Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 680432 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #875 στις: 07/05/07, 22:58 »
Ο αθώος φοιτητής θα δικαιωθεί από την δικαιοσύνη
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #876 στις: 07/05/07, 23:05 »
Απο τη δικαιοσυνη ισως. Αυτο ομως το οποιο εχει γινει ειναι οτι ηδη εχει κριθει ενοχος απο τα ΜΜΕ. Και μαζι με αυτον κρινεται ενοχο και το φοιτητικο κινημα. Τα ΜΜΕ εσπευσαν να του τα φορτωσουν ολα. Αν κριθει αθωος δεν προκειται να το μαθει κανεις παρα εμεις που θα ασχοληθουμε με το ζητημα. Αρα λοιπον τυπικα θα ειναι αθωος, στη σκεψη του κοσμουθ θα ειναι ενα ρεμαλι που σπαει. Ετισ καλλιεργειται το κλιμα φοβου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #877 στις: 07/05/07, 23:05 »
ναι...αφου πρώτα περάσει να πάνδεινα και του κάνουν τη ζωή πατίνι, αστυνομία και ΜΜΕ

Στον pa παει...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #878 στις: 07/05/07, 23:10 »
Σιγά μην τον κρεμάσουν κιόλας!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #879 στις: 07/05/07, 23:24 »
ναι σωστα...μια χαρα καλοπεραση ειναι στα κρατητήρια...Χλειδή! Και το να κυκλοφορείς στο δρομο και όλοι να λένε να ο αλητης ο κουκουλοφορος κι αυτο ωραιο ειναι...μην νομίζεις...εχει και αυτο την πλακα του ε?
Ας ησουν εσυ στην θεση του και μετα ας μου ελεγες ποιος θα κρεμαγε ποιον! >:(

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #880 στις: 08/05/07, 00:06 »
Σιγά μην τον κουρέψουν κιόλας για να τον αναγνωρίζουν στην κοινωνία ότι είναι αλήτης! Στον νόμο 4000 είμαστε;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #881 στις: 08/05/07, 00:14 »
Σιγά μην τον κουρέψουν κιόλας για να τον αναγνωρίζουν στην κοινωνία ότι είναι αλήτης! Στον νόμο 4000 είμαστε;
Κοιτα pa... υπαρχουν πραγματα που ουτε εσυ γνωριζεις κυριως γιατι δνε σε εχουν συλλαβει σε τετοιες περιπτωσεις. Οποτε οπως λετε και σεις και ειναι οι αγαπημενη φραση των περισσοτερον απο μεσα, οταν δεν εχεις ζησει κατι μην μιλας. Επειδη λοιπον εχω ζησει απο κοντα τετοιες καταστασεις σου λεω οτι δεν εχει καμια σχεση με αυτο που φανταζεσαι.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #882 στις: 08/05/07, 00:23 »
Δε φαντάζομαι τίποτα, αλλά όχι και να λέμε ότι μετά θα τον αναγνωρίζουν και στον δρόμο. Άραχτε λίγο, ούτε ο Δημητροκάλης να ήταν!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #883 στις: 08/05/07, 00:41 »
Ειπα εγω οτι θα τον αναγνωριζουν στον δρομο? Ξαναδιαβασε.

Απο τη δικαιοσυνη ισως. Αυτο ομως το οποιο εχει γινει ειναι οτι ηδη εχει κριθει ενοχος απο τα ΜΜΕ. Και μαζι με αυτον κρινεται ενοχο και το φοιτητικο κινημα. Τα ΜΜΕ εσπευσαν να του τα φορτωσουν ολα. Αν κριθει αθωος δεν προκειται να το μαθει κανεις παρα εμεις που θα ασχοληθουμε με το ζητημα. Αρα λοιπον τυπικα θα ειναι αθωος, στη σκεψη του κοσμουθ θα ειναι ενα ρεμαλι που σπαει. Ετισ καλλιεργειται το κλιμα φοβου.

