Αποστολέας Θέμα: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)  (Αναγνώστηκε 11314 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #25 στις: 22/10/13, 20:23 »
Από αυτούς τους 2 θα πήγαινα χαλαρά για τον 333, πολύ brutal ενισχυτής κι ότι πρέπει για μοντέρνο metal.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #26 στις: 22/10/13, 21:12 »
Ο 333 ειναι αντιγραφη του peavey XXX και ο XL του JSX. Και οι δυο μου φαινονται πολυ πιο καταλληλοι απο τους jet city. Ο 22 εχει την ιδια προενισχυση με τον 50ρη, αλλα γενικα αυτη η προενισχυση σχεδιαστηκε με βαση τις μεγαλες τελικες του 50/100 (soldano hot rod κατουσια). Τωρα για μοντερνο μεταλ, γουστα ειναι αυτα, ακομη και τα κλιπακια των jet city με boost δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα απλα γιατι φαινεται η ροκαδικη 80's διαθεση του ενισχυτη παρα τα κοφτερα μπασσα πριμα κτλ...Αλλα γουστα ειναι αυτα. Μου βγαζει κατι το εντελως διαφορετικο σε σχεση με το k-stein που λεει ο φιλος. Εγω εχω τον κανονικο ΧΧΧ και ειναι ο,τι πρεπει για μεταλ, περνωντας και απο sabbath crunch στο crunch καναλι. Το ultra του ειναι ευκολα, ο ηχος των exodus στα τρια προτελευταια album (χρησιμοποιουν ΧΧΧ ουτως η αλλως).

Και εγω με το g3 το K-stein βαζω αβερτα πολυ μαρεσει!!! To g3 οδηγει αριστα τον XXX σαν προενισχυτης αλλα με την ENGL και την two rock προσομειωση.

Προς τον φιλο που εχει και g3 και jet city, αν θες να μη μπλεξεις καθολου τον ηχο του jet city και να εχεις το g3 σαν preamp για σολο και καθαρους ηχους πες να σου στειλω μηνυμα να σου πω πως γινεται, το κανω και ειναι φοβερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/13, 22:07 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #27 στις: 22/10/13, 23:06 »
Απλα you can't go wrong με τον 333... o combo συμφερει περισσοτερο (αν αντεχεις το κουβαλημα -ειπαμε  ;D -) και με το infinium θα αλλαζεις λαμπες... μετα απο πολυ καιρο. Ακουσε τον  ;)

Bugera 333 Infinium 120w 212 combo (Test)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/13, 23:25 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #28 στις: 23/10/13, 01:33 »
Έχοντας δοκιμάσει και το 333 (Τον απλό. Όχι τον xl)  αλλά και τον jca22h αναρωτιέμαι αν και οι υπόλοιποι συμφορουμιτες που προτείνουν τον 333 έχουν παίξει με τον jca22h. Όχι ότι είναι κακός ο bugera (το αντίθετο. Είναι εξαιρετικος) αλλά ο jetcity μου έβγαλε πιο boutique (καταχρηστικος όρος για higain ενισχυτή) συναισθήματα. Και δεδομένου ότι ο φίλος μας τον θέλει κυρίως για σπίτι δεν βρησκω για πιο λόγο να δώσει τα παραπάνω λεφτά για τον bugera. ::)

Όπως και να έχει επιμένω σε δοκιμή και των δύο. Τον 333 σε combo τον έχει ο κουρμπης στα Εξάρχεια και τον jetcity τον διαθέτει ο modfori για δοκιμή από ότι είδα παραπάνω. Επιβάλλετε δοκιμή και των δύο.

Off topic
@Thech21 δεν ξέρω πως έχει συνδέσει την g3 ο φίλος μας αλλά τη gt10 που δοκίμασα στο return δεν πίστευα στα αυτιά μου. Τρομερή διαύγεια. Δεν θύμιζε σε τίποτα Ψηφιακή πεταλιερα ;-)

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #29 στις: 23/10/13, 12:11 »
Ειναι αναγκαστικό να πάρω 2x12 cab για να χαρώ τον jca22h? Είμαι λιγο low σε budget αυτη τη στιγμή και για να μην περιμένω σκεφτόμουν ενα ποιοτικό 1x12 cab.
Καμια πρόταση?  ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #30 στις: 23/10/13, 13:59 »
Αυτό είναι ένα οικονομικό αλλά αξιοπρεπέστατο open back cab με 12άρι Celestion V30, το έχει πάρει ο συγκιθαρίστας μου στο γρουπ μετά από έρευνα που κάναμε και παίζει μια χαρά: http://www.thomann.de/gr/palmer_pcab112v30.htm
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #31 στις: 23/10/13, 14:21 »
Πράγματι η καμπίνα που προτείνει ο adr1anos είναι πολύ καλή. Την έχω κι εγώ στα υπόψη για προσεχή αναβάθμιση. Διατίθεται με επιλογή ηχείου (αν ψάξεις στη σχετική κατηγορία του Thomann θα βρεις τις διαφορετικές εκδόσεις), ή και χωρίς ηχείο (unloaded) αν θέλεις να βάλεις εσύ ένα της αρεσκείας σου. Κάτω από 200 Ευρώ δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι εμφανώς καλύτερο.

