Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????  (Αναγνώστηκε 15200 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Καλησπέρα σε όλους!!! :)   
Λοιπόν, παίζω ηλ. Κιθάρα ενάμιση χρόνο. Ο ενισχυτής που χρησιμοποιώ είναι ο Line 6 Spider IV 30watt. Δυστυχώς λίγους μήνες αργότερα κατάλαβα ότι η παραμόρφωση του, εκτός από τις ελάχιστες επιλογές που έχει, δεν μου άρεσε τελικά, γιατί σαν καινούργιος στο χώρο (κακώς) εντυπωσιάστηκα  από τα εφέ και κυρίως την παραμόρφωση (πρώτος μου ενισχυτής και κιθάρα ήταν μάρκας Stagg (τώρα έχω αυτή: http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Epiphone-Ltd.-Ed.-Les-Paul-CS-Midnight-Ebony/art-GIT0020333-000) οπότε καταλαβαίνεται…) και βιάστηκα. Για τα χρήματα που διέθετα ήταν μία χαρά, τότε. Πριν λίγο καιρό ένας φίλος αγόρασε τον Peavey vypyr 15 watt. Όταν άκουσα την παραμόρφωση λέω εντάξει, τον αγοράζω τώρα και μάλιστα στα  30 watt!!! Όμως, λίγες ώρες αργότερα παρουσιάστηκαν κάποια προβλήματα (πάγωνε και χρειαζόταν επανεκκίνηση, διέγραφε τις αποθηκευμένες επιλογές που είχα κάνει, καθώς ρύθμιζα τα εφέ κόλλησε και άρχισε να βγαίνει κάτι σαν σφύριγμα από το ηχείο.). Άρχισα να ψάχνω στο internet και πράγματι αναφέρουν πως η σειρά vypyr έχει διάφορα ελαττώματα, οπότε  λέω άκυρο. Εντωμεταξύ, για να αλλάξω παραμόρφωση αγόρασα ένα πεταλάκι το Boss ML 2 Metalcore, όμως δεν έκανε δουλειά και ο ήχος ήταν αρκετά χάλια. Όταν το έβαλα στον vypyr ήταν φοβερό!!! Καταλήγοντας λοιπόν, προσανατολίζομαι σε ένα ενισχυτή που δεν θα είναι modeling και θα μπορώ να βγάλω τον ήχο που θέλω με το εφέ που ακριβός θέλω. Ακούω Heavy, Thrash, Death, Progressive metal. Ουσιαστικά θέλω ήχο καλής ποιότητας και πολύ βρόμικο (που πιστεύω ότι μπορεί να μου δώσει το Boss). Διαθέτω από 200 το πολύ 250 ευρώ.
Περιμένω τις απόψεις σας…
Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο…       
Ευχαριστώ!!!! :)         
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #1 στις: 08/02/12, 23:25 »
και εγω έναν peavey vypyr 30watt αγόρασα πρόσφατα απο το musicstore.de και δεν μου εχει παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα!! ο ενισχυτής τα σπάει και εχει και γ**ω τα εφε! εχει και ενα site εδω με όλες της ρυθμίσεις απο όλα τα συγκροτήματα !!  http://www.vypyrsettings.fr/

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #2 στις: 08/02/12, 23:35 »
 Το ξέρω το site! Δε λέω, ο ενισχυτής έχει τρομερό ήχο αλλά δεν θα ήθελα να το ρισκάρω…
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #3 στις: 08/02/12, 23:56 »
Απ΄ότι κατάλαβα θες έναν ενισχυτή όπου στο καθαρό του κανάλι να παίζεις με το Boss ML-2 σωστά; Τότε η καλύτερη λύση για την περίπτωσή σου είναι αυτός ο ενισχυτής --> http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm. Πάντως ο Peavey Vypyr 30 είναι πολύ καλή περίπτωση και σε καλή τιμή. Λογικά αυτά τα προβλήματα φτιάχνονται με firmware updates και στην τελική τον δοκιμάζεις και αν έχει προβλήματα τον στέλνεις πίσω :)

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #4 στις: 09/02/12, 00:06 »
 Το ξέρω ότι υπάρχουν update.
Αν είναι σίγουρο ότι διορθώνουν αυτές τις βλάβες τότε σίγουρα vypyr!!! >:D
(Μήπως μπορώ να επικοινωνήσω με την Peavey για αυτό το θέμα;;; )
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #5 στις: 09/02/12, 00:18 »
Μια επιλογή από ενισχυτές που έχω δοκιμάσει και ξέρω ότι έχουν καλή παραμόρφωση ή συνεργάζονται καλά με πετάλια...

