Ψηφοφορία

Στηρίζουμε?

Ναι
Όχι
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

Αποστολέας Θέμα: Παρελάσεις  (Αναγνώστηκε 48824 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #150 στις: 27/03/10, 18:07 »
http://tvxs.gr/node/55368
Οντως δεν εχουμε δημοκρατια..Καμια ελευθερια εκφρασης :-\
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος nikosgr123

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #151 στις: 27/03/10, 20:06 »
http://tvxs.gr/node/55368
Οντως δεν εχουμε δημοκρατια..Καμια ελευθερια εκφρασης :-\


η ελευθερια σου σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου. αναλογικα με αυτα που λες τοτε δεν εχουμε και καμια ελευθερια οσον αφορα την σωματικη βια. εγω μπορει να νιωθω οτι θελω να την ασκησω αλλα δεν εχω το δικαιωμα. και μην νομιζεις οτι η δημοκρατια ειναι και ελευθερια.στην πρωτη και σπουδαιοτερη δημοκρατια στον κοσμο, δλδ αυτη της Αθηνας, οι πολιτες της υποκεινταν σε τρομερο ελεγχο αλλα συμβιβαζονταν γιατι προτιμουσαν να εχουν την δυνατοτητα να παιρνουν μερος στην ληψη των αποφασεων. και επισης ας μην μηλισω για την ελευθερια λογου γιατι υπαρχουν δεκαδες δημοσιογραφοι που μεσω της εργασιας του υπονομευουν τα συμφεροντα της Ελλαδας και δραν κατα κυριο λογο αναλογα με τα οικονομικα συμφεροντα του εαυτου τους και του εκαστοτε σταθμου/εφημεριδας κτλπ. αυτους τους δημοσιογραφους δεν νομιζεις οτι καποιος θα επρεπε να τους ελέγξει καποτε;;
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/10, 20:07 από nikosgr123 »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #152 στις: 27/03/10, 20:23 »
Δεν κατάλαβα nikosgr123...αυτά που λες δικαιολογούν τα συνθήματα των Λιμενικών;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος nikosgr123

