Αποστολέας Θέμα: Ο καλλιτεχνης που δεν γραφει,δεν ειναι καλλιτεχνης  (Αναγνώστηκε 10183 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
αυτην την αποψη την εχω ακουσει πολλες φορες στο περιβαλλον μου και οχι μονο. Οτι δηλαδή,ενας καλλιτεχνης πρεπει να γραφει ο ιδιος τη μουσική του. Εσεις τι λετε;

Αποσυνδεδεμένος Nicos_metal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • Metal is my religion \m/
    • Προφίλ
Εμενα η αποψη μου ειναι οτι συμφωνω οτι ενας καλλιτεχνης πρεπει να γραφει τη μουσικη του γιατι γραφει αυτο που νοιωθει και το εκφραζεται οπως το νοιωθει.Αν περιμενω απο καποιον αλλο να μου γραψει μουσικη και  στιχους σε ολη μου την καριερα παει το εχασα το τρενο.Βλεπουμε και τα νεα ''ταλεντα'' λενε ενα τραγουδι και χανονται.Γιατι? Γιατι τραγουδανε οτι τους γραφει ο καθενας για να πουλησει επειδη δεν ειχε λεφτα να παρει την νεα πορσε που βγηκε, σαν ενα αψυχο ρομποτ που το διαταζουν τραγουδα αυτο με αυτο τον τροπο ετσι πουλαει ;DΚσι γιαυτο δεν τους εκτιμαει κανενας,ενω αν δεις ενα που εκατσε και εγραψε μονος αυτο που ακους θα πεις μπραβο του παιδιου ειναι καλλιταχνης. Αν κανω λαθος διορθωστε με. :)
take a Look to the sky just before you die is the last time you will

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
ενας καλλιτεχνης ή ενας μουσικος;... ???
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Εγώ πάλι παιδιά παρ'ότι δημιουργός ο ίδιος δεν θα συμφωνήσω καθόλου. Ο καλλιτέχνης κρίνεται από ένα σωρό άλλα πράγματα, δεν είναι απαραίτητο να είναι συνθέτης ή στιχουργός ο ίδιος. Δηλαδή ένα μουσικός κάποιας συμφωνικής ορχήστρας που παίζει κλασσικά έργα διαβάζοντας τη παρτιτούρα του δεν είναι καλλιτέχνης; Ο/η τραγουδιστής/στρια που δεν γράφει μουσική ή στίχους αλλά με το συναίσθημα και την ερμηνεία του απογειώνει ένα τραγούδι δεν είναι και αυτός καλλιτέχνης; Η στάση ζωής, η ευρύτητα του πνεύματος και ο τρόπος που ερμηνεύει ο μουσικός δεν συντελούνε στο τελικό άκουσμα και τελικά στο να είναι άρτιο καλλιτεχνικά ένα έργο; Είναι σαν να λέμε ότι ο ηθοποιός που  δεν έχει γράψει ποτέ ένα θεατρικό έργο δεν είναι καλλιτέχνης. Θα μου πείτε άλλο Θέατρο, άλλο μουσική...Κι όμως, όταν παίζουμε ένα κομμάτι δεν παίζουμε και λίγο θέατρο εκείνη την ώρα; Εκφραζόμαστε με νότες, αντί για λόγια. Οπότε και ο ερμηνευτής ( οργανοπαίκτης ή τραγουδιστής) ακόμα και εάν δεν είναι δημιουργός ο ίδιος, φυσικά και είναι καλλιτέχνης.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είναι σαν να λέμε δηλαδή ότι ο Rostropovich δεν ήταν καλλιτέχνης... ::)


Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
εγώ αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην ακούς τί #^&^#*&^  σου λέει ο καθένας.
μην κολλάς στους τίτλους,κάνε αυτό που θες και θα είσαι καλλλιτέχνης ή μπορεί και να μην είσαι.
ποιος νοιάζεται
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
ενας καλλιτεχνης ή ενας μουσικος;... ???

