Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 459911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1450 στις: 09/06/11, 18:46 »
Παλι δεν καταλαβες...
Μπορει απλα η οποιαδηποτε φορολογια, εκτακτη εισφορα - πες το οπως θες - να ειναι αναλογικη με προσανατολισμο αναδιανομης πλουτου με εμμεσο τροπο.
Παρε πχ 0,5% απο οσους εχουν πανω απο 12000€ αλλα παρε και πχ 20% απο οσους εχουν πανω απο πχ 70.000 και 50% απο οσους εχουν πανω απο 900.000€
Κοψε φοροαπαλαγες απο εφοπλιστες που εχουν γινει οι νταβαδες της χωρας και κανουν οτι γουσταρουν.
Και βεβαια κανε ταυτοχρονα και κινησεις που να δειχνουν ξεκαθαρα οτι ολοι θα πληρωσουν αυτο που τους αναλογει. Ανοιξε πχ καταθεσεις στο εξωτερικο, δες κινησεις λογαριασμων, απαγορευσε τις off shore εταιριες, εξισωσε τον φορο στο πετρελαιο και δωσε σε ολα τα χαμηλα εισοδηματα πισω την διαφορα του φορου αυτου, κτλ κτλ
Οταν ομως δεν κανεις τπτ απο αυτα, αλλα κοιτας μονο να τα αρπαξεις απο αυτους που ετσι κι αλλιως τους τα αρπαζεις τοσα χρονια, ε τοτε οπως καταλαβαινεις υπαρχει καποιο λαθος...
Οποτε αλλο η αυτοκριτικη και ο "καυτηριασμος" της νοοτροπιας μας γενικοτερα σαν λαος και αλλο να εξισωνουμε τον Κοκκαλη πχ με τον περιπτερα της γειτονιας...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1451 στις: 09/06/11, 19:06 »
Παλι δεν καταλαβες...
Μπορει απλα η οποιαδηποτε φορολογια, εκτακτη εισφορα - πες το οπως θες - να ειναι αναλογικη με προσανατολισμο αναδιανομης πλουτου με εμμεσο τροπο.
Παρε πχ 0,5% απο οσους εχουν πανω απο 12000€ αλλα παρε και πχ 20% απο οσους εχουν πανω απο πχ 70.000 και 50% απο οσους εχουν πανω απο 900.000€

Just for the record: Αναλογικη ειναι ακριβωςαυτο  το % (το σημα κατατεθεν της αναλογικοτητας δηλαδη, το εκατοστιαιο ποσοστο)  πχ το  2%. Εχεις πολλα? Το 2% ειναι τα 2 μερη απο καθε 100 πολλα σου. Εχεις λιγα ? Το 2% ειναι αναλογικα λιγο. 2 μερη απο τα ελαχιστα 100 σου. Δε ξερω ποσο ευκολο/δικαιο ειναι να δωσεις 2 ευρω αν εχεις 100, η 2 εκ ευρω αν εχεις 100 εκ.... παντως αυτο ονομαζεται αναλογικοτητα.

Το "3% αν εχεις 12.000",  "5% αν εχεις 23.340", "12% στα 61.999" ειναι η (αυθαιρετη) κατηγοριοποιηση. Ειναι το αντιθετο του αναλογικου.

Και παλι δεν μπαινω σε κριτικη περι του τι ειναι σωστο η αδικο, αποτεσματικοτερο η οχι γιατι δεν ξερω, οικονομολογος δεν εμαι να καταλαβαινω τις επιπτωσεις του να (μην) δωσουμε (2,3,5) τοις εκατο.


Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1452 στις: 09/06/11, 19:24 »
To % ειναι ποσοστο επι τοις εκατο. Το αναλογικο σημαινει αυτο που εξηγησα πιο πανω:
Αναλογως του ποσα εχεις, τοσο ποσοστο (%) πληρωνεις.
Οχι βεβαια οτι εχει σημασια η λεξη, το νοημα το πιασες  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1453 στις: 09/06/11, 20:04 »
To % ειναι ποσοστο επι τοις εκατο. Το αναλογικο σημαινει αυτο που εξηγησα πιο πανω:
Αναλογως του ποσα εχεις, τοσο ποσοστο (%) πληρωνεις.
Οχι βεβαια οτι εχει σημασια η λεξη, το νοημα το πιασες  ;)

% = επι τοις εκατο. ποσοστο. εκατοστιαια αναλογια. στα 100 2, στα 200 4, στα 400 8. απλη μεθοδος των τριων. 2/100=4/200=8/400 κλασματικα ισοδυναμα. αναλογα  (για αυτο το λενε αλλωστε και αναλογια) με τα ποσα εχεις ειναι αυτα που σου παιρνει. δεν εχει νοημα να διαφωνουμε με τα μαθηματικα.

Οταν λεμε η εκπτωση, η το ΦΠΑ η οι κρατησεις η οτιδηποτε υπολογιζεται αναλογικα αυτο σημαινει, οτι εφαρμοζεται το ιδιο ποσοστο επι του ποσου. Τα πολλαπλασιαζεις και βγαζεις το ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ποσο.
Αλλα αμα θες να το λεμε και αλλιως κανενα προβλημα.

Αυτα ολα τα φοβερα που ειπα τα ειχα ετοιμα! Ειναι το παιδι στις αναλογιες και στα εκατοστιαια ποσοστα στο Δημοτικο και τα χω προσφατα!  :P

Το νοημα το επιασα. Θες κλιμακες, βαθμιδες, ζωνες, επιπεδα με διαφορετικους συντελεστες ανα ζωνη. Οχι σε ολες  το ιδιο το 3% (δηλαδη ΔΕΝ θελεις αναλογικα). Καθε βαθμιδα με διαφορετικο συντελεστη που θα οριζεται κατα περιπτωση απο καποιον.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/11, 20:12 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1454 στις: 09/06/11, 22:21 »
Αναλογικα: επαναλαμβανω, αναλογως του ποσα εχεις, τοσο ποσοστο δινεις.
Μην προσπαθεις να φιλοσοφησεις πανω στην λεξη και στην εννοια της, δεν εχει νοημα στη συζητηση εφοσων εξηγω ακριβως τι εννοω.
Οσοι παρακολουθουν κι εσυ φυσικα, ειμαι σιγουρος οτι καταλαβατε περι ποιας αναλογιας μιλαω, αυτην μεταξυ εισοδηματος και φορου που πληρωνει ο καθενας.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1455 στις: 10/06/11, 13:10 »
Just for the records, η εναλλακτική δομή φορολόγησης που αναφέρετε ονομάζεται προοδευτική φορολόγηση.. Και στην πραγματικότητα το φορολογικό σύστημα της Ελλάδας (αλλά και των περισσότερων χωρών) είναι προοδευτικό όσον αφορά τους μισθωτούς.. Με άλλα λόγια ανάλογα με το κλιμάκιο στο οποίο κινείσαι (π.χ. € 0 - € 12.000, € 12.001 - € 15.000, κλπ.) πληρώνεις άλλο ποσοστό φόρου, που συνήθως μεγαλώνει καθώς μετακινείσαι από μικρότερο κλιμάκιο σε μεγαλύτερο.. Υπάρχει βέβαια και το αντιστρόφως προοδευτικό σύστημα, όπου καθώς ανεβαίνεις κλιμάκιο, το ποσοστό φορολογίας μειώνεται (ακούγεται ηλίθιο αλλά θεωρητικά σαν φορολογικό σύστημα υπάρχει)..