Από την άλλη πλευρά, αν ο προϋπολογισμός σου είναι περιορισμένος, ίσως θα ήταν καλύτερα να κοιτάξεις για ένα combo, παρά για κεφαλή-καμπίνα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #32 στις: 23/10/13, 15:27 »
Δεν αντεχω το mdf σε καμπινες, ψυχολογικο η μη, εχω την εντυπωση οτι κατι κλεβει, κατι λασπωνει ειδικα σε ψηλη ενταση. Ακομη και για ενισχυτες με τον αμαζευτο σε πριμα (laney klaney εισαι εδω?!) θα ηθελα plywood τουλαχιστο τη μπαφλα, οχι οτι ειναι πανακεια...Η palmer ως επι το πλειστω βαζει mdf.

Στα 200 δεν εχεις και πολλες επιλογες. Για metal καμια laney 2χ12  (GS, ironheart?) ακομη και με seventy/80 (μια χαρα ηχο μπορω να βγαλω με αυτα δεν καταλαβαινω γιατι πολυς κοσμος δεν τα γουσταρει...οκ δεν ειναι και τα καλυτερα δεν ειναι και χαλια ομως) η την harley benton. Αρκετοι τη γουσταρουν στο εξωτερικο, λιγοι στην ελλαδα, παντως ο ola englund ακουγοταν οπως παντα πολυ καλα και με αυτην, V30 οριτζιναλ εχει, εχει και Plywood για τον ψυχαναγκασμο μου (αλλωστε κιθαριστας ειμαι, το πιο κακομαθημενο ειδος μουσικου) εχει και καλη τιμη! Καμπινες ειναι, οχι καμια επιστημη της προκοπης, οκ εχει και τελειοποιημενες μεθοδους παραγωγης, ερευνας και σχεδιασης και σε αυτες, αλλα οχι στα 200 ευρα ουτως η αλλως απο κανενα. Στην τελικη, αμα εχεις διαστασεις απο γνωστες ισως να φτιαξεις και μονος σου κατι?

Η καλυτερη καμπινα που εχω ακουσει με διαφορα ειναι της Brunetti για 1χ12 oversized...Τετοιο μπασσο δεν το περιμενα...Κατα καιρους βγαινουν μεταχειρισμενες για 150. Τα αξιζουν, τα υλικα και η συναρμογη ειναι κορυφαια, το βαρος πολυ χαμηλο για τον ογκο τα μεγαφωνα top, αγγλικα V30. Καλυτερα απο τα mesa boogie που ειχα κατα καιρους σαν ποιοτητα κατασκευης.

Τον jet city, συμφωνω, boutique σου ερχεται να τον πεις. Σιχαινομαι αυτη τη λεξη. Αλλα φαινεται να εχει πιο ποιοτικο ηχο. Ομως για μεταλ, δεν εγιναν οι soldano πρωτη επιλογη, αλλα οι peavey, 5150 κυριως που ειναι απειρως λιγοτερο boutique, πολυ πιο φτηνα σχεδιασμενοι και υλοποιημενοι, σχεδον lo-fi μπροστα στη γλυκα των hot rod/SLO...αλλα στο μεταλ θες ηχητικο μακελειο κακια και ασχημια και σε αυτο ο "προσβλητικος" ηχος στα μεσαια που ειναι πολυ πολυ πιο πυκνος σε σχεση με το jet city στυλ (λογικο το ενα εχει plate driven tonestack (5150) το αλλο cathode follower για παραδειγμα με πιο ανοικτο και δυναμικο ηχο) ειναι απειρως πιο "σωστος" για το ειδος για μενα. Μετα ειναι και τα watt. Τα 22 τελειωνουν και δεν προκειται ποτε να διαχειριστουν χαστουκια στα μπασσα, συχνα βρισκω οτι ουτε και τα 50 με ικανοποιουν, με λαμπα παντα.

Παρεμπιπτοντως γιατι οχι peavey valveking? Τιμες ξεφτιλα ακομη και για τον 100 watt 2x12 στα μεταχειρισμενα και ειναι κατα βαση ενας πιο μοντερνος JCM 800 σε κυκλωμα που λοξοκοιταει προς jubilee φαση (οκ φυσικα δεν ειναι το ιδιο). Αλλαζεις μερικες αξιες στο tonestack, κοβεις το led clipping και τον φερνεις προς classic η προς bogner/mesa χαμηλομεσαιο ηχο! Ευκολα γρηγορα φτηνα. Και στο youtube εχει απειρα κλιπ με καλο ηχο για μεταλ, οπως ειναι...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/13, 16:47 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #33 στις: 23/10/13, 17:22 »
Ξεφεύγουμε από το θέμα μας τώρα και ίσως θα ήταν καλό να ανοίξουμε άλλο thread, αλλά...

Δεν αντεχω το mdf σε καμπινες, ψυχολογικο η μη, εχω την εντυπωση οτι κατι κλεβει, κατι λασπωνει ειδικα σε ψηλη ενταση. Ακομη και για ενισχυτες με τον αμαζευτο σε πριμα (laney klaney εισαι εδω?!) θα ηθελα plywood τουλαχιστο τη μπαφλα, οχι οτι ειναι πανακεια...Η palmer ως επι το πλειστω βαζει mdf.

Δηλαδή θα έλεγες ότι καμπίνες όπως η Kustom Defender 112 ή η Ηarley Benton G112 πιθανόν να είναι καλύτερες από την Palmer; Ή τουλάχιστον θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερες με μια αναβάθμιση ηχείου, που θα έφερνε την τελική τιμή πιο κοντά στην τιμή της Palmer; Αν μιλάμε συγκεκριμένα για open-back καμπίνες (τις οποίες εγώ προτιμώ για τα ηχητικά τους χαρακτηριστικά), μήπως η ποιότητα του ξύλου επηρρεάζει λιγότερο απο ότι σε μια closed-back που η αντήχηση ενός καλύτερου ξύλου έχει τη δυνατότητα να συμβάλει περισσότερο στον τελικό ήχο; Και τελικά είναι η αυξημένη απόκριση και αντήχηση του ξύλου κάτι επιθυμητό σε μια καμπίνα; Γιατί έχω διαβάσει σε αρκετά κιθαριστικά fora την (ομολογουμένως αμφιλεγόμενη)  άποψη ότι το mdf είναι καλύτερο υλικό για καμπίνες, ακριβώς γιατί έχει λιγότερη αντήχηση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #34 στις: 23/10/13, 18:38 »
Τα ξύλα έχουν μεγάλη σημασία στην κατασκευή και την ηχητική συμπεριφορά των καμπινών. Αν δεν ήταν, όλες οι ίδιου μεγέθους και σχεδίασης καμπίνες θα ακούγονταν ίδιες..

To MDF (Medium Density Fiberboard) είναι σαφώς καλύτερο από το Plywood, έχει καλύτερη ακαμψία και λόγω του ότι είναι ουσιαστικά λεπτό πεπιεσμένο πριονίδι με κόλλα, δεν έχει συγκεκριμένη ιδιοσυχνότητα και σπάει τα στάσιμα πολύ καλύτερα. Ειδικά για baffleboards είναι πολύ καλό, για οικονομικές προς μεσαίες καμπίνες.

Γενικά για Αμερικάνικο ήχο χρησιμοποιείται το Pine, για Βρετανικό το Birch και για all round μεγάφωνα το Poplar.

Για πολύ καλύτερα, πάμε σε Siberian Birch, folded από 10-14 φορές, αλλά σαφώς σε άλλες κατηγορίες χρημάτων. Η διαφορά πχ των Engl E112 SB (Standard) και των Engl E112VB (Pro) που είναι η δική μου 1x12 καμπίνα αναφοράς, είναι ότι η SB έχει baffle με particle board (MDF) σύν Siberian Birchενώ η VB αποκλειστικά με Siberian Birch.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #35 στις: 23/10/13, 20:25 »
Οπως λεει και ο randall smith, στις κιθαρες (που ειναι στην τελικη, ολα υποκειμενικα στο τελος) μπορεις να δηλωσεις part science part magic. Δηλαδη ο πελατης, ψυχολογικα η μη, το θελει το ξυλο του (μεταφορικα) για παραδειγμα στη les paul για να ακουσει πριμα πανω κατω σε σχεση με μια που δεν εχει καπακι απο το ιδιο ξυλο...στο science κομματι ειδικα στα ξυλα, η παρουσια των κατασκευαστων ειναι ΜΗΔΕΝ σε αναλυσεις και τα λοιπα συμπαρομαρτουντα. Αρκουνται στο..."τον ταδε μαγνητη γιατι το μαονι εχει γλυκια συμπεριφορα με συμπιεσμενα μεσαια".

Περα απο το καρφωμα, πως μεταφραζεται αυτο στις καμπινες? Κατα τη γνωμη μου το καταλληλοτερο ειναι λιγακι σχετικο στο θεμα της κιθαρας. Θα σου πουν αρκετοι ηλεκτρονικοι για θηριωδεις μετασχηματιστες εξοδου για hi-fi αποκριση π.χ...Δεν το θες αυτο!!! Ετσι και στις καμπινες, πιθανον εγω με το mdf να μη θελω την "ιδανικη" συμπεριφορα αλλα υποσυνειδητα να διαλεγω το μη γραμμικο το χρωματισμενο το οποιο αλλου κοβει αλλου ενισχυει...

Κοινως οτι μπορει να μπει στην αλυσιδα μεχρι το αυτι για μενα ειναι οργανο οπως και η κιθαρα, τη συνταγη τη φτιαχνεις εσυ με τις επιλογες σου οποτε φτανω σε ενα μινι συμπερασμα οτι και τα ξυλα στην καμπινα, μπορει να χρωματιζουν η να συμμετεχουν και αυτα σε σχεση π.χ. με την ουδετερη συμπεριφορα του mdf και για αυτο να προτιμω εστω και ετσι κατι τετοιο...

Απο εκει και επειτα, υποκειμενικα εστω οι ακριβοτερες καμπινες, σε σχεση με τις φτηνοτερες τεινουν να θεωρουνται οτι παιζουν καλυτερα ακομη και με τα ιδια μεγαφωνα. Και μια απο τις ειδοποιους διαφορες ειναι το Plywood αντι για το mdf...Χωρις δυστυχως να μπορω να το αναλυσω ειναι σα να να συμμετεχει ολη η καμπινα αντι να ειναι ουδετερη. Ετσι το αισθανομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/13, 23:56 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #36 στις: 23/10/13, 22:34 »
Ετσι και στις καμπινες, πιθανον εγω με το mdf να μη θελω την "ιδανικη" συμπεριφορα αλλα υποσυνειδητα να διαλεγω το μη γραμμικο το χρωματισμενο το οποιο αλλου κοβει αλλου ενισχυει...
ωραία άποψη!
και δε το είχα σκεφτεί και ποτέ έτσι...δηλαδή να ΜΗΝ πάρω το ουδέτερο ώστε να μην έχω ένα πλήρες εύρος για να παίξω αλλά να βρω επιτέλους τα "χρώματα" που μ'αρέσουν, να βάλω αυτά και τέλος! ;)

αν και γενικώς ήμουν της άποψης πως θέλω να είμαι ευέλικτος, να έχω δηλαδή "εξοπλισμό" που να μπορεί να πάει σε πολλές κατευθύνσεις....

αλλά τελευταία μ'έχει κουράσει αυτό και η άποψή σου κάθεται κουτί!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #37 στις: 24/10/13, 00:03 »
Για να μην εκτροχιάσουμε άλλο το θέμα του φίλου Shocrates, θα αρκεστώ να πω ότι ουσιαστικά καταλήγουμε στα ίδια συμπεράσματα όπως όταν μιλάμε για την επίδραση του ξύλου στον ήχο της κιθάρας και για ένα σωρό άλλα παρόμοια θέματα. Όλα τελικά είναι θέμα αυτιών και γούστου. Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες για να έχουμε τροφή για συζήτηση σε κιθαριστικές ιστοσελίδες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Μετά απο Peavey Vypyr 15Watt τι? (για metal)
« Απάντηση #38 στις: 24/10/13, 14:48 »
Άντε βρε, μεγειές!!!  ;D

http://www.rihardos.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2747&Itemid=0

(αν και δεν είναι ο Infinium...)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 11:42
από hammer
10 Απαντήσεις
5730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
3 Απαντήσεις
2893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 15:39
από PlasmaPool
1 Απαντήσεις
2733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 19:06
από themos
22 Απαντήσεις
6212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/10, 22:49
από thomsot
PEAVEY VYPYR 15

Ξεκίνησε από drosatos « 1 2 » Ενισχυτές

35 Απαντήσεις
9670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/10, 23:22
από drosatos
3 Απαντήσεις
2614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/10, 23:38
από Rosstrobon
12 Απαντήσεις
4768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 22:25
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
4266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 00:03
από noe13
3 Απαντήσεις
2458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/15, 07:29
από lord_os