Ο μουσικός δηλαδή δεν είναι καλλιτέχνης? ;)
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
δλδ η θεα Τανια στο μαμα γερνάω δεν έιναι καλλιτέχνης; Φίλε μου...πιο καλλιτέχνης απο αυτό δεν γίνεται...Ο Glenn Gould δεν ηταν καλλιτέχνης;; δλδ..ποιος είναι;;;;
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο Glenn Gould δεν ηταν καλλιτέχνης;; δλδ..ποιος είναι;;;;

Glenn Gould... Σιγά τα ωά! :P

Να έλεγες τον Κορκολή που συνέθετε κιόλας, να το καταλάβω!  :-X ;D

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Σίγουρα υπάρχουν καλλιτέχνες που είναι ολόκληροι μια μπάντα, γράφουν, τραγουδούν, παίζουν πιάνο/κιθάρα/κλπ (π.χ. Κραουνάκης, Μικρούτσικος), αλλά και άλλοι που ασχολούνται με έναν τομέα με τρομερή επιτυχία (π.χ. Τσανακλίδου, όπως είπε και ο φίλτατος Συμεών).

Από ποιο σημείο δηλαδή τραβάμε την κάθετη γραμμή, δεξιά οι καλλιτέχνες, αριστερά οι μη καλλιτέχνες;

Γενικώς, όποτε προσπαθούμε να ορίσουμε μια τόσο αφηρημένη έννοια γίνεται το ίδιο μπάχαλο.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
ενας καλλιτεχνης ή ενας μουσικος;... ???

Ο μουσικός δηλαδή δεν είναι καλλιτέχνης? ;)
και ο γλυπτης ομως ειναι καλλιτεχνης..το οτι δνε συνθετει δεν σημαινει ομως οτι δνε ειναι καλλιτεχνης... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Ο καλλιτεχνης που δεν γραφει,δεν ειναι καλλιτεχνης, όσο ο μανάβης που δεν έχεις σακούλες με τη φίρμα του, δεν είναι μανάβης...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Ναι, αλλά ο πορνοστάρ που δε γαμ*** δεν είναι πορνοστάρ! ;D ;D :P 8)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Νομίζω ότι το θέμα έχει αρκετό ενδιαφέρον και δεν πρέπει να το χαλάνε άσχετες απαντήσεις.Αν συνεχιστεί αυτό θα πρέπει να αφαιρούνται τέτοιες .

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Ο καλλιτεχνης ονομαζεται ετσι γιατι απλα ασχολειται με την τεχνη(ειτε ειναι γλυπτης,ζωγραφος,μουσικος,τραγουδιστης,ποιητης) και τρεφει αγαπη για αυτην.Απο κει και περα..υπαρχουν συνθετες που για παραδειγμα ενω εχουν καλες συνθεσεις..επιλεγοντας αλλους ερμηνευτες..αναδειξαν πολλα κομματια τους.Επισης καλλιτεχνης δεν σημαινει για μενα απαραιτητα ταλεντο..αλλα αγαπη,επιμονη,υπομονη και ανοιχτο μυαλο οσον αφορα την τεχνη.

Σιγουρα..αποτελει μια επιπλεον αξια για εναν καλλιτεχνη το να εχει και δικες του συνθεσεις εκτος απο το να ερμηνευει συνθεσεις αλλων.Δεν υποβιβαζει ομως κανεναν το να μην εχει δικο του υλικο.Μπορει π.χ. να εχει ταλεντο στις διασκευες..δλδ να..φτιαχνει πρωτοτυπες διασκευες..μπορει να ειναι φοβερος οργανοπαιχτης...κλπ

Αυτος που σιγουρα δεν ειναι καλλιτεχνης..ειναι ο ανθρωπος με παρωπιδες.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
και όμως, φίλτατε μπασσμαν, ο καλλιτεχνικός χώρος ειναι γεμάτο από αυτούς τους ανθρώπους, με τις παρωπίδες..., τουλάχιστον εδώ που βρίσκομαι...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
συμφωνώ με bassman και...vangelis...η φράση σου έχει εξαιρετική ακρίβεια...
ο "χώρος" είναι γεμάτος με τέτοιους...αυτό δν τους κάνει καλλιτέχνες....

