Αποστολέας Θέμα: Επανεκτέλεση - Έπαψες Αγάπη να Θυμίζεις...  (Αναγνώστηκε 4300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Με αφορμή την αυτοκριτική, αποφάσισα να φτιάξω αυτή την πρόχειρη ηχογράφηση.

Στις ηλεκτρικές, ακούμε μια Fender Stratocaster Μεξικάνα με τρεις μονούς.

Τα εφέ της ηλεκτρικής, δυστυχώς δεν είναι πετάλια, αλλά η ψηφιακίλα του Guitar Rig v1.2

Στην ακουστική, ακούμε την ηλεκτρακουστική Taylor 110CE, γραμμένη με μικρόφωνο AKG Perception 100, περασμένη από τον κομπρέσσορα του Cubase SX3, τον Multiband Compressor, με ρύθμιση για ακουστική κιθάρα.

Στο Μπάσο, το 4χορδο μπάσο γι αρχάριους Fender Squier Precision Bass Special (έναν P κι έναν J διαθέτει), περασμένο απ' τον εξομοιωτή ενισχυτή μπάσου του AmpliTube 2

Η φωνή περάστηκε με το AKG που περάστηκε κι η κιθάρα, με τον ίδιο κομπρέσσωρ της ακουστικής, με ρύθμιση για φωνή.

Στα τύμπανα, ακούμε τον κύριο ezdrummer, το σετ pop/rock (το drum kit from hell που αρέσει σ' όλους, εμένα δε με τρελαίνει ιδιαίτερα). Το midi αρχείο, είναι γραμμένο νότα νότα. Τα γεμίσματα, βασίστηκαν στο βιβλίο stick controll for snare drummer, σε εκδοχή που αντί για ταμπούρο, μοιράζονται οι νότες σ' όλο το σετ, καθώς και σε ακούσματα. Τα Grooves, βασίστηκαν καθαρά σε ακούσματα.

Πέρα από την αυστηρή γνώμη σας για την πρόχειρη αυτή ηχογράφησή μου, θα θελα και συμβουλές για το πώς να τραγουδηθεί ρυθμικά κι ερμηνευτικά το "έχει κρυώσει", καθώς και το "είχες ξαπλώσει", γιατί κάθε φορά που ρυθμικά πήγαινα να το τραγουδήσω σαν τον Πλιάτσικα, μου ακουγόμουν γελοίος  :-\ :-\ (ενώ ο Πλιάτσικας, πώς τα καταφέρνει δεν ξέρω αλλά ακούγεται μια χαρά). Γι αυτό κι αναγκάστηκα να το αλλάξω λίγο.

Την ηχογράφηση, μπορείτε να την κατεβάσετε από δω



Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. ;D ;D :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/10, 15:20 από parlats »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτέλεση - Έπαψες Αγάπη να Θυμίζεις...
« Απάντηση #1 στις: 02/02/10, 21:22 »
Καλησπέρες δάσκαλε Αναξίμανδρε! Το όλο επιχείρημα είναι φοβερό και διαφορετικό!εγώ άνετα θα το άκουγα! Η διαφορετικότητα του, έχει να κάνει με την δική σου συναισθηματική απόδοση αλλά και μουσική απόδοση! Το μόνο που αντιλαμβάνομαι εγώ όταν το ακούω και συγκρινοντάς το με το άλλο....είναι ότι ο Πλιάτσικας δίνει περισσότερο βάρος στο συναίσθημα και όχι στην μουσική. Ακόμη και στη φωνή το βλέπεις το τραγούδι περισσότερο "επιστημονικά" παρά συναισθηματικά. Εκείνος είναι πιο χύμα, αφήνεται, και υπάρχει μια συνεχή μελωδικότητα......εσύ πάλι φαίνεται, να προσπαθείς να τονίσεις το κάθε τι διαφορετικά. Μερικές φορές νομίζω, ότι αυτό υπερτερεί του συναισθήματος. Σίγουρα κάτι τρέχει και με την φωνή του Πλιάτσικα! Ίσως κάποια πράγματα, να μην μπορούμε να τα μιμηθούμε όλοι ή απλά να μην έχουμε βρει ακόμη τον τρόπο!

Τώρα για το πως να τραγουδηθεί ερμηνευτικά το έχει κρυώσει και το είχες ξαπλώσει.......δηλαδή εφόσον θέλεις να μιμηθείς κάτι, θα πρέπει να σου στείλουμε αρχειάκια ήχου! 'Η θέλεις κάποιο διαφορετικό ερέθισμα ?