και

Κοιτα pa... υπαρχουν πραγματα που ουτε εσυ γνωριζεις κυριως γιατι δνε σε εχουν συλλαβει σε τετοιες περιπτωσεις. Οποτε οπως λετε και σεις και ειναι οι αγαπημενη φραση των περισσοτερον απο μεσα, οταν δεν εχεις ζησει κατι μην μιλας. Επειδη λοιπον εχω ζησει απο κοντα τετοιες καταστασεις σου λεω οτι δεν εχει καμια σχεση με αυτο που φανταζεσαι.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #884 στις: 08/05/07, 00:56 »
 η δικαιοσυνη τους αθωωσε και πιστευω οτι και τωρα το ιδιο θα γινει,εφοσον φυσικα λειτουργει ανεξαρτητα απο την αστυνομια,οπως και οφειλει να κανει μιας και οι εξουσιες ειναι διακριτες
 
 pa
μην ειρωνευεσαι πραγματα που δεν γνωριζεις..
υπαρχουν πολλα ατομα φακελωμενα στην αστυνομια και οπου ο τοπος ειναι πιο μικρος και οι συνθηκες το ευνοουν γινονται προσαγωγες ,οι οποιες πιστευω ειναι για να τρομοκρατησουν και δεν εχουν σκοπο να βαλουν κοσμο μεσα,μιας που και να το ηθελαν ειναι τραβηγμενο να σερνουν αθωους στα κελια..

ειδικα οσοι εχουν ηδη συλληφθει και δικαστει ειναι σταμπαρισμενοι,οπως και ατομα που γενικοτερα συμμετειχαν στισ κινητοποιησεεις...
ειναι πολυ ευκολο να τραβηξει ο οποιοσδηποτε φωτογραφιες και να συγκρατησει φατσες σε πορειες και στις σχολες

και δεν κινδυνολογω....και οποιος πιστευει οτι τυχαια επιασαν το παιδι αυτο,ειναι λιγο αφελης νομιζω..

και εγω πιστευω οτι γινεται να αναγνωρισουν ατομα στο δρομο ,οπως και εχει γινει στο παρελθον και εχει καταληξει το πραγμα σε απλη προσαγωγη..



..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #885 στις: 08/05/07, 00:58 »
Μην ξεχναμε αλλωστε οτι ακομα και τωρα σε αθωωμενους φοιτητες μετα τα επεισοδια εκανε εφοδο η αστυνομια. Φανταστειτε να εχεις συλληφθει 2 φρες κι ας εχεις αθωωθει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #886 στις: 08/05/07, 08:37 »
Σχετικά με τον Πολύδειρα, δεν υπάρχει ούτε ένα κράτος στον κόσμο, ούτε καν μια μπανανία, στο οποίο ένας υπουργός θα αποτολμούσε να ξεστομίσει από του βήματος της Βουλής πως κάνει "αγγαρεία" κι ότι "εκτίει ποινή" να υπουργεύει και να μην πήγαινε αμέσως στο σπίτι του!
Άκου αγγαρεία!!!
Γιατί, ρε φίλε; Με το ζόρι δε γίνεσαι γαμπρός, πόσο μάλλον υπουργός.
Αλλά, να σας πω το μυστικό; Του πρωκτού είναι όλα τούτα.
Αν δεν συμπεριφερόμασταν ως πολιτικοί χαχόλοι, δεν θα τολμούσε ποτέ ο Πολύδειρας, και κάθε Πολύδωρας, να μας φτύνει έτσι, μες τα μούτρα μας, ότι "μας κάνει τη χάρη" να υπομένει το...φρικτό μαρτύριο της υπουργίας του!
Ε ρε, πού έχουμε καταντήσει...
Αλλά ακόμη κι αν ένας υπουργός χαζεύει κι αρχίζει να λέει μαλ***ες, κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει πρωθυπουργός (αλλά και κοινοβουλευτική ομάδα), που μόλις ακούει κάτι τέτοια κουλά να δείχνει τον ελάχιστο...ανθρωπισμό και να "αποφυλακίζει" τους...κολασμένους υπουργούς.
Αλλά τέτοιοι ρεζίληδες που ήμαστε κι εμείς, τέτοιοι χάλιες μας αξίζουν για να μας κυβερνάνε.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #887 στις: 08/05/07, 09:34 »
Σοφία και roufus, δεν είπα εγώ ότι δε σε σταμπάρουν και δε διαφωνώ σε τίποτα απ' όσα λέτε. Λογικό είναι κατά μία έννοια να σε σταμπάρουν και το βρίσκω φυσικό αφού έμπλεξες μια φορά, έστω και κατά λάθος, να μπλέξεις και μια δεύτερη πάλι καταλάθος επειδή δεν έχει ξεχαστεί η φάτσα σου. Αλλά μην τα μπερδεύετε.. Διαβάστε ξανά, αυτό που σχολίασα και τίποτα παραπάνω.
Και το να κυκλοφορείς στο δρομο και όλοι να λένε να ο αλητης ο κουκουλοφορος κι αυτο ωραιο ειναι...