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
ενας καλλιτεχνης ή ενας μουσικος;... ???

Ο μουσικός δηλαδή δεν είναι καλλιτέχνης? ;)
και ο γλυπτης ομως ειναι καλλιτεχνης..το οτι δνε συνθετει δεν σημαινει ομως οτι δνε ειναι καλλιτεχνης... ;)

Όπως το είχες θέσει ήταν σα να έκανες έναν διαχωρισμό μεταξύ καλλιτέχνη και μουσικού.Γι αυτό και είπα ότι ο μουσικός είναι καλλιτέχνης(χωρίς να περιορίζω τη σημασία του όρου μόνο στο μουσικό)! ;)Οπότε,πολύ σωστά και ο γλύπτης, ο ηθοποιός, ο ζωγράφος, ο χορευτής είναι καλλιτέχνες.
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αρα οποιος γραφει ειναι καλλιτεχνης..!!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
αρα οποιος γραφει ειναι καλλιτεχνης..!!!
συμπερασμα,ε;.. :P
Α ρε γειτονα... :-*
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Αν περιμενω απο καποιον αλλο να μου γραψει μουσικη και  στιχους σε ολη μου την καριερα παει το εχασα το τρενο.Βλεπουμε και τα νεα ''ταλεντα'' λενε ενα τραγουδι και χανονται.......Κσι γιαυτο δεν τους εκτιμαει κανενας,ενω αν δεις ενα που εκατσε και εγραψε μονος αυτο που ακους θα πεις μπραβο του παιδιου ειναι καλλιταχνης.

Η σκέψη σου είναι εξαιρετικά απλοική και αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα άτομα που μόνο σε τριτοκοσμικές χώρες όπως το ελλαδιστάν θα μπορούσαν να ζήσουν, πόσο μάλλον να γίνουν πλούσιοι μέσω της "τέχνης" τους. Προφανώς και ένας εξαιρετικός βιολιστής που δεν έχει συνθέσει τίποτα στη ζωή του είναι καλλιτέχνης.. Αυτά βέβαια για μένα είναι άκρως τυπικά και λίγη αξία έχουν καθώς έχουν να κάνουν με το πώς ορίζεις κάτι. Ο Βαν Γκοκ δλδ κυκλοφορούσε με καμιά ταμπελίτσα στο σακάκι του που να λέει "καλλιτέχνης"?

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Αν περιμενω απο καποιον αλλο να μου γραψει μουσικη και  στιχους σε ολη μου την καριερα παει το εχασα το τρενο.Βλεπουμε και τα νεα ''ταλεντα'' λενε ενα τραγουδι και χανονται.......Κσι γιαυτο δεν τους εκτιμαει κανενας,ενω αν δεις ενα που εκατσε και εγραψε μονος αυτο που ακους θα πεις μπραβο του παιδιου ειναι καλλιταχνης.

Οντως ειναι πολυ απλοϊκο αυτο που λες.. μαλλον εχεις κολλησει σε πραγματα που αφορουν ενα κομματι του μουσικου κοσμου (μεγαλο ομως στην ελλαδα), οι οποιοι στοχευουν απλα στο να πουλησουν εστω εναν δισκο να βγαλουν λεφτα! Και απ την αλλη το κλασσικο αντιπαραδειγμα, ο χατζηγιαννης, που ναι μεν μεσα στη δινη, αλλα με σαφως δικα του τραγουδια κ πιο πολλη δουλεια εκτιμαται περισσοτερο απ τους μουσικους, με λογια του στυλ "τουλαχιστον γραφει.."..
Ναι μπραβο, αλλα δεν γυρναει μονο γυρω απ αυτα η λεξη καλλιτεχνης! Αν αρχισουμε τα αντιπαραδειγματα οπως με την τσανακλιδου που αναφερθηκε, δεν θα τελειωνουμε ποτε! Αν αντιστρεψουμε την συνεπαγωγη σου (δεν ξερω βεβαια αν το θες), βγαινει οτι αυτος που εγραψε το "νινι" (ποιος αληθεια;;) ειναι καλλιτεχνης. Και αν ξερω απο πρωτο χερι οτι οι συνεπαγωγες δεν αντιστρεφονται ποτε στον θεωρητικο κοσμο, στον πραγματικο κοσμο και σε τετοια ερωτηματα σε βοηθανε να προσεγγισεις καλυτερα την απαντηση που ψαχνεις!  Με το εξης απλο σκεπτικο:
Σου λεω το παραπανω για το νινι και απαντας "οχι βεβαια δεν ειναι καλλιτεχνης"
Σου λενε οτι ο πλουταρχος ειναι καλλιτεχνης. Γιατι δεν αμφισβητεις (αν θες) κατ ευθειαν τον χαρακτηρισμο, μονο φιλτραρεις αν ενας πλουταρχος εχει ή δεν εχει γραψει μουσικη ο ιδιος;;
Τελικα, ενα καλλιτεχνημα πρεπει να ικανοποιει πρωτα απ ολα την ψυχη.. Απο εκει βεβαια αρχιζει μια αλλη μεγααααλη συζητηση!