 Στις επιχειρήσεις υπάρχει ένα σταθερό ποσοστό φόρου (μιλάμε δηλαδή για αναλογική φορολόγηση) το οποίο βάσει του τελευταίου φορολογικού νόμου είναι 20% επί των κερδών προ φόρων και 25% επί των μερισμάτων.. Ίσως εκεί να μπορεί να βελτιωθεί το φορολογικό σύστημα (δηλαδή να γίνει προοδευτικό), αλλά το βλέπω δύσκολο λόγω του γεγονότος ότι η δύναμη των επιχειρηματιών είναι αρκετά μεγάλη για να περάσει ένας τέτοιος νόμος..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1456 στις: 10/06/11, 14:39 »
Ακριβως... Για να μην μιλησουμε για εφοπλιστες οπου εκει η φορολογια ειναι ανυπαρκτη.
Για αυτο λεω, οτι αν θελουμε οντως να γινει κατι, υπαρχουν πραγματα που μπορουν να γινουν ΕΝΤΟΣ του καπιταλιστικου συστηματος, με δημοκρατικα μεσα. Πραγματα που και θα ανακουφισουν οσους την πληρωνουν τοσα χρονια και θα φερουν και ενα αισθημα περισσοτερης δικαιοσυνης ΚΑΙ θα βοηθησουν στο να δωθει ουσιαστικη λυση στο προβλημα χρηματοδοτησης της χωρας. Η αναδιανομη του πλουτου ειναι κατι που πρεπει να γινει αμεσα και οσο αυτο δεν γινεται και η χωρα βυθιζεται ολοενα και περισσοτερο στην υφεση, θα εχουμε απο "απλους" αγανακτισμενους στις πλατειες μεχρι εκτροπα που μπορουν να φερουν ακομα και την πτωση του πολιτευματος.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1457 στις: 10/06/11, 16:26 »
Επειδή προσπαθώ να κατανοήσω τι εννοείς Τζόνι μα και πάλι διαφέρουνε οι απόψεις μας, έχω το τρόπο της χρυσής τομής. Όσοι πλούσιοι έχουν αυτή τη νοοτροπία, θα τους παίρνουνε τα φράγκα, ώστε να γίνει αναδιανομή πλούτου. Όσοι δεν είναι πλούσιοι και έχουνε αυτή τη νοοτροπία, δεν θα τους παίρνουνε τα λεφτά, αλλά κάθε 1 ευρώ που κλέβουνε, θα είναι και μία βουρδουλιά, ώστε να γίνει αναδιανομή νοοτροπίας. Όχι δεν είμαι φίλος της βίας, γι αυτό άλλωστε και προτιμώ να μην κλέβουνε, για να μη τρώνε βουρδουλιές.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1458 στις: 10/06/11, 16:50 »
Ρε παιδια τι π**αριες ειναι αυτες; Τι βουρδουλιες και νοοτροπιες λετε;
Τα πραγματα ειναι απλα:
Εφοσων ο καπιταλισμος σας αρεσει και δεν θελετε να φυγει, ο μονος τροπος για να διατηρηθει αυτος εδω που φτασαμε, ειναι η κοινωνικη και οικονομικη δικαιοσυνη (περα απο ολες τις αλλες ενεργεις που πρεπει να γινουν περι διελευκανσης των χρεων, Γερμανικων αποζημιωσεων κοκ).
Δεν θα τα ξαναλεω 15000 φορες οσα εγραψα και πιο πανω, μετρα μπορουν να παρθουν. Δεν θα παθει τπτ ο Κοκκαλης αν χασει καμια 10αρια εκατομ. πχ (οσα εδινε για εναν ποδοσφαιριστη πριν λιγα χρονια) και αν ο καθε εφοπλιστης αρχισει να πληρωνει φορους. Σε αντιθεση με τον συνταξιουχο, μισθωτο που ενα χαρατσι των 700€ μπορει να σημαινει οτι δεν μπορει να πληρωσει λογαριασμους, καρτα, δανειο, φαγητο, στεγαση κοκ.
Ολα τα αλλα ειναι μλκιες. Ειναι 1000 φορες καλυτερα ομως ο καθε πλουσιος, ζαμπλουτος κτλ να εχει λιγοτερα κερδη (και παλι θα ξεκωλιαζεται στο χρημα ετσι κι αλλιως) και να επιβιωσουν και οι υπολοιποι συμπολιτες του, παρα να πεινανε, να δυστηχουνε και να πεθαινουνε τοσοι και τοσοι. προκειμενου ελαχιστοι να μην ξερουν τι εχουν...
Θες να μιλησουμε για νοοτροπια και αλλαγη αυτης; Τοτε πηγαινε και κανε τον φιλοσοφο σε καποιον απο τους ισχυρους και πειστον να αλλαξει νοοτροπια μιας και αυτος εχει την δυναμη να κανει κατι για αυτο. Μην μου αρχιζεις τις αρλουμπες περι του οτι πρεπει πρωτα εμεις να αλλαξουμε νοοτροπια. Οταν εισαι σκλαβος (οικονομικος στην προκειμενη) κοιτας να μην πεθανεις, οχι να σκεφτεις οτι αν κλεψεις το καρβελι το ψωμι, μπορει ο φουρναρης να μπει μεσα...
Τα πραγματα ειναι απλα:
Η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο.
Πρεπει ( ; ) ολοι να πληρωσουν απο κατι για να μην φτασουμε στο επομενο σταδιο που μπορει να ειναι τρομακτικο...
Δεν γινεται ολοι ομως να πληρωσουν το ιδιο, μιας και η μεγαλη πλειοψηφια ειναι στραγγισμενη εντελως εδω και πολλα χρονια (και ακομα περισσοτερο τα 2 τελευταια)... Καποιοι που εχουν τα αντεροκωλια τους πρεπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε αυτη την χωρα να πληρωσουν οσα τους αναλογουν.
Δεν ειναι θεμα εκδικησης, δεν ειναι θεμα τιμωριας, ειναι θεμα δικαιοσυνης.
Αν αυτο δεν το καταλαβαινετε, ή κανετε οτι δεν το καταλαβαινετε, μπορειτε να συνεχισετε να αμπελοφιλοσοφειτε, να κανετε "αυτοκριτικη", να ειστε αντιθετοι σε οτι και να προτεινεται απο αλλους κοκ.
Η ουσια ομως δεν αλλαζει... Με την πολιτικη που ακολουθουσαν τοσα χρονια οι κυβερνησεις και με αυτη που ακολουθειται και τωρα, η χωρα οχι μονο δεν θα βγει απο τον φαυλο κυκλο, αλλα αντιθετα θα γινει ενα ακομα προτεκτορατο (οχι οτι δεν ηταν) με φθηνους σκλαβους/εργατες και πορνες, προσφορα κωψοχρονια στα γελοια ανθρωποειδη που ελεγχουν την οικονομια παγκοσμιως.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/06/11, 19:17 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1459 στις: 13/06/11, 16:12 »
Κοβουν απο το συνταξιουχο οταν οι Αγανακτισμενοι αγοραζουν νερο+φραπεδακι με 5 στο Συνταγμα (και χωρις αποδειξη) και λεηζερακι να κανουν πιου-πιου κοτζαμ μαντραχαλοι με 15? Προτεινω αλλη μια εκτακτη εισφορα στην πλατεια, τοσο μαυρο χρημα που διακινειται εκει καθε μερα.






Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1460 στις: 13/06/11, 21:31 »
Σε παρακαλώ Μονόχειρα, μην μας κοροιδεύεις. Αυτό θα γίνεται σε πολύ μικρό ποσοστό! Θα είναι κάποιο κλάσμα ανθρώπων που δεν έχουν την σωστή παιδεία και είναι ρομποτάκια καπιταλιστικής νοοτροπίας. Είμαι σίγουρος ότι ο περισσότερος κόσμος, δεν επικροτεί τέτοιες καταστάσεις, αλλά δεν έχει ανάγκη από νερό και φραπέ Συντάγματος μιας και μέχρι το μεσημέρι, ιδιαίτερα το ΣαββατοΚύριακο, τα έχει χορτάσει σε κάποια παραλία.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1461 στις: 13/06/11, 23:27 »
Καλησπέρα σε όλους, μετά απο καιρό που έχω να συμμετάσχω σε αυτή τη συζήτηση. Έπεσε σήμερα στα χέρια μου ένα μακροσκελέστατο άρθρο το οποίο εξηγεί τις συνέπειες μιας στάσης πληρωμών απο τη χώρα μας και ενδεχόμενη επιστροφή στη δραχμή είτε εξόλοκλήρου είτε ως εσωτερικό νόμισμα. Πιστεύω αξίζει να διαθέσετε μπόλικο χρόνο να το διαβάσετε για να αρχίσουν κάποια πράγματα να μπαίνουν στη θέση τους, πχ αν πρέπει τώρα να συνεχίσουμε να βρισκόμαστε σε κάποιου είδους "μνημόνιο" ή να κυρήξουμε στάση πληρωμών. Ο σύνδεσμος είναι http://techiechan.com/?p=273

Είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι συζητήσεις περι "αγανακτισμένων", "καπιταλισμού" κ.α. αλα κατα τη γνώμη μου καλό είναι να γίνουμε λίγο πιο συγκεκριμένοι πάνω στο τι ζητάμε να γίνει σε αυτή την κατάσταση σκεπτόμενοι πιο "ρεαλιστικά" πάνω σε αντικειμενικές συνθήκες και παράγοντες (ακόμα και "ψυχολογικούς" όπως θα διαβάσετε) που επηρεάζουν τις εξελίξεις σε έναν τόπο

Όσοι καταφέρουν και το διαβάσουν ολόκληρο (εχώ χρειάζομαι και 2η φορά μιας και δεν κατέχω τόσο καλά την οικονομιή επιστήμη) ας ξεκινήσουν τη συζήτηση..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1462 στις: 14/06/11, 01:07 »
Νομίζω ότι το άρθρο υπεραπλουστεύει τις υποτιθέμενες περιπτώσεις. Τα πράγματα εξαρτώνται από πάρα πολλές παραμέτρους. Αυτό δείχνει και η παγκόσμια ιστορία, στις διάφορες χώρες όπου παρουσιάστηκαν παρόμοια προβλήματα. Είχαν διαφορετικούς οικονομικούς δείκτες, επηρεαζόντουσαν από διαφορετικές ξένες οικονομίες,  είχαν διαφορετικούς φυσικούς πόρους/βιομηχανία/γεωργία/τεχνογνωσία, κλπ. Επίσης, όσες οικονομοτεχνικές αναλύσεις και προβλέψεις γίνουν, τα πράγματα μπορεί να μας εκπλήξουν. Το μεγάλο "πείραμα" είναι να δούμε πως θα ανταπεξέλθει μια χώρα σε μια τέτοια κρίση χρέους όντας μέλος της Ε.Ε. Και το μεγάλο "στοίχημα" είναι το να βρεθούν άξιοι πολιτικοί που θα οδηγήσουν την Ελλάδα μέσα από την κρίση με τις μικρότερες δυνατές απώλειες. Αλλά μάλλον θα χάσουμε τα λεφτά μας σε αυτό το στοίχημα.

Το χρέος της Ελλάδας είναι σίγουρα μη εξυπηρετήσιμο, και αυτό το καταλαβαίνουν ακόμα και οι απλοί άνθρωποι, πόσο μάλλον οι δανειστές μας. Το σχέδιο είναι να ξεπουληθούν τα πάντα στην Ελλάδα... και αυτή να συνεχίσει  να είναι χρεωμένη ενώ οι πολίτες της να είναι πιο εξαθλιωμένοι:
http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2011-06-12-21-26-30-2011061237925/

Μια γνώμη για την αντιμετώπιση του χρέους:
http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2182.aspx

