Αποστολέας Θέμα: Νοοτροπία της Εποχής.  (Αναγνώστηκε 9909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Νοοτροπία της Εποχής.
« στις: 04/03/09, 19:47 »
Νοοτροπία της Εποχής.
Η ταινία αυτή λέγεται Zeitgeist
Δείτε της εδώ με Ελληνικούς υπότιτλους
http://greek-movies.eu/parts/0549/
Είναι χωρισμένη σε τρία μέρη.
Απλά δείτε τα  8)

ΔΕΙΤΕ ΤΑ.  ;)
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #1 στις: 04/03/09, 20:05 »
Υπαρχουν 2 ταινιες Zeitgeist. Αξιζουν και οι 2 το ιδιο
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #2 στις: 05/03/09, 01:40 »
Γενικά οι ταινίες αυτές περιέχουν αρκετές ανακρίβειες (και μερικές καραμπινάτες),
αλλά γενικά αντιπροσωπεύουν μια καλή εναλλακτική ματιά στα πράγματα
και καλό είναι να τις έχει κάποιος υπ'όψιν του.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #3 στις: 08/03/09, 03:37 »
Καλύτερα να τις δείτε απ' την official σελίδα http://www.zeitgeistmovie.com/

Το zeitgeist 2 είναι κλάσης ανώτερο από το πρώτο, και αν δεν κάνω λάθος οι ανακρίβειες που περιέρχει είναι ελάχιστες(αν υπάρχουν). Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #4 στις: 08/03/09, 09:08 »
Πείτε καμιά ανακρίβεια γιατί τις παρακολούθησα πολύ χαλαρά και δεν εντόπισα κάτι.

Βέβαια σου αφήνουν ένα συναίσθημα "Ματαιότις ματαιοτήτων, τα πάντα ματαιότις", αλλά σου δίνουν και μια οπτική που ποτέ δεν είχες ως τώρα για τα πράγματα που συμβαίνουν γύρω σου.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #5 στις: 08/03/09, 09:32 »
ναι...ποιες είναι οι ανακρίβειες?

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #6 στις: 08/03/09, 09:41 »
οσον αφορά το πρώτο μέρος οι ανακρίβειες σχετικά με την θρησκέια είναι πάρα μα πάρα πολλές. Μπορεί να πει ο καθενας " ελα μωρε αφου μοιάζουν " ναι μπορει να μοιάζουν αλλά παραμένουν ανακρίβειες που σιγα σιγά φτιάχνουν μια εικόνα κάπως φτιαχτή στο σύνολο. Αυτό το ξέρω μετά απο μεγαααλη κουβέντα με γνώστη. ;D Για τα αστρονομικά φαινόμενα πάντως είναι σωστοί. Τώρα στην ερμηνεία τους τα χαλάμε λίγο.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #7 στις: 08/03/09, 09:49 »
μπορείς να αναφέρεις μερικές?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #8 στις: 08/03/09, 14:23 »
Οτι ο διονυσος γεννηθηκε 25 δεκεμβριου και αναστηθηκε ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #9 στις: 08/03/09, 17:41 »

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #10 στις: 08/03/09, 21:02 »
To zeitgeist ναι, έχει ανακρίβειες. Απλά υπάρχει ένα θέμα με τον τύπο στο blog από πάνω.

Προσπαθεί να ανατρέψει όλα όσα βλέπει, με τρομερή προκατάληψη, και χοντροκαθούμενος μπροστά από το pc πατώντας διάφορα στο google ή σε οποιοδήποτε ψαχτήρι, επειδή βαριέται να ανατρέξει σε βιβλία. Φυσικά, και επειδή του τη δίνει όλο το φίλμ, γράφει και για το 2ο και το 3ο μέρος ό,τι βλακεία του κατέβει στο κεφάλι. Όμως αν δείς το addenum, αυτά που λέει ο τυπάς στο blog για το 2ο και 3ο μέρος ανατρέπονται(εκτός αν δεν καταλαβαίνεις γιατί συμβαίνει αυτό...τότε ίσως υπάρχει πρόβλημα).

Έχω φίλο, που χωρίς να έχει ίντερνετ, και πολύ πρίν δεί το zeitgeist μου είχε μιλήσει για Mithra...ναι. Προφανώς τα βιβλία έχουν πολύ περισσότερα από αυτά που έχει το ίντερνετ, και προφανώς ο blogάς έχει μια σύγχυση στο μυαλό του πάνω σε αυτό.
Και ο Jacques Fresco που είναι 92 σίγουρα έχει διαβάσει πολύ περισσότερα για το θέμα από τον blogά...
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #11 στις: 08/03/09, 22:29 »
εγώ δεν έχω καμία προκατάληψη κατά του zeitgeist...
ίσα ίσα που το προτείνω σε όλους μου τους φίλους.
αλλά το έψαξα λίγο για τις ανακρίβειες και πόσταρα ένα σαιτ που βρήκα...
το 2ο δν το χω δει ακόμα..
ελπίζω να βρω λίγο χρόνο σύντομα

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #12 στις: 08/03/09, 23:33 »
οσον αφορά το πρώτο μέρος οι ανακρίβειες σχετικά με την θρησκέια είναι πάρα μα πάρα πολλές.


