Ψηφοφορία

Tι θα ψηφίσετε στις Ευρωεκλογές;

Ν.Δ.
1 (2.8%)
ΠΑ.ΣΟ.Κ.
2 (5.6%)
Κ.Κ.Ε.
4 (11.1%)
ΣΥΡΙΖΑ
5 (13.9%)
ΛΑ.Ο.Σ.
0 (0%)
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ
1 (2.8%)
ΑΠΟΧΗ
15 (41.7%)
ΔΞ/ΔΑ
1 (2.8%)
ΑΛΛΟ
7 (19.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 36

Αποστολέας Θέμα: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών  (Αναγνώστηκε 38718 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #100 στις: 08/06/09, 20:54 »
Παράθεση
freemind & roufus, συμφωνείτε σε κάτι! (αποχή). Ιστορικό γεγονός!  ;D :P

Και αυτή είναι η απόδειξη ότι η αποχή ως νούμερο δεν στέλνει κανένα μήνυμα. Δε νομίζω ο roufus και ο freemind να επιδιώκουν τον ίδιο μετασχηματισμό της κοινωνίας...
Δηλαδή αν 2 άτομα ψηφίσουν το ίδιο κόμμα,  το κάνουν με κοινά κριτήρια και όραμα για την κοινωνία?  Δεν νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #101 στις: 08/06/09, 21:52 »
Ναι, ίσως είναι λαϊκισμός, αλλά το αποτέλεσμα του ότι μπήκαν λεφτά στο ταμείο φτώχιας δεν είναι καλύτερο από το να μη μπουν καθόλου και να σπαταληθούν όλα σε διαφημίσεις; Αν θυμάμαι καλά, κάτι τέτοιο έκανε και το ΠΑΣΟΚ κάποτε... θυμήστε μου...

Όταν χρησιμοποιείς τις ανάγκες φτωχών ανθρώπων για να μαζέψεις ψήφους αυτό ξεπερνάει κατά πολύ τα όρια όχι μόνο του λαϊκισμού αλλά και της γελοιότητας...


Δεν χρησιμοποίησε τις ανάγκες κανενός !!! Απλά τις κάλυψε για λίγο. Μακάρι και οι άλλοι να έκαναν το ίδιο.
Δηλαδή η ρύπανση με τις ενοχλητικές αφίσες δεν σου φαίνεται καθόλου γελοία; Πιστεύουν πως ο κάθε πολίτης θα ψηφίσει ένα κόμμα γιατί είδε μια αφίσα σε μια κολόνα; Οι αφίσα ήταν ένας τρόπος επαφής με τον ανώνυμο και ασυνείδητο πολίτη την εποχή πρό ΜΜΕ και Internet.
Σήμερα η αφίσα δεν έχει λόγο ύπαρξης, εκτός από τα χρήματα που παίρνουν στα τυπογραφεία τα "δικά μας" παιδιά, και τις μίζες που παίζουν.  Από την άλλη τόσοι τόνοι χαρτιου = τόνοι ξύλου ... = οικολογική ζημία.

Κατηγορείς τον καράτζα για λαϊκισμό ... δηλαδή λές πως οι άλλοι δεν είναι λαϊκιστές;  ;D

Φίλτατε, η δημοκρατία είναι ένα πολίτευμα που μπορεί να ακμάσει μέσα μιά κοινωνία συνετών, συγκροτημένων και συνειδητών ανθρώπων. 
Στην δική μας κοινωνία των ασυνείδητων και των διεφθαρμένων, η δημοκρατία καταντά άγρια κόντρα ψηφοθηρίας. Δηλαδή πως ο υποψήφιος θα κερδίσει  τις εντυπώσεις της ανθρωπόμαζας.
Όποιος λοιπόν είναι καλύτερος στην   "τέχνη"   της   "επικοινωνίας"   αρπάζει τις ψήφους των ηλιθίων, και κυβερνά στο όνομά τους.
Ε, αυτός λοιπόν είναι ο λαϊκισμός που βλέπεις.

Και εγώ αυτή την στιγμή είμαι όμηρος αυτής της κατάστασης, και από πάνω  ακούω άλλους να λένε για δήθεν δικαιώματα, δημοκρατία  κλπ ...
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #102 στις: 08/06/09, 22:01 »
Μα κανενας δεν ειπε ποτε οτι η αποχη βασιζεται παντα σε ιδεολογικα κριτηρια. Ως συνολο ομως ναι φυσικα και μπορει να στειλει ενα μνμ. Οτι οταν 1/2 εγγεγραμμενους ψηφοφορους δεν πανε να ψηφισουν, τουλαχιστον επικοινωνιακα τα κομματα (ολα τα κομματα) κατι πρεπει να αλλαξουν.

Η αληθεια ειναι οτι δεν συμφωνω με τον freemind, και οσοι εχουν παρακολουθησει παλιοτερες συζητησεις το ξερουν παρα πολυ καλα. Η ιδια δραση δεν συνεπαγεται και ιδιας ιδεολογιας, αποψης, σκοπου κτλ. Αυτο για να μην μπλεκουμε τα πραγματα.

Τωρα για τον καρατζαφερη. Αυτο που εκανε ηταν εντελως ποταπο για μενα. Πολλοι κανουν ποταπα πραγματα στο ονομα των ψηφων αλλα για μενα αυτο ειναι ενα ακρο (να χρηματιζεις συγκεκριμενους ανθρωπους για να πανε να ψηφισουν) που οταν γινεται φανερα και ανενοχλητα υπαρχει σοβαρο προβλημα.

