Αποστολέας Θέμα: Περιοδικα για κιθαρα  (Αναγνώστηκε 4598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Περιοδικα για κιθαρα
« στις: 20/09/10, 22:21 »
Μηπως ξερει κανεις κανενα πολυ καλο περιοδικο που να εχει καταβαση θεμα την ηλεκτρικη κιθαρα που να ειναι στα αγγλικα?δεν ενδιαφερομαι για ελληνικα..ειπα να εξασκησω και λιγο τα αγγλικα..
 
Οι μοντερατορς να αλλαξουνε την ενοτητα στην οποια ειναι το θεμα αν ειναι η λαθος...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Περιοδικα για κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 20/09/10, 22:25 »
To guitarist έχω πάρει εγώ κάποιες φορές....έχει ωραία θεματάκια....και δίνει και ωραία cd-άκια με backing tracks που και που.....


http://www.myfavouritemagazines.co.uk/music/guitarist-magazine-subscription/

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικα για κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: 20/09/10, 22:40 »
Πάρε μερικά online περιοδικά για να ασχοληθείς ανέξοδα...

Guitar Edge

Music Planet

Premier Guitar

GP2 (Guitar Player)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικα για κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: 20/09/10, 22:41 »
Guitar Techniques....

Το απόλυτο περιοδικό για κιθάρα. Η ύλη έχει αποκλειστικά θέματα τεχνικής και θεωρίας για όλα τα επίπεδα και όλα τα στυλ, καθώς και transcriptions από γνωστά κομμάτια.

Τα υπόλοιπα περιοδικά ναι μεν έχουν και αυτά παρόμοια θέματα αλλά αποτελούν την μειοψηφία της ύλης και το βασικό τους περιεχόμενο είναι gear reviews, συνεντεύξεις και γενικώς "light" θεματάκια για διάβασμα στο κρεβάτι. Ίσως αυτά να σε ενδιαφέρουν περισσότερο αν θες να εξασκήσεις τα αγγλικά σου.

Όλα τα παραπάνω τα βρίσκεις στα περίπτερα του κέντρου (για Αθήνα μιλάω) και στο Μetropolis (μεταξύ άλλων).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικα για κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: 20/09/10, 23:12 »
To σίγουρο είναι ότι πλέον βρίσκεις τα πάντα στο Internet, από κριτικές (θεωρούμενων ειδικών ή απλών ερασιτεχνών μουσικών), demo, συνεντεύξεις, συζητήσεις, μέχρι μαθήματα κιθάρας. Από εκεί και πέρα, το θέμα είναι τι ψάχνεις τη δεδομένη χρονική στιγμή και αν ξέρεις πού θα το βρεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικα για κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: 20/09/10, 23:27 »
Παιδες εγω εχω μια στοιβα απο guitarist,total guitar,guitar techniques και προσφατα αγορασα μερικα guitar world.

Αν ενδιαφερεστε για τεχνικη και κομματια οντως το guitar techniques ειναι πολυ καλο.Για gear reviews το guitarist δαγκωτο αλλα δε το περνω πλεον γιατι ειναι πανακριβο.Το total guitar με αφηνει αδιαφορο,ενω το guitar world ειναι αρκετα καλο θα ελεγα.

Προσωπικα Απολλωνα προτιμω το περιοδικο γιατι ειναι κατι που μενει,εκτος αυτου ειναι ευκαιρια να ξεκολλαμε που και που απο το ρημαδοπισι.Επισης δε ξερω εαν ειναι λιγο κουφο αλλα τις παρτιτουρες τις περναω καλυτερα απο βιβλιο-περιοδικο παρα απο τον υπολογιστη.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικα για κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: 20/09/10, 23:28 »
To σίγουρο είναι ότι πλέον βρίσκεις τα πάντα στο Internetς.

Συμφωνώ. Ακόμα και τα ίδια τα περιοδικά μπορείς να βρεις σκαναρισμένα αν είσαι αυτού του στυλ...

Από προσωπική εμπειρία όμως με το περιοδικό που ανέφερα (είμαι συνδρομητής) διαπιστώνω ότι το να λαμβάνεις τα μέρη ενός "μαθήματος" κάθε μήνα βοηθάει στην εκμάθηση αφού αφομοιώνεις μέσα σε ένα μήνα ένα (μικρό) τμήμα της "ύλης" και συνεχίζεις στον επόμενο.

Για παράδειγμα, "έτρεχε" στο περιοδικό για περίπου δύο χρόνια μία στήλη με θέματα metal soloing τεχνικές. Τους 4-5 πρώτους μήνες θέματα legato αυξανόμενης δυσκολίας, το επόμενο 4μηνο alternate picking, μετά tapping και μετά sweep picking. Η τεχνική μου βελτιώθηκε δραματικά (I still suck though  ;D ). Δύσκολα θα είχα τα ίδια αποτελεσματα με την άμεση και τεράστια πληροφορία που προσφέρει το δίκτυο.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/10, 23:37 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικα για κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: 20/09/10, 23:39 »
Προσωπικα Απολλωνα προτιμω το περιοδικο γιατι ειναι κατι που μενει,εκτος αυτου ειναι ευκαιρια να ξεκολλαμε που και που απο το ρημαδοπισι.Επισης δε ξερω εαν ειναι λιγο κουφο αλλα τις παρτιτουρες τις περναω καλυτερα απο βιβλιο-περιοδικο παρα απο τον υπολογιστη.

Σεβαστό ως προτίμηση. Κι εγώ αν είχα την επιλογή, θεωρητικά θα προτιμούσα ένα αληθινό περιοδικό από ένα virtual. Εκτός όμως από το κόστος, είναι και το θέμα του χώρου. Παλιότερα ήμουν συνδρομητής σε κάποια περιοδικά και αγόραζα άλλα όταν έβρισκα κάτι ενδιαφέρον, με αποτέλεσμα να έχω μαζέψει πολλές στοίβες τις οποίες ρεαλιστικά δεν μπορούσα να κρατήσω για πάντα. Σε κάποια μετακόμιση λοιπόν φύγανε όλα με την εξαίρεση μερικών τευχών που θέλησα να κρατήσω. Το online περιοδικό έχει άλλα πλεονεκτήματα. Είναι άμεσα προσβάσιμο, δεν κοστίζει τίποτα, δεν πιάνει χώρο... και δεν σε εμποδίζει κανείς να τυπώσεις κάποιες σελίδες, π.χ. ένα άρθρο ή μια παρτιτούρα αν θέλεις να έχεις κάτι πιο χειροπιαστό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικα για κιθαρα
« Απάντηση #8 στις: 21/09/10, 16:08 »
Ευχαριστω ολους για τις χρησιμες συμβουλες σας ...οπως ειπατε ειναι πιο ωραιο να το εχεις στα χερια σου παρα στο ιντερνετ θα κανω μια βολτα και θα δω αυτα που μου προτεινατε...

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικα για κιθαρα
« Απάντηση #9 στις: 02/11/10, 19:39 »
Δοκιμασε και το SONIK...Ειναι ελληνικο και ασχολειται γενικοτερα με τη μουσικη αλλα περιεχει ενδιαφεροντα θεματα. :up
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικα για κιθαρα
« Απάντηση #10 στις: 03/11/10, 18:10 »
Για το Guitar World τι γνώμη έχετε???Είδα το subscription, βγαίνει περίπου 40 ευρώ το χρόνο για 12 τεύχη με cd...Λέει..!!Απλά ξέρει κανείς αν παίζει κάποιο προβληματάκι με αποστολή απο Αμερική (εκτός του χρόνου που θα κάνει..)
Α, και το Guitar Techniques, δεν βρίσκω λινκ για αποστολή international, αν κάποιος έχει, ας τη στείλει!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικα για κιθαρα
« Απάντηση #11 στις: 03/11/10, 18:14 »
Το εχω ξανακουσει αλλα οντως το γεγονος οτι ειναι απο Αμερικη αποτελει ενα μικρο προβλημα... :angry
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικα για κιθαρα
« Απάντηση #12 στις: 03/11/10, 19:11 »
Δοκίμασε εδώ για το Guitar Technιques (και άλλα κιθαριστικά από τον ίδιο όμιλο).

Πάντως έχουν αρχίσει και μου κάνουν κάτι @#$@# με την δικιά μου συνδρομή που ήταν τα 13 τεύχη αυτής της χρονιάς. Μέχρι και το καλοκαίρι μου ερχόταν κανονικά, μετά διέκοψε, και μου ήρθε πριν λίγες μέρες το τεύχος Σεπτεμβρίου. Ούτε στα mail μου απαντούν, αν και υποψιάζομαι ότι η βλακεία έχει γίνει με την διανομή αφού φτάσει το περιοδικό Ελλάδα... Δεν ξέρω αν είμαι εγώ ο άτυχος της υπόθεσης, αλλά μου φάνηκε πως έπρεπε να στο πω...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
8806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
32 Απαντήσεις
12967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
8 Απαντήσεις
6413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 11:22
από Johnie Darko
67 Απαντήσεις
20959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 04:39
από DarkHorse
1 Απαντήσεις
2683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
7057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
8 Απαντήσεις
4232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 03:30
από geo134
7 Απαντήσεις
4290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 00:50
από T-REX