Σε κάποια σημεία πάντως, δίνεις με τον τρόπο σου, πολύ πιο δυνατή ερμηνεία των φράσεων, από την ευθεία που δίνει ο Πλιάτσικας. Αλλά σε άλλες μετράει καλύτερα ο Πλιάτσικας.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτέλεση - Έπαψες Αγάπη να Θυμίζεις...
« Απάντηση #2 στις: 02/02/10, 22:09 »
Κοίτα, εννοείται ότι δε θέλω να μιμηθώ τον Πλιάτσικα. Απλά, πριν βρω τη δική μου εκδοχή, μ' αρέσει να ξέρω όσο γίνεται καλύτερα την όποια πρότυπη εκδοχή (δε λέω πρωτότυπη και θα εξηγήσω άλλη φορά γιατί). Το πρόβλημά μου είναι, ότι αν κάποιος τραγουδήσει ρυθμικά ακριβώς το τραγούδι όπως το λέει ο Πλιάτσικας, αλλά με τη δική του μοναδική ερμηνεία, θ' ακουστεί ωραία, αρκεί να βρει τον τρόπο. Κι απλά εγώ ακόμη δεν τον έχω βρει ή ίσως φταίει το ότι η γενική ερμηνεία μου, ακούγεται καλύτερα σε άλλα ρυθμικά σχήματα που ακόμη δεν τα χω ανακαλύψει.

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτέλεση - Έπαψες Αγάπη να Θυμίζεις...
« Απάντηση #3 στις: 03/02/10, 00:08 »
Φιλε δεν ειμαι ειδικος στην κιθαρα. Ξερω ομως απο μουσικη, εχω ακουσει κυριολεκτικα τα παντα. Γνωμη μου, με βαση την εμπειρια μου, ειναι οτι εκανες μια αριστη επανεκτελεση ;) ενος σπουδιαου κομματιου. well done!
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Επανεκτέλεση - Έπαψες Αγάπη να Θυμίζεις...
« Απάντηση #4 στις: 03/02/10, 02:42 »
Λοιπόν ξεκινάμε (πάντα καλοπροαίρετα για να μην παρεξηγηθω...)

Ο ήχος της καθαρής κιθάρας στην αρχή μ'αρεσε παρα πολύ....είχε τα κατάλληλα εφέ και τα πάντα όλα...(κάνει μπαμ ότι είναι fenderιά.. ;) )
Μετά απο το πρώτο σόλο/riff (εκεί που μπαίνει "υπάρχουν το νιώθω....μπλα μπλα") το πως χειριστικες την ρυθμική κιθαρα....τα γεμίσματα με τις φράσεις ταιριάζουν πολύ....
Ο βρώμικος ήχος στο σόλο στην αρχή δεν μ'αρεσε....μετά τον συνήθισα και μου φάνηκε συμπαθητικος....αλλά μάλλον είχε πολύ reverb....μάλλον...

Για την ηχογράφηση γενικότερα...50-50 πάει....δηλαδή...στο πρώτο μισό ήταν καλή...στο δεύτερο μισό (δηλαδή στο δυνατό κομμάτι) μου φάνηκε άδεια....και το μπάσσο νομίζω ότι δεν ακούγονταν αρκετα...ίσως αυτό να φταίει.....

Τώρα, για την φωνή....δεν μ'αρεσε.... :-\ Πολύ ξερή....και μονότονη...σόρρυ δεν το λέω για να σε προσβάλλω...απλά δεν μου κατσε καλά....

Τέλος να πω πως νομίζω ο σωστός όρος είναι διασκευή...γιατί το κομμάτι το διασκευασες απο την μέση και μετά....(αλλάζοντας ρυθμικές κιθάρες, βαζοντας τα γεμίσματα κτλ) ...επάνεκτέλεση νομίζω είναι όταν διατηρείς το κομμάτι το ίδιο παιχτικά και απλά το τραγουδάει κάποιος άλλος....Αν μπορεί να διευκρινήσει κάποιος αυτές τις δύο έννοιες θα ήταν καλό γιατί έχω την περιέργεια...

Τεσπα...καλή προσπάθεια...πιστεύω ότι θα βελτιωθείς με την ποιότητα ηχογραφήσεων σιγά σιγά...και θα ήθελα να σε ακούσω και σε ένα κομμάτι που να ταιριάζει περισσότερο στη φωνή σου γιατί με αυτο σαν να αδίκησες τον εαυτό σου...