Πιστεύω ότι όλοι συμφωνούμε ότι η παραπάνω άποψη ξεφεύγει λίγο, έτσι;

Ίανε, έχεις πολύ δίκιο. Αυτά είναι μεγάλα καραγκιοζιλίκια.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #888 στις: 08/05/07, 10:52 »
Η αλήθεια είναι πως, αν το κράτος επιθυμούσε, οι ομάδες των μπάχαλων θα είχαν εξαρθρωθεί μέσα σε μια εβδομάδα.
Πέρα από τους προβοκάτορες, οι υπηρεσίες ξέρουν τους πάντες, με λεπτομέρειες.
Αλλά δεν θέλουν να τους πιάσουν, όπως δεν θέλουν να στοιχειοθετήσουν τις κατηγορίες.
Και δεν θέλουν, γιατί η κατάσταση αυτή συμφέρει ποικιλοτρόπως τους εξουσιαστικούς και πολιτικούς μηχανισμούς.
Παρέχει αφενός άλλοθι για παραπέρα περιορισμό των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων και ελευθεριών, άλλοθι για την τρομοϋστερία και τις αντιτρομοπολιτικές, άλλοθι για την επιβολή αστυνομοκρατικών κι αντιδημοκρατικών μέτρων, άλλοθι για αντιδραστικές πολιτικές.
Είναι τουλάχιστον γελοίο να υποστηρίζει κάποιος στα σοβαρά πως το κράτος "θέλει, αλλά δεν μπορεί" να αντιμετωπίσει τους μπάχαλους.
Πρώτον, γιατί αποδεδειγμένα ο υπηρεσίες έχουν εισχωρήσει από πάρα πολύ παλιά στις, λεγόμενες, αντι-εξουσιαστικές ομάδες και στους πυρήνες των μπάχαλων και γνωρίζουν απ' έξω κι ανακατωτά ποιός είναι ποιός και τι ακριβώς κάνει.
Σε περιπτώσεις "ευαίσθητες" (όπως, φερ' ειπείν, η πρόσφατη επίσκεψη Πούτιν στην Αθήνα), οι ομάδες των μπάχαλων, απλώς..."εξαφανίζονται".
Δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ!
Ούτε στα "στέκια", ούτε στις διαδηλώσεις, ούτε στα Εξάρχεια, ΠΟΥΘΕΝΑ!
Απλά, κάθονται στα σπίτια τους και παρακολουθούν τη Λαμπίρη και το "Βέρα στο δεξί"!
Και μόλις..."λήξει ο συναγερμός", τσουπ! Εμφανίζονται, αίφνης, σαν τα σαλιγκάρια μετά τη βροχή!
Δεύτερον, γιατί είναι πασιφανές πως οι κατασταλτικές δυνάμεις δεν ενδιαφέρονται ΠΟΤΕ να συλλάβουν τους μπάχαλους, αντιθέτως, φαίνεται να τους διευκολύνουν στο..."έργο" τους.
Απόδειξη πως, κατά τα τελευταία γεγονότα με τα έκτροπα στην πλ. Συντάγματος, οι δυνάμεις καταστολής "απασχολούνταν" με τα φοιτητικά μπλοκς, ενώ εκατό μέτρα παραπάνω οι κουκουλοφόροι τα έκαναν, ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΙ, γυαλιά καρφιά!
Τρίτον, γιατί πολιτικές παρατάξεις και συνδικαλιστικές οργανώσεις, όπως η ΚΝΕ και το ΠΑΜΕ, έχουν αποδείξει πως μπορούν πολύ εύκολα να περιφρουρήσουν τις πορείες και τις διαδηλώσεις, σε ό,τι αφορά τα δικά τους μπλοκς, χωρίς να διαθέτουν τα μέσα και τις προνομίες του κρατικού μηχανισμού.
Αλλά οι οργανώσεις αυτές ΘΕΛΟΥΝ να περιφρουρήσουν τους αγώνες τους από τους κάθε είδους προβοκάτορες και ηλίθιους, ενώ το (βαθύ) κράτος χρησιμοποιεί τόσο τους προβοκάτορες, όσο και τους (χρήσιμους κουκουλοφόρους) ηλίθιους, για τα σχέδια και τους σκοπούς που απεργάζεται.
Και μόνον όταν κάποιος εκ των ηλιθίων (αλλά πολύ σπάνια εκ των προβοκατόρων - όπως στην περίπτωση εκείνου του ανεκδιήγητου Κρυστάλλη) παραπάρει φόρα, ή "καεί", τότε το (βαθύ) κράτος "ξεμπερδεύει" μαζί του, στέλνοντάς τον πίσω από τα κάγκελα, ή (συνηθέστερα) μέσα σε κάποιον λάκκο...δια παντός.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #889 στις: 08/05/07, 12:38 »
Το "πραιτωρας" αποτελει προσωπικη θεση. Θεωρω τον τωρινο υπουργο εναν στιγνο ακροδεξιο που οι προθεσεις του δεν εχουν ακομα αποκαλειφθει ολες
Συγνωμη, αλλα βαζω 100% στοιχημα πως πριν ακουσεις την λεξη "πραιτωρας" δεν ηξερες καν τι σημαινει. :D Το τι ειναι ο Πολυδωρας, δεν χρειαζεται να το αναλυσουμε! Ολοι τα βλεπουμε και ολοι τα (κατα)κρινουμε!