Τech 21 Trademark 30
Ένας μοναδικός ενισχυτής με αναλογικό modelling που δίνει απίστευτα αυθεντικούς ήχους με διάφορες επιλογές μοντέλου ενισχυτή, παραμόρφωσης και καμπίνας. Tον είχα παλιότερα και τον πούλησα γιατί έβρισκα ότι υστερεί στα καθαρά, από πλευράς βρωμιάς όμως μπορώ να πω ειλικρινά ότι δεν υπήρχε παραμόρφωση την οποία δεν μπορούσα να πετύχω. Είχα βγάλει με αυτό τον ενισχυτή τα πάντα από κλασσικό rock μέχρι heavy metal με χαρακτηριστική άνεση. Ξέρω ότι είναι πάνω από τον προϋπολογισμό σου, αλλά πιστεύω ότι αξίζει τα επιπλέον χρήματα.

Peavey Envoy 110
Ένας πολύ οικονομικός αλλά αρκετά ευέλικτος ενισχυτής (δεδομένου ότι δεν είναι modelling). Έχει επιλογή για τρεις διαφορετικές παραλλαγές σε κάθε κανάλι και μπορεί έτσι να πετύχει εξαιρετικούς ήχους από εντελώς καθαρούς μέχρι διαφορα επίπεδα παραμόρφωσης. Επίσης συνεργάζεται υποδειγματικά με όλα τα πετάλια που έχω δοκιμάσει (ομολογουμένως δεν διαθέτω high gain πετάλια, αλλά δεν νομίζω ότι θα υπήρχε πρόβλημα), πράγμα που δεν ισχύει για τους περισσότερους solid-state ενισχυτές.

Fender Vibro Champ XD
Ένας ενδιαφέρων λαμπάτος modelling ενισχυτής που συνδυάζει τα πλεονεκτήματα του modelling (ευελιξία ενισχυτών και εφφέ) με τον ήχο της λάμπας. Η γνώμη μου είναι ότι οι ήχοι του δεν είναι ίσης ποιότητας με αυτούς ενός καλού αμιγώς λαμπάτου ενισχυτή. Μπορείς όμως με τις κατάλληλες ρυθμίσεις να εξερευνήσεις αρκετές διαφορετικές ηχητικές παραλλαγές, τόσο σε καθαρούς ήχους όσο και σε παραμόρφωση, ώστε να βρεις κάτι που σού ταιριάζει. Aπ' ό,τι βλέπω έχει αρχίσει να αποσύρεται, οπότε ίσως να είναι λίγο πιο δύσκολο να τον πετύχεις. Επίσης δεν συνεργάζεται καλά με πετάλια, άρα ίσως να μην είναι ο πιο κατάλληλος για σένα αν θέλεις να παίρνεις την παραμόρφωσή σου (και) από πετάλι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #6 στις: 09/02/12, 00:52 »
  Απόλλων να σε ρωτήσω, αυτό το site που με παραπέμπεις για τον Peavey είναι αξιόπιστο, έχεις παραγγείλει; (μπορείς να μου προτείνεις και άλλα;) Ποια η διαφορά High gain και Low gain από μία απλή είσοδο καλωδίου, γιατί χωρίζετε έτσι;;;
  Και κάτι άλλο, έχω περιορισμό στα εφέ με πετάλι που συνδέεται από πίσω όπως του vypyr;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/12, 01:02 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #7 στις: 09/02/12, 01:33 »
Απόλλων να σε ρωτήσω, αυτό το site που με παραπέμπεις για τον Peavey είναι αξιόπιστο, έχεις παραγγείλει; (μπορείς να μου προτείνεις και άλλα;)


To DV247 είναι απόλυτα αξιόπιστο, μην έχεις κανέναν ενδοιασμό. Έχω αγοράσει από εκεί, όπως και αρκετά άλλα μέλη του forum γιατί έχει καλή εξυπηρέτηση και πολύ ανταγωνιστικές τιμές. Άλλα Βρετανικά μαγαζιά που θα μπορούσα να σου προτείνω είναι το GAK, το Coda Music, το iMuso, το Gear4Music, το Soundslive, το Nevada, και το Absolute Music. Kαμιά φορά μπορείς να βρεις καλές ευκαιρίες, κυρίως για εφφέ και αξεσουάρ, στο Βρετανικό Amazon. Αξίζει ακόμα να έχεις υπόψη σου κάποια Γαλλικά μαγαζιά όπως το Musikia (πρώην Playback), το Euroguitar και το Woodbrass. Aπό τα Γερμανικά, το Thomann είναι το πιο γνωστό και κατά γενική ομολογία το πιο αξιόπιστο και εγγυημένο, ενώ άλλα είναι το Music Store, το Musik Productiv και το Session Music (πρώην Music Schmidt).

