Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 680610 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2125 στις: 10/12/08, 23:57 »
α και επειδη οι εξυπνακηδες αρχισαν τις ηλιοθιοτητες περι της φωτογραφιας για να υποστηριξουν δεν ξερω κ γω τι..
http://www.tvxs.gr/v1407


fsl εκτος απο βιντεο κλπ εχεις να πεις κατι πιο  ουσιαστικο?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος monstermind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ταδε έφη το έρισμα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2126 στις: 11/12/08, 00:02 »


"οι φίλοι του τον σέρνανε..."

εντελώς τυχαία βρέθηκε απέναντι στους μπάτσους και μάλιστα με φίλους...
όταν νομίζεις, το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν ξέρεις.
όταν ξέρεις το μόνο σίγουρο είναι οτι είσαι υπερόπτης.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2127 στις: 11/12/08, 00:48 »
Να ξεκαθαρισω οτι η φωτογραφια ειναι απο την πορεια της κυριακης και οτι ειναι 100% αληθινη. Περα απο το οτι ημουν παρων στα γεογνοτα δεν την τραβηξε καποιος τυχαιος, ειναι απο ειδησεογραφικο πρακτορειο. Επομενως λυπαμε isnogood... Αν και δεν καταλαβαινω γιατι να θελω να πω τετοια ψεματα? Εδω υπαρχουν βιντεο, φωτογραφιες και μαρτυριες (κατα δεκαδες) που λενε για τους (ουκ ολιγους) πυροβολισμους αστυνομικων τις τελευταιες μερες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2128 στις: 11/12/08, 01:52 »
Θέλω να απαντήσω στον φίλο monstermind για το ζήτημα της βίας έτσι όπως το έθεσε, γιατί από προηγούμενα post έχω υποστηρίξει ξεκάθαρα την άποψη της μη-βίας. Μίλησες για την επανάσταση του 21 και ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να βρω σχέση μεταξύ ενός εθνικο-απελευθερωτικού αγώνα και του "χαμού" που προηγήθηκε τις προηγούμενες μέρες. Το ένα ήταν επανάσταση που στηρίχτηκε από σχεδόν όλο τον Ελληνικό λαό, για να πετάξει από πάνω του 400 χρόνια σκλαβιάς, βίας και αδικίας που είχε καθηλώσει τον Ελληνισμό και το άλλο μια εμφύλια σύρραξη μεταξύ μιας μειοψηφίας απέναντι στο επίσημο κράτος, που όπου και να την αποδώσουμε, είτε στο συμβάν του θανάτου του παιδιού,είτε στο παρακράτος (για μένα στο δεύτερο), δεν σκόπευε σε καμμιά απελευθέρωση, παρά μόνο στόχευε είτε σε ένα συναισθηματικό ξέσπασμα στη πρώτη εκδοχή,είτε κατά τη δεύτερη εκδοχή,σε οποιοδήποτε πολιτικό κέρδος είχαν στο μυαλό τους αυτοί που τη δημιουργήσανε. Δεν είχε (αν και το προσπάθησαν με κάθε τρόπο) καμμία μαζική λαική συμμετοχή . Ο λαός πήγε στη πορεία, διαδήλωσε,διαμαρτυρήθηκε και έφυγε χωρίς να συμβεί το παραμικρό. Είναι ενάντια στη φύση του αυτή του η στάση; Στη φύση του καθενός μας υπάρχει και η τάση για βία, αλλά και η τάση για ψυχραιμία.Το μυαλό μας είναι αυτό που αποφασίζει τελικά τι από τα δυό θα επιλέξουμε. Γιατί λοιπόν πρέπει να υποβαθμίζουμε τη κρίση μας σε σχέση με τα ένστικτά μας; Αλλά ακόμα και σε περιπτώσεις όπως η επανάσταση του '21 που είναι απαραίτητες και επιβεβλημένες, σε τι είναι λάθος η άποψη ότι η "βία φέρνει βία";Αν δεν ίσχυε αυτό και οι Τούρκοι μας λάτρευαν και περνάγαμε ζωή χαρισάμενη μαζί τους, ποιός ο λόγος να επαναστατήσουμε; Ποιός ο λόγος για τις φρικαλεότητες που διαπράξαμε στη Τριπολιτσά παρά μόνο η αγανάκτηση από παρόμοια περιστατικά εις βάρος μας; Είναι ξεκάθαρο ότι η βία μόνο βία φέρνει και ότι πρέπει να προσέχουμε πάρα πολύ αν κάνουμε το λάθος και μπούμε στο φαύλο κύκλο της.
Θα σου πω και κάτι άλλο λίγο "κωδικοποιημένο"...Τους παπάδες οι περισσότεροι δεν τους χωνεύουν όχι γιατί κάποιοι είναι διεφθαρμένοι, αλλά γιατί ο κόσμος έχει ενοχές που δεν μπορεί να κάνει αυτά που μέσα από τις Γραφές τους λένε.Και δεν μιλάω για τους άθεους,γιατί οι πραγματικά άθεοι δεν ασχολούντε καθόλου γιατί δεν τους νοιάζει. Αν μάλιστα τώρα στις ενοχές βάλεις και το ότι η κατηγορία "αμαρτωλέ" είναι μιά μορφή βίας και αυτή (ηθική παρενόχληση),τότε αυτή η βία επιστρέφει με έναν κυνισμό που ισοπεδώνει τα πάντα.Αφού εγώ δεν μπορώ να είμαι "καλός", σε ψάχνω παπά και έτσι και σε βρώ λάθος σε ξέσκισα. Ξέρουν την αλήθεια, αλλά η "αμαρτία" είναι εύκολη,έχει "χαβαλέ" και παραδοχή από την κοινωνία, ενώ η "αγιοσύνη" είναι τρομερά δύσκολη και η κοινωνία την χλευάζει συνέχεια.Εν ολίγοις όταν έχεις παραδοθεί στην αδυναμία σου, η μόνη παρηγοριά σου είναι ο κυνισμός.