Το οτι οι καταστροφες προκληθηκαν απο ατομα του αντι-εξουσιαστικο χωρου επισης ειναι εκφραση στρατευμενου τυπου. Συγχαρητηρια.
Τοτε στον ΣΚΑΪ που εδωσαν λογο σε εναν 38χρονο αντι-εξουσιαστη που ελεγε "Ναι, ευχαριστως θα τα εσπαγα καθε μερα" ηταν "στρατευμενος" τυπος?

Μα γιατι παντα ο,τι δεν σας συμφερει να ανηκει στο "πληρωμενο" και "οργανωμενο" σχεδιο να κατασπαραξουν τους αθωους φοιτητες που την περνανε ζωη και κοτα με παρτυ και συναυλιες μεσα στις σχολες τους ( σε λιγο, λεω να καταργησουμε και τη Λυρικη Σκηνη και να την μεταφερουμε στην Πολυτεχνειουπολη :D );
Εαν ειναι αθωος, θα το αποφασισει η δικαιοσυνη.
Ομως, εαν θελουμε και εμεις να ειμαστε αντικειμενικοι, πρεπει να εκφραζουμε ολα τα γεγονοτα. Ασχετα λοιπον με το ποιοι τα εκαναν, εγιναν ή δεν εγιναν καταστρεοφες μεσα στο ΣΚ?!

« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/07, 13:08 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #890 στις: 08/05/07, 14:42 »
ελεος ρε παιδια με τα στημενα!! ελεος δλδ!!!
Το χουμε κανει καραμελα! οτι δε μας αρεσει και δε μας βολευει "στημενο"!!
Νισαφι!..
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #891 στις: 08/05/07, 15:07 »
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;; ;D Τι είναι το Νισάφι;; Νισαφί;; Νίσαφι;; (Το τελευταίο, δεν μου πολυκάθεται καλά.. ;D )
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #892 στις: 08/05/07, 15:38 »
Το "πραιτωρας" αποτελει προσωπικη θεση. Θεωρω τον τωρινο υπουργο εναν στιγνο ακροδεξιο που οι προθεσεις του δεν εχουν ακομα αποκαλειφθει ολες
Συγνωμη, αλλα βαζω 100% στοιχημα πως πριν ακουσεις την λεξη "πραιτωρας" δεν ηξερες καν τι σημαινει. :D

Μη βαζεις στοιχηματα που θα χασεις.

Ναι εγιναν καταστροφες το σαββατο ξημερωματα, το ειδαμε ολοι. Προωσπικα το να πας να σπασεις ενα αυτοκινητο ετσι , χωρις λογο και αιτια, το κατακρινω το παμε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #893 στις: 08/05/07, 15:52 »
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;; ;D Τι είναι το Νισάφι;; Νισαφί;; Νίσαφι;; (Το τελευταίο, δεν μου πολυκάθεται καλά.. ;D )


(να ναι καλα ο Πετρος που μας εμπλουτιζει το λεξιλογιο  :P)
ειναι νισάφι, και θα πει φτανει πια..  8)
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #894 στις: 08/05/07, 15:59 »
Α, ωραία! Ευχαριστώ! ;D
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #895 στις: 08/05/07, 16:00 »
Το "πραιτωρας" αποτελει προσωπικη θεση. Θεωρω τον τωρινο υπουργο εναν στιγνο ακροδεξιο που οι προθεσεις του δεν εχουν ακομα αποκαλειφθει ολες
Συγνωμη, αλλα βαζω 100% στοιχημα πως πριν ακουσεις την λεξη "πραιτωρας" δεν ηξερες καν τι σημαινει. :D

Μη βαζεις στοιχηματα που θα χασεις.

Ναι εγιναν καταστροφες το σαββατο ξημερωματα, το ειδαμε ολοι. Προωσπικα το να πας να σπασεις ενα αυτοκινητο ετσι , χωρις λογο και αιτια, το κατακρινω το παμε.
E, αφου "το πατε" ( το γραμμα?το κουνελι?το νομο?:P ), συγχωρεστε με! Οπως επισης και για το πραιτωρα.

Αφου εγιναν καταστροφες, γιατι δεν τις αναφερεις και αυτες στο "αστυνομικο δελτιο"?
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/07, 16:02 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #896 στις: 08/05/07, 16:01 »
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;; ;D Τι είναι το Νισάφι;; Νισαφί;; Νίσαφι;; (Το τελευταίο, δεν μου πολυκάθεται καλά.. ;D )


(να ναι καλα ο Πετρος που μας εμπλουτιζει το λεξιλογιο  :P)
ειναι νισάφι, και θα πει φτανει πια..  8)
Νισαφι ειναι το ελεοσ και η ευσπλαχνια. ::) Επισης προερχεται απο το τουρκικο insaf. (το τελευταιο το ειδα απο λεξικο :P)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #897 στις: 08/05/07, 21:42 »
 ας κανω μια ενημερωση για την εξελιξη των γεγονοτων ..

Σημερα ηταν η προανακριτικη διαδικασια και ειχε μαζευτει πολυ υλικο υπερ του παιδιου.
   Πιο συγκεκριμενα υπηρχε βιντεακι απο τα μπαχαλα που εγιναν, στο οποιο φαινοταν ξεκαθαρα η φιγουρα που εκαψε  το αυτοκινητο,η οποια φιγουρα δεν εμοιαζε με το σωματοτυπο του παιδιου,που κατηγορειται για αυτη την πραξη και μπορουσε αυτο να γινει αντιληπτο απο τον οποιοδηποτε,λογω διαφορας υψους κυριως..
   Επιπλεον υπηρχε βιντεο που εδειχνε το παιδι την ωρα των μπαχαλων να χορευει στο παρτυ..το οποιο και υπερασπιστηκε απο διαφορους μαρτυρες...