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Η σκέψη σου είναι εξαιρετικά απλοική και αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα άτομα που μόνο σε τριτοκοσμικές χώρες όπως το ελλαδιστάν θα μπορούσαν να ζήσουν, πόσο μάλλον να γίνουν πλούσιοι μέσω της "τέχνης" τους

Κοιτα και την Αμερικη ποσο σκατα παραγει μολις αναψω μτβ μου ερχεται εμετος ολοι αυτοι εχουν γίνουν πλούσιοι με την απαισια μουσικη τους
δεν ειναι μονο Ελλαδα παντου ετσι ειναι.
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
εγω το λεω και με την αποψη οτι καμια φορα βλεπουμε τους ερμηνευτες να εχουν ολα τα φωτα πανω τους,ερμηνευοντας τραγουδια τα οποια τα εχει γράψει ενας ανθρωπος που δεν τον ξερει ουτε η μανα του. Μην αναφερθω σε παραδειγματα...απειρα!

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Η σκέψη σου είναι εξαιρετικά απλοική και αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα άτομα που μόνο σε τριτοκοσμικές χώρες όπως το ελλαδιστάν θα μπορούσαν να ζήσουν, πόσο μάλλον να γίνουν πλούσιοι μέσω της "τέχνης" τους

Κοιτα και την Αμερικη ποσο σκατα παραγει μολις αναψω μτβ μου ερχεται εμετος ολοι αυτοι εχουν γίνουν πλούσιοι με την απαισια μουσικη τους
δεν ειναι μονο Ελλαδα παντου ετσι ειναι.

Μέγα λάθος!! Αμφιβάλλω καν αν υπάρχουν τέτοια παραδείγματα στην αμερική, κι αν υπάρχουν είναι η εξαίρεση. Δες τους νικητές των αμερικανικών ριαλιτυ, δες και τις ποπ σταρς που όντως μπορεί να βγάζουν "φτηνιάρικη" μουσική, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι άφωνες! Και να αναφέρω ενδεικτικά 2-3 παραδείγματα που πολλοί θα τις θεωρούν "ξέ....λα", αλλά στην πραγματικότητα έχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλές φωνές... C Aguilera, J Simpson, M Carey.. Υπάρχουν αντίστοιχες "εγχώριες" σταρς που εκτός ότι πουλάνε μουσική 100 φορές πιο κακόγουστη, η φωνή τους δεν είναι απλά αδιάφορη αλλά και φάλτσα!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
142 Απαντήσεις
77324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 19:40
από Lo.Lee.Ta
12 Απαντήσεις
5713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/06, 03:35
από Jose
12 Απαντήσεις
4552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/06, 17:43
από Stergios Kourou
14 Απαντήσεις
5200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 17:58
από Neikos
38 Απαντήσεις
11833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/08, 22:11
από Μαργαρίτα Π.
11 Απαντήσεις
6937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
8 Απαντήσεις
4036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 18:57
από s.a
0 Απαντήσεις
1881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 10:13
από vlahosleo
3 Απαντήσεις
2478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/14, 04:11
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
5311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/16, 16:39
από Spyros Delta