναι ευρέως γνωστές (φοβοι του πρίγκηπα, πρασσειν αλογα, 4 εποχες)...αλλά όταν ακους πως πρέπει να παίξεις γνωστά κομμάτια για να γουστάρει ο κοσμος, θέλοντας και μη θα τ κάνεις.... :-\

Αποσυνδεδεμένος TheRach3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Την Apassionata την παίζει μόνο ο Richter
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #49 στις: 05/03/09, 17:17 »
Μία καλή εξήγηση είναι ότι η μουσική κάνει και θα κάνει για πάντα κύκλους από γενιά σε γενιά. Τη δεκαετία του '70 όταν κάποια άτομα ήταν έφηβοι μεγαλώσαν με ακούσματα disco με αποτέλεσμα όταν έρθει η δεκαετία του '90 κάποιοι από αυτούς που έγιναν επιχειρηματίες και μουσικοί, έπαιζαν σαν dj ηλεκτρονική μουσική που κακά τα ψέμματα θεωρείται εξέλιξη (και πολλά κομματια είναι remix από πασίγνωστα disco). Αντίστοιχα όταν κάποιοι μεγαλώσαν με μουσικά ακούσματα των '80s (U2 και James στο ξεκίνημά τους, INXS, The Clash κτλ) σήμερα ακούμε τις διασκευές αυτών των τραγουδιών από άπειρες μπάντες με ένα μείγμα από ποπ-ροκ ακούσματα '90s. Με άλλα λόγια το τί ακούγεται σήμερα με "σκυλάδικη λογική" εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από τη γενιά που ζήσαν άτομα που ελέγχουν τις παραμέτρους.
Στην Ελλάδα τα συγκροτήματα των '90s είχαν την αυτοπεποίθηση και δημιουργήσαν και δημιουργήσαν μουσικά πρότυπα σε μία περίοδο όπου κυριαρχούσε η ελεκτρο-ποπ σκηνή (που είναι επηρρεασμένη από disco ακούσματα όπως προανέφερα). Τώρα στα 00's ακούγονται και παίζονται τα τραγούδια τους. Ένας μουσικός κύκλος. Η σημερινή μόδα.
Sry που παραθέτω τις σκέψεις μου χωρίς οργάνωση και δεν είμαι κατανοητός (κόβω το τσιγάρο και δεν είμαι καλάααα...  :D )
Μουσικός είναι ο άνθρωπος που όταν ακούσει μία κοπέλα να τραγουδάει στο μπάνιο της θα κολλήσει το αυτί του στην κλειδαρότρυπα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
6128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/02, 18:24
από marios009^
23 Απαντήσεις
7366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/04, 17:45
από Σιδηρόπουλος
6 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/05, 09:10
από oldnavy
26 Απαντήσεις
10863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/07, 15:42
από papous
4 Απαντήσεις
2852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/11, 21:22
από papous
0 Απαντήσεις
2398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/13, 05:10
από ΚΕΠΕΜ