Τα ένστικτα υπάρχουν και είναι στη φύση μας.Ένστικτο απαραίτητο επιβίωσης και η επιθετικότητα.Που θα την διοχετεύσουμε και ενάντια σε ποιόν αυτό το αποφασίζει το μυαλό μας.Όχι στη βία λοιπόν ενάντια σε ανθρώπους που δεν μου έχουν κάνει τίποτα. Όχι στη βία που σκοπό έχει να ρίξει το φρόνημα μιάς ολόκληρης κοινωνίας στα Τάρταρα γιατί τη θέλει φοβισμένη και ελεγχόμενη.Όχι στους "κλέφτες και στους αστυνόμους".Όχι στους εμφυλίους που μας πηγαίνουν χρόνια πίσω. Και το οξύμωρο είναι ότι αυτή η οπισθοδρόμηση γίνεται χάριν κάποιας "προοδευτικότητας".Ειρήνη υμίν... 0:)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/08, 01:56 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2129 στις: 11/12/08, 02:05 »
Και επισης οχι σε κατα μεγαλο μερος ανιστορητες προσεγγισεις οπως "το ένα ήταν επανάσταση που στηρίχτηκε από σχεδόν όλο τον Ελληνικό λαό, για να πετάξει από πάνω του 400 χρόνια σκλαβιάς, βίας και αδικίας που είχε καθηλώσει τον Ελληνισμό". Αλλα ας μην το συνεχισουμε θα βγουμε πολυ off topic
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2130 στις: 11/12/08, 02:09 »
Monstermind δεν νομιζω να μιλαει κανεις για τους μαθητες ή τα επεισοδια της τριτης..αλλα για τα επεισοδια που αρχισαν απο την κυριακη κορυφωθηκαν την δευτερα και συνεχιστηκαν μεχρι σημερα..μιλαμε για κουκουλοφορους οχι για τους μαθητες...
Ολοι μας καταδικαζουμε τα πλιατσικα και τις ζημιες που τα δημιουργησαν αναρχοαυτονομοι...
αν ησουν στις πορειες θα εβλεπες τι γινοταν απο καποιους μη διαδηλωτες..και αν ησουν σε καποια πανεπιστημια θα εβλεπες ποιοι καψαν τις βιβλιοθηκες...
καψαν αυτο που προασπιζαν εκατομυρια σπουδαστες-φοιτητες-μαθητες μεχρι πριν λιγο καιρο στους δρομους, τα πανεπιστημια και στα σχολεια τους....
και αυτο δεν ηταν απο την οργη των ανθρωπων σιγουρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/08, 02:15 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2131 στις: 11/12/08, 02:13 »
Και επισης οχι σε κατα μεγαλο μερος ανιστορητες προσεγγισεις οπως "το ένα ήταν επανάσταση που στηρίχτηκε από σχεδόν όλο τον Ελληνικό λαό, για να πετάξει από πάνω του 400 χρόνια σκλαβιάς, βίας και αδικίας που είχε καθηλώσει τον Ελληνισμό". Αλλα ας μην το συνεχισουμε θα βγουμε πολυ off topic
??? ??? ??? Πες μου σε π.μ όποτε κάνεις κέφι, σε τι ακριβώς διαφωνείς...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2132 στις: 11/12/08, 03:00 »
νομίζω οτι έχοντας ήδη παρέλθει ένα τριήμερο μπορουμε να δουμε καποια πράγματα καλυτερα.
προσωπικά θέλω να σταθώ στις δηλώσεις που βγαίνουν τις τελευταίες μέρες από τις αρχές και τους άμεσα εμπλεκόμενους(ειδικοί φρουροί και δικηγόροι)οι οποιοι προσπαθούν με κάθε τρόπο  να εντοπίσουν ψεγάδια στην συμπεριφορά του παιδιού όπως το ότι ειχε πετάξει μπουκάλια και έβριζε(λες και ο μπάτσος κδεν μίλησε καθόλου και τον άκουγε),ότι είχε πάει προηγουμένως στο πόλο και συμμετείχε στις φασαρίες(πρόλαβαν και το ειδαν οι 30 μπάτσοι που ειχαν πάει),και άκουσον άκουσον οτι τον είχαν διώξει το μωραίτη οπου πηγαινε από πρωτη δημοτικού(σήμερα βγήκε το σχολείο και το διέψευσε).
    Πιστεύω ότι τέτοιες δηλωσεις πέρα από προσβλητικές προς την μνήμη του νεκρού ,που είναι και το αυτονόητο,είναι άνανδρες,αλήτικες και δικαια προκαλουν την κοινωνική κατακραυγή και την βία(όποιος βγήκε τις προηγουμενες μέρες στο δρόμο,ειδικά τη δευτέρα,θα καταλαβε οτι η βια προς τα ματ δεν περιορίστηκε σε μια μικρη ομάδα όπως συνήθως).Πές ρε πού**η μου ότι είσαι συντετριμένος που εξωστρακίστηκε η σφαίρα(αφού εισαι τοσο κοτα για να παραδεχτείς οτι τον σκότωσες εν ψυχρώ,οπως λένε τοσοι αυτόπτες μάρτυρες),πες κατι άλλο,αλλα μν πετάς αυτές τις μαλ***ες οι οποίες είναι και εκατό τοις εκατό ψευδείς.δηλαδή μετά απο αυτα,και το ηδη υπαρχον ιστορικό βέβαια(καλτεζάς κ.λ.π.) πως μπορει να είσαι ήσυχος για το έργο της δικαιοσύνης.προσωπικά με εξοργισαν αφανταστα και με έκαναν να ευχομαι βασανιστικό θάνατο(κατι σαφέστατα λάθος αλλα έτσι ειναι)
    Όσον αφορά τον macmisia και το θέμα της βίας που εθεσε θέλω να του θυμίσω την περίπτωση των πυροπλυκτων οι οποίοι και διαμαρτυρήθηκαν δίχως να χρησιμοποιήσουν κανενα είδος βιας.Οχι μόνο δεν αποζημιώθηκαν για την τεράστια ζημιά που τους βρήκε(και για την οποία αποκλειστικά υπεύθυνη είναι η πολιτεία)αλλά τους ζητήθηκαν και τα λεφτά πισω.τουλαχιστον τωρα με όλη αυτήν την κατακραυγή μπορούμε να εχουμε κάποιες(λιγοστές)ελπίδες οτι κάτι θα γίνει.έτσι και αλλίως οι γ**ωτζαμαρίες φτιάχνονται,το παιδί ομως δεν γυρίζει πισω