Τελος, προς τον Βραζιλη. Η αποχη δεν ειανι ψηφος διαμαρτυριας καταρχας γιατι δεν ειναι ψηφος, οποτε δνε θα μπορουσε να ειναι ψηφος διαμαρτυριας. Αλλα για μενα αν οχι διαμαρτυρια δειχνει τουλαχιστον αρνηση να συμμετεχεις σε κατι τοσο πλεον εξευτελισμενο. Και η αρνηση περιεχει διαμαρτυρια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #103 στις: 08/06/09, 23:22 »
βρε Αρη δνε υπαρχουν δυο τρια κομματα..το ανταρσυα το οποιο ειναι ειναι αντικαπιταλιστικο σε ενοχλει σε κατι;..βεβαια αν αναιβει πολυ, ολο και σε κατι θα φταιξει..το εναντια το οποιο εχει φτιαχτει απο πατρινους (αναρχικους αν δεν κανω λαθος) κομμα αντικαπιταλιστικο δεν ειναι;Και εκτος αυτου υπηρχε και το κομμα λευκο, το οποιο ηταν απο αποψη..
Δλδ εσυ τωρα αισθανεσαι καλα που επετρεψες εμμεσα το Λαος να βγει 4ο κομμα;...
Εγω ελαβα ενα μνμ απο αυτες τις εκλογες...και μου το εδωσε το 7% του Λαος...εσεις αν δεν το λαβατε, κριμα.. :-\


Καταρχας προσεχε πως μου αναφερεσαι. Δεν ΕΠΕΤΡΕΨΑ στο ΛΑΟΣ να βγει 4ο κομμα. Δεν μπορεις να με κατηγορησεις για τιποτα και σταματα να το κανεις, ειναι τουλαχιστον γελοιο αυτο το πραγμα. Δεν με νοιαζει τι ψηφισες, εγω εχω επιχειρηματολογισει 3 σελιδες τωρα γιατι πιστευω στην αποχη απο τις πολιτικες εκλογες, αν δεν εισαι σε θεση να το καταλαβεις τοτε εγω το μονο που συμπεραινω ειναι οτι προσπαθησεις να προπαγανδισεις την αντικαπιταλιστικη αριστερα, και τετοια προπαγανδα εμενα δεν με αγγιζει. Να πας σε αλλους.

Και ναι με ενοχλει το ΑΝΤΑΡΣΥΑ σε πολλα σημεια, οπως με ενοχλουσε και το ΕΝΑΝΤΙΑ(το οποιο δεν εχει καμια σχεση με αναρχικους ομως), αλλα δεν ειανι της παρουσης. ΚΑι το ΚΚΕ αντικαπιταλιστικο κομμα ειναι, γιατι δεν το ανεφερες?

Εγω επιμενω παντως, γιατι πιστευετε ολοι οτι η ψηφος ειναι ο ΜΟΝΟΣ τροπος να ασχοληθεις πολιτικα με τον τοπο? Εγω πιστευω το αντιθετο. Οτι ειδικα με την ψηφο παρα πολυς κοσμος επαναπαευεται οτι εκανε την "πολιτικη" του παρεμβαση και σε ολο το υπολοιπο φασμα της ζωης του δεν κανει τιποτα. Για μενα συνειδητη αποχη και επιπλεον πολιτικη δραση καθε μερα στις ζωες μας. Αφου μπορουμε να το κανουμε.

Τωρα το να γκρινιαζουμε γιατι ειχαμε 50% αποχη και να λεμε για αυτους τους "ασυνειδητους" που δεν πηγαν να ψηφισουν και να του κραζουμε ενω εμεις το μονο που κανουμε ειναι να ψηφιζουμε μια φορα στα 4 (αντε 3) χρονια και να επαναπαυομαστε σε αυτο ως την μοναδικη πολιτικη μας δραση ειναι γελοιο.
Σου μιλαω φιλικα, μου μιλας επιθετικα, το εχω παραβλεψει αρκετες φορες...
Αν διαβαζες καλα το ποστ μου ειπα οτι "αν δεν κανω λαθος ειναι αναρχικοι"..δεν μιλησα με σιγουρια...
Δευτερον το κκε ειναι πρωτα απο ολα κομουνιστικο κομμα και δευτερον θεωρειται απο τα μεγαλα κομματα...
Τριτον δεν σου ειπα τι ψηφισα...και σταματα να κανεις επιθεση..δεν σου εκανα καμια επιθεση και δνε προσπαθησα να σε πισω οτι αυτο που εκανες ειναι λαθος..ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ μου ειναι λαθος..και οχι προσωπικα αυτο που εκανες μονο εσυ...
Η ψηφος σου δνε ειναι ο μονος τροπος για αν ασχοληθεις πολιτικα..αλλα ειναι ενας τροπος να δειξεις την δυσαρεσχια σου...
Δεν κτλβαινεται οτι οσο πιο πολυ απεχουν τοσο πιο μεγαλα ποσοστα παιρνουν τα μεγαλα κομματα;...
Το νυπτω τας χειρας μου δεν με πειθει...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/09, 05:41 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #104 στις: 09/06/09, 00:05 »
Εγώ πάντως έχω μιά ένσταση . Μεταφράζεται εδώ μέσα ότι η αποχή ενισχύει τα μεγάλα κόμματα...Όμως όπως νομίζω ότι είναι λογικό, οι πλέον "απολιτίκ" είναι οι φίλοι προσκείμενοι σε μεγάλα κόμματα. Άρα αυτοί είναι οι πιο πιθανοί στο να "λουφάρουν" τη ψήφο τους. Συγγνώμη δηλαδή ,αλλά δεν νομίζω ότι οι αριστεροί γενικά, όπως οι φίλοι του Κ.Κ.Ε ή του ΣΥ.ΡΙΖ.Α είναι οι περισσότερο αδιάφοροι αυτής της χώρας.Ας δούμε λοιπόν ποιός ήταν αυτός που είχε κίνητρο να ψηφίσει. Ο πολίτης που προτιμάει τη Ν.Δ , έχοντας από τις δημοσκοπήσεις μάθει ότι θα χάσει το κόμμα του, αλλά και επειδή τσατίστηκε με τα σκάνδαλα , είναι πολύ πιθανόν να συμμετείχε κατά ένα μεγάλο βαθμό στην αποχή. Οι φίλοι του ΠΑ.ΣΟ.Κ αντίθετα, αλλά και όσοι θελήσαν να ξαναψηφίσουν αυτό το κόμμα, μάλλον είχαν κίνητρο την πρωτιά, αλλά ένα κομμάτι και αυτών , μπορεί να απείχαν , λόγω εφησυχασμού, ακριβώς πάλι λόγω των δημοσκοπήσεων. Οι φίλοι του Κ.Κ.Ε πάλι, στη πλειοψηφία τους είναι πολιτικοποιημένα άτομα με συμμετοχή σε όλες τις διεργασίες, οπότε δεν νομίζω ότι από αυτούς προέκυψε μεγάλη αποχή. Οι του ΣΥ.ΡΙΖ.Α πάλι είναι και αυτοί πολιτικοποιημένοι, αλλά λόγω χαμηλού ποσοστού που προέκυψε, θα μπορούσαν για λόγους εσωκομματικούς ίσως (δε γουστάρουν τον Τσίπρα;) να απείχαν και αυτοί σε ένα ποσοστό. Για το ΛΑ.Ο.Σ η κάλπη έδειξε ότι είχε μάλλον μεγάλη συσπείρωση και πήρε και δυσαρεστημένους νεοδημοκράτες. Τώρα οι υπόλοιποι είναι αριστεριστές , αναρχικοί, οτιδήποτε τέλος πάντων, αλλά αυτοί απέχουν πάντοτε. Οπότε η αποχή μάλλον ευνόησε τα μικρά κόμματα...

