Αποστολέας Θέμα: pedal delay kai συνδεσμολογια  (Αναγνώστηκε 3856 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
pedal delay kai συνδεσμολογια
« στις: 05/01/12, 15:38 »
καλησπερα.εχω μια παλια πεταλιερα zoom gfx-5 η οποια πλεον δεν μου δινει αρκετες επιλογες οσον αφορα τα effects.ειδικα στο delay εχω προβλημα.δεν μπορω να χρισιμοποιησω πχ  phazer kai delay στο ιδιο πεταλι.η το ενα μπορω να βαλω η το αλλο .ειπα λοιπον να παρω ενα πεταλι delay.σκεφτομαι το dd 20 tis boss αφου εχω διαβασει σχετικα καλεσ κριτικες μεσα στο forum.(αλλες προτασεις δεκτες)και σιγα σιγα να παρω και αλλα πεταλακια με effects. σε ενα κομματι πχ μπορει να χρειαστουμαι 2 η 3ις διαφορετικεσ ρυθμισεις στο delay μαζι με καποια αλλα effect μεσα(ισωσ να αλλαζουν και τα αλλα effect).
οποτε,για να συδεσω πολλα πεταλακια μαζι και να εχω αρκετες επιλογες θα χρειαστω και καποιο midi controller ??
(το dd-20 εχει 2 πεταλια επανω.οποτε λογικα οι μνημες ανεβαινουν απο εκει. αν πχ εχω ενα preset sto no1 της bankas και θελω να χρησιμοπιοισω καποιο αλλο που ειναι στο Νο5 ,θα πρεπει να πατησω το pedal που ανεβαζει την banka 4ισ φορες.αυτο μεσα στο κομματι την ωρα που παιζεις δεν βολευει φυσικα.)Αυτος ειναι ο λογος που προβληματιζομαι με το θεμα.με λιγα λογια θελω να εχω 4-5 effect px και να μπορω να φτιαξω πολλα presets που να τα χρησιμοποιω με το πατιμα ενος κουμπιου.
Eλπιζω να μην σας κουρασα :)
ευχαριστω εκ τον προτερων ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: pedal delay kai συνδεσμολογια
« Απάντηση #1 στις: 05/01/12, 15:50 »
Έχεις καλομάθει στα presets απο το Zoom, όμως τα διακριτά πετάλια δεν λειτουργούν τόσο ολοκληρωμένα.
Εάν θέλεις delay πετάλι με presets που να ενεργοποιούνται με MIDI τότε πάς στο Timefactor.
Πετάλια delay όπως το DD20 (το οποίο btw δεν είναι δύο πετάλια, είναι ένα με δύο ποδοδιακόπτες) έχουν μεν presets αλλά δεν αλλάζουν εύκολα, ούτε προσφέρουν μηχανισμούς ολοκλήρωσης με ψηφιακές πεταλιέρες.
Συμβουλή μου είναι να ξεκινήσεις με ένα καλό αρχικό πετάλι delay όπως το Carbon Copy και να δεις αν πραγματικά έχεις ανάγκη για πολλές ταυτόχρονες ρυθμίσεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: pedal delay kai συνδεσμολογια
« Απάντηση #2 στις: 05/01/12, 15:50 »
αν σου ειναι προβλημα να χορεύεις κλακέτες ή να κανεις προγραμματισμό midi (εφόσον τον υποστηρίζουν τα οποια stomp pedals σου)  καλύτερα επένδυσε σε μια πεταλιέρα ολα σε ένα όπως το tc G system ή αν περισεύει χρήμα σε Axe FX.


Ναι εχεις δικιο οτι τα λεφτα ειναι παρα πολλά σε αυτά που προτείνω, αλλα και οι απαιτήσεις που έχεις είναι ίδιου επιπέδου  ;D .
Πιο μπακαλικη επιλογή ειναι να εχεις δυο ίδια πετάλια σε διαφορετικά σεταρίσματα αν πραγματικά εχεις θέμα με τις εναλλαγές.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος grt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: pedal delay kai συνδεσμολογια
« Απάντηση #3 στις: 05/01/12, 16:19 »
αν χρησιμοποισω το διπλο πεταλι  footswitch της boss συνδεοντας το μετο dd-20 δεν θα εχω περισσοτερες επιλογες???
επισης σκεφτηκα αντι για πεταλια να παρω ενα rack πολυεφφε και ενα  midi controler της behringer  fcb 1010.το οποιο μπορω να το χρησιμοποιω και με το guitar rig.λετε να ειναι καλυτερο αυτο?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: pedal delay kai συνδεσμολογια
« Απάντηση #4 στις: 05/01/12, 16:47 »
αν χρησιμοποισω το διπλο πεταλι  footswitch της boss συνδεοντας το μετο dd-20 δεν θα εχω περισσοτερες επιλογες???
Δεν παίρνει το διπλό, παίρνει το μονό, αλλά ναι, αλλάζει μνήμες με αυτό εάν θέλεις, όμως τις αλλάζει σειριακά, 1,2,3,4,1,2, κοκ.
Διάβαζε τα manual από κάθε τι που σε ενδιαφέρει για να ξέρεις τι γίνεται και τι όχι πριν δώσεις τα λεφτά σου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: pedal delay kai συνδεσμολογια
« Απάντηση #5 στις: 05/01/12, 18:23 »
Ο δεξής ποδοδιακόπτης του DD20 χρησιμεύει είτε ως tap tempo,είτε για εναλλαγή των θέσεων της μνήμης σειριακά ως 0,1,2,3,4,0,1,2,...