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2133 στις: 11/12/08, 03:25 »
Επιστρέφοντας άλλη μια μέρα παο τη δουλειά... Ευτυχώς σήμερα ήταν σχετικώς πιο ήσυχα τα πράγματα... Για να δούμε τώρα..


καλα, συνεχιζεστε να τσακώνεστε για το ποσο τις εκατο ζουμ πρεπει να κανετε στο φωτοσοπ για να αποδείξετε αν μια φωτο ειναι αληθινη η όχι. Αυτό εχει σημασια??? 

Οχι.Πραγματικά ελλάσονως σημασίας. Αυτό που όμως έχει σημασία για μένα τουλάγχιστον, είναι οτι αν υπάρχει και η παραμικρή υποψία για παραπληροφόρηση, αυτή να λέγεται. Παραμικρή υποψία, απο οποιαδήποτε πλευρά.

Μπορώ να σου πω κάποια επιχειρήματα για το αν η εικόνα και το βίντεο του π. φαλήρου είναι αληθινά αλλά δεν πιστεύω ότι αξίζει... δεν νομίζω να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει μεγάλος βαθμός αστυνομικής αλητείας? οπότε και φτιαχτα να είναι υπαρχουν χιλιάδες άλλες περιπτώσεις που δεν έχουν καταγραφει... γι αυτό ας μην ψάχνουμε φαντάσματα και ας δουμε την ουσία της κατάστασης...

Μπορώ να σου πώ ένα και βασικό επιχείρημα για τη λάθος σκέψη σου. Εχω ήδη γράψει οτι δεν αναφέρομαι στο Φάληρο, αλλα στα γεγονότα της Κυριακής.Δεν αμφισβήτησα τα γεγονότα στο Φάληρο.



http://plagal.wordpress.com/
Επειδη σε αλλο θεμα εβαλα την φωτογραφια και αρχιζουν ιστοριες για φωτοσοπ, για το ενα μανικι που ειναι ποιο γκρι απο το αλλο και για την κολωνα που βρεθηκε τυχαια. Στο αλλο θεμα δεν μπορω να απαντησω, ειναι στον καδο. Απλα παιδια καντε κλικ στην εικονα και θα δειτε οτι θα σας ανοιξει το σαιτ του Assosiated Press. Η φωτογραφια ειναι απο ξενα δικτυα. Ελεος πια, οτι αρνουμαστε να πιστεψουμε αυτοματως το βαφτιζουμε φωτοσοπ. Εδω εγινε δολοφονια αλλα εμεις δεν μπορουμε να πιστεψουμε οτι μπορουν να γινουν τετοια πραγματα.. Ελεος πραγματικα.

Το θεμα λυνεται απλα. Η φωτογραφια ειναι απο το Assosiated Press. Αρα:
α) Ειναι Photoshop του Assosiated Press που υπακουει στην CIA και θελει να καταστρεψει την Ελλαδα, οπως περισυ οι Τουρκοι εκαψαν τα δαση κτλ κτλ κτλ. Αντε γιατι ακουγονται και κατι τετοιες αηδιες.
β) Ειναι αληθηνη. Αλλα ξεχασα, αυτο δεν γινεται, η αστυνομια δεν κανει τετοια πραγματα. Οπως δεν δερνει, δεν δολοφονει κτλ κτλ.
Ελεος ρε παιδια ωρες ωρες.