Α και κάτι ακόμα που το προσπερνάμε αδιάφορα αλλά είναι σημαντικό. Οι εκλογές πέσανε στο τριήμερο του Αγίου Πνεύματος...Τις αργίες και τα τριήμερα, οι δημόσιοι υπάλληλοι τα περιμένουνε πως και πως...Τώρα , στις εκατοντάδες χιλιάδες δημοσίων υπαλλήλων,όπως όλοι θα ξέρετε η συντριπτική πλειοψηφία είναι ρουσφέτια ΠΑ.ΣΟ.Κ και Ν.Δ ...Αρκετοί από αυτούς εγώ πιστεύω ότι δεν χαλάσανε την εκδρομή τους και αφήσανε άλλους να βγάλουνε το φίδι από τη τρύπα...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/09, 00:16 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #105 στις: 09/06/09, 00:38 »
Εγώ πάντως έχω μιά ένσταση . Μεταφράζεται εδώ μέσα ότι η αποχή ενισχύει τα μεγάλα κόμματα...Όμως όπως νομίζω ότι είναι λογικό, οι πλέον "απολιτίκ" είναι οι φίλοι προσκείμενοι σε μεγάλα κόμματα. Άρα αυτοί είναι οι πιο πιθανοί στο να "λουφάρουν" τη ψήφο τους. Συγγνώμη δηλαδή ,αλλά δεν νομίζω ότι οι αριστεροί γενικά, όπως οι φίλοι του Κ.Κ.Ε ή του ΣΥ.ΡΙΖ.Α είναι οι περισσότερο αδιάφοροι αυτής της χώρας.Ας δούμε λοιπόν ποιός ήταν αυτός που είχε κίνητρο να ψηφίσει. Ο πολίτης που προτιμάει τη Ν.Δ , έχοντας από τις δημοσκοπήσεις μάθει ότι θα χάσει το κόμμα του, αλλά και επειδή τσατίστηκε με τα σκάνδαλα , είναι πολύ πιθανόν να συμμετείχε κατά ένα μεγάλο βαθμό στην αποχή. Οι φίλοι του ΠΑ.ΣΟ.Κ αντίθετα, αλλά και όσοι θελήσαν να ξαναψηφίσουν αυτό το κόμμα, μάλλον είχαν κίνητρο την πρωτιά, αλλά ένα κομμάτι και αυτών , μπορεί να απείχαν , λόγω εφησυχασμού, ακριβώς πάλι λόγω των δημοσκοπήσεων. Οι φίλοι του Κ.Κ.Ε πάλι, στη πλειοψηφία τους είναι πολιτικοποιημένα άτομα με συμμετοχή σε όλες τις διεργασίες, οπότε δεν νομίζω ότι από αυτούς προέκυψε μεγάλη αποχή. Οι του ΣΥ.ΡΙΖ.Α πάλι είναι και αυτοί πολιτικοποιημένοι, αλλά λόγω χαμηλού ποσοστού που προέκυψε, θα μπορούσαν για λόγους εσωκομματικούς ίσως (δε γουστάρουν τον Τσίπρα;) να απείχαν και αυτοί σε ένα ποσοστό. Για το ΛΑ.Ο.Σ η κάλπη έδειξε ότι είχε μάλλον μεγάλη συσπείρωση και πήρε και δυσαρεστημένους νεοδημοκράτες. Τώρα οι υπόλοιποι είναι αριστεριστές , αναρχικοί, οτιδήποτε τέλος πάντων, αλλά αυτοί απέχουν πάντοτε. Οπότε η αποχή μάλλον ευνόησε τα μικρά κόμματα...

Α και κάτι ακόμα που το προσπερνάμε αδιάφορα αλλά είναι σημαντικό. Οι εκλογές πέσανε στο τριήμερο του Αγίου Πνεύματος...Τις αργίες και τα τριήμερα, οι δημόσιοι υπάλληλοι τα περιμένουνε πως και πως...Τώρα , στις εκατοντάδες χιλιάδες δημοσίων υπαλλήλων,όπως όλοι θα ξέρετε η συντριπτική πλειοψηφία είναι ρουσφέτια ΠΑ.ΣΟ.Κ και Ν.Δ ...Αρκετοί από αυτούς εγώ πιστεύω ότι δεν χαλάσανε την εκδρομή τους και αφήσανε άλλους να βγάλουνε το φίδι από τη τρύπα...
η "φιλελευθερη" φραξια της ΝΔ εδωσε στο ΠΑΣΟΚ ψηφο,ενω οι συντηριτικοι της ΝΔ εδωσαν στο ΛΑΟΣ...τωρα ειναι και οι απολιτικ οι οποιοι οπως λες,λουφαραν..απλα ετσι οπως το θετω εγω,και παλι υπαρχει μια ισορροπια..
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #106 στις: 09/06/09, 00:56 »
Mια διορθωση Μακ.ΗΟι αριστεριστες δεν απειχαν.Αλλωστε εκρποσωπουνται απο κομματα.Και την απαντηση την δινει μονος σου.Ο Συριζα δεν εχει μεγαλη συσπειρωση και πολλους φανατικους.Εν αντιθεση με κομματα οπως το ΚΚΕ η το ΛΑΟΣ(οπως φανηκε αλλωστε).