Ναι, ακριβώς σ'αυτό αναφερόμουν.
Βέβαια, με μια πιο "ελεύθερη" ερμηνεία του πράγματος η εξίσωση επαληθεύεται,
αλλά εδώ ο κύριος του Zeitgeist θέλει να προτείνει μια στοιχειοθετημένη
εναλλακτική ερμηνεία των πραγμάτων, και ορισμένα στοιχεία δε
φαίνεται να παίζουν και πολύ με το μέρος του...

Επαναλαμβάνω πάντως ότι τη θεωρώ αξιόλογη κι ενδιαφέρουσα ταινία και θα τη σύστηνα ανεπιφύλακτα σε κάποιον που θέλει να
εμπλουτίσει την εικόνα και την άποψή του για τα πράγματα.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #13 στις: 09/03/09, 00:18 »
Το addenum είναι πολύ καλύτερο, δεν συγκρίνεται...
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #14 στις: 09/03/09, 00:41 »
παιδια μην παρεξηγηθώ...και εγω την ταινία όχι μονο την καραγούσταρα αλλά την εχω προτείνει και την εχω δωσει και στους δικους μου να την δουν...απλά να τα λέμε όλα...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #15 στις: 09/03/09, 02:37 »
Καλά έκανες, το 2ο είναι φοβερό ;)
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #16 στις: 10/03/09, 23:04 »
Στο 33,41 Zeitgeist 1, παρουσιαζει τον απολογητη και μαρτυρα του αρχεγονου χριστιανισμου Ιουστινο, να ομολογει ότι «δεν υπαρχει διαφορα αναμεσα σε αυτά που πιστευομε εμεις (εννοει τους πρωτους χριστιανους) περι Ιησου Χριστου και αυτά που πιστευετε εσεις (εννοει τους παγανιστας) περι των υιων του Δια.»
Ο ισχυρισμος ότι η κοινοτης των πρωτων χριστιανων δεν φερει κατι καινουργιο σε σχεση με την αρχαια πιστη των ειδωλολατρων, δηλ. ότι ο Ιησους δεν διαφερει από του υιους του Διος, είναι ισχυρισμος των παγανιστων της εποχης του Ιουστινου (2ος αιωνας μ.χ.) τον οποιον επαναλαμβανει και υπενθυμιζει ο Ιουστινος, πλην ο αφηγητης της ταινιας εξαπατωντας τον ακροατη παρουσιαζει τον ισχυρισμο ως ιδια πιστη του Ιουστινου και κατ’ επεκταση των πρωτων χριστιανων.
Για να καταλαβετε, βουλευτης της αντιπολιτευσης σε ομιλια του αναφερει και επαναλαμβανει το προγραμμα της κυβερνησης, δημοσιογραφος παρουσιαζει αποσπασματα της ομιλιας με τετοιο τροπο ώστε να φαινεται ότι ο βουλευτης της αντιπολιτευσης συμφωνει και αποδεχεται το προγραμμα της κυβερνησης, πραγμα όμως αναληθες.
Ο Ιουστινος λεει : πιστευομε σε δημιουργο, (εσεις οι ειδωλολατρες) αναφερετε τον Πλατωνα δηλ. ότι και ο Πλατων αυτό εδιδασκε χωρις να υπαρχει διαφορα στις δυο διδασκαλιες, εμεις λεμε θεος πυρ αναλισκον και οι Στωικοι διδασκουν εκπυρωσην γενεσθαι, εμεις δεν προσκυναμε χειροτεχνηματα δηλ. εργα των χειρων του ανθρωπου και ο κωμικος Μενανδρος τι άλλο λεει από αυτό ;; δηλ. ο Μεναδρος δεν λεει ότι δεν είναι σωστο να προσκυνα καποιος το σκευαζομενο και να το θεωρει μειζων του δημιουργου ;; λεμε Ιησους Χριστος ανεστη αλλα ουτε σ’ αυτο υπαρχει διαφορα με τους υιους του Διος.
Όλα αυτά ο Ιουστινος τα αναφερει σαν λεγομενα των παγανιστων, ο δε αφηγητης της ταινιας τα παρουσιαζει σαν λεγομενα του Ιουστινου.
Τι ανακριβειες και απροσεξιες, εδώ εχομε να κανομε με λεσχη πλαστογραφιας, κηπο σκουπιδιων.