   ετσι λοιπον η ανακριση φαινοταν οτι πηγε μια χαρα σε συνδυασμο με γκαφα των αστυνομικων,οι οποιοι περιεγραφαν το καψιμο του αυτοκινητου με διαφορετικο τροπο απο την πραγματικοτητα ,συμφωνα με το βιντεο που προβληθηκε..και επιπλεον οταν συνεκριναν το παιδι με τη φιγουρα που εκαιγε εγινε αποδεκτο οτι πραγματι δεν προκειται για το ιδιο ατομο

  ωστοσο η αποφαση ηταν οτι προφυλακιζεται μεχρι να οριστει η δικη..χωρις φυσικα να υπαρχουν ενοχοποιητικα στοιχεια..ποσο μαλλον τα στοχεια που υπηρχαν ηταν υπερ της αθωωσης του!!
φυσικα και πεσαμε ολοι απο τα συννεφα..
εδω αξιζει να σημειωθει οτι η εισαγγελεας σε συνομιλια με τον δικηγορο του παιδιου αναστεναξε σε φαση του οτι ξερω οτι καταδικαζω εναν αθωο ,αλλα δεν μπορω να κανω διαφορετικα


Προσωπικα με εχει συγκλονισει το γεγονπς αυτο...δε νομιζω οτι σε τετοιο βαθμο εχει ξαναγινει τετοια σκευωρια εις βαρος αθωου,του οποιου η αθωοτητα αναγνωριζεται ατυπα απο τον εισαγγελεα..
δεν ξερω τι αλλο να πω..απλα νομιζω οτι η ΕΛΑΣ επρεπε καποιον να πιασει για να ξελασπωθει..Ειναι φανερο οτι υπηρχε εντολη,φερτε μου εναν οποιος και αν ειναι..

το παιδι προφανως και αυτη τη στγμη θα οδηγηθει στη φυλακη,δε γνωριζω που...αλλοι λενε κομοτηνη και αλλοι αυλωνα..
μεχρι το απογευμα δεν ξεραμε καν που ειναι..κανεις δεν ηξερε,ουτε ο δικηγορος ουτε η μητερα του παιδου...το εψαχναν γενικοτερα..
ωστοσο ο δικηγορος στην ενημερωση που μας εκανε μας ειπε οτι κατι τετοιο ψιλοσυνηθιζεται..δεν ειναι παραξενο δηλαδη να χανονται τα ιχνη ..

οπως και να εχει ειναι τραγικο να σκεφτεις οτι ενα ατομο ειναι στη φυλακη και θα μεινει εκει μεχρι να οριστει η δικη(μπορει και σε ενα μηνα να αποφασιστει ποτε θα γινει) χωρις να εχει αναμειχθει σε τιποτα..

και μαλιστα δεν συνδεεται και καθολου με αυτα,τοπικα και χρονικα.. και θα εξηγησω τι εννοω...ακομα και τοτε με τους 61 συλληφθεντες τα ατομα αυτα "συμμετειχαν" αφου βρισκονταν στην πορεια..ενω στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπαρχει καμια μα καμια αναμειξη..
ακομα και η περιοχη συλληψης του ειναι απομακρυσμενη απο τα γεγονοτα που συνεβησαν!!!