Ιχνιλατη κανεις δεν υποστηριξε την διαφημιστικη καμπανια των υπολοιπων κομματων.Αλλωστε οποιος πειθεται απο διαφημισεις ειδικα για τετοιουσ σκοπους παλι το ιδιο χαζος ειναι.Ομως το να λες εδωσα τοσα λεφτα στο ταμειο φτωχειας ειναι ο χιεροτερος τροπος διαφημισης.Με την ιδια λογικη να αρχισουν και τα υπολοιπα κομματα να πληρωνουν ολους τους μισθωτους τριπλασιους μισθους πρινς τι ςεκλογες και μετ ανα βγαινουν και να το διαφημιζουν.Αυτο γινετια μεχρι ενος σημειου αλλα οχι τοσο ξεδιαντροπα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #107 στις: 09/06/09, 01:23 »
Spell δεν διαφωνώ με τις "μετακινήσεις" που αναφέρεις. Αυτές υπάρχουν στο "σώμα" αυτών που ψήφισαν. Η ερμηνεία μου αναφέρεται σε αυτούς που απείχαν.
Kiratzo οι αριστεριστές έχουνε κόμματα, αλλά δεν νομίζω ότι στη συγκεκριμένη συγκυρία δεν επηρεάστηκαν και αυτοί από το σύνθημα περί αποχής.Αυτό είναι εκτίμησή μου βέβαια και έστω λίγο αυθαίρετη , το παραδέχομαι. Οι αναρχικοί από την άλλη όμως, νομίζω (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι είναι οι πλέον "ύποπτοι" κάθε φορά για αποχή , άκυρο, ή λευκό, μιάς και δεν πιστεύουν στο σύστημα, ούτε το γενικό, αλλά ούτε το ειδικό μιας εκλογικής δημοκρατικής διαδικασίας δηλαδή...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #108 στις: 09/06/09, 01:32 »
Ασφαλώς και υπήρχε μεγάλο ποσοστό αποχής στα 2 μεγάλα κόμματα... Το θέμα είναι ότι αυτοί δεν στράφηκαν σε κάποιο άλλο κόμμα (εκτός του ΛΑΟΣ) για να δείξουν τη δυσαρέσκειά τους. Βεβαίως είναι τεράστια η ευθύνη των κομμάτων που δεν μπόρεσαν να εμπνεύσουν τους πολίτες αυτούς.

Εγώ όμως δεν στέκομαι σ' αυτούς που απείχαν λόγω προσώπων και κομμάτων, αλλά σ' αυτούς που απείχαν λόγω πολιτικού συστήματος γενικότερα, σε όσους δηλαδή επιθυμούν μια άλλη, ελευθεριακή μορφή δημοκρατίας. Η συμμετοχή στις εκλογές δεν απαγορεύει τις υπόλοιπες δράσεις στην κοινωνία τον υπόλοιπο χρόνο και, όπως και να το κάνουμε, δεν βρισκόμαστε σε προεπαναστατική περίοδο. Η άνοδος της ακροδεξιάς σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο μόνο εμπόδια μπορεί να φέρει στους κοινωνικούς αγώνες. Ίσως γίνομαι κουραστικός, αλλά τα υπερβολικά υψηλά ποσοστά της δεξιάς και της ακροδεξιάς σε όλη την Ευρώπη με τρομάζουν και δεν θέλω να σκέφτομαι ότι ο κόσμος ψάχνει να βρει προς τα κει διέξοδο από την κρίση. Δεν τα λέω αυτά για να κρίνω κανέναν, απλά στις επόμενες εκλογές ας σκεφτούμε λίγο καλύτερα τι να κάνουμε...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #109 στις: 09/06/09, 01:49 »
Ασφαλώς και υπήρχε μεγάλο ποσοστό αποχής στα 2 μεγάλα κόμματα... Το θέμα είναι ότι αυτοί δεν στράφηκαν σε κάποιο άλλο κόμμα (εκτός του ΛΑΟΣ) για να δείξουν τη δυσαρέσκειά τους. Βεβαίως είναι τεράστια η ευθύνη των κομμάτων που δεν μπόρεσαν να εμπνεύσουν τους πολίτες αυτούς.

Εγώ όμως δεν στέκομαι σ' αυτούς που απείχαν λόγω προσώπων και κομμάτων, αλλά σ' αυτούς που απείχαν λόγω πολιτικού συστήματος γενικότερα, σε όσους δηλαδή επιθυμούν μια άλλη, ελευθεριακή μορφή δημοκρατίας. Η συμμετοχή στις εκλογές δεν απαγορεύει τις υπόλοιπες δράσεις στην κοινωνία τον υπόλοιπο χρόνο και, όπως και να το κάνουμε, δεν βρισκόμαστε σε προεπαναστατική περίοδο. Η άνοδος της ακροδεξιάς σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο μόνο εμπόδια μπορεί να φέρει στους κοινωνικούς αγώνες. Ίσως γίνομαι κουραστικός, αλλά τα υπερβολικά υψηλά ποσοστά της δεξιάς και της ακροδεξιάς σε όλη την Ευρώπη με τρομάζουν και δεν θέλω να σκέφτομαι ότι ο κόσμος ψάχνει να βρει προς τα κει διέξοδο από την κρίση. Δεν τα λέω αυτά για να κρίνω κανέναν, απλά στις επόμενες εκλογές ας σκεφτούμε λίγο καλύτερα τι να κάνουμε...
δυστυχως αυτο καθε φορα λεμε ολοι,να σκεφτουμε λιγο καλυτερα για την ψηφο μας,και οντως οπως βλεπουμε και πανελλαδικα και σε ολοκληρη την ευρωπη η δεξια προς ακροδεξια αυξανεται συνεχως....δεν ξερω γιατι..συγκεκριμενα για την ελλαδα αναρωτιεμαι,που οφειλεται αυτο?
σε μεγαλα ποσοστα χαμηλης μορφωσεως?(δεν νομιζω,γιατι εχουμε τρελες βελτιωσεις απο παλιοτερες εποχες)
σε πολλους "κολλημενους" ηλικιωμενους που "θελουν τον βασιλια τους"?(ναι,αλλα και παλι αυξανονται καθε λιγο και λιγακι οι ηλικιωμενοι?η μονη λυση ειναι οτι απο τα 70+ ξαφνικα ολοι γινονται βασιλικοι,οποτε και ακυρο αυτο)
αρα?σε τι οφειλεται η αυξηση της ακροδεξιας?
και στρεφεται μαλλον στην νεολαια το θεμα της αυξησης της ακροδεξιας...