--------------------------------------------------------

Το κειμενο και η μεταφραση στο βιντεο,

And when we say also that the Word, who is the first-birth of God, was produced without sexual union, and that He, Jesus Christ, our Teacher, was crucified and died, and rose again, and ascended into heaven, we propound nothing different from what you believe regarding those whom you esteem sons of Jupiter.

«Όταν λεμε πως ο Ιησους Χριστος ο δασκαλος μας, γεννηθηκε χωρις σεξουαλικη ενωση, σταυρωθηκε πεθανε και αναστηθηκε και ανεβηκε στους ουρανους, δεν εννοουμε τιποτε διαφορετικο, από αυτά που πιστευετε γυρω από αυτους που τιματε σαν γυιους του Δια»

Το αρχαιο κειμενο,

«Τω δε και τον λογον, ο εστι πρωτον γεννημα του θεου, ανευ επιμιξιας ημας γεγεννησθαι, Ιησουν Χριστον τον διδασκαλον ημων, και τουτον σταυρωθεντα και αποθανοντα και ανασταντα ανεληλυθεναι εις τον ουρανον ου παρα τους παρ’ υμιν λεγομενους υιους τω Διι καινον τι φερομεν»

Το «επιμιξιας» το μεταφραζει sexual union, σεξουαλικη ενωση, διοτι αγραμματος που είναι, των εντυπωσεων προαγεται, επιμιξια σημαινει συνουσια οι αρχαιοι δεν ειχαν sexual, ζωον ειχαν, sexual όχι.

-----------------------------------------------------

Η αυλαια ανοιγει με σαχλαμαρα περιωπης, θορυβωδης κατρακυλισμος φερεται επι την αβυσσον, καταθλιπτικως τα καταχθονια περιβαλλουσα φωνη ψοφουσα αποκαλυπτει «Πνευματικοτης σημαινει, ενασχοληση με διαισθηση», πνευματικοτης (spiritualismus) σημαινει ότι το αληθες ον, αυτό το οποιον υπαρχει πραγματικα, είναι κατι το πνευματικον, ενώ τα σωματικα και υλικα είναι μονον παραστασεις αυτης της πνευματικης ουσιας, προκειται για δογμα της μεταφυσικης, το αντιθετο δογμα είναι ο υλισμος.

«Η θεια αρχη θεωρει καποια συγκεκριμενη πραξη δυσαρεστη…» φαινεται πολύ στενοχωρημενος ο καημενος, φαινεται ποσο τον δυσαρεστει η θεια αρχη, (μηπως προβαλει δικες του σκεψεις τις οποιες θεωρει θεια αρχη ;;

«Καποια ορισμενη πραξη θεωρειται ικανοποιητικη για το θειο….» εδώ θεωρει πραξη ικανοποιητικη για το θειο, προηγουμενως θεωρει πραξη δυσαρεστη αλλα δεν αναφερει δυσαρεστη για ποιον.

«Αυτό που πραγματικα είναι σημαντικο, είναι το Εδώ και Τωρα.» Εννοει αυτά που χανονται και από τα οποια δεν μενει τιποτα.

«Αυτό δεν είναι πληρης εμπιστοσυνη στην τωρινοτητα, αυτό που οντως βιωνεται Τωρα», η εννοια της τωρινοτητος είναι κενολογια, ανευ περιεχομενου, προσπαθει να ταυτισει την «τωρινοτητα» με το μηδεν, τωρινοτης=μηδενικοτης, στην πραγματικοτητα κατω από την κακοτεχνη εννοια της τωρινοτητος, εδρευει το προσωρινον και προσκαιρον περιγελαστον, το περαστικον και απολλυμενον.

Γενικως το βιντεο αυτό χρειαζεται κριτικη ανασκοπηση, όχι παθητικη αποδοχη.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #17 στις: 12/03/09, 16:35 »
To z2 ειναι κορυφη, αλλα στο τελος οι λυσεις που προτεινει ειναι πραγματικα αστειες.  :P

O YT user ArisVelouhiotis13R εχει ανεβασει αυτο το βιντεο για τα λαθη του ζαητγκαηστ.Το κατα ποσον αληθευουν αυτα που λεει, δεν το εχω ελεγξει.


Αλλα ανακριβειες υπαρχουν παντου.ΠΧ το δογμα της παρθενογενεσης της αγιας γραφης οφειλεται σε λαθος μεταφραση του 'νεαρη γυναικα' απο τα εβραικα στο 'παρθενος' στην αρχαια ελληνικη.

χαααχαχα

Δεος.