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1463 στις: 14/06/11, 01:15 »
Νομίζω ότι το άρθρο υπεραπλουστεύει τις υποτιθέμενες περιπτώσεις. Τα πράγματα εξαρτώνται από πάρα πολλές παραμέτρους. Αυτό δείχνει και η παγκόσμια ιστορία, στις διάφορες χώρες όπου παρουσιάστηκαν παρόμοια προβλήματα. Είχαν διαφορετικούς οικονομικούς δείκτες, επηρεαζόντουσαν από διαφορετικές ξένες οικονομίες,  είχαν διαφορετικούς φυσικούς πόρους/βιομηχανία/γεωργία/τεχνογνωσία, κλπ. Επίσης, όσες οικονομοτεχνικές αναλύσεις και προβλέψεις γίνουν, τα πράγματα μπορεί να μας εκπλήξουν. Το μεγάλο "πείραμα" είναι να δούμε πως θα ανταπεξέλθει μια χώρα σε μια τέτοια κρίση χρέους όντας μέλος της Ε.Ε. Και το μεγάλο "στοίχημα" είναι το να βρεθούν άξιοι πολιτικοί που θα οδηγήσουν την Ελλάδα μέσα από την κρίση με τις μικρότερες δυνατές απώλειες. Αλλά μάλλον θα χάσουμε τα λεφτά μας σε αυτό το στοίχημα.

Το χρέος της Ελλάδας είναι σίγουρα μη εξυπηρετήσιμο, και αυτό το καταλαβαίνουν ακόμα και οι απλοί άνθρωποι, πόσο μάλλον οι δανειστές μας. Το σχέδιο είναι να ξεπουληθούν τα πάντα στην Ελλάδα... και αυτή να συνεχίσει  να είναι χρεωμένη ενώ οι πολίτες της να είναι πιο εξαθλιωμένοι:
http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2011-06-12-21-26-30-2011061237925/

Μια γνώμη για την αντιμετώπιση του χρέους:
http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2182.aspx



Το δευτερο λινκ δεν το ειδα, αλλα το πρωτο πεταει πολλα στο αερα, χωρις να τα αποδεικνυει, οπως πχ το χρεος της Βρετανιας κλπ...πραγματικα, εχω φτασει στο σημειο να μην ξερω τι πρεπει να πιστεψω...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1464 στις: 14/06/11, 09:31 »
Το δευτερο λινκ δεν το ειδα, αλλα το πρωτο πεταει πολλα στο αερα, χωρις να τα αποδεικνυει, οπως πχ το χρεος της Βρετανιας κλπ...πραγματικα, εχω φτασει στο σημειο να μην ξερω τι πρεπει να πιστεψω...


Το εξωτερικό χρέος πέρσυ τον ιούνιο ήταν ~400% του ΑΕΠ και έκτοτε ανέβηκε.
Το εσωτερικό χρέος είναι ~60% του ΑΕΠ http://www.statistics.gov.uk/cci/nugget.asp?id=206
Δες και:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_public_debt

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1465 στις: 14/06/11, 21:52 »
Oλοι αυριο κατω στους δρομους..

11 συγκεντρωση μουσειο
επισης συγκεντρωσεις σε
Συνταγμα,Ευαγγελισμο,Καλλιμαρμαρο
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1466 στις: 15/06/11, 15:32 »
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231113510

Διαβαστε δηλωσεις των ΠΑΣΟΚων και της Ντορας και λοιπων δημοκρατικων δυναμεων.
Η ζουν σε εντελως αλλο κοσμο (καθολου απιθανο) ή πραγματικα τρωγονται να εξαγριωσουν τον λαο και να χουμε αλλα...
Αυτοι σε λιγο θα λενε οτι ειναι ηρωες που ενω τους κραζει ολη η Ελλαδα, αυτοι συνεχιζουν.
Τελικα η ηλιθιοτητα δεν εχει οριο, οπως ειχε πει και ο Einstein.
Οι μερες τους ειναι μετρημενες παντως.

Στο μεταξυ οι μπασκινες κανουν καλα την δουλεια τους.
Φωτoγραφιες και βιντεακια υπαρχουν ηδη που δειχνουν διπλα στους μπατσους "αγνωστους" με πολιτικα να ξεφορτωνουν και να διακινουν μαδερια (ροπαλα), ενω πληροφοριες αναφερουν πως ο κοσμος εχει ακινητοποιησει "μπαχαλακη" που πηγε να ριξει μολοτοφ και βρηκαν πανω του αστυνομικη ταυτοτητα...
Τα γνωστα δηλαδη, ΕΥΠ, μπατσοι, κυβερνηση, τραπεζες και συνεργατες τους εχουν στησει για αλλη μια φορα ακομα ενα θεατρο και νομιζουν οτι παλι ο κοσμος θα ψαρωσει...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/11, 17:33 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1467 στις: 15/06/11, 16:52 »
Το δευτερο λινκ δεν το ειδα, αλλα το πρωτο πεταει πολλα στο αερα, χωρις να τα αποδεικνυει, οπως πχ το χρεος της Βρετανιας κλπ...πραγματικα, εχω φτασει στο σημειο να μην ξερω τι πρεπει να πιστεψω...


Το εξωτερικό χρέος πέρσυ τον ιούνιο ήταν ~400% του ΑΕΠ και έκτοτε ανέβηκε.
Το εσωτερικό χρέος είναι ~60% του ΑΕΠ http://www.statistics.gov.uk/cci/nugget.asp?id=206
Δες και:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_public_debt


To εξωτερικο χρεος, ομως, δεν εχει να κανει και τοσο με το κρατος, αλλα συνολικα το τι χρωσταει η καθε χωρα (μαζι με τις επιχειρησεις κλπ)...το δευτερο λινκ, που αφορα το δημοσιο χρεος, τα λεει ολα...

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1468 στις: 15/06/11, 17:23 »
σημερα ειδαμε, εμεις οι νεοτεροι ειδικοτερα, φωτογραφιες και βιντεο κουκουλοφορων διπλα σε αστυνομικους καθως και τη μεθοδευμενη διαλυση της διαδηλωσης που εφερνε δυσφορια στους αφενταδες μας.
πραγματικα στα δικα μου ματια φανηκε αδυνατο να μπορεσουν να διωξουν απλοι ανθρωποι ομαδα ατομων με γαντια κρανη , κουκουλες και ξυλα στα χερια, χώρια πως οι κινησεις των κουκουλοφορων μου εδωσαν την εντυπωση πως το χουνε σπουδασει το κολπο
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1469 στις: 15/06/11, 22:58 »
τα media μιλησαν για μερικες χιλιαδες ενω ειχε καμια 100 χλιαρικα το λιγοτερο. Το περιεργο ειναι οτι αρκετος κοσμος συμφωνει με την διαμαρτηρια ασχετα που δε κατεβαινει και αυτος μαζι τους.
Σιγουρα γενικευμενο μπαχαλο δε βοηθαει κανεναν και θεση των ανθρωπων αυτων ηταν απο την αρχη να βρεθουνε οι ανθρωποι να πουνε 2 κουβεντες σαν ανθρωποι και να σταματησουν να βριζουν απο τους καναπεδες προς τις τηλεορασεις.
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1470 στις: 15/06/11, 22:59 »
Φανταζομαι 500.000 κοσμος την προηγουμενη φορα (σημερα δεν εμαθα ποσοι ηταν) απλα περαστικοι ηταν και απλα φαινοντουσαν πολλοι λογω των τρελογερων και των ανεπροκοπων φοιτητων που ετυχε να βρισκονται εκει...
Δεν ειναι βροχη αυτο μεγαλε... Σε κατουρανε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1471 στις: 16/06/11, 00:16 »
Εγώ πολύ απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι άνθρωποι έχουν το μαγικό και θεόσταλτο χάρισμα να καταλαβαίνουν την ψυχολογία ενός όχλου από 3-4 ανθρώπους που θα δουν δίπλα τους σε μία συγκέντρωση.. Και αυτό ισχύει και για τις δύο πλευρές.. Ιδιαίτερα όμως αυτούς που βλέπουν 2-3 τρελόγερους δίπλα τους και χαρακτηρίζουν την όλη συγκέντρωση "ευκαιρία για χαβαλέ"..

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1472 στις: 16/06/11, 00:35 »
Σκοπος μου οταν κατεβηκα λευκο πυργο για πρωτη φορα ηταν να δω ποσοι και τι ιδους κοσμο θα ηταν εκει.
Ειχε διαφορους απο χαζους μεχρι μορφωμενα και υπευθηνα ατομα με λογο και προτασεις. Διαφοροι ηθελαν να διαδηλωσουν κλεινωντας δρομους βριζοντας κτλ κτλ αλλοι εκαναν ενα κυκλο 200 ατομων και αρχισαν να μιλανε για που συμφωνουμε και οχι που διαφωνουμε.
Σε αυτο που συμφωνησαν ολοι εκει αλλα και σε συζητησεις που ειχα με διαφορους τις επομενες μερες καταληξαμε πως για χρονια μας παραμυθιαζαν με ψεματα πως ολα ειναι καλα και λιγο ακομα υπομονη και θα γινουμε μια δυνατη οικονομια αφου μπηκαμε στην Ευρωπη και το χρημα ραιει και πως χωριστηκαμε σε ομαδες συμφεροντων αδιαφορωντας για το συνολο της χωρας.

Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1473 στις: 16/06/11, 10:22 »
Η πραγματική κατάντια είναι οι μικροκομματικές αντιλήψεις που εξακολουθούν να έχουν ΟΛΟΙ εκεί, μέσα στο Κοινοβούλιο. Ο καθένας το χαβά του, παρότι το καράβι πάει ντουγρού για τα βράχια.

Σε μια σοβαρή Ελλάδα, σε μια σοβαρή χώρα, τα 2/3 των ανθρώπων αυτών δεν θα ήταν πολιτικοί.

Μ'αρέσει που ζητάνε και πρόωρες εκλογές. Ναι ακριβώς αυτό χρειάζεται τώρα. 1 μήνας ακυβερνησίας με το κλίμα όπως είναι τώρα συν όλο το κόστος για να στηθούν κάλπες...

ΥΓ: Όχι ότι είναι έκπληξη η προβοκάτσια, αλλά όπως έχετε πει επανειλλημένα και εσείς, το να πιστεύεις ό,τι παρουσιάζουν τα media είναι τουλάχιστον αφέλεια. Σχετικά με εικόνες, βίντεο κλπ. που προβάλλονται χωρίς καμία διερεύνηση.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1474 στις: 16/06/11, 10:44 »
ακυβερνησία ήδη υπάρχει.
ούτε οι βουλευτές του δεν μπορούν να δεχτούν την χρησιμότητα του μεσομακροπρόθεσμου...
ο λαός στην συντριπτική του πλειοψηφία δεν το θέλει...
η αντιπολίτευση δεν το θέλει,ακόμα και η αξιοματική αντιπολίτευση το θέλει παραλλαγμένο...
οι μόνοι που το θέλουν(και δεν θέλουν εκλογές) είναι οι δανειστές(πείτε τους όπως θέλετε)!!!
γιατί???που θα ξαναβρούν τέτοια ευκαιρία,να ξεπουληθούν τα πάντα σε εξευτελιστικές τιμές,να έχουν πάμφθηνο εργατικό δυναμικό,με χωρίς δικαιώματα,και συν σε όλα αυτά να 'κονομήσουν από τόκους επιτόκια των δανεικών.
τώρα δεν ξέρω αν οι εκλογές θ'άλλαζαν προς το καλύτερο την κατάσταση,αλλά φαντάζει η μόνη λογική λύση(έτσι κι αλλιώς δεν θα είναι αποφευκταίες).
 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
4111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas