Αποστολέας Θέμα: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες  (Αναγνώστηκε 5653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« στις: 02/06/08, 16:41 »
Έχω μία fender strato std. Αξίζει να αλλάξω τους μαγνήτες της με αυτούς (νομίζω ότι τους έχει η deluxe)? Παίζω αποκλειστικά σπίτι (διευκρίνιση). Αναμένω απόψεις
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« Απάντηση #1 στις: 04/06/08, 02:45 »
Αμα παιζεις αποκλειστικα σπιτι (δεν εισαι επαγγελματιας δηλαδη να ηχογραφεις δισκους και να κανεις συναυλιες, απλα παιζεις επειδη σου αρεσει), και δεν σε εχουν εκνευρισει αυτοι που εχεις, δεν βρισκω λογο να τους αλλαξεις  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« Απάντηση #2 στις: 04/06/08, 11:49 »
 Η συγκεκριμένη αναβάθμιση γενικά δεν αξίζει άσχετα με το που παίζεις... Αν όμως οπωσδήποτε θέλεις να αναβαθμίσεις τους μαγνήτες σου υπάρχουν άλλοι απείρως καλύτεροι ;)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« Απάντηση #3 στις: 04/06/08, 16:09 »
Παιδιά έχετε δίκιο μάλλον πιό πολύ κόλλημα είναι παρά ουσία αφού σπίτι παίζω. Τέλος πάντων, σε περίπτωση που το αποφασίσω για αναβάθμιση (γιατί στο τέλος θα γίνει αφού με τρώει!) έχετε κάτι εναλλακτικό να προτείνεται; Παίζω κυρίως blues έως και hard rock
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« Απάντηση #4 στις: 04/06/08, 16:23 »
Παιδιά έχετε δίκιο μάλλον πιό πολύ κόλλημα είναι παρά ουσία αφού σπίτι παίζω. Τέλος πάντων, σε περίπτωση που το αποφασίσω για αναβάθμιση (γιατί στο τέλος θα γίνει αφού με τρώει!) έχετε κάτι εναλλακτικό να προτείνεται; Παίζω κυρίως blues έως και hard rock

Οι συγκεκριμένοι μαγνήτες χαρακτηρίζονται από μάλλον επιθετικό compression το οποίο οπωσδήποτε δεν είναι ό,τι καλύτερο για στυλ που απαιτούν αρκετές δυναμικές. Από την άλλη, "γράφουν" πολύ καλά αν τους χρησιμοποιήσεις για recording.

Για τα στυλ που παίζεις υπάρχουν τόσο πολλές επιλογές, που θα μπερδευτείς άσχημα αν αρχίσουμε να σου λέμε ο καθένας το μακρύ και το κοντό του. Σταμάτα να το σκέφτεσαι.  ;) Παίξε με αυτούς για τώρα και παράλληλα έχε τα αυτιά σου ανοιχτά και σημείωνε κάπου παρατηρήσεις για άλλους μαγνήτες που ακους (live, σε ηχογραφήσεις ή ακόμα και στο youtube). Και μην περιμένεις να καταλήξεις με την πρώτη, σίγουρα θα αλλάξουν και τα γούστα και οι απαιτήσεις σου στο μέλλον.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« Απάντηση #5 στις: 05/06/08, 10:11 »
Παιδιά έχετε δίκιο μάλλον πιό πολύ κόλλημα είναι παρά ουσία αφού σπίτι παίζω. Τέλος πάντων, σε περίπτωση που το αποφασίσω για αναβάθμιση (γιατί στο τέλος θα γίνει αφού με τρώει!) έχετε κάτι εναλλακτικό να προτείνεται; Παίζω κυρίως blues έως και hard rock

 Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με πολύ εξειδικευμένους κατασκευαστές και μαγνήτες (που είναι και ακριβότεροι) μια πολύ καλή επιλογή για αυτό που παίζεις είναι οι Texas Special της Fender.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« Απάντηση #6 στις: 05/06/08, 10:22 »
Ευχαριστώ για τις απόψεις. Το ξέρω ότι είναι λίγο χάος η κατάσταση με τους μαγνήτες. Αν αυτοί οι μαγνήτες κομπρεσάρουν τον ήχο δεν είναι κάτι που θα προτιμούσα (κρίνοντας από το αντίστοιχο εφέ της πεταλιέρας μου). Απλά πιστεύω ότι το είδος που παίζω και ο τύπος της κιθάρας μειώνουν κάπως το πλήθος των εναλλακτικών επιλογών.
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος RitchieB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« Απάντηση #7 στις: 12/07/08, 01:00 »
να κανω και εγω μια ερωτηση; εχω μια fender deluxe (mexico) μου ακουγεται πολυ χαλια ο ηχος της και θελω αμεσα να αλλαξω μαγνητες, σκοπος μου ειναι να φτασω να εχω το κλασσικο σολιστικο ηχο της fender που ακουγεται σε πολλα κομματια κυριως του ελληνικου ροκ, να προτιμησω τους Samarium Cobalt Noiseless ή να δω κατι σε duncan;;

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« Απάντηση #8 στις: 13/07/08, 02:00 »
Εγώ έχω μια Strat american HSS στην οποία έβαλα τους SCN σχεδόν αμέσως μόλις την πήρα. Ομολογώ πως δεν είδα και την τρομερή
διαφορά, ενδεχομένως οι μαγνήτες που είχε ήδη επάνω ήταν αρκετά καλοί (Tex-mex staggered τους περιέγραφαν στη σελίδα του προιόντος).
Προσωπικά δεν έχω τις γνώσεις ή την εμπειρία να συμβουλέψω να πάρετε αυτούς ή κάποιους άλλους,
πάντως σίγουρα οι SCN είναι μια σίγουρη λύση και πράγματι αθόρυβοι.Αν και εκ του αποτελέσματος, αν γνώριζα ότι οι εργοστασιακοί θα είναι τόσο καλοί μάλλον δεν θα τους αγόραζα. Και εγώ στο σπίτι παίζω έτσι και αλλιώς αν και αυτό δε νομίζω ότι έχει και πολύ σχέση προκειμένου να φτιάξεις τον επιθυμητό ήχο που σε ευχαριστεί.

Αποσυνδεδεμένος A.P_mods

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« Απάντηση #9 στις: 06/10/08, 17:50 »
Για bridge θέση θά έλεγα να επιλέξεις ή τον screamin' demon ή JB.Για neck πολύ ωραίος μαγνήτης,το έχω και σε δική μου fender είναι ο APS-1 πάλι seymour duncan.Aν σκέφτεσαι να διαθέσεις παραπάνω χρήματα τσέκαρε Bare knuckles και Rio Grande μαγνήτες για τον neck.
A.P_mods: mods σε πεταλάκια!!!
http://apmods.yooblog.gr

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« Απάντηση #10 στις: 09/06/09, 13:41 »
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, γράφω εδώ.

Πρόκειται να πάρω τους Samarium Cobalt Noiseless σύντομα και να κάνω ένα γενικό rewiring στην κιθάρα μου (been there, done that).
Αναρωτιόμουν λοιπόν τι ποντεσιόμετρα (pots) χρειάζονται οι συγκεκριμένοι μαγνήτες.
250k ή 500k?

Οι συγκεκριμένοι βρίσκονται στην σειρά Deluxe της Fender.
Στο wiring diagram που έχει για τις συγκεκριμένες κιθάρες στο site της Fender, δείχνει ότι χρησιμοποιεί 250k... ΑΛΛΑ

-Εκεί χρησιμοποιεί ένα πιο πολύπλοκο wiring χρησιμοποιώντας το S-1 switch το οποίο δεν ξέρω τι αλλαγές επιφέρει στο τι ποντεσιόμετρα χρειάζονται.
-Διάβασα ότι χρησιμοποιώντας μεγαλύτερα (500κ) ποντεσιόμετρα κάνεις πιο bright τον ήχο σου γιατί περνάει "περισσότερο" ρεύμα από τους μαγνήτες προς τον ενισχυτή και ότι
-Γενικότερα όπου χρησιμοποιείς διατάξεις που έχουν humbuckers -και οι SCN μην ξεχνάμε είναι μιας μορφής Humbuckers- χρειάζεσαι 500K.