@Μακ: ναι,τωρα διαβασα καλυτερα αυτο που λες,οκ,μια σημειωσουλα ειπα και γω,που ναι δεν ταιριαζε ιδιαιτερα.. :-[ :P
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #110 στις: 09/06/09, 01:53 »
Ένα μεγάλο κομμάτι του κόσμου και εδώ και στην Ευρώπη (περισσότερο) οδηγείτε προς τα δεξιά. Το γιατί συμβαίνει αυτό, ας το σκεφτούνε οι αριστεροί πρωτίστως. Ποιές είναι εκείνες οι απόψεις , αλλά και οι πολιτικές που σε αυτή τη συγκυρία απωθούν τους πολίτες; Ποιά είναι τα μεγάλα προβλήματα του Ευρωπαίου πολίτη στα οποία δεν δίνουν απαντήσεις που να πείθουν; Τι κάνουν για το ζήτημα των μεταναστών; Είμαστε σε ένα μεταβατικό, πολυπολιτισμικό στάδιο, που τρομάζει τον κόσμο, αλλά η αριστερά παρ'όλο που σωστά βλέπει το ζήτημα ανθρωπιστικά, ταυτόχρονα τονίζει το επιχείρημα περί μη-ρατσισμού, αλλά πρακτικά, για τα προβλήματα που δημιουργούντε, δεν μπαίνει μπροστά να προτείνει λύσεις. Έβλεπα στις ειδήσεις σήμερα, ότι στα εκλογικά τμήματα της Αθήνας που υπάρχουν πολλοί μετανάστες και λαθρομετανάστες , ο ΛΑ.Ο.Σ πήρε διψήφια νούμερα...12,14, μέχρι και 17%. Στη Κυψέλη και στον Άγιο Παντελεήμονα π.χ Αν νομίζει η Αριστερά ότι πετώντας ένα "Ρατσιστές και φασίστες" καθάρισε, νομίζω ότι κοιμάται τον ύπνο του δικαίου (για να μην πω του αδίκου σε αυτή τη περίπτωση...). Επίσης υπάρχει ένας κόσμος και στη Ν.Δ και στο ΠΑ.ΣΟ.Κ που θα μπορούσε να μετακινηθεί αριστερά, αν ξεπερνόντουσαν ορισμένα κλασσικά ,πολιτικά κολλήματα. Και όχι με τρεντιές και χαλαρά, αλλά με πολιτικό λόγο. Γιατί δυστυχώς ο Καρατζαφέρης αυτό κάνει. Εκφράζει λόγο προς το λαό. Ενώ η Αριστερά έχει μείνει κολλημένη στα αμφιθέατρα. Αλλαγές χρειάζονται για να αναχαιτιστεί ο εθνικοσοσιαλισμός και ο ρατσισμός, όχι "το παίζω ανωτερότητα" ή πλακώνομαι στο ξύλο στους δρόμους.
Και η πλάκα είναι ότι τα λέω εγώ αυτά που θεωρώ τον εαυτό μου Κεντρώο Δημοκράτη. Χωρίς στέγη βέβαια...μιας και σοβαρός Κεντρώος πολιτικός φορέας δεν υπάρχει εδώ και 30 χρόνια στην Ελλάδα. Πραγματικά θα ήθελα μιά άλλη Αριστερά και πιστεύω ότι θα την ήθελαν πολλοί σαν εμένα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #111 στις: 09/06/09, 09:00 »
Ομως το να λες εδωσα τοσα λεφτα στο ταμειο φτωχειας ειναι ο χιεροτερος τροπος διαφημισης.Με την ιδια λογικη να αρχισουν και τα υπολοιπα κομματα να πληρωνουν ολους τους μισθωτους τριπλασιους μισθους πρινς τι ςεκλογες και μετ ανα βγαινουν και να το διαφημιζουν.Αυτο γινετια μεχρι ενος σημειου αλλα οχι τοσο ξεδιαντροπα.

Οι προεκλογικές παροχές συνήθως είναι εκτός προϋπολογισμού, αυτά που δίνουν θα πρέπει να τα πάρουν από αλλού, ή να χρεωθούν με δάνεια που θα κληθούν να τα πληρώσουν οι "άλλοι" (επόμενες κυβερνήσεις).
Το εν λόγω 1 εκ. ευρώ είναι εντός προϋπολογισμού, από τα λεφτά που μοιράζονται στα κόμματα για τη διαφήμισή τους. (Δηλ. τους πληρώνουμε για να τους βλέπουμε στις διαφημίσεις). Ε, προσωπικά προτιμώ να μη τους δω στις διαφημίσεις. Τέλος πάντων, 1 εκ. ευρώ δεν είναι πολλά, είναι όσο μια μικρή μιζούλα  :P

δυστυχως αυτο καθε φορα λεμε ολοι,να σκεφτουμε λιγο καλυτερα για την ψηφο μας,και οντως οπως βλεπουμε και πανελλαδικα και σε ολοκληρη την ευρωπη η δεξια προς ακροδεξια αυξανεται συνεχως....δεν ξερω γιατι..συγκεκριμενα για την ελλαδα αναρωτιεμαι,που οφειλεται αυτο?
σε μεγαλα ποσοστα χαμηλης μορφωσεως?(δεν νομιζω,γιατι εχουμε τρελες βελτιωσεις απο παλιοτερες εποχες)
σε πολλους "κολλημενους" ηλικιωμενους που "θελουν τον βασιλια τους"?(ναι,αλλα και παλι αυξανονται καθε λιγο και λιγακι οι ηλικιωμενοι?η μονη λυση ειναι οτι απο τα 70+ ξαφνικα ολοι γινονται βασιλικοι,οποτε και ακυρο αυτο)
αρα?σε τι οφειλεται η αυξηση της ακροδεξιας?