μακρυγορησα νομιζω..αλλα δεν μπορουσα να ειμαι πιο συνοπτικη

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #898 στις: 09/05/07, 09:16 »
Για μενα..εχει μια ευθυνη η αστυνομια που συνελαβε καποιον αδικα..αλλα μεγαλυτερη ο/η εισαγγελεας που ενω εχει στοιχεια υπερ του παιδιου δεν τον αθωωνει,η τουλαχιστον να τον αφησει ελευθερο μεχρι την δικη.Και ως προς το θεμα της αστυνομιας..δεν φταιει ο μεσος αστυνομικος για οτι γινεται.Ο καθε ενας εκτελει εντολες που του δινουν..οσο ηλιθιες κ ειναι.Θα πει καποιος..να μην τις εκτελεσει..να επαναστατησει!Βεβαια οταν καποιος ειναι οικογενειαρχης και πρεπει να συντηρησει μια οικογενεια..τα λογια ειναι περιττα...και τον ζογκλερ θα κανει.Απο την αλλη,υπαρχουν πολλοι τραμπουκοι που απλα βγαζουν τα απωθημενα τους.Οπως και να χει..το προβλημα για μενα επικεντρωνεται στις ηγεσιες και στο συστημα.Δλδ..ενταξει..γινονται ασχημα πραγματα απο καποιους αστυνομικους..αλλα για μενα δεν πρεπει να τους παιρνει ολους η μπαλα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #899 στις: 09/05/07, 14:00 »
τι να σου πω...δεν ξερω ποιος φταιει περισσοερο η λιγοτερο ..το θεμα ειναι οτι αυτη τη στιγμη ενα παιδι 19 χρονων ειναι αν και αθωος και μαλιστα εν γνωση εισαγγελεα ,στη φυλακη..

να αρχισω να λεω ποιος φταει?

 μια καποια ευθυνη εχουν οσοι ξεκινησαν τα συγκεκριμενα μπαχαλα που δεν ειχαν καμια μα καμια πολιτικη υποσταση..
και ακομα και τωρα τετοιοι κυκλοι δεν εχουν βγαλει καποια ανακοινωση ωστε να τα καταγγειλουν ως ενεργειες,ουτε καν να συμπρασταθουν στο παιδι που ειναι φυλακη στη θεση καποιου αλλου!!
 
ευθυνη εχουν και  οι μπατσοι,οι απλοι αστυνομικοι που λες,που εκτος το οτι επιασαν ενα ασχετο ,2 ωρες μετα τα επισοδεια σε απομακρυσμενο απο αυτα σημειο, καταθεσαν ψευδα στοιχεια,ενω παραλληλα υπηρχε τ βιντεακι με τις πινακιδες του αυτοκινητου που καιγοταν στο οποιο φαινοταν  το ατομο που και καλα ειναι ο φοιτητης που επιασαν!..τι παραπανω δηλαδη χρειαζεται?

ευθυνη εχει η εισαγγελεας που "δεν μπορεσε"να αθωωσει το παιδι..
λογικα θα επαιξε εκβιασμος..και αυτη οπως λες μπορει να σκεφτηκε τη δουλεια της,το μισθο,την οικογενεια της...
  το παιδι τελικα ποιος το σκεφτηκε?
για ποια δικαιοσυνη μιλαμε,για ποια ελευθερια,για ποια δημοκρατια?

ωστοσο  ολα αυτα περι ευθυνων εχουν μικρη σημασια αυτη τη στιγμη,που το παιδι ειναι φυλακη επ'αοριστον..απλα τα εγραψα επειδη το εθεσες στην απαντηση σου

το θεμα εστιαζεται στο τι μπορουμε να κανουμε για να το βγαλουμε εξω...

ο δικηγορος πχ,το δηλωσε οτι απο δικαστικης αποψης οτι ηταν να γινει εχει γινει..μπορει να γινει μια αιτηση αποφυλακισης ,αλλα θα ειναι εντελως τυπικη,αφου τα στοιχεια υπερ της αθωωσης του που παρουσιαστηκαν και στην προανακριτη διαδικασια ειναι αδιαψευστα  και απο τη στιγμη που τον εκριναν προφυλακισταιο φαινεται οτι υπαρχει σκοπιμοτητα στην περιπτωση..δεν μπορεις δηλαδη να πας καποιο αλλο στοιχειο που να δηλωνει οτι δεν ειχε καμια σχεση με τα γεγονοτα..οτι ηταν να κατατεθει κατατεθηκε!!
ελπιζω να γινομαι σαφης..
 

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..