Έλεος, και έλεος...Το έλεος απο το πάτερ τέκνο μου...

Προφανώς εδώ πρέπει να ζητήσω μια συγνώμη για το λάθος που έκανα. Η ευγενική σου ομιλία με έπεισε. Θα μπορούσες κάλλιστα να με ειρωνευτείς, ενώ επέλεξες να μου τα εξηγήσεις απλά, και διακριτικά.ΕΥΓΕ!

Παρεπιπτώντος, πρέπει να μπεί ένας περιορισμός για τη λέξη "έλεος"...

ΒΑΛΙΑ ΠΙΑ!!!

Kαι πραγματικά, ούτε περίμενα, ούτε ήθελα να δημιουργήσω αναστάτωση. Απλά θα ήθελα και γώ μια διευκρίνηση για τη πηγή της φωτό. Α, και
Αν και δεν καταλαβαινω γιατι να θελω να πω τετοια ψεματα?

Δεν σε κατηγόρησα προσωπικά.

α και επειδη οι εξυπνακηδες αρχισαν τις ηλιοθιοτητες περι της φωτογραφιας για να υποστηριξουν δεν ξερω κ γω τι..
http://www.tvxs.gr/v1407


Επειδή κάποιοι άλλοι άρχισαν τις προσβολές, να ζητήσω λίγη σοβαρότητα. Και να ξαναρωτήσω για το απο πού τελικά ήρθε η φωτό...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2134 στις: 11/12/08, 03:46 »

    Όσον αφορά τον macmisia και το θέμα της βίας που εθεσε θέλω να του θυμίσω την περίπτωση των πυροπλυκτων οι οποίοι και διαμαρτυρήθηκαν δίχως να χρησιμοποιήσουν κανενα είδος βιας.Οχι μόνο δεν αποζημιώθηκαν για την τεράστια ζημιά που τους βρήκε(και για την οποία αποκλειστικά υπεύθυνη είναι η πολιτεία)αλλά τους ζητήθηκαν και τα λεφτά πισω.τουλαχιστον τωρα με όλη αυτήν την κατακραυγή μπορούμε να εχουμε κάποιες(λιγοστές)ελπίδες οτι κάτι θα γίνει.έτσι και αλλίως οι γ**ωτζαμαρίες φτιάχνονται,το παιδί ομως δεν γυρίζει πισω

Και οι αγρότες ενός νομού που καταστρέφονται από το χαλάζι και αργούν οι αποζημιώσεις; Και αυτοί που βγαίνουν στη σύνταξη και παίρνουν τα πρώτα λεφτά (αναδρομικά εντάξει) μετά από 3-4 μήνες; Και οι ανάπηροι που τους κατεβάζουν πολλές φορές χωρίς λόγο από το 80% στο 67% αναπηρία, κόβοντάς τους και από τα λίγα που παίρνανε;Και ένα σωρό κλάδοι με δίκαια αιτήματα; Τι θα έπρεπε να κάνουνε όλοι αυτοί.Να μοιραστούν τους δρόμους της Αθήνας ανά κλάδο και να καίνε και να σπάνε;Τελικά τι θα έμενε όρθιο;
Καταλαβαίνω τι λες αλλά και κάποια πράγματα, τι να κάνουμε δεν γίνονται...Όσο για το τελευταίο ,αυτό είναι αυτονόητο και αν διαβάσεις σε προηγούμενα post μου το λέω ότι φυσικά ο θάνατος είναι χειρότερος και αμετάκλητος. Αλλά σκέψου ότι κάποια μαγαζιά στη Πατησίων και σε άλλους δρόμους που συνήθως γίνονται φασαρίες, είναι ανασφάλιστα, όχι από τσιγκουνιά, αλλά γιατί δεν τους αναλαμβάνει καμμιά ασφαλιστική, η άν το κάνει τους ζητάει απαγορευτικά ποσά. Αυτοί τελειώσανε...Τι να τους κάνει το κράτος. Πόσα εκατομμύρια να δώσει από τη τσέπη τη δικιά μου και τη δικιά σου τελικά, επειδή κάποιοι κάνουνε τα "παιχνιδάκια" τους...Όπως το είπες, λιγοστές ελπίδες έως ανύπαρκτες. Αυτό που θα κάνει σίγουρα είναι να τους δώσει ένα ποσό για βοήθεια όπως τα 3.000 ευρώ που είχε δώσει πέρυσι στους πυρόπληκτους άμεσα. Αλλά αυτά δεν φτάνουν ούτε για ζήτω...

Υ.Γ Όσα δεν παρέθεσα από τα λεγόμενά σου με βρίσκουνε σύμφωνο +1000...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/08, 03:49 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2135 στις: 11/12/08, 03:55 »
Μπορώ να σου πώ ένα και βασικό επιχείρημα για τη λάθος σκέψη σου. Εχω ήδη γράψει οτι δεν αναφέρομαι στο Φάληρο, αλλα στα γεγονότα της Κυριακής.Δεν αμφισβήτησα τα γεγονότα στο Φάληρο.