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Επανεκτέλεση - Έπαψες Αγάπη να Θυμίζεις...
« Απάντηση #5 στις: 11/02/10, 10:00 »
Μου άρεσε που το είπες με το δικό σου στυλ, ακούστηκε πραγματικά διασκευή (τουλάχιστον φωνητικά). Και επίσης , ωραία βραχνάδα έχεις, κι εγώ θα ήθελα να σε ακούσω σε κάτι άλλο, που να την αναδεικνύει καλύτερα ;)

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτέλεση - Έπαψες Αγάπη να Θυμίζεις...
« Απάντηση #6 στις: 11/02/10, 11:40 »
δε δουλευει το λινκ :(

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτέλεση - Έπαψες Αγάπη να Θυμίζεις...
« Απάντηση #7 στις: 12/02/10, 12:49 »
δε δουλευει το λινκ :(


Φαίνεται πως ό,τι δεν κατεβαίνει για κάποιο διάστημα, σβήνεται. Το ξανανέβασα:

Κώδικας: [Επιλογή]
http://www.speedyshare.com/files/20891974/download/Epapses%20Agapi%20na%20Thimizeis%20-%20Winter%202010%20-%20Sovaro%20Project%20-%20Studio.mp3

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτέλεση - Έπαψες Αγάπη να Θυμίζεις...
« Απάντηση #8 στις: 13/02/10, 17:13 »
Το ακουσα!

Δεν εχω πειρα στο να κρινω κατα ποσο εγινε σωστα η παραγωγη, παντως εμενα μου φανηκε παρα πολυ καλος ο ηχος και το αισθητικο αποτελεσμα. Αυτο το εφτιαξες σε στουντιο κανονικο ή εχεις τον εξοπλισμο εσυ ακα οικιακο στουντιο?
Τα γεμισματα με τα ντραμς τα βρηκα επιτυχημενα, για κατι ψηφιακο και φτιαγμενο απο καποιον που οπως καταλαβα τουλ δεν παιζει ντραμς.
Γενικα το βρηκα πολυ καλο εγχειρημα, γιατι -αν το εκανες με δικο σου εξοπλισμο- δειχνει τι καλο αποτελεσμα που μπορει καποιος να βγαλει πλεον με την διαθεσιμη τεχνολογια, ακομα κ αν ξερει να παιζει μονο κιθαρα

θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτέλεση - Έπαψες Αγάπη να Θυμίζεις...
« Απάντηση #9 στις: 13/02/10, 20:53 »
Η παραγωγή έγινε σπίτι, σ' ένα δωμάτιο που αν το δει κάποιος, δε μοιάζει με στούντιο. Φαίνεται λίγο το δωμάτιο σε κάτι πρόχειρα
βιντεάκια
(εκτός απ' το πρώτο, στα υπόλοιπα) που χω ανεβάσει στο youtube. Τις δυνατότητες που έχω εδώ, δεν τις έχω ανακαλύψει ακόμη ούτε στο ελάχιστο. Όποιος δε βαριέται, μπορεί να κάνει εργασία παγκοσμίων προδιαγραφών, ακόμη και σ' ένα λάπτοπ με AC97 και με μικροφωνάκι της Logitech.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτέλεση - Έπαψες Αγάπη να Θυμίζεις...
« Απάντηση #10 στις: 14/02/10, 14:37 »
Τώρα, για την φωνή....δεν μ'αρεσε.... :-\ Πολύ ξερή....και μονότονη...σόρρυ δεν το λέω για να σε προσβάλλω...απλά δεν μου κατσε καλά....

Μην ανησυχείς, έτσι είναι. Είχα σοβαρό θέμα για το πώς να τραγουδηθεί το κομμάτι και φαίνεται πως δε βρήκα τη λύση τελικά. Ούτε κι εμένα μου χει κάτσει καλά.

Τέλος να πω πως νομίζω ο σωστός όρος είναι διασκευή...γιατί το κομμάτι το διασκευασες απο την μέση και μετά....(αλλάζοντας ρυθμικές κιθάρες, βαζοντας τα γεμίσματα κτλ) ...επάνεκτέλεση νομίζω είναι όταν διατηρείς το κομμάτι το ίδιο παιχτικά και απλά το τραγουδάει κάποιος άλλος....Αν μπορεί να διευκρινήσει κάποιος αυτές τις δύο έννοιες θα ήταν καλό γιατί έχω την περιέργεια...