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #153 στις: 27/03/10, 20:32 »
δεν τα δικαιολογουν καθολου ισα ισα χαιρομαι που δημιοργηθηκαν δυσαρασκειες για αυτους και θα υπαρξη ποινη. απο την αλλυ λυπαμαι γιατι ναι μεν θα τιμωρηθουν καποιοι λιμενικοι. οσοι δε εχουν εξουσια, γνωριμιες, την γλιτωνουν. οι ποινες πρεπει να επιβαλλονται σε ολους γενικως.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/10, 20:34 από nikosgr123 »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #154 στις: 28/10/11, 20:09 »
Ο φετινός εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου ήταν αλλιώτικος από κάθε άλλη φορά, στη σκιά του «κουρέματος», στο πλαίσιο της συμφωνίας των Βρυξελλών.  Για πρώτη φορά στην ιστορία, η στρατιωτική παρέλαση στη Θεσσαλονίκη ματαιώθηκε λόγω της πολιορκίας της Λεωφόρου Μεγάλου Αλεξάνδρου από εξαγριωμένους πολίτες αλλά και της προσπάθειας Ηρακλειδέων, μελών του προγράμματος «Βοήθεια στο Σπίτι», να καταλάβουν την εξέδρα.  Φανερά ενοχλημένος αποχώρησε από την εξέδρα των επιστήμων της Θεσσαλονίκης ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας, καθώς δέχθηκε έντονες διαμαρτυρίες πολιτών. «Ποιοι με αποκαλούν προδότη, εγώ πολέμησαν 15 χρονών τον ναζισμό» ανέφερε και αποχώρησε με τους υπόλοιπους επισήμους. Η αστυνομία απομακρύνθηκε και οι διαμαρτυρόμενοι έκαναν κατάληψη στην εξέδρα, όπου έχουν αναρτήσει ένα πανό που αναγράφει «η οργή μας θα σας πνίξει» και έψαλαν τον Εθνικό Ύμνο.   Xαρακτηριστικός ήταν ο διάλογος του υπουργού Εθνικής Αμύνης, Πάνου Μπεγλίτη, με τους στρατιωτικούς. «Εδώ εξευτελιζόμαστε και σεις δεν κάνετε τίποτα. Αν σε 10 λεπτά δεν ανοίξει ο δρόμος, θα πάρω τον πρόεδρο της Δημοκρατίας και θα φύγουμε» είπε χαρακτηριστικά ο κ. Μπεγλίτης.  «Σήμερα απολαύσαμε τον πλήρη εξευτελισμό των θεσμών» δήλωσε μετά την οριστική ματαίωση της στρατιωτικής παρέλασης στη Θεσσαλονίκη ο δήμαρχος Γιάννης Μπουτάρης.  Aποδοκιμασίες στην Αθήνα  Σε κλοιό διαδηλωτών βρέθηκε και η μαθητική παρέλαση στην Αθήνα, ενώ ακούστηκαν συνθήματα κατά της κυβέρνησης και ιδιαίτερα κατά της υπουργού Άννας Διαμαντοπούλου.  Αρκετοί μαθητές δεν γύρισαν το κεφάλι δεξιά, όταν πέρασαν μπροστά από την εξέδρα των επισήμων, ενώ και η μπάντα του Δήμου Αθηναίων φορούσε μαύρα περιβραχιόνια.    Η φιλαρμονική επέλεξε να δημοσιοποιήσει τη διαμαρτυρία της με τις μαύρες κορδέλες σε όλα τα μουσικά όργανα, παρότι ο δήμαρχος Αθηναίων, Γ. Καμίνης, τους είχε προειδοποιήσει προφορικά ότι, αν κατέβαιναν στην παρέλαση με μαύρες κορδέλες, θα τους παραπέμψει τη Δευτέρα στο πειθαρχικό, με το ερώτημα της απόλυσης.   
 Αποδοκιμασίες βουλευτών και στο Ηράκλειο   Στόχος έντονων αποδοκιμασιών έγιναν πριν αρχίσει η καθιερωμένη παρέλαση στο Ηράκλειο οι βουλευτές του νομού, Μ. Στρατάκης, Μ. Κεφαλογιάννης και Μ. Σκραφνάκη, από τους συγκεντρωμένους πολίτες.     Ρόδος: Πέταξαν πορτοκάλια στην εξέδρα των επισήμων  Με αποδοκιμασίες κατά των πολιτικών αρχηγών ξεκίνησε και η μαθητική παρέλαση στη Ρόδο. Ο κόσμος που βρισκόταν συγκεντρωμένος για να παρακολουθήσει την παρέλαση άρχισε να φωνάζει συνθήματα και μάλιστα κάποιοι πέταξαν πορτοκάλια στην εξέδρα των επισήμων.    Στην εξέδρα βρισκόταν ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Κώστας Σκανδαλίδης, τον οποίο φυγάδευσαν οι αστυνομικοί.    Ξύλο και αποδοκιμασίες στην Καλαμάτα- Ένταση στην Πάτρα  Εξαγριωμένο πλήθος επιτέθηκε στον βουλευτή του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Οδυσσέα Βουδούρη, ο οποίος βρισκόταν στην εξέδρα των επισήμων στην παρέλαση της Καλαμάτας.  Οι αστυνομικοί έσπευσαν στο σημείο, αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν το περιστατικό.  Κλίμα έντασης επικράτησε και στην Πάτρα. Στόχος έντονων αποδοκιμασιών έγινε ο υφυπουργός Εθνικής Άμυνας, Κώστας Σπηλιόπουλος.     Ο κ. Σπηλιόπουλος αναγκάστηκε να αποχωρήσει από την εξέδρα των επισήμων πριν ξεκινήσει η παρέλαση, διότι οι πολίτες είχαν καταλάβει το οδόστρωμα, ενώ προηγουμένως τον είχαν αποδοκιμάσει κατά την προσέλευσή του στον Μητροπολιτικό Ναό και κατά τη διάρκεια κατάθεσης στεφάνων στο μνημείο πεσόντων.   Η κατάσταση ήταν έκρυθμη και, μόλις μια άλλη μερίδα κόσμου εισέβαλε 50 μέτρα πιο κάτω στον χώρο της παρέλασης, πραγματοποιήθηκε σύσκεψη μεταξύ των επισήμων υπό τον αστυνομικό διευθυντή Τρικάλων Γιώργο Κόκκαλη και αποφάσισαν να φυγαδεύσουν τους επισήμους, οι οποίοι έφυγαν τρέχοντας και, πάρα τα αυξημένα μέτρα, κατάφεραν να γρονθοκοπήσουν τον βουλευτή Τρικάλων του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Χρήστο Μαγκούφη.  Το trikalanews.gr κατέγραψε την επίθεση που δέχθηκε ο βουλευτής Χρήστος Μαγκούφης, με νεαρό άτομο να τον γρονθοκοπεί και να εκτοξεύονται αυγά και λεμόνια. 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #155 στις: 28/10/11, 20:59 »
Ετσι για την ιστορια του θεματος:

Ο Παπουλιας γεννηθηκε το 1929, αρα το 1940 ( οταν ξεκινησε ο πολεμος με Ιταλους ) ηταν 11 χρονων. Οταν εγινε 15 ηταν 1944, ετος αποχωρησης των ναζιστων απο την Ελλαδα...

...ποτε πολεμησε τους Γερμανους; ;)

Επισης, η παρελαση δε ματαιωθηκε εξαιτιας των διαδηλωτων, αλλα εξαιτιας της αποφασης του Παπανδρεου που διεταξε τον Παπουλια να αποχωρησει απο τη παρελαση ;).

Και ειναι η πρωτη φορα που σε ολες τις πολεις πραγματοποιηθηκαν αντιστοιχες κινησεις! Και ισως η πρωτη φορα που η εθνικη γιορτη του ΟΧΙ γιορταστηκε με το πρεποντα εορτασμο, διοτι η παρελαση ειναι ενα παρελκομενο, ομως το ΟΧΙ ειναι αυτο που μετραει τη σημερινη μερα!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/10/11, 21:01 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #156 στις: 28/10/11, 22:23 »
Επισης, η παρελαση δε ματαιωθηκε εξαιτιας των διαδηλωτων, αλλα εξαιτιας της αποφασης του Παπανδρεου που διεταξε τον Παπουλια να αποχωρησει απο τη παρελαση ;) .

Κάτι μας είπες τώρα...Οι διαδηλωτές όμως προκάλεσαν την παρέμβαση του Παπανδρέου. Κινήθηκαν με απειλητική διάθεση εναντίον του Παπούλια και με υβριστικούς χαρακτηρισμούς. Το φαντάζεσαι τι αντίκτυπο θα είχε στο εξωτερικό να φτάνανε δίπλα του και να χειροδικούσαν εναντίον του όπως κάνανε με άλλους βουλευτές σήμερα; Παγκόσμια ξεφτίλα.

Από το να γίνει αυτό καλύτερα που έφυγε ο άνθρωπος μια ώρα νωρίτερα. Και ευτυχώς που η Αστυνομία κράτησε αμυντική στάση γιατί θα βρίσκατε άλλη μια ευκαιρία να μιλήσετε για χούντα...




Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #157 στις: 28/10/11, 23:08 »
Ωστε ο κοσμος κινηθηκε επιθετικα του Παπουλια, ετσι;

Για να δουμε μεχρι που κραταει η προπαγανδα της κυβερνησης ( και μεσω των γνωστων ΜΜΕ ).

Η μαθητικη παρελαση της Αθηνας δεν ειχε εκτροπα γιατι οι αστυνομικες δυναμεις ειχαν περικυκλωσει το χωρο και δεν αφησαν ουτε πανο να υψωθει. Μαλιστα ακουστηκε πως οι αστυνομικες δυναμεις ηταν πολυ περισσοτερες απο το πληθος που ηρθε να δει την παρελαση των παιδιων.

Αντιθετως στη Θεσσαλονικη βλεπουμε μια "χαλαρη" αστυνομικη δυναμη, που δεν ειχε "προβλεψει" το τι θα γινοταν και βεβαια πιαστηκε στον υπνο. Πιαστηκε ή...την αφησαν να πιαστει για να δημιουργησουν δηθεν ενταση!


Εαν αυτο δεν ειναι πολιτικο τρικ ωστε να το χρησιμοποιησουν μετα για προπαγανδα των "λιγων διαδηλωτων που χαλασαν την εθνικη επετειο", τοτε τι ειναι; Ιδιαιτερα μια κυβερνηση που απεχθανεται οτιδηποτε εθνικο ( με πρωτοστατουσα την κ.Διαμαντοπουλου ), ειναι δυνατον να ενδιαφερεται για την "εθνικη" ντροπη;

Δε γινεται η Διαμαντοπουλου να εχει τριπλασιες αστυνομικες δυναμεις απ'ο,τι ο Παπουλιας. Εκτος εαν υπαρχει εσκεμμενος λογος να συμβει!



Εξαλλου ο κοσμος δεν εχει προβλημα με το θεσμο της Προεδρειας, αλλα με το προσωπο του ανυπαρκτου Προεδρου που θα μπορουσε μηνες τωρα να αποσυμφορισει τη κοινωνικη αναταραχη με μια παραιτηση!

Οσο ομως οι Ευρωπαιοι θελουν τον Γιωργακη για πρωθυπουργο ( γιατι τους κανει ολες τις χαρες ), τοσο ο ΠΑΣΟΚογεννημενος Παπουλιας θα κανει την κοτα και θα ακουει τις εντολες του Παπανδρεου!


Και χεστηκανε παγκοσμιως για το εαν εγινε ή οχι η παρελαση. Μην πιπιλαμε τα λογια των κυβερνητικων εκπροσωπων ( ιδιαιτερα τυπου ΛΑΟΣ ) γιατι κινδυνευουμε να πεσουμε στη κατηγορια MEGA!


Οσο για την παρελαση, προτιμω να βλεπω στρατιωτες που θα παρελαυνουν σε μια ελευθερη Ελλαδα, κι οχι στρατιωτες που θα παρελαυνουν υπο την εποπτεια μιας ξενης κατοχικης δυναμης ( σε οικονομικο και πολιτικο επιπεδο ). Εαν η τελευταια εικονα σε χαροποιει, τοτε να κανουμε παρελασεις για ολους τους "πορωμενους" με την ιδεα της παρελασης, ξεχνωντας πως το νοημα της ημερας ειναι το ΟΧΙ κι οχι μια απλη παρελαση!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/10/11, 23:16 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #158 στις: 28/10/11, 23:39 »
Ωραίος ο Freemind.  :up
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #159 στις: 29/10/11, 00:18 »
Μπράβο στον αυθόρμητο κόσμο που σταμάτησε την παρέλαση! Κάτω ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ζήτω όλοι οι διαμαρτυρόμενοι και αγανακτισμένοι πολίτες!







Wait, what? :D
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #160 στις: 29/10/11, 00:20 »
Πως συνδεεται το ενα γεγονος με το αλλο ομως; 
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #161 στις: 29/10/11, 00:29 »
Πως συνδεεται το ενα γεγονος με το αλλο ομως;


Η αποδοκιμασία της πολιτικής ηγεσίας και το χειροκρότημα μιας νεοναζιστικής συμμορίας; Εμφανώς νομίζω.




Γενικά δεν με πολυαπασχόλησαν τα σημερινά γεγονότα, το πρόβλημά μου είναι όταν εμποδίζονται δημοκρατικοί θεσμοί και όχι δικτατορικά κατάλοιπα. Αλλά τέτοιες σκηνές δείχνουν ότι η αγανάκτηση του κόσμου μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον οποιονδήποτε, οπότε ας προσέχουμε τι επιδοκιμάζουμε. Και ας μην έχουν αυταπάτες τα "συντρόφια" ότι ο κόσμος θα μετακινηθεί προς τα αριστερά.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #162 στις: 29/10/11, 00:42 »
Για να το ξεκαθαρισω, δεν ειμαι ουτε "συντροφι", ουτε συμπαθω την ακροδεξια λαιλαπα της Ελλαδας!

Απο εκει και περα, το τι εγινε σε μια παρελαση σε αλλη περιοχη, με το τι εγινε στη Θεσσαλονικη εχει μεγαλη διαφορα!

Σαφως και πολλοι θα τρεξουν να οικειοποιηθουν αυτες τις εξελιξεις μιας και ο ελληνικος λαος παντα ηθελε ενα βοσκο με πυγμη να μας τραβαει...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #163 στις: 29/10/11, 02:36 »
Το σημερινο για μενα ειναι ενα ακομα δειγμα αυτου που εχω ξαναπει και στο θεμα του ΔΝΤ...ο Ελληνας με 40 κρισεις δεν ξυπναει. Εγω αυτο που ειδα δεν ηταν απλα αποδοκιμασια του Παπουλια, που αν εμενε εκει, θα ηταν απολυτα θεμιτο και κατανοητο, αλλα στη συνεχεια κοσμο να εμποδιζει την παρελαση στη Μ. Αλεξανδρου και μαλιστα, καποιοι διαπληκτιστηκαν και με ενστολους. Δεν ξερω τι ειπωθηκε στο συμβαν, αλλα αυτα ειναι γεγονοτα για κλαμματα.