Και αυτό τι είναι?

Β)Σπάω το κεφάλι μου, να καταλάβω το εξής: Στο πλάνο των πυροβολισμών στο Π.Φάληρο, όπου ο "κάμεραμαν" είναι πίσω απο τον αστυνομικό, και όχι απο το πλάι, δείχνει τις ράγες του τράμ, και στο βάθος πολυκατοικία.Σπάω το κεφάλι μου, αλλα δεν μπορώ να θυμηθλω αν πουθενα οι ράγες του τράμ οδηγούν κάθετα σε πολυκατοικία...Ο νοών νοείτω...


Και να ξαναρωτήσω για το απο πού τελικά ήρθε η φωτό...


Χωρίς να μπορώ να σου εγγυηθώ για την πηγή
http://www.tvxs.gr/v1407
λέει ότι την τράβηξε ο φωτογράφος του Ελεύθερου Τύπου Κώστας Τσιρώνης....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2136 στις: 11/12/08, 04:13 »
@macmicia
σίγουρα το κάψιμο και η καταστροφή μικρομαγαζιών δεν οδηγει πουθενά και με βρίσκει κάθετα αντίθετο.η αλήθεια βρισκεται καπου στη μεση.Δεν μπορείς από τη μία να καίς όλη την Αθήνα αλλα από την άλλη δεν ειναι δυνατον να κάθεσαι αταραχος και να διαμαρτύρεσαι με απεργίες και με γκρουπ στο facebook.πρεπει να σπασουνε καποια αυγα.τωρα αν τα πραγματα ξεφυγανε περισσοτερο,ισως αποκαλύπτει ενα χρόνιο μισος που υπήρχε απο τεράστιο αριθμό ανθρώπων για τους μπάτσους(και οχι μονο εκ μερους των αναρχικων),προιον της κρατικής και αστυνομικής βίας απο την μεταπολίτευση και μετά.

και κατι αλλο.διαφωνω ριζικά με την δράση της 17Ν αλλά δεν μπορω να μην παραδεχτώ ότι στα χρόνια της παντοδυναμίας της κρατουσε πολλές φωνουλες που ρυπαινανε την ατμόσφαιρα(κούγια) κλειστές ενώ οι μπάτσοι ηταν αρκετά πιο επιφυλακτικοί.το 85 ας πουμε μετα την δολοφονία καλτεζά δεν νομιζω να τολμούσε κανείς να τραβήξει πιστόλι οπως χθες καθώς ηταν όλοι κλασμενοι(όπως ειναι συνήθως οταν τους αντιμετωπιζουν στα ίσια).ο φοβος τους βεβαια επαληθεύτηκε λιγες μερες μετα με την επιθεση στην καισαριανή με ρουκέτες

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2137 στις: 11/12/08, 04:31 »
Το μίσος έρχεται από ακόμα πιο παλιά.Από τον εμφύλιο...Όσο για τη 17Ν έχεις δίκιο και πολλοί τη συμπαθουσαν κιόλας, μέχρι το θάνατο του Αξαρλιάν.Δεν θυμάμαι όμως τότε να έγινε καμμιά πορεία υπέρ του άτυχου συμπολίτη μας που πέρναγε τυχαία την ώρα που θέλανε να "φάνε" τον Παλαιοκρασσά. Μάλλον "παράπλευρη απώλεια" θεωρήθηκε. Αυτά μου τη δίνουν εμένα. Πολιτική στο θάνατο, ρε πού**η μου...
Δεν είμαι αντίθετος με τις πορείες. Είμαι αντίθετος με τους βανδαλισμούς. Είμαι ξεκάθαρος σε αυτό. Είτε το θύμα λέγεται Αλέξης και σκοτώθηκε στα Εξάρχεια από μπάτσο, είτε Θάνος (αν θυμάμαι καλά) και σκοτώθηκε από "λαικούς αγωνιστές" στην οδό Αξαρλιάν( δεν θυμάμαι πως λεγότανε πριν), αλλά και γιά όλες τις άλλες δολοφονίες (Καλτεζάς,Τεμπονέρας,Μπακογιάννης κ.α) αυτός ο φανατισμός και αυτή η βία ευθύνεται. Όχι ρε παιδιά απλά δε το δέχομαι. Καμμία βία, κανένας νεκρός και να συννενοηθούμε επιτέλους σαν κοινωνία. Να μάθουμε να σεβόμαστε την άποψη του άλλου και να ακούμε. Να εξαντλούμε τους νόμους και να μην αφήνουμε κάποιους να τη βγάζουνε καθαρή μόνο και μόνο γιατί έχουμε την ηττοπάθεια που μας έχουνε περάσει ότι "δεν βγάζεις άκρη". Αν διεκδικήσεις "βγάζεις άκρη".Μπορεί να αργήσεις, αλλά βγάζεις. Αλλοιώς τι να πω, ας ανεβούμε ξανά στα δέντρα να τελειώνουμε. Δείτε αυτό που έβαλε η FSL παρακαλώ:

Κανονικά για τα δέντρα...Τι να λέμε. Συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι συνέχεια, αλλά...

Υ.Γ Με τα σχόλια του βίντεο δεν συμφωνώ καθόλου. Αλλά η εικόνα από μόνη της μιλάει...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/08, 04:37 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2138 στις: 11/12/08, 04:56 »
συμφωνώ εκατο τοις εκατο με αυτά που λες αλλά η ίδια η πράξη τα απορρίπτει.Λες να καθίσουμε κατω σαν κοινωνικό σύνολο και να τα βρούμε.ολόσωστο.αλλά μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?σε καμία περιπτωση.ειναι δυνατόν να καθίσουν να τα βρούνε ενας δεξιός με έναν αριστερό?ο ένας θα μιλάει για την λευκή τρομοκρατία και ο άλλος για τον μελιγαλά.Και γενικά σε καμία σχεδον περίπτωση στην ιστορία δεν έχει συμφωνήσει απόλυτα η εξουσία με το κοινωνικό συνολο.
    Οπότε  σε περιπτώσεις σαν αυτες που ζουμε σήμερα κατα τη γνώμη μου μενει η αντίδραση μεσω των χτυπημάτων στοχων της εξουσίας(μπάτσοι,τράπεζες) που τουλαχιστον να δειχνουν οτι κάτι κινείται.Το ίδιο εύκολα θα περάσει ας πούμε η κυβέρνηση ''περίεργους νομους'' μετα απο τα συγκεκριμενα γεγονοτα?δεν νομίζω.so what θα πει καποιος αλλα κατι ειναι και αυτο

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2139 στις: 11/12/08, 05:04 »
συμφωνώ εκατο τοις εκατο με αυτά που λες αλλά η ίδια η πράξη τα απορρίπτει.Λες να καθίσουμε κατω σαν κοινωνικό σύνολο και να τα βρούμε.ολόσωστο.
αλλά μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?σε καμία περιπτωση.ειναι δυνατόν να καθίσουν να τα βρούνε ενας δεξιός με έναν αριστερό?ο ένας θα μιλάει για την λευκή
τρομοκρατία και ο άλλος για τον μελιγαλά.Και γενικά σε καμία σχεδον περίπτωση στην ιστορία δεν έχει συμφωνήσει απόλυτα η εξουσία με το κοινωνικό συνολο.
    Οπότε  σε περιπτώσεις σαν αυτες που ζουμε σήμερα κατα τη γνώμη μου μενει η αντίδραση μεσω των χτυπημάτων στοχων της εξουσίας(μπάτσοι,τράπεζες)
που τουλαχιστον να δειχνουν οτι κάτι κινείται.Το ίδιο εύκολα θα περάσει ας πούμε η κυβέρνηση ''περίεργους νομους'' μετα απο τα συγκεκριμενα γεγονοτα?
δεν νομίζω.so what θα πει καποιος αλλα κατι ειναι και αυτο

Νομιζω εφτασες στη καρδια του προβληματος. Εχουμε αναπτυξει ακραιες αποψεις, ενω τα προβληματα αναζητουν μεση λυση.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/08, 05:07 από moonchιld »

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2140 στις: 11/12/08, 08:31 »




Φίλε #Γιάννης# [nOiz], ένα πολίτευμα που αποσκοπεί στην υπεροχή μιας ομάδας είναι σαφές ότι θα ονομαζόταν "ομαδοκρατία". Δημοκρατία σημαίνει - στην σύχρονη Ελληνική γλώσσα και περιφραστικά - η επικράτηση του δικαίου της κοινότητας, στην οποία αναφέρεται.

Δημοκρατία είναι η Χούντα της πλειοψηφίας, κατα την οποία  οι  51 καταπιέζουν τους 49.

Αλλά σήμερα δεν έχουμε καθόλου δημοκρατία, γιατί αυτή έχει πλέον γεράσει και σαπίσει.
Σήμερα έχουμε Εκλεγομένη Ολιγαρχική Δικτατορία.

Ψηφίζουμε δηλαδή 300,
οι οποίοι μετά έχοντας δήθεν την Λαϊκή Εντολή, κάνουν ότι θέλουν,
αντίθετα από όσα υποσχέθηκαν
και αντίθετα με το κοινό συμφέρον
αλλά και την λογική.


Πάρτε το χαμπάρι ... είμαστε δούλοι !!!  :'(
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2141 στις: 11/12/08, 09:14 »
Δημοκρατία είναι η προστασία της μειονότητας, οποιασδήποτε μειονότητας. Αλλιώς όντως έχουμε δικτατορία της πλειοψηφείας.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2142 στις: 11/12/08, 09:59 »
Αν αληθεύουν πολλά από αυτά:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=966723&lngDtrID=244

μου θυμίζουν τις προσπάθειες των πολιτικών να εκμεταλλευτούν το θάνατο του παιδιού για πολιτικές σκοπιμότητες. Τώρα θυμήθηκαν πάλι οι φοιτητές το νόμο πλαίσιο? Που σκοτώθηκε το παιδί και που (όλως τυχαίως) πλησιάζουν και Χριστούγεννα? Μήπως το κουράσε λίγο το "συντονιστικό" των μαθητών? Εντάξει, την οργή την καταλαβαίνουμε και συμφωνούμε όλοι. Αλλά τι παραπάνω θα καταλάβουμε αν κάθε τρεις μέρες κάνουν και από μια συγκέντρωση? Μήπως και αυτοί (οι μαθητές) είδαν ότι πλησιάζουν Χριστούγεννα και είπαν ας χάσουμε και καμιά ώρα παραπάνω?
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2143 στις: 11/12/08, 10:23 »
Δημοκρατία είναι η Χούντα της πλειοψηφίας, κατα την οποία  οι  51 καταπιέζουν τους 49.

Σύμφωνα με το εκλογικό σύστημα, "πλειοψηφία" θεωρείται το 30% του συνόλου των ψήφων (στο περίπου, δεν θυμάμαι καλά). Το υπόλοιπο ~70% ΔΕΝ υποστηρίζει την εκάστοτε εκλεγμένη κυβέρνηση. Ακούγεται παράλογο, αλλά δεν γίνεται αλλιώς σε μια πολυκομματική πολιτική σκηνή. (Εκτός αν το κάνουμε όπως Αμερική: να ψηφίζουμε μόνο 2 κόμματα)



Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2144 στις: 11/12/08, 10:37 »
Δημοκρατία είναι η Χούντα της πλειοψηφίας, κατα την οποία  οι  51 καταπιέζουν τους 49.

Σύμφωνα με το εκλογικό σύστημα, "πλειοψηφία" θεωρείται το 30% του συνόλου των ψήφων (στο περίπου, δεν θυμάμαι καλά). Το υπόλοιπο ~70% ΔΕΝ υποστηρίζει την εκάστοτε εκλεγμένη κυβέρνηση. Ακούγεται παράλογο, αλλά δεν γίνεται αλλιώς σε μια πολυκομματική πολιτική σκηνή. (Εκτός αν το κάνουμε όπως Αμερική: να ψηφίζουμε μόνο 2 κόμματα)

Τι ωραία που θα ήταν αν η αποχή μεταφραζότανε σε κενές θέσεις στο κοινοβούλιο...
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2145 στις: 11/12/08, 10:41 »
Εγω θα το εκανα πιο ωραιο λεγοντας "τι ωραιο που θα ηταν η σημερινη "μαχιμη" βουλη να εξαφανιστει τελειως αφηνοντας ελληνοσπουδαγμενους και ελληνομεγαλωμενους πολιτικους να παρουν τη θεση τους"..γιατι η αμερικανια μας εφαγε πραγματικα..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2146 στις: 11/12/08, 12:36 »
Και για να χαλαρώσουμε λίγο, δείτε μια παρωδία που έγραψα πριν 4 χρόνια:

Σάββατο κι απόβραδο νιτρογλυκερίνη
στο Πολυτεχνείο που περνάς
Έβγαζα απ’ το σάκο μου μολότωφ με βενζίνη
σου ’ριχνα στα πόδια να πηδάς

Παίζαν οι μικρότεροι ξύλο με αστυνόμους
κι ήταν αρχηγός η Αργυρώ
Και φωτιές ανάβανε στους απάνω δρόμους
για τα δακρυγόνα ήτανε, θαρρώ

Βγάζανε τα ρόπαλα και σαρανταπεντάρι
Γέμιζε δακρυγόνου μυρωδιά
Κι ήταν ένα άσχημο, άθλιο τομάρι
να σου μαχαιρώνει την κοιλιά

(Αυθεντικό: Οδός Αριστοτέλους)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2147 στις: 11/12/08, 12:37 »
Δημοκρατία είναι η Χούντα της πλειοψηφίας, κατα την οποία  οι  51 καταπιέζουν τους 49.

Αλλά σήμερα δεν έχουμε καθόλου δημοκρατία, γιατί αυτή έχει πλέον γεράσει και σαπίσει.
Σήμερα έχουμε Εκλεγομένη Ολιγαρχική Δικτατορία.

Ψηφίζουμε δηλαδή 300,
οι οποίοι μετά έχοντας δήθεν την Λαϊκή Εντολή, κάνουν ότι θέλουν,
αντίθετα από όσα υποσχέθηκαν
και αντίθετα με το κοινό συμφέρον
αλλά και την λογική.


Πάρτε το χαμπάρι ... είμαστε δούλοι !!!  :'(


Κ ομως παιδες καπως ετσι ειναι εκτως και αν μας πειραζει αν το ακουμε...Ρε παιδια αντιστρεψτε λιγο τους ορους...αν εγω δεν πληρωσω τους φορους θα παω φυλακη.αν το κρατος δεν πληρωσει τον οποιονδηποτε(και για να γινω πιο σαφης εστω τους φαρμακοποιους και λεω αυτο το παραδειγμα γιατι το ζω εμμεσα)δεν εγινε και τιποτα δεν εχει μεγαλο προβλημα να σου πει δεν εχουν λεφτα τα ταμεια...αν ο μπατσος σκοτωσει τον πιτσιρικα αυτος θα εχει την καλυτερη μεταχειριση απο τους αστυνομικους και α βγουν και 200 μαλ**ες να πουν πως ο μικρος ηταν κωλοπαιδο..αν ενας πιστσιρικας σκοτωσει εναν μπατσο τοτε..ξερουμε τι εχει να γινει.καμια δικαιοσυνη δεν θα βρει τα ελαφρυντικα οπως προκειται να γινει για τον μπατσο.
Το λεω,στο παραδειγμα που φερνω και οι δυο θα ηταν δολοφονοι αλλα εχουν μεγαλη διαφορα σε πολλα σημεια...



Ασχετο με το παραπανω ποστ:

Ανακοίνωση της σχολής Μωραΐτη για το ποιόν του Αλέξη

Σχετικά με τους ισχυρισμούς του ειδικού φρουρού περί «αποκλίνουσας συμπεριφοράς» του 15χρονου και «αποβολής» από το σχολείο του, η σχολή Μωραΐτη εξέδωσε ανακοίνωση, που τους διαψεύδει.

«…Ο Αλέξανδρος Γρηγορόπουλος φοίτησε στη Σχολή Μωραΐτη από την Α΄ τάξη του Δημοτικού ως τη Γ΄Γυμνασίου.  Μετά την κανονική αποφοίτησή του από το Γυμνάσιο, η μητέρα του, με την οποία το Σχολείο είχε πάντα άριστη συνεργασία, αποφάσισε, όπως συμβαίνει και σε άλλες περιπτώσεις, να τον εγγράψει σε άλλο Λύκειο χωρίς καμία επέμβαση της Σχολής.  Σε όλο το διάστημα της φοίτησής του ο Αλέξανδρος είχε λαμπρές σχέσεις με τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές του, ήταν ιδιαίτερα αγαπητός στο διδακτικό προσωπικό, είχε πολύ καλή συμπεριφορά και η διαγωγή του χαρακτηριζόταν (και ήταν) πάντα κοσμιότατη...»

http://www.zougla.gr/news.php?id=16293

οχι οτι και να αλλαζε το παιδι σχολειο ειχε μεγαλη σχεση απλα ετσι για να μη λεμε και οτι θελουμε κυριε μπατσε
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/08, 12:56 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2148 στις: 11/12/08, 15:45 »
Δημοκρατία είναι η Χούντα της πλειοψηφίας, κατα την οποία  οι  51 καταπιέζουν τους 49.

Σύμφωνα με το εκλογικό σύστημα, "πλειοψηφία" θεωρείται το 30% του συνόλου των ψήφων (στο περίπου, δεν θυμάμαι καλά). Το υπόλοιπο ~70% ΔΕΝ υποστηρίζει την εκάστοτε εκλεγμένη κυβέρνηση. Ακούγεται παράλογο, αλλά δεν γίνεται αλλιώς σε μια πολυκομματική πολιτική σκηνή. (Εκτός αν το κάνουμε όπως Αμερική: να ψηφίζουμε μόνο 2 κόμματα)

Τι ωραία που θα ήταν αν η αποχή μεταφραζότανε σε κενές θέσεις στο κοινοβούλιο...

Η αν ισχυε η απλη αναλογικη....
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2149 στις: 11/12/08, 15:58 »
Δημοκρατία είναι η Χούντα της πλειοψηφίας, κατα την οποία  οι  51 καταπιέζουν τους 49.


Σύμφωνα με το εκλογικό σύστημα, "πλειοψηφία" θεωρείται το 30% του συνόλου των ψήφων (στο περίπου, δεν θυμάμαι καλά). Το υπόλοιπο ~70% ΔΕΝ υποστηρίζει την εκάστοτε εκλεγμένη κυβέρνηση. Ακούγεται παράλογο, αλλά δεν γίνεται αλλιώς σε μια πολυκομματική πολιτική σκηνή. (Εκτός αν το κάνουμε όπως Αμερική: να ψηφίζουμε μόνο 2 κόμματα)


Τι ωραία που θα ήταν αν η αποχή μεταφραζότανε σε κενές θέσεις στο κοινοβούλιο...


Η αν ισχυε η απλη αναλογικη....
Ξέρεις κάποτε είχα βάλει ένα θέμα περί απλής αναλογικής στα Λοιπά νομίζω(είναι τοσο παλιό που δεν θυμάμαι κιόλας).Ξέρεις πόσοι είχανε απαντήσει; Τρεις-τέσσερις.Καμμιά δεκαριά απαντήσεις ήταν ένας τσακωμός περί του τι είναι αναρχία ΑΠΛΗ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ ...Οπότε μάλλον δεν ενδιαφερόμαστε για βασικές θεσμικές παραμέτρους της Δημοκρατίας μας.Στην Ελλάδα οι μοναδικές γνήσιες κυβερνήσεις ήταν για μένα του Γ.Παπανδρέου το 1965 (52% αν θυμάμαι καλά) και του Κ.Καραμανλή το 1974 , (54% αν επίσης θυμάμαι καλά). Όλες οι άλλες ήταν κυβερνήσεις μειοψηφίας. Τεράστιο πρόβλημα για τη Δημοκρατία μας. Ήλπιζα ότι τώρα πάμε σιγά σιγά σε μιά κυβέρνηση συνεργασίας, αλλά από τη φθορά της Ν.Δ και τη στάση του ΣΥΡΙΖΑ πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε πάλι μιά "αυτοδύναμη" κυβέρνηση μειοψηφίας. Οπότε αλλαγή καμμιά...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/08, 16:02 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/