Τελικά τι προτείνετε εσείς?

250k ή 500k?
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« Απάντηση #11 στις: 09/06/09, 14:16 »
να κανω και εγω μια ερωτηση; εχω μια fender deluxe (mexico) μου ακουγεται πολυ χαλια ο ηχος της και θελω αμεσα να αλλαξω μαγνητες, σκοπος μου ειναι να φτασω να εχω το κλασσικο σολιστικο ηχο της fender που ακουγεται σε πολλα κομματια κυριως του ελληνικου ροκ, να προτιμησω τους Samarium Cobalt Noiseless ή να δω κατι σε duncan;;

1) Οταν εννοεις χαλια γινε πιο συγκεκριμενος. Αν πας να παιξεις slayer οκ το συζηταμε. Αλλα εχω την εντυπωση πως για ροκακια (ελληνικα - ξένα doesn't matter) και bluesιές οι Μεξικανες ειναι πολυ τιμια οργανα και μονο ''χαλια" δεν παιζουν... :-\

2) Εφοσον σου ακουγεται χαλια (γιατι γουστα ειναι αυτα) γατι την αγορασες?  ???

3) Σε τι ενισχυτη την παιζεις? Και με τι EQ?

4ο και γενικο συμπερασμα. Μη βγαζετε τα οργανα σας χαλια και ξεφτιλα με το παραμικρο, ειδικα οταν μιλαμε για καλα και τιμια οργανα (Fender Deluxe series!).
Ακουστε τα σε καλο ενισχυτη ψαχτε λιγο τα EQ και μετα βγαλτε συμπερασματα.
Τωρα για την περιπτωση σου ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι ειναι λαθος να παιρνουμε κατι που μας ακουγεται χαλια και να προσπαθουμε να το κανουμε να ακουστει καλα με αλλαγες μαγνητων. Κατα 99,9999% παλι χαλια θα μας ακουστει. Οι μαγνητες παιζουν ρολο αλλα δεν ειναι πανακεια... ;)
Αγοραζουμε κατι που μας αρεσει και βαζουμε ενα μαγνητη μου θα μας δωσει το κατι παραπανω. Και εχοντας ως δεδομενο οτι εχουμε εναν υποφερτα καλο ενισχυτη.


Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« Απάντηση #12 στις: 09/06/09, 23:30 »
Κανείς να απαντήσει σε αυτό που ρώτησα?
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Samarium Cobalt Noiseless Μαγνήτες
« Απάντηση #13 στις: 10/06/09, 14:48 »
Αναρωτιόμουν λοιπόν τι ποντεσιόμετρα (pots) χρειάζονται οι συγκεκριμένοι μαγνήτες.
Τελικά τι προτείνετε εσείς?
250k ή 500k?


Κατόπιν μεγάλων και εκτενών αλλαγών σε Fender Strat (ρίξε μία ματιά εδώ:  Εγχείρηση DiMarzio σε Fender Strat - Φωτογραφίες )
για μένα τα 250κ είναι καλύτερα για την Strat και τους μαγνήτες που θα βάλεις, τα 500κ ίσως παραείναι πριμαριστά.
Αν πάλι είχες humbuckers θα σου έλεγα 500κ αβλεπί.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μαγνήτες για Epiphone...

Ξεκίνησε από exiledarchangel Τα καλύτερα...

7 Απαντήσεις
4675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/03, 22:05
από exiledarchangel
7 Απαντήσεις
5293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/04, 20:41
από PanouleXxX
40 Απαντήσεις
15430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/04, 18:23
από naruto
32 Απαντήσεις
16536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/07, 12:39
από nop90
11 Απαντήσεις
7298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 23:04
από giannis70
13 Απαντήσεις
6567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/08, 00:04
από grottasaouare
16 Απαντήσεις
6475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 15:24
από RitchieB
12 Απαντήσεις
5569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 23:05
από Giorgos K.
14 Απαντήσεις
5915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/09, 22:24
από Alex_Under
8 Απαντήσεις
9138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 22:32
από Alex_Under