Παράθεση
Και κάτι άλλο, ποια η διαφορά High gain και Low gain από μία απλή είσοδο καλωδίου, γιατί χωρίζετε έτσι;;;


Πολλοί ενισχυτές έχουν high gain και low gain είσοδο. Απλά η high gain δίνει μεγαλύτερη ένταση και γενικά θεωρείται πιο κατάλληλη για μονούς μαγνήτες που δεν είναι τόσο δυνατοί, ενώ αν έχεις πολύ γκαζιάρικους μαγνήτες και θέλεις να κόψεις λίγο την ένταση, μπορείς να συνδέσεις την κιθάρα στην low gain είσοδο.

Παράθεση
Και κάτι άλλο, έχω περιορισμό στα εφέ με πετάλι που συνδέεται από πίσω όπως του vypyr;;;;


Εδώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος τι θέλεις να πεις και σε ποιόν ενισχυτή αναφέρεσαι. Γενικά σε έναν ενισχυτή που δεν έχει FX loop, τα εφφέ θα μπούν αναγκαστικά ανάμεσα στην κιθάρα και την κύρια είσοδο του ενισχυτή. Εκτός και αν εννοείς κάτι διαφορετικό...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/12, 01:35 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #8 στις: 09/02/12, 01:46 »
 Ευχαριστώ για τις διευθύνσεις. :)
Στο τρίτο θέμα εννοώ ότι οι vypyr παίρνουν μόνο Sanpera I και II. Λογικά θα μπορώ να βρω κάτι πιο φτηνό και να αποφύγω το μονοπώλιο, σε άλλα μοντέλα όπως αυτό που μου προτείνεις  (Αναφέρομε γενικά για τους Peavey).
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #9 στις: 09/02/12, 01:55 »
Πράγματι έτσι είναι. Φαίνεται ότι ο Vypyr παίρνει μόνο τον Sanpera. Απ' όσα έχω διαβάσει, έχω την εντύπωση ότι αυτό συμβαίνει γιατί στον συγκεκριμένο ενισχυτή ο ποδοδιακόπτης πρέπει να ελέγχει και το looper, οπότε ένας συμβατικός ποδοδιακόπτης άλλης μάρκας δεν θα μπορεί να επιτελεί αυτή τη λειτουργία. Στους Envoy, Bandit και άλλους Peavey ενισχυτές δεν ισχύει κάτι τέτοιο, και νομίζω ότι μπορούν να δεχτούν έναν διαφορετικό ποδοδιακόπτη.

Βέβαια σε έναν τέτοιο ενισχυτή, η λειτουργία του ποδοδιακόπτη είναι μόνο η αλλαγή καναλιού, ίσως και η ενεργοποίηση του reverb, τίποτα παραπάνω. Δεν νομίζω λοιπόν ότι κάτι τέτοιο θα πρέπει να σε απασχολεί σε βαθμό που να αποτελέσει κριτήριο για την επιλογή σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #10 στις: 09/02/12, 02:31 »
 Κάτι τελευταίο, η Peavey σαν μάρκα είναι πολύ καλή έτσι;
 Αυτός ο ενισχυτής που μου προτείνεις (Peavey) κατά τη γνώμη σου θα μου ήταν πιο χρήσιμος μακροπρόθεσμα απ’ ότι ένας modeling όπως ο vypyr 30watt;;
 Απλός οι solid-state πιστεύω ότι δεν σε περιορίζουν τόσο γιατί αντί για κάθε πχ 3 χρόνια πρέπει να αγοράσεις ένα ακριβοπληρωμένο ή και όχι modeling, έχεις τον solid-state και κάποια καλά, ποιοτικά πεταλάκια ή πεταλιέρες που θα σε ικανοποιούν πολύ περισσότερο από τα έτυμα εφέ (ίσως κατώτερης ποιότητας) του modeling, άρα η αναβάθμιση σε αυτά (πεταλάκια ή πεταλιέρες) θα γίνετε λογικά σε πολύ μεγαλύτερο διάστημα… έτσι;;;   
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #11 στις: 09/02/12, 08:40 »
Προσωπικά συμπαθώ πολύ τα προϊόντα της Peavey, τόσο τις κιθάρες όσο και τους ενισχυτές. H σειρά Transtube της Peavey περιλαμβάνει μερικούς από τους καλύτερους solid state ενισχυτές που έχω ακούσει από πλευράς ήχου, ποιότητας κατασκευής αλλά και σχέσης τιμής-απόδοσης. Ενισχυτές όπως ο Envoy, στον οποίο κατέληξα αφού δοκίμασα άλλα μεγαλύτερα και μικρότερα μοντέλα της σειράς και άλλους, είναι ένας από τους λόγους που έχω απομακρυνθεί από το modelling και σκέφτομαι να πουλήσω και τον Super Champ, ο οποίος δεν έχει χρησιμοποιηθεί σχεδόν καθόλου από τη στιγμή που αγόρασα τον Envoy.