Σε περιόδους πολιτικής και κοινωνικής αποσταθεροποίησης εντείνεται και επεκτείνεται το κλίμα συντηρητισμού και (ακρο)δεξιών ιδεολογιών. Σε τέτοιες περιόδους εμφανίστηκαν οι βασιλείες και οι δικτατορίες.
Θυμήθηκα την θεία μου, βαμμένη μπλε, που κάθε φορά που έβλεπε να επικρατεί πολιτικοκοινωνικό μπάχαλο, αναταραχές, εγκληματικότητα, κλπ. έλεγε "α ρε, χούντα που σας χρειάζεται...".

Η ακροδεξιά με τον συντηρητισμό της και την αυστηρά πειθαρχία της, φαντάζει ως η λύση για να σταματήσει αυτό το μπάχαλο και να μπει μια τάξη. Όλο και περισσότερο κομμάτι του λαού ζητάει περισσότερη αυστηρότητα, περισσότερη αστυνόμευση, μια πιο κλειστή κοινωνία.

Ενώ η αριστερά στο σύνολό της είναι από μόνη της ένα μπάχαλο, ένα σύμβολο εσωτερικής αστάθειας από παλαιοτάτων χρόνων, κάποιοι με κολλημένες ξεπερασμένες αντιλήψεις, κάποιοι αρνητές των πάντων, κάποιοι όπου φυσάει ο άνεμος. Πώς να αναδειχθεί ως πολιτική λύση; Πώς να ανέβει και να διατηρηθεί στην εξουσία όντας αιωνίως διασπασμένη;

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #112 στις: 09/06/09, 13:43 »
Ναι, ίσως είναι λαϊκισμός, αλλά το αποτέλεσμα του ότι μπήκαν λεφτά στο ταμείο φτώχιας δεν είναι καλύτερο από το να μη μπουν καθόλου και να σπαταληθούν όλα σε διαφημίσεις; Αν θυμάμαι καλά, κάτι τέτοιο έκανε και το ΠΑΣΟΚ κάποτε... θυμήστε μου...

Όταν χρησιμοποιείς τις ανάγκες φτωχών ανθρώπων για να μαζέψεις ψήφους αυτό ξεπερνάει κατά πολύ τα όρια όχι μόνο του λαϊκισμού αλλά και της γελοιότητας...
Συμφωνω απολυτα..και με ενοχλει το γεγονος νοϋμονες ανθρωποι να πιστευουν στην "καλη καρδια" του καρατζαφερη...



Επίσης,  γιατί να κατηγορήσεις αυτόν που απείχε,  ότι συνέβαλε στην άνοδο του ΛΑΟΣ???
Γτ τα ποσοστα βγαινουν αναλογα με τα κομματα και τις ψηφους..αν στην πλειοψηφια οι ψηφοφοροι αντι για 5 κομματα "μυραζανε" τις ψηφους τους σε δεκα τα ποσοστα του καθε κομματος θα ηταν στο μισο...Επισης φημολογειτε οτι "φυγανε" ψηφοι απο νδ προς λαος και για αυτον τον λογο εφτσε το 7%, αν τα εξιτ πολ δνε δειχνανε μεγαλη αποχη αυτοι οι ψηφοι οπως ειναι λογικο δνε θα φευγανε, γτ αποχη θα κανει αυτος που θα ψηφισει ενα μικρο κομμα, οχι αυτος που ψηφιζει τα μεγαλα..οποτε...

(Αν σας φαινονται χαοτικα σορρυ.. :-\)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/09, 14:04 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #113 στις: 09/06/09, 14:14 »
Άμυλο και όμως, σε αυτή τη περίπτωση αποχή κάνανε οι ψηφοφόροι των μεγάλων κομμάτων. Δες το λογικά. 25% αποχή είχαμε πάντα,λόγω εκλογικών καταλόγων το περισσότερο ...Αυτό το +22% που είχαμε αυτή τη φορά (σύνολο 47%), έτσι και το είχανε τα μικρά κόμματα, θα ήταν αλλοιώς και η πολιτική σκηνή του τόπου εδώ και χρόνια. Αν κάνουμε την αναγωγή ότι 70% είναι ο δικομματισμός στην Ελλάδα αυτή την εποχή, τότε το 70% του 22% της αποχής, είναι περίπου 14-15% .Άρα 15% Ν.Δ + ΠΑ.ΣΟ.Κ και 7% όλοι οι άλλοι....Και λίγα πάλι λέω...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/09, 14:16 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #114 στις: 09/06/09, 14:27 »
Mακ..To θεμα τη ανοδου της δεξιας δεν πρεπει να εξεταστει μονο στους αριστερους και τη λογικη που ακολουθουν αλλα πρωτα απο ολα στους ιδιους τους πολιτες.

Υποθετικα ας πουμε οτι η Αριστερα εχει μεινει πισω λεει συνεχως τα ιδια και τα ιδια και δεν εκφραζει συνετο πολιτικο λογο.Σε αυτη τη περιπτωση ο πολιτης πειθεται απο τα λεγομενα του ΛΑΟΣ?Ειναι περιεργο να πειθεται απο ενα κομμα που δεν εχει σαφεις θεσεις για τα περισσοτερα κρισμα ζητηματα και ειδικα αυτα της οικονομιας και πεταει γενικολογιες απο δω και απο κει και εκφερει λογο μονο για Μακεδονια και μεταναστες.Αν δεν κανω λαθος και στο θεμα των μεταναστων το ΛΑΟΣ δεν ειχε καποια σαφη πολιτικη σταση.Εκτος αν το εξω οι ξενοι θεωρειται πολιτικος λογος.
Μην ριχνουμε λοιπον το φταιξιμο παραπανω απο οσο χρειαζεται στην αριστερα απο τη στιγμη που οι ιδιοι οι πολιτες μολις εχουν ενα προβλημα(πχ υποβαθμιση περιοχης που μενουν) πειθονται απο την καθε ''φωνακλαδικη'' αρλουμπα που τους πασαρουν.Τα θεματα τετοιου ειδους ειναι δυσεπιλυτα και πολυσυνθετα αλλα αυτο δεν ειναι δικαιολογια για να εναρμονιζονται καποιοι με φαισιστοειδεις αντιληψεις.

Η αριστερα τωρα.Απο κει ξεχωριζω 2 μεριες την εικονα της αριστερας τα τελευταια χρονια και ειδικα του Συριζα πο λαικιζει σε μεγαλο βαθμο μιλαει με μεγαλα λογια και εχει εναν αρχηγο εχει χασει τα αυγα και τα πασχαλια και απο την αλλη μεμονομενα ατομα και σε περιπτωσεις ''κινησεις'' ατομων που δρουν και συμμετεχουν εχουν τεκμηριωμενη πολιτικη αποψη και προσπαθουν.Ο μακαριτης ο Παπαγιαννακης ηταν ενας απο αυτους.Γενικα πιστευω οτι αν καποιος δεν θυμαται την πολιτικη μονο 2 μερες πριν τις εκλογες/ευρωεκλογες/φοιτητικες και ασχολειται αρκετα και σκεφτεται ολα αυτα που συμβαινουν γυρω του θα βρει ατομα που τον εκφραζουν στην αριστερα.

Σαν συμπερασμα θελω να πω οτι το αρνητικο φαινομενο της ανοδου των ακροδεξιων και των εθνικιστων δεν πρεπει να αναζητειται στην δραση της αριστερας μονο(ισως κατα ενα ποσοστο ναι) αλλα κατα κυριο λογο στα παγκοσμια φαινομενα(οικονομικη,υπαρχον οικονομικο συστημα,συνεπειες κρισης,μεταναστευση και αιτια της) στην πολιτικη αγνοια κλπ.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #115 στις: 09/06/09, 19:05 »
Και όμως φίλε Kiratzo αν άντεχες να κάτσεις μιά μέρα να ακούσεις τι λένε στο Τηλε Άστυ , ή στις συνεντεύξεις τους πλέον στα μεγάλα κανάλια, χωρίς ( το πιθανότερο γιατί είναι ανθρώπινη αντίδραση μέχρι ένα βαθμό) να αλλάζεις κατ'ευθείαν κανάλι, θα άκουγες σαφέστατες προτάσεις (άλλο αν είναι ανεφάρμοστες ή λαικίστικες) Παράδειγμα. Λέει το ΛΑ.Ο.Σ για την εγκληματικότητα : "Περισσότερες πεζές περιπολίες στις γειτονιές για την προστασία του κόσμου", Απαντάνε οι αριστεροί , είτε ΣΥΡΙΖΑ ,είτε ΚΚΕ "Εκδημοκρατισμός των σωμάτων ασφαλείας" . Τι από τα 2 πιστεύεις ότι καταννοεί και θεωρεί άμεση ως λύση ο απλός πολίτης που βάλλεται; Άλλο παράδειγμα...Πρόβλημα με τους λαθρομετανάστες...ΛΑ.Ο.Σ : "Άμεση καταγραφή των αναγκών της Ελληνικής οικονομίας, κρατάμε όσους μας χρειάζονται και οι υπόλοιποι απελαύνονται και κλείνουν τα σύνορα". Απάντηση Αριστεράς " Είστε φασίστες και ρατσιστές","Σας ξέρουμε τι είστε" ," Η Δημοκρατία μας πρέπει να στηρίζεται στην ανοχή και την πολυσυλλεκτικότητα των ιδεών", "Πρέπει να καταλάβουμε, ότι είμαστε πολυπολιτισμική κοινωνία". Τα ακούει αυτός που φοβάται να περπατήσει στη Πλατεία Βάθης , μόλις σκοτεινιάσει. Τι θα προτιμήσει νομίζεις;
Και ένα σωρό ακόμα...Αλήθεια σου λέω , μόνο από τη Καννέλη μπορείς να ακούσεις πλέον 3 κουβέντες με επιχειρήματα. Και αυτό μάλλον γιατί στα νιάτα της ήταν Ν.Δ και δεν έχει κάνει το κατάλληλο φροντιστήριο από κανέναν ινστρούχτορα.Φυσικά και φταίει η Αριστερά για το αν η επιρροή της ,35 χρόνια τώρα από τη μεταπολίτευση , φτάνει με το ζόρι το 12%. Ποιός φταίει; Ο Χατζηπετρής;;; ???
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #116 στις: 09/06/09, 20:24 »
Αν κάνουμε την αναγωγή ότι 70% είναι ο δικομματισμός στην Ελλάδα αυτή την εποχή, τότε το 70% του 22% της αποχής, είναι περίπου 14-15% .Άρα 15% Ν.Δ + ΠΑ.ΣΟ.Κ και 7% όλοι οι άλλοι....Και λίγα πάλι λέω...
Δεν σου εχω απαντησει τοσην ωρα γτ δνε κτλβαινω αυτην την σειρα..ή μαλλον δνε μπορω να την κατανοησω..
Εμενα προσωπικα εκτος του οτι δεν ξερω ολα τα κομματα της αριστερας, τα καθαρα αριστερα κομματα με εκνευριζουν γτ δνε ειναι ξεκαθαροι..
Η Καννελη κατα την γνωμη μου ειναι και αυτη ενα διαφημιστικο προϊον..δεν θεωρω οτι διαφερει απο τους αλλους..απλα οταν μιλαει δνε σε πιανει η τηλεζπινγκμανια...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #117 στις: 09/06/09, 21:37 »

Επίσης,  γιατί να κατηγορήσεις αυτόν που απείχε,  ότι συνέβαλε στην άνοδο του ΛΑΟΣ???
Γτ τα ποσοστα βγαινουν αναλογα με τα κομματα και τις ψηφους..αν στην πλειοψηφια οι ψηφοφοροι αντι για 5 κομματα "μυραζανε" τις ψηφους τους σε δεκα τα ποσοστα του καθε κομματος θα ηταν στο μισο...Επισης φημολογειτε οτι "φυγανε" ψηφοι απο νδ προς λαος και για αυτον τον λογο εφτσε το 7%, αν τα εξιτ πολ δνε δειχνανε μεγαλη αποχη αυτοι οι ψηφοι οπως ειναι λογικο δνε θα φευγανε, γτ αποχη θα κανει αυτος που θα ψηφισει ενα μικρο κομμα, οχι αυτος που ψηφιζει τα μεγαλα..οποτε...

(Αν σας φαινονται χαοτικα σορρυ.. :-\)
Αν έκανε αποχή αυτός που ψηφίζει μικρά κόμματα μόνο,  είμαστε χαμένοι από χέρι.  Διότι αυτό θα σημαίνει,  πως αν ψήφιζαν και όλοι όσοι απείχαν,  η μόνη διαφορά θα ήταν άνοδος (μικρή) στα ποσοστά τους,  με τα κλασσικά κόμματα στις πρώτες θέσεις.  Θέλω να πιστεύω ότι υπήρξαν άτομα που στο παρελθόν ψήφιζαν ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/ΚΚΕ (εντάξει μπορεί να μην αποτέλεσε ποτέ πρώτη δύναμη,  εν τούτοις είναι αρκετά μεγάλο κόμμα) και φέτος δεν το έκαναν.

Η Καννελη κατα την γνωμη μου ειναι και αυτη ενα διαφημιστικο προϊον..δεν θεωρω οτι διαφερει απο τους αλλους..απλα οταν μιλαει δνε σε πιανει η τηλεζπινγκμανια...

:up

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #118 στις: 09/06/09, 22:02 »
  Θέλω να πιστεύω ότι υπήρξαν άτομα που στο παρελθόν ψήφιζαν ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/ΚΚΕ (εντάξει μπορεί να μην αποτέλεσε ποτέ πρώτη δύναμη,  εν τούτοις είναι αρκετά μεγάλο κόμμα) και φέτος δεν το έκαναν.
Δεν ξερω Σνικι-σνικι...(τι ωραια που ηχει.. ;D)... αλλα με την λογικη μου, δνε μπορω να μιλησω για κοινη λογικη ( :P)....
Εγω ξερω οτι ολοι γκρινιαζουν για την πολιτικη του δικομματισμου αλλα το 70% του πληθισμου το ψηφιζει..και εστω οτι εγω ακουω το 30% που γκρινιαζει..το 70% που κρυβεται;...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #119 στις: 09/06/09, 22:36 »
Καλά, μην υπερβάλλουμε. Αν αναφερόμαστε στον συνολικό πληθυσμό γύρω στο 35-40% υποστήριξε τον δικομματισμό στις ευρωεκλογές...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #120 στις: 09/06/09, 23:57 »
Δεν ξερω Σνικι-σνικι...(τι ωραια που ηχει.. ;D)
Thx  ;D!

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #121 στις: 10/06/09, 00:10 »
Δηλαδη να ψηφισω ΣΥΡΙΖΑ επειδη συμφερει;  ;D Νομιζω πως ξεχναμε οτι η Δημοκρατια αφορα την ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ κι οχι την ΑΝΑΓΚΑΙΑ επιλογη  ;)
Να μη ψηφίσεις Σύριζα, γιατί έχει ανοιχτές πόρτες με το Πασοκ. Ούτε ΛΑΟΣ επειδή είναι στην ίδια πολυκατοικία με τη δεξιά, και είναι και φασιστικό κόμμα. Να ψηφίσεις ένα μικρό, για να αποδυναμώσεις τα 2 μεγάλα.
Αυτό που λες θα χε νόημα αν όντως είχαμε δημοκρατία. Πιστεύεις οτι έχουμε ?
Και μια τελευταία ερώτηση. Πόσο αποχή προβλέπεις οτι θα έχει στις επερχόμενες βουλευτικές εκλογές?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #122 στις: 10/06/09, 00:19 »
Δεν κανω προβλεψεις διοτι δεν ειμαι ουτε προφητης, ουτε δημοσιογραφος, ουτε πολιτικαντης! ;)

Το γεγονος πως με αναγκαζετε να ψηφισω καποιον που δεν με εκπροσωπει με τον εκβιασμο να μην βγουν τα κομματα που εσεις δε θελετε στην εξουσια, ειναι δημοκρατια; Νομιζω πως η δημοκρατια προκειται για εκπροσωπηση!

Συγνωμη που δεν ψηφιζω αυτο που θελετε εσεις! Μηπως να με σφαξετε κιολας για να εισαστε ικανοποιημενοι πως δε θα κανω την παρατυπια;

Ειναι τραγικο πραγματικα...Καλυτερα που απεχω απο αυτη τη φαρσοκωμωδια..Αντε καλη συνεχεια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #123 στις: 10/06/09, 00:23 »
Ο freemind δεν εχει αδικο αλλα να κανω μια παρεμβαση στα λεγομενα του. Η δημοκρατια δεν ειναι αντιπροσωπευση. Η "κοινοβουλευτικη προεδρευομενη δημοκρατια" προκειται περι αντιπροσωπευσεις. Στην ουσια της η δημοκρατια καθε αλλο παρα αντιπροσωπευσει εχει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #124 στις: 10/06/09, 00:32 »
Freemind Πρέπει να είσαι από τους λίγους Έλληνες που πιστεύουν οτι έχουμε δημοκρατία.