Η σημερινη μερα ειναι αφιερωμενη στο ΟΧΙ που ειπε καποτε η ηγεσια της χωρας (καλη ή κακη, η συγκεκριμενη σταση ηταν απειρως πιο αντρικια απο αυτες που τηρησαν οι κυβερνησεις στη μεταπολιτευση) , αλλα ΚΑΙ συνολικα σε ολη την περιοδο του Β' Παγκοσμιου Πολεμου. Η σημερινη μερα ειναι για να θυμομαστε εκεινους που πολεμησαν, που πεθαναν στα πεδια των μαχων αλλα και απο ενα καρο αλλες αιτιες (πεινα, κακουχιες, εκτελεσεις) στην κατοχη και οπως και να το κανουμε, ειναι η θυμηση ενδοξων στιγμων της ελληνικης ιστοριας. Συσσωμη η συχρονη Ελλαδα, πολιτικοι και πολιτες, φροντιζει να απεχει απο τα ιδανικα εκεινης της εποχης.

Κριμα, γιατι ακομα και τωρα, δεν ξερουμε που βαδιζουμε και κυριως, δεν υπαρχει η παραμικρη αφορμη για να ειναι κανεις αισιοδοξος και να ελπιζει σε μια αληθινη αλλαγη.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #164 στις: 29/10/11, 02:41 »
Eagle δε ξερω απο που πηρες πληροφοριες για το τι συνεβη, ομως με την αποχωρηση Παπουλια ο κοσμος ανοιξε και περασαν μερικα σωματα Μακεδονομαχων και Καταδρομεων, και καταχειροκροτηθηκαν!

Οι υπολοιποι απλως δεν παρελασαν λογω εντολων ;) !

Δε ξερω για τους πολιτες, αλλα οι πολιτικοι ηταν αποντες απο πολλες παρελασεις :P ! Οπως γενικα ειναι αποντες απο την πολιτικη ζωη του τοπου!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #165 στις: 29/10/11, 02:55 »
Eagle δε ξερω απο που πηρες πληροφοριες για το τι συνεβη, ομως με την αποχωρηση Παπουλια ο κοσμος ανοιξε και περασαν μερικα σωματα Μακεδονομαχων και Καταδρομεων, και καταχειροκροτηθηκαν!

Οι υπολοιποι απλως δεν παρελασαν λογω εντολων ;) !

Δε ξερω για τους πολιτες, αλλα οι πολιτικοι ηταν αποντες απο πολλες παρελασεις :P ! Οπως γενικα ειναι αποντες απο την πολιτικη ζωη του τοπου!

Ζωντανα απο την ΕΤ-3 τα ειδα, δεν τα πηρα απο πουθενα...και δε θα ελεγα οτι καταχειροκροτηθηκαν, καποιοι απο το κοινο ηρθαν μουρη με μουρη με εναν αξιωματικο των καταδρομεων...αν και ξαναλεω, δεν ξερω τι μπορει να ειπωθηκε, αλλα ειναι γεγονος οτι ο δρομος ειχε κλεισει και με το ζορι χωραγαν να περασουν αυτη οι λιγοι που παρελασαν.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #166 στις: 29/10/11, 03:07 »
Σήμερα ειπώθηκε άλλο ένα ιστορικό ΟΧΙ . Από το λαό αυτή τη φορά και τη νεολαία του. Οτιδήποτε άλλο, οποιαδήποτε άλλη ερμηνεία είναι εκ του πονηρού. Αυτό που με εξοργίζει πάντως είναι η περίφημη στάση "γίναμε ρεζίλι στο εξωτερικό"...Δε κατάλαβα...Δηλαδή εμείς γιατί πρέπει να δίνουμε εξετάσεις νομιμοφροσύνης κάθε φορά εις την αλλοδαπήν; Τι κόμπλεξ κατωτερότητας είναι αυτό που καταλαμβάνει τα ΜΜΕ , αλλά και κάποιους συμπολίτες που ασπάζονται αυτή την άποψη; Τι; Δεν είναι κόμπλεξ; Είναι στημένο; Σώπα καλέ...

Η σημερινή μέρα ανανέωσε και αναβάθμισε την αξία των παρελάσεων. Γι αυτό το λόγο μπορεί να τις απαγορέψει το καθεστώς την 25η Μαρτίου. Απίθανο; Όχι και τόσο.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #167 στις: 29/10/11, 08:56 »
Ετσι για την ιστορια του θεματος:

Ο Παπουλιας γεννηθηκε το 1929, αρα το 1940 ( οταν ξεκινησε ο πολεμος με Ιταλους ) ηταν 11 χρονων. Οταν εγινε 15 ηταν 1944, ετος αποχωρησης των ναζιστων απο την Ελλαδα...

...ποτε πολεμησε τους Γερμανους; ;)
Εισαι αστοιχειωτος  :P


Εκτος του οτι καθε ελληνας εχει 5-10 μακεδονομαχους η αντιστασιακους το λιγοτερο αναμεσα στους συγγενεις του (πραγμα που δειχνει οτι οι Ελληνες ειναι μαπα πολεμιστες, γιατι με τοσους αντιστασιακους στις ταξεις μας, θα επρεπε να ειχαμε πεταξει τους Γερμανους στη θαλασσα σε μια δυο μερες) να σου θυμισω οτι το να εισαι 10 χρονων και να κανεις αντισταση δεν ειναι κατι παραλογο:

α) το εχουμε δει στον Μικρο Ηρωα Γιωργο Θαλαση, που στα 15 του εξουδετερωνει ισαμε 100 μηχανοκινητες μεραρχιες με τη βοηθεια του Σπιθα με μια τσιχλα και ενα καπακι γκαζοζας και προλαβαινει να γυρισει σπιτι του για μεσημεριανο. Αρα γινοταν.

β) και σημερα αν ρωτησεις τα σημερινα 15χρονα εχουν και αυτα συμμετασχει μεσω του fb και του iPhone τους σε πολλες μαχες/αντιστασεις ομοιως κατα της σκληρης Γερμανιας, των κακων Μπατσων, του φασιστα Γυμνασιαρχη, του αδικου Συστηματος, στο Συνταγμα, στο Πολυτεχνειο, σε καταληψεις, στην τοπικη τους πλατεια, σε καφενεια, στα γηπεδα κλπ και ομοιως το μεσημερι προλαβαν το μεσημεριανο τους. Αρα γινεται και σημερα.

γ) τον αντιστασιακο τον κανει η συνταξη. Και κοιτα ποσες αντιστασιακες συνταξεις εχουμε. Σιγουρα περισσοτερες απο συνταξεις συμμετοχης στον Β παγκοσμιο πολεμο που μοιραζονται σημερα στη Γερμανια.

Απο την αλλη πλευρα της παρωδιας και η αποψη "δε πληρωνω, εχω σεκλετια και δικαιουμαι να μπιπ τα παντα και παντου, κοιτα με μαμα, ειμαι παλι στην τηλεοραση", εχει ξεφτιλιστει ομολογουμενως πολυ.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/11, 08:59 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #168 στις: 29/10/11, 11:03 »
 
Παράθεση
θα επρεπε να ειχαμε πεταξει τους Γερμανους στη θαλασσα σε μια δυο μερες
ο αριθμος δεν βοηθησε και πολυ τη ρωσια απεναντι στη γερμανια τη στιγμη που ειχαν λιγοτερο εξοπλισμο απο οσο επρεπε και μηδενικη εκπαιδευση.
Ποσο μαλλον την Ελλαδα μια χωρα που ειχε 400.000 στρατο απεναντι σε 700000 γερμανους κ 500000 ιταλους και απο εξοπλισμο ειχε 20 αρματα...
Δε μιλαμε για την εκπαιδευση παντα..
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #169 στις: 29/10/11, 12:15 »
Για την ορθή αντιμετώπιση της ιστορίας: Να μην ξεχνούμε ότι μαζί με το ιστορικό ΟΧΙ το '40 στον Ιταλογερμανικό άξονα ειπώθηκε και ένα ιστορικό ΝΑΙ στον Βρετανογαλλικό άξονα.

Επίσης να μην ξεχνούμε ότι οι συμμαχίες μεταβάλλονται εύκολα. Πχ η Ιταλία ήταν σύμμαχος στον Α' Παγκόσμιο και αντίπαλος στον Β' Παγκόσμιο.

Και ενώ εμείς εξιστορούμε οι εξελίξεις τρέχουνε. Το Αιγαίο έχει πήξει από Ρώσικα αεροπλανοφόρα και φρεγάτες, Γάλλοι, Αμερικανοί, Τούρκοι, Έλληνες, Ιταλοί, Ισραηλινοί βρίσκονται σε κατάσταση επιφυλακής...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #170 στις: 29/10/11, 13:19 »
Και ενώ εμείς εξιστορούμε οι εξελίξεις τρέχουνε. Το Αιγαίο έχει πήξει από Ρώσικα αεροπλανοφόρα και φρεγάτες, Γάλλοι, Αμερικανοί, Τούρκοι, Έλληνες, Ιταλοί, Ισραηλινοί βρίσκονται σε κατάσταση επιφυλακής...


Aυτο πως το ξερεις? Εχεις καποιο λινκ και για μας?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #171 στις: 29/10/11, 15:43 »


Η σημερινη μερα ειναι αφιερωμενη στο ΟΧΙ που ειπε καποτε η ηγεσια της χωρας (καλη ή κακη, η συγκεκριμενη σταση ηταν απειρως πιο αντρικια απο αυτες που τηρησαν οι κυβερνησεις στη μεταπολιτευση) , αλλα ΚΑΙ συνολικα σε ολη την περιοδο του Β' Παγκοσμιου Πολεμου.
what what???Aρα φανταζομαι συμφωνουμε με Πλευρη,οτι δηλαδη σημερα τιμουμε το ΟΧΙ του εθναρχη Μεταξα.. 8) ..Και για μια καλυτερη γνωση της ιστοριας,οι πολιτικες του Μεταξα ηταν πολυ κοντυτερα σε αυτες των Γερμανο-Ιταλων αλλα η πιστη του στο βασιλια δεν τον αφηνε να δυασαρεστησεις του Αγγλους..Και μην ξεχναμε και την πιση απο τον Ελληνικο λαο.

Οσον αφορα το βιντεακι με ΧΑιτες..Εμπιπτει σε καποιο αιτιολογικο σχημα ''διωξατε τον Παπουλια-χειροκροτησατε τους νεοναζι'' με μηδενικη συνοχη ετσι?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #172 στις: 29/10/11, 15:50 »


Η σημερινη μερα ειναι αφιερωμενη στο ΟΧΙ που ειπε καποτε η ηγεσια της χωρας (καλη ή κακη, η συγκεκριμενη σταση ηταν απειρως πιο αντρικια απο αυτες που τηρησαν οι κυβερνησεις στη μεταπολιτευση) , αλλα ΚΑΙ συνολικα σε ολη την περιοδο του Β' Παγκοσμιου Πολεμου.
what what???Aρα φανταζομαι συμφωνουμε με Πλευρη,οτι δηλαδη σημερα τιμουμε το ΟΧΙ του εθναρχη Μεταξα.. 8) ..Και για μια καλυτερη γνωση της ιστοριας,οι πολιτικες του Μεταξα ηταν πολυ κοντυτερα σε αυτες των Γερμανο-Ιταλων αλλα η πιστη του στο βασιλια δεν τον αφηνε να δυασαρεστησεις του Αγγλους..Και μην ξεχναμε και την πιση απο τον Ελληνικο λαο.

Προσωπικα, δε μου λες κατι καινουργιο και στεκεσαι στο πρωτο μισο του ποστ μου που παραθετεις. Αυτο το ΟΧΙ, απο οποιο κι αν ειπωθηκε και για για τον οποιο λογο κι αν ειπωθηκε, σημανε την αντισταση της Ελλαδας στα κατοχικα στρατευματα. Μηπως να το αμφισβητησουμε κι αυτο? Μηπως δεν πεθανε κοσμος στα βουνα της Αλβανιας και στα στενα της Αθηνας στην κατοχη?

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #173 στις: 29/10/11, 16:55 »
Οσον αφορα το βιντεακι με ΧΑιτες..Εμπιπτει σε καποιο αιτιολογικο σχημα ''διωξατε τον Παπουλια-χειροκροτησατε τους νεοναζι'' με μηδενικη συνοχη ετσι?



Επειδή βαριέμαι να λέω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια:


"Το χαρακτηριστικό των «χρήσιμων ηλιθίων» είναι ότι δουλεύουν σκληρά και  στο τέλος άλλοι κάνουν την πολιτική είσπραξη . Είναι απαραίτητοι για μια φάση, για αυτό είναι και «χρήσιμοι ηλίθιοι», οι απλώς ηλίθιοι δεν παρουσιάζουν ενδιαφέρον. Και όσο ανυποψίαστοι( ;) δουλεύουν το καρκίνωμα της υπονόμευσης των δημοκρατικών θεσμών  εξαπλώνεται και κάνει συνεχείς μεταστάσεις . Όποιος μέχρι χτες δεν καταλάβαινε ότι το χάϊδεμα της τυφλής αγανάκτησης οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην ενίσχυση της ακροδεξιάς, ελπίζω επιτέλους να κατάλαβε. Η ακροδεξιά  αντίληψη σηκώνει κεφάλι αξιοποιώντας την ανοησία του ΣΥΡΙΖΑ και την ανοχή και αγραμματοσύνη των ΜΜΕ που εξωραΐζουν τον πολιτικό χουλιγκανισμό αναφερόμενοι σε «αγανακτισμένους πολίτες»."




http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=9794
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #174 στις: 29/10/11, 17:32 »


Η σημερινη μερα ειναι αφιερωμενη στο ΟΧΙ που ειπε καποτε η ηγεσια της χωρας (καλη ή κακη, η συγκεκριμενη σταση ηταν απειρως πιο αντρικια απο αυτες που τηρησαν οι κυβερνησεις στη μεταπολιτευση) , αλλα ΚΑΙ συνολικα σε ολη την περιοδο του Β' Παγκοσμιου Πολεμου.
what what???Aρα φανταζομαι συμφωνουμε με Πλευρη,οτι δηλαδη σημερα τιμουμε το ΟΧΙ του εθναρχη Μεταξα.. 8) ..Και για μια καλυτερη γνωση της ιστοριας,οι πολιτικες του Μεταξα ηταν πολυ κοντυτερα σε αυτες των Γερμανο-Ιταλων αλλα η πιστη του στο βασιλια δεν τον αφηνε να δυασαρεστησεις του Αγγλους..Και μην ξεχναμε και την πιση απο τον Ελληνικο λαο.

Προσωπικα, δε μου λες κατι καινουργιο και στεκεσαι στο πρωτο μισο του ποστ μου που παραθετεις. Αυτο το ΟΧΙ, απο οποιο κι αν ειπωθηκε και για για τον οποιο λογο κι αν ειπωθηκε, σημανε την αντισταση της Ελλαδας στα κατοχικα στρατευματα. Μηπως να το αμφισβητησουμε κι αυτο? Μηπως δεν πεθανε κοσμος στα βουνα της Αλβανιας και στα στενα της Αθηνας στην κατοχη?
Συγχεεις δυο εντελως διαφορετικα πραγματα θελοντας η μη.Επειδη ειπε το οχι εκεινη η κυβερνηση δεν σημαινει οτι σημερα πρεπει ουτε στο 1/1000 την τιμουμε.Συμμαχος μας η ιστορια.Thats all.

Α ναι,vrachno παω τωρα να κανω κομεντ στο αρθρο.Γιατι απαντηση μεσω ολοκληρου αρθρου με το οποιο φανταζομαι συμφωνεις πρωτη φορα βλεπω.Η αγανακτηση, αν και δεν σου αρεσει ιδιατερα αυτος ο ορος οταν αφορα συνολικα το υπαρχον πολιτικο συστημα εκφραστηκε με 1002 τροπους αυτες τις μερες αν εσυ θεωρεις πιο σημαντικο το παιχνιδακι με την ακροδεξια σε σχεση με το γεγονος οτι ειναι η  πρωτη φορα που σταματει η κανονικοτητα αυτων των θεσμων(παρελασης,εθιμοτυπικα με επισημους και ηγεσιες κλπ) δικαιωμα σου αλλα δες και την πραγματικοτητα.Η ακροδεξια εχει ερεισμα στη κοινωνια και αυτο πρεπει να το αντιμετωπισεις και οχι να προσπαθεις να το κρυβεις κατω απο το χαλι ουτε να τρεφεις αυταπατες οτι θα την αντιμετωπισεις μεσα απο διαλογους σε βουλη και δημοτικα συμβουλια.Εχει καταντησει  βαρετη πλεον η γκρινια των υπερμαχων της νομιμοτητας(και των εκαστωτε θεσμων) που οτι παει να ξεφυγει απο την λογικη της αναθεσης(Στους γνωστους αριστερους σωτηρες βουλευτες..δημαρχους κλπ) χαρακτηριζεται με τη καρτα υπερ-ατου ''ανοδος της ακροδεξιας''.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/11, 17:36 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE