Αποστολέας Θέμα: Ο καλλιτεχνης που δεν γραφει,δεν ειναι καλλιτεχνης  (Αναγνώστηκε 10234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
εγω μιλουσα πιο πολυ για κατι μαυρους που τραγουδανε με κοριτσιστικη φωνη λες και εχουν ενα αγγουρι στο κωλο τους
με κατι ματια βουρκωμενα επισης κατι ραππερς τυπου 50 σεντ τετοια τραγουδια γραφω εγω 150 την ημερα.Απο lyrics οτι νανε με ενα απλο μπιτ
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
επισης κατι ραππερς τυπου 50 σεντ τετοια τραγουδια γραφω εγω 150 την ημερα.Απο lyrics οτι νανε με ενα απλο μπιτ


ΟΚ, αν ντρέπεσαι τότε να μου τα δίνεις να τα κυκλοφορήσω εγώ, δε θα με χαλάσει να γίνω ο νέος TIMBALAND, και με τα λεφτά που θα βγάλω θα αγοράσω κ όλο το custom shop της fender και της gibson.


Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
δεν καθομαι καν να χασω τον χρονο μου
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
δεν καθομαι καν να χασω τον χρονο μου

Και πολύ καλά θα κάνεις  ;)

Κι εγώ δε θα τον έχανα, αλλά μου θύμισες το ανέκδοτο με τους κιθαρίστες και τις λάμπες

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
coolarete ρε σεις!

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
im always cool  ;D
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
εγω το λεω και με την αποψη οτι καμια φορα βλεπουμε τους ερμηνευτες να εχουν ολα τα φωτα πανω τους,ερμηνευοντας τραγουδια τα οποια τα εχει γράψει ενας ανθρωπος που δεν τον ξερει ουτε η μανα του. Μην αναφερθω σε παραδειγματα...απειρα!

Αυτο ειναι κατι αλλο ομως. Κ πιστευω οτι προερχεται εν μερει απ το οτι δεν ξερουν να παιζουν ολοι μουσικη, για να μπορουν αυθορμητα να εστιασουν και στη συνθεση και αρα ακουνε το "εξω", τη φωνη (τραγουδι λεγεται στο κατω κατω), και εν μερει απο ανωριμοτητα του ακροατη/εμπορικοτητα/διαφημηση. Στο πλαισιο αυτο προσωπικα στοχευω (πχ οταν συζηταω) στο κομματι ανωριμοτητα. Εμποριο κ διαφημιση θα υπαρχουν, τουλαχιστον ας ειμαστε ωριμοι να ξερουμε να διακρινουμε ρολους (με πρωτο πρωτο τι ειναι ο frontman και γιατι ειναι μπροστα)..(παρενθεση ηταν αυτο)
Παρ ολα αυτα καλλιτεχνικο αποτελεσμα μπορεις να παρεις (η να μην παρεις!) σε καθε μερος ή επιπεδο μιας συνολικης εικονας. Μπορει μια αδιαφορη συνθεση να την παρει καποιος και να την ερμηνευσει αψογα, κλπ κλπ..
Δινε εσυ τα ευσημα οπου κρινεις, διαπιστωσε την αδικια ναι, αλλα αλλο αν η ερμηνεια ειναι αποτελεσμα τεχνης..

Θα συνηγορησω ομως στο οτι συνηθως οσο περισσοτερο υπαρχει η αδικια/αναντιστοιχια αυτη, τοσο λιγοτερο ειναι καλλιτεχνης ο ερμηνευτης.. 


im always cool  ;D

Ι'm norway...!!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγω μιλουσα πιο πολυ για κατι μαυρους που τραγουδανε με κοριτσιστικη φωνη λες και εχουν ενα αγγουρι στο κωλο τους
με κατι ματια βουρκωμενα επισης κατι ραππερς τυπου 50 σεντ τετοια τραγουδια γραφω εγω 150 την ημερα.Απο lyrics οτι νανε με ενα απλο μπιτ


Ποιοί είναι μωρέ αυτοί οι ..."κάτι μαύροι" με την κοριτσίστικη φωνή??  ;D ;D

...και για να καταλάβω...η μουσική υπάρχει για να επιβεβαιώνουν κάποιοι τον ανδρισμό τους, τραγουδώντας με...αγορίστικη φωνή??

Βρε θα μας τρελλάνετε βραδυάτικα??  ;D ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
δεν ξερω τα ονομα τους ο αδελφος μου βαζει κατι τετοια στο ραντιο και μου ερχεται να αρπαξω πιστολι
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
δεν ξερω τα ονομα τους ο αδελφος μου βαζει κατι τετοια στο ραντιο και μου ερχεται να αρπαξω πιστολι

τώρα πόσο στα σοβαρά πιστεύεις να λάβουμε την άποψη σου όταν λες ότι στηρίζεται σε ότι βάζει ο αδερφός σου στο ραδιόφωνο; Κάθε μουσική έχει καλά και κακά τραγούδια, καλούς και κακούς εκπροσώπους. Δε μου αρέσει η rnb αλλά δε μπορώ την a priori απαξίωση. Πρώτον πάρα πολλοί ράππερς γράφουν τα τραγούδια τους και δεύτερον απλά αν πας να γράψεις ένα τραγούδι αντίστοιχου περιεχομένου με όσα γράφει ο 50cent, o Dr Dre ή o Snoop Dog είναι μαθηματικά βέβαιο ότι η ντομάτα θα πέσει σύννεφο - σε κάποιες περιοχές ίσως φας και ξύλο.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Ειπα εγω οτι το ρνβ δεν μπορει να ειναι καλο; Αλλα αυτα που βαζει το ραδιο και το μτβ ειναι αθλια.Για το Ντρε δεν λεω τπτ αλλα 50σεντ σιγα τα αυγα που γραφει το περιοχομενο ειναι bullnuts.Και γιατι προσπαθει καποιος να μου πει οτι ντε και καλα ειναι ιδιοφυια .Δηλαδη οι τοκιο χοτελ που πουλανε ειναι και αυτοι θεοι ετσι; και είναι μαθηματικά βέβαιο οτι αν το δειχνει η τηλεοραση ειναι πολυ καλο  ::) cheers i need a beer
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Η δική μου άποψη είναι ότι άλλοι δημιουργούν μουσική, και άλλοι δημιουργούν ερμηνεία. Η ουσία του καλλιτέχνη είναι στην δημιουργία και όχι στην γραφή ή την σύνθεση.

Για να το πάω και παρακάτω, καλλιτέχνες θεωρώ ότι είναι όλοι που δημιουργούν, είτε γιατί κάνουν κάτι που τους εκφράζει, κάποιο χόμπυ, είτε εργάζονται για το ψωμί τους αλλά τους αρέσει να βάζουν δημιουργία στην δουλειά τους. Έτσι προσωπικά θεωρώ ότι καλλιτέχνης όχι μόνο είναι όποιος δημιουργεί πάνω στις 7 καλές τέχνες, αλλά και όποιος δημιουργεί πάνω σε κάθε εναχόληση που κάνει με ευχαρίστηση και έκφραση της μοναδικότητας του εαυτού.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
142 Απαντήσεις
77727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 19:40
από Lo.Lee.Ta
12 Απαντήσεις
5763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/06, 03:35
από Jose
12 Απαντήσεις
4585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/06, 17:43
από Stergios Kourou
14 Απαντήσεις
5246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 17:58
από Neikos
38 Απαντήσεις
11912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/08, 22:11
από Μαργαρίτα Π.
11 Απαντήσεις
6969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
8 Απαντήσεις
4087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 18:57
από s.a
0 Απαντήσεις
1908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 10:13
από vlahosleo
3 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/14, 04:11
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
5352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/16, 16:39
από Spyros Delta