Αποστολέας Θέμα: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)  (Αναγνώστηκε 7248 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« στις: 21/04/11, 14:39 »
Καινουριο ακριβό παιχνιδι απο την Orange που μπαινει σχεδον σε όλους τους λαμπάτους,για ατελειωτες ώρες δοκιμών λαμπών,και κατ'επεκταση συζητησεων :) .
Το κακο ειναι ότι το software που χρειαζεται για την εγκατάσταση θα το εχουν μονο οι τεχνικοι-αντιπροσωποι (για να υπαρχει και το αναλογο κοστος εγκαταστασης,φυσικα...) >:(

Το βιντεο


Και το review
http://www.musicradar.com/gear/all/amplification/amplification-accessories/tubesync-divo-ov4-400267/review
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #1 στις: 21/04/11, 15:14 »
Μπράβο που το πόσταρες, το βρήκα πολύ ενδιαφέρον επί της αρχής.
Γενικά βέβαια, δεν είναι ούτε για τον καθένα, ούτε και δικαιολογεί το κόστος αγοράς και εγκατάστασης με το αποτέλεσμα που επικαλείται για τον μέσο χρήστη.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #2 στις: 21/04/11, 15:32 »
ουσιαστικά είναι ένα σύστημα που κάνει bias στην κάθε λάμπα ενός ενισχυτή ξεχωριστά ώστε να δουλεύει με τη μέγιστη απόδοση?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #3 στις: 21/04/11, 15:54 »
ουσιαστικά είναι ένα σύστημα που κάνει bias στην κάθε λάμπα ενός ενισχυτή ξεχωριστά ώστε να δουλεύει με τη μέγιστη απόδοση?
Ναι, και με αυτό σαν δεδομένο, σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα ανόμοιες λάμπες μεταξύ τους.
Κια επειδή έχει footswitch για half power με τις μισές λάμπες, αε ενισχυτές με 4 τελικές, θα μπορούσες να έχεις ας πούμε 2x EL34 και άλλες 2x6L6 και να τις εναλλάσεις μεταξύ τους..
Στην πράξη μικρές θα είναι οι διαφορές, δεν είναι κάτι που θα σου κάνει κάποια τρανταχτή διαφορά πχ. σε ένα live, ενώ από την άλλη, σαν απλά εργαλείο μάθησης και εξοικίωσης με τις διαφορές από τις λάμπες, είναι πολύ ακριβό για τα λεφτά του.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #4 στις: 21/04/11, 15:59 »
δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με λάμπες, bias κτλ αλλά απ'ότι έχω διαβάσει, πρώτον, ναι...είναι μικρές οι διαφορές αλλά, δεύτερον, ασχολείται πολύς κόσμος με αυτή την πλευρά των ενισχυτών και από το να αλλάζουν λάμπες, να περιμένουν να κρυώσει ο ενισχυτής κτλ κτλ....σώζει αρκετό χρόνο στη διαδικασία πειραματισμού....


Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #5 στις: 21/04/11, 16:15 »
δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με λάμπες, bias κτλ αλλά απ'ότι έχω διαβάσει, πρώτον, ναι...είναι μικρές οι διαφορές αλλά, δεύτερον, ασχολείται πολύς κόσμος με αυτή την πλευρά των ενισχυτών και από το να αλλάζουν λάμπες, να περιμένουν να κρυώσει ο ενισχυτής κτλ κτλ....σώζει αρκετό χρόνο στη διαδικασία πειραματισμού....


ναι ,αλλα ειναι ακριβο για τον μεσο χρηστη...Πιστευω οτι πιο πολυ απευθυνεται στους επαγγελματιες μουσικούς που κανουν πολλα live ή στον ερασιτεχνη που ξοδευει για ψυλλου πηδημα...
Με 350€ πιστευω χτυπας ενα 5W λαμπατο και πειραματιζεσαι με νεο ενισχυτη...(καινουριο κοσκινάκι μου...)
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #6 στις: 21/04/11, 16:18 »
όχι...δεν απευθύνεται στον μέσο ερασιτέχνη! αυτό είπα...
στους πιο ψαγμένους, όχι αναγκαστικά επαγγελματίες, που ασχολούνται με αυτά....
διαφορές λυχνιών....bias...κτλ

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #7 στις: 23/04/11, 10:05 »
Μη ψαρωνετε και πολυ, η τεχνολογια δεν ειναι καν της orange και αν θελετε αλλο ενα κατασκευαστη που το προσφερει σε ολους τους ενισχυτες με 4 τελικες, ειναι η bugera. Τωρα δεν ξερω κατα ποσο βελτιωνει και την αξιοπιστια των bugera σιγουρα ομως τους κανει πιο χρηστικους αν σκασει καμια τελικη (συνεχιζει ο ενισχυτης και με led βλεπεις ποια λαμπα χαλασε). Και ναι, βαζεις οποιο τυπο θελεις σε οποιο slot θελεις και τα κανει ολα μονος του. Οπως και ο orange.

Και η ENGL ειχε ενα παρομοιο συστημα οπως και η Hughes and kettner στη σειρα switchblade με την ενδειξη TSC χωρις ομως να μιξαρει λαμπες περα απο 6L6/EL34.

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #8 στις: 23/04/11, 13:32 »
H τεχνολογια ειναι της ΚΒΟ dynamics και προφανως απο εκει αγορασε η Orange to tubesync και το λανσαρει σαν DIVO.
Το  θεμα ειναι ποιος λανσαρει πρωτος μια καινουρια τεχνολογια και προφανως παιρνει και την μεριδα του λεοντος.Η Orange πρωτη λοιπον βγαζει σαν stand alone unit το DIVO και μακαρι να ακολουθησουν και οι αλλοι ,για να πεσουν και οι τιμές!

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #9 στις: 28/04/11, 20:17 »
Οσο πρωτη την εβγαλε η orange αλλο τοσο και η Bugera, αφου στην ιδια εκθεση το ανακοινωσανε απο ο,τι θυμαμαι. Και μαλιστα θυμαμαι οτι η bugera το περασε σε ολα τα 4xbig bottle tube μοντελα της, 626Χ 333 και 333XL το 1960 (Plexi!) το 1990. Και στα καινουρια trirec και magician, τρελες αντιγραφες mesa triple rectifier και mark IV. Οποτε δε βλεπω καμια πρωτοπορια της orange...



Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #10 στις: 28/04/11, 20:27 »
Οσο πρωτη την εβγαλε η orange αλλο τοσο και η Bugera, αφου στην ιδια εκθεση το ανακοινωσανε απο ο,τι θυμαμαι. Και μαλιστα θυμαμαι οτι η bugera το περασε σε ολα τα 4xbig bottle tube μοντελα της, 626Χ 333 και 333XL το 1960 (Plexi!) το 1990. Και στα καινουρια trirec και magician, τρελες αντιγραφες mesa triple rectifier και mark IV. Οποτε δε βλεπω καμια πρωτοπορια της orange...
Με μια προσεκτικη ματια στο ποστ μου,θα εβλεπες ότι  αναφερω οτι το λανσαρει πρωτη η Orange σαν αυτονομη μοναδα(stand alone unit).
Οποτε ειναι πρωτοπορος γιατι δεν το προσφερει ουτε η Bugera ουτε κανενας άλλος κατασκευαστης...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #11 στις: 08/05/11, 16:00 »
Ενα πολυ ωραιο βιντεο της Bugera ,που εξηγει με λεπτομερεια πως δουλευει το αναλογο με το DIVO συστημά της,το INFINIUM...

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #12 στις: 09/05/11, 10:17 »
Ενα πολυ ωραιο βιντεο της Bugera ,που εξηγει με λεπτομερεια πως δουλευει το αναλογο με το DIVO συστημά της,το INFINIUM...
http://www.youtube.com/watch?v=P8GxgtLSadw&feature=feedu

Πολύ ενδιαφέρον, μπράβο που το πόσταρες!..
Νομίζω ότι δείχνει τον δρόμο γενικά και αργά ή γρήγορα, θα κινηθούν και πολλοί άλλοι σε αυτή την κατεύθυνση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #13 στις: 11/06/11, 12:56 »
Mια ανακοίνωση που εβγαλε πριν από λιγο η Bugera στο facebook,λεει ότι το infinium συστημα της αργει για την παραγωγη.Απο Σεπτεμβριο καποια μοντελα και απο Νοεμβριο Trirec και Μagician...
Eδω εξηγει τους λόγους
http://www.facebook.com/BUGERA
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #14 στις: 25/01/13, 16:56 »
Ξεθάβω το θέμα ,για να ποσταρω κατι σχετικό που ανακοινωσε η Οrange στη ΝΑΜΜ 2013.
Mια νεα συσκευη Orange DIVO VT1000 που απευθυνεται σε αυτους που ασχολουνται με λαμπατους ενισχυτες και κανουν συχνες αλλαγες λυχνιων.Μπορει να τεσταρει οποιαδηποτε λυχνια,αν ειναι καλή ή οχι αλλα και ποια ταιριάζει με καποια αλλη (ειναι matched pair) ,αλλά και αυτες που αγορασαμε σαν matched αν ειναι όντως ετσι.Eπισης και σε ποιο σταδιο της ζωής της ειναι η λάμπα,αν θελει αντικατασταση ή όχι,ή αν κοντευει να πεθανει.
Πολυ ενδιαφερον,και χρησιμο αν εχει καποιος πληθωρα λυχνιων αφου εχει πια μια οπτικη εικόνα καθε λαμπας.
Orange Debuts Revolutionary DIVO VT1000 Tube Tester at NAMM 2013 - Watch our Review


Στο δευτερο βιντεο εξηγει ότι μπορεις να δεις και σε πιο σημειο παραμορφωνει η λαμπα,γρηγορα ή αργα.(αυξανοντας το gain)
NAMM 2013: Orange VT1000 Valve Tester explained


Δυστυχώς  :'( ,όπως όλα τα ωραία πράγματα, δεν ειναι φτηνό.
349 λιρες...

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #15 στις: 25/01/13, 17:28 »
κάτι αντίστοιχο δεν έχουν οι επαγγελματίες και όλα αυτά τα μαγαζιά που matchάρουν τις λάμπες?
έχει κάτι το ξεχωριστό το συγκεκριμένο της orange? είναι πιο φιλικό προς αρχαρίους? φτηνότερο ίσως?

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #16 στις: 25/01/13, 18:01 »
Eξηγει αν θυμαμαι καλά στο βιντεο ,ότι αυτό δεν ειναι για επαγγελματια τεχνικό,αλλα για ερασιτεχνες που θελουν να εχουν μια εικονα.
Αν εχεις δει το promotion video της mesa boogie,καποια στιγμη δειχνει πολλες λαμπες και την ''εικονα τους'' στον υπολογιστη,όπου βλέπουν τα παντα οι τεχνικοι της.
Σιγουρα ειναι φιλικο προιον στο μεσο χρηστη απ'ότι φαίνεται.
Aπ'οτι ξερω το ταιριασμα γινεται μετρωντας το plate current (ρευμα ανοδου) που τραβαει η λυχνια κατα την λειτουργια της.
Τωρα για να μπεις σε αυτο το τριπακι προφανως ειναι μεγαλη φασαρια,και σιγουρα εχουν πιο εξειδικευμενα μηχανηματα οι ειδικοι του χωρου.
Αυτη η συσκευη δεν σε μπλεκει καθολου με ρευματα κι ιστοριες,απλα σου λεει αν ειναι καλη η λαμπα σου ή όχι.

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #17 στις: 25/01/13, 19:14 »
μάλιστα...
ξέρω κανά δύο εδώ στο φόρουμ (ο ένας σίγουρα!!) που θα το παραγγείλουν εντός της ημέρας..... :P

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #18 στις: 25/01/13, 19:20 »
μάλιστα... ξέρω κανά δύο εδώ στο φόρουμ (ο ένας σίγουρα!!) που θα το παραγγείλουν εντός της ημέρας..... :P

Αν δεν το έχουν ήδη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #19 στις: 25/01/13, 19:53 »
Αν δεν το έχουν ήδη...
λες??
ΤΌΣΗ δικτύωση???

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #20 στις: 25/01/13, 20:27 »
 :eee :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #21 στις: 25/01/13, 21:20 »
Ehm, μονο οκταλ βαση εχει, και 9-pin (ΕL84) και για ecc81 κτλ?
Τα μηχανηματα που μετρανε λυχνιες που εχουν στα μαγαζια ειναι πανακριβα, δυσευρετα και δυσχρηστα. Εκτος αν καποιος εχει εξελιξει δικο του συστημα, γιατι βγαζει πολλα απο αυτο, π.χ. Μεσα.
Ενδιαφερον εχει, αλλα παλια πιο πολυ για τεχνικους. (Ο τεχνικος λαμπατων της γειτονιας!  :D )
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #22 στις: 25/01/13, 22:11 »
Στο music radar έγραφε ότι στοχεύουν στα μαγαζιά μουσικων οργανων λιανικής (και σε κάποιον μέσα από αυτό το φόρουμ ;D )για πωλήσεις 
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Orange DIVO(Dynamic Intelligent Valve Optimisation)
« Απάντηση #23 στις: 25/01/13, 22:18 »
O πατερας μου εχει στο υπογειο μια κουτα με κατι 6sn7 και κατι αλλες που ειχε αγορασει τη δεκαετια του 60-70, αυτες δεν τις μετραει, θα διαμαρτυρηθω  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/09, 16:11
από solega
2 Απαντήσεις
2445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 12:59
από Σκίρων
Orange???

Ξεκίνησε από petros1992 « 1 2 » Ενισχυτές

34 Απαντήσεις
12432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 14:23
από deedee
0 Απαντήσεις
2493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 18:19
από Mean
1 Απαντήσεις
2943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 23:37
από red hot
KORG 300 dl dynamic echo.

Ξεκίνησε από thomsot Εφέ

0 Απαντήσεις
1737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 14:33
από thomsot
16 Απαντήσεις
5684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/11, 10:37
από Απόλλων
49 Απαντήσεις
13159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/11, 00:44
από zepfan
13 Απαντήσεις
3878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/11, 23:12
από dio21
12 Απαντήσεις
4658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/14, 17:06
από adr1anos