Επιπλεον βρισκω  την αιγυπτιακη θρησκεια συναρπαστικη.Πχ ο Horus λεει συντηκεται με τον Ρα σε εναν super-god, holy nuts. :o ;D

edit:
με λιγο ψαξιμο:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_virgin_births   παρθενογεννεσεις θεων

http://en.wikipedia.org/wiki/Osiris-Dionysus         διονυσος+Οσιρις

http://en.wikipedia.org/wiki/Life-death-rebirth_deity      ζωη-θανατος-ανασταση θεων
« Τελευταία τροποποίηση: 12/03/09, 16:52 από Blacksheepιος »
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #18 στις: 12/03/09, 19:05 »
αντίλογος
εδώ


Πραγματικά οι κατασκευαστές της ταινίας "τραβάνε απρόσεκτα κάποια πράγματα" όπως ονομάζουν διόνησο τον Ορφέα, αναφέρουν πως γενήθηκαν από παρθένο κάποιοι θεοί που δεν ... κλπ ..

Όμως τα πράγματα δεν είναι απλά... όποιος έχει ασχοληθεί με την χριστιανική θεουργία ... καταλαβαίνει.  ::)   ;)
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #19 στις: 13/03/09, 01:35 »
όποιος έχει ασχοληθεί με την χριστιανική θεουργία ... καταλαβαίνει.  ::)   ;)

Τι ακριβώς καταλαβαίνει...? Εγώ πάντως καταλαβαίνω κάποια πράγματα, αλλά δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτά...
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #20 στις: 13/03/09, 15:22 »
Παντως ας μην επικεντρωθουμε στο πρωτο κομματι (που κατα κοινη ομολογια περιεχει θρησκευτικα/ιστορικα λαθη, αλλα περιεχει και ενα νοημα με το οποιο θα επρεπε να ασχοληθουμε). Οι ταινιες εχουν συνολικα αλλα 5 κομματια τα οποια ιεναι ιδιαιτερα αξιολογα. Μην κλεισετε το zeitageist απο το πρωτο κομματι επειδη ειδατε ανακριβειες. Παρακατω ειναι αρκετα πιο ακριβες σε πραγματα που γνωριζει καλυτερα και τα ζει πιο κοντα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #21 στις: 17/03/09, 00:36 »
Το 1ο έχει 3 μέρη, το 2ο έχει 5. Το θρησκευτικό με τις ανακρίβειες βρίσκεται στο 1ο zeitgeist στο 1ο μέρος.
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #22 στις: 17/03/09, 08:52 »
Προσωπικά αυτό που αποκόμισα από τις ταινίες είναι το εξής:

Λέμε ότι οι Αμερικανοί δε μαθαίνουν τι πραγματικά γίνεται στον κόσμο, γιατί τα ΜΜΕ της Αμερικής είναι κατευθυνόμενα και προπαγανδιστικά.

Τελικά, αυτό συμβαίνει σε μικρότερο ή σε μεγαλύτερο βαθμό και σε εμάς και παντού. Εξάλλου και οι ειδήσεις των δικών μας ΜΜΕ πηγαζουν από τα μεγάλα ειδησεογραφικά πρακτορεία.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #23 στις: 22/03/09, 01:56 »
Προσωπικά αυτό που αποκόμισα από τις ταινίες είναι το εξής:

Λέμε ότι οι Αμερικανοί δε μαθαίνουν τι πραγματικά γίνεται στον κόσμο, γιατί τα ΜΜΕ της Αμερικής είναι κατευθυνόμενα και προπαγανδιστικά.

Μόνο αυτό αποκόμισες...? ???
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Νοοτροπία της Εποχής.
« Απάντηση #24 στις: 22/04/09, 23:58 »
Λέμε ότι οι Αμερικανοί δε μαθαίνουν τι πραγματικά γίνεται στον κόσμο, γιατί τα ΜΜΕ της Αμερικής είναι κατευθυνόμενα και προπαγανδιστικά.

Τελικά, αυτό συμβαίνει σε μικρότερο ή σε μεγαλύτερο βαθμό και σε εμάς και παντού. Εξάλλου και οι ειδήσεις των δικών μας ΜΜΕ πηγαζουν από τα μεγάλα ειδησεογραφικά πρακτορεία.
+1
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/06, 14:06
από (Κωνσταντίνος. Γ)
2 Απαντήσεις
2209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/08, 10:57
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
28 Απαντήσεις
9269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 17:17
από Jezus
13 Απαντήσεις
4938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 17:06
από mace
1 Απαντήσεις
2447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/14, 05:48
από Lo.Lee.Ta
1 Απαντήσεις
2701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/15, 20:00
από AderfiTouEleous