Πάντως είναι δύσκολο να προσδιορίσει κανείς ποιός ενισχυτής θα ήταν καλύτερος μακροπρόθεσμα, γιατί αυτό θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες. Κατ' αρχήν δεν είναι απαραίτητο ότι πρέπει να κάνεις αναβάθμιση κάθε μερικά χρόνια (άσχετα αν οι περισσότεροι από εμάς κάνουν ακριβώς αυτό πολύ πιο συχνά... :P). Αν όμως αυτό που θα ήθελες είναι ένας ποιοτικός ενισχυτής που θα χρησιμοποιηθεί σε βάθος χρόνου σαν βάση για διάφορα εφφέ σε μορφή πεταλιών, τότε μάλλον θα ήταν καλύτερα να επενδύσεις σε έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή ο οποίος θα αποδόσει πολύ καλύτερα σε αυτό το ρόλο σε σύγκριση με τους περισσότερους solid state. Απλά αν αυτή τη στιγμή o προϋπολογισμός σου είναι περιορισμένος ή δεν έχεις αρκετή εμπειρία για μια τέτοια αγορά, πιστεύω ότι ο Peavey θα είναι μια παραπάνω από ικανοποιητική λύση για ένα χρονικό διάστημα μέχρι να σκεφτείς την επόμενη κίνησή σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #12 στις: 09/02/12, 16:03 »
 Έψαξα πάλι λίγο για τον Peavey που μου προτείνεις και κόλλησα. ;D Πρέπει να είναι πολύ καλός!!! :D
Βέβαια, δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με τις παραγγελίες μέσο internet και θέλω να σε ρωτήσω, στο site που με παραπέμπεις έχει δύο Peavey envoy τους ίδιους. Είναι κάποιος μεταχειρισμένος γιατί δεν θα τον προτιμούσα... Είναι πάρα πολύ φτηνός σε σχέση με άλλα site και παραξενεύομαι...
Ευχαριστώ!!! :)

http://www.dv247.com/guitars/peavey-envoy-guitar-amp-combo--34164
http://www.dv247.com/clearance/peavey-envoy-guitar-amp-combo-as-new--77793
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/12, 16:12 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #13 στις: 09/02/12, 16:12 »
Ο Peavey Envoy για μεταλιές είναι εξαιρετικός ενισχυτής (τον έχω δοκιμάσει και ακούσει από κοντά), από τους καλύτερους ψηφιακούς, μπράβο στον Aπόλλωνα για την πρόταση του :)

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #14 στις: 09/02/12, 16:21 »
 Πράγματι, και εγώ που θέλω πολύ βρόμικό θα βάλω και το Boss και θα γίνει… >:D >:D >:D
Ευτυχώς έχουμε ηχομόνωση στα παράθυρα!!! 8) ;D
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #15 στις: 09/02/12, 16:25 »
Πράγματι, και εγώ που θέλω πολύ βρόμικό θα βάλω και το Boss και θα γίνει… >:D >:D >:D
Ευτυχώς έχουμε ηχομόνωση στα παράθυρα!!! 8) ;D

Βασικά έχει από μόνος του πολύ και ποιοτικό βρώμικο. ΜΗΝ τον πάρεις αν θες να βάλεις το Boss επάνω. Aν μπορείς άκουσε τον και αν σου κάνει το βρώμικό του (χλωμό να μη σου κάνει) τότε παρ'τον και πούλα το Boss. Για αυτή την περίπτωση η καλύτερη λύση είναι να πάρεις τον Bugera V22 να έχεις ένα εξαιρετικό λαμπάτο καθαρό κανάλι μέσω του οποίου θα παίζεις με το Boss.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #16 στις: 09/02/12, 16:31 »
To DV247 είναι απόλυτα αξιόπιστο, μην έχεις κανέναν ενδοιασμό. Έχω αγοράσει από εκεί, όπως και αρκετά άλλα μέλη του forum γιατί έχει καλή εξυπηρέτηση και πολύ ανταγωνιστικές τιμές. Άλλα Βρετανικά μαγαζιά που θα μπορούσα να σου προτείνω είναι το GAK, το Coda Music, το iMuso, το Gear4Music, το Soundslive, το Nevada, και το Absolute Music. Kαμιά φορά μπορείς να βρεις καλές ευκαιρίες, κυρίως για εφφέ και αξεσουάρ, στο Βρετανικό Amazon. Αξίζει ακόμα να έχεις υπόψη σου κάποια Γαλλικά μαγαζιά όπως το Musikia (πρώην Playback), το Euroguitar και το Woodbrass. Aπό τα Γερμανικά, το Thomann είναι το πιο γνωστό και κατά γενική ομολογία το πιο αξιόπιστο και εγγυημένο, ενώ άλλα είναι το Music Store, το Musik Productiv και το Session Music (πρώην Music Schmidt).

Όλο αυτό αξίζει να υπάρχει κάπου πιο μόνιμα.. :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #17 στις: 09/02/12, 16:34 »
To DV247 είναι απόλυτα αξιόπιστο, μην έχεις κανέναν ενδοιασμό. Έχω αγοράσει από εκεί, όπως και αρκετά άλλα μέλη του forum γιατί έχει καλή εξυπηρέτηση και πολύ ανταγωνιστικές τιμές. Άλλα Βρετανικά μαγαζιά που θα μπορούσα να σου προτείνω είναι το GAK, το Coda Music, το iMuso, το Gear4Music, το Soundslive, το Nevada, και το Absolute Music. Kαμιά φορά μπορείς να βρεις καλές ευκαιρίες, κυρίως για εφφέ και αξεσουάρ, στο Βρετανικό Amazon. Αξίζει ακόμα να έχεις υπόψη σου κάποια Γαλλικά μαγαζιά όπως το Musikia (πρώην Playback), το Euroguitar και το Woodbrass. Aπό τα Γερμανικά, το Thomann είναι το πιο γνωστό και κατά γενική ομολογία το πιο αξιόπιστο και εγγυημένο, ενώ άλλα είναι το Music Store, το Musik Productiv και το Session Music (πρώην Music Schmidt).

Όλο αυτό αξίζει να υπάρχει κάπου πιο μόνιμα.. :up


Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ...μου έκανε εντύπωση ;D

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #18 στις: 09/02/12, 16:50 »
 Ο Απόλλων προανέφερε: «Επίσης συνεργάζεται υποδειγματικά με όλα τα πετάλια που έχω δοκιμάσει (ομολογουμένως δεν διαθέτω high gain πετάλια, αλλά δεν νομίζω ότι θα υπήρχε πρόβλημα), πράγμα που δεν ισχύει για τους περισσότερους solid-state ενισχυτές.»
Εκτός του οικονομικού θέματος, το Boss το δοκίμασα σε Modeling (Peavey vypyr 15 watt) και έβγαλε πάρα πολύ καλό Distortion!!! Πιστεύω πως αυτός που είναι και solid state θα έχει ακόμα καλύτερο ήχο και στο κάτω κάτω αν δεν μου κάνει (που δεν νομίζω) τον επιστρέφω και πάμε γι’ άλλα…!!! 8) :)
 Εντωμεταξύ ο Line 6 δεν παλεύεται άλλο (αργά το κατάλαβα) ένας χρόνος και πολύ είναι που τον έχω… :P
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #19 στις: 09/02/12, 17:21 »
Δεν είπα ότι δεν θα έχεις καλό ήχο, αλλά σίγουρα ένα καλό λαμπάτο καθαρό κανάλι δε συγκρίνεται με ένα καλό καθαρό κανάλι transistor ενισχυτή. Επίσης αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι η αγορά του Envoy αξίζει ώστε να πάρεις τα γκάζια από αυτόν, τα οποία και είναι εξαιρετικά, ανεξάρτητα από το ότι δέχεται καλά τα πετάλια. Κάθε ενισχυτής έχει το σκοπό του :) Γι'αυτό σου είπα να μην τον πάρεις αν θες να παίξεις με το Boss, όχι επειδή δεν θα κολλήσει καλά το Boss με τον ενισχυτή και δεν θα έχεις καλό ήχο ;)

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #20 στις: 09/02/12, 17:40 »
 OK, κατάλαβα! Φυσικά και διαφέρει ο ήχος του λαμπάτου…


Για να ξέρω όμως, αφού έχεις ακούσει τον Envoy βγάζει καλό μπάσο ήχο όταν έχει παραμόρφωση που να τον καταλαβαίνεις; Σε σύγκριση πάντα (ή μήπως δεν μπορώ να συγκρίνω;;; :eee ;D ) με τον Line 6 που έχω. Με την παραμόρφωση ας πούμε θα μπορούσα να παίξω Thrash ή Death, φτάνει σε τέτοιο επίπεδο;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/12, 17:47 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #21 στις: 09/02/12, 18:03 »
Βtw, ο καινούργιος είναι του πρώτου link, όχι αυτός που χαρακτηρίζεται ως "as new". Η αλήθεια είναι ότι εγώ πρέπει να είχα ακούσει πιο μεγαλο μοντέλο με περισσότερα watt και 12ρι μεγάφωνο (ίσως είχε και 2) και είχε πολύ γεμάτο και μπασάτο (με την καλή έννοια και όσο έπρεπε) ήχο και παραμόρφωση, η οποία φτάνει άνετα στο επίπεδο που θες. Αυτό όμως που με ανησυχεί και θα πρέπει να το λάβεις υπ'όψιν ότι ο Spider που έχεις έχει 12ρι μεγάφωνο σε σχέση με το 10ρι του Envoy, πράγμα που σημαίνει ότι θα έχεις λιγότερο ογκώδη ήχο (από μια πλευρά, γιατί ο ογκώδης ήχος εξαρτάται από πολλά πράγματα). Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έβαλαν 10ρι μεγάφωνο σε ενισχυτή 40w...όχι πως δε μπορεί να τα σηκώσει αλλά από 30w και πάνω σε ενισχυτές συνηθίζεται το 12ρι...

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #22 στις: 09/02/12, 18:22 »
 Ευχαριστώ για το Link. :up
Τώρα είμαι σε δίλλημα. Από τη μία ο Peavey (που έχει πολύ καλό distortion από μόνος του αλλά έχει το 10αρη[/font]) και από την άλλη ο BUGERA V22 που έχει τα πάντα (ίσως όχι τόσο καλό distortion)  και λογικά μαζί με το Boss θα μου δίνει αυτό που θέλω, ίσως και παραπάνω. Σε κατηγορία λαμπάτου κάτι λίγο πιο φτηνό άλλης μάρκας δεν πρέπει να παίζει έτσι;;; ???
(όχι ότι είναι θέμα μάρκας, αλλά οικονομικό).
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #23 στις: 09/02/12, 18:40 »
Τώρα είμαι σε δίλλημα.
  • Από τη μία ο Peavey
  • από την άλλη ο BUGERA V22
  • κάτι λίγο πιο φτηνό άλλης μάρκας
..για Τρίλλημα σε κόβω!..
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτής ηλ. Κιθάρας & solid-state ή Modeling?????
« Απάντηση #24 στις: 09/02/12, 18:51 »
 Χαχαχα ναι άστα να πάνε!!!! Όσο ψάχνω θα ανεβαίνει ο αριθμός με κατάληξη ¨λλημα¨ ;D ;D ;D
Εντωμεταξύ η BUGERA είναι καλή μάρκα;;;;;;


 Θα είναι κάτι που θα έχω περισσότερο καιρό;;;[/font]
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/12, 18:54 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
14487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/05, 13:48
από morello
5 Απαντήσεις
3500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 01:20
από Jezus
19 Απαντήσεις
6639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 20:48
από tech21man
15 Απαντήσεις
4650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 12:10
από Baroness
17 Απαντήσεις
6603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 16:55
από noe13
6 Απαντήσεις
3027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 16:25
από Jezus
9 Απαντήσεις
3573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/10, 20:10
από tech21man
9 Απαντήσεις
3359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 08:56
από marco polo
Solid state για Live

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 » Ενισχυτές

31 Απαντήσεις
9032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 01:31
από nikolas32
27 Απαντήσεις
11784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/14, 21:24
από Kosthrash