Όπως το λες είναι, διασκευή είναι η αλλαγή του κομματιού, επανεκτέλεση είναι η πιστή εκτέλεσή του. Απλά και στους δύο όρους, εμπεριέχεται η έννοια της αναδημιουργίας. Επειδή η αίσθηση είναι η ίδια με το αρχικό κομμάτι, (τα μέρη δεν έχουν αλλάξει, ίσως έχει αλλάξει ελάχιστα η ταχύτητα προς το γρηγορότερο, η γενική εικόνα του κομματιού είναι η ίδια) γι αυτό και γράφω επανεκτέλεση. Σε περίπτωση που το χα αλλάξει, είχα χώσει μέσα σαντούρια, μπουζούκια ή το χα κάνει πιο τζαζ, ή γενικά το χα ανακατέψει με κάτι άλλο κι έτσι δεν θα είχε διατηρηθεί η ίδια αίσθηση, τότε θα μιλούσα για διασκευή. Είναι η ίδια λογική με αυτή που ορίζει ο Λ. Λιάβας το Παραδοσιακό, το Φολκλόρ και το Έθνικ (όποιος ενδιαφέρεται για τις σημειώσεις αυτές όπου τις έχω σε μορφή .doc ας μου στείλει ΠΜ).

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Επανεκτέλεση - Έπαψες Αγάπη να Θυμίζεις...
« Απάντηση #11 στις: 14/02/10, 15:25 »
Αναξίμανδρε, διόρθωσα το λινκ σου να κατεβαίνει με τη μία το mp3.

Μην μπαίνεις στο τρυπάκι ως προς το πώς θα ερμηνεύσεις ένα τραγούδι.

Ο Πλιάτσικας είναι ο Πλιάτσικας και εσύ είσαι εσύ. Το κομμάτι πες το όπως σε εκφράζει εσένα και πώς αισθάνεσαι ότι θες να το πεις.

Ακόμα, πες το αρκετές φορές και κράτα εσύ αυτό που πιστεύεις ότι είναι το καλύτερο.

Ωραία δουλειά γενικώς.

Αρνητικά σημεία:  ;D

1) Το guitar rig δεν είναι τόσο άσχημο όσο ακούγεται η παραμόρφωση που χρησιμοποίησες. Θέλει δουλίτσα για να βγει καλύτερος ήχος.
2) Η φωνή είναι λίγο ξερή. Φτιάξτην λίγο με λίγο reverb, λίγο delay κλπ.
3) Μίξαρε φωνή και μουσική λίγο καλύτερα να ακούγονται σαν ένα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτέλεση - Έπαψες Αγάπη να Θυμίζεις...
« Απάντηση #12 στις: 14/02/10, 15:34 »
1) Το guitar rig δεν είναι τόσο άσχημο όσο ακούγεται η παραμόρφωση που χρησιμοποίησες.

Παιδιά, χίλια συγνώμη που δεν το ανέφερα, στις κιθάρες με παραμόρφωση, επειδή ακόμη δεν έχω ψάξει καλά τις παραμορφώσεις του Guitar Rig, έχω βάλει το Overdrive του Cubase SX3. Φαίνεται πως ήθελε ακόμη κι άλλο ψάξιμο ο ήχος.

@parlats, συμφωνούμε απόλυτα σε όλα. Ειδικά για το τελευταίο, να ακούγονται φωνή και μουσική σαν ένα, κατηγορώ πολύ τον εαυτό μου γιατί σε όλους λέω ότι έτσι πρέπει να γίνεται και τελικά ο ίδιος δεν τα καταφέρνω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/05, 23:22
από Jericho
6 Απαντήσεις
3103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/06, 09:53
από Twix
6 Απαντήσεις
3250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 17:14
από Justelene-Πιωμένο Κρίνο
2 Απαντήσεις
1988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 13:27
από Τζίμης
3 Απαντήσεις
2143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/09, 18:21
από mantinada
19 Απαντήσεις
5054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/10, 22:59
από gkou
2 Απαντήσεις
2292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/09, 20:36
από Μιχάλης13
17 Απαντήσεις
6455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/09, 21:31
από gkou
3 Απαντήσεις
7765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 18:13
από Holyshock
0 Απαντήσεις
26228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 08:26
από Βραζίλης