0 είναι οι ρυθμίσεις που έχεις όταν έχεις ανοιχτό το πετάλι,εκεί που είναι τα Knobs αυτήν την στιγμή δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος grt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: pedal delay kai συνδεσμολογια
« Απάντηση #6 στις: 05/01/12, 19:13 »
Απο τι καταλαβα λοιπων η περνω κατι οικονομικο με περιορισμενες δυνατοτητες για αυτο που θελω η παω σε rack το οποιο με ενα midi controler με καλυπτη ,αλλα το κοστος ειναι αρκετα υψηλο με μια ματια που εριξα.και οι εποχες λιγο δυσκολες.
Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας.θελει σκεψη το πραγμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: pedal delay kai συνδεσμολογια
« Απάντηση #7 στις: 07/01/12, 19:33 »
Πάντως πολλές φορές έχουμε την τάση να θέλουμε κάτι παραπάνω από αυτό που θα χρειαστούμε.. Στο delay ας πούμε: Είσαι σίγουρος ότι σε ενδιαφέρει η δυνατότητα να αποθηκεύεις τους ήχους σου και να τους καλείς με ένα midi controller? Υπάρχει περίπτωση μέσα στο ίδιο τραγούδι να χρειαστείς π.χ. ένα απλό delay και ένα reversed?

Αν αυτό που θες από το delay είναι απλά κάποια presets με διαφορετικό delay time τότε το tap tempo είναι ο φίλος σου! Αν βρεις πεταλάκι με αυτή τη λειτουργία, μπορείς πατώντας το tap tempo κατα τη διάρκεια ενός κομματιού (ακόμα και με το πετάλι στο off) να φτιάξεις στο άψε-σβήσε ήχο με διαφορετικό delay time. Και presets να μπορούσες να αποθηκεύεις, πάλι το tap tempo το χρειάζεσαι γιατί σε live καταστάσεις το tempo δεν είναι ποτέ δεδομένο..

Προσωπικά έχω το Boss DD7 και είμαι υπερικανοποιημένος.. Έχει διάφορα modes (απλό που φτάνει σε αρκετά μεγάλο delay time, modulated, reversed και μια υπέροχη προσομοίωση analog) όπως και looper 40 δευτερολέπτων! Και φυσικά tap tempo! Συνήθως το αφήνω στο analog με συγκεκριμένες ρυθμίσεις feedback και level και χρησιμοποιώντας το tap tempo παίζω με το delay time.

Βασικά σκέψου το αρκετά πριν προχωρήσεις σε αγορά rack, ένα απλό πεταλάκι μπορεί να σε καλύψει!


Αποσυνδεδεμένος grt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: pedal delay kai συνδεσμολογια
« Απάντηση #8 στις: 09/01/12, 14:02 »
αφτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι το delay time.μεχρι τωρα ειχα την πεταλιερα και ειχα σε καθε πεταλι διαφορετικη ρυθμιση delay.αν δεν με περιοριζε με τα αλλα εφφε θα συνεχιζα με την πεταλιερα.το dd7 το σκεφτομουνα να το παρω.αν εχει την επιλογη οπως λες ισως να με καλυψη.το να αλλαζω το time delay ενδιαμεσα στο κομματι με απλα το πατημα του πεταλ ειναι εφικτο?εχει καποιες μνημες πχ.που μπορω να εχω ρυθμισει απο πριν πως θελω το delay και μολις το πατησω να επιλεγω πιο θελω?η πρεπει να παρω και το footswitch της boss ετσι ωστε να ανεβαζω απο εκει το bank της μνημης.(αν υπαρχει και αν γινεται αυτο)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: pedal delay kai συνδεσμολογια
« Απάντηση #9 στις: 10/01/12, 01:38 »
το να αλλαζω το time delay ενδιαμεσα στο κομματι με απλα το πατημα του πεταλ ειναι εφικτο?

Μα αυτό είναι το tap tempo που σου λέω παραπάνω. Πατώντας 2 φορές το tap tempo switch ορίζεις ένα νέο delay time. Ο χρόνος που θα κάνεις να πατήσεις 2η φορά το tap tempo είναι ο χρόνος που μεσολαβεί ανάμεσα στις επαναλήψεις του delay σου. Αν π.χ. πατήσεις μία φορά το tap tempo και το ξαναπατήσεις μετά από 200 ms τότε οι επαναλήψεις του delay σου θα ακούγονται ανά 200ms.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: pedal delay kai συνδεσμολογια
« Απάντηση #10 στις: 10/01/12, 10:27 »
.. Πατώντας 2 φορές το tap tempo switch ορίζεις ένα νέο delay time..
..και αυτό είναι καλύτερο, διότι στην πράξη οι drummers σπάνια πέφτουν μέσα στο tempo που έχεις προσδιορίσει εσύ στο preset σου!.. Μάθε να δουλεύεις tap tempo, πιστεύω θα αλλάξει ο κόσμος σου..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος grt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: pedal delay kai συνδεσμολογια
« Απάντηση #11 στις: 10/01/12, 11:10 »
ok.οποτε μαλλων παω για το dd7.ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας
Υ.Γ.αντριανε οι κατασκευες σου ειναι απιστευτες.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/09, 18:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
7891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 22:11
από theodoropoulos
7 Απαντήσεις
3729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 22:41
από teo_gp
16 Απαντήσεις
6911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 03:11
από brian
10 Απαντήσεις
3907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 23:01
από zeromancer
25 Απαντήσεις
8695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 21:28
από fouskas
1 Απαντήσεις
2374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 22:45
από GEO_ZZZZ
4 Απαντήσεις
2768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 23:20
από aragorn23984
Delay pedal

Ξεκίνησε από fenderakias23 Εφέ

15 Απαντήσεις
5971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/13, 14:44
από tech21man
ΑΓΟΡΑ DELAY PEDAL...

Ξεκίνησε από Archangel Εφέ

17 Απαντήσεις
6249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/14